KERKNIEUWS ALLERLEI TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ld31 naar waarnemingen in xn den morgen van 12 October, medegedeeld door hefc Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: oogste barometerst.: 774.te Hennes. u1> Laagste barometerst.: 741.2 te Hernösand. Verwachting tob den avond van 13 Oct.: Matige tot zwakke Noordwestelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Volksbond. A.s. Donderdag houdt de B. KL Volksbond alhier haar maandverga dering in het lokaal van den heer W. v. d. er" Berg. Daar belangrijke punten op de agen da zijn aangegeven, kan men een goede opkomst verwachten. Men ral trachten een propagandaclub op te richten, tevens wordt dien avond bet winterprogramma esteld. Ieder lid laat dus zijn stem gelden! Najaarsschouw. Alhier zal de Najaars- ,jj schouw over de wateringen en slooten van den Noord en Zuideinderpolder gedreven worden op Donderdag 24 October a.s. BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT NIEUWKOOP. Electriciteit. Vermoedelijk zal in deze gemeente binnenkort een geheel zieuw electrïciteitstarief worden ingevoerd Op een vast maand el ijksch bedrag, dat betaald moet worden en waardoor de stroomprijs teruggebracht kan worden tot ongeveer 10 ct. per K.W.TJ. Hierdoor zal het mogeliik worden de electriciteit ook voor verwarmingsdoeleinden te bezi gen. Komt deze regeling tot stand, dan zal het gemeentebestuur tegelijk een groote en breed opgezette e'lectriciteits- tentoonstelling organiseeren om de benut ting te demonstreeren. Bereids is reeds vastgesteld, dat deze tentoonstelling ge houden zal worden in het Patronaatsge bouw op Woensdag en Donderdag, 13 en |l4 November a.s. Ook zou een onderzoek aanhangig zijn a in Noorden een transformator bij te bouwen, wat noodig lijkt teneinde de stroomspanning aldaar te versterken. ZWAMMERDAM. Ingekomen: uit Neubeckum, Duitscliland, Antonio Himler, C. 49. 's Gravenhage, W. M. E. Beijer, C. 49. li. Wassenaar, L. M. A. van den Bogaart, C. 49. Amersfoort, H. Maarhuis en gezin', A 31. Alphen a. d. Rijn, C. Bosman en gezin, A 30. Leiden, G. Bot, C 49. Reeuwijk, J. Helder, D. 81. Boskoop, te C. L. van der Wolf, echtgenoote van J. ei van der Laan. D. 37. Amsterdam, R. A. M. Boers, C. 49. Vertrokken: naar Voorhout, Leid- sche Vaart 2, St. Gerardus-Majella-stich- ting, W. C. van Niekerk en N. C. Voor- douw, C. 64 en B. 55a. Oudenbosch, Pensionaat .,St. Louis", G. H. van de Poll, C. 58. Voorburg, Fransstraat 5, C. Efcer- id|Dian, C. 96. Bodegraven, Julianastraat 17, E. van Egmond, B. 39a. Haarlem, Kampersingel 53, A. E. M. van Leuven, C. 49. Botterdam, Claes de Vrieselaan 34, M. T. C. Fayl, C. 49. Leiden, Langebrug 51, C. D. O. Bot, C. 49. Boxtel, Kweek- school „St.. Ursula", J. N. Simons, C. 49. ig 's Gravenhage, Regentesselaan 26, H. J. A. Fliers en A. F. C. Fliers, O. 49. Borne, Zenderen, Gymnasium „St. Albert", P. J. J. Caspers, C. 73. Leiderdorp, Burg. v. d. Valk Boumanweg 31, J. Kruijb, B. 78. Zevenhuizen, Hoofdmiddelweg 473, M. van Jej der Smit. D. 28. Botterdam, Café „De Nieuwe Kristalbar", Schiedamschedijk, L. de Heer, C. 10. Alkemade, Roelofarends- veen, B. 148, A. B. M. Loos, C. 49. Bot terdam, Gashouderstraat 28, S. C. Ver duin, C. 8. Vereeniging van Katholieke verpleegsters in N. Afrika. Algiers. Agentia Fides: Twintig jaar ge leden schreef Pater de Foucauld: Hoe zeor zou ik wenschen dat de geloovigo Christe nen van Frankrijk zich een weinig bezig hielden met deze Algerijnsche bevolking tegenover welke ze verplichtingen hebben als die van ouders tegenoveT bun kinde ren". De menschlievende wensch van den hei ligen kluizenaar der Sahara, heeft een be gin van verwezenlijking gekregen door de oprichting van een Vereeniging van katho lieke ziekenverpleegsters voor Noord-Afri- ka, een erkende vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is te Algiers, ruc de la Liberté 24. Deze vereeniging, die tot doel heeft onder de volken van Noord- Afrika, zonder onderscheid van ras of godsdienst, de zegeningen der Christelijke beschaving te verspreiden, streeft er naar dit doel te bereiken door den strijd aan te binden tegen de ziekten die de Noord- Afrikaanscbe stammen teisteren, en die door de emigratie van inlandsche werk krachten naar Frankrijk een oorzaak zijn van besmetting; verder dooT onderricht te geven in de beginselen der hygiëne, en voorlichting aan de moeders, door de or ganisatie van het sociale leven als gevolg van den wensch naar vooruitgang en be schaving die deze volkeren tot uiting bren gen. De eerste post werd geopend te Rivet op 30 K.M. afstand van Algiers, in Decem ber 1928. Een volksapotheek, die is inge richt volgens al de gegevens van de huidige wetenschap, is op 15 Juni van het vorige jaar ingewijd, onder auspiciën van Pierre Bordes, Gouverneur-Generaal van Algiers. Op dien datum was reeds meer dan 4000 maal hulp verleend. Een werkinrichting heeft reeds ©enige meisjes opgenomen. De vereeniging bestaat uit werkende cn niet werkende leden. Alleen vrouwen kunnen lid z5jn van de werkende leden. (Leerlingen, gediplomeer den en actief werkende). Terwijl de niet werkende leden alle personen zijn die zich voor de vereeniging interesseeren, de statuten goedkeuren en door het bestuur zijn aangenomen. Laten we wenschen dat deze vereeni ging in bloei moge toenemen, tot heil der bevolking van Noord-Afrika. Nanchang (Kiangsi, China). Agentia Fi des: Een nieuw Centraal Seminarie, tot welker oprichting besloten is door Mgr. Costantini, Apostolisch gedelegeerde in China, werd deze maand te Kian, in de provincie Kiangsi, geopend. Op 10 Juli IJ. zijn Monseigneurs Fati- quent, Mignani, O'Shea, Sheehan en Gal- vïn te Kuling bijeengekomen, teneinde de laatste regelingen te treffen in verband met deze opening. Evenals alle andere deelen van China had ook dit vroeger, al sedert jaren, een semi narie per vicariaat. Doch thans streeft men zooveel mogelijk naar samenwerking en vereenvoudiging door de. stichting van Cen traal Seminaries. Het huidige plan beoogt de oprichting van 15 van deze Seminaries voor geheel China; 9 voor het Noorden, 5 voor hot Centrum en een in het Zuiden. Hot semi narie van Kian is een der vijf voor Cen traal China. Het valt onder het vicariaat waar het grootste deel der missionarissen Lazaristen zijn. In Juni 1927 bezat Kiang si 56 missionarissen, 68 inlandsche priesters en 114 studenten op het groot en klein se minarie. Pater Thérott, de deken der missionaris sen van Nanchang, die de eerste inlandsche priesters van het vicariaat als kapelaan heeft gehad, verklaarde dat de Chineesche priesters altijd dezelfde gunsten en voor rechten hebben gehad als de missionaris sen: „Wij vormen" zoo zeide hij, „een ech te familie, waarin ieder van ons zijn best doet de ware priesterlijke geest te bewa ren,*'welke bestaat in een breedheid van opvatting en onze eenige wensch is zoo krachtig mogelijk mee te werken aan het groote werk van het apostolaat, een werk dat we altijd als een dringende noodzake lijkheid hebben beschouwd. Addis Abeba (Abyssinië). Agentia Fides: Aan het hoofd van een karavaan, die het Zuid-Oosten va-n Abyssinië tot ondefzoe- kingsveld had, heeft Pater Bernardin Azaïs, een Fransch Capuciju uit de pro- vinoie Toulouse, gedurende vijf jaren, ar cheologische navorschingen gedaan, die hem in staat hebben gesteld kostbare ge gevens te verzamelen. Hij beeft nu pas een andere reis van 5 maanden beëindigd door de provincie Wallage en thans houdt hij zich bezig met de Christelijke oudheid te bestudeeren van het oude koninkrijk Kaffa. Gedurende 15 jaren voor den oorlog was Pater Azaïs missionaris in Abyssinië en eenige van deze ja-ren heeft hij geheel ge wijd aan het apostolaat onder de melaat- schen van Harar. In den oorlog, toen hij zich in het Noorden van Griekenland be vond, ontwikkelde hij zijn archeologische kennis en verwierf zich een zeer nauwkeu rig oordeel over de overblijfselen der oud heid. Toen de oorlog geëindigd was, kon hij zijn belangrijk werk aanvangen. Reeds twee volumina van zijn ontdekkingen staan op het punt te Parijs het licht te zien. In kwaliteit van Gelastigde der Missie van het Ministerie van Openbaar Onder wijs te Parijs, een missie die onder pro tectoraat staat van de Academie van Oude Geschriften, heeft Pater Azaïs drie keer uitgestrekte provincies op Ethiopischcn bodem doorreisd. Yoor al deze reizen en moeilijke onderzoekingen is Pater Azaïs openlijk lof gebracht en ook krachtig ge steund door de Negus Tafari, die zich bij zonder interesseert voor alles wat met den roem van Zijn Keizerrijk verband houdt. Het Keizerrijk Abyssinië is in het Oos ten, met de Republiek Liberia in het Wes ten, het eenige land in Afrika dat met afhankelijk is aan een Europeeschen staat. Op een oppervlakte van 1.120.000 vierkante K.M. telt Abyssinië ongeveer 12 millioen inwoners, waaronder ongeveer 10.000 Ka tholiek zijn. DE PRIESTER-MISSIEBOND. SCHRIJFMATERIAAL VAN VOORHEEN EN THANS. Het schrijfnuateriaal heeft wel een zeer zonderlinge ontwikkelingsgeschiedenis ge had. In het „Grafisch Tijdschrift" vinden wij hieromtrent eenige merkwaardige bij zonderheden. Het alleroudste schrijfgereedschap heeft men gevonden in Egypte. De oude Egyp- tenaars schijnen eerst geschreven te heb ben met rieten pennen en penseelen. Waar schijnlijk heeft men deze pennen bevoch tigd door ze met het uiteinde in, den mond te steken. Later heeft men de rieten pennen ge spleten. Met een mes, maar ook wel met puimsteen werden de punten gescherpt. Li nialen waren toen ook reeds in gebruik. De eerste griffels waren van me laai, maar ze moesten ook dienen om op me talen rollen te schrijven, of beter gezegd te krassen. Later gebruikte men wasta fels, dat waren tafeltjes met was bestre ken. Zoo'n metalen griffel, stilus genoemd, was aan het eene eind afgeplat. Ons woord stijl is nog van dit woord stilus afkom stig. In de middeleeuwen schreef men met veeren pennen en onze over-grootouders hebben daar zelfs nog mee geschreven. Deze veeren waren het best bruikbaar als ze van ganzen kwamen. Een veer bestaat uit een holle schacht. Welnu, deze schacht werd gespleten en schuin afgesneden. Iedere schoolmeester moest een soort examen afleggen in dat „vermaken" van pennen. Onze stalen pen is nog geen eeuw oud. Men heeft wel bronzen pennen gevonden, die eeuwen oud waren, maar waarschijn lijk zijn die toch zeer schaars gebruikt. In oude geschriften wordt melding gemaakt van koperen en ijzeren pennen. Deze pen nen moeten zeer zeldzaam zijn geweest omdat ze zoo duur waren. Iedere pen moest uit de hand gemaakt worden. In de 18de eeuw woonde in Aken zoo'n penncn- fabrikant, die metalen pennen voor 60 ct. verkocht. En toen had het geld heel wat meer waarde dan thans. De vrede van Aken in 174S werd getee- kend mei een pen van dien fabrikant. In Engeland heeft men in de 19e eeuw voor 't eerst pennen machinaal vervaardigd. De ze kunst is uitgevonden door 'n zekeren Jozef Gillot en deze industrie heeft zich weldra zoo uitgebreid, dat Gillot, een eenvoudig werkman, er schatrijk door gé worden is. Na Gillot bracht Perri deze in dustrie tot nog hooger bloei. In Berlijn begon de stalen penner^fabri- cage in 1850. Er zijn thans nog stalen pen nen van Perry (Engeland) en Blackerts (Duitschlad)i. In Groot-iBrittannië worden thans jaarlijks 810 millioen stalen pennen gemaakt, dat is voor iederen inwoner 22 pennen. Op Engeland volgt Amerika mei 105 mil lioen. Op heel den aardbodem worden da gelijks 5 millioen pennen gebruikt. De eer ste inkt was roetwater, met kleefstof aan gemengd. Die roet-inkt was zeer duurzaam Er zijn nu nog heel oude geschriften, waar op met roet-inkt geschreven is en waar van de letters onverbleekt zijn gebleven. In de 5de eeuw kwam de metaal-inkt, die een rood-bruine kleur had en lang zoo duurzaam niet was als de roet-inkt. Rco- de inkt was al heel lang in gebruik. Als men oude geschriften ziet, is meestentijds de eerste letter met rooden inkt geschre ven. Voor adressen gebruikte men ook roode inkt. De eerste inktkokers waren van klei, later werden ze - metaal ver vaardigd. Vrceger waren c. ecl zak-inkt kokers in gebruik. Dat waren glazen pot jes in ecu metalen doosje. Dat doosje sloot heel secuur met een veer. behoorde dit tenminste te doen. De vulpenhouder heeft den zak-inktkoker vervangen. Toch schijnt de vulpenhouder ook in vroeger jaren te hebben bestaan. Li een oud ge schrift van 1650 ongeveer staat een ge schiedenis geschreven van twee reizigers, die in Parijs zilveren pennen kochten," die met inkt gevuld waren en waarmee men vellen vol kon schrijven, zonder dat do inkt opdroogde. In 1800 vervaardigde men in Duitsch- land reispernen. Dat waren ook een soort vulpennen. De Engelschman Droughty is het eerst op de gedachte gekomen gouden pon nen te gebruiken, omdat deze nooit roes ten. Later leerde men iridium kennen, eer. soort metaal, waarvan thans de punten gemaakt worden. De vulpen heeft ook min of meer het potlood verdrongen. Toch heeft het potlood nog de opperheerschappij. En geland was het „geboorteland" van d<s potlooden. Het grafiet, waaruit onze pot looden bestaan, werd daar in blokken ge vonden. Dit werd in staafjes gezaagd en in hout gevat. Tegenwoordig komt het beste grafiet uit Bohemen en Siberië. Bij heel zwarte potlooden is het grafiet vermengd met lampezwart. Voor de beste potlooden gebruikt men cederhout, voor de mindere kwaliteiten neemt men linden hout. De be kendste potlooden zijn die uit de fabriek van A. W. Faber, te Stein bij Neurenberg. Faber heeft zelfs een eigen kweekcrij van cederboomen. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT Het bewaren var druiven. Wie houdt er niet van die sappige heer lijke vrucht? Vooral nu wij zulk een goed druivenjaar hebben, denkt menigeen bij zichzelf: hoe jammer dat wij niet een trosje kunnen overhouden voor den winter. Toch is het bewaren van druiven niet. zoo moeilijk als men wel denkt, en voor velen, die nu druk in de weer zijn met het inma ken van pruimen en abrikozen (de tallooze augurkjes niet eens meegerekend) is het misschien niet onaardig te weten, hoe zij het aan moeten leggen om 's winters versohe druiven op tafel te hebben. Een eenvoudig middel, dat met goeden uitslag in Algiers en Zuidelijk Rusland wordt toe gepast, is dit: Men zorge altijd rijpe tros sen te hebben; druiven, die maar het minst zijn aangestoken, moeten er zorgvuldig worden uitgeknipt. Vervolgens legt men ze in kleine, lichte tonnetjes met kurkmeel, in dier voege, dat elke tros van alle zijdpn door kurkrneel is omgeven, door een flin ke laag is gedekt, en niet met zijn buur man in aanraking komt. Zoo logt men en kele lagen boven elkander totdat het ton netje is gevuld, dat dan door een flinke hoeveelheid kurkmeel wordt toegedekt. Bij deze manier van bewaren blijven de drui ven ruim een jaar lang goed. Als men ze dan gebruiken wil, wasckt men ze eerst wat in water af, waardoor ze er even goed uitzien als waren ze versch geplukt. Nog een andere manier: Men neme heele tros sen, waaraan geen enkele druif ontbreekt, en waarvan geen enkele druif geschonden is. De steel moet zorgvuldig worden toege- lakt, en zoo hangt men de trossen aan een draadje naast elkaar op. Men heeft er maar op te letten, dat zé niet tegen elkan der hangen en ze zullen lang goed blijven. Het sap van Citroenen. Het sap van citroenen is een voortref felijk geneesmiddel tegen een aantal kwa len, niet enkel bij jicht, maar ook bij gal en leverziekten. Het wekt de lever en de organen der spijsvertering op en sterkt bet heele lichaamsstelsel in het algemeen. Bij zenuwhoofdpijn is niets beter dan het drinken van een glas water, waarin bet sap va-n een halve citroen is opgelost. Een stroopaohtig mengsel van citroensap en suiker helpt tegen hoesten en ruwen hals. Een zware leverzieke deelt mee. dat zijn verzwakte lever hem onbeschrijfelijk veel pijn gedaan had; maar zoodra hij eeni- gen tijd 's morgens en 's avonds het sap van een halven citroen in warm water ge bruikt had, tfas de kwaal snel verbeterd, de hoofdpijn verliet hem, zijn eetlust keer de terug en aan zijn verloren gewicht won hij in weinig weken verscheidene ponden terug- Waterdichte schoenen. Men kan. zijn schoenen waterdicht ma ken als men hefc bovenleer met warme ri cinus-olie en de zolen met warme lijnolie bestrijkt en goed laat opdrogen. Zelfs sneeuwwater zal er niet in doordringen en zoo kan dit eenvoudige middeltje des winters velen van nut zijn. Om planten groen te houden. Na een paar maanden in een kamer te hebben gestaan, beginnen de groene plan ten, vooral de palraboomen, geel te wordeu en te verleppen. Zij zijn onherroepelijk verloren, indien men niet aanstonds een middel vindt om haar nieuwe levenskracht in te storten. Dit middel bestaat cn is zoo eenvoudig, dat iedereen het kan toepas sen. Men koopt ijzersulfaat cn laat den dag voor men zijn planten wil besproeien, ongeveer tien gram in een liter water op lossen, cn begiet daarna met dit water zijn planten. Na verloop van een veertien da gen zien deze er weer jeugdig eu friscli uit. Chargsha trekt tegen de vrouwen mode te velde. Mouwlooze kleeren en korte rokken mo gen mode zijn in Shanghai, maar niet in Changsha, volgens den commissaris van publieke veiligheid aldaar. In een verkla ring aan vertegenwoordigers van de pers te Ohangsha heeft de commissaris, zonder er aanspraak op te maken dat hij een auto riteit is op het gebied der mode verklaard, dat bloote armen en zijden beenen beslist in strijd zijn met het Chineesche gevoel van welvoegelijkhcid en dat hij gereed was om alle vrouwen, die erop stonden de Shanghaisch'e mode in Shangsha in te voeren, vast te houden in speciale gevan genissen, tot zij er van overtuigd waren, dat de gewone stijl van hun dagelijksche kleeding, zooals deze. tot hen was geko men sedorfc onheuglijke tijden, nog steeds de meest geschikte was, in ieder geval te Changsha. LAATSTE BERICHTEN DE VLUCHTEN NAAR INTIE. Oponthoud van het 3e vliegtuig. Aneta-Vaz Dias meldt: Daar de werktuigkundige Walcwijn zich gisteren te Akyab onder dokters behande ling moest, stellen bestaat de mogelijkheid, dat hefc derde postvliegtuig niet heden, doch morgen zijn reis vervolgt. Hefc oponthoud zal vermoedelijk niet lan ger dan 1 dag duren. DE ROTTERDAMSCHE MOORDZAAK. Een positief spoor? De Botterdamsche politie heeft heden morgen aan de pers medegedeeld, dat naast verschillende sporen, die in de moord zaak volgens getuigenverklaringen worden gevolgd, bovendien een vrij positief spoor wordt nagegaan, waarbij men over belang rijke getuigenverklaringen beschikt, die, wanneer zij geheel waar zijn, vèr-strekken- de gevolgen zullen hebben. Men heeft gis teren op aanwijzing van een werkster in de stad nog een schilder aangehouden, die evenwel niet herkend werd door do ge tuigen en ook een goed alibi bleek te heb ben. Te 4 uur vannacht heeft de politie per auto verschillende onderzoekingen in de stad gedaan, die alle verband houden met het nieuwe spoor. Nog steeds worden tallooze getuigenverklaringen ontvangen en slechts in één geval is de politie bij een onderzoek ergens in de stad niet geheel welwillend ontvangen. Door den stroom gedood. Hedenmorgen werd de 24-jarige arbei der S. Kooij uit Krommenie bij het ver richten van werkzaamheden aan een elec- trische boormachine in de gortpellerij ..Mercurius" van de gebrs. Laan te Wor- mer door den electrisclien stroom .getrof fen en op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. De R. 101. LONDEN. 12 October. (V.D.). Het nieuwe Engelsche luchtschip B. 101 is he denmorgen uit den hangar gehaald. Dit zou reeds de vorige week zijn geschied, doch tengevolge van de slechte Aveersom- standigheden moest telkens uitsiel plaats hebben. Nadat hedennacht het weer goed is geweest en ook de verwachtingen voor heden gunstig zijn. werd het gevaarte naar buiten gebracht. Te 7.25 uur aaus de R. ld aan den ankermast bevestigd. De nieuwe burgeroorlog in China. LONDEN, 12 Oct.. (Y.D.). De Nanking- regeering publiceert, een officieel commu niqué waarin wordt meegedeeld, dat ge neraal Feng herhaaldelijk den wensch te kennen heeft gegeven naar hefc buitenland te gaan. De nationale regeering heeft de zen wensoh willen inwilligen. Zekere ande re generaal van de Kwomintang evenwel, die dc centrale regeering loyaliteit, hebben toegezegd, hebben noch het program van demilitarisatie noch de plannen voor den opbouw van de nationale verdediging ern stig uitgevoerd. Deze verklaring van de Nankingregeering staat in verband met ernstige geruchten volgens welke gene raal Feng opnieuw voornemens zou ziju zich bij de opstandige beweging tegen BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor veiwassenen.- Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen- City: Goedgekeurd voor volwassenen. Lux or: Afgekeurd. Nanking aan te sluiten of zelfs de leiding op zich te nemen. Van eenige generaals van de Kwomintang wordt een circulaire- telegram gepubliceerd waarin de regcering te Nanking van ernstige vergrijpen wordt beschuldigd. Verder wordt een strafexpe ditie tegen Nanking aangekoindigd. In Nanking bereidt men zich in verband met deze bedreiging der generaals reeds op omvangrijke verdedigingsmaatregelen Storm op de Far O er-eilanden. THORSHAVEN. 12 October (V. D.). Op de Far Oer-eilanden woedt een hevige storm. Op een schoener, die Woensdag avond uit- Thorshaven vertok, brak tijdons den storm bij Fair-Island brand uit, waar door de opvarenden het vaartuig moesten verlaten. De kapitein en de kok verdron ken, terwijl de 5 andore leden der beman ning gered konden worden. Een Engelsche kotter uit GrimSby die Vrijdagnacht te Esbjerg aankwam, was Maandag lek ge worden. Door het binnenstroomendo wa ter kwam de machinekamer in gevaar. De pompen konden niet voldoende werken. De opvarenden moesten daardoor 4 maal 24 uur ononderbroken met emmers het water uitscheppen. Schip in' noocf. LONDEN, 12 October. (V.D.). Het. draad loos station der Amerikaansche Marine meldt, dat in den afgeloopen nacht S. O. S.-signalen zijn ontvangen van het Brit- sche stoomschip „Pacific", dat op 11 mijlen ten Zuid-Oosten van kaap Fear in Noord - Carolina aan den grond is geloopen. Het schip heeft om onmiddellijke assistentie gevraagd. LEIDEN, 12 Oct. Bc-ter. De prijzen van boter op de hoden gehouden markt waren- als volgt: prima fabrieksboter (controle( 2.35, prima boorenboter 2.402.50, en goede boerenboter 2.302.35 per kg. Aan geveerd: 51/8 en 22/16 vaten, wegende 1260 Kg. Handel goed. Turfmarkt. Van 7 tot en met 12 Oct. Lange turf geen aanvoer, prijs 89 per 1000 stuks. LEIDEN, 12 Oct. Eiererweiling. To tale aanvoer 3341 stuks. Prijzen. Kippen eieren ƒ9.6010.70, Eendeneieren 7 8.40 por 100 stuks. Handel vlug. R'VEEN. 11 Oct, Groentenveiling. Tomaten A 7.40—12.30. id. B 7.70—10.20, id. C. 6.40—8.60, id. CC 1.402.70 per 100 pond. Sla 1.206.10, Andijvie 1.501.60 per 100 stuks. Snijboonen 3.704.id extra 4.30, id. stek 1-75 Prinsenboon en 4.per 10 K.G. ALPHEN a. d. RIJN. 11 Oct. Groenten- veiling. Spina 814.Heerenboonen 21.31.Snijboonen 24.7026.30, Poste lein 5.8.Goudr. I 18.30—20.10. Spruit- kool 20.20, Uien 5.106.80, per 100 K.G. Radijs 2.70, Peen 6.—9£0, Krot dn 2.30— 2 90, Andijvie 2.203.per 100 bos. Krop sla 3.360, Bloem I 16.—20.—id. II 4 8.50, Savoyekool 8.5012.Boode kool 7.8.Witte kool 10.per 100 stuks Eierenveilirg. 10 Oct. Aanvoer 3582 stuks Kippeneieren 9.1010.Eenden eieren 6.206.50 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 10 Oct. Vrije vei ling. Aangevoerd 2631 eieren. Prijs: Kippeneieren 8.50—9.50, Eendeneieren 6.70 7.per 100 stuks. Boter 1.031.06 per pond. Kaas 4341 ct. p. pond. Aardappe len J.35 per 35 K.G. TER AAR, 11 Oct. Veiling „Tuinders- belang". Snijboonen 3.754.15, stek i.fio1.35, Princesseboonen f 4.00—4.15, Tomaten A 5—7, B. 5.40—7.30, C 2.30 3.20, Chineesche kool 2.304.80, bloem kool 211 cent, peen 4 cent, sla 2.203.40 WISSELNOTEERTNOEN (AMSTERDAM* (Niet officieel). Berlijn 59.281/2 Londen I2.097/lfi New-York 2.48l/2 ParijB 9.76 Brussel 34.681/2 Zwitserland 48.06 Milaan 13.011/o Madrid 36.30 Oslo 66.41i/o Kopenhagen 66.4li/2 Stockholm 66.69 Ween en 34.971/o Praag 7.36 Boedapest f Prolongatie 43/4 BEU RS0 VERLICHT. Dc beurs bad lieden haar aarzelend ka rakter der laatste dagen behouden. Bij kalme omzetten kivam de opening over *1, algemeen op lager niveau en het herstel, dat hier en daar plaats had, \terd in de meeste gevallen niet tot het einde be houden. De Philips-aandeeleu. liepen na lager inzet, nog verder terug, maar kwa men in het verder verloop boven de ope ningskoers. De claims werden beneden de vorige prijzen afgedaan- Van Berkels waren goed van toon, hoewel het hoogste peil niet behouden bleef. De Kiichcnmeis- ters konden een klein avance behalen. Margarine Unies kwam weer beenden 500 doch verbeterden later weer. De Kunstzij- de-aandeelen lagen veel vaster en de En ka's overschreden de 220 pet. Aneirns en de claims hadden van aanbod te lijdon. De handel in Kon. was van kleine afmetingen. De noteeringen volgden die van Wallstreet. Van dc Mijnwaarden kregen Boetons een verlies op hun rekening. Suikers gedepri meerd. Tabakken stil en weinig veranderd. Voor Yankees zeer weinig belangstelling. 3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3