lie 21ste Jaargang MAANDAG 14 OCTOBER 1929 No. 6307 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaus: PAPENGRACHT 32 LEIDEN DE TRIOMFTOCHT VAN DE ZEPPELIN BOVEN ONS LAND ■Ste £cid6eli^(Bou^atit IE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal lij onze Agenten 20 cent per weel; f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf 2.95 per kwartaal [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. II Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 EEN VLOT VERLOOP DANK ZIJ PRACHTIG WEER Alles op de daken. Het was niet de eerste maal, dat ons and bezocht werd door een luchtschip. Pijdens den oorlog zijn vroeg in den mor den twee Zeppelins hierheen verdwaald n zijn o.a. ook boven Leiden waargeno- en. Daarna is nog eens een Engelsch lucht- cbip met een kapotten neus in letterlijken komen „overwaaien". Het was van de ,nkermasb losgeslagen en dreef met een emanning en al boven de kuststreek in e omgeving van Leiden rond. Dooh thans was het iets bijzonders. De „Graf Zeppelin", het succesvolle lichtschip, dat pas was teruggekeerd van schitterend geslaagden tocht om de rereld, kwam speciaal naar ons land, eeh lezoek brengen aan land en volk, met Ne- eilanders als passagiers. En dat nog wel ip Zondag. Wie zich niet juist op dat igenblik in de kerk bevond, liep, uit, naar uiiten, of naar boven, naar het dak. Foto-toestellen kwamen te voorschijn en les wat „kijker" heette genoot een bui engewone belangstelling. Geheel Nederland heeft de zeppelin >;ezien en gekiekt-. Behalve misschien de >ewoners van het Noorden, waar de zep- jelin zoo onverwacht vroeg arriveerde, dat ïieruand erop verdacht was en de meesten •0.: op den heerlijken Zondagmorgen nog den des rechtvaardigen sliepen. -✓oven Zwolle. Precies te 8.16 uur arriveerde het lucht schip boven Zwolle. Langzaam vloog het in Zuidelijke richting. Waarschijnlijk tenge volge van het vroege uur was ook hier niet zooveel volk op de been als men verwacht had. Boven Deventer. Geheel onverwacht verscheen de „Graf Zeppelin" te 8.35 uur boven Deventer. Slechts betrekkelijk weinig De'ventenaren hebben het luchtschip gezien, daar het nog vroeg was en men niet wist, dat de „Graf Zeppelin" ook Deventer met een bezoek zou vereeren. Heb luchtschip bleef slechts kort boven de stad en verdween toen in de richting Apeldoorn. Boven Apeldoorn. Vijf minuten na Deventer bereikte het luchtschip Apeldoorn. Na over de stad to zijn gevlogen, zette het luchtschip koers naar het paleis Het Loo. Een duizendkoppi ge menigte had zich in de omgeving van heb paleis opgesteld en toen het lucht* schip naderde ging een groot gejuich op. Het luchtschip cirkelde boven het paleis en daarna vloog het naar de stad terug. Even later versoheen do „Graf Zeppelin" weer boven Heb Loo om vervolgens te 8.55 uur in de richting van Wageningen weg te vliegen. De 'meest© bewoners van het paleis heb ben het lucbtsohip waargenomen. Prins Hendrik en zijn broer Prins Adolf lieten het luchtschip, staande op het platform van het paleis, aan zich voorbijgaan. Het is niet bekend of H. M. de Koningin en Prinses Juliana het luchtschip vanuit hun kamers of van het dak af hebben waarge nomen. Boven Arnhem. Vijf minuten over negen d-oemde de „Graf Zeppelin" uit Noord-Oostelijke rich ting boven Arnhem op. Het luchtschip vloog éénmaal over do stad, zeer langzaam va rende, op betrekkelijk geringe hoogte en verdween toen te 9.10 uur in Zuid-Weste lijke richting. Boven Den Bosch. Te ruim kwart voor tien naderde de „Graf Zeppelin" Den Bosch, uit de richting van Oss. Het luchtschip vloog zeer laag, doch tengevolge van den mist, kon het slechts moeilijk worden waargenomen. Er was veel belangstelling van het pu bliek en het feit, dat de waarneming be lemmerd werd, was een groote teleurstel ling. Het luchtschip vloog slechts eenmaal ever de stad. Boven Tilburg. Tc ruim tien uur passeerde „Graf Zeppelin" over Tilburg, waar vele duizenden het luchtschip gadesloegen. Het weer werkte evenwel niet mee. Boven Breda. Te kwart over tienen verscheen de „Graf Zeppelin" boven Breda. Hoewel het lucht schip zeer laag vloog was heb moeilijk waar te nemen, daar het in een dichten mistbank vloog. Het luchtschip veMween in Zuid- Westelijke richting. Bij het passeeren van de kerk, waar het gevaarte iets duidelijker zichtbaar was, daar het even uit den mist kwam, verliet een f ~-\h gedeelte der kerk bezoekers even hét, kerkgebouw om de „Graf Zeppelin' tc zien. Boven Dordrecht De „Graf Zeppelin" verscheen eenige minuten vóór half elf, geëscorteerd door vliegtuigen boven Dordrecht. Heb lucht schip kwam uit Zuidelijke richting en ver dween over Papendrecht naar het Noorden. Hoewel er ©en lichten nevel hing, was het luchtschip zeer goed waar te nemen. Boven Rotterdam. Te ruim kw&rt voor elf arriveerde bet luchtschip, komende uit het Zuiden over de rivier boven B-otterdam. De belangstel ling was hier zeer groot. Zoowel op straat als op de daken der huizen hadden zich duizenden opgesteld om van het schouwspel te genieten. Het luchtschip bleef maar kort boven de stad en verdween in de richting van Delft. BOVEN LEIDEN. Beeds lang voordat de Zeppelin in het zicht kon komen waren reeds duizenden op pad om een goed plaatsje uit te zoeken, hetzij in de stad als buiten de stad. De daken genoten natuurlijk de voorkeur, even als den Burcht, vanwaar men een ruim uit zicht had over stad en laud. Maar ook op de wegen buiben de stad hadden velen zich verzameld, vooral aan de Zuidzijde, vanwaar het luchtschip moest a-rrivee-ren. Zij die een radio hadden, haastten zich niet. Zij wisten, dat de Zeppelin tusschen half elf en elf uur komen zou. Reeds vóór elf uur werd de luchtreus waargenomen, vaag en nevelig, koersend boven den Haag en Scheveningen. Daar het luchtschip van uit de verte gezien vrij langzaam vooruitgaat, is het nauwelijks te onderscheiden van de nevelbanken. Als een schimmige snoek glijdt het gevaarte lang zaam langs de kustlijn, zilver glimmend aan de bovenzijde en nevelig blauw on deraan. Als vliegen zaten de vliegtuigen rondom de luchtreus. Zij cirkelden er omheen en er voorbij en dreven dan weer af, als dar tele hondjes, die met hun baas uitgaan. Toen de „Graf Zeppelin" zich ter hoog te van Voorschoten bevond, zwenkte 'hij scherp en kwam recht op de stad aan. Hoewel er een lichte nevel hing, was het gevaarte toch goed waar te nemen, daar hefc vrij laag vloog. Te 11.10 uur -bevond het luchtschip zicb recht bov-en de stad, waarna het in een groote boog zwenkte naar het Noorden, naar Sassenheim. De Zepeplin kwam juist over de stad, toen in onze kerken de predicafcie onder de Hoogmis werd gehouden. In een der kerken, zoo vernamen* we, liep een deel der toehoorders ineens voor enkele minu ten de kerk uit, toen van buiten 'het ge- gom} van het vliegtifig klonk. De predikant Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De reeders-motie op de zeelieden-confe rentie te Genève verworpen. Verwarring bij de Sovjets te Parijs. JINNENLAND. De triomftocht van dc „Graf Zeppelin" boven ons land. liet zich echter niet afleiden en ging kalm door met zijn preekwaarschijnlijk 't dien wegloopenden toehoorders verge vend, dat zij voor. dezen keer hem niet met de>, gewonen aandacht volgden. Boven Sassenheim. Sassenheim had bij de „Graf Zeppelin" een streepje voor. Zes van do een en twin tig passagiers, die aan de rondvlucht bo ven Nederland deelnamen, waren inwoners van deze gemeente, namelijk'de heer en mevrouw Arentshorst en de heer en me vrouw J. Koning met twee hunner kinde ren. Was het geheelo land in spanning, Sassem was het in *'b bijzonder, want men had zoo'n stille hoop. da-t de „Graf Zep pelin" op even hoffelijko wijzo blijk zou geven van zijn belangstelling voor Sas senheim, als de Sassenheimers blijk van belangstelling hadden getoond voor de „Graf Zeppelin". En, zooals te verwachten was, heeft het luchtschip Sassenheim niet vergeten. De radio wist het al spoedig te vertel len: de reuzen wereld-reiziger zou verraoe- Even Boven Den Haag en Scheveningen. vóór elf Uur bereikte de „Graf De zeppelin boven de stad Leiden. Deze photo is door den photogra-af •Slegtenhorst genomen vanaf de toren van de Hartebrugskerk. Over de grens. Delfzijl is de eerste Nederland-sche stad geweest, die door het luohtschip „Graf Zeppelin" werd 'bezocht. Te ruim half ze ven werd Delfzijl wakker geroepen door het geschreeuw in de straten „het lucht schip komt". Als een wolk naderde statig de „Graf Zeppelin" over de Eems in de richting van Delfzijl. Het luchtschip had op de boeg aan de voorzijde het rood-wit-blauw gehesohem Het "was schitterend w-eer en 'het luchtschip vloog op slechts geringe hoogte. In haast gekleed stroomden de 'Dienschen naar buiten om het luohtschip ■waar te nemen. Boven Groningen. Te vijf minuten over zeven verscheen de „Graf Zeppelin" boven Groningen. Het luchtschip had toen een snelheid van on geveer 90 K.M. Men had het luchtschip niet zoo vroeg verwacht. Hieraan is het waarschijnlijk te wijten, dat niet meer Groningers op de been waren. Alleen op de. G-roote Markt -had zich een groote menigte verzameld, in de verwachting, dat het luchtschip om den Martinitoren zou vliegen. Deze verwachting werd dan ook bewaarheid, want tot tweemaal toe vloog de „Graf Zeppelin" om den toren. Boven Meppel. Precies te acht uur arriveerde het lucht schip uit Noordelijke richting boven Mep- pel. Toen het luchtschip Meppel passeerde, lieten enkele fabrieken de stoomfluiten gillen. Eenigo minuten cirkelde het lucht schip boven de stad om -daarna in de va-n Ztwolle te vertrekken. Zeppelin" Den Haag. In de Residentie was de belangstelling voor het luchtschip, dat bij een bewolkte lucht zeer laag vloog, zeer groot. Er was groot enthousiasme onder de toeschouwers en nageno-eg geen enkel dak was zonder kijklustigen. De „Graf Zep pelin" vloog van Den Haag naar Scheve ningen, over de Boulevard en verdween in de richting van Leiden. Boven het Ko ninklijk paleis werd met de Hollandsche De „Graf Zeppelin" boven de hoofdstad. De zeppelin boven do St. Josephskerk. (Eveneens -een opname van den heer Slegtenhorst). delijk om kwart voor elf boven den Haag zijn en om 11 uur te Haarlem. Iedere ra dio-bezitter fungeerde gistermorgen als een filiaal-afdeeling van het persbureau Vaz Dias, zoodat het goede nieuws in geen tijd van mond tot mond „draadloos" was doorgezonden en de geheele -bevolking zijn hoofd uit een zolderraam stak, of op de platte daken van de bollenhuizen op wacht ging staan. De water-toren een prach tige observatiepost droeg boven-op het kale grijze hoofd een zwarte haardos van kijkers. Het luchtschip kon men van heel ver zien naderen, waarschijnlijk al toen het nauwelijks den Haag was gepasseerd. Als een 'lange donkere sigaar gleed het bijna onmerkbaar naderbij, langzaam zag men het den kop draaien in de richting Leiden. Het gevaarteleek echter veel dichterbij dan het was. Op heb oog af zou men gemeend hebben, dat het Warmond kruiste en zoo over de Kagermeren naar Schiphol ste vende. De kijkers keken al op hun neus. Was dat pech! „Draaiencommandeerde een oolijkerd. De „Graf Zeppelin", als recht-geaard Duitsoh maaksel, gehoorzaamde onmiddel lijk en kwam in een wijden boog op Sas sem aan-glijden. Het was een indrukwekkend gezicht. De zon, die tob nu toe achter grauwe wolken verborgen was, brak door cn bescheen het omhulsel van den reuzen-sigaar, dat als zilver straalde. Zeven ronkende vliegtui gen hoe min en klein in vergelijking met de zilver-geschubde lucht-visch vormden heb eere-geleide, zwenkten en zwierden er onder-dorr o"1 ^ivm-over on

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1