BINNENLAND tweede blad de leidsche courant. zaterdag >2 october 1929 ALASTRIM. Een wetsontwerp ingediend. Bepalingen betreffende de vacci natie. Ingediend is een. 'wetsontwerp, houden- e verlenging van den geldigheidsduur van jdclijke bepalingen betreffende de vac- inatie. 'Aan de Memorie van Toelichting is het, jlgende ontleend: De tijdelijke opschorting van den zijde- ngschen vaccinatiedwang, bij de wet van December 192S verlengd, zal 31 Decem- >r van dit jaar eindigen, indien geen na- jre voorziening wordt getroffen. De re- sering stond dus voor de vraag of zooda- jge voorziening noodig is. De encephalitis-commissie uit den Ge- nndheidsraad, die ten vorige jare advies tbracht, toen de regeering voor dezelfde ■aag stond, heeft thans wederom van haar woelen doen blijken. Haar advies, dat rekt tot verlenging van de opschorting, ordt met een daarbij behoorend rapport an den hoofdinspecteur van de Volksge- jndheid dr. Terburch, ter griffie van de weede Kamer ter kennisgeving van de den neergelegd. Tot de opschorting van den zijdeling- i.hcn vaccinatiedwang is ten vorigen jare esloten, omdat na en blijkbaar in samen- ang met de vaccinatie gevallen van aan- oening van het oentraal zenuwgestel zich adden voorgedaan. De vaccinatie kan dus iet meer gevaarloos worden geacht. De opschorting van den vaccinatiedwang ■j verband met het encephalitisgevaar had en sterke daling van het aantal inentin- en en daarmee een vermindering van het anfcal encephalitisgevallen ten gevolge, ielen in 1927 36 volkomen zekere en 13 do goed als zekere ziektegevallen te con- fcateeren, op welke 49 gevallen 15 sterf- evallen voorkwamen, dn 1928 bedroeg het antal zekere en zoo goed als zekere ge- allen resp. 11 en 1 met 3 sterfgevallen. Het optreden van de ziekte, die alastrim enoemd is, heeft in de tweede helft des iars aanleiding gegeven tot een geleide- jke, maar sterke toeneming van de vac- inaties. Hoe sterk die toeneming is. kan og niet worden gezegd, daardab de gege- ens daarover nog niet door de Inspectie ijn ontvangen; zeker is, dat de inentin- en veelvuldig plaats hebben in "de laatste ïaanden. Tot 1 Augustus 1929 zijn er 9 gevallen an encephalitis aangegeven, waarvan de ncephalitis-commissie eT 6 rekent te be ooren tob de zekere gevallen, 1 tot de twij- Blachtige gevallen en 2 meent niet als i ncephalitis postvaccinal te moeten be- chouwen. Van 1 Augustus tot 3 October S29 zijn 59 gevallen van encephalitis aan gegeven. Het onderzoek naar deze geval len is nog niet afgeloopen; het is dus mo gelijk, dat enkele gevallen, niet als zeker rullen moeten worden, beschouwd. Deze bsolute cijfers verkrijgen eerst door ver- iand met het aantal inentingen (dat nog liet bekend is) haar volledige waarde, jaar zij bewijzen in ieder geval, dat het xotief voor de opschorting onverzwakt is ebleven. De feiten, die den wetgever be- rogen tot opschorting, zijn onveranderd, dien onderzoekingen in binnen- en buiten- and ten spijt, is het nog niet gelukt, het irobleem op te lossen of een veiliger weg ot. vermijding daarvan te vinden. Het feit, dat alastrim is opgetreden en ich in zekere mate verbreidt, verandert et probleem niet, ook niet voor zooveel et den wetgever betreft. Inenting tegen sokken acht men de beste beveiliging te- I [en alastrim, met de toeneming van de in- 9 ntingen zijn ook de encephalitis-gevallen ,1 oegenomen. Voor den wetgever ligt het f raag stuk dus nog steeds zoo, dat hij door f den zijdelingschen vaccinatiedwang te her- A tellen zou dwingen tot een behandeling Ij 'au het lichaam, die naar de uitspraak van Je ervaring niet geheel veilig is. De re- peering meent daarom, dat nadere voor- «ening door verlenging van den termijn van opschorting van den zijdelingschen iwang met een jaa-r noodig is. Van dit voorstel wordt gebruik gemaakt an de terminologie van art. 17 der wet 1872 in overeenstemming te brengen neb de nieuwere bewoordingen. y Of alastrim en pokken identiek of min i! >f meer verwant zijn, is een wetenschappe lijke vraag, over welker beantwoording nog ij wij groot verschil van gevoelen heerscht. regeering kan zich daarin niet partij dellen. Zou alastrim identiek met pok- j ren z jn, dan zou die ziekte onder den 'naam „pokken" vallen. Het bestaand mee- I ningsverschil geeft daartoe nog geen grond en de wetgever heeft bij het vaststellen de tijdelijke bepalingen alleen aan de '(klassieke pokken kunnen denken. In over met het advies van de ence- phalitis-commissie uit den Gezondheids raad acht de regeering het veilig de be voegdheid uit te breiden door inplaats van ».pokken" te lezen: .nokken (variola major) /of alastrim (variola minor)". Er is dan ge- x tegenheid op grond van de tegen alastrim beschermende kracht van inenting om jn geval van nood, wanneer de epidemie k door haar aard of haar verbreiding onder bepaalde leeftijdsgroepen daartoe zou no pen, de beveiligingsmaart" "-elen toe te pas- sen in verband met de gevallen van rtrini. PROF. OR. J. W. VAN DER VALK. t Gistermorgen is, 52 jaren oud, overleden prof. dr. J. W. van der Valk. hooglesraar 'n de huids- en geslachtsziekten aan de 'ijksuniversiteit te Groningen. Johan Wilhelm van der Valk werd op 2 September 1877 geboren te Amsterdam. Na de gymnasia in zijn geboorteplaats en te Amersfoort bezocht te hebben, studeer- de hij medicijnen in Leiden, waar hij voor bet arts-examen slaagde op 10 Februari 1805. Op 3 Mei 1910 verkreeg hij te Am sterdam den doctorstitel met een disser tatie, getiteld „Bijdragen tot. de kennis van de geschiedenis der Syphilis in ons land." Andere door dr. Van der Valk ge- .JtoMiceerde geschriften zijn: een veel ge bruikte Leiddraad bij de verpleging van huid- en geslachtsziekten (2e dr. bij De Bussey); „Syphilis van mond en keel", een reeks voordrachten, gehouden voor.de Arn- sterdamsche Tandheelkundige Vereeni- ging; en „De klinische beteekenis van de afwijkingen in het lumbale vocht bij lijders aan syphilis", versohenen in het eerste nummer van de Geneeskundige Bladen, 21ste reeks., verder verschillende artike len over huid- en geslachtsziekten in bin nen- en buitenlandsche tijdschriften, o. a. in Acta dermato-veneralogica, waaraan dr. Van der Valt als vast medewerker verbon den was. Van 1906 tot 1909 fungeerde de medicus als inwonend assistent van pref. Mendes da Costa in het Amsterdajnsche Binnen gasthuis. In 1909 werd hij als dermatoloog verbon den aan het "VVilhelmina-Gasthuis, waar hij sinds Augustus 1919 aan het hoofd stond van oen afdeeling van 74 bedden; en waar aan in 1920 een polikliniek voor lues-pa- tiënten werd verbonden. Zes-en-veertig jaar oud, werd hij in Aug. 1924 benoemd tot buitengewoon hoog leeraar voor het onderwijs in huid- en ge slachtsziekten aan de rijksuniversiteit te Groningen. In 192S werd prof. v. d. Valk bij Kon.. Besl. benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leid sche universiteit, met toeken ning van eervol ontslag als hoogleeraar te Groningen. Op zijn verzoek werden deze benoeming en dit ontslag echter weer ingetrokken. Prof. v. d. Valk wilde nl., met heb oog op zijn onderwijs-systeem, een kleine verbou wing in zijn kliniek aangebracht zien, wel ke speciaal betrekking zou hebben op de inrichting van enkele localiteitcn. De re*- geering stelde zich echter op het stand punt, dat het niet aanging, een pas vol tooid gebouw, waaraan een belangrijk be drag was besteed, reeds toen weer te la ten veranderen. Aangezien prof. v. d. Valk de aanneming van den leerstoel te Leiden afhankelijk stelde van de inwilliging van zijn verzoek, bedankte hij, toen de regeé- ring dan dit verzoek geen gevolg bleek te geven, Voor zijn benoeming en bleef hoog- 1 eer aar te Groningen. STADHUISBOUW TE 'S-GRAVENHAGE De voordracht van B- en W. van 's-Gra- venhago inzake den Stadhuisbouw is thans verschenen. Zooals reeds werd gemeld, wordt daar in voorgesteld het nieuwe stadhuis te bouwen op het Alexander veld, waarover de gemeente met medewerking van het departement van Defensie thans op zekere voorwaarden de beschikking verkrijgt, met eenige andere 'terreinen. Tot deze voorwaarden behoort het voor rekening der gemeente nemen van de kosten van een nieuw kazernement van de bereden wapens op een terrein nabij den Waalsdorperweg tot een totaal bedrag van ten hoogste ƒ3.000.000. Van groot belang achten B. en W. het voor de gemeente, dat op een gunstige plaats als de omgeving van het Alexan der veld is, een stadskwartier van geheel andere beteekenis en aanzien zal kunnen worden verkregen dan het bestaande, ter wijl het verder mogelijk zal zijn, bij de Wittebrug een zeer gewenschte verkeers- verbeterïng tot stand té brengen. Het stadhuis zal daarbij gunstig bomen te liggen in een mooie omgeving, terwijl vlugger dan 'bij de andere plannen (Groen markt of Spui) tot den bouw zal kunnen worden overgegaan. In het plan is begrepen een doortrek king van de Alexanderstraat door amo- veering van het gebouw aan de Ja va- straat 26, waarin de vergaderingen van den gemeenteraad worden gehouden, en van enkele daaraan grenzende perceelen. GEMENGDE BERICHTEN MOORDAANSLAG TE NOORD KRAAIERT? Een jongeman door zijn zuster met een revolver geschoten. In de wachterswoning aan de spoor lijn MiddelburgGoes, onder Noord Kraaiert, bewoond door de wed. M. met S kinderep, heeft zich Donderdagavond om streeks 8 uur een verschrikkelijk drama af gespeeld. Er was twist ontstaan tusscben de 20- jarige dochter des huizes C. M. en haar 22- jarigen broer J. Toen het meisje van ta fel opstond, trok zij een revolver en loste een schot op haar broer, dat hem in de maag trof. Hij zakte hevig bloedend in een. Dr. Zijl verleendb geneeskundige hulp. De overbrenging van het slachtoffer naar het gasthuis te Middelburg was noodzakelijk; de toestand van J. M. is zeer ernstig. De 20-jarige C. M. is gistermorgen, door de politie aangehouden en voor den rech- ter-commissaris te Middelburg geleid. Het meisje liep reeds eenige dagen met een geladen revolver rond. De „Msb." meldt hieromtrent, dat de revolver is afgegaan, toen het meisje het wapen schoonmaakte. DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE ROTTERDAM. Nog steeds geen spoor van den dader. Nog steeds blijft de moord op Marietje van O. de algemeene aandacht gespannen houden. De uiterst uitgebreide politiemaat regelen ten spijt, was men er gisteren avond nog niet in geslaagd, den dader of vermoedelijken dader aan te houden. Behalve de vier gisteren in den loop van den dag aangehouden personen, over wie reeds werd bericht, en die allen weer spoedig op vrije voeten werden gesteld, is na enkele vergeefsohe pogingen in de Kalverstraat nog een man aangehouden, die Donderdag jl. a'oor de rechtbank had moeten verschijnen, verda-cht van een vroeger gepleegd zedendelict en niet was gekomen, hoewel hij steeds zijn onschuld had volgehouden. De politie "vond hierin voldoende aan leiding hem op te sporen. Toen hij ten slotte kon worden gepakt, en geconfron teerd werd mét de getuigen die Woensdag avond den man met de fiets in de Cool- schestraat-' hebben gezien, werd hij echter positief niet herkend en is daarom ter stond weer op vrije voeten gesteeld. De inspecteurs Beekman en Grevelink hebben gisteren zes personen opgezocht, die misschien als verdachten zouden kun nen worden beschouwd, doch zonder daar bij raak te slaan. Wel heeft, deze tocht nog eenige gegevens opgeleverd. Hoe uiterst, moeilijk het is den dader op de getuigenverklaringen eventueel te kun nen grijpen, blijkt, oa. uit heb volgende: Toen het signalement verspreid werd, is de Polit ie opgebeld door een meneer die zeide, zich plotseling te herinneren, dat de man, die zeer op het signalement geleek, hem wel bekend was, en dat hij zelfs zijn naam wist. Deze jiaam werd natuurlijk door de po litie opgenomen alsmede de nadere be- schrijvmg welke deze heer van den man wist te geven. Beeds meende de politie hierdoor, en door deze gegevens te toetsen aan hetgeen een meisje uit de Coolsche- straat van den man had gezien, een kost baar spoor te hebben gekregen, toen haar bleek, dat dezeinlichtingen geheel waar deloos waren. Immers de man, over wien telefonisch zulke uitvoerige inlichtingen waren verstrekt, zit, al sinds Mei jl. in de gevangenis. Het blijft, dus tasten, zoeken, inlichtin gen krijgen en dan weer min of meer op den gis erop uit trekken. Hoe enorm het aantal getuigen is, valt nauwelijks te schatten. Vast staat dat ook gisteren meer dan vijftien uren achter een een stroom getuigen aan het Politie bureau Groote Paauwensteeg is geweest en stuk voor stuk gehoowL Ook op de andere bureaux kwamen tal van menschen inlich tingen geven. In en, bij de Coolschestraat, bij den politiepost kruisplein en bij het bureau Groote PaauVensteeg was voort durend'een enorme drukte; de belangstel ling van bet publiek op straat is haast zie kelijk te noemen. Toch heeft deze algemeen© interesse van de groote massa ook haar goede zijde en kan op een gegeven oogenblik het vinden van den dader tengevolge hebben. In alles wat thans over het trachten meelokken van kinderen enz. bekend wordt, behoeven wij ons verder niet te verdiepen. Wel is vermeldenswaard, dat de politie die aan het bureau Groote Paauwensteeg versterkt is met eenige rechercheurs van het Hoofdbureau die voor elke nieuwe aan wijzing er terstond op uit kunnen gaan, ook thans de hoop nog niet heeft opgege ven en enkele haars inziens nieuwe gege vens omtrent den dader heeft gekregen door den stroom van getuigen. Behalve degenen die zioh persoonlijk ko men aanmelden staat de telefoon op het politiebureau geen minuut stil en zijn reeds verschillende brieven waaronder ook ano nieme ontvangen. Een dezer meldde: „Ga maar eens kijken op dat adres". Hoewel uitteraard dergelijke inlichtin gen meestal waardeloos zijn, tenminste in een geval als dit, werd er toch nota van genomen; het resultaat was nihil. Ook van buiten de stad werden telefo nisch inlichtingen verstrekt. Als het van het groote publiek af zou hangen, zou de- dader allang gegrepen zijn. De uitvaart en begrafenis. De uitvaart, en begrafenis van Marietje van O. zullen Maandagmorgen plaats heb ben. Te 9 uur zullen in de St. Josephkerk de uitvaartdiensten gehouden worden, waarna de begrafenis uit- de kerk op de R. K. Begraafplaats te Crooswijk. De bewoners van de Coolsehe straat hebben reeds een collecte gehouden om voor bloemen te kunnen zorgen. LICHT IN EEN OUDE MOORDZAAK. Het drama te Crailo in Juni 1918. Naar de „Tel." verneemt is de Amster- damsche Centrale Becherche wederom be zig met het onderzoek naar den moord, die ruim elf jaar geleden te Crailo plaats had. Op 30 Juni 1918, op oen Zondagmiddag, werd n.l. in de Crailoosche Boschjes de hoofdcommies Boom uit Amsterdam met afgesneden hals gevonden. Zijn huishoud ster, de weduwe Steenhuizen, was eveneens zwaar verwond. Zij herstelde echter, doch de heer B. overleed. Het onderzoek heeft nooit- resultaat opgeleverd. Wel vond men een jaar na den moord de plaats waar het drama zich afspeelde, een bijl, waarmede ongetwijfeld de gruwelijke daad geschied de waarop nog bloedvlekken geconstateerd v, erden. Lijk gevonden van een jachtopziener. Met een kogel in het hoofd ontdekt in de bosschen. Donderdagmorgen is de 25-jarige jacht opziener, Ji Konings, in dienst van den beer Van den Berg te Moergestel, dood in dc omliggende bosschen aangetroffen. Het hoofd was door een kogel, vermoedelijk af komstig uit een revolver, doorboord. De kogel was aan den linkerslaap binnenge drongen en had het hoofd aan den anderen kant weer verlaten. De dood moet dan ook onmiddellijk zijn ingetreden. De „Tel." vernoemt omtrent dit drama nog het vol gende Konings was Donderdag al vroeg in dienst gekomen. Toen hij gistermorgen niet was teruggekeerd, zijn bij hem inwo- nenden ongerust geworden en hebben de politie gewaarschuwd. Deze toog onmid dellijk op onderzoek uit cn vatte dit zoo krachtig ter hand, dat het lijk reeds gister middag in de dichte bosschen onder Moer gestel werd gevonden. Het lag op den grond uitgestrekt en daar er in de nabij heid geenerlei wapen werd aangetroffen, trok men de conclusie, dat hier van zelf moord geen sprake kon zijn en Konings het slachtoffer is geworden van een lafferi xiverval. Hij stond in Moergestel en in zijn geboorteplaats Rosmalen zeer gunstig be kend en was pas drie jaar als onbezoldigd rijksveldwachter en jachtopziener bij den beer Van den Berg in dienst. Volgens dr. Lobach, die de lijkschouwing verrichtte, duiden de omstandigheden er op, dat een ander het schot niet heeft kun nen lossen. Het lag in voorovergebogen houding in een holte, de z.g. „Helleputte". Het eenloopsgeweer, dat de ontslapene altijd voor dienstdoeleinden bij zich had, hield hij tusschen de knieën gedrongen en de loop stuitte togen de tanden. Toch is het schot nog op onverklaarbare wijze af gegaan, want met de handen heeft hij den trekkeT niet kunnen bereiken. Het hoofd van den ongelukkige was geheel uit elkaar geslagen. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doer autobus overreden en gedood. Gistermiddag reed de 19-jarige de Jong uit Groningen, tijdelijk te Hengelo wo nende, op den Ensohedeschen straatweg naast een autobus. Om tot nog toe onbe kende reden wilde hij vóór den autobus de sertaat oversteken. Ondanks het krach tige remmen van den bestuurder, kon een aanrijding niet worden voorkome. De auto bus ging over hoofd en borst van het slachtoffer, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Doodelijke val van een schilder. Gisterenmiddag is de sohilder G. Hen- selman, toen hij aan het werk was aan pand 2 van het Achterklooster te Rotter dam, van circa 9 meter hoogte op straat gevallen. Henselman stond in een bak die aan een leer met haken in de dakgoot was opge- hangeh ën viel,-doordat een der haken los schoot-. Hij werd piet een ernstige schedelbreuk- opgenomen en na bij den Geneeskundigen Dienst te zijn zij binnen gedragen, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. Kind verbrand. Te Wamel is het 4-jarig dochtertje van zekeren M. in .een tobbe met kokend wa ter gevallen en aan de gevolgen overle den. Gevaarlijk spel. Zekere v. d. H. te Klundert schoot uit aardigheid met- zijn windbuks in het been van zijn "vriend G. De daardoor ontstane wonde was van dien aard, dat de getrof fene naar het- ziekenhuis te Breda moest getransporteerd worden. Plotseling sterfgeval. Gistermiddag was in het Chicago Thea ter te Nijmegen de 43-jarige employé van H. bezig met het aanplakken van bil jetten. Plotseling viel hij neer en werd dood opgenomen. D© heer K., uit öchagen, die te Alk maar was voor familie-aangelegenheden, zakte in de Spoorstraat plotseling in elkaar. De dokter, die vrij spoedig arri veerde, kon slechts den dood constateeren. Motoraak aangevaren en gezonken. Gistermorgen te 'ongeveer zes uur is in het Noorsche Bak bij Ouderkerk a. d. IJsel de stoomboot „Amsterdam" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Stoomboot Mij., in dienst van Amsterdam op Botter dam in aanvaring gekomen met de mo toraak „Verandering", schipper v. d. Bon. De „Verandering" meet 59 ton en was geladen met 45 ton aardappelen. Door de aanvaring werd deze laatste boot zoodanig onder water beschadigd dat zij vrijwel onmiddellijk zonk. Gelukkig ge beurden er geen persoonlijke ongelukken. De „Verandering" zal heden door de N.V. De Wit's Bcrgings- en Transportbe drijf, gevestigd te Botterdam, gelicht wor den. ALASTRIM. Te Schiedam. Donderdag is ie Schiedam een nieuw geval van alastrim geconstateerd in een gezin in de Reaumurstraat. Het betreft hier een kindje van 9 maanden. Te Rotterdam een vrouw overle den. Een meisje opgenomen. Gistermiddag is in de barakken aan de Hildegardisstraat te Botterdam aan de gevolgen van alastrim overleden dc 56-ja- rige mej. Litsenburg. gewoond hebbend aan de Willem van Zuylenstraat "14, die 1 October j.l. in de barakken was opgeno men. Het aantal sterfgevallen is hierdoor vermeerderd tot 17. Donderdag is in de barakken aan de Hildegardisstraat nog opgenomen een 19- jarig meisje, wonende in de Tochtstraat. Te Delft. Naar de Geneeskundige Dienst te Delft gistermorgen mededeelde, waren- daar ter stede in het laatst verstreken etmaal geen gevallen van alastrim bekend geworden. Te Pijnacker. Te Pijnacker is gisteren weer een geval van alastrm geconstateerd. De patiënt is naar de barakken te Delft vervoerd. Twee sterfgevallen na inenting. Te Son (N.-B.) is de 20-jarige mej. J. van den Hurk na inenting aan encepha litis overleden. Te Kaatsheuvel werd een ongeveer 5-jarig dochtertje van J. B. na- herinen ting ernstig ongesteld. Na eenige dagen vreeselijk lijden is het kind gisteren aan de gevolgen overleden. EEN SLUWE OPLICHTER. Eer» millioenenspeculatic, die rriislukte. De centrale recherche te Botterdam heeft een 56-jarigen man aangehouden, die verdacht wordt van oplichting van 10.000. In November 1928 heeft de centrale re cherche uit Amsterdam modedeeling ge kregen, dat een zekere dr. Jay zioh zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting van een betrekkelijk klein bedrag. Het on dersoek heeft geleid tot de aanhouding va-n dien dr. Ja-y, die evenwel anders bleek te heeten en een buitengewoon avontuur lijk leven achter den rug bleek te heb ben. Hij heeft zoöwat dc geheelo were-ld doorgereisd en in Zuid-AfriïFa heeft hij een gevangenisstraf van een jaar en in Montreal een gevangenisstraf van drie jaar wegens oplichting uitgezeten. Na zijn straftijd in Amerika is hij als werkend pas sagier met een boot naar Antwerpen ge gaan en vandaar naar Rotterdam, waar hij zonder een oent op zak aankwam. Hij is toen hier reiziger geworden en later leeraar in dc Engelsche taal. Eenigen tijd geleden zag een rechercheur van de centrale recherche, die den man kende in verband met de Amstordamsche zaak, hem in een prachtige auto rondrij den en bij onderzoek bleek hem, dat de man op een voornamen stand woonde en dat hij met geld smeet. Men hoeft toen voor alle zekerheid den man gevraagd, waarmee hij in zijn levensonderhoud voor zag en deze vertelde toen. dat hij verte genwoordiger was van een vorzekering- Mij. en dat hij controleerend geneesheer was, welk ambt hij verantwoordde met het feit, dat hij in Amerika den graad van scheepsarts had gehaald, van welken graad hij echter nooit eenig bewijs heeft kunnen leveren. Niet lang na dezo infor maties bemerkte men, dat hij veel corres pondeerde met een koopman uit het Wes ten van de stad en met een koopman uit Den Haag. Dit trok de aandacht va-n de centrale recherche, temeer omdat de beide kooplieden goed bekend staan en men vermoedde dus, dat de heeren niet wisten met wien zij omgingen. De politie heeft toen de kooplieden verzocht eens bij hen te komen en zij heeft de beide heoren ge vraagd, hoe zij in relatie waren gekomen met dr. Ja-y, zooals de man zich inmiddels weer was gaan noemen. Een sympathieke aristocraat. Uit hetgeen de kooplieden vertelden, bleek toen, dat dr. Jay bij hen was geko men en dat hij hun had verteld in Oxfort te hebben gestudeerd en van zeer oude Engelsche familie te zijn. De man maakte een uitermaten beschaafden indruk en de koo-pman uit het Westen van de stad, die het eerst met hem in aanraking was ge komen, was veel sympathie voor den man gaan gevoelen, vooral, omdat zij in gods dienstige gezindheid zoo goed harmonieer den. Door dit laatste feit is ook de koop man uit Den Haag zich voor den „dok ter" gaan interesseeren. Toen de heeren eenigen tijd samenwerkten, zei dr. Jay, dal. het stellig wel loonend zou zijn om, zooals dat volgens zijn zeggen in Engeland en Amerika ook gebeurde, hot afval van si garettenpapier van de sigarettenfabrieken te verkoopen. Men heeft inderdaad gepro beerd dit afval-papier op le koopen en het voor export te verkoopen. Deze transacties zijn echter niet gelukt. Inmiddels was de Haagsche koopman op een idee gekomen en de verwezenlijking van dit idee zou een totalen omkeer teweeg brengen in de techniek van het drukwerk. Dr. Jay was onmiddellijk enthousiast, voor deze idee en omdat hij, naar zijn beweren, behalve in de medicijnen ook in dc chemie had ge studeerd, bood hij onmiddellijk aan, het plan in een laboratorium uit te werken. Na eenigen tijd lcwam hij met de mede- deeling. dat de idee wel degelijk te ver wezenlijken was en hij stelde voor, de uitvinding, die 'hij als de zijne beschouwde, naar Amerika te verkoopen. Toen dit even wel iriet bleek te gelukken, zei dr. Jay, dat hij in Engeland een oom had wonen, die een vooraanstaand persoon in de Engel sche zakenwereld was. Een uitvinding van een millioen pond sterling. Dr. Jay begon t-e correspondeeren en hij liet vele brieven en copiecn van brieven zien en daarbij was ook een brief, waaruit moest blijken, dat de oom schreef dat het zonde zou zijn wanneer de uitvinding naar Amerika zou worden verkocht en dat, wat Amerika eventueel in dollars zou geven, hij dat in ponden zou uitbetalen. Na dit schrijven is dr. Jay naar Engeland gegaan om de zaken te bespreken en hij kwam terug met de mededeeling dat de Midland Bank zich voor de uitvinding interesseer de. Er was een commissie van advies be noemd, welke commissie een advies tot koop had afgegeven; daarna was er een financieele commissie benoemd, welke het ton slotte over den koop zou zijn eens ge worden. De prijs was bepaald op een mil lioen pond sterling.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5