STADSNIEUWS J ET GEHEIM VAN DE ZWALUW DERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 q Ie? Universiteitsjaar Vogelvlucht i. •we? h, em, Va udi iller. str, m Jaarboek 1929 der Sint Radboudstichfcmg erschenen is het Jaarboek 1929 der St. aarc bondstichting als uitgave van het traal Comité dier Stichting. Het Jaar- heeft een dubbele functie, die zich in twee deelen van het lijvig boekwerk _j spiegelt. V00 et eerste deel geeft een afgerond zicht van wat de B. K. Universiteit raakt en van wat zij in het afgeloo- jaar naar buiten! verrichtte, deel wordt geopend door een rich- gevend artikel van den afgetreden ;or-Magnifieus der Universiteit, tevens ijcj cteur van het Jaarboek, Prof. Mgr. Dr. a, [oogveld, ovot het vraagstuk van den uw der Universiteit met de ontbre- le- faculteiten. De strekking van dit Boi agrijke artikel, getiteld „Bondom de ische Faculteit te Nijmegen", is: voor verderen afbouw de Medische Facul- leitmotief te doen erkennen, een htej agslijn, die ook door de Vrije Univer- t wordt gehuldigd, wel-ingelichte schrijver deelt mede, neij het verlangen der Sint Radboud-stich- in de eerste plaats uitging naar een ische Faculteit, en dat alleen fihan- dei e overwegingen bij den opbouw der Haj rersitedt een anderen weg deden in- J. I n. 6 ij de verdere voltooiing dient de Me- ae Faculteit op den voorgrond te n. Deze werkwijze zal ook tegemoet len aan de vraag van (het katholieke naar katholieke en katholiek-go oide dokters. Scl -actisch ziet de schrijver den gang zaken aldus, dat men de richting Vrije Universiteit zal inslaan: dat i, H zeggen dat een aanvang zal worden y lakt met de invoering van de Wis- en rarkundige Faculteit, die als voorbe- ing voor de Medische Faculteit ten e noodig is, om dan deze laatste ilteit aan te vangen en uit te bou- vraag wordt gesteld of het niet in ijn zou liggen van de E. K. Artsen- eniging om in samenwerking met de isoho Af deeling der Eatb. Weten- ppelijke Vereenaging de fondsvorming de Medische Faculteit te bevorde- it een interessante noot 'bij het artü- blijkt intusschen, dat binnenskamers B belangstelling voor de Medische Fa- Cu; eit zich reeds verrassend openbaart, dat in het afgeloopen jaar niet min- f 47.000 (en niet f 17.000, waar- jongste rectoraatsoverdraoht-rede K&fchoieke Universiteit gewaagde) spe ld voor deze Faculteit werd gesohon- hier in 't kort weergegeven be ll Duwingen - we mogen verder naar het ":el verwijzen zijn dus geen luoht- ;elingen maar hebben een bodem van iteïfc. Het vraagstuk van den afbouw geesten ende beurzen wak- gemaakt; het is openbaar aanbangig laakt, en artikel van Piet Kasteel toont den »erenden Paus als vurig bevorderaar Katholieke Universiteitsidee, en voorts dt in een indringende statistische be- rawing gewezen op het percentage holieke studenten aan de neutrale versiteiten, dat, nu de R. K. Univer- fc bestaat, nog betrekkelijk hoog is. p de traditioneele Guldenlijsfc van doeners volgen de zakelijke mededee- en over het Bestuur der Stichting [de instellingen der Universiteit. iet verslag over de Bibliotheek schat ,-vJ boekenvoorraad. op het. respectabele rl vain ongeveer 100.000 deelen, terwijl gunstig resultaat wordt gemeld van Desiderata-actie in de katholieke j. Door deze propaganda werd in hét iloopen jaar een aanwinst van 1000 ichriften-jaargangen geboekt. Steeds (Ier is de Universiteitsbibliotheek op een arsenaal van katholiek Neder- te worden. .erdacht wordt in deze afdeeling de tste-steenlegging" van een „Archivum Sft 0: catholicum", een katholiek archief, waar mede een begin werd gemaakt door de aanwinst van tal van documenten, die op twee eminente katholieke voormannen, Dr. Sohaepman en Ariëns, betrekking hebben. De gulle schenkers dezer Schaep- man- en Ariënsiama worden met name herdacht, en aan andere bezitters van ge schiedkundige documenten wordt de weg naar Nijmegen gewezen „voor de 'Veilige berging van hun dossiers". Het Ohronicon 19281929 een uit voerige en levendige illustratie van de laatste overdrachtsrede, besluit het eerste deel. Het begint met het vastleg gen van het eerste lustrum der Universi teit, waaraan ook de titelplaat van het Jaarboek herinnert, en heeft ben einde toe de gebeurtenissen van het studie jaar geregistreerd, door ook het recente bezoek van kardinaal Van Possum aan de Universiteit te beschrijven. Met den groei der Universiteit breidt zich ook haar openbare bedrijvigheid ge stadig uit; en de Kroniek volgt die be weging, door regelmatig uit te dijen. Een nuttig en zeer leesbaar jaar- lijksch compendium, dat het den toekom- stiigen geschiedschrijver der Universiteit met een ordelijk aanvoeren der bouw- steenen al zeer gemakkelijk maakt! Op do gebruikelijke statistieken van ingeschreven studenten en afgelegde exa mens, laten de Moderator der studenten, Pater ,C. Hoogeweegen S.J., en de secre taris van „Carolus Magnus" zich zeer bemoedigend uit over geest en actie in het studentenleven. Het tweede Deel van het Jaarboek leidt binnen in de interne orgamen der St. Rad.br-udstichting. Leege zetels in 'huis werden met im mortellen omkranst. De afgetreden Voorzitter van het Cen traal Comité, de heer J. B. van Dijk, wordt hartelijk herdacht door den Pen ningmeester van het Noord-Hollandsch Comité, Deken J. P. Huibers. Een portret eert de herinnering van dezen voorkamper, evenals dat van den Limburgschen betreurden secretaris-pen ningmeester, Em. Pastoor W. J. H. Ruy- fcen die door den dood het St. Padbond- werk ontviel, waaraan hij heel zijn hart had verpand, In den korten staat van dienst van het Centraal Comité, wordt o.a. de grief als ongegrond aangetoond, dat de Uni versiteit haar Vondelherdenking niet liet uitzenden per radio. De nieuw-benoemde Administrateur der St. Radboudstdchting, Mr. H. P. M. Steen- berghe, geeft een gedocumenteerd vergelij kend overzicht van de financieele jaarre sultaten. Dit commentaar bij de Balans van'het Werk geeft een inzicht in het raderwerk der cijfers. Zoo blijkt allerwege een intensieve actie te worden gevoerd bij de Kloosters en Gestichten, ten einde deze stichtingen fi nancieel te interesseeren voor de zoozeer hun hulp behoevende Universiteit. In het Zuiden, waar deze instellin gen 'het talrijkst zijn, is vanzelf het resul taat het gunstigst maar het Noorden zou, als het slechts wilde, veel beter de vergelijking met de katholieke provinciën kunnen doorstaan. Uit het cijfer-overzocht blijkt, dat drie afdeelingen der St.*» Radboudstichting hun opbrengsten zagen terugloopen, namelijk de afdeelingen Gelderlaaid-Utrecht-Hol- land (Aartsbisdom), Zuid-Holland en Bis dom Roermond. De andere afdeelingen boekten een toename. De Balans vermeldt een kleinen terug gang in het totaal-generaal der inzame ling.. Bedroeg dit in 1927 f 201.324.90, in 1928 was liet gedaald bot f 200.353.601/;. Brengt men echter enkele door Par. Comité's aangebrachte effecten in reke ning, dan is de Balans ongeveer in even wicht. Maar er moet stijging zijn om een op stap te hebben naar de ontbrekende Fa culteiten. De gewone lijsten van Bijzondere giften, Parochie-opbrengsten en Parochiale Comi té's besluit het belangwekkend 'boekwerk, dat werd gedrukt bij de N. V. ,v.h. Yan Mastrigt en Verhoeven te Arnhem, en dat een compleet beeld geeft van de krachtige bedrijvigheid in en om de R. K Uni versiteit. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 28 October 1929, des na middags te twee uur, in het stedelijk mu seum (Lakenhal). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te 'behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw 'benoemd raadslid, de heer Mr. H. F. A. Donders. 2. Benoeming van een lid der commissie voor de Huishoudelijke verordeningen (va cature P. Heemskerk). 3. Benoeming van een lid der commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden (vacature P. Heemskerk). 4. Benoeming van een pla atsver vangend- voorzitter der Commissie van advies, be doeld in art. 35 van de verordening, re gelende den rechtstoestand van de amb tenaren der gemeente Leiden (vacature P. Heemskerk). 5. Benoeming van een lid der Oommissie, bedoel'd in art. 2, le lid, sub 3o der ver ordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de a-rbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den (vacature 'P. Heemskerk). 6. Benoeming van een gedelegeerde uit den Gemeenteraad in het bestuur der vereeniging „Schoolkindervoeding en -klee- ding" (vacature P. Heemskerk). 7. Prae-advies op het verzoek van P. J. van Leeuwen, om eervol ontslag als on derwijzer aan de school Medusastraat B. 8. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1928, van het Col lege van VrouwenrKraammoeders. 9. Rekening, dienst 1928, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 10. Begrooting, dienst 1930, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. 11. Rekening, dienst 1928, van de Ge- z ondh eids-C ommis si e 12. Suppletoire begrooting, dienst 1928, van den Armenraad. 13. Bekening, dienst 1928, van den Ar menraad. 14. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1928, van het Grondbedrijf. 15. Voorstel om een gedeelte grond van het Schuttersveld weder in de verhuring van het Schuttersveld aan het Rijk op te nemen. 16. Voorstel tot het huren van het bo venlokaal ca. van het Agentschapsgebouw van de Nederlandsche Bank aan het Kort Rapenburg, ten behoeve van het bureau van den Gemeente-Ontvanger. 17. Voorstel in zake het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Lei derdorp tot aanvulling en wijziging van de op 24 November 1924 met die ge meente gesloten overeenkomst betreffen de de levering van eleotriciteit. 18. Voorstel in zake de onteigening van de perceelen gemeente Leiden Sectie I nis. 2206, 122 en 2306, ten behoeve van den bouw van een gyr/nastieklokaal voor de beide bijzondere scholen aan de Hoog- landsche Kerkgracht no. 20a en van de uitbreiding van de Kaasmarkt. 19. Voorstel in zake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aan merking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners gedurende het a.s. winterseizoen. 2. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de vereenaging voor Christe lijk Onderwijs, om medewerking te ver- leenen tot stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs in het gebouw No'.rdeinde no. 3. 21. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van het gesticht „de Voorzienig heid", om beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van eenige verande- rigen in het gebouw Levendaal 56, waarin gevestigd zijn een school voor gewoon lager- en een school voor uibgebreid lager onderwijs, alsmede voor het uitbreiden van het meubilair dier scholen. 22. Prae-advies op het verzoek van het bestuur der Gereformeerde Sch ooiver eeni- ging, om beschikbaarstelling van gelden voor het uitbreiden van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoog- landsche Kerkgracht 20a, met trwee les lokalen en voor de aanschaffing van de voor die lokalen benoodigde schoolmeu- belem 23. Prae-advies op het verzoek van het bestuur der- Gereformeerde Sohoolveree- niging om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen voor een tweetal te vormen pa rallelklassen aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a. 24. Voorstel: a. in zake de geleidelijke opheffing van de school Vrouwenkerksteeg B; b. inzake de overbrenging van de school Vrouwenkerksteeg B naar hot ge bouw van de Leerschool aan de Oude Vest en van de Leerschool naar het school gebouw aan de Vrouwenkerksteeg; c. om de t. z. t. vrijkomende lokalen van het schoolgebouw aan de Oude Vest te bestemmen voor de Centrale school voor het 7o eü 8e leerjaar; d. in zake het tijdelijk onderbrengen van één of meer klassen van de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar in het schoolgebouw aan de Vrouwenkerksteeg. School Noordeincie van de Ver. voor Christelijk Onderwijs, Het bestuur van de Vereend ging voor Christelijk Onderwijs, alhier, wendt zich tot den Baad met het verzoek medewer king te verleenen tob stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs in het gebouw aan het Noordeinde 3. In de bij zijn adres gevoegde toelichting deelt het schoolbestuur mede, dat zijne bestaande school voor uitgebreid lager on derwijs aan het Noordeinde 40, tengevolge van de voox-tdurende stijging va-n het aan tal leerlingen, geen voldoende ruimte meer biedt. Behalve de 3 leslokalen zijn thans ook het natuurkunde- en het teekenlokaal, alsmede de kamer van het hoofd der school als klasselokaal in gebruik. Het thans reeds bestaande gebrek aan plaatsruimte zal nog toenemen door de omzetting van den driejarigen cur sus in een vierjarigen cursus op iSeptem- ber 1930. Aanvankelijk lxeefb het schoolbestuur gepoogd door verbouwing van de school de noodige ruimte te verkrijgen. Dat bleek evenwel niet mogelijk. De Vereeniging voor Christelijk Onder wijs heeft daarna aangekocht het perceel Noordeinde 3, in welk gebouw, door een niet te omvangrijke verbouwing, kunnen worden ingericht 6 klasselokalen, benevens een teeken- en natuurkundelokaal. Op grond van een en ander verzoekt hot schoolbestuur thans medewerking tot ves tiging van zijne school voor uitgebreid la ger onderwijs in bedoeld gebouw. Aangezien deze oplossing naar de mee ning van B. en W. voor de gemeente voor- deeliger is dan de stichting van een ge heel nieuwe school en het schoolbestuur bij zijne aanvrage de wettelijke voorschrif ten in acht heeft genomen, geven B. en W. den Baad in overweging, te besluiten me dewerking te verleenen. School Leverrdaal van „De Voorzienigheid". Het bestuur van het Gesticht ,,De Voor zienigheid" alhier, verzoekt de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aan brengen van eenige veranderingen in het gebouw aan het Levendaal, waarin geves tigd zijn een school voor gewoon lager on derwijs en een school voor uitgebreid la ger onderwijs (St. Barbarascholen), als mede. voor het uitbreiden van 'het meubi lair dezer scholen. De kosten van een en ander, geraamd op 3175, behooren niet tot de onde-rhouds- uitgaven, welke moeten worden bestreden uit de exploitatievergoeding, bedoeld in ai-tikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Aangezien het schoolbestuur 'bij zijne aanvrage de wettelijke voorschriften in acht heeft genomen, geven B. en W. den Baad in overweging te besluiten, medewer king te verleenen. Ontslag. Aangezien tegen inwilliging van een des betreffend verzoek van den heer P. J. van Leeuwen geen bezwaar bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging hem eer vol ontslag te verleenen uit zijne betrek king van onderwijzer aan de openbare la gere school aan de Medusastraat B alhier. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 25 October. Huizen, 1875 M. 10.30—11.00 Ziekendienst N.C.R.V. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K.R.O. Concert door K.R.O.- Trio. i.152.00 K.R.O. Gramofoonmuziek. 4.005.00 N.C.B.V. Gramofoonmuziek. 5.006.45 N.C.R.V. Concert Alt, cello, crgel en piano. 7.007.30 K.R.O. Cursus in sohrift-vei- betering. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Ed- semble. 2.052.45 Uitzending voor scholen. J. Aerts spreekt over: Vuurspuwende ber gen. 2.454.30 Gramofoonmuziek. 5.005.30 A.V.R.C.-Boekhalfuurtje. Dr. F. H. Ritter Jr. Herdenking van do zeven tig-jarigen: Hélène Swarth en Cyriel Buysse. 5.306.00 Concert door den Hongaarsche Tzigane-Kapel van de Gebr. Elemer en Ilela Ruha. 6.01 Voortzetting Öinermuiezk. 6.457.15 Spaanscb voor beginners. 7.157.45 Radiocursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. Spre ker: C. A. M. C. van Kasteel. 8.019.45 Piano-recital door Frédéiic Lamond. 8.4511.00 Vocaal en Instrumentaal Con cert. Hélène Cals (sopraan), Chris de Vos (tenor), Hendrik Koning (bas), het Zuster- koox „Duin en Bosch", Frans Hasselaar (orgel), het A.V.R.O.-Strijkorkest. 10.05 Persber. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. ii.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor soholen. 3.20 Lezingen. 4.05 „Julius Caesar". Tooneeluitz. voor scholen. 4.50 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezingen en Nieuwsber. 7.05 Orgelconcert. 7.20 Lezingen. 8.05 Piano-recital door E. Fairchild on R. Lindholm. 8.20 Concert. 9.25 Nieuwsber. 9.40 Voorzetting concert. 10.30 Nieuwsber. 10.35 Lezing. 10.50 Verrassing. ii.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. 12.2012.35 Beelduitzendrng. „Radio-Paris", 1725 M. 12.202.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Concert. 9.3511.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Orkest en bariton. 2.202.50 Kindeniurtje. 4.505.50 Concert. Piano en bas. 7.20 Concert. Orkest en fluit. Intermezzo „Trenck". Hoorspel van H. Sohönlank. Daarna tot 10.20 Dansmuziek. 10.2011.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestooncert. 2.004.00 Orkestconcert. Zang. 7.209.20 „Gamle Melodior". Toonoelstuk van Verner Nielsen 9.3510.20 Symphonische Jazzmuziek. Orkest en piano. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestooncert. 6.50 Gramofoonmuziek. s.35 Orkestooncert en zang. FEUILLETON. I Vrij vertaald uit het Duitsch. elf door l| P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). Heeft Fimrny den dief betrapt?" vroeg •fc den eerste den beste, die hem voorbij- Hide. Ia Fimmy en niemand anders." En wie is het dan Maar de man, en hij het vroeg, was al weer weg en Martellós in het onzekere achter, lotseling flitste een gedaohte door Ttellos' geest, een gedachte, die hem gelijk opwond. „Daar moet ik bij zijn", hij bij zichzelf. „Dat 'is een schurken- eek." En zoo hard hij kon, liep hij den ra gden troep na, die de richting ingesla- d had naar de sluizen. Ermmy moest den dief van uit een hin- rlaag gedood of minstens onschadelijk naakt hebbenhem levend te vangen, ar had hij geen kraoht en ook geen toe en zoo kwam het, dat Martellos fw ^oest ^ken aan zijn gestook in otel op den avond, toen de' roof aan I 1,. ht gekomen was. bleef de troep staan. Uit- van vreugde weerklonken en men 0 eea kring om een man, die op den grond lag. Martellos kwam zwaar adem halend het laatste aan en baande zich met zijn elebogen een weg door de opgewon den menigte. In den grauwen schemer van den vroe gen zomermorgen zag hij een man op den grond liggen, wiens handen en voeten met een lasso waren vastgebonden. Het hoofd kon hij niet zien, want Fimmy stond er vlak voor. Hij trok dezen op zij en keek toen in het bleeke en bloedende ge laat van George Adams, die met ver glaasde oogen de mannen aankeek en niets anders zag dan blikken van haat, woede en leedvermaak. Uit een wonde aan zij-n hoofd sijpelde voortdurend bloed. Fimmy gaf hem een trap en riep: „Eindelijk heben we je toch leelijke lang- vingerNet je verdiende loon Maar die woorden waren nog niet koud, of Martel los had hem al bij de borst gegrepen en slingerde hem, alsof hij een stuk hout was, tusschen het volk. Dan knielde hij neer naast Bill, die hem met smeekende oogen aankeek. „George Adams", vroeg de reus met be vende stem, „ben je werkelijk de dief? Zeg ja of neen, en ik zal je gelooven." „Neen, ik zweer het, die ellendige Fimmy was onderwijl overeind gekrab beld en hitste de menigte aan, die zich haar offer niet wilde laten ontrukken en hem inderdaad voor den schuldige hield, zoodat Bill's zwakke stem niet te hoo- ren was. „Daar heb je ze nou bij mekaar, dief en diefjesmaat. Den heelen dag zaten ze bij mekaar en nu durft hij mij nog te beleedi- gen. Geeft hem een pak slaag, dien Cali- fornischen hondPakt hem an Martellos sprong op als een getergde leeuw en als de lui hem op dat oogenblik niet vastgegrepen hadden, zou Fimmy er het hachje bij ingeschoten hebben. „Doe toch kalm aan Martellos", zei iemand, die zich niet. zoo had laten op- zweepen. „Laten we hem naar beneden brengen, dan kan je getuigen voor hem en dan kan de rechter uitspraak doen. Maar wij houden hem voor den dief; hij is de eenige vreemdeling onder ons en van den eersten dag of stond hij al onder verdenking." Martellos zag zeer goed in, dat tegen stand hier niets zou baten en om Bill te gen verdere mishandelingen te vrijwaren, vond hij dit voorstel goed. Bill's voeten werden losgemaakt, maar hij was door bloedverlies en door de ondergane mishan deling zóó uitgeput, dat hij bijna- niet kon loopen. Martellos ondersteunde hem en niemand was er, die er iets van durfde zeggen. Het wilde lawaai was geheel ver stomd; het onverwachte ingrijpen van den Californiër, dien ze als een eerlijke, recht schapen man kenden en diens ongeveinsde medelijden met den gevangen, maakten hen in de war. Fimmy, die zooeven nog 't hoogste woord voerde, was nu opvallend stil, tengevolge van de wending, die de zaak genomen had. Liever had hij gezien, ,,dat Bill dadelijk en ter plaatse zijn onverdiende straf had ondergaan. Ofschoon Bill gedurende den tocht naar Norcros wel iets opknapte, duurde het wel een paar uren, voor men daar aankwam, want al werd hij door Martellos, die hem voortdurend moed insprak, ondersteund, hij kon slechts voetje voor voetje vooruitko men. Daarbij werd hij door allerlei ge dachten gekweld, waarvan wel de voor naamste was, dat hij voor het ongeluk ge boren was. Hij was dien avond laat uit Sacramento gegaan, nog onbekend met de verschillende wegen, was hij aan 't dwalen geraakt en eindelijk langs de sluizen ge komen. Hij voelde, dat iemand hem achter na sloop. Onwillekeurig dacht hij aan de „Zwaluw" toen kreeg hij een slag op zijn achterhoofd. „Dat doet Fimmy dacht hij nog even en verloor dan het bewust zijn. Toen hij weer bijkwam, lag hij ge boeid aan handen en voeten, zonder te vermoeden, wat dit. te beteekenen had, tot dat hij uit der. mond van Fimmy moest vernemen, dat hij de sluizendief was Dien strik had Fimmy hem gespannen, dat was hem nu duidelijk. De mannen', die ia Norcros achtergeble ven waren, kwamen den stoet tegemoet. Opnieuw regende het vragen en als hierop geantwoord werd, werden allerlei dreige menten tegen Bill geuit en het kostte Martellos heel wat inspanning en overleg om hem tegen de woede van het volk te beschermen. Hoe opgewondener de me nigte werd, hoe meer zich het boosaardige hart van Fimmy daarover verheugde. Hij gevoelde zich zeker van zijn overwinning. De troep hield stil onder een eikeboom tegenover het hotelletje, waar Bill des nachts verblijf hield. Onder dien boom, welks dikke armen zich als 't ware drei gend over de woelige cn wraakbuchtige me nigte uitstrekte, was het vorige jaar door John Stark het vonnis uitgesproken over oen moordenaar. De herinnerde men zich en vielen riepen om John, opdat deze weer het ambt van rechter op zich zou kunnen „John Stark! Waar is John Stark?" „Is er niet „HalenHij moet komen riep men van alle kanten. John werd gehaald en hoexjH met te genzin voldeed hij aan het verlangen van de menigte in de hoop daardoor de prgste buitensporigheden te voorkomen. Vol me delijden liet hij zijn oog rusten op den Hin ken jongen man, die daar voor hem stond met bleek gelaat en bloedende hoofdwon de, terwijl allen zich verdrongen om den boohx om maar niets te missen van het verhoor, dat binnen eenige oogonblikken zou aanvangen. Met een ernstig gelaat en met een ze kere waardigheid plaatste Stark zich voor de menigte, waaronder op dit oogenblik diepe stilte heerschte en riep met luide stem: „Is Pat Fimmy aanwezig?" „Presentriep deze, terwijl hij naar voren trad. „Van welke misdaad klaagt go dezen man, George Adams, aan Bill stond nu zonder hulp van Martellos rechtop. Hij had het bloed een beetje van zijn gezicht geveegd en keek Fimmy zóó strak aan, dat deze hierdoor van zijn stuk raakte en eerst niets kon zeggen. Einde lijk toch vond hij woorden en stotterde hij: „Ikklaag dezenman.... Adams aan, dat hijde sluizen be roofd heeft en ons allen groot na deel heeft toegebracht." (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7