AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Beb van Deene, Breestraat 12, Leiden TER-AAR. GEMEENTERAAD. Als de school eens afbrandde. De toestand der gemeente niet rooskleurig. De tuinderij bracht dit jaar ƒ400.000 minder op. 1 Woensdagmorgen te 10 uur kwam de r< gemeenteraad in openbare zitting bijeen, a Voorz. Jhr. K. W. L. de Muralt. Afwezig de h"?r Hendrikse. De voorz. opent de vergadering met het i voorgeschreven gebed. De secr., de heer J. i If oogenboom, leest de notulen van de vo- ii rige vergadering, welke worden goedge- li keurd. i Punt 1 van de agenda: Mededeelingen. id De voorz. deelde eenige missives mede li van Ged. Staten, o.a. de goedkeuring van ie de verpachting van het grasgewas aan den heer A. de Jongen; de goedkeuring van de geldleening voor de Herv. School, Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 'e Er is een schrijven binnengekomen van 0 het R. K. Armbestuur van Langeraar, dat n zij het stuk grond voor een Algemeene Be graafplaats, dat B. en W. er gunstig voor gi vonden, niet verkoopen. Dit speet den Di voorz. wel, vooral daar deze grond zeer 1 gunstige ligging had. Een schrijven van de Gewestelijke Landstormcommissie afd. Zuid-Holland, dat zij met een subsidie van Ié 25.kunnen volstaan. Deze subsidie was- <i begroot op 50.Een verzoek van den beer A. v. d. Akker om hem te ontslaan q van een derde bijbetaling voor het ver- d voer van zijn kinderen naar de school. Dit f werd verworpen met 73 stemmen, t De voorz. leest nu het rapport van de Commissie van Toezicht op het L. O. Er wordt gevraagd om een nooduitgang aan de II. K, school aan te brengen. De heer Kroon betreurt het, dat dit niet meteen is gebeurd bij de verbouwing van e de school, vooral daar het een dringende eisch is. Welk een paniek moet het wel I Diet zijn', wanneer brand uitbreekt op een 3 van de bovenste verdiepingen, waar onge veer 170 kinderen zitten. De heer A. Kammeraat sluit zich aan li bij het gesprokene van den heer Kroon. De voorz. zegt, dat er ten spoedigste maat- n regelen zullen getroffen worden en het schoolbestuur plannen daarvoor in orde moet brengen. Dit wordt met algem. stem- men goedgekeurd. Voorts verzoekt de commissie om de"" speelplaats van de Openbare school uit te breiden. De heer Kammeraat vindt hier geen enkel motief, om er niet aan mede te werken. Er werd aan B. en W. machtiging verleend een stuk grond van Bergsma aan te koopen. i Ten slotte verzoekt de commissie om een I gemeenteklok te plaatsen. De heer v. i! Yliet, als voorz. van de commissie, licht dit nader toe. Spr. zegt, dat liet zoo hin- e derlijk is voor het hoofd van de school, S wanneer de kinderen niet op den gestelden tijd aanwezig zijn. Dit verzoek werd ver worpen. De voorz. leest een schrijven voor van de R. K. Kiesvereeniging van Langeraar, i of de gemeente mededeeling wil doen van onkosten en plannen voor een eventueele aan te vragen weg van Korteraar naar i Papenbrug. De voorz. zegt, dat wanneer er een be- sluit genomen was in den raad om daar dien weg aan te leggen, de Raad erop in I zou kunnen gaan een berekening te ma- ken. De heer Hoogervorst zegt geen onkosten daarvoor te maken op zulk een schrijven, i De heer Kroon stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een schrijven van het R. K. Schoolbe- stuur van Langeraar, om het straatje door te trekken voorbij het aangebouwde ge deelte,^.en vervolgens om een houten schut ting tè plaatsen ten N.W. van het school plein, het graven van een regenput, 2 Douglaspompen en verder rioleeringwerk. De voorz, zegt, dat hier de kosten ge raamd zijn op 1080.wat gecontroleerd is door den gemeente-opziehteT. Dit werd Diet algemeene stemmen goedgekeurd. Een schrijven van de Vereen, van Die renbescherming om maatregelen tegen het brandgevaar voor vee in stallen. De heer Kroon zegt., dat de Onderlinge Brandver zekering zich daar reed9 mee bezig houdt. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van de wed. H. Heemskerk om ontheffing van een halfjaarlijksche ter mijn van de Hondenbelasting. Goedge keurd. Een schrijven van den heer v. Heinigen om restitutie van schoolgeld, daar zijn kin deren de school verlaten hebben. Goedge keurd. Punt 2 van de agenda. Voorloopige vast stelling Gemeenterekening, benevens die van het Electrisch bedrijf over 1928. De heer v. d. Geest bracht namens de commissie rapport uit, de de rekeningen en bescheiden in den besten vorm waren. De voorz. dankte de commissie voor haar taak. Punt. 3. Aanbieding begrooting 1930. De voorz. biedt de begrooting aan. Deze zal bij de leden circuleeren, en dan in de vol gende vergadering behandeld worden. Punt 5. Voorstel B. en W. wijziging lee- Dmgsbesluit van 10.000.De voorz. zegt, dat Ged. Staten een nieuwe regeling heb ben ingezonden; deze wordt goedgekeurd. Punt 6. De vergoeding voor de Bijzon dere Scholen over 1927 art. 103 4e lid L. O. Wet 1920 werd vastgesteld. Daarna deelde de voorz. mede, dat er verschillende adressen behandeld zijn met aanvragen om electrisch licht. Een schrijven om den weg van Papeveer naar Korteraar electrisch te verlichten. De kosten hiervoor zijn berekend en bedra gen 732.60. Het jaarlijksehe lichtverbruik bedraagt ƒ180.000. De heer Hoogervorst zegt, dat dit een noodzakelijkheid is, vooral voor de ouden van dagen. De heer Kroon zegt, dat daar heel weinig verkeer is, vooral in den avond. De heer Holscher meent het tegendeel, en was voor verlichting, vooral met het °og op de kerkavonden. Hij sluit zich aan bij de woorden gesproken door den heer Hoogervorst. De heer Kroon zegt, dat niet alleen daar dat pad verlichting verlangt, zün v,--r„liill,-ril>p ,lir> n.-.rr noodzakelijker zijn. De heer Kammeraat sluit zich aan bij den heer Kroon. Ter-Aar staat er niet rooskleurig voor. Nu verneemt men al klachten over de belastingpapieren, hoe moet het 't volgende jaar wel niet zijn, want dan vallen er weer een deel menschen uit, omdat de inkomsten te weinig zijn, en dan druipt het op de welgestelden. Spr. wees op de Tuinderij, die 400.000 minder opbracht dan verleden jaar. En dan de boe ren nog. Dat zijn toch prekende cijfers en daarom kan spr. onmogelijk zijn stem geven voor verlichting van dat pad. De heer Yis zegt, dat hot wel een nood zakelijkheid is, maar na de woorden van den heer Kammeraat, sluit hij zich bij de zen aan. Do voorz. zegt, dat dit voorstel in stem ming zal worden gebracht, met dien ver- de baan geschoven zal worden. Het voorstel stande, dat het nog niet voor goed van werd verworpen. Voorts zegt de voorz., dat er een schrij ven is ingekomen van de Ringsloot Zuid zijde om uitbreiding van de electrisch net. Spr. zegt, dat de opbrengst de kosten dekt. Dit werd goedgevonden. Tevens zal er een uitbreiding plaats hebben van. het net bij den heer Woudenburg, wat eveneens werd goedgekeurd. Bij de rondvraag wilde de heer v. d. Hoorn de vergadering voortaan laten be ginnen om 9 uur, wat werd goedgevonden. De heer Kammeraat wilde graag, dat het politiepersoneel meer lette op de jeugd bij do Aardamsche brug. Verder niets meer aan de orde sluit' de voorz. de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Bijna overal in den lande hoort men van slechte toestanden in het tuinbouwbedrijf en zoo nu en dan leest men berichten en cijfers, welke dien minder goe den toestand aantooren. Nog dezer dagen kwam het bericht, en in tuinbouwkringen was zulks bekend, dat de veiling Delft b.v. een halve ton lager staat dan vorig jaar. Ook hier was de toestand lang niet roos kleurig, totdat hierin ongeveer 3 weken geleden een gunstige wending kwam door de in dezen tijd ongekende hooge bloem- koolprijzen die den omzet zoodanig op voerden, dat er veel reden is om te ver wachten dat de achterstand geheel of on geveer kan worden ingehaald. En de kwa liteit is best, het gewas zoaals nergens voorkomt. Lees er de marktberichten maar op na, uit alle oorden des lands en nergens worden prijzen gemaakt als te Katwijk a. d. Rijn. Nergens treft men dan ook derge lijke gewassen aan. Ook de andere groen ten zijn goed in prijs. Het zal er nu voor namelijk om gaan of de vorst n'et te vroeg tijdig zal invallen. Gebeurt dat niet, dan is er alle hoop dat het jaar niet als on gunstig zal behoeven te worden aange merkt. Vooral ook hierom, dat hier regel is dat iedere tuinder bollenkweeker is en wat het bollenvak is dit jaar, mag alge meen bekend geacht worden. WOUBRUGGE. Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer Loth, arts alhier, hield de afd. Woubrugge van ,.Het Groene Kruis" in een der lokalen van café Guldemond een ledenvergadering. De opkomst van de le den viel niet mee en te 8 uur opende de voorz. met een woord van welkom de ver gadering, waarna de secretaris, de heer Tondu, gelegenheid kreeg het jaarverslag te lezen. Vervolgens gaf de heer Heenk reke ning en verantwoording van de financiën, waaruit blijkt dat over 1928 de ontvang sten hebben bedragen 1092.24 en de uit gaven 936.36, zoodat er een goed slot is van 155.88. De begrooting voor 1930 wordt vastge steld .op een gelijk bedrag van 800 aan inkomsten en uitgaven. Daarna brengen de heeren M. van Zaal en J. van Zwieten namens de commissies verslag uit over het nazien der rekenin gen, inventaris en gebouw, waarbij de heer van Zwieten de aandacht vestigde op de ligtent van de Jong, omdat deze tent lek kages vertoont. Voorts doet de heer O. C. van Hemessen als afgevaardigde voor de alg. vei-gadering van 1928 verslag waarna de voorz. alle heeren hartelijk dank zegt voor hun prestaties en in 'het bijzonder den heer van Hemessen. Deze toch is van meening wegens zijn leeftijd te moeten be danken als bestuurslid van de afd. De voorz. brengt in herinnering het vele en moeilijke werk door hem, tijdens de op richting en het bestaan der afd. gedaan en zegt hem daarvoor hartelijk dank, wat door een applaus van de vergadering wordt bevestigd. Vervolgens komt aan de orde een voor stel van het bestuur om de statuten te wij zigen. Deze wijziging is noodig in verband met een eventueele benoeming van een wijkverpleegster-huisbezoekster. De voorz. zet een en ander uiteen en toont aan, dat een wijkverpleegster noodzakelijk is, het geen door ds. Lijsen met eenige welgeko zen woorden wordt bevestigd. Met alge meene stemmen wordt besloten een wijk verpleegster-huisbezoekster aan te stellen en het bestuur wordt gemachtigd de sta tuten te wijzigen en de Koninklijke bewil liging op de statuten aan te vragen. Het Rijk geeft dan subsidie. Een voorstel van het bestuur om de jaarlijksche contributie te verhoogen van 1.50 op 2.van 2.op 2.50, van 2.50 op 3.25 en van 3.op 5.wordt daarna even eens met alg. stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden Kroes en Tondu worden weer herkozen, terwijl voor het af tredend lid O. C. van Hemessen, die zich niet meer beschikbaar stelt, wordt gekozen ds. Lijsen. Alle gekozen heeren nemen hun benoeming aan. Voorts - wordt als afge vaardigde naar de alg. vergadering aange wezen de heer Kroes en voor de commissie tot nazien van de rekening de heeren Buntsma en van Teijlingen, terwijl de hee ren J. Moree, J. van Zwieten en F. de Boer een commissie vormen tot nazien van in ventaris en gebouw. Gekomen aan de rondvraag spreekt de heer Noordam zijn voldoening uit over het behaalde succes van dezen avond, n.l. het genomen besluit tot aanstelling van een wijkverpleegster, waarna de voorz. met dank voor de op- komst de vergadering sluit. ZATERDAG 12 OCTOBER. SINT WILFRIED BISSCHOP EN BELIJDER. In het jaar 675 di. Chr. werd Sint Wil- fried bisschop gewijd van York in Enge land. Door boos toeleg werd hij van zijn bisdom berooid, en, naar Rome gaande, om beroep te doen op den H. Stoel, landde hij op Neerland's kust. Door den koning der Friezen welwillend ontvangen zag hij voorloopig van zijn verdere reis of en begon hier hei H. Geloof te prediken. La ter naar Rome reizend, werd hij in zijn eer hersteld. Hier terugkomend, diende hij de heilige bisschopswijding toe aan den H. Swietbert. Tn 709 stierf hij een zaligen dood. Zijn feest wordt hier gevierd door de bisdommen van Haarlem en van Utrecht. WINTERPROGRAMMA. October Reidansavond. November Declamtie-avond. December Tooneeluitvoering door ,,Ons Tooreel". Kerstboom voor de kinde ren der leden. Januari Jaarverslagen-avond, aange vuld met zang. Februari Jaarfeest. Tooneeluitvoering door de „R. K. Schiedamsche Tooneel- club". Maart Passiespel van Oberammer- gau. April Lezing van mevrouw Albertine Steenhoff'Smulders over: ..Lectuur voor Groole en Kleine Menschen", met een tentoonstelling van boeken. Mei. Tooneeluitvoering door „Ons Toon eel". OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Strikjesdag op 27 October. Het bestuur ontving nog weinig aanmel dingen van dames, welke zich voor den strikjesdag besehikWar stellen. Nu weet het bestuur, dat de meeste dames, wan neer het haar persoonlijk gevraagd wordt, bereid zijn om mede te werken. Doch wacht hierop nu niet. 't Is voor het 'be stuur zooveel gemakkelijker en pretti ger, wanneer u, zonder persoonlijk daar toe te ziin aangezocht, zich meldt. Mleldt u dusHet bestuur hoopt Kookdemonstraties. De eerste kookdemonstraties zijn ge ëindigd. En tot volle tevredenheid van al len, die ze bijwoonden. Er werd na deze drie demonstraties reeds heel wat door de aanwezigen ge- praesteerd. Aan het slot wedijverden drie dames om hetzelfde gerecht op de goed koopste wijze, waarbij het minste gas verbruikt werd, gereed te maken, 't Menu bestond uit soep, rosbief, andijvie, aardappelen en bitterkoekjesvla voor 4 personen, waarvan ten slotte alle aanwe zige 20 dames even moesten proeven. Het éten werd door de leiders van deze demon straties, geassisteerd door mevr. Manders, gekeurd, waarna eenige prijsjes werden uitgedeeld. Het resultaat was, dat het eten zeer keurig bereid was en door de zuinigste kookster slechts voor 3/4 cent aan gas was verbruikt. Toen aan het slot nog een film van het gasbedrijf vertoond was, was er slechts één roep: Kon dit maar den geheelen winter doorgaanDe aanwezige dames, die hier in korten tijd veel geleerd hadden, dankten den heer en mevr. Meeuwesse voor de demonstraties en de lessen recht hartelijk. Volgende week begint wederom een cursus. Opgave tot bijwoning van volgende de monstraties kan nog geschieden bij mevr. Manders, Oegstgesterlaan 12, Telefoon No. 292. 1924 EERSTE LUSTRUM 1929 „RETRAITEFONDS". Vader is het vorig jaar ter Retraite geweest en zijn thuiskomst bracht de be lofte: „Kinderen, het volgend jaar is het uw beurt". Moeder had glimlachend ge luisterd; die hartelijke zorg deed haar zoo goed, doch van vaders wensch zou wel niet veel komen, er was toch zóó veel noodig in het huisgezin. Vader zette echter had plannetje door en nu klopt elke maand de ijverig penningmeesteresso van het Rc- traitefonds aan de deur voor het spaar- offertje der Retraite. Vele kleintjes ma ken een groote en waarlijk na een jaar zijn ongeveer de kosten voor reis en verblijf bijeengespaard. Dc secretaresse van het Retraitefonds zorgde voor aanvrage en toegangsbewijs en nu kan de groote voorbereiding begin nen. die een drie- a vierdaagsche afwezig heid van „Moeder in een groot gezin" met zich brengt. De grootste zorg beteekent voor het huishouden een vertrouwde plaatsvervang ster. De twee oudsten zijn jongens, dc drie meisjes, die daarop volgen nog te jong en de allerkleinsten behoeven voort durend wakende zorg. Moeder is reeds in stilte besloten thuis te blijven, tot tanie Lien, vaders zuster, T"Pi h:mi- fk-i-n Ti.,- r-,-,. „i. dig een einde maakt aan alle zorg en onrust, door de twee woorden: „Ik kom". Groote pret bij de kleuters, want tante Lien komt nooit alleen; zij brengt steeds een voorraad mede van nootjes, zuurtjes, verrassingen eai heerlijke sprookvertellin- gen. Het uur van vertrek is eindelijk geko men; moeder, zenuwachtig, heeft tante Lien overal rondgeleid, in kamers en kas ten, een lange lijst opgesomd, waar alles te vinden is, wat Bertje wèl en Annetje niet mag gebruiken, hoeveel uren slaap zusje noodig heeft, wie levertraan moet innemen, welke stortvloed van moederlijke zorgen en raadgevingen, de ongetrouwde tante Lien aanvaardt met de belofte „voor alles te zorgen". ,,'t Is hoog tijdzegt vadermoeder neemt gejaagd afscheid, geeft tante Lien nog een paar raadgevingen, pakt nog een der kleintjes, overziet het groepje en laat zich dan door vader uit het huis troonen. Na een uurtje staat zij voor het Re traitehuis De zuster-portierster heet haar hartelijk welkom, dochde opening der Retraite, de medidatie en het avondgebed volgen elkaar voor haar als in een droom en spoedig is zij alleen in haar tijdelijke celletje. 't- Is haar toch zoo vreemd te moede zij zou wel terug willen naar huis, naar de kleintjes, die nu slapen, naar de groo- ten, misschien - nog met huiswerk bezig, naar vader, die nu de krant leest. Sla pen kan zij niet dien eersten nacht. Haar geest en hart zijn nog thuis Den volgenden morgen is zij reeds ge reed, als de zuster komt wekken en zij vraagt zich af, hoe die lange dagen zul len omkomen. In de kapel wordt zij echter kalmer, dio rustige stilte doet haar goed. De Priester, die de Retraite leidt, spreekt over het huisgezin. En nu gebeurt het wonderbare De con ferenties en meditaties over de plichten der ouders, over de opvoeding dei; kinde ren, de gevaren voor de jeugd, hebben haar de groote verantwoording, doch ook het groote geluk van den moederplicht doen begrijpen. Haar moederliefde heeft in den geest heel haar gezin bij zich in de kapel geroepen en nu kan zij bidden, bidden met heel haar ziel en hart. In stille aandacht neergeknield voor het altaar, terwijl de steeds bezige handen de kralen van den rozenkrans verschuiven, spreekt zij met den Goeden God over de haren. Zij smeekt om kracht, sterkte en moed voor vader, om geduld, liefde en toewijding voor zich zeivenzij strijdt voor het eeuwig en tijdelijk geluk harer kinderen. Haar gebed moet verhoord worden, zij wendt zich tot de lieve Moedermaagd en vraagt haar voorspraak bij haar Zoon. Zij smeekt de voorbede af van SL-Joseph en Gods Heiligen. Haar moederliefde overschouwt de go- heele wereld. Zij bidt voor de uitbreidine van Gods Kerk, voor onzen H. Vader, den Paus, voor de Bisschoppen, de Priesters, de Missionarissen, de Kloosterlingen. Zij dringt met haar gebeden door tot in het vagevuur en brengt daar troost in lijden: zij smeekt Gods eindelooze erbarming af voor de zondaars. Doch telkens weer rij zen haar beden omhoog voor haar huis gezin. Het is haar of deze retraite voo? heel de toekomst der haren beslissend zal zijn. En waar zij in haar huisgezin steeds be zig is met duizend kleine tijdelijke zorgen, daar kent zij nu, neergeknield voor 't H. Sa crament, slechts één- grooten plicht: „Haar kinderen op te voeden voor God en den Hemel". Als een moeder der Machabeëen offert zij elk harer kinderen aan God, haar jongens en meisjets, haar Priester- jongen het eerst, want zij doorvoelt reeds in haar hart, al de offers en strijd, ver bonden aan deze heerlijke uitverkiezing. Zij schouwt in de toekomst en ziet haar kinderen heengaan om zelf een nieuw huisgezin te stichten en 't klinkt met aandrang uit haar ziel: „Heer, laat toch nooit het gemegnde huwelijk in mijn huis gezin doordringen." De tijd vliegt voorbij en na de toewij ding aan Maria, de lieve Moedermaagd, wordt de Retraite gesloten en keert zij huiswaarts. Aan 't station wachten vader en de kinderen, blijde en verheugd, omdat moe der weer terug is en nog nooit heeft zij met zooveel dankbaarheid haar moeder- geluk en moedrplicht aanvaardt als in dit uur. En. als zij de straat is genaderd, de piraat, waar zoo weinig kinderen spelen, waar spot en hoon haar wacht, als zij met haar „sleep kinderen" voorbij trekt, dan denkt zij aan de woorden: „Elk katholiek huisgezin onzer dagen moet zijn als een arke Noach gedragen door Gods almacht en liefde hoog boven den zondvloed van ongeloof en zedeloos- beid. die de aarde overstroomtoen arkc Noach, in zich dragend het leven, het volle rijke leven der toekomst, voor God en de eeuwigheid. Beknopt overzicht van het Retraite-fonds. In .92) 13 snaars.es. in li.-vs 27. in 1926 33, in 192è 34. in 1928 39, met een to taalbedrag aan spaargeld van 458.60. Opgave voor nieuwe spaarsters wordt aangenomen door secretaresse en penning- mecsteresse der vereeniging Voor admi nistratiekosten wordt slecht éénmaal ƒ0.25 cev/aagd. De bedragen die men maande lijks werscht te sparen, mogen groot en klein zijn. Al spoedig deed zich de behoefte ge voelen aan donatrices, die giften bijeen brachten voor haar, die zelve niet bij machte zijn de kosten voor de Retraite te dragen. In 1924 3 donatrices, in 1925 18, in 1926 20. in 1927 34. in 1928 32, met een totaal bedrag aan giften van 104.15 zoodat in 1926, 1927, 1928 telken jare 4 retraitar.ten gratis deel konden nemen aan het heer lijk werk der gesloten Retraite, zoo heil zaam voor een krachtig geloofsleven. Wie helpt als donatrice? Wie geeft zich op als spaarster? Weieerw. Pater H. MULDER, O.F.M., Geestelijk Adviseur. TH. L. ELSHOF, Presidente. A. M. SLOOTJESMEIJER, Maredijk 70 Secretaresse. W. G. LANG EV ELD—H OG ENBOOM, Aloëlaan 2C, Penningmeesteresse. IETS OVER DANSEN. Nu de reidans iu de hedendaagsch© jeugdbeweging een belangrijke factor is ge worden en zich alom hoe langer hoe meer verspreidt,^ zal een korte uiteenzetting van. wat we hiermee bedoelen, niet overbodig zijn. De reidans is ontstaan bij groepen jon geren en bij de rijpere jeugd uit verschil lende kringen en van verschillende begin selen, uit éénzelfden drang naar ware le vensvreugde en gemeenschapszin, uit een verlangen naar eene harmonische verhou ding tusschen ziele- en maatschappelijk levon. Dansen is net zoo goed a?s venten een behoefte, die men bij de menschen van alle volkeren door de eeuwen heen aan treft. Hoe kan ook de overschuimonde le vensdrang zich beter uiten, dan in het rythme van gebonden vormen? Het is een behoefte aan gemoedsuiting in rythmisch bewegen, als verschijnsel van vreugde, in getogenheid, droefheid of hartstocht. Zoo onderscheiden wij vreugdedansen, reli- gicuse- en ritusdansen, krijgsdansen, enz. De hedendaagsche dansen zijn zooals m.?n een s*"uk vsn negerbesohaving. Zij zijn in de na-oorlogsche danswoede tot ons doorgedrongen langs de streken, waar oorlog en diepe ellende had gewoed, land en gofcd vernielendzij kwamen aange stormd met de waanzinnige haeten van de jazz-band, die scheurden het hijgend, kwel lend rythme van verwoeste mens-chenzie- len. Die dansen zijn tot ons gekomen met den stempel van de diepe ziele-armoode van hen, voor wiens redding onze missio narissen ijveren in den verre vreemde. Zoo goed a.ls iedereen doet er nu aan mee, zon der er verder over te denken of ze wel mooi zijn of niet. Het was eerst een beet je vreemd, maar allen zochten naar ont spanning en gezelschap en het dansen is een stuk geworden van ons alledaagsch le ven, men volgt den stroom, ieder moot. zich immers aan zijn tijd aanpassen en men grijpt naar wat voor de hand ligt. Niet al leen meer moegeleefde menschen zoeken in de balzaal een afleiding, die tenslotte niet anders meer is dan het rythmisch voortle ven, de weerklank van den kommervollen luidruchtigen dag, waar ook zijn innerlijk leven sterk in beroering wordt gebracht. Maar ook de levenslustige jeugd, zoekt er haar vermaak in, doch niet de vreugde is het, die ze daar vindt en uit. De reidansen nu zijn een protest van do bewuste jeugd tegen een stijl, waaraan ze zich in waarheid niet kan aanpassen, om dat zij tegenstrijdig is aan haar wezen. Daarom willen wij haar iets anders bieden en keuze geven. De reidans is eenvoudig, vroolijk en op recht, zij wil blij maken wie somber is en uiten de levenslust van die blij is, omdat zij het leven goed vindt. Hij wil meedoe- tan en meeleven met den naaste hetgeen hij in zich draagt en hernieuwen in ons frissche levenskrachten, voedsel voor ziel en lichaam. „Het wezen van den reidans is zijn kracht om allen te veroenigen in feestelijke vreugde". Het is een gemeenschapsdans, waar een onsympathiek, ongeduldig been- bewegen van „scheer-je-weg" die men b.v. in de charleston aantreft, niet te vinden is. Hier is volkomen eenheid tusschen de dansende paren, die de bewegigen afwis selen in een rustig, opgewekt, sterk ryth misch bewegen. Zooveel zijn er, die dansen, maar hoe- velen vragen -zich af of hun dans wel mooi is? Een dans is mooi, wanneer ze beschaaft is. En wat een dans beschaafd maakt, dat is de tucht de controle op en de nauwste stiptheid in al de bewogingen, ook in ver houding tot de mededansers. Do welgevoe- gelijkheid. die we in het alledaagsche leven moeten beoefenen voor het bewaren van een goede verstandhouding met onze vrien- den, vinden we terug in een anderen vorm in de gemeenschapsdans, willen we deze correct uitvoeren. Reidansen zijn er voor alle leeftijden, 't is slechts een kwestie van uitzoeken, wel ke voor kinderen en welke voor volwasse nen het meest geschikt zijn. Oude nationale en uitheemsche dansen, die men opnieuw bewerkt heeft, zijn de bronnen, waar we nieuwe vondsten uitput ten. Op oude en nieuwe thema's worden dansen ten uitvoer gebracht. Dit is uit een eigen levensstijl ontsproten met de hoop, dat deze eens zijn invloed zal doen gelden op de tegenwoordige dansen. We willen zoo graag jong blijven want de jeugd, dat is het wondermooie geschenk van God aan den mensch en hetgene waar deze hei meest terug naar verlangen kan. Laten we ons dan richten naar de na tuur en haar frischheid in ons opnemen, de frisehheid, die opwekt en blij maakt. Blijheid is de sterkte van dc Christenen. Zijt ge niet overtuigd, geachte lezer, dat de reidans U dit geven kan, kom dan zelf eens kijken bij de eerste gelegenheid hoe men dansen kan als een edelman srzETTK r>rroT-p

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11