BINNENLAND jfffiT GEHEIM VAN DE ZWALUW derde blad de leidsche courant. maandag 14 october 1929 Socialist en Orthodox Protestant? Men ziet ook in de Gereformeerde Kerk at er maatregelen genomen moeten wor en tegen lidmaten, die tegelijkertijd so- a-list willen zijn. Het „Volk" meldt, dat zijn partijgenoot de Jong uit Nieuwerbrug bij Bodegra- ko erLi tevens lid van de Gereformeerde [erk, herhaaldelijk door domdne© en uderlingen dier kerk bezocht werd om )ch zijn lidmaatschap van de S.D.A.P. p te zeggen. Hij heeft evenwel, aldus het Volk", „nooit in het gesprokene door jiaal-democraten op de openbare verga- eringen, huishoudelijk vergadering, of in IS en raad iets kunnen vinden, dat in strijd is met zijn godsdienstige beginselen". Thans gewerd hem van dén Kerkeraad Nieuweibrug de volgende brief: „Waarde broeder E. de Jong. Bij dezen deelen wij U mede, dat de 'erkeraad in zijn laatste vergadering be oten heeft, U af te houden van het Hei- Avondmaal. En dat wegens Uw onkei elijken wandel, en het feit, dat U zich ingesloten heeft bij de S. P. A. P., wier eginselen lijnrecht indruischen tegen de eginselen van Gods Woord. Het doet ons leed, 'dat wij dit besluit oesten nemen. Van Qiarte hopen wij dan w jk, dat gij U van dezen zondigen J jlt 'bekeeren, en in allen deele zult gaan andelen naar den eisch van Gods Woord. 0, zijt toch aan Uw belijdenis getrouw, K )t eere GodsStrijd den goeden strijd b'i Tdl heilbede en broedergroten. 'l Namens den Kerkeraad der Ged. Kerk J te Nieuwerbrug, (w.g.) Ds. D. LIGTER, Praeses. (w.g.) H. KONING Dzn., Sriba". De Gereformeerden willen er blijkbaar jy-#oor waken, dat hun Kerkgenootschap niet pjrordt als de Hervormde Kerk, waar tal au dominee's die tevens socialist zijn, almweg geduld worden. Er blijkt ook uit, dat de betrokken, per- •wij pon al met dezelfde „argumenten" komt Is wel eens sommige Katholieken in zulk eval opperen. Ze zien „geen strijd met un godsdienstige beginselen", enz. s' Ze zijn erg naief! Het Montessori-stelsel in discrediet? De heer Douwes, directeur der Rijks- weeksohool te Deventer, plaatst in de Amsterdammer" een scherpe ritiek op het Montessori-stelsel. Ook anderen te,n onzent, o.a. prof. Gnn- ing, lieten het niet aan waarschuwingen roj nt/breken. Na twintig jaren ervaring vindt itn lch haar resultaten al even bedroevend 6o, Is haar methoden. En in de „Haagsche lt| ?ost" lezen we, dat reeds een aantal scho ei m zijn gesloten en, zoo meent dat blad, jfïet, zal wel niet lang meer duren, of de sw(§eur za,l worden gesloten van de weinige ie nog overblijven als bewijs dat geen :euwigiheid zoo dwaas kan. zijn of zij eindt aanhangers en geestdriftige woord- oerders. Wij hebben ééns hooren beweren at Dr. Maria Montessori haar „stelsel" edacht omdat zij de energie miste haar 'rp_ las met vaste hand te leiden; zij liet de '^Lnderen doen Hetgeen hun lustte, en aakte daar toen een theorie van, die iar in zekeren zin overlaadde met roem. f dat. juist is weten wij niet. Maar wij eten wel, dat velen dei* meest ervaren ocf{ pvoedkundigen opkomen tegen toepassing an methoden die in de eerste plaats voor chterlijke kleinen waren bedacht, tegen pt gebrek aan discipline en systeem, te- in de lange schooluren die kind en onder- m ijzer in de middaguren buiten noodige ;s°- inraking met 'hun gezin houden, en bo- P'fenal tegen de zoogen. „vrijheid van wer- en" „Gesteld echter zegt 'de heer ■8 bouwer in de „Groene" dat er werke- feuilleton. Vrij vertaald uit het Duitsch. door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). George keek Orelly strak aan en ont- el-de, nu hij'hem eens goed opnam. Hij eleek veel op deD ma», die hij bij 't chijnsel van den lantaarn op de „Zwa- jw" slechts even in 't gelaat had kunnen ien. Doch hij was er nog niet heelemaal eker van en reikte hem de hand. Miaar pelly herkende hem. Het was Bill St-e- a ens, de stuurman va-n de „Zwaluw", „Mister Adams was zoo druk in gesprek tie pet je dochter", merkte Fimmy op, „dat. ;et<j et me heel wat moeite koslte hem hier te njgen. Ja, zoo zijn die DuitschersTer ulle van een aardig meisje vergeten ze den en drinkend" ,Pas aangekomen vroeg Orelly, „direct lit Europa „Uit Nevada". antwoordde George, avi [maar daar had ik weinig geluk en daar na wou ik 't hier probceren J waar ligt uw claim I „In Norcros, dicht bij die van Mr. Fim- toy ^orcros is goed. Daar zal je geluk jpebben, jonge man. Lang in Nevada ge- »eestf Neem me niet kwalijk, dat ik zoo lijk vrijheid van werken voor het kind was, zou dat dan een beginsel zijn? De critiek wijst er op, dat duizenden gezinnen tegenwoordig lijden onder de gevolgen van de vrijheid, dié aan de kinderen is toegestaan. Het kind weet niet, wat goed voor hem isde ouders en onderwijzers, die veel meer levenservaring hebben, zijn niet enkel 'gerechtigd, maar hebben ook den plicht om aan de jeugd een taak op te leggen, en serieuze verwerking daarvan te vragen. Het is voor veel kinderen een zegen, dat althans de school nog met een zekeren dwang komt, om ook het minder aangename flink aan te pakken en te vol brengen." GEMENGDE BERICHTEN DE MOORD OP HET MEISJE TE ROTTERDAM. Signalement van den verdachte. Een Buitengewoon Politieblad van 12 October 1929 meldt het volgende: In den avond van 9 Oct. 1929, te om streeks 7 1/4 uur, heeft een onbekende man de 10-jarige Maria van Os, uit de Coolsche- straat te Rotterdam, op een rijwiel meege nomen naar den polder Blijdorp, het meis je verkracht en daarna vermoord. Het signalement van dien man luidt als volgt: 25 k .30 jaar (volgens een anderen getuige eng, 40 jaar), lang 1.68 a 1.75 M., postuur middelmatig tot flink gebouwd, aangezicht vermoed'lijk bolrond, haar donker (loruin of zwart) en achteroverge kamd (volgens één getuige gekruld), geen baard of knevel, spraak dof tot. diep. Klee ding: bruin Manchester pak met korte ias en lange broek, zwarte schoenen, zonder hoofddeksel. Tijdens de ontvoering reed verdachte op een zwart rijwiel met bagagedrager en car bid lantaarn. De commissaris van Politie, 1ste afd. te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en voortgeleiding van den verdachte. Een verdachte opgesloten. Zaterdag heeft de politie te Rotterdam een man gearresteerd en opgesloten, als verdacht van het gruwelijk misdrijf. De gearresteerde is op den avond, waarop de moord is gepleegd omstreeks acht uur in hoogst zenuwachtigen toe stand thuis gekomen, hetgeen uit getuigen verklaringen blijkt. Wat hij tusschen zes en acht uur heeft gedaan is nog niet. duide lijk gebleken. Het alibi dat hij opgeeft, is althans onvoldoende en er wordt nog on derzocht' in hoeverre wat hij zegt juist kan zijn. Hij beantwoordt aan het. signalement en zal met de getuigen worden geconfron teerd. De verdachte is vele malen met dé zedenpolitie in aanraking geweest en heeft al enkele vonnissen wegens zedendelicten achter den rug. Al zijn kleeren zijn voor scheikundig onderzoek in beslag genomen. De verdachte is den laatsten tijd herhaal delijk den BIijdorppolder gesignaleerd. Alleen heeft men geen fiets kunnen vin den. De politie houdt evenwel rekening met de mogelijkheid, dat do man een fic-ts op dien avond heeft gehuurd of geleend. Dit zou dan vermoedelijk in het Weste lijk stadsdeel zijn gebeurd. In verband hier mede verzoekt de politie dringend, dat hij of zij, die op Woensdagavond tusschen zes en zeven uur een fiets heeft verhuurd of geleend aan een. man .in een Manchester pak, zich ten spoedigste op het bureau aan de Groote Pauwensteeg komt melden. De Regeering looft ƒ500.— uit. Zaterdag is door de regeering een be- looning van 500 gulden uitgeloofd voor de- geen of degenen, die aanwijzingen kan (kun- nen) geven welke leiden tot opsporing van den dader. Dubbele kindermoord te Rotterdam. Vrijdagmorgen hebben werklieden, die graafwerk verrichtten in den driehoek tus schen den Dordtschen straatweg en het oude en nieuwe gedeelte van den Groenen Hilledijk te Rotterdam, een doos gevon den, waarin twee kinderlijkjes bleken te ritten, van een jongen en een meisje, twee lingen) die kennelijk dadelijk na de ge boorte in de doos zijn gedaan en gestikt. De lijkjes waren gewikkeld in oude couran nieuwsgierig ben. Ik stel altijd veel belang in menschen, die hier pas aankomen." „Een paar jaar. Vroeger was ik zeeman, zooals uw vriend" hij wees op Fimmy „reeds geraden had. Zoudt dat wel aan me gezegd hebben Mr. Orelly?" „Dadelijk. Ik merkte het aan het loo- pen. Om 't ronduit te zeggen ik mag die zeelui wel. Heb er jaren mee omgegaan. Niot op zee, maar in de haven. Vroeger was ik niks meer dan een eenvoudige ha venarbeider. Je ziet dus aan mij, dat je hier in Californië a-ardig vooruit kunt ko men." „Miss Alice heeft er mij al iete van ver teld", merkte George op. ..Heeft ze u dat al verteld zoo dade lijk al?" vroeg Orelly opgewekt. „En wat wist zo nog meer?" „Ze zei me ook nog, dat ze zich hier in. huis tusschen al die mannen zoo een zaam voelt. Dat is erg hard voor je doch ter." „Eigen schuldZe wil niet anders viel Fimmy er tusschen in. ..Ze zou het al lang beter hebben gehad, als ze haar va ders raad maar had willen volgen." „En met jou trouwen", zei Orelly. ..Ze schijnt er evenwel de voorkeur aan te ge ven om dan liever als vrouwspersoon al leen onder al die mannen te blijven. Je bent haar te oud en ik geloof, dat ze meer zou voelen met een jongen, flinken man in 't huwelijk te treden, iemand zoo als Mr. Adams hier". George kreeg een kleur, terwijl Fimmy nijdig naar Orelly keek, die den jongen man met zichtbare voldoening nog eens van 't hoofd tot de voeten opnam. Op Schiphol werd een postzak uit de „Graf Zeppelin" neergelaten. De „Graf Zeppelin" boven de Ainsterdarusohe waterleiding te Heemstede. Deze foto werd uit een 'begeleidend ten en heb eene in een oude dekeu en het andere in een ouden rok. Sporen van geweld zijn op de lijkjes niet aangetroffen. Het. staat vast, dat de doos den nacht tevoren daar in den grond is gestopt. Kind te vondeling gelegd. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is in een perceel aan de Plantagemiddenlaan te Amsterdam te vondeling gelegd een kind van ongeveer II maanden, van het manne lijk geslacht, vermoedelijk door den vader, die uit Antwerpen zou zijn gekomen. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. Zaterdagavond om half 12 is de 45-jari- ge loodgieter S. uit Best, toen hij terug keerde van zijn werk op de Philipsfabrie- ken te Eindhoven, op den betonweg te Be.ri door een auto overreden en gedood, toen deze een anderen auto passeerde. „Daar steek je toch zeker den gek mee, Mr. Orelly. In de eerste' plaats ben ik ev.de man niet naar om een meisje het hoofd op hol te maken en ten tweede zal miss Alice als ik 't. zou probeeren wel zoo verstandig wezen om niet naar zulken zot teklap te luisteren, 't Is een voortreffe lijk meisje met een goed hart en een hel der versland. Dat heb ik best gemerkt in het half uurtje, dat ik met haar heb staan praten." Die loftuiting deed den ouden Orelly goed. „Ja", sprak Fimmy er tusschen in, „goed is ze. maar ze heeft een hoofdje, waar ze naar leeft en papa zit aardig onder de pantoffel. Als die wat over haar te zeg gen had, zou ze al lang mijn vrouw geweest zijn. Je moet weten, Mr. George, dat we oude vrienden zijn en samen heel wat heb-'- ben doorgemaakt. Ik heb Orelly m,enigen dienst bewezen en als loon daarvoor zou ik Alice tot vrouw krijgen. Als i k een kind had, zou ik geen oogenblik aarzelen het hem af te staan, als hij dat wenschte Maar hij heeft niets te zeggen en omdat Pat Fimmy van de pokken geschonken is, wil dat koppige ding niks van hem weten. Orelly heeft gélijk. Jij maakt een beteren indruk op haar. Jong. sterk, frisch, ge zond. Misschien heb ik aan jou wel een mededinger naar haar hand in huis ge haald „Wees onbezorgd. Mr. Fimmy", zei George, wien die uitlatingen tegen de borst stootten, „van mij zal je geen last hebben, ten minste voorloopig niet. Ze kent me niet en ik haar niet." Het onderhoud scheen Orelly niet erg Auto tegen een boom. Een ernstig gewonde. Onder Klein-Dongen (gem. Dongen) is Zondagmorgen de auto van den heer Ohr. Klerkx, meubelfabrikant te Waalwijk, toen de auto met kinderen van genoemden heer op weg was naar Breda, om de Zeppelin te zien, geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. Van de inzittenden werd do heer Jan Klerkx, 'bestuurder .van den wagen, ernstig gewond. Twee ernstige aanrijdingen te Delft. Zaterdagavond omstreeks half 8 is do 32-jarige opperman H. L., uit den Haag, op den Rotterdamschen weg nabij de lijm- fabriek te Delft aangereden en van zijn fiets over den weg geslingerd. Het slacht offer heeft een ernstige hoofdwonde beko men en werd aan het been verwond. Op denzelfden weg nabij den Over slag kwamen om 9 uur een Ford-vrachtauto uit Rotterdam, die zonder licht reed, en oen luxe-auto met elkaar in - botsing. De chauffeur van de Ford verloor zijn stuur en reed tegen de afrastering. Hij werd ern stig aah de borstkas verwond terwijl de naast hem zittende door de voorruit werd gestooten en door glasscherven aan het ge laat gewond werd. Ernstig ongeluk. Een doode, twee gewonden. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur had de heer S. uit Wageningen, trasn hij met, zijn auto den Wageningschen Berg opreed ter hoogte van huize Belmonto, het on geluk, doordafc hij voor oen andere auto moesfc uitwijken, komende uit de richting Arnhem, een drietal wandelaars aan te rijden. Het waren n.'l. de heer A. en zijn ver loofde mej. Klein en mej. van B., allen uit Wageningen. De heer A. werd op slag gedood. Mej. K. werd in zorgwekkenden toestand naar Ziekenzorg overgebracht. Mej. B. liep eenigo lichte kwetsuren op en kon tevoet verder gaan. naar den zin te zijn en hij verwijderde zich even. Nu stond hij in de schaduw van een houten pilaar, haalde, zijn pijp uit den zak, stopte, streek een lucifer aan en begon te rooken. Op't zelfde oogenblik, dat het lucifers vlammetje Orelly's. gezicht bescheen, keek George naar henn Zijn oogen openden zich wijd als van iemand, die een geestverschijning ziet. Dat was het gezicht, hetzelfde gezicht, dat hij op de „Zwaluw" had gezien, het gezicht van den man, die de lantaarn uitblies. Fimmy merkte George's ontsteltenis en een blik op Orelly werpend, wist hij er de oorzaak van. George had Orelly herkend. „Weer niet goed in orde?" vroeg Fim my spottend. „Je lijkt wel een meisje. Er is maar één middel om van die bevliegin gen af 1c komen en dat is: drinken en nog eens drinken. Jc lever is te droog, jonge map." „Ik voel me niet lekker, Mr. Fimmy. 't Is hier ook om te stikken. Ik moet naar buiten. De frissche lucht zal me goed doen." Hij liep naar Orelly. „Neem me niet kwalijk, Mr. Orelly, dat ik al wegga, 't Is me hier te benauwd, maar ik beloof u, dat ik eens heel gauw terug zal komen." „Dat zal me pleizier doen, Mr. Adams. Je bent welkom en veel geluk in de claim." „Dat 's een goeie jongen", zei Orelly tegen zijn vriend, toen Georgo buiten hun gehoor was en ze hem weer met Alice zagen praten, „een goeie jongen, die niets merkt. En ik waarschuw je daarom Fimmy dat je hem niks in den weg legt." „Ben jij er zoo zeker van, dat hij ons niet herkend heeft?" vroeg Fimmy met zijn loerende oogen gericht op Orelly. „En hij kwam' naar me toe en zei me vriendelijk goeden dag. Zou dio eenvou dige, groene jonge man zoo kunnen hui chelen? Onzin!" „Tot zooeven dacht ik er precies zoo over als pij. Maar je had hem moeten zien veranderen, toen je daar half in donker je pijp aanstak en het vlammetje van de lu cifer op je gezicht scheen. PT ij keek je aan, of hij oen spook zag en. veranderdo er heelemaal van. 't Was precies, alsof een oude herinnering bij hem boven kwam. en daarom moeten we hem in de gaten hou den." „Jij bent jaloersch en dat maakt je zot." „Dat heli je al meer gezegd. Miaar heb ik geen gelijk gehad? Is het Bill Stevens, ja of neen „Ongetwijfeld, maar ik stel voor niets tegen hem te beginnen, als 't niet beslist noodzakelijk is, vooral ook omdat we 't aan zijn overhaaste vlucht to danken heb ben, dat men ons nooit heeft verdacht." „Niets tegen hem beginnen en hem nog dankbaar zijn op den koop toe 't Is mooi Jij schijnt erg veel met dat kereltje op te hebben en uit louter dankbaarheid zou je hem zeker je dochter willen geven, als hij 't je vroeg en dan kon Fimmy den bons krijgen, niet waar? Kijk maar eens, hoe hij bij Alice weer staat te flikflooien!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7