lste Jaargang WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 No. 6309 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS iE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooratbetaling oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf2.95 per kwartaal let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Wat doen wij? Gisteravond! jfceeffc „Geloof en 'Weten- iap" te Leiden haar program geopend iet een voordracht van den zeereerw. pa ir Populier over de chaos in China. De opkomst was niet erg groot; mis-' chien geniet China geen belangstelling intellectueele kringen of misschien ook 'eet. men er al alles van. Doch hoe 't ook ij, pater Populier, die- vele jaren als mis- ionaris in China heeft- gewerkt, heeft, ons 10 isteravond een zeer leerzame uiteenzet- ing gegeven van de politiek in China, en ver Chineesche godsdiensten en gebrui- en heel interessante mededeelingen ge- Hl aan. geïllustreerd met zelf genomen bote's. Naar den geleerden causeur, den we- inschappelijken en prettigen. spreker is iet open aandacht bijna twee uren ach- jreen geluisterd. Hij sprak niet. over de missie, zoo eide pater Populier in het begin van zijn ede. Maar hij sprak er wel over, zoo isschen andere mededeelingen door, van elf. spontaan. En wij hoorden den missionaris vertel- n over veel vermoeienissen en pijnlijke ntberingen, over ernstige bedreigingen an het leven, zoo eenvoudig en terloops, ls over dingen, die vanzelf sprekend zijn, baardie toch feitelijk alle hadden nnnen worden ontvlucht of ontweken; lie de missionaris alle vrijwillig op zich ieeft genomen en wil doorstaan, om het 'angelie te prediken, om over de wereld Christus' Rijk uit te breiden.... En wat doen w ij, om anderen de wa.ar- leid te doen kennen, om het Evangelie te ropageeren?Als wij gaan. vergelijken, an wordt die vraag een verwijt.... "Wat doen wij?Een aanleiding rao- in wij vinden in de „Geloof en Weten- chap'-avond van gisteren, om te herinne en aan den plicht aller Katholieken de nissie te steunen een plicht-, die soms st door de in alle opzichten weinig- lezitters treffend-diep wordt begrepen, raak beter wordt, beleefd, dan door de geestelijk en stoffelijk meer bevoordeelden jnder ons. Maar wij moeten dan ook wijzen op den ilicht-, óók van ons allen, om ook in eigen and. in eigen kring het. geloof te verde- ligen en te verspreidenDoor voor- >eeld en gebed kunnen en moeten wij allen apologeten zijn; door actie, op eenigerlei velen onzer. Wat doen wij? Tusschen al- de aan- lacht-vragende nieuwstijdingen in de krant logen wij deze zoo ernstige vraag toch el 'ns stellen! VOLKENBOND De intern. Arbeidsconferentie. Drie part ij en conf.ereeren samen. Op het oogenbilk, aldus schrijft de Maas- Jode-correspondent d.d. gisteren uit Ge- ïeve, zitten de vertegenwoordigers der re- leeringen, reeders en arbeiders voor het :erst sinds Zaterdag weder tezamen bij een om gemeenschappelijk een oplossing te zoeken, die aan de crisis, door het besluit Ier werkgevers ontstaan, toch een bevre digend einde te maken. Het. zijn drie vertegenwoordigers uit eder der drie groepen, die op uitnoodiging Ier regeerings-groep bijeen zijn om de laat ste poging te ondernemen. De regeeringsgroep vond het verstandig net opnieuw een eigen resolutie te ont werpen, die waarschijnlijk door de werk- cversgrocp toch weer niet aanvaard zou ivorden, doch gaf de voorkeur aan persoon- Jijk contact. Ook mgr. Nolens, die zeer scherp het cptreden der werkgevers had veroordeeld en duidelijk had gemaakt-, dat hij onder ;een voorwaarde wilde terugkee-ren op het besluit, der conferentie van Zaterdag, waar- de motie der werkgevers verworpen ■^as, bepleitte gistermiddag, dat men nog een poging zou doen om den reeders den erugkeer naar de conferentie te verge makkelijken, nu blijkbaar een groot ge deelte onder ben berouw van het besluit .ot heengaan had en naar een uitweg zocht, waardoor zij nog te Genève zouden kunnen blijven. De regeeringsgroep heeft den ondervoor zitter ^er conferentie Smith Roust an (Frankrijk) en den Engelschman Smith aangewezen als gedelegeerden bij de be sprekingen met de.opdracht alleen een re solutie te aanvaarden, die aan de volgen de voorwaarden voldeed: 1. dat zij heel kort is; 2. dat zij niet treedt in eenige beoor deeling van het verleden of van de tegen woordige samenstelling der conferentie; 3. dat zij 'noch direct noch indirect te gen eenige regeering een woord van critiek mag bevatten. De arbeiders en de werkgevers hebben het denkbeeld van deze gemeenschappelij ke bespreking aanvaard, zoodat daarvan thans afhang:, of de reeders morgen zul len terugkeeren dan wel werkelijk Genève verlaten. Intusschen hebben gisteren de commis sies het gewone werk voortgezet. DUITSCHLAND Botsing tusschen socialisten en politie. Ter gelegenheid van een vergadering van nationaal-socialisten, die Maandag avond te Hannover plaats heeft gevonden, ontstond omstreeks middernacht een klop partij tusschen de nationaal-socialis-tischc zaalwacht en eenige politie-agenten. Tenslotte verschenen 50 politie-agenten met een afdeeling bereden politie om de orde te herstellen. Drie burgers en twee politie-beambten werden door messteken zwaar gewond? Eén der gewonde politie-agenten over leed in het ziekenhuis. Het Zoebkof-drama. De openbare verkooping van de bezit tingen van mevrouw Zoebkof, geboren prin ses Viktoria von Preussen, is gistermorgen in de Reichszaal van haar paleis te Bonn begonnen. Ongeveer drie a vierhonderd personen waren aanwezig, voornamelijk kooplustigen. Er werd vlot geboden. Alle stukken werden verkocht. De kostbare voorwerpen vonden koopers uit Zwitser land. Een groot stuk, een Japansch ser vies van Sterling-zilver, een geschenk van Keizer Wilhelm I, ging voor 7000 Mark en kwam in handen van een particulier uit Keulen. In de ochtenduren werden voor on geveer 50.000 Mark verkocht. Het. Engelsche Hof trad niet als koo- per op, evenmin, naar gemeld wordt, Huize Doorn uit Nederland. ENGELAND Dynamietaanslag in Ierland. Vergaderlokaal in de lucht gevlogen. .Nabij Lougngall in Noord-Ierland heeft men Zondag 'n pas gebouwd vergaderlokaal, dat in de plaats was gekomen van een an der gebouw, hetwelk acht maanden gele den tengevolge van brandstichting was •vernield, in de lucht laten vliegen. De daders waren ten getale van twee a driehonderd in militaire slagorde en met geweren gewapend aangerukt. Nadat zij de bewoners van een naburig huis in vei ligheid hadden gebracht, legden zij twin tig ladingen van een krachtige ontplof bare stof en het gebouw, dat nagenoeg ge reed was, vloog in de lucht. AFGHANISTAN. Een nieuwe koning van Afghanistan? Volgens berichten uit Britsch-Indische bron, zou in Afghanistan de koningsmacht voorloopig worden opgedragen aan Ajad Oellah Khan, een jongeren broeder van Aman Oellah. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Afghaansche hoofden het met deze benoe ming eens zijn, te meer, daar Aman Oellah in zijn land met hoog staat aangeschreven. CHINA. Onderhandelt Moskou met Moekden? De aanvallen op de stad Toengkiang (Amoer), die op 11 October plaats vonden, zouden volgens de „Shanghai-Times" klaar blijkelijk nog niet het einde van de Russi sche operaties beteekenen. Veeleer zijn geruchten in omloop, dat een nieuwe alge- meene Russische aanval kan worden ver wacht. Tegelijkertijd echter wordt verze kerd, dat de regeering te Moekden stappen bij de sovjet-regeering heeft gedaan, om tot een verzoening te komen. Aan deze on derhandelingen zou ook de vroegere Chi neesche minister van buitenlandsche za ken Wellington Koo deelnemen. De binnenlandsche Chineesche toestand is moeilijk te overzien. De regeering tc Nanking spant zich .in, om generaal Yen te bewegen zijn verbond met generaal I-eng te verbreken. Van de beslissing van Yen hangt alles af. De Nanking-regeering beweert, dat zij voldoende geldmiddelen heeft om den strijd verder voort te zetten. Volgens een ander bericht uit Moekden hebben er inderdaad onderhandelingen tusschen China en Rusland plaats en hoopt men binnenkort het vraagstuk van den Chineeschen Oosterspoorweg op bevredi gende wijze te kunnen regelen. TWEEDE KAMER. Interpellatie-aanvragen. Ambtenarenwet 1929. De Als de Kamer vlug werkt, dan krijgt zij misschien, voordat er op 5 November wordt begonnen met de behandeling der begroo ting, nog een weekje vacantie. Zou men met de Ambtenarenwet wat wel zeer onwaarschijnlijk is zéér spoedig, b.v. nog deze week gereed komen, dan bestaat, de mogelijkheid, dat aan 'het verlangen van den heer Kortenhorst wordt voldaan, en de Winkelsluitingswet nog voor de be grooting aan de orde komt. Mr. Duys was verstandiger dan de heer Wijnkoop. De sociaal-democratische afge vaardigde zag in, dat het dwaasheid zou zijn. te interpelleeren over de zaak Gies- sen-Nieuwkerk in of tegen den begrootings- tijd, waarin vanzelf (bij de begrooting van justitie) gelegenheid bestaat, dit. punt ter sprake te brengen. Hij trok dan ook zijn aanvraag, in. De heer Wijnkoop hield daarentegen stokstijf vol, dat er wel dege lijk aanleiding was tot interpelleeren over ..het optreden van de burgemeesters en de rijkspolitie tegen de strijdende arbeiders beweging" en over „de verhouding van Ne derland tot de Sovjet-Unie", hoewel bij de begrootingen van birmenlandsche en bui- tenlandsche zaken deze onderwerpen ruim schoots kunnen worden besproken. Mr. van Sehaik, de nieuwe voorzitter, stelde voor, die noodelooze interpellaties niet toe te staan, en alle Kamerleden op twee na. gaven aan dat voorstel hun stem. Toen is een aanvang gemaakt met de behand.elin'g van de Ambtenarenwet 1929 of te wel de wet tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren. Aan de algemene - beschouwingen heb ben tot nu toe deelgenomen de heeren Boon (V. B.), J. Ter Laaji (S. D.), Van Wijnbergen (R. K.\ Schokking (Chr. H.), Schouten (A. R.), De Visser (C. P. H.). Behalve de laatste spreker, waren allen in groote trekken nog al tevreden over het ontwerp, ofschoon wel alle eenige be zwaren hadden, welke zij natuurlijk gaar ne zouden zien weggenomen. De heer Van Wijnbergen de eerste Katholieke afge vaardigde, die over dit onderwerp sprak; er zullen er wel meer volgen pleitte o.m. er voor. dat. de organisaties het recht zou den hebben aanbevelingen te doen voor de benoeming van leden der ambtenaren- gerechting. Vandaag worden de algemeene beschou wingen voortgezet. Koninklijke besluiten. N o t a r i a a t. Bij Kon. besluit is Benoemd tot notaris binnen het arrondissement' Zwolle, ter standplaats de gemeente Zwolle: L T. H. Minke, candidaat-notaris te Hilversum; Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem: mr. H. C. Ittmann, thans nota ris te Middelburg. De Graf Zeppelin en de Zondagsheiliging. Vragen van -het a n t i-r e v. Kamerlid, den heer Heemskerk Het lid ran de Tweede Kamer, de heer Heemskerk, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid ge weest om te verzoeken of te doen verzoe ken, dat de vlucht van de „Graf Zeppe lin" over Nederland niet zou plaats heb ben op Zondag, nog wel des ochtends on der kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens Nederland had moe ten wezen, is -geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat. prijs stelt op Zon dagsheiliging en "Bepaaldelijk op kerkgang? Indien de regeering daartoe in de gele genheid is geweest-, waarom 'heeft zij daar van -geen gebruik gemaakt, of, zoo zij er er wel gebruik van heeft gemaakt., waarom -heeft dit niet gebaat? Een verbroken radio-rede. De uitzending met de voorwaarden in strijd. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Wijnkoop inzake verbreking van een radio-rede van een Jid der vrij denkersbeweging op Zondag 29 September 1929 heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat ambtshalve'het uitzenden per radio van de redevoering na verloop van eenigen tijd verbroken is op grond van de Telegraaf- en Telefoonwet, welke de overheid verplicht te waken tegen in breuk -door middel van radio-uitzendingen op de veiligheid van den Staat, de open bare orde of de -goede zeden. Teneinde de zen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending verleende vergunning voorwaarden gesteld. Daar de uitzending met de voorwaarden in strijd kwam is zij verbroken. Overigens hadden noch de aanvraag tot vergunning, nooh het programma, noch de redevoering zelf tot onderwerp, het geen in art. 168 van de Grondwet wordt gewaarborgd: volkom-en vrijheid, gods dienstige meeningen te belijden. Journalistiek. Met ingang van 1 November is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. H. Dorbeck. hoofdredacteur van het „Dag blad van Noord-Brabant". In zijn plaats is benoemd dr. Alb. van der Poel, tot nu toe assistent der hoofdredactie van de „Limburger Koerier" te Maastricht. Benoemingen, Aartbisd om. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Glanerbrug den weleerw. heer G. B. Pieper. Nieuwe catechismustekst. Naar het „Hgz." van welingelichte zijde ter oore kwam, is binnen afzienbaren tijd de benoeming te verwachten van een commissie, die tot. taak zal hebben een nieuwen tekst te ontwerpen voor den Catechismus voor de Nederlandsche bis dommen. DE CHAOS IN CHINA. Lezing van Pater Populier voor „Geloof en Wetenschap". In de bovenzaal van „de Turk" werd gis teravond door „Geloof en Wetenschap" de eerste bijeenkomst gehouden in dit sei zoen. De voorzitter, prof. dr. W. A. Keesom, opende de vergadering met. een verzoek aan de leden om het „professoraal kwar tiertje" niet tot. een half uur te laten uit dijen. Spr. deelde mede, dat het winter- programma niet kon worden medegedeeld, omdat het nog niet geheel is vastgesteld. Daarna verleende spr. het woord aan pa- ler Populier, missionaris van de Congre gatie van heb Onbevlekt Hart van Maria (•Scheut), die jarenlang in Noord-China werkzaam is geweest en thans een belang wekkende uiteenzetting gaf van de chaos in China. De laatste 25 jaren is er in China veel gebeurd, en deze gebeurtenissen hebben op het. volk en op de buitenlandsche rela ties oen grooten invloed gehad. Er is den laatsten tijd een sentiment on der de Chineezen ontstaan, dat vroeger onbekend was; vaderlandsliefde. Het na- tionalitsteits-gevoel werd opgewekt door den Japanschen oorlog van 1894, maar eerst sinds 1905 streefde de keizerlijke re geering het plan na om China tot één groot krachtig Rijk te vormen. De wereldoorlog vooral gaf de groote stoot. Er ontstond een sentiment, dat hy per-nationalistisch was met anti-Europee- sche en anti christelijke tendenzen. Men gaat te keer legen de verdragen gesloten met vreemde mogendheden en tegen het Europeesche missie-onderwijs. Eerst werden socialistische beginselen, later meer communistische beginselen ge propageerd. Stakingen vroeger onbe kend. werden gehouden. Een Chineesche vrouwenbond werd opgericht., niet alleen ter bestrijding van het opium-misbruik en het voet-binden voor de vrouwen, maar ook ter bevordering van kinderbeperking enz. Niet alleen het Christendom, ook de oude nationale godsdiensten worden ver worpen. Dezen geest wordt gesteund door de Sovjet en door uit Amerika gerepa trieerde studenten. De papieren bewijzen rijn er van de Sovjet-inmenging in China. Ook de Amerik. instellingen van onderwijs in China hebben de eerbied voor den ouden godsdienst weggenomen zonder een dege lijk Christendom er voor in de plaats te stellen. Een deel van de jong-Chineezen ver wacht nog steeds heil van een soort Sov- jet-Tepubliek. Een soort Sovjet, want een reptibliek als in Rusland acht spr. in China onmogelijk. Het Chineesche volk is van een mentali teit, die te nuchter en te zakelijk is om zich met communisme in te laten. Er zijn teekenen, dat het nationalistisch gehetz begint te luwen; dat men rustig wil opbouwen aan de groot-making van het land. Waar is de oorzaak van de moeilijkheden gelegen, die China den laatsten tijd door maakt? Deze ligt uitsluitend in de revolutie van 1911. Deze is veel te vlug van stapel ge- loopen. China was nog niet rijp voor een republiek. De eeuwenoude godsdienstige band tusschen den Keizer, als „Zoon des -Hemels", en het volk ging verloren. Het nationalisme werd de hoeksteen, Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Verwarde toestand :n China. De „Graf Zeppelin" vertrokken naar den Balkan. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de Ambtenarenwet. De Staatsbegrooting komt op 5 November in behandeling, (lste blad). De heer Heemskerk heeft aan den Mi nister van Waterstaat vragen gesteld over de komst van de Zeppelin in Nederland en de Zondagsheiliging, (lste blad). Een beschouwing over het benoemen van Katholieken tot burgemeester. (3de blad). De Partijraad der R. K. Staatspartij zal vergaderen op 22 en 23 November. (3de blad). Tot lid van Ged. Staten van Noord-Hol land is gekozen de heer P. J. M. Verschure. (3de blad). Het derde postvliegtuig is te Bandoeng gearriveerd, het eerste retourvliegtuig >s tc Constantinopel aangekomen. (Luchtv. 2e blad). Moordaanslag op een armbezoeker te Amsterdam. (Gem. Berichten, 3de blad). waarop de icpubliek ging voortbouwen. Maar hel nationaliteitsgevoel was nog Uiterst zwak. Vandaar dat geknoei, waar van men dagelijks in de kranten leest. Het nationaliteitsgevoel heeft zich thans meer ontwikkeld, maar lang zal het duren voor ambt.splioht en eerlijkheid bij de onder handelingen in het volk zijn doorgedrongen. Na de revolutie krijgen partij-groepee ringen onder militaire leiding de overhand over de centrale regeering te Nanking. Eerst na de overwinning van het. Kwomin- tang in 1928 keert de rust iets terug. Maar de oude moeilijkheden keeren nu ook terug, namelijk de wrijving tusschen een vaste centrale regeering en het provincia lisme. Verschillende provincies eisohen bi- zondere rechten op, daarbij gesteund door Sovjet-Rusland en door Feng, den „christen- generaal", die net zooveel Christen is als de eerste heiden van China! Hij is op een goeden dag door de Amerikaansche Bapte- rian Congregation gedoopt, zuiver uit op- portniniteitsoverwegingen. Deze christen-ge neraal hcefu een sterk leger opgezet en schijnt met het plan rond te loopen om "Noord-China te stellen tegenover het Zui den met. als hoofdstad Peking. Het is niet alleen politiek geknoei en gekonkel, waarvan wij iederen dag lezen, maar het is dc eeuwen-oude tegenstrijdig heid tusschen Noord en Zuid-China. Feng blijft de individualist, Tsjang-Kai-Sjek (Nanking) vertegenwoordigt het. democra tische element., en met hen is de bevolking van Noord en Zuid getypeerd. Het democratisch aangelegde Zuiden heeft een tijdlang Russische hulp aanvaard voor haair streven, maar wilde baas in eigen huis blijven. Feng gaat nu hetzelfde spelletje beginnen. Wat mindere sterke doorvoering van centraa-l gezag en wat meer plaats voor de provincies, zou het Kwomintang ten goe de komen. Hei. zou veel meer in het belang van China zijn. Gelukkig gaan er in de Chineesche pers stemmen op tegen de burgeroorlog. Van Sept.. 1924 tot Juni 1928 heeft onafgebro ken de burgeroorlog gewoed. De handel wordt onmogelijk gemaakt; het krioelt in het land van roovers; de spoorwegen ver- keeren in onbruikbaren toestand; mil- lioenen schade wordt aangericht door het bederven van levensmiddelen, op stations opgeslagen. De bevolking wordt uitge perst; de troepen leven op de bevolking waar zij langs trekken. De meeste „leger corpsen" zijn zeer ongedisciplineerd een -samenraapsel van bandieten en avontu- Wanneer de troepen gepasseerd zijn, arriveeren dc rooverbendenDan nadert de monschelijke misère aan het het ongc- loofelijke. Wreedheden en zedelooze uit spattingen grenzen aan het krankzinnige. Do Missie-posten hebben er zeer veel van te lijden. Kerken worden- verwoest een en kele maal zelfs ingericht als bordeel. Vijf jnissionarisse.n werden door dc rooveis vermoord, vier gewond en anderen op de grofste wijze bejegend. Velen der eens bloeiende christendorpen liggen in puin. De vijf dorpen, die pater Populier in 1924 en 1925 bediende, bestaan nicl rpnr.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1