21ste Jaargang VRIJDAG H OCTOBER 1929 No. 6305 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND SPORT S)e£cid^eli^(Sou4ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij oiLze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent ppr regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen V De S. D. A. P. in Leiden. De partijafdeeling der S. D. A. P. te Leiden heeft het komende winterseizoen ingezet met een lezing van mr. v. Eek over het onderwerp: ..Hoe versterken wij onze positie in Leiden". Van deze lezing geeft „Het Volk" vol gend verslag: Vervolgens hield v. Eek een inlei ding over het onderwerp: Hoe ver sterken wij onze politieke positie in [Leiden. Als eerste middel om onze positie te versterken is uitbreiding van ons ledental eerste eisch. Verder moet de band in de partij veel hechter en ster ker worden. Tal van maatregelen, welke dit proces kunnen bevorderen, stelt het bestuur zich voor ten uitvoer te brengen. Eveneens zullen onze gedragingen en levenshouding zooveel mogelijk in overeenstemming moeten zijn met on ze beginselen. Daar is voorts on_ze pers en onze geschriften, welke door ons moeten worden gelezen. Uitvoerig ging spr. in op de verhoudingen zoo als die in den Leidschen Raad be staan om daar zeer leerzame beschou wingen aan vast te knoopen. Met het Amsterdamsche voorbeeld voor oogen, hebben wij in Leiden te zorgen tot denzelfden invloed te ko- .meii in het dagelijksch bestuur der gemeente. Met een krachtige opwekking tot deelneming aan den social istischen strijd besloot v. Eek zijn warm plei dooi vóór onze mooie beginselen 'fc Spijt ons, da-t wij van mr. v. Eck's be toog niet meer mogen vernemen. Voor an deren, dan het betrekkelijk klein aantal, dat, zijn lezing heeft kunnen hooren, hadden zijn beschouwingen over de verhoudingen in den Leidschen Raad ook leerzaam kun nen zijn! Wij lee-ren nu alleen, dat de S. D. A. P- in Leiden zich niets méér ten doel stelt, dan het bereiken van eenzelfden invloed van dezelfde resultaten dus als de I S. D. A. P. te Amsterdam. Misschien was I ook. déze ontboezeming niet in het verslag gekomen, als de communist dr. Knuttel nog in den Leidschen Raad had gezeten, paraat om de politiek van de roode wet houders te Amsterdam, uit Marxistisch oogpunt beschouwd, te verketteren als conservatief en reactionair, als samen vatting van al wat sociaal slecht is burgerlijk Intussclien, de. politiek van de socialisti sche wethouders te Amsterdam is we behoeven het niet te zeggen niet de onzeEn wij verlangen naar een inplan ting van het Amsterdamsche voorbeeld op Leiden dus allerminst; wij- zien er ook in geen enkel opzicht eenig nut in, no.di voor de gemeenschap in 'hag-r geheel noch voor de arbeiders-klasse in 't bijzonder. Hoe nu de S. D. A. P. te Leiden tot een even krachtige positie wil komen als re Amsterdam. Eerstens door uitbreiding van het aan tal leden. [Natuurlijk, dat middel is van zelf sprekend „Verder moet de band in de partij veel hechter en sterker worden'Wat hiermede precies bedoeld wordt mogen wij gissen „Eveneens zullen onze gedragingen- -en le venshouding zooveel mogelijk in overeen stemming moeten zijn met onze beginse len". Dèit houden ook wij onszelf voorEn dat zal onze groote en krachtige, doeltref fende en overwinnende propaganda kun nen zijn: dat wij, Katholieken, leven, in derdaad, in overeenstemming met onze leven-rijke beginselen Wij hebben respect voor een sociaal-de mocraat, die eerlijk er naar streeft, zijn beginselen in de maatschappij te doen- be leven, en die tegelijkertijd in het eigen gewone dagelijksche leven een goed mensch blijkt te zijn; b.v. een voorbeeldig echtgenoot en vader, die leeft en zorgt met toewijdende liefde voor zijn ge®n, die voor zich en de zijnen de gewenschte onfcfrör- keldng en- ontspanning zoekt op 'n mensoh- waardig© en veredelende wijze; of b.v. een welgesteld „burger" (hoewél sociaal democraat), die, matig levend, met wat hij overhoudt goed doet aan anderen in mee levende liefde. Maar beleven dezulken nu in hun „ge dragingen en levenshouding" sociaal-demo cratische ofChristelijke begin selen? Wij zouden wel 'ns willen weten, welk social-democratisch beginsel in zulke en dergelijke „gedragingen en levenshou ding", als waarop wij hier wezen, richt snoer en leiddraad zou kunnen, zijn! Ten slotte wees de heer v. Eek aan als middel tot grootmaking van de partij in Leiden: de pers. „Daar is voorts onze pers en onze geschriften, welke doo'r ons moe ten worden gelezen." Dat woord, door onze leiders zoo vaak tot ons gericht, nemen wij over, om 't weer 'ns te doen hooren door al de onzen. En naar aanleiding daarvan nog alléén, dit: Wij hebben voor Leiden en breede omgeving, voor ons hééle gewest, een Katholiek gewestelijk dag blad, dat we mogen 't toch wel zeggen aan aller verlangens en behoeften wil te gemoet komen. De meeste Katholieken waardeeren dit, practisch. Maar nog niet allen. En zoover moge 't komen in het komende winterseizoen- VOLKENBOND De 13de Intern. Arbeidsconferentie. Gisteren, te Genève geopend. De dertiende internationale arbeidscon- ferentie is gisteren door Arthur Fontaine, den voorzitter van den Beheersraad, van het internationaal arbeidsbureau, te Ge nève geopend. Een en dertig staten zijn vertegenwoordigd, waaronder alle zeeva rende mogendheden, die bij de internatio nale arbeidsorganisatie zijn aangesloten. In het geheel zijn er 102 gedelegeerden en 152 technische raadslieden aanwezig. De Nederlandsche delegatie bestaat uit mgr. Nolens en den heer Zaalberg, als re- geeringsgedelegeerden, den heer Yalstar, als vertegenwoordiger der werkgevers en den heer Strijbos, voorzitter van den Ne derlandschen Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders, als verte genwoordiger der arbeiders. Onder de vele technische deskundigen behoort ook de heer Zwaga. secretaris van den Nederlandschen Bond van R. K. Trans portarbeiders. Het begin voorspelde gisteren al niet veel goeds. De Britsche reeders zijn weg gebleven, hoewel zij wel te Genève ver toeven Zij zeggen, dat confereeren geen nut heeft, daar de aanwezige zeelieden- vertegenwoordigers slechts 20 pet. der En- gelsche zeelieden vertegenwoordigen. De,werkgeversgroep die vergadert onder leiding van den Nederlandschen-vertegen woordiger, den heer Yalstar, heeft nu een resolutie ingediend, volgens welke de con ferentie verklaren moet. dat in de toe komst de regeeringen de bijzondere zee lieden-organisaties moeten raadplegen en dat de beheerraad van het arbeidsbureau er voor moet zorgen, dat inderdaad op speciale arbeidsconferenties de vertegen woordigers der speciale vakorganisaties aanwezig zijn. Ook geeft de motie der werkgevers aan, dat de commissie voor onderzoek der geloofsbrieven reeds op deze conferentie met dit standpunt zal moet-en rekening houden. Men zegt, dat de Engelsche reeders be reid zullen zijn aan de conferentie deel te nemen, indien de motie der wèrkgevers wordt aangenomen, aangezien deze'hnn het uitzicht opent op een goede samenstelling der arbeidersdelegatie, althans het vol gende jaar op de beslissende maritieme conferentie. Mocht de motie niet worden aangenomen, dan bestaat ernstig gevaar, dat alle werkgevers de conferentie zullen verlaten. Aan den anderen kant dreigen de arbei ders met een weggaan van de conferentie, indien de motie der werkgevers zou wor den aangenomen. De regeeringsgedelegeerden, die de be slissing in handen hebben, staan dus voor een zeer moeilijken toestand. Voorloopig trachten zij tijd te winnen waarin zij gis teren in zooverre geslaagd zijn, dat in de voorstellen-commissie, die iederen dag de agenda der volgende bijeenkomst van de conferentie heeft 'te regelen, de werkge vers hun ultimatum hebben ingetrokken, dat hun motie reeds hedenochtend terstond aan de orde zou komen. De werkgevers hebben er in toegestemd, dat hun motie eerst aan het -bureau.der conferentie wordt toegezonden, dat dan een voorstel' over den dag der 'behandeling zal doen. Waarschijnlijk zal de motie niet voor Maandag aan de orde komen. DUITSCHLAND De Sklarek-affaire. Heb onderzoek in de Sklarek-affaire heeft, naar dp „B. Z. am M." meldt, weder grooteren omvang aangenomen. Niet al leen heeft men hij de instructie door ac countants het zakenleven der Gebr. Skla- rek te laten onderzoeken, maar de naspo ringen strekken zich ook uit tot hun acti viteit in zake het wedden op de rennen; in 't bijzonder zal men hun relaties tot de bookmakers nagaan. Beweerd wordt, dat de Sklareks sommigen hunner kennissen gelden verstrekten niet als gewone schen king of leening, maar onder voorgeven dat zij voor hen op de rennen gewed hadden en gewonnen. Deze lieden hadden echter opmerkelijkerwijs alleen deel aan de winst, nooit aan het verlies! FRANKRIJK. De Tsjeka-spionnage in Frankrijk. Het incident in de So v jet- leg a- tie te Par ij s. De correspondent van de „Msb." te Pa rijs meldt: Sinds de vlucht van den gezantsohaps- raad Bessedowski heerscht in de sovjet ambassade in de rue de Grenelle een groo te ongerustheid, die niet weinig verhoogd is door de publicaties van een conservatief- Russisch orgaan, dat te Parijs verschijnt, waarin werd uiteengezet, hoe alle niet communistische Russen in Frankrijk aan een onophoudelijke bespieding bloot- staan van de zijde van de agenten van de Tsjeka. De komst van den Tsjeka-agent, Raisen- man, die de laatste dagen zoo geweldig is opgetreden in de sovjet-legatie, moet tot een ernstige gedachtenwisseling heb ben aanleiding gegeven tusschen den ge zant en de Fransche autoriteiten. Het is gisterochtend bekend geworden, dat ver schillende leden van gezantschap over haast naar Moskou' zijn teruggekeerd. Niettegenstaande Dowgalewski zijn suc cesvolle Londensche reis op zijn actief heeft, schijnt men te Moskou ernstig on tevreden over hem te zijn. En volgens inge wijden aarzelt men alleen hem terug te roepen wegens' het schadelijk effect, dat zulks te Londen zou hebben. Heb schijnt, dat men te Parijs het gezantschap geheel met besliste aanhangers van Stalin wil be zetten. In. tusschen blijven de Tsjeka-agenten ook opruiming houden in de „Humanité", waar nu het administratief personeel aan de beurt is. om „gezuiverd" te worden. Een der werkvrouwen is als commissaris in den raad van beheer getreden. Met haar bezem natuurlijk terwille van de symboliek! AFGHANISTAN. De val van Kaboel. Waar zit Habib O e 11 ah 1 De troepen van Nadir Khan hebben de vesting Ark beschoten, waarin zich Habib Oejlah en zijn aanhangers bevinden. Nadir Khan heeft Habib Oellah. een ul timatum overhandigd, waarin geëischt wordt dat deze zich binnen 72 uur zal over geven waarna, hem een vrijgeleide naar Britsch-Indië wordt- gewaarborgd. Indien Habib Oellah op dit voorstel niet wenscht in te gaan zal een belegering van de vesting Ark daarvan het gevolg zijn. i A m an Oellah wil we] gezant worden. Een redacteur van de „Tribuna" heeft ex-koning Aman Oellah in zijn villa- in de Via Nomentana opgezocht en hem naar zijn meening over de inneming van Kaboel door de troepen van Nadir Khan gevraagd. Aman Oellah verklaarde, dat- Nadir Khan, die vroeger zijn opperbevelhebber en later vertegenwoordiger van Afgha nistan te Parijs was, hem steeds trouw is geweest en dat hij geen aanleiding heeft om aan hem te twijfelen. Mooht hij echter het rijk voor zich zelf veroverd hebben, dan zal hij geen wrok tegen hem koesteren, daar men Nadir Khan dank verschuldigd is. dat- hij den onwaardigen Sakao heeft vedreven. Aman Oellah wenscht slechts het welzijn van zijn volk en hoopt-,'dat het zich verder zal ont wikkelen. Moch Nadir Khan den troon bestijgen en hem. Aman Oellah, vragen Afghanistan als gezant- in Europa te vertegenwoordigen, dan zal hij dit aanbod aanvaarden. AMERIKA De ontv/apenirvg' ter zee. De gemeensch a-p pelijke ver klaring van Hoover en M a cDonald. In een gemeenschappelijke verklaring van Hoover en MacDonald wordt- gezegd, dat de besprekingen voornamelijk liepen over de En gel s eh-Amerika ansche betrek kingen. In verband met de nieuwe internationale verhouding, geschapen doorhet Kellogg- pact, verklaren de beide regeeringen, dat niet alleen een Engelsch-Amerikaansche oorlog ondenkbaar is, maar dat wantrou wen en achterdocht, vóór het Kellogg-pact wellicht nog verklaarbaar, thans moeten ophouden hun landspolitiek te beïnvloeden. De gedachtenwisseling over vlo-otvermin- dering bracht- de beide naties zoo dicht 'bij een overeenkomst, dat- alle beletselen, in vorige conferenties door de Engelsch-Ame rikaansche geschillen ontstaan, thans in aanzienlijke mate uit den weg schijnen te zijn geruimd. De onderteekenaars van het vlootver- drag van Washington van 1922 zijn inge licht- over den loop der Engelsch-Ameri kaansche besprekingen en wij hebben thans een conferentie van de vijf mogend heden voorgesteld tot vaststelling van de beperking der maritieme bewapening. Intusschen zetten de Britsche en Ame- rikaansche regeeringen de besprekingen met- de andere betrokken mogendheden voort, om vóór dè, officieele opening der conferentie allo mogelijke moeilijkheden op te lossen. Gezien de veiligheid, geboden door het Kellogg-pact, hopen de beide regeeringen, dat op grond van het accoord betreffende pariteit tusschen de beide vloten, categorie voor categorie, de Engelsoh-Amerikaansche wedijver in vioolbouw definitief zal ge ëindigd zijn met- het daarmee gepaard gaande gevaar voor oorlog en verspilling van openbare gelden. DE R. K. UNIVERSITEIT. Dg collecte over 1828. De netto-opbrengst over het geheele land der jaarcollecte, voor de R. K. "Univer siteit te Nijmegen is in 1928 geweest. 193.762, tegen 291.325 in 1927, of ƒ2563 minder. Van de bijzondere giften, die (huiten de jaarcellecte) werden ontvangen, mogen worden vermeld een gift van 20.000 voor de oprichting van de twee ontbrekende VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De 13e Internat. Arbeidsconfererctie te Genève geopend. Een goed begin. De Tsjeka-spionnage in Frankrijk. Vandaag wordt beslist of do Zeppelin Zaterdag of Zondag over ons land komt. (Luchtv., 4de blad). BINNENLAND. Brand in een timmerfabriek te Bever wijk. (Gem. Berichten, 3de blad). Boerderij afgebranJd te Noordwijkerhout. (lste blad). faculteiten, een gift van tc zamen ƒ10.000 van vijf schenkers voor hetzelfde doel, en een gift van te zamen 10.000 van zeven schenkers ,voor do oprichting der faculteit van geneeskunde. „Hsgz." VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. R. K. S. V. Teijlingen. Alleen het le elftal speelt a.s. Zondag een competitiewedstrijd en- wel een uit wedstrijd tegen- 'Duiven I te Rotterdam. Yorigen- Zondag zijn- de Duiven naar Noordwijk gevlogen en het zijn blijkbaar lastige vogels, om die van het lijf te hou den. zoodat Teijlingen zich wel kan voor bereiden op een zwal'en wedstrijd. Met wat goeden wil weet men dikwijls niet wat bereikt kan worden. Het vertrek is bepaald op 12 uur vanaf het K.S.A.-geb'ouw per bus. Zij, die wenschén mede te reizen geven' zich daarvoor spoedig op Hoekstfaat 0. AUTO TEGEN WINKELPUI GEBOTST OP DE STEENSTRAAT TE LEIDEN Hedenmorgen omstreeks kwart voor achten is de vrachtauto van den expediteur J. B. uit Wilnis achteruit gereden tegen de "winkelpui van den slager Pet-or Ver hoef, Steenstraab 1 hoek Boerhaavestraat. De remmen stonden op achteruit, toen de motor werd aangezet, waardoor de wagen met zoodanige vaart tegen een gedeelte van de winkelpui naast den ingang reed. dat dit nagenoeg geheel werd weggenomen een groote ruïne veroorzakend. Een en ander ziet men hierboven in beeld ge bracht. De schade wordt door verzekering go- dekt.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1