21ste Jaargang ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 No. 6306 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LUCHTVAART De zeppelin naar Nederland STADSNIEUWS 3)e£cicbdve6ou^cMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorrotbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De begaafden onder ons. Eenige bladen vestigen de aandacht op de volgende passage uit een rede van den socialistischen professor W. A. Bonger, gehouden voor een Socialistisch Dispuut gezelschap te Amsterdam. „De afstand tusschen de begaafden aan den eenen kant en de gemiddelde menschen aan den anderen kant. is in derdaad groot en daarom verstaan zij elkaar herhaaldelijk niet. En toch staan zij niet tegenover elkaar. De meesten der begaafden hebben hun gaven aangewend voor de menschheid en niet voor zichzelf; als dit maar zoo is, dan is de Hoof niet groot en in ieder geval overbrugbaar. De be gaafden mogen nimmer uit het oog verliezen, dat zij hun gaven alleen kunnen ontplooien, omdat de gewone arbeid van iederen dag door anderen geschiedt. En de gemiddelde mensch mag nimmer vergeten, dat de begaaf den het in hun leven niet gemakke lijk hebben gehad, dat zij zich door hun buitensporigen arbeid ontzagge lijk veel hebben moeten ontzeggen, dat zij vaak miskend zfjn door hun tijdgenooten en tegen ongelooflijke moeilijkheden niet hebben moeten op zien. En laat ook de gewone mensch niet vergeten, dat de grooten vaak eenzaam in het leven zijn geweest. Hegel heeft eens schoon gezegd: op de hoogten is het eenzaam! Een verzoening is tenslotte moge lijk, als alle menschen, zonder onder scheid, voortdurend beseffen, dat zij toch onderling veel meer gemeen heb ben, da-n dat zij van elkaar verschil len, dat zij soortgenooten zijn, dat zij allen menschen zijn, die tezamen één groot geheel vormen." Wij, Katholieken, voortgaande, zouden kunnen vervolgen: Dat zij allen menschen zijn, die in God hun Oorsprong en him laatste Doel heb ben; die door God zullen worden geoor deeld, niet. naar wat zij aan gaven heb ben bezeten, maar naar het gebruik, dat zij van de hun geschonken als in bruik leen gegeven gaven hebben gemaakt, zoodat voor die Rechtersstoel bijv. een geleerde professor beneden zijn eenvou- digen huisknecht kan komen te staan! Langs de lijnen van de katholieke leer kunnen wij die gedachten van den socia list Bonger, op deze en andere wijze, uit werken en blootleggen in haar conse quenties voor wie gelooven in God en in een Eeuwigheid!Wij kunnen, zelve staande onder de zon van het Geloof, over die gedachten heb licht van de eeuwigheid doen stralenEn dan gaan ze meer en meer voor ons oog schitteren, en ze worden dieper, véél dieper De mensch is van nature Christelijk. Die mooie, echt-menschelijke gedachten van den secialist Bonger drukken iets uit van de Christel ij ke levensbeschou wing! VOLKENBOND De 13de Intern. Arbeidsconferentie, De crisis duurt voort. De crisis op de internationale zeelieden conferentie duurt nog onverzwakt voort. Gisterochtend hebben eenige leden van 'het Bureau der conferentie eenige bemid delingspogingen aangewend, door eenige redactiewijzigingen in de motie der werk geversbonden voor te stellen, doch de werkgeversgroep heeft in een vergadering, die twee uren duurde, besloten de motie over de samenstelling der arbeidersdele gatie ter zeeliedenconferenfcie ongewijzigd te handhaveru De motie zal thans waarschijnlijk Maan oog in behandeling komen. Na afloop van de vergadering der werk geversgroep gaf men van deze zijde de verzekering, dat de werkgevers waarschijn lijk en bloc de conferentie verlaten zullen, indien de motie verworpen wordt. De arbeidersgroep zal er op aandringen, dat de conferentie dan toch met de regee ringen en.de arbeiders gedelegeerden zal worden voortgezet. DUITSCHLAND De Rijnlandontruiming. Het tweede bataljon van het 171ste Fransche infanterie-regimenb heeft Ger- mersheim verlaten. De trein, die de troe pen over Weissenburg naar hun nieuwe garnizoensplaats Besangon vervoerde, was samengesteld uit. zes personen-wagens en 41 wagons voor het materiaal. Vier hon derd manschappen met hun officieren en bagage vonden er plaats. Men verwacht, dat. de rest van het regiment van 850 man in December zal vertrekken. Gisteren begon in een der hoofdstraten van Koblenz een Fransche soldaat plotse ling te schieten zonder dat daartoe aan leiding bestond. Gelukkig was niemand ge deerd. hoewel het zeer druk in de straat was. De politie stelt een onderzoek in. RUSLANL ONTHULLINGEN VAN BESSEDOWSKY De Gepeoe in het buitenland. Buzie tusschen Tsjitsjerin en Litwinow. Bessedowsky, de gewezen sovjet-diplo maat, en waarnemend gezant van de sov jet-Unie te Parijs, heeft aan de Russische bladen verschillende, geheimen van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken verHapt. De mededeelingen van een man, die door zijn positie op de hoogte was van de buitenlandsche politiek der sovjet- regeering, zijn zeer interessant. Wij onfc- leenen aan zijn verklaringen de volgende bijzonderheden. {Men weet dat Bessedows ky juist dezer dagen in het gezantschap te Parijs door een agent van de Gepeoe werd. opgesloten en slechts na interventie der Parijsche politie de legatie kon verlaten. Red.). In het voorjaar van 192S werd de ver houding tusschen Tsjitsjerin en Litwinow, die steeds veel te wenschen overliet, zoo gespannen, dat deze twee leiders van de buitenlandsche politiek niets meer van el- kaar wilden weten. Sommige ambtenaren van het volkscommissariaat van buiten landsche zaken waren voorstanders van Tsjitsjerin (zij werden „tsjitjerintsy" ge noemd), anderen steunden Litwinow en werden „litwinowfcsy" genoemd. Deze twee partijen voeren sindsdien een verbitterden onderlingen strijd; het kwam zoover, dat de eene partij de maatregelen van de an dere bewust saboteerde. Verleden jaar kregen Tsjitsjerin en Lit winow tijdens een zitting van het vo'lks- commisariaat van buitenlandsche zaken zulk een hevige ruzie, dat de beraadsla gingen gestaakt, moesten worden. Toen greep het politiebureau in en Tsjitsjerin kreeg bevel naar het buitenland te gaan om er wat rust te nemen. Het politiebureau wilde op deze wijze beide mannen behou den. Tsjitsjerin wordt te Moskou op prijs gesteld, omdat hij zulk een imponeerend voorkomen heeft, terwijl Litwinow als de beste diplomaat geldt. Tsjitsjerin vertrok toen naar Duitsohland en Litwinow bleef te Moskou. In het najaar van 1928 rapporteerde Krestinsky, de sovjet-gezant te Berlijn aan het politiebureau, dat Tsjitsjerin in Duitsohland zich aan onmatig drankgebruik te buiten ging; een kopie van dit rapport zond Krestinsky aan Litwinow. Het. Polit bureau besloot in te grijpen en beval Tsjit sjerin de medische behandeling' te sta ken en naar Moskou terug te keeren. Tsjit sjerin antwoordde hierop in een scherp opgestelden brief en zond ook hiervan een kopie aan Litwinow. In dien brief zette Tsjitsjerin de geheele geschiedenis uiteen van zijn samenwerking met Litwinow, dien hij op de grofste wijze uitschold. Hij ver- Haarde in den brief, dat. zoolang Litwinow aan 'het volkscommissariaat van buiten- landsohe zaken verbonden is, hij (Tsjitsje rin) niet naar Moskou terugkeert. Na ontvangst van den brief van Tsjitsje rin verzocht Litwinow om ontslag. Hij deed dat. in even scherpe bewoordingen als Tsjitsjerin. Het Politiebureau dwong Litwi now zijn ontslagaanvrage in te trekken en zond aan Krestinsky een telegram, waarin hij opdra-cht. kreeg Tsjitsjerin te bezoeken en er voor te zorgen, dat de nominale volkscommissaris van buitenlandsche za ken naar Rusland terugkeert. Tsjitsjerin weigerde Krestinsky te woord te staan. Zoolang Litwinow aan het volkscommissa- riaat van buitenlandsche zaken verbonden is, wil hij niet naar Rusland terugkeeren. Binnenkort, komt het centraal-comité van de bolsjewistische partij bijeen en dan zal de opvolger van Tsjitsjerin aangewezen worden. Zeer interessant zijn de onthullingen over het werk van de Gepeoe in het buiten land. De Gepeoe heeft overal in het bui tenland, waar een Russisch gezantschap bestaat, een eigen afdeeling. De Gepeoe agenten bekleeden officieel ondergeschikte functies bij het gezantschap of de handels- vertegenwoordiging, maar bezitten een ge weldige macht. Naast deze agenten bestaan ook veel kleine spionnen, die technische medewerkers" of ,,seksot's" genoemd wor den. Deze ..medewerkers" van de Gepeoe zijn officieel i-ngeschrèven als portier, koe rier enz. Het aantal der seksct's is zeer groot; alleen aan de handelsvertegenwoor- diging te Parijs zijn tien zulke seksot's ver bonden. De ,.Poslodnieja Nowosti", aan welk blad wij deze bijzonderheden ontlee- nen, noemt de namen van alle leiders der Gepeoe-cellen te Parijs en van vele agen ten en spionnen, met vermelding van alle bijzonderheden en de functies, die zij offi cieel bekleeden. De taak van de Gepeoe-organisatie te Parijs is naast spionnage in gezantschap en handelsvertegenwoordiging ook spion nage onder de emigre's. Bessedowsky deelt mede, dat de bokjew.iki uitstekend op de hoogte zijn van alles wat de émigré's doen, dat de Gepeoe overal haar agenten heeft. Het hoofd van de Gepeoe te Parijs is een zekere Janowitsj, die rechtstreeks aan Trilisser. den chef van de afdeeling „bui tenland" van de Gepeoe, ondergeschikt, is. Hij stuurt zijn telegrammen rechtstreeks naar Moskou en in eigen cijferschrift. Daar alleen de gezant het recht heeft cijfer-te- l"grammen te sturen, moet Dowgalewsky zijn stempel onder elk telegram zetten, zonder te Weten, wat er in dat telegram eigenlijk staat. Het kan dus gebeuren, dat de gezant zijn stompe': j.et op een telegram, dat tegen hein. "Lii J vht is. Zoo is de toestand overal. Te Berlijn be staat nog bovendien een ..vliegende af deeling" van de Gepeoe. Vijf agenten van deze „vliegende afdeeling" zijn nu naar Parijs gekomen om een onderzoek in te stellen naar het geval-Bessedowsky. Deze agenten staan onder leiding van den arts Goldstein, een ouden tsjekist. Tot de taak van deze ..vliegende afdeeling" (in het ge heel telt deze organisatie vijftien leden) behoort het alle bevelen van de Gepeoe in het buitenland uit te voeren, sovjet-amb tenaren, die van ontrouw aan het regime verdacht worden, naar Rusland, desnoods met geweld, t© ontvoeren enz. De Comintern heeft, overal een eigen or ganisatie. Ter vermijding van moeilijkhe den bevindt het hoofdkwartier van deze organisatie zich in een huis buiten het ge zantschap. De agenten van de comint.ern hebben te Parijs eigen geheime woningen. De leider van de organisatie wordt vaak door een ander vervangen om de politie op een dwaalspoor te brengen. Den naam van den leider van de Comintern-organisatie kont alleen de gezant; alleen hij weet, waar de leider woont en op welke adressen hij zijn ondergeschikte-agenten ontvangt. PALESTINA De Klaagmuur. De Hooge Commissaris heeft voorloo- pige instructies gepubliceerd betreffende den Klaagmuur, in afwachting van de vast stelling door een te benoemen gezagheb bend orgaan van de bestaande rechten ten opzichte van den muur. De verordening gelast o.a. een voldoende verlichting van den rnuuT en behelst een lijst van de reli gieuze voorwerpen, die op de trottoirs en bij den muur worden gebruikt. Naar aanleiding van deze instructies moet de spanning tusschen Joden en Ara bieren weer zijn toegenomen. AFGHANISTAN. Nadir Khan benoemt zich tot Rijksbestuurder. Volgens te Teheran ontvangen berichten heeft Nadir Khan zich in een oproep tot de Afghanen gewend, waarin hij zich als rijksbestuurder betitelt. Hij noemde alle door Habib Oellah geteekende wetten on geldig. CHINA. NIEUWE BURGEROORLOG. Strafexpedities. De legers rukken tegen elkander op. De nationale regeering heeft een commu niqué uitgegeven, waarin zij verHaart dat een strafexpeditie is georganiseerd tegen de troepen van Feng Joe-Sjiang, omdat zijn generaals zich deloyaal hebben getoond jegens de regccring. Een oorlog tusschen de troepen van Feng en de nationale regee ring schijnt wel onvermijdelijk, daar Feng's troepen oprukken met het dool Hankau te bezetten. De nationale regeering had order gege ven over te gaan tot de arrestatie van Fengs twee bekwaamste generaals, die te gen de regeering hebben samengezworen, doch beiden namen de vlucht. Aan de „Times" wordt nader gemeld, dat Feng's troepen reeds Loyang in Ho- nan hebben bezet en dat de troepen van Tsjang Fat-Kwei over de grens van K wang si zijn getrokken- Tsjang zelf is to Kweilling aangekomen. De regeeringstroe- pen van Nanking zijn in elk geval nume riek sterker, doch Tsjang schijnt een be tere strategische positie in te nemen. Op het oogenblik bevinden zich te Hankau 20.000 tot 30.000 soldaten van Nanking en ook Anking (Anhwei) bevindt zich in de macht van de centrale regeering. De troe pen van Fang Tsjen-Woe, die in opstand kwamen toen laatstgenoemde te Nanking werd gearresteerd, zijn naar het binnen land gezonder], doch het is mogelijk, dat zij zich toch bij Feng Joe-Sjiang zullen aan sluiten. Nanking beschikt echter ook nog over de z.g. model-divisie, die gisteren te Nanking een parade heeft gehouden. DE BURGEMEESTERSBENOEMING TE HILVERSUM. Een duistere zaak? De Christ.-Hist. „Nederlander" heeft de benoeming van oud-minister Lambooy „een duistere zaak" genoemd, aangezien de Katholieken slechts 30 pet. der bevol king van Hilversum vormen. In aut woord daarop merkt „De Tijd" zeer terecht op*. De bevolking van Hilversum is in zeer groote moerderheid christelijk. De rechter zijde in den raad wordt gevórmd door 6 Katholieken, 4 Christelijk-Historischen en 3 Anti-Revolutionpairen. Het ligt dui voor de hand, dat onder de candidaten eer. bekwame katholieke bestuurskracht niet mag worden voorbijgegaan. Zoo is dan ook niet geschied, en de burgerij van Hilversum m~g zich op het oogenblik ver heugen in de benoeming van den heer Lambooy. die als bewindsman getoond heeft te kunnen besturen. Wij zouden gemeenten kunnen noemen, waar onder hot christelijk deel der bevol- Hng de Katholieken in de meerderheid zijn en waar desondanks geen katholieko burgemeester werd benoemd. Om te zwij gen van de aóhteruitslclling der Katho lieken in het notariaat, bij de balie en ve lerlei openbare betrekkingen. L. T. B. OnderlingeH agel verzekering Deze Onderlinge Hagelverzekering-Maai.- srhappij hield Donderdag 10 October j.l. hare jaarvergadering in de bovenzaal van Café „Noord-Brabant, Wagenstraat te Den Haag. De voorzitter, de heer J. D. de Kok uit Loosduinen, opende om 3 uur de vergade ring, waarna de secretaris de notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld. Na enkele mededeelingen kreeg de di recteur, de heer Nico van Ommen to Lei den, het woord, om het reeds in druk ver schenen jaarverslag nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat het verzekerd kapi taal aan broeiglas in het afgeloopen jaar was vooruitgegaan met 1.181.404.85. Het verzekerd kapitaal aan glas was daardoor gestegen tot 3.945. 712. 50. Het boekjaar sloot met een netto voordeelig salrlo van 20.874.82 (het vorig jaar 17.081.98), welk bedrag evenals het vorig jaar geheel aan het reservefonds werd toegevoegd. Uitvoerige toelichting werd gegeven over het tot stand gekomen herverzeke- ringscontract, wat zeer veel tot versterking van de financieelepositie heeft bijgedragen. De financieclo commissie bracht daarna rapport uit en was vol lof over het gevoer de beheer. Onder applaus werd de reke ning goedgekeurd. Als sprekend staaltje van den aanhou denden groei en bloei van de verzekering, deelde de directeur nog mede, dat vanaf 1 Juni j.l. (de aanvang van het nieuwe book- jaa-r) tot 1 October j.l. het verzekerd ka pitaal wederom is vooruitgegaan mot ƒ516.963.90, zoodat thans reeds 4 1/2 mil- lioen alleen aan broeiglas verzekerd is. Herkozen worden tot leden van hot. Col lege van Commissarissen, de heeren A. A. Kester te Honselerdijk en A. W. Hendriks to Veur. Aan de financieele commissie word een nieuw lid toegevoegd, wegens het perio diek aftreden van den edelachtb. heer J. J. M. Wiegman, burgemeester van Wasse naar. Na de rondvraag sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Onthullingen van den ex-diplomaat der Sovjets Bessedowsky. Nieuwe burgeroorlog in China. BINNENLAND. De start van de Zeppelin is vastgesteld op hedenavond 11 uur. Zondagochtend wor den van 9 uur af radio-berichten uitgezon den via Hilversum. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. (2de blad). Overleden is prof. dr. J. v. tl. Valk, hoog leeraar te Groningen. (2e blad). Door de politie te Rotterdam is een in ternationale gentleman-oplichter gearres teerd. (Gem. Berichten, 2e blad). In de bosschen van Moergesteld is het lijk gevonden van een jachtopziener. (Gem. Berichten, 2de blad). DE START VASTGESTELD OM 11 UUR. Nadere gegevens per radio. De vlucht van de „Graf Zeppelin" is thans vastgesteld op morgen, Zondag. Nadere bijzonderheden zullen heden avond om 10 uur door het persbureau Vaz Dias worden bekend gemaakt over de ra dio-zenders Huizen en Hilversum. Zondagochtend zal het persbureau Vaz Dias eveneens de regeling van den tocht per radio bekend maken, zoo mogelijk met de uren, waarop de „Graf Zeppelin" boven de verschillende steden wordt verwacht. Deze uitzending vangt aan te 9 uur 's moTgens over den zender van Hilver sum. De redactie van Het Leven deelt mede, dat zij zoo juist uit Friedrichsha/fen be richt heeft ontvangen, dat de Zeppelin hedenavond uit Fried rich shafen zal ver trekken. De route is thans als volgt vastgesteld Groningen, vermoedelijk via Leeu warden naar Arnhem, vervolgens naar Den Bosch, en dan via Brabant naar Rotterdam, Den Haag, A m- sterdam, en van Amsterdam via N ij- m e g e n naar de grens. Waarschijnlijk is het luchtschip tusschen 10 en 12 uur boven de hoofdstad. GOUDEN JUBILEUM W. VAN WAARDHUIZEN. Donderdag herdacht de heer W. van Waardhuizen, afdeclingschef bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken v.h. Gebrs. Hoos aan den Zijlweg onder de gemeente Leiderdorp zijn gouden jubileum in dienst bij genoemde N.V. Dit feit werd heden op feestelijke wijze heidacht in een versierd gedeelte van de groote opslagplaats, fraarvan de nationale driekleur in den frisschen herfstwind stug wapperde. De jubilaris werd omstreeks 11 uur met z;jn echtgenoote, kinderen en klcinkinde- r-»! van zijn woonhuis aan de Groenoord- straat met drie auto's door collega's naar de fabriek gereden, alwaar ter feestelijke ontvangst aanwezig waren de burgemees ter der gemeente Leiderdorp, de heer Brug, de heeren J. Bosman, president-commissa ris en A. W. Hoos, directeur der N.V., de bazen en verder het personeel van de af deeling, waarvan de jubilaris chef is. De heer J. Bosman was de eerste woord voerder, die er op wees dat zoo iemand, dan zeker wel de jubilaris waardecring ver dient voor zijn diensten jegens de ven nootschap. Van al die 50 jaren liggen er een veertigtal, doorgebracht in Rotterdam. In die jaren is tusschen directie en hem een band gevormd, er is geen enkel woord van ongenoegen tusschen spr. en den jn- bilaris gewisseld. Spr. prees hem voorts voor hetgeen hij gedaan heeft *s»or het ziekenfonds van het personeel. Een groot

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1