BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUWS RECHTZAKEN STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN ALASTRIM. Te Delft. Gisteren is te Delft één nieuw geval van alastrim geconstateerd. Kinderverlamming. Te Bleijerheide zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Hotel ,,De Leeuw" te Stadskanaal met bioscoop- en danszaal afge brand. Dinsdagavond om kalf 11 is brand uitge broken in hotel .,De Leeu^" te Stadska naal, toebe'hoorende aan de Barbarossa- brouwerij te Groningen en gepacht door den heer A. Drerith. De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting. Aangewak kerd door den hevïgen wind stond het ge- heele gebouw dadelijk in lichtelaaie. De brandweer uit Stadskanaal was spoedig met de motorspuit ter plaatse, maar moest zich bepalen tob het behouden der belen dende perceelen. Vooral de boerderij van J. Berg liep veel gevaar en bekwam groote waterschade. Het hotel is afgebrand. Van den huisraad is niets behouden. Behalve het hotel zelf zijn verbrand een bioscoop zaal. die in den laatsten tijd niet meer ge bruikt werd en een groote danszaal. Om 2 uur was het gevaar voor de omliggende perceelen geweken. De brandweer uit Wil- dervank kwam nog ter plaatse, maar be hoefde geen hulp te verleenen. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Een lompenpakhuis in vlammen. Gisteravond te half zeven is te Botter dam een felle brand uitgebroken in het lompenpakhuis van de firma Polak, geves tigd aan de Walensteeg 21 en 23 aldaar. Bijna, gelijktijdig sloegen de vlammen aan de overzijde en uit heb dakraam uit. De Walensteeg is een nog geen twee meter breed slop bij den Goudschen Singel, dat vlak langs 't Gereformeerd Weeshuis loopt. Met.* het oog op het gevaar dat ook het weeshuis door het vuur zou worden aange tast. werd behalve eon aantal handspuiten ook een motorspuit naar de Walensteeg gezonden. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De handspuiten hebben met 5 stralen het vuur kunnen blusschen. Te omstreeks half acht was men het vuur meester. Het pakhuis is geheel uitgebrand. De eigenaar was uitstedig. EEN LAFHARTIGE DAAD. Een tienjarig meisje ontvoerd en vermoorid. Om 8 uur gisteravond is bij de politie te Rotterdam het verzoek ingekomen van O. uit de Coolschestraat tot opsporing van zijn dochtertje van tien jaar, dat zoek was en waarschijnlijk was meegelokt door een onbekenden man. die het kind op zijn fiets had gezet. De politie vermoedde, dat het kind was meegelokt naar Blijdorp en heeft onmiddellijk alle toegangen daartoe afge zet. en op het terrein pen onderzoek inge steld. Pl.m. kwart, over elf heeft de dienst doende veldwachter in dien polder het lijkje gevonden in de buurt van' een dat van de Melkmarkt naar het terrein •an de voormalige Nenijto loopt. Het kind ras afschuwelijk mishandeld en waarschijn lijk daarna gewurgd. Mr. E. D. H. Schutter, subs, officier van justitie, commissaris van politie Hanewinc- kel en inspecteur Beekman zijn bezig met het onderzoek op het terrein. Er is een man aangehouden, maar het is volstrekt niet zeker dat hij de dad ex is. Nader wordt ons nog gemeld: Gisteravond omstreeks 7 uur waren eenige meisjes van een jaar of tien aan het. spelen in de Coolsche straat te Bot terdam. Op zeker oogenblik kwam er een man op de fiets voorbij en deze begon met |de kinderen een praatje te maken. Na kor ten tijd reed hij weg en nam het 10-jarige dochtertje van den heer O. mee op zijn fiets. Geen oogenblik dacht men toen aan het vreeselijke misdrijf, dat op het punt stond te worden gepleegd. Toen tegen 8 uur de man het kind nog niet had terugge bracht, hebben de ouders de politie ge waarschuwd. De politie stelde onmiddellijk een ernstig onderzoek in, dat zich in het bijzonder uitstrekte in de omgeving van den polder Blijdorp, gelegen aan den weg van Botterdam naar Overschie, in de on middellijke nabijheid van Botterdam ach- w ter het Nenijto-terrein. Daar heeft een Li]| veldwachter omstreeks kwart over elf gis teravond bet meisje teruggevonden. Het kind was deerlijk mishandeld en gewurgd. Het lag op ongeveer 300 M. afstand van g< den Schieweg. Onmiddellijk werd een uit gebreid onderzoek ingesteld. Alle auto's die langs Overschie naar den Haag reden, oo werden aangehouden en doorzocht echter zonder resultaat. In den loop van den avond heeft men naar aanleiding van een vaag signalement van de moeder en een zusje van het vermoorde meisje, die den man hebben gezien, een man aangehouden aan den post. Schieweg. Deze man werd met de moeder en het zusje geconfron teerd. doch dezen herkenden hem niet als den man op de fiets. Het onderzoek is den geheelen naoht voortgezet en duurde ook hedenmorgen nog voort. Huiselijke twist Een 53-jarige man te Amsterdam kreeg Dinsdag twist met zijn vrouw. De verhou ding in het gezin was sedert langen tijd ongunstig, hetgeen grootendeels te wijten was aan de drankzucht van den man. Dins- liep de ruzie zoo hoog, dat de moeder en een dochter in haar angst tot krachtige maatregelen overgingen, om den man tot bedaren te brengen. Zijn dochter stak hem met een tafelmes in den linkerbovenarm, terwijl zijn eoht.genoote hem peper in de oogen strooide. Hierdoor was de man niet meer in staat tot verdere gewelddadig heden. De G. G. en G. D. moest worden ge- j waarschuwd, die den man naar het Bin nengasthuis heeft gebracht, waar hij voor- loopig is opgenomen. Vechtpartij. Dinsdagavond is een twist ontstaan tus- schen bewoners van de Tweeboschstraat te Botterdam, waarbij een vtouw een em mer water heeft uitgekeerd over een buur vrouw. De gevolgen hiervan waren inge slagen ruiten en een zenuwtoeval. Het ge beurde heeft in de omgeving de gemoede ren nog al bezig gehouden, zoodat de po litie genoodzaakt was, een paar maal tot doorloopen aan te manen. Een van de par tijen meende in het optreden van de agen ten partijkiezen te moeten zien en daarom werd de politie bestookt met stukken ijzer en emmers heet water, die uit de ramen naar <lo agenten werden gegooid. De po litie heeft van gummistok en sabel gebruik moeten maken. Eerst nadat twee schoten ter schrikaanjaging waren gelost, is do kalmte eenigsrins teruggekeerd. Vergiftiging. In het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag is overleden de 39-jarige C. H. v. d. V. Zaterdagmorgen j.l. was hij daar heen overgebracht, daar veronal-vergifti- ging bij hem geconstateerd was, van welk geneesmiddel de overledene een geregeld, doch overmatig gebruik had gemaakt. Portefeuille met aanzienlijk bedrag gevonden. Bij den commissaris van politie te Roo sendaal is aangifte gedaan van het vin den van een portefeuille, inhoudende een niet onbelangrijk bedrag aan geld. ONGELUKKEN. ERNSTIGE SPOORWEGRAMP IN MIDDEN-POLEN. Zeven dooden, 21 zwaar gewonden. Machinist onmiddellijk gearresteerd. Gisterochtend heeft op het station So- bolew bij Demblin een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Vermoedelijk ten gevolge van den dichten mist is een snel- goederentrein door een onveilig signaal gereden en ongeveer 40 M. verder met een uit Lemberg komenden personentrein in botsing gekomen. De botsing was zoo he vig, dat beide locomotieven ernstig geha vend werden en ontspoorden en verschei dene wagens van den personentrein totaal vernield werden. Vele andere wagens wer den ernstig beschadigd. Bij het direct aangevangen reddings werk werden vijf dooden en vijftien ern stig gewonden uit de overblijfselen van den trein te voorschijn gebracht. Nog vijftien andere personen hebben lichte verwondin gen opgeloopen. Tijdens het vervoer zijn twee ernstig gewonden overleden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal zijn. Tot de dooden behooren. voorzoover kan worden nagegaan, twee soldaten, een con ducteur en vier reizigers. Volgens andere berichten zouden onder de verwoeste wa gens nog meer dooden, drie soldaten, lig gen, zoodat dan het aantal dooden tien zou bedragen. Uit Demblin is een hulptrein en uit Warschau is een commissie van ondei'zoek ter plaatse aangekomen. De machinist, die door het onveilig signaal reed, werd licht gewond en werd onmiddellijk gearres teerd. Volgens de laatste berichten is het aantal ernstig gewonden tot 21 gestegen. Verkeersongelukken. Spoorwegongeval bij Moskou. In de buurt van Moskou is een reizigers trein ontspoord, waarbij de locomotief en 2 wagons van den spoordijk vielen. Er zijn 7 personen gewond en één gedood. Treinbotsing te Londen. Het verkeer op het Londensche Liver- poolstreet-station werd gisteren, naar Beu ter meldt, ernstig belemmerd, doordat de lijnen versperd waren tengevolge van een botsing tusschen een localen trein en een locomotief. Er werden geen personen ge wond. Auto van helling gereden. Wolff seint uit Salzburg: Bij Salzburg is een met 9 personen bezette auto van een weghelling gestort en meerdere malen over den kop geslagen. Benevens den chauffeur werden 5 inzit tenden zwaar gewond. Mijnongeluk 1 doode. In de mijn Diergardt bij Duisburg zijn drie mijnwerkers onder neerstortende steenmassa's bedolven. Slechts 2 hunner konden worden gered. Noodweer op Sardinië'. Drie dooden vonden. even Op Sardinië heeft gisteren een hevig onweer gewoed in de streek van Campi- dano dat drie dooden en zeven gewonden heeft geëischt; 200 huizen zijn ingestort, tal van gebouwen zwaar beschadigd. Het verlies aan vee en de schade op de velden wordt op vele millioen lire geschat. De wijnoogst is geheel vernield. Vooral het stadje Kras (2000 inw.) is zwaar geteisterd. Het biedt een beeld van verwoesting. De straten tusschen de ingestorte huizen zijn met modder en puin bedekt. De daklooze bevolking werd in huizen, die gespaard zijn gebleven, ondergebracht. In Ligurië, waar gelijk wij gisteren meldden, hevige regens zijn gevallen, en op Sardinië wordt ijverig gewerkt aan het herstellen van de spoorlijnen, straten, telegraaf- en telefoon lijnen. De inbraak in de Fransche legatie te Berlijn. De portier gearresteerd. Als de vermoedelijke dader van den grooten juweelendiefstal bij den Franschen gezant te Berlijn is de portier dor legatie, INGEZONDEN MEDEDEELING. aatf steeds #V\i»eiVtableuen meenchejB gauw hebt lastig zijn Michailoff, gewezen kolonel van den Bus- sischen generalen staf, in arrest gesteld. De 59-jarige man heeft de juweelen, die, zooals gemeld, intusschen weer alle zijn op gekocht en terug bezorgd, niet gestolen, om zich aldus te verrijken, doch om zich te wreken op een chauffeur van het ge zantschap, met wien hij vroeger vriend schappelijk omging, thans echter in vijand schap leeft. Hij heeft den diefstal op dusdanige wijze in scene gezet, dat de verdenking op den chauffeur moest vallen. Ook deze chauffeur is een Rus en was vroeger kapitein bij de artillerie in het leger van den tsaar. Goud uit lood. De „goudmaker0 voor den rechter. Wolff seint uit Berlijn, dat in de zaak van den ..goudmaker" Franz Trusend,. die, zooals destijds gemeld, in het voorjaar on der de verdenking van ernstige oplichting op zijn kasteel Eppau in Tirol werd gear resteerd, op het oogenblik een sensatio neel wending is gekomen. De rechter van instructie te Munchen heeft Taxisend, die tijdens zijn hechtenis steeds volhield, dat zijn kunst om goud te maken op een absoluut wetenschappelijke methode berustte, do gelegenheid gege ven. onder officieele en deskundige con trole zijn kunst te bewijzen De verdediger van Tausend, de Munche- ner advocaat dr. graaf van Pestalozza. deelt daaromtrent nu het volgende mede: Op 3 October 1929 heeft Franz Tausend in het hoofdkantoor van de munt te Mun chen, onder controle van den directeur van de munt, een bankambteaar, twee zeer bekwame en ervaren politie-ambtenaren en in tegenwoordigheid van den rechter van instructie en de officieren na een vooraf gaand streng lichamelijk onderzoek en vi sitatie zijner kleeren, zijn methode tot het maken van goud gedemonstreerd. En hij is er in geslaagd, echt en zuiver goud te vervaardigen in een hoeveelheid, die, volgens een onder eede afgelegde ver klaring van den directeur van de munt, in het als materiaal ge'brxiikte lood en dé andere stoffen onmogelijk al tevoren aan wezig kon zijn. Tausend heeft het bewijs geleverd, dat hij inderdaad in staat is, goud te maken. Tegen handhaving van het bevel tot in- hechtenishouding is thans door den verde diger bij de justitie te Munchen bezwaar ingediend, e Geheime taal van internationale dievenbenden. In December j.l. heeft de Braziliaansche politie een dief gearresteerd, die in het bezit was van een zakboekje, dat was vol geschreven met woorden in een volkomen onbekende taal. Na talrijke vergeefsche pogingen wist de Braziliaansche justitie van den dief den sleutel van het geheim los te krijgen. Het was een geheime code van een internationale dievenbende, die in Mei 1926 te Lorida in Spanje een congres heeft gehouden. Ten einde zioh aan de vervolging der internationale politie te ont trekken, besloten de dieven een organisme te vormen, dat de te plegen misdaden zou bestudeeren, ieder zijn rol zou toewijzen en het „werk-kapitaal" zou beheeren. Ten einde de correspondentie geheim te doen blijven, werd een nieuwe taal geschapen. Dr. Loc-ard, directeur van het laboratorium der politie, is belast met het vertalen van het zakboekje. Gruwelijke daad van een krankzinnige, Gisterenmiddag begaf zich de 45-jarige Albert, die in dienst bij de Berlijnsche tram is en met zijn vrouw en een 9-jari'gen aan genomen zoon en een 5-jarigen eigen zoon in het Noorden van Berlijn woont, met de twee kinderen naar den zolder van zijn huis, waar hij den beide kinderen de oogen toebond en zijn aangenomen zoon door een venster naar buiten wierp. De vrouw waarschuwde terstond de brandweer, doch niemand waagde zich naar boven, daar de mau den indruk maak te krankzinnig te zijn. De brandweer span de terstond een reddingszeil, daar men be vreesd was, dat Albert ook den tweeden jongen naar beneden zou. werpen. Albert kwam echter plotseling naar be neden kalm een sigaret rookende, zoodat men zich zonder moeite van hem meester kon maken. Een onderzoek wordt inge steld of hij in een aanval van krankzinnig heid heeft gehandeld. Het naar beneden geworpen kind werd zoo ernstig gewond dat het spoedig daar op overleed. Senator van Lubeck spoorloos verdwenen. Volgens een bericht in de Betüjnsclie bladen uit Lubeck is de senator Niebour, die op 27 April 1925 als afgevaardigde van de burgerlijke partijen in den senaat van Lubeck gekozen werd, sedert Zaterdag nacht spoorloos verdwenen. Hij had Zaterdagavond deelgenomen aan een zitting van de afdeeling financiën in het raadhuis. Laat in den nacht is hij nog gezien door een politie-agent. Hij was toen op weg naar zijn huis. Van dit oogenblik af heeft men niets meer van hem gezien of vernomen. De politie stelt een onderzoek in. PATERS FRANCISCANEN. Benoemingen. Tot leeraar aan het Gymnasium der Pa ters Minderbroeders te Megen, zijn be noemd de Paters B. Rouwendal en G. van Wersch; tot leeraar aan 't Missiecollege van de Minderbroeders ,.St. Willibrord" te K a t w ij k a. d. B ij n zijn benoemd de Paters A. Ruysenaars en O. Cremers. De eerste Minderbroeders naar Java. 27 November zullen de eerste Paters Minderbroeders naar Java- vertrekken, n.l. de Paters Floribertus Sohneiders en Pa- schalis Heitkönig, beiden leeraar aan het Gymnasium te Megen en de Paters Vic to nus Beekman, Azarias de Kok, en Michael Luntor uit het klooster te Maastricht. Wie de dief, wie de heler? S-c huldig, bekend en vr ij gesproken. Het „U. D." maakt melding van een merk waardig geva vloor de Utrechtsche recht bank. Er waren ringen gestolen en twee jongelui waren daarvoor gepakt, een als. dief en een als heler. De eerste verdachte bekende den dief stal. Eisch zeven maanden gevangenis straf. Daarna stond de tweede verdachte te recht, naar men dacht, de heler. Hij had vroeger de heling bekend en trok nu d'e bekentenis in. „Ik heb mij zoo zeide hij thans niet aan heling schuldig gemaak' ik heb de ringen zelf gestolen, en wij hebben ze in "Woerden samen verkocht". „Waarom hebt gij dar» aanvankelijk ver klaard do ringen alleen maar verkocht te hebben 1", vroeg de president. En toen kwam do aap uit de mouw. Het tweetal had namelijk afgesproken, dat wie het eerst gepakt zou worden, allo schuld op zich zou nemen om den ander niet te bezwaren. Deze verdachte werd eerst gepakt, zei Ie dus de dief te zijn. De andere bleef niet vrij en moest voor heler spelen, ofschoon hij dief was. De getuigen konden niet volledig licht brengen over de vraag wie de 3teler was. De officier van Justitie vroeg daarna schorsing van het onderzoek, en terug zending van de stukken naar den rechter - oommissaris voor een nieuw gerechtelijk voor-onderzoek. Mr. Siebui'g'h, de raadsman van verdach te B., wees er op, dat door zich te houden aan de eens gemaakte afspraak, de beide verdachten zonder het zelf te weten, een buitengewone scherpzinnigheid aan den dag hebben gelegd. Pleiter zeide voor een uiterst moeilijk geval te staan, en aanvan kelijk niet geweten te hebben, hoe zijn hou ding in deze te behalen. Maar spreker meende toch goed te doen tot deze conclu sie te komen: wat aan de verdachten is ten laste gelegd, is uiet bewezen. A. is diefstal ten laste gelegd, maar hij heëft de ringen alleen verkocht, B, is heling ten laste gelegd, maar hij heeft de ringen ge stolen. Er is hier dus geen sprake van ge brek aan bewijs van bet tegendeel. Plei ter protesteerde ten sterkste tegen het verzoek van den officier, de getuigen die gehoord konden worden, zijn gehoord, an dere getuigen die het geval gezien hebben zijn er niet, een nieuw onderzoek is dus absoluut overbodig. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, en vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank trok zich geruime,n tijd in de raadkamer terug. Na heropening van de zitting wees zij onmiddellijk vonnis. Zij achtte het ten laste gelegde niet bewe zen, sprak verdachte mitsdien vrij en be val zijn onmiddellijke invrijheidssLelling. De eerste verdachte kwam nu weer voor. Hij zeide thans heler te zijn. Ook hier volgde vrijspraak. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE ROTTERDAM—LEIDEN. Woensdagavond vergaderde het Alge meen Bestuur van de Vereeniging: „Insti tuut voor Tropische Geneeskunde Rotter damLeiden" te Rotterdam in het Zieken huis voor scheeps- en tropische ziekten aan de Oosterkade aldaar. Om half negen was er een vergadering der Leden. De Secretaris bracht verslag uit over de lotgevallen der Vereeniging gedurende het jaar 1928. Aan dit verslag is het volgende ont leend Het onderwijs te Leiden aan artsen die naar de tropen zullen vertrekken, aan stu denten in de geneeskunde, aan indologen en naar de tropen vertrekkende juristen, aan missionarissen en naar de tropen ver trekkende leeken geschiedde op dezelfde wjjze als vorige jaren. Een groot as.ntal entingen tegen cholera en typhus en vaccinaties tegen pokken werd verricht bij hen die naar de tropen vertrokken. De verzameling boeken, tijdschriften en leermiddelen werd belangrijk aangevuld en uitgebreid. Tal van buitenlandsche geleerden en artsen uit de tropen bezochten het Insti tuut te Leiden en de inrichtingen te Rot terdam. Op 1 Januari 1928 waren in het zieken huis aan de Oosterkade te Botterdam aan wezig 23 patiënten. In den loop van heft jaar werden er 484 patiënten opgenomen, waarvan 461 als genezen werden ontsla gen, terwijl 23 patiënten kwamen te over lijden. Op 31 December 1928 waren in het zie kenhuis aanwezig 31 patiënten. Het aan tal verpleegdagen bedroeg in 1928 totaal 12976. Van 287 op de interne afdeeling ver pleegde patiënten bleken 144 of 50 pet. terug te brengen te zijn tot tropische riek ten. Het belang van het Tropisch zieken huis wordt hierdoor duidelijk gedemon streerd. Van 83 malariage vallen waren er 68 malaria tropica en onder deze kwamen de meest ernstige vormen voor, zooals de dysentrische vorm 5 X, de apoplectische vorm, de encephalitisohe, de comateuze en de bilieuso vorm. Het is niet te gewaagd te veronderstel len dat door het spoedig maken van d'e diagnose malaria tropica en daarop inge stelde behandeling vei'scheideno patiënten gered zijn geworden. Ook op de venereologisehe afdeeling worden typisch tropische afwijkingen ge vonden. In het voorjaar kwam met de Gemeente een overeenkomst tot stand waarbij op de interne afdeeling voor rekening van de Gemeente een aantal patiënten tot een maximum van 10 kunnen worden opgeno men. Met enkele consulaten kwam het even eens tob overeenkomsten. De heer W. van der Vorm (Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij) nam een Stichtingsbed evenals de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zulks op voorspraak van wijlen Burgemeester Wij- tema. Het ziekenhuis te Rotterdam genoot groote belangstelling. Eén bezoek willen wij hier gaarne afzonderlijk vermelden en wel dat van Z. K. H. Prins Hendrik, als gast van het Bestuur-van het Roode Kruis, afd. Botterdam, welk Bestuur Z. K. H. bij dit bezoek, dat op 8 Juni plaats had, ver gezelde. ..Wij stellen, aldus de Directeur van het Ziekenhuis, deze blijken van belangstel ling zeer op prijs. Het blijkt ons echter voortdurend, dat het ziekenhuis en het andere werk van de Vereeniging bij Rotterdamsche en andere belanghebbenden nog niet voldoende bek kend is en dat de Vereeniging te Rotter dam weinig, nog veel te weinig leden telt. Ook gedurende dit verslagjaar is geble ken, dat onze Haven-poliklinieken een be langrijke plaats blijven innemen wat be treft de behandeling van onder de zeelie d-en voorkomende ziekten, waaronder na tuurlijk de huid- en geslachtsziekten een belangrijke rol spelen. Werden in 1926 954 nieuwe patiënten ingeschreven, waar onder niet minder dan 634 vreemdelingen in 1927 was heb aantal gestegen tot 1416, waaronder 983 vreemdelingen en ook in het afgeloopen jaar bleef de stroom van patiënten evenals in 1927 aanhouden on werden 1417 nieuwe patiënten waaronder 907 vreemdelingen ingeschreven". „In het verslag over 1927 schreven wij* reeds, aldus dr. Heimans de leider der polikliniek voor geslachtsziekten te Bot terdam, dat onder de zich in Rotterdam bevindende Hollandsche en vreemde zee lieden zeer veel geslachtsziekten voorko men en dat het onderbreken van talrijke infecties bij het binnenkomen van ons land van belang moet worden geacht niet alleen voor de zeelieden zelf, maar ook zeer ze ker voor de bevolking. Wij hebben in het afgeloopen jaar nage gaan, waar de verschillende patiënten die onze poliklinieken bezochten en die aan geslachtsziekten leden hunne infectie had den opgedaan. Het bleek daarbij dat niet alleen het buitenland schuldig is, maar dat er ook in ons land, met name in Botterdam nog be langrijke bronnen van besmetting moeten bestaan. Het is niet te verwachten dat hierin verbetering zal komen zoolang de mannen allen behandeld worden en de vrouwen zich blijkbaar slechts zeer sporadisch on der behandeling stellen. Dat toch niet minder dan 186 patiënten van de 530 waar bij dit kon worden nagegaan in Botterdam besmet waren geeft toch zeker te denken en zou alleszins wettigen dat ter zake nog nadere maatregelen genomen worden. Uit het. bij de patiënten ingestelde onderzoek bleek dat vrijwel alle in Botterdam voor komende infecties tot zeer bepaalde ge deelten van de stad terug te brengen zijn. Het aantal primaire gevallen van syphi lis dat behandeld werd bedroeg 104. i Op de interne afdeeling van de polikli niek bedroeg hel aantal nieuw ingeschre ven patiënten iets minder dan in 1927 nl. 697 tegen 719 eohter deed de polikliniek aan de Oosterkade het gezamenlijk aan tal stijgen, daar aldaar 274 patiënten werden ingeschreven. Natuurlijk leden niet alle patiënten aan tropische ziekten, echter werd o.a. mala ria tropica in 29 gevallen gevonden, ma laria tertiana in 11 gevallen, amoebendy- sentorie in 16 gevallen en spruw in 3 ge vallen. De aftredende leden van het Algemeen Bestuur: A. C. Mees, Mr. A. W. Mees, Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis en J. Ryp- perda Wierdsma werden met algemeene stemmen herkozen. Eind 1928 bedroeg het aantal Leden stichters 26. het aantal Donateurs 82, het aantal Leden 125 en dat der Begunsti gers 35. (Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handel sinformaties); Uitgesproken: J. Romkes Zeil stra, K a t w ij k aan Zee. C'ur. Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Leiden. Volgens het weekblad „Handelsbelan gen" werden gedurende de maanden Augustus en September bij de gezamen lijke griffies in Nederland gedeponeerd 117 crediteurejilijsten met een totaal pas sief van 1.350.521.71, waarvan preferent ƒ387.334.45. Vanaf Januari 1929 werden in totaal gedeponeerd 924 orediteuienlijsten met een totaal passief van 27 127.182.46, waarvan preferent ƒ3.180.491.45. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7