51ste Jaargang DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 No. 6316 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAFENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorratbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ranco per postf 2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij loruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen U TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 nummer bestaat uit drie bladen F De Bieclit. De te Müncben verschijnende „Medizi- Wochenschrift" brengt een studie p dr. Erich Meyer over den zelfmoord zijn bestrijding. Op grond van uitge- eide statistische onderzoekingen komt tot de slotsom, dat katholieke landen [e veel geringer aanbal zelfmoordenaars dan niet-katholieke landen. Hij hrijft dit op de eerste plaats toe aan de der Katholieke Kerk. „Ik beken ar, voegt hij er aan toe, dat ik protestant jn en er niet aan denk de katholieke in- te verheerlijken. In de biecht, de katholiek reeds vroeg gewend ligt voor ieder, en bijzonderlijk voor katholieke jeugd, het groote voordeel, fc hij een mensch bezit, aan wien hij al nooden en strijden in zekeren zin on- kan bekend maken. Hij weet, b de priester in Gods plaats de biecht en dat deze tot zwijgen verplicht over alles wat hem toevertrouwd -wordt Indien de zelfmoordenaar in zwaar- oogenblikken een helpenden vriend wien hij zich toevertrouwen kan, zou- a verschillende zelfmoorden achterwege De geneesheer moet daarom zijn als een priesterschap over de hem ïvertrouwde zielen uitoefenen. bovenstaande is ontleend aan „De iasbode". fculk een erkenning van de waarde, die biecht heeft, door niet-katholieken is pi zeldzaam. Er zijn Protestantsc'he pre- die deze waarde van de biecht en ook in hun practijk willen in- eren een biecht", natuurlijk zonder sa- karakter. den Katholiek maakt het sacramen- 1 barakter de biecht tot biecht; en in de biecht als sacrament schittert ons die groote gave van Gods Barm- tigheid.... biecht is meer en vèèl meer, en we- lijb iets anders, dan een vertrouwelijk lenspreken met den priester. in dat vertrouwelijk samenspreken toch ook wij, Katholieken, een 1 bijzondere waarde voor ons ziele- 't is ook daarom om. dat samen- iken van biechteling met priester, met ader, te kunnen doen geschieden, vrucht en resultaat dat zoo krachtig dt aangeraden, om een „vasten biecht- er" te hebben. Wij willen aan dezen allen zoo hoogst nuttigen raad hier i herinneren. de priester in. de biecht uitoefent door God geschonken Voorrecht van itschelding, dan zien wij in hem weei- de goddelijke bereidvaardigheid, allen te ontvangen, die belast zijn en iden mensch is in staat, de volle zwaar- fan een andere ziel te torsen maar weet, dat hij kan vertrouwen priesterschap. En zoo is te daren die wonderbare aantreküngs- van den priester voor de zielen, hem meer als priester, dan als mensch een den laats ten zin van het bovenstaan- wordt een zoo mooie opvatting iven over de taak van den geneesheer, wij ook daarop hier gaarne het licht vallen. Het beroep van den genees- als een priesterschap.... Inderdaad, zin, in overdrachtelijke betee- s, zien ook wij, Katholieken, het zoo. st den priester, die aan het zielenheil en daardoor indirect ook de tij- ke belangen behartigtkan in 't bij- Ier ook de geneesheer, die de lichamen zoo veel goeds aan de zielen DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 BELGIE De verloving van prinses Marie José. Woensdagochtend arriveerde prins Um- berto van Italië te Brussel-Koord. De aan staande bruidegom van prinses Marie José van België werd hartelijk toegejuicht door de belangstellenden, die hem aan den trein stonden op te wachten. Konig Albert en de pTinsen Umberto, Leopold en Karei benevens de suite van den Italiaanschen troonopvolger waren al len in civiel. Men zag maar één militair uniform, n.l dat van een ordonnance-offi- cier des konings. Kaast enkele diplomaten, was ook de gezant van Italië, mirkies Devrazzo, met andere leden van het am bassadepersoneel den prins komen op wachten. In hof auto's begaf het hooge gezelschap zich langs een zij-uitgang naar het paleis van Laeken. Ka de begroeting van de overige leden der koninklijke familie van België en in zonderheid van zijn a.s. verloofde begaf de prins, na in het paleis met de koninklijke familie gedejeuneerd te tebben, zich naar de Italiaansche ambassade, waar hij gedu rende zijn kort verblijf te Brussel zal lo- geeren. 's Middags keerde hij in het paleis van Laeken weer en zat er aan bij een intie me lunch. Het Staatsblad van heden, Donderdag, kondigt officieel do verloving van kroon prins Omberto van Italië met prinses Ma rie José van België af. Gisteren bracht de Italiaansche kroon prins tevens een bezoek aan ex-keizerin Zita. DUITSCHLAND Een tweede Sklarek-affaire. Thans te Breslau. De burgemeester van Breslau heeft vol gens „Das Tempo" een onderzoek doen in stellen naar aanleiding van het feit, dat 40 stedelijke ambtenaren verdacht wor den van de intusschen gefailleerde firma Wirz, een grossierderij op electrotechnisch' gebied, geschenken te hebben aangeno men en de firma daarvoor bij stedelijke bestellingen de voorkeur te hebben gege- Bij het onderzoek der boeken heeft meu een rekening on klakt, waarop de uitga ven voor geschenken aan 40 met name ge noemde ambtenaren voorkomen. FRANKRIJK. DE VAL VAN BRIAND. Algemeene verbazing. Een unicum van politiek beleid. De correspondent te Parijs van de „Msb." schrijft: Voor Parijs was de val van het ministe- rie-Briand een donderslag bij helderen he mel De crisis is inderdaad eerst tijdens het debat ontstaan. Als wij nu na deze historische zitting overwegen, wat er eigenlijk gebeurd is, dan verdringen zich de redenen tot verba zing over dezen plotselingen aanval op het kabinet-Briand. In de eerste plaats Briand zelf. Zijn houding is onverklaarbaar. Hij heeft na genoeg een poging gedaan, om zijn gou vernement te verdedigen en van iemand met zijn parlementair verleden is het vol slagen onbegrijpelijk, dat hij aldus zou hebben gehandeld uit misrekening. Wel moet erkend, dat niemand meende, dat voor de radicalen een manoeuvre, om het ministerie omver te werpen, eenige kans op succes zou hebben, daar de rechterzijde geen reden had, zich tot die manoeuvre te leenen, Leon Blum, de socialistische leider, had nog in den ochtend zijn publiek voorgere kend, dat de radicalen met behulp van de socialisten en de groep Chabrun, hoog stens een regeeringssteun van 260 leden zouden kunnen formeeren, dus van de 310 stemmen zouden verwijderd blijven, welke noodig zijn als minimum van regeerings- meerderheid. De radicalen staan echter altijd gereed, wanneer zij in de oppositie zijn, om de regeering om te werpen, al zo-u het zelfs moeten zijn met een stemmen tegen hun eigen beginselen. We staan nu voor het vreemde geval, dat de linksche partijen een ministerie hebben omvergeworpen op gTond van zijn bnitenlandsche politiek, terwijl die poli tiek juist volkomen in overeenstemming is mét de zienswijze der radicalen en de socialisten. We staan hier werkelijk voor een unicum van politiek beleid. De vraag, die van zelf opdoemt is deze: weegt de oppositie tegen de politiek door Briand in Den Haag gevolgd inderdaad zóó zwaar, dat de meerderheid van Briand er door gebroken is 1 Indien het buitenland inderdaad zou meenen, dat de Fransche Kamer met haar votum een démenti aan de gedragslijn van Briand te Den Haag heeft willen geven, dan zijn wij overtuigd, dat wat gebeurd is niets anders is dan een bewijs voor den chaos, die in de Fransche politiek heerscht Do Kamer is geheel aan zich zelf overge laten gebleven en heeft eenvoudig de sen timenten van het oogenblik gevolgd. Die centimenten waren van tweeërlei aard. Bij links de steeds bestaande lust, de regeering omver te werpen, in het bij zonder om het ministerie van binnenland- sche zaken terug te winuen, en.in troebel water te visschen. Bij de rechtsche Kamer- helft, de groep "Marin in het bijzonder, een werkelijk gevoel van ongerustheid over de buitenlandsche politiek van Briand. Een minister-president, die gepoogd had de inzichten tot klaarheid te brengen, de orrust der gemodereerden te stillen, het spel der radicalen bloot te leggen, zou zeker niet gevallen zijn. Briand heeft ech ter niet de geringste poging gedaan om het kabinet te redden. Aanvankelijk heeft hij de aanvaFen onderscl at, later heeft hij slechts zijn persoonlijk prestige in de balans geworpen. Maar dat prestige heeft sincs Den Haag zeer ge'.eJcn Toch Briand? Dc president der republiek heeft vel schillende polrici geiaadnlcegd over het verstrekken van de opdracht tot vorming van het nieuwkabinet. Het eerst ontving hij gistermiddag Ole- mentel. den voorzute. der financicele com missie van den senaat, die als zijn moering te kennen gaf, dat Briand de eenige man is die met de opdracht kan worden be last, aangezien hij de meeste ervaringen heeft en het hem ongetwijfeld zal gelukkeD het nieuwe kabinet samen te stellen. Ka Cïemenle-1 verscheen Malvy, de voor zitter dex financieel© cominiscie van de Kamer op het Elyséa Lucien Hubert, de voorzitter van de ouittsccmmiésie voor buitenlandsche zaken adviseerde even eens Briand met de opdracht te belasie-n. JOEGOSLAVIË. De dictatuur in Joego-SIavië. Uitgewezen kloosterzusters. In Boedapest arriveerden uit Joego- SIavië vier Zustors van de Congregatie der dochters der goddelijke liefde. Dadelijk na de bezetting der Bacska werden de huizen dezer Congregatie gesloten en de Zusters uitgewezen. Hetzelfde lot trof ook het huis te Keusatz. Het gelukte echter aan den geneesheer Brozowsky voor vier Zusters, d:e hij in zijn sanatorium aanstelde, toe stemming te krijgen om te blijven. De Joego-Slavische dictatuur kon zich ook daarmede niet vereenigen. Onlangs verscheen nu een Servisch beambte in het sanatorium en stelde de Zusters een bevel schrift ter hand, volgens hetwelk zij na 24 uren het land moesten verlaten. De beamb te voegde er aan toe, dat zij na dien tijd over de grenzen moesten zijn, anders zou den zij gevangen genomen worden en met geweld uitgedreven worden. De geneesheer kon sléchts een uitstel van 24 uren verkrijgen, om het allernood zakelijkste nog vóór het vertrek in orde te brengen. AFRIKA. Onlusten in Oost-Afrika? Volgens berichten uit Hairobi zouden in het gebied der Masai- en Lurnbwastammen sedert eenigen tijd ernstige onlusten heer- schen, die volgens de Engelsche berichten hieromtrent zouden zijn te wijten aan tus- schen de beide genoemde stammen heer- schende veeten. Ofschoon de Europeesche kolonisten in die streek nog niet lastig gevallen zijn, be staat voor de farmers het gevaar, dat zij bij botsingen tusschen de stammen mede in 'het geding zullen betrokken worden. Dientengevolge heeft de regeering in Hai robi sterke politietroepen benevens een compagnie Afrikaansche schutters naar het gébied der beide stammen gezonden. Volgens een nader bericht heeft sir Er- ward Grigg de gouverneur van Kenia, een tocht gemaakt door het gebied der Masaï- en Lumbwa-st-ammen, ten einde een onder zoek in te stellen naar den aard en omvang der wTijvingen tusschen beide stammen. Over het resultaat van dezen tocht 'heeft Sir Edward Grigg in den wetgevenden raad medegedeeld, dat er voortdurend kans bestond op botsingen tusschen deze stam men, daar zij traditioneele tegenstanders waren. Jonge krijgers van beide stammen waren er zonder toestemming der hoofden op uitgetrokken, met het gevolg, dat vee diefstallen, inbraken en wanordelijkheden steeds meer voorkwamen. Een algemeen vijandig optreden tegen Europeesche kolo nisten, was onwaarschijnlijk, doch de mo gelijkheid van botsingen tusschen de stam men maakte de kolonisten op afgelegen en eenzame farms ongerust. Politiemacht en een compagnie Afri kaansche schutters zijn daarom naar het gebied der stammen gezonden. AFGHANISTAN. Is Habib Oellah gearresteerd? Uit Kew Dehli wordt gemeld, dat aldaar nog geen enkele bevestiging is ontvangen van het 'bericht, dat Habib Oellah door zijn vijanden zou zijn gevangen genomen. CHINA De opstand tegen Nanking. Een overwinning van generaal Feng. Het is Dinsdag het leger van generaal Feng na een strijd, die drie dagen heeft geduurd, gelukt het front van de C'hinee- sohe regeeringstroepen 127 kilometer van Hankow te doorbreken. Men verwacht, dat maarschalk Feng de stad Hankow zal innemen. Het leger van Feng heeft in deze ge vechten twee duizend gevangenen gemaakt en zeventien zware stukken geschut en vele machinegeweren buit gemaakt. De onlusten te Peking onderdrukt Het is den autoriteiben gelukt commu nistische manifestaties te Peking te on derdrukken. Het aantal gearresteerden is intusschen tot 600 gestegen. In Tientsin is de staat van beleg afge kondigd omdat de communisten trachten nieuwe demonstraties te houden. De Chineesche politie heeft Dinsdag te Peking een communistische samenzwering ontdekt, die tot doel had aanslagen op Tsjang Kai Shek en andere leidende perso nen van de Nankingregeering te organi se eren. TWEEDE KAMER. De Ambtenarenwet. Kadat nog over enkele amendementen was gepraat en deze ware verworpen is gisteren op een' zeer laat uur, de Ambte narenwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Velen feliciteerden minister Donner, die het wetsontwerp waarop wij nader terugkomen knap verdedigd heeft. ZIEKTEWET. Bedrijfsvereeniging Metaalnijverheid. De besturen der B. K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid en de drie Metaalbewerkersbonden hebben te 's-Gravenhage, op Maandag 21 October tesamen een „Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering" in de metaalon dernemingen der R. K. Werkgevers" opge richt. Besloten is het bestuur samen te stel len uit acht leden, vier aangewezen door de R. K.' Werkgeversvereeniging, twee door den R. K. Metaalbewerkersbond, en door den C'hrdstelijken Metaalbewerkersbond en door den Modernen Metaalbewerkersbond elk één. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. P. J. Asselbengs te Bergen op Zoom. Het Bureau der Katholieke Werkge versvereeniging, Lange Voorhout 19 te 's-Gravenhage, werd als Directie aange wezen. Het Bestuur werd gemachtigd de er kenning van deze Bedrijfsvereeniging aan te vragen. De Bedrijfsvereeniging zal toetreden tot de Federatie van Bedrijfsvereendgin- gen. De Statuten werden in hoofdlijnen vast gesteld en zullen nog definitief worden Van Werkgeverszijd© werden in het Be stuur benoemd de heeren J. P. J. Assel- bergs te Bergen op Zoom, Ir J. R. Sas sen te Terborg, J. K. J. Daalderop te Tiel en Dr. L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage; als plaatsvervangende leden de heeren: H. van Tiel te Beek en Donk, K. J. Wel- schen te Deventer, Emilo van Oppen te Maastricht en A. Klep te Breda. De Metaalbewerkersbonden zullen bin nenkort de arbeiders-bestuursleden aan wijzen. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. In beginsel tusschen partijen overeen stemming bereikt. Gisteren hebben de besturen van de vereeniging van Koord-Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschap pelijke filmkeuring en van den Kederland- 6chen Bioscoopbond op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw onder leiding van den minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, jhr. mr. Oh. Ituys de Beerenbrouck, lang durig geconfereerd ter bespreking van een mogelijke oplossing van het biosooopcon- flict in het Zuiden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Algemeene verbazing in Frankrijk over de plotselinge crisis. Onlusten in Oost-Afrika? Nog geen enkel bericht ontvangen van den Oceaanvlieger Diteman. (Telegrammen en Lucht v.). Hedenmorgen is te Brussel een mislukte aanslag gepleegd op den Italiaanschen kroonprins Umberto. BINNENLAND. De R. K. Universiteit te Nijmegen over 1928 (3de blad). De behandeling van de moordzaak op den postzeedijk te Rotterdam. Zaterdag a.s. requisitoir van het 0. M. (1ste blad). Overleden is de oud-hoogleeraar prof. dr. P. J. Blok (lste blad). In beginsel werd tusschen partijen over eenstemming bereikt, waarbij in hoofdzaak werd overeengekomen dat in het vervolg de film-nakeuring zal worden overgelaten aan de R. K. film-centrale, onder wier toe zicht de bioscoop-exploitanten in de bij de Zuidelijke keuringsvereeniging aangeslo ten gemeenten zich vrijwillig aap de hand van de artikelen 20 en 21 der Bioscoopwet zullen stellen. Een door de beide besturen uitgewerkt voorstel zal aan de ledenvergaderingen der beide vereenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Wanneer deze organisaties zich met het voorstel vereenigen zullen de bioscopen in het Zuiden waarschijnlijk 1 November a.s. heropend kunnen worden. HET LICHTFEEST TE AMSTERDAM. De avondwedstrijd in het Am- sterdamsche Stadion. Glisteravond had een in Amsterdam nog een nieuw sportevenement plaats, nl. een voetbalwedstrijd. Voor dezo gebeurte nis was de belangstelling buitengewoon groot. Het Stadion was reeds te kwart voor acht druk bezet met toeschouwers en nog steeds vulden zich de tribunes. Vooral de goedkoopero rangen waren geheel be- jset. Tot voor den aanvang van den wed strijd was het stadion verlicht als bij dag, zooals wij dat van de avondwielerwedstrij den kennen. Het vervoer in de richting van het Stadion was zooals gewoonlijk goed geregeld, alleen de tramdienst bleek overbelast. Het wachten wordt den men- schen aangenaam gemaakt door tweo mu ziekkorpsen die om beurten een rondgang om het veld maken, en een groet brengen voor de eeretribune, waarop vele bezoe kers hebben plaats genomen. Precies half negen gaat onder applaus en gejuich van het publiek het licht op de tribune uit, en stralen de 80 boven iLgt veld opgehangen lampen plotseling een zacht doch helder licht over het te be spelen terrein uit. De elftallen van P. S. V. te Eindhoven en het Amsterdamsch elf tal komen het veld op onder applaus on er wordt getost. De kwart millioen kaarsen verlichten het veld gelijkmatig en de lam pen zijn zoodanig afgeschermd, dat de spe lers er niet door verblind worden. In het midden hangen zij 14 M. boven het veld en bij de hoeken 18 M. Volgens wiskundige berekening is do leans, dat een lamp door den bal getroffen wordt 1 op 2000. liet licht veroorzaakt bijna geen schaduw. Als scheidsrechter Boekman laat aftrap pen ondernemen de Eindhovenaars een fikschen ren op het Amsterdamsche doel, die onmiddellijk door de Amsterdammers wordt beantwoord. Maar dan is het P- S. V., die voortdurend haar meerderheid toont. Ka tien minuten weet Lommen het eerste doelpunt te scoren uit een bal van Van den Broek. Goed combineerend en met open spel blijft Philips voortdurend aanvallen, en als de Boer een bal niet vol doende weet weg te werken, scoort Visser het tweede doelpunt. De Amsterdammers zitten er nu beter op en als de scheids rechter meent, dat bij een aanval voor hot P. S. V.-doel van Recncn te ruw wordt aangevallen kent hij den Amsterdammers een strafschop toe, die door Van Kol wordt ingeschoten, waardoor de stand 12 wordt. Volkers, die last van zijn knie krijgt, wordt door Gecrens vervangen. Kort voor de rust weet Van den Broek uit een scrimmage, ontstaan uit een corner het derde doelpunt voor P. S. V. te scoren. Met 13 komt de rust.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1