UIT DE RIJNSTREEK ACADEM1ENIEUWS STADSNIEUWS ~LMTSTF.'"EEiKm;ËN"" TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 14 October medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut g te De Bildt oogste barometerst.: 773.9 te Münohen. iagste ba-rometerst.745.3 te Koest. Y Verwachting tot len avond van 15 Oct.: Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. evelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen serslag. Weinig verandering in tempera- °'1Ur' LUCHTTEMPERATUUR. s 16.8 gr. C. 't LICHT OP VOOR FIETSEN e. a. Van Maandagnamiddag 5.40 uur tot Dins- igmorgen 5.56 uur. >1 a ai Maandagavond zal in dit Gezellenhuis 'n estvergadering plaats hebben, die be- 13 icht zal worden door den centraal-presi- ent der Gezellenvereeniging. Met den Ge- 'llengroet sloot de zeereerw. praes-es deze t itstekend geslaagde wijdingsbijeenkomst. NOORDWIJK. Mgr. Buckx op bezoek. Gisteren heeft Z. D. H. Mgr. J. M. Buckx p. Vic. van Finland, onder alle H. Missen en liefdadigheidspredikatie gehouden ten ate zijner Missie in Finland, met gevolg, at er ruim 700.werd gecollecteerd, isterenavond droeg Z. D. H. een plechtig of op, geassisteerd door kap. W. Nijssen n pater Komeijn. Mgr. Buckx zal de ge- eele week als gast in onze parochie ver- oeven. N0 0RDW1JKERHOUT. Aanbesteding. Op 10 dezer is door B. n W. dezer gemeente in het openbaar anbesteed: Het ophalen van vuilnis bij e ingezetenen en enkele andere werk- aamheden, in twee perceelen: 1. het Dorp, de Zilk. Ingeschreven was als volgt: Lamb. Meeu- ftrenoord perc. 1 1000, perc. 2 600, ge zamenlijk 1500; KI. Duivenvoorde perc. I 700, perc. 2 800; J. Duivenvoorde eerc. 1 644, perc. 2 450. De gunning werd door B. en W. aan ge- ouden. VEUR. GEMEENTERAAD. Een nieuw raadslid. Wanneer zal de samenvoeging plaats heb ben? Vrijdagavond kwam de Raad der ge- leente Veur in openbare vergadering hij sen. Voorz. Burg. W. Keijzer, seer. H. J. ^an Delft. Aanwezig alle leden; er is een acature. De voorz. opent de vergadering net gebed en deelt dan mede, dat de heer ichilperoort wegens vertrek naar Den laag ophoudt lid van den Raad te zijn. n den korten tijd, dat hij raadslid was, Jdus de voorz., heeft hij veel gedaan en laarom zagen B. en W. hem met leedwe- en vertrekken. De voorz. brengt hem na- r.ens allen oprechten dank en hoopt, dat" iet hem en de zijnen in alle opzichten goed noge gaan. De notulen worden onveranderd goed- [ekeurd, waarna de voorz. mededeelt, dat n de vacature Schilperoort door B. en W. s verkozen verklaard de heer C. de Ko- ïing. Daar echter de stukkeu van deze niet njdig zijn ingekomen, is zijn lidmaatschap 'ervallen en in diens plaats is thans tob aadslid gekozen de heer P. van Vliet. Ingekomen zijn: Proces-verbaal van kas- opneming van den Gemeente-ontvanger. Goedkeuring Ged. Staten inzake geldlee- ling volgen® besluit der vorige vergadering, B. en W. bieden den Raad aan het ver slag der gemeente over het dienstjaar B92S, een en ander wordt voor kennisgeving langenomen. De begrooting 1930 Burgerlijk Armbe stuur wordt na enkele bespreking z. h. s. ïcedgekeurd, waarbij de subsidie wordt vastgesteld op 38Ö0. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling ienoodig-de gelden voor aanschaffing na tuurkundige instrumenten voor de school met den Bijbel, merkt de voorz. op, dat nog 'een bericht van den Inspecteur is ontvan gen; B. en W. kunnen nu ook geen vrij- teid verleenen, zij vragen daarom machti ging die gelden te voteeren, zoodra een mnstig advies en de goedkeuring van den Inspecteur is binnengekomen, omdat het anders zoolang duurt. Wordt z. h. s. goed gekeurd. Bij het voorstel naar aanleiding van een ïdres van G. J. Klumper Co. te Voor burg, om vergunning tot aanlegging van Benige straten, zegt de voorz., dat B. en zich 'om inlichtingen hebben gericht tot Ged. Staten, naar aanleiding van de geruchten inzake de verandering, enz. der sluizen. B. en W. hebben die inlichtingen frog niet ontvangen en zij verzoeken der halve de stukken terug te zenden naar B. cnW. tot de inlichtingen van Ged. Staten bmnen zijn, dan kan men nader op de zaak terug komen. Na enkele besprekingen wordt hot verzoek van B. en W. z. h. s. in gewilligd. Het kohier Straatbelasting, dienstjaar 1929, wordt z. h. s. goedgekeurd. B. en W. leggen den raad over de Ge- meenterekening, dienst 1928, sluitende met een nadeelig slot van 18.109.58; in de Ccmmissie van Onderzoek worden benoemd de he eren Boris, Blonk en Raaphorst. B. en W. bieden den Raad aan de Ge- ineentebegrooting, dienstjaar 1930 met een nadeelig slot van 16.899.40 1/2; in de Com missie van Onderzoek worden benoemd de zelfde heeren als voor de gemeentereke- ning. Een schrijven is ingekomen van den heer Raaphorst., waarin hij vraagt, daar er ge ruchten loopen, dat met 1 Januari 1930 de gemeenten Stompwijk en Veur zullen ver- cenigd worden, of B. en W. hier iets van weten en zoo ja, of B. en W. dit dan wil len mededeelen. De voorz. antwoordt, dat B. en W. er niets van weten, doch B. en W. zullen, zoo dra him hiervan iets bekend is, den Raad zoo spoedig mogelijk bijeenroepen. Hierna sluiting. LISSE. Geboren: Johannes z. van M. Kor- tekaas en A. M. v. Duin Petrus Oornelis Maria z. van C. Th. Duivenvoorden en J. J. Warmerdam Petrus Paulus z. van P. M. Witsenburg en G. W. Weyers Cla- zina d. van K. Slootweg en E. v. d. Voet Margaretha Engelberta d. van A. A. Kieihorst en A. v. d. Zwam Maaike d. van G. v. d. Velden en A. G. v. Wijck Cornelia Margaretha d. van Th. v. d. Aart en A. M. Aartman Anna Theresia d. van A. v. Stijn en KI. Th. van Leeuwen. Ondertrouwd: G. W. v. d. Geest en A. W. v. Veen K. v. Drengelen en W. Enthoven. Getrouwd: A. Wijnhout -en N. Al- geren P. Timmers en G. M. Hoogervorst. Overleden: Mathilda Gczina Ley- crurend wed. van P. Tibboel, 75 j. Lau- rentius Willem Gerardus de Wolf echtg. •van J. Prins, 7J j. SASSENHQIM. Aanbesteding schcolbcuw. Namens de Vereenigïng tot Stichting en Instandhou ding van Christ. Scholen alhier, is door het Architectenbureau Lohmann Ponsen aanbesteed, het bouwen van een zesklassi- go school voor Chr. L. O. a^n de Jacoba van Beierenlaan, met alle daarbij behoo- rende werken, als slootdemping, terrein- verhooging en verharding, overdekte speel plaats met rijwielbergplaats en vervolgens te rreinaf scheiding. De uitslag is als volgt: 1. fa. van Duyn en. Vink, Noordwijk, 79.999.2. C. van der Burgh, Schipluiden, 80.500.3. Gebrs. Stikvoort, Leiden, ƒ85.000.4. Gebrs. van Breda, Sassenheim, 85.490. 5. Gebrs. van der Putten, Heemstede, ffr.400.6. A. van Eek, Voorburg, 89.500.7. J. Buys, Heemstede, 91.000.8. J. v. d. Wal Kloppenburg, Bergen (N.-H.), 91.823.9. Gebrs. Vri- sekoop, Alphen a. d. Rijn, 92.629.10. Gebrs. Slingerland, Katwijk a. d. Rijn, 94.264.-—; 11. fa. de Later Meijers, Lei den, 94.600.12. Warnaar Hoogstra ten, Leiden, 94.900.13. fa. P. Heore «Sc Zonen, IJmuiden, 95.235.Vervolgens 1 biljet van onwaarde. Raming 89.716.9S. ALPHEN AAN DEN RIJN. Inbraak. In den afgcloopen nacht werd in de 's Molenaarsbuurt ingebroken ten kantore van de firma van der Kloot-Meyburg. De dief(ven) heeft zich toegang tot het kan toor weten te verschaffen door het verbre ken van een ruit, waarna alle aanwezige lessenaars werden opengebroken en nage snuffeld, doch blijkbaar vonden de bezoe kers niets van hun gading. Er wordt al thans niets vermist. Personalia. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot P. Belgrover te Utrecht voor het eerste gedeelte candidaats-examen in de medicijnen. Landbouwonderwijs. Voor het eind examen aan de chr. landbouwschool alhier slaagden o.m. M. Verburg te Zevenhoven, K. J. den Hertog, P. den Hertog, J. P. Voor bij, allen alhier, A. Wingelaar te Nieuw koop, J. Visser Jr. te Langeraar, B. Niet. te Wassenaar, J. H. Ruling te Zwammerdam. Afgewezen werd slecht® 1 candidaat. Geboren: Pieter Jacob z. van J. H. v. d. Dool en Z. S. Kouwer Evert z. van J. Tromp en M. C. Eijk Cornelia Geer- truida d. van M. J. de Hey en C. H. Prins Pieter Cornelis z. van P. Harting en A. de Vogel Antoon z. van J. Wijfje en C. G. Jongeneel Andreas Josephus Jaco bus z. van J. de Lange en C. J. Droog Alie d. van C. Roggeveen en 8. van Varik Helena Maria d. van A. C. Mys en E. M. Ott Johannes Jacobus z. van A. G. Luijken en W. L. Wolswijk Agatha Jo hanna. Jacoba d. van H. J. Witjes en A. Kloijn Cornelia Johanna, d. van J. Groe nendijk en M. C. van Kreuningen Anto- nia Hendrica d. van H. A. Haverkamp en G. M. Oord wijn Albertus Frans z. van F. van Dam en A. Heemskerk. Ondertrouwd: T. D. Plomp en H. Doeland P. v. Zaane en W. J. Snel J. v. Egmond en T. Spruijt. Overleden: S. de Jeu, echtg. van G. van Wijk, 40 j. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Door den R. K. Vrou wenbond zal dezen winter weder cursus gegeven worden in reidansen voor meisjes boven de 16 jaar, en wel 's Zondags na middags. Tevens zal voor meisjes uit den werkenden star.d een kookcursus gegeven worden tegen vergoeding van 30 cent per avond. Voor meisjes van 14 tot 16 jaar Dinsdagsavonds les in handwerken en naaien. N1EUWVEEN. In het duister. Zaterdagavond te ne gen uur, werd onze gemeente plots in hot donker gezet, door storing in het. electrisch net. De ouderwetsche- verlichtingsmidde len, als petroleumlamp en kaars, werden voor een uurtje in eere hersteld, om dan weer hun „verbanningsoord." op te zoe ken. NOORDEN. Bekneld. De schipper C. de Jong, dio met een schuit zand voer, raakte bij het strijken van zeil en mast bekneld met zijn hand tusschen mast en koker, waardoor van een vinger de top en de nagel werd afge knepen en bij de tweede vinger een deel der nagel werd afgedrukt. Onder hevige pijn is hij naar Dr. Koert van Nieuwkoop gegaan, die de hand heeft verbonden. ZOETERWOUDE. Orderwijsvergoedirg. In Januari jl. verleende de gemeenteraad aan de bijzon dere schoolbesturen in deze gemeente een voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor de exploitatie der onder hun be stuur ressorteerende scholen, onder bepa ling, dat het voorschot betaalbaar zou worden gesteld per 1 November 1929, zulks in verband met de drie-jaarlijksche afre kening over de jaren 1925 tot en met 1927. Van dat besluit, ging het kerkbestuur in de Zuid buurt, zijnde het bestuur van de R. K. Jongensschool aan den Schenkelweg en van de 11. K. Meisjesschool in de Zuid- buurt, bij Gerl. Staten in beroep, daarbij aanvoerende dat volgens hunne meening het voorschot eerder betaalbaar moet wor den gesteld. Thans eerst hebben Ged. Sta ten bij hun besluit van 30 September jl. beschikt dat de uitbetaling zal moeten plaats hebben niet per 1 November maar per 15 October e. k. Ophaaidionst van vuilnis. Door de reorganisatie van den gemeentelijken op haaldienst van asch en vuilnis is thans verandering gekomen in Ae oplialing. Voor het Dorp, Watertje, Noordbuurt, Miening en Vrouwenweg geschiedt zulks voortaan des Woensdags en aan den Hoo- gen Rijndijk en Rijnegommerstraat eiken Zaterdag. „Piet van de bus." De heer N. van den Akker alhier heeft met ingang van 15 October e.k. den autobusdienst Zoeterwou- deLeiden gestaakt, terwijl met ingang van dcnzelfden datum dhr. P. Dubbelaar te Leiden, meer bekend als „Piet van de bus" den dienst voor eigen rekening zal voortzetten. Openbaar vervolgonderwijs. Door een tiental ingezetenen dezer gemeente is aan den Raad een verzoek gericht om een cursus voor het volgen van openbaar ver volgonderwijs in te stellen. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer D. Dunlop (Voorburg), en de dames H. J. Stalling (Haarlem) en G. A. G. Timmermans (Den Haag). HOOG BEZOEK. Vanmorgen mochten wij op onze bureaux bezoek ontvangen van Z. D. H. Mgr. dr. J. M. Buckx, Apostolisch Vicaris van Fin land. Mgr. kwam per auto uit Noordwijk, ver gezeld van den hoogeerw. heer Deken Borsboom en zijn gastheer den heer W. de Ruyter. Z. D. H. werd door don hoofdredacteur in diens kamer ontvangen de directeur was afwezig en na een verwelkoming, rondgeleid door zetterij en drukkerij. Met heel vegl belangstelling nam Mgr. het be drijf in oogenschouw. zijn bewondering en blijdschap uitsprekend over de groote vlucht van de Katholieke gewestelijke dag bladpers in het algemeen en van „De Leidsche Courant" in het bijzonder. Toen Mgr. Buckx een jaar geleden in ons land was. heeft een onzer redacteuren een interview met Z. D. H. mogen hebben over den toestand van Finland, speciaal wat. betreft de positie der Katholieke Kerk. hetwelk toen uitvoerig in ons blad is gepubliceerd. Ook de laatste jaren kan in Finland een weliswaar langzame maar gestadige voor uitgang der Kerk worden geconstateerd. W ij spraken nog even met. Mgr. Buckx over onzen stadgenoot pater Harfcwijk, eveneens in Finland werkzaam, wiens werkkracht de Bisschop hoog prees. Ik geloof aldus mgr. dat geen buiten lander in Finland de taal en letterkunde van het land zoo goed kent als pater Hart- wijk. Mgr. deelde verder nog mede. dat hij Za terdag een bezoek had gebracht aan den Bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent, dat hij in ons Bisdom overal met groote hartelijkheid wordt ontvangen en dat hij ook in onze omgeving nog eenige liefda- digheidspredicaties voor de Missie zal hou den. Nadat de Kerkvorst ons zijn Bisschop- pel ijken zegen had geschonken, verliet hij ons gebouw, een aangename herinnering achterlatend van het hooge bezoek. Mgr. blijft nog eenigen tijd in ons land. Voor wie den ij vervollen, sympathieken Bisschop een blijk wil doen toekomen van hoogachting en daadwerkelijke medewer king, zij gemeld, dat diens adres is: Wa- lenburgerweg 9, Rotterdam. Jong-studenten-vereen. „St. Bonaventura". Te Leiden is op 30 Sept. 1929 opgericht, onder de leerlingen der R. K. H. B. S. een vereeniging van Jong-studenfcen „St. Bo- naventura". Zij stelt zich tot doel de alge- mecne ontwikkeling te bevorderen. Voor- loopig zijn de volgende clubs gesticht: Een voot tooneel. een voor muziek en een voor sport, die geleid zullen worden door de heeren leeraren, terwijl de op richting van een debatingclub spoedig zal volgen. Als moderator zal optreden Pater G. Dolle. O.F.M. Het bestuur js als volgt sa mengesteld: H. Kolstee, praeses; B. Rooy- akkers. ab-actis I: H. Bongcnaar, quaes tor; R. Niemer, ab-actis II; A. Duindam, assessor. Van Schijndel' pédicure. De moderne tijd stelt tegenwoordig zijn eischen in allerlei vorm. 't Is tegenwoor dig voor een schoenwinkelier 'bijna niet meer voldoende, dat hij schoenen ver koopt, hij moet. ook den voet zelf ver zorgen. Die eisoh wordt door velen begre pen enals er één schaap over den dam is volgen er meer. Zoo heeft de firma Van Schijndel zich genoopt gezien haar clientèle te moeten 'bevredigen door ook een afdeeling pédicure aan hare zaak 'te verbinden. In het pand aan den hoek van Noordeinde en Kort Rapenburg is op de eerste étage een geriefelijk kamertje voor deze afdeeling ondergebracht, alwaar een ervaren voetkundige de cliëntèle za-1 be handelen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar een annonce in ons 'blad van he den. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5203. „Randapol". Oegst- geest, Duivenvoordestraat 75. Exploitatie van reel, objecten en uitgeverij in binnen- en buitenland. De zaak is verplaatst naar: 's-Gravenhage, Maasstraat 289. De eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1929 van het onbereden gedeelte van het 6de regiment veldartillerie, opge leid voor onderofficier en hier ter stede voor eerste oefening onder de wapenen, vertrekt 15 dezer met groot verlof. Een schrikkerig paard, gespannen voor den groentenwagen van Z., vernielde Za terdagavond een winkelruit bij den piano handelaar M. op den hoek van Haarlem merstraat—Pelikaanstraat. DE VLUCHTEN NAAR INDIE. Het derde vliegtuig te Medan. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen dat het derde postvliegtuig op de heen reis te 12.10 uur te Medan is aangekomen. DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE ROTTERDAM, De begrafenis van het jeugdige slachtoffer. De begrafenis van Marietje van Os, die Woensdagavond in den Blijdorppolder is vermoord, heeft hedenmorgen te Rotter dam een ontzaglijke menigte toeschouwers op de been gebracht, zoodat buitengewo ne politiemaatregelen noodig zijn geweest, om de verkeersstremmingen in de binnen stad nog niet grooter te maken dan zij reeds waren. Van het ziekenhuis Coolsingel is het stoffelijk overschot overgebracht naar de St. Jozefkerk aan de West-Kruiskade. De kerk, waar door den zeereerw. heer pastoor v. d. Meer een rouwdienst werd opgedragen, was tot op de laatste plaats toe bezet. Tegen 10 uur begonnen de klokken te beieren en werd het stoffelijk overschot naar buiten gedragen. De stoet is toen gereden naar do wo ning in de Coolsche straat, waar een 15-tal kransen aan de lijkkoets werd gehangen. Tegen half elf is de stoet, bestaande uit lijkwagen en vier volgkoetsen naar de be graafplaats vertrokken. Langs den gehee- len weg is het verkeer volledig stopgezet. De ontroering was algemeen. Van de vele boeschouwers is er een flauw gevallen. Gevaarlijke plakkers. Uit Dokkumer Nieuwe Zijlen wordt ge meld: Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur, bevonden zich :n het café van den heer Meirink alhier de gebroeders H. en O. Zwaagman. Daar het sluitingsuur was verzocht de caféhouder om te vertrekken, aan welk verzoek echter niet werd vol daan. De beide mannen namen een drei gende houding aan en haalden messen te voorschijn. Do lieer Meirink riep daarna de hulp in van den rijksveldwachter Mul der, die daar juist ter plaatse was. De beide mannen volhardden echter in hun weigering om het café te verlaten en richtten hun messen tegen den rijksveld wachter. Deze laatste trek daarna zijn revolver. In antwoord hierop werd naar den politieman gestoken, gelukkig echter zonder te raken. De veldwachter loste daarna een schot ter waarschuwing, doch toen ook dat niet hielp, loste hij uit zelf verdediging drie schoten, welke de ge broeders Zwaagman troffen. Twee ervan troffen O. in het dijbeen boven de knie, terwijl H. een schot in liet been onder de knie kreeg. Beide getroffenen werden per auto naar het diaconessenhuis te Gronin gen vervoerd. Meisje met een mes gestoken. Gistermiddag ruim 1 uur heeft zekere van B., te Apeldoorn, een aanslag gepleegd op mej. W. Het betreft bier een „liefdes"- geschicdenis, die zich a.v. heeft toegedra gen: Mej. W. vertoefde sinds enkele dageri met een zekeren de J. in het logement- Kuyk aan den Smidswcg. Gistermorgen nu vervoegde zioh aan het logement Van B., die vroeger met dezelfde juffrouw om gang had. Van B. stolde pogingen in het werk om de vroegere verhouding weer te herstellen. Mej. W. voelde daar echter wei nig voor. De J„ die Van B. kende als nogal vechtlustig, heeft toen voorgesteld ge drieën naar het politiebureau te gaan om daar de zaak in het reine te brengen. Dit voorstel vond instemming en zoo begaf men zich om even over één uur naar bui ten op weg naar het poliric-bureau. Toen zij nauwelijks buiten het logement geko men waren, trok Van B. zijn mes en bracht mej. W. daarmede een stoot toe onder een der schouderbladeren. Zij viel neer. Toen wilde de vechllustige De J. te lijf, die ech ter door handig manoeuvreeren aan den woesteling wist te ontkomen. Inmiddels kwamen menschen toegesneld en maakte Van B. zich uit de voeten, in de richting van het kanaal. Spoedig was de politie aanwezig en werd de vrouw in het logement gedragen, waar dokter Hermanides de eerste hulp verleende. De vrouw werd vervolgens met den politie-auto naar het ziekenhuis ver voerd. Dokter Hermanides verklaarde, dat er geen levensgevaar bestaat. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Gistermiddag is De J. een verhoor afge nomen. De dader is voortvluchtig. Zijn sig nalement is echter bekend, zoodat hij bin nen enkele dagen wel opgepikt zal zijn. „Do Crt." Mast overboord. Hedenmorgen arriveerde voor IJmuiden het Noorsche stoomschip ,Granheim". Een der masten van de „Granheim" was ten gevolge van een zwaren storm, waarmede het 3chip heeft te kampen gehad, afgebro ken. Het gevaarte was aan bakboordkant neergekomen en wel zoo, dat een groot stuk van den mast buiten de verschansing uitstak. Dientengevolge kon het schip niert door de sluizen en moest men het bij het fort vastmaken. Inmiddels was de Amsterdamsche Droog dok-Mij. gowaarschuwd, die twee van haar werkbooten. uitgerust met autogene lasch- apparaten, naar IJmuiden zond. Aldaar is het uitstekende maststuk afgebrand. Nekkramp. Door een der geneesheeren te Wormer- veer is bij een 19-jarig meisje nekkramp geconstateerd. Ze is ter verpleging in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Habib Oellah gevangen? CAIRO, 14 October. (VD.). Naar uit. Afghanistan wordt gemeld zou Habib Oel lah met zijn vader en zijn twee broedezs door de troepen van Nadir Khan gevangen genomen zijn en naar Kaboel zijn overge bracht, waar zij voor een krijgsraad zullen terechtstaan. Strauss en de fiscus. WEENEN, 14 October. (F.D.). De beken de componist Richard Strauss heeft een geschil met liet ministerie van financiën, daar de belastingautoriteiten van den com ponist de betaling van een groote inkom stenbelasting verlangen. De fiscus bere kent deze belasting naar liet groote be drag in dollars, dat aan Strauss voor de partituur van „Die Aegyptisehe Helena" werd aangeboden. Strauss heeft nL een contract gesloten, volgen* hetwelk Ae bouwgrond van zijn villa in het bezit van den kunstenaar overgaat,1 terwijl deze zich verplicht de origineel© partituur van zijn werk „Die Aegyptisehe Helena" aan de nationale bibliotheek te vermaken en bovendien gedurende 5 jaar 20 avonden per jaar in de opera gratis te dirigeeren. Strauss stelt zich op het standpunt, dat op deze overeenkomst nooit een belasting verplichting lca-n drukken. De „goudmaker" Tauserrd, MUNCHEN, 14 Oct. (V.D.). Het verzoek, dat door den verdediger van den zich in hechtenis bevindenden „goudmaker" Tau- send is gedaan, is niet. ingewilligd, zoodat Tausend in hechtenis blijft. Schip in ncod. TOKIO, 14 October (V. D.) Het radio station te Jokohama heeft een s.o.s-sein van het s.s. „Empress of Canada" opge vangen, volgens hetwelk dit schip in de buurt van Vancouver aan den grond vast zit. De passagiers zijn gered. ROTTERDAM, 14 Oct. Vee. Aangevoerd 318 vette runderen, 139 vette kalveren, 544 schapen of lammeren, 990 varkens. Koeien 5356, 4549 en 3033 cent, ossen geen noteering, kalveren 8085, 67.572.5 en 52.557.5 cent, schapen 8037, lamme ren 2428, varkens 41.5, 40.5 en 40 cent. Koeien en ossen luie handel, prijzen le en 2e soorten van vorige, 3e kwaliteit vaster; vette kalveren sleepende handel, prijzen van vorige week konden moeilijk behaald worden; schapen en lammeren tamelijke handel, prijzen iets vaster; varkens tame lijke. handel, zelfde prijzen als vorige week. AMSTERDAM, 14 Oct. Vee. Aanvoer: 345 vette koeien le kwal. 1.101.16, 2a kwal. 0.901.04, 3e kwal. 7090 cent eTl mindere soorten 6470 cent; 160 melk- en kalfkoeien 260.'160; 33 nuchtere kalve- i-on 12—19; 83 schapen 35—38 600 var kens VIeesch'varkers (90110 kg.) 9697 cent, zware 9596 cent en vette 9295 cent 73 paarden 100250. DELFT, 12 Oct. Kaas. Aanvoer 16 sta pels komijne kaas, 3396 kgr. prijs 1.00-#- 1.22 per kilo. Handel vlug. VEUR. 14 Oei. Groenten-'.eiling. Kropsla le soort f5.60, 2e soort f 1.80, Bloemkool le soort f20.40, 2e soort f7.80, uitschot f 2.40, Tomaten (mi<J.) f 10.90, gr. ronde f 7.40, 2e soort f 3.1Ö, Andijvie f 2.80, Spnazie f35. Peen 11.30. Postelein f 19, Rabarber f 5, Radijs f 5, Snijboonen f 15.—, Spercieboonen f 37. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM! (Niet officieel). Berlijn 59.281/„ Londen I2.091/Ó New-York 2.481/Ö Parijs 9.76 Brussel 34.69 Zwitserland 4S.05l/„ Milaan 13.011/Ö Madrid 35.05 Oslo 66.41 Kopenhagen 66.41 Stockholm 66.69 Weenen 34.97l/9 Praag 7.361/j Boedapest

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3