_p gp, VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. VRI.DAG IS OCTOBER 1929 GEMENGDE BERICHTEN ongelukken. lachtoffer? van :et verkeer. W dcc 'slijk ongeluk te Dest Binnen enkele maanden hebben op den (etomveg te Best reeds 11 autobus-onge- ikken plaats gehad, de meeste met doo- elijken afloop. Thans werd daar de 30- irige v. Zon uit Boxtel door een auto angereden. In bewusteloozen toestand >erd hij opgenomen en naar het gasthuis vergebracht. Knaapje onder een auto. Aan de gevolgen overleden. De 5-jarige C. v. M. te Rotterdam is op n Oostzeedijk onder een auto geraakt, et een schedelbreuk werd het kind naar ziekenhuis aan den Coolsingel ga- acht, waar het kort na aankomst is over- den. Een meisje gedod. In de Diezerstraat te Enschedé is gis- srmiddag een zevenjarig meisje door een uto van W. aangereden. Het kind werd het ziekenhuis vervoerd, waar het ort daarna aan de gevolgen is overledon. 'et meisje liep aan den linkerkant van weg en week verkeerd uit. Nog een jcind overreden en gedood Gistermorgen is de 7-jarige Berwoud te 'dam, toen hij de straat overstak, over men door een geladen vrachtauto, be- iuurd door chauffeur G., uit Vlaardinger- mbacht, die aan het zandrijden was ten »hoeve van den Zuider-ziekenhuisbouw. Zwaar verminkt aan borstkas en armeo, erd het knaapje in een café binnenged.u- i, waar het nog slechts eenige oogen likken heeft geleefd. Doodelijk motor-ongeval. Een lijk op den weg gevonden. Uit Eindhoven wordt gemeld: Woensdagavond te 7 uur is langs dent rkhovenschen weg, het lijk gevonden van in 30-jarigen chauffeur M. S. Bij onder- >ek bleek, dat hij met zijn motor tegen sn boom was gereden en zoodanige ver- ondingen had opgeloopen, dat de dood loedig intrad. Auto-ongeval. Twee gewonden Op den weg tusschen Leur en Zevenber in is nabij Zwartenberg een bostel-auto de Duif-Zeep-fabrieken tegen een langs in weg staanden paal gereden, waardoor beide inzittenden uit den auto werden .lingerd en kwetsuren opliepen, van wie sn ernstig. Het ongeval was te wijtan aan een hond, e plotseling den weg zou oversteken en tder den auto terecht kwam. De bestuur- _iraakte hierdoor het beheer o^er jn stuur kwijt, waardoor de botsing met '.n paal veroorzaakt werd. Zoowel de laaffeur als de mede-inzittende reiziger e door de voorruit en beiden wer :n in de bijzijnde woning van den brug- achter binnengebracht, waar een ontbo- geneesheer bij den chauffeur een knie- hijf-breuk constateerde. Overigens' had- in beiden min of meer ernstige verwon- ngen aan het gelaat opgeloopen. De auto mede ernstig beschadigd. Botsing tusschen autobus en vrachtauto. Gistermorgen kwam de autobus van den ïer F. K„ uit Oss, die werklieden ver- >erde naar de Philips-fabrieken te Eind- i, in de Woenselsche straat aldaar in tsing met een vrachtauto van de firma Twee inzittenden van de bus, de hee- n J. V. en J. K., uit Oss, weiden vrij nstig gewond, en na in het gasthuis ver- nden te zijn, naar huis vervoerd. Verder ikwam een scnilder, die op den vracht- ito zat, eenige kwetsuren. Daar beide to's dwars op de tramlijn Eindhoven >n kwamen te staan en deerlijk gehavend aren, ondervond het tramverkeer bedui inde vertraging. Auto tegen autobus. Op den Liesboschweg te Princenhage is landbouwer de L. uit Zevenbergsche Dek met zijn auto op een kromming van weg tegen een autobus gereden. De werd aan het hoofd en drie dames, die den auto zaten, aan hoofd en handen ond. De auto was geheel vernield, ter ijl bij de autobus de stuurinrichting de- ct werd. Kolendampvergiftiging te IJmuïdeni. Ten huize van de weduwe J. in de Kal- rsfcraat te IJmuiden heeft zich, naar de óprechte HaarL Crt." meldt, een ernstig wal van kolendampvergiftiging voorge- an. Mej. J. was na het aanmaken van de chel ongesteld geworden, zoodat de dok- het in verband met haar hoogen leef- d noodig oordeelde, dat de naaste fami- leden in de onmiddellijke nabijheid ble- n. Gisternacht voelden 6 aanwezigen zich wel worden zonder echter de oorzaak kunnen ontdekken. Vijf van hen verlo- i het bewustzijn. De dokter, die onmiddellijk ter plaatse rscheen, constateerde kolendampvergif- Hoewei vier personen, die de nadeelige volgen hebben ondervonden, nog last 'bben van hoofdpijn, zullen zij er geluk- geen schadelijke gevolgen van onder men. De toestand van de oude' mej. J. echter hoogst zorgelijk. Gistermorgen W zij nog niet tot het bewustzijn terug- ^eerd. [Git het onderzoek is gebleken, dat de jrgiitig:ng veroorzaakt werd door ver popping van de kachelpijp. Gasvergiftiging. In het ziekenhuis te Gorcum is gisteren avond de werkman V., die zooals gemeld, Dinsdag door gas was vergiftigd, zonder bij keminis te zijn geweest, overleden. De man was weduwnaar en laat één zoon achter. Kind verdronken. Gistermiddag is een 2-jarig jongetje bij het spelen in een sloot achter een school aan de Wohnusmerstraat te Amsterdam geraakt en verdronken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. BRANDEN. Brand in een magazijn van kunstmest. Gisteravond omstreeks half 7 is brand uitgebroken in de magazijnen van kunst meststoffen van de firma P. J. van Aar- denne aan den 's-Gravendeelschen dijk te Dordrecht. Tegen zeven uur was al het materiaal van den brandweer ter plaatse. Het vuur woedde toen in twee groote loodsen, die tot den nok met kunstmest stoffen gevuld, waren. Er ontwikkelde zich een geweldige rook en waterdamp zooda nig, dat de treinen op de spoorbrug er hin der van hadden en onafgebroken fluitend de hindernis moesten passeeren. Het vele water dat in de brandende massa geworpen werd maakte dat men het vuur spoedig meester was. De voorraad kunstmeststof fen is echter geheel waardeloos geworden door vuur en water. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en schuur afgebrand. Door onbekende oorzaak zijn het huis en de schuur van den landbouwer W. Drees, in de buurtschap Langeveen, onder de ge meente Tubbergen, tot den grond toe af gebrand. Ook de geheele inboedel en eenige varkens werd een prooi der vlam men. Een en ander was niet hoog ver zekerd. Brand in een bergplaats. Te Xaarden is brand uitgebroken in een bergplaats van stroo, hooi en landbouw- benoodigdheden, tevens was daarin een auto gestald. Alles is totaal uitgebrand. Assurantie dekt de schade. Autobus in brand. Woensdagavond geraakte te Heerenveen een der groote autobussen van de firma Saxen en Verstoep te Dordrecht aan nemers van het leggen van het dubbel spoor van Heerenveen naar Leeuwarden bij het benzine vullen in brand. De auto stond in den doorrit van café Hielkema. Het aldaar aanwezige stroo vatte vlam, dat met eenige emmers water kon gebluscht worden. Rappe handen hadden de bus naar bui ten gebracht, die al- spoedig in lichte laaie stond. Metershooge vlammen sloegen op. De vrijwillige brandweer gaf wel water, maar aan blusschen was niet te denken. De bus verbrandde geheel. Met een hevi- gen knal sloeg het benzinereservoir uit elkaar. Het gewaarschuwde publiek hield zich op een afstand, zoodat persoonlijke niet voorkwamen. ingezonden MEDEDEELING. DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM. Gisterenavond heeft de Politie te Rot terdam aan de pers geen andere mededee- lingen kunnen doen, dan dat de regenjas en de manchesterbroek die jl. Dinsdagavond op de Binnenrotte gevonden zijn voor on derzoek zijn gezonden naar den politie deskundige dr. Hesselink te Arnhem. Nader vernemen wij, dat door de K. L. M. niet 2 maar 24 luchtfoto's zijn gemaakt van den polder Blijdorp in verband met den daar onlangs gepleegden moord. Door deze 24 opnamen heeft men een fo tografische kaart verkregen, waaruit de politie nadere gegevens hoopt te verkrij gen. Het was voor de eerste maal, dat door de politie de hulp der luchtfotografie werd ingeroepen. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Gisteren is het in de stad rustig geble ven. Van alle kanten is politie-versterking gekomen, o.a. van de politietroepen uit Amsterdam. Aan stedelijke politie, rijks- veldwacht en marechaussee zijn momen teel 300 man in actie. Gisteravond kwam het op den hoek Kleine StaatMaastrichter Brugstraat eenige malen tot kleine charges. Over den toestand van den agent Hou ten, die het slachtoffer werd van zijn plicht, vernamen wij, dat het geval hope loos was. Het eenige middel, om hem in het leven te behouden, was bloedtrans fusie, waartoe zich spontaan aanbood zijn collega A. Muller, van welk aanbod dank baar gebruik is gemaakt. Laffe oplichter gearresteerd. EenEstlandsche zeeman na maanden opgespoord. Door de Centrale Recherche te Rotter dam is met medewerking van de Amster- damsche recherche dezer dagen de Est- landsche zeeman J. H. T. gearresteerd, toen hij als opvarende van een schip der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. uit Guatamala in Amsterdam terugkeerde. Dit heerschap heeft zich schuldig gemaakt aan een reeks laffe oplichterijen, ten nadeele van zijn kameraden en hun familieleden in Est land. In Juni van dit ja-ar kwamen bij de Cen trale Recherche te Rotterdam klachten binnen van enkele Estlandsche zeelui, dat aan hun ouders of vrouw uit Rotterdam telegrammen waren verzonden, waarin nit hun naam verzocht werd, met den meesten spoed geld te willen zenden, poste restante naar Rotterdam. Uit het onderzoek, dat dientegevolge werd ingesteld, bleek, dat soortgelijke telegrammen naar Estland Haarlemmerstraat 143 -sgJJll{llülll!JlllFr "iiniiiniiiiiiininiiiii.. eenigen tijd daarvoor ook waren verzon den uit Antwerpen en Amsterdam. De re cherche wist aan het postkantoor te Rot terdam de aanvraagformulieren van twee telegrammen in beslag te nemen. Het eene was bestemd voor de ouders van den zeeman A. T., die in Kihel-Kona wonen op het eiland Saaramaar, en hield in, dat T. zijn geld had verloren, zijn schouderblad hacl gebroken en in het zie kenhuis lag en nu 300 kronen poste restan te noodig had. (Een Estlandsche kroon is 6G cent waard). Deze menschen worden door hun zoon onderhouden; hij had hun juist 10 pond sterling overgemaakt. De vader stuurde hiervan onmiddellijk pond sterling terug. Dit geld werd door den oplichter geïnd. Het tweede in beslag genomen aanvraag formulier was bestemd voor de vrouw van den zeeman J. B., die in Heimaste Crajoe w oont, en luidde„Lieveling, zend 3C0 kronen, geld en horloge gestolen. Vaar naar Marseille, post restante Rotterdam Deze vrouw was gelukkig te slim om di rect geld te sturen en stuurde haar man voorloopig een brief, per adres van het Estlandsche zeemanshuis in Rotterdam, waarin ze vroeg, in 't Estlandsch natuur lijk: „Jacob, heb je dat geld wel echt noo dig?" Deze brief kwam bij Jacob terecht, het telegram had dus geen succes gehad. Een derde telegram bleek uit Amster dam te zijn verzonden aan de ouders van den zeeman R. en meldde: Ben erg ziek, stuur 50 kronen, p/a-. die en die, Hout mankade, Amsterdam. De familie R. zond dit geld ook niot, want ongeveer een week daarvoor was cl een telegram met het verzoek 90 kronen te willen .sturen uit Amsterdam gekomen. Het- consulaat-generaal van Estland werd, toen deze gegevens verzameld wa ren, in de zaak gekend. Er verschenen waarschuwingen in verschillende Estland sche kranten en doordat het uit Amster dam gezonden telegram een bepaald adres vermeldde, kon men daar nadere bijzonder heden inwinnen. Op dat adres woont n.l. een oud sigarenwinkeliertje, bij wien de oplichter was gekomen om te vragen of hij voor eenigen tijd zijn postadres bij hem mocht hebben. De recherche kreeg toen ook het signa lement van den dader, door dit sigarenwin keliertje. Bovendien had men het handschrift, het portret en het signalement van den op lichter door bemiddeling van het Estland sche consulaat van de politie te Tarto ont vangen en dit alles was herkend. Met zooveel gegevens was het niet moei lijk meer, den man te pakken te krijgen, te meer, omdat er in Amsterdam zeer wei nig Estlanders zijn, meestal slechts 10 15 tegelijk. Dezen houden zich in bepaalde logementen op. Men kwam dan ook te weten, dat deze J. H. T. zich had laten aanmonsteren op het schip van de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij, dat juist toen in Guatamala was. De arrestatie was eenvoudig; toen het schip weer terugkwa-m werd T. aange houden. Hij heeft ten deele bekend en is ter beschikking van de justitie gesteld. Baldadigheid. Tijdens de afwezigheid van den bewo ner hebben onbekenden de arbeiderswo ning van L. te St. Willebrord gedeeltelijk afgebroken. Rupsenplaag. In de prachtige bosschen de Sijsselt te Ede, heersoht de rupsenplaag onrustba rend. Rum 25 H.A. dennen zijn door de dennenbladwesp aangetast. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. FATALE HOTELBRAND TE SEATTLE. Tot dusver zeven dooden geborgen. Vijftien personen ernstig gewond. Gistermorgen vroeg is een geweldige brand uitgebroken in het Portland Hotel, het grootste hotel der stad Seattle. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid, zoodat het geheele 'baksteenen gebouw bin nen een uur tijds een rookende puinhoop was geworden. Tot dusver zijn zeven lijken uit de ruïnes te voorschijn gehaald, terwijl vijftien per sonen ernstige verwondingen hebben be komen; eenigen hunner verkeeren in le vensgevaar. Men vreest, dat zich onder de puinhoopen nog meer dooden en gewonden bevinden. Een bergtrein in een ravijn gestort. Naar uit Boekarest wordt gemeld is op een bergspoorweg een trein, die arbeiders naar hun werkplaatsen bracht, door een ontsporing in een ravijn gestort. Vier ar beiders zijn gedood, terwijl 14 anderen ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. Schipbreuken aan de Finsche kust Ook aan de Finsche kust hebben de stormen der laatste dagen een aantal schipbreuken ten gevolge gehad. Het Duit- sche schip Titan, dat onderweg was van Petersburg naar Lübeck gaf in de nabij heid van de Estlandsche kust noodsigna len, die in Hangoe (Z. Finland) zijn opge vangen. Het bergingsvaartuig Meteor is uit Reval te hulp gesneld. Verder is de Estlandsche driemaster Fales bij Frederikshafen gestrand. Daar de waterspiegel zeer gedaald is, zal het schip waarschijnlijk verloren blijken. Of schoon zich twee sleepbooten in de nabij heid bevonden, was het bij de hooge zee nog niet mogelijk de bemanning te redden. Het bij. Noorskaer gestrande Grieksche stoomschip Diamantis is door den spring vloed wTak geslagen, zoodat berging niet meer mogelijk schijnt. De 30 man sterke bemanning moest den nacht van Dinsdag op Woensdag op het volgeloopen schip doorbrengen, daar bij den geweldigen zee gang geen enkele reddingboot hulp kon brengen. Ten slotte is bij Brahesta-d ook nog een douaneschip gestrand. Veertien dooden op één dag. Naar „Le Journal" meldt, zijn gisteren in Frankrijk door verkeersongelukken veer tien personen gedood en 21 gewond. SMOKKELAARSBENDE OVERVALLEN. Met machinegeweren gewapend. Verraden door hun geheim radiostation. Er is herhaaldelijk over geklaagd het laatst nog door den New Yorkschen ex- hoofdcommissaris van politic Enright dat in New York (stad) en ook elders in de Ver. Hiaten, door de autoriteiten, cn speciaal door de politie te slap werd opge treden tegen overtreders van de anti drankwet. Gisteren echter is men plotse ling met kracht opgetreden en met niet gering succes. Tegelijkertijd en met mili taire stiptheid en kracht zijn op 35 plaat sen in New York en ook elders aan de kus-t invallen gedaan in woningen of op slagplaatsen, waar de clandestiene drank handel zijn werk verrichtte. De huiszoekingen waren gericht tegen het bedrijf van een der machtigste drank smokkelaarsorganisaties in den lande. Er zijn 32 lieden in hechtenis genomen, o.w. de z.g. „koning van den eland est ienen drankhandel". Ook zijn groote voorraden sterke drank in beslag genomen. Een gebouw, gelegen in het heuvelland van New Jersey, dat. diende als hoofdkwar tier van den leider, was in staat van ver dediging gebracht met machinegeweren, terwijl ook andere wapens en veel munitie aanwezig bleek. Ook waren er onderaard- sche gangen, waarin wijn en sterke drank verborgen waren. De organisatie was ontdekt doordat een geheim radiostation daar in de buurt in geheime taal bevelen zond aan de smok- kelvloot buitengaats. Dit had de drankbe- strijdingsautoriteiten op het spoor van de wetsovertreders gebracht. Naar medegedeeld wordt, werkte de or ganisatie met zes stoomschepen, die voor zien waren van machinegeweren en klein kaliber kanonnen. Zij brachten alcoholische dranken uit de Bermuda-eilanden en ook van elders. De autoriteiten hebben door gebruik making van het geheime radiostation een smokkelschip, dat een lading alcoholische dranken aan boord had. in de val laten loopen. Het smokkelschip werd door het radiostation naar een schip van dc kust wacht. gedirigeerd, waar het in beslag werd genomen. Vertegenwoordiger van Calvé gearresteerd. Te Weenen 600.000 schilling verduisterd? De Oostenrijksche algemeene vertegen woordiger van do Calvé's oliefabrieken t.e Delft, de 34-jarige dr. K. M., is te Weenen gearresteerd wegons verduistering van ge- inca sseerde gelden, tot een bedrag van 600.000 schillingen, ten nadeele van ge noemde firma. Hongerstaking in een interneeringskamp. Russische klachten over C'him'eesche o p s 1 u i t i n g s- methodes. Uit Russische bron wordt gemeld, dat 2000 Russische onderdanen, die nabij Char- bin zijn geïnterneerd, een hongerstaking zijn begonnen, als protest tegen de slechte behandeling. De geïnterneerden wenschen in het openbaar te worden geoordeeld en dat alle vrijgesprokenen, met. name de vrouwen en kinderen, in vrijheid zullen worden ge steld. Zij eischen ook verbetering van hun lot en beweren, dat zij gevangen gehouden worden in een onverwarmd kamp, zonder licht, dat zij niet mogen lezen en vrien den ontmoeten. Voor 150 millioen dollar steekpenningen 's jaars De vroegere hoofdcommissaris van po litie te New York, Enwright, heeft in een gesprek met den vertegenwoordiger van de Daily Telegraph" verklaard, dat telken jare door de clandestiene kroegen, de nachtclubs en de „bootleggers" van New York naar schatting 150 millioen dollar als steekpenningen aan de ambtenaren cn po litie worden uitbetaald, ten einde te ver krijgen dat eerstgenoemden niet lastig worden gevallen. Naar rnr. Enwright's raming is dit be- dro,g ongeveer een kwart van wat genoem de onwettige instellingen en onwettig 'han delende personen jaarlijks aan inkomen genieten. Hun geraamd inkomen 600 millioen dollar 's jaars is met andere woorden even groot als de geheele gc- meentebegrooting der metropolis New York! De werkloosheid in Duitschlarcd stijgt langzaam. In de laatste helft, van September is het aantal steuntrekkers bij de werkloosheids verzekering met ongeveer 14.000 (1.8 pet.) gestegen. Van de 750.000 steuntrekkers op September waren er 586.000 mannen en 18.300 vrouwen. Ook nu beperkt de stijging zich uitsluitend tot de mannen, terwijl het aantal vrouwelijke steuntrekkers met 6500 is afgenomen. Hetzelfde doet zich voor in de crisisondersteuning, waarbij het aantal vrouwelijke ondersteunden met l pet. af nam, terwijl het aantal mannelijke onge veer 2 pet. steeg. De totale toeneming in de crisisondersteuning bedraagt 1500; het aantal steuntrekkers 162.000. Muiterij in de gevangenis in Moabit. Naar de Yossische Zeilung meldt, is er gisteravond in de afdeoling voor krank zinnigen van do gevangenis in Berlijn Moabit muiterij uitgebroken. Een aantal krankzinnige gedetineerden kwam tegen de bewakers in opstand, die naar verluidt van de vuurwapenen gebruik moesten ma- ken. Tegen halftwaalf was de rust hersteld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11