21ste Jaargang DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 No. 6304 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND SPORT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Misplaatste welwillendheid. Onder den titel ..Misplaatste onwelwil lendheid" critiseert „Het Volk" een „on welwillende" beschouwing in „De Socialist", het blad van een groep links-socialisten (ook, zooals men weet, leden der S. D. A. P.) over het onlangs gehouden religieus-socia listisch congres. „Het Volk" schrijft ojh.':! Wat de bedoeling van de redactie van „De Socialist" met zulk een arti kel is, moet zij zelve weten; maar het effect kan geen ander zijn, dan dat aan de aantrekkingskracht van onze partij voor die groote massa arbeiders, die religieuze behoeften bezit, voor wie de godsdienst een onafscheidelijk deel van hun geesteS- en gemoedsleven is, afbreuk wordt gedaan. Het lijkt ons een vreemde opvatting van een socialistisch propagandist, om al zijn best te doen, ten einde sociaal democratisch gezinde arbeiders van aansluiting bij onze partij af te hou den. Dus: die „onwelwillende" (eigenlijk: sar castische) houding van „De Socialist" te genover religieus-willende socialisten, wordt door „Het Volk" afgekeurd, omdat daardoor de vangst van geloovige arbei ders in de netten der S. D. A. P. wordt be moeilijkt die „onwelwillende" houding wordt afgekeurd, -omdat zij nadeelig is voor de propaganda, omdat zij de wervingskracht temt. Daarom, maar ook daarom allèèn. Met geen enkel woord wordt afgekeurd die houding op zich; allèèn wordt vrees geuit voor de gevolgen wat betreft de aanwas van de partij. Als men daarom en daarom alléén de religie, de godsdienstige gevoelens van anderen met welwillendheid meent te moe ten bejegenen, dan zou men zulk een wel willendheid min of meermisplaatst kunnen noemen. In ieder geval moeten wij met die welwillendheid wel heel erg voorzichtig zijn DUITSCHLAND EEN NIEUW MILLIOENEN- SCHANDAAL TE BERLIJN? Onder den titel „Een nieuw millioenen- schandaal" meldt de „Tempo" o.a.: Heden ontvingen wij het bericht van een monopolie-zaak, die de Verkehrs A.G. met de firma F. Butt Co. te Lichten berg onderhoudt. Deze firma heeft het monopolie voor de levering van materiaal voor straataanleg, steenslag, grint enz., doch tegelijk zorgt zij voor den aanleg. Over de overeenkomst met de Verkehrs A.G., laat men zich niet uit. Een feit is, dat alle andere firma's bij aanbiedingen voor leveranties aan de Verkehrs AjG. hetzelfde antwoord krij gen: ,,Wij werken alleen met de firma Butt Co." Wat het schandaal in zijn vollen om vang laat zien, is het feit, dat de firma niet slechts het alleenrecht heeft, doch dat ten behoeve van haar en om haar millioe- nen te laten verdienen, overbodige tram- wegwerken, verleggen en nieuwen aanleg van rails plaats hebben. Bij de Vehkehrs A.G. zit een heer direc teur Luedicke. Een der chefs van de firma Butt Co. is ook een heer Luedicke, de zoon van den directeur van de Verkehrs A.G. De firma Butt was tot voor tien jaar ©en zeer onbelangrijke firma met een cre- diet van nauwelijks 10.000 mark. Zij is sinds het overnemen van de tram door de stad groot geworden. Thans is zij een der rijkste firma's in deze branche. Onlangs heeft de stad de firma Butt Co. nog een bijzonderen vriendendienst be wezen door de overneming van een groote hoeveelheid aandeelen. Ontbinding der Stahlheln>organisatie. ïh Rijnland en Westfalen. - —o-wuo den officieel en Pruisischen pers dienst heeft de Pruisische minister van -Binnenlandsche Zaken, Greszinski, op grond van par. 1 van de wet van 22 Maart 1921 de Stahlhelm en Frontstrijdersorga- uisaties met al haar instellingen en onder- afdeelingen, inzonderheid de Jung-Stahl- 'rD, in de Rijnprovincie en Westfalen ontbonden. Alle bezittingen der vereeni- gingen worden ten bate van het rijk in- be slag genomen. In verband hiermede heb ben de politie-autoriteiten in de betrokken steden heden de genoemde organisaties ontbonden. Te Dortmund werden speciale ambtena ren met de betreffende werkzaamheden belast. Daar de Stahlhelm te Dortmund geen grooten aanhang bezit en geen eigen bureaux heeft, had de huiszoeking bij de leiders der beweging plaats. Verschillende voorwerpen werden in beslag genomen en door de politie onderzocht. Ook te Keulen zijn bij vier leiders van de Stahlhelm, o.a. bij den plaats vervan gen- den leider voor het Rijnland, huiszoekingen gedaan, waarbij veel materiaal in beslag werd genomen en enkele bedragen ver beurd verklaard. De maatregel van minister Greszinski is geschied met toestemming der RijksTe- tigde duidelijk, dat de leden van de Stahl- helm-oefening die op 21 en 22 September in het Rijnland plaats had. In het decreet van den minister wordt gezegd, dat deze oefening de verdenking bevestigde, dat de Stahlhelm ook in de provincies Rijnland en Westfalen een vereeniging vormt, welker doel in strijd is met de wettelijke bepa lingen. Het verloop der oefeningen beves tigd duidelijk, dat de leden van de Stahl helm er voor worden opgeleid een volgens militaire gezichtspunten optredende troep te vormen. Volgens mededeelingen uit Stahlhelm- kringen wil deze organisatie maatregelen nemen tegen de ontbinding. ZWEDEN Botsingen tusschen communisten. Woensdagavond kwam het in Slockholm tot ernstige botsingen tusschen de twee elkaar vijandig gezinde communistische partijen. Een troep van de in de minderheid verkeerende partij der Moskou-bolsjewis ten bezette de localiteiten van de partij leiding der tegenpartij. De verdreven Kil- bom-bolsjewisten, aldus genoemd naar hun leider, haalden versterkingen, waarmede bet eindelijk gelukte de gebarricadeerde deuren te forceeren en in de localiteiten binnen te dringen. Hier ontstond een woeste vechtpartij, waartegen de politie met een groote troepenmacht optrad om de orde weder te herstellen. Het doel van de minderheid de redactie en de druk kerij van het blad „Folkets Dagblad Poli- tiken" te bestormen is mislukt. Nog juist op tijd stelden zich hier een aantal men- schen op, die de aanvallers met waterslan gen ontvingen. Voor zoo ver tot op dit cogenblik bekend is, zijn op geen der beide fronten ernstige verwondingen toegebracht. AFGHANISTAN. HABIB OELLAH OP DE VLUCHT. Per vliegtuig uit Kaboel vertrokken. Wordt Aman Oellah weer koning? Van drie verschillende zijden wordt thans bevestigd, dat de troepen van Nadir Khan, onder bevel van diens broer Sjach Wali Khan, de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel, zijn binnengetrokken. Nadat drie voorposten waren overmees terd, werd tegen vier uur des middags Ka- boel bezet, zonder dat door do troepen van Habib Oellah eenige tegenstand van beteekenis werd geleverd. Laatstgenoem de, wiens troepen op de vlucht waren ge slagen, schijnt aanvankelijk zijn toevlucht genomen te hebben in de citadel Ark, doch volgens nadere berichten is hij later per vliegtuig uit de hoofdstad vertrokken. De bevolking van Kaboel is half verhongerd. Nadir Khan heeft in de richting van Jallalabad sterke troepenafdeeb'ngen ge zonden, die de door Habib Oellah uit ICoerdistan ingeroepen assistentie het hoofd zullen bieden. Het is mogelijk, dat Aman Oellah weder den troon zal bestij- CHINA. De burgeroorlog. Tejiang schiet met zilveren kogels. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van successen der centrale regee ring te Nanking. Thans blijkt dat de pie- sident der centrale regeering Tsjiang Kai Sjek deze successen aan de gewone Chi- neesche strijdwijze heeft te danken. De bijzondere correspondent- van de Daily Mail meldt nd. uit Sjanghai, dat de regeering van Nanking er wederom in ge slaagd is de binnenlandsche crisis door be taling van haar tegenstanders uit te stel len. Ofschoon de kas van Nanking leeg is, was Tsjiang Kai Sjek toch in slaat mot generaal Jeng, den gouverneur van Sjansi, over een betalingsovereenkomst te onder handelen. Daardoor is een onmiddellijke bedreiging van Nanking uit bet Noorden afgewend. Tegelijkertijd heeft h:j ook, wellicht door slechts korten tijd, zekere generaals in het Zuiden door financieele toelagen voor Nan king weten te winnen. Door deze maatre gelen is de opmarsch van generaal Tsjang Fat Kwei vertraagd en verzwakt; hij moet thans zonder hulp tegen Kanton strijden, waar de regeeringstroepen inderdaad ster ker dan de zijne zijn. Bolsjewistische terreur aan de Cbineesche grens. Bloedbad in twee Mandsjoerijsche dorpen. Vluchtelingen uit het Mandsjoerijsche district Noord Hailar hebben verschrikke lijke bijzonderheden verteld over wreedhe den van een bende roode Russen, die de grens is overgestoken. Twee dorpen wer den door de Russen geplunderd, terwijl zij 84 menschen vermoordden. ALASTRIM-BESTRIJDING. In de zitting van den Rotterdanischen gemeenteraad is gesproken over het alas- trim-gevaar en de bestrijding daarvan. De (A.-R.) „Rotterdammer" schrijft naar aanleiding daarvan: „Het zakelijke in de discussie was, dat het hulpziekenhuis o-an de Hildegardis- straat niet meer voor alastrnnlijders zal worden gebezigd, omdat er meer ruimte noodig isdat in Blijdorp geen barak ken zullen worden gebouwd, maar in het parkplan van Kralingeneen gunstige plaats en ver genoeg van het centrum. Voorts bewoog de discussie zich om de vraag, wat er gedaan moet en mag wor den om de alastrim te bestrijden of, zoo mogelijk te voorkomen. Daarbij heeft de heer Kersten zijn standpunt op kalme en bescheiden, doch geenszins overtuigende wijze uiteengezet. De epidemie is een straf Gods, zoo luidt zijn oordeel, en wij zullen ons voor God hebben te verootmoedigen. Met den Roomsch-K&th. wethouder Ni- var d zeggen wij, dat wij hier volkomen mee instemmenmaar er moet aan toege voegd worden: de wetenschap is een gave Gods en we bezondigen ons als we deze verachten. Zoo leerde Dr. Kuyper het, en deze heeft slechts gestreden tegen de dwang, niet tegen het gebruik der middelen. Er komt echter, we hebben er Zaterdag nog op gewezen, voor dezen tijd iets bij. Mej. Groeneweg stelde de zaak wat al te eenvoudig voor. Het staat niet als een paal boven water, dat inenting gevaar loos is. En ook daarom is dwang uit den booze. Algemeen mag men wel aanne men, dat inenting immuun maakt, maar zooals de heer De Bruin terecht opmerkte - volkomen eens zijn de medici het nog niet Daarom lag het ook geheel in de lijn, dat de heer Kersten waarschuwde tegen al te lichtvaardig inenten. Welk gevaar ech ter volgens Wethouder Nivard niet be staat: want kinderen worden niet zonder toestemming der ouders ingeënten er wordt wel terdege op de gezondheidstoe stand van de persoon gelet. Maar, de getallen wijzen er op, dat wie niet-ingeënt is grooter gevaar loopt dan die wel gevaccineerd werd (vijftien van zestien sterfgevallen betroffen niet- gevaccineerden) en daarom zal de ge meente zoo noodig nog meer propaganda voor inenting maken. In tusschen, met blijdschap mag geconsta teerd, dat de epidemie blijkbaar in da lende richting gaat. Misschien mogen wij hopen, dat het ergste gevaar voorbij is. Al blijft voorzichtigheid geboden en dient Rotterdam, als open havenstad, te zorgen voor goede quarantaine (waarop Dr. Klei- pool ernstig aandrong) en ruime barrak- ken om zoo noodig de zieken te isolee- ren. Overigens terecht werd van alle zijden hulde gebracht aan de groote activiteit van den Geneesk. Dienst, terwijl deernis werd betuigd met hen, die door de ziekte bezocht worden en met de nabestaanden van den plichtgetrouwen ambtenaar, die als slachtoffer van zijn arbeid viel." N. Z. H. T. M. Dinsdagmiddag had in de Directiekamer aan den Jansweg plaats de bijeenkomst tusschen de Directie der N. Z. H. T. M. en de 3 vakorganisaties. Het was de gebruikelijke driemaande- lijksche conferentie van September, die om bijzondere redenen tot deze maand was De bespreking van de twee voornaam ste, hierna nader te vermelden punten van de veelomvattende agenda, nam zeer veel tijd in beslag, zoodat aan de behandeling van de overige punten slechts een beperk te tijd kon worden besteedaan die be handeling deed dit niet veel af, omdat die punten over het geheel genomen van min der belangrijken aard bleken te zijn. Van des te meer gewicht voor het per soneel is het eerste punt, n.l. de verbete ring van de eigen-, alsmede van de wedu wen- en weezenpensioenen. Deze verbete ringen worden in het vooruitzicht gesteld, omdat alsnog definitieve wiskundige be rekeningen gemaakt moeten worden; de Directie meende evenwel de gegronde ver onderstelling te mogen uiten, dat deze ver beteringen alle ingevoerd zullen kunnen, worden, zonder het Fonds, hetwelk in gun stige omstandigheden verkeert, al te zeer te belasten. De verbeteringen, die zullen worden tot stand gebracht, zullen geacht worden te zijn ingegaan op 1 October 1929. Tevens kon de Directeur de Vakorganisa ties verblijden met de mededeelnig, dat ook de daarvoor in aanmerking komende bestaande pensioenuitkeeringen zoo moge lijk in gunstigen zin zullen worden herzien eveneens met ingang van laatstgenoemden datum Hot volgende agendapunt, de gelijkstel ling van de I.eidsche loonen met die van Haarlem, gaf aan de Directie aanleiding mede te deelen, dat de ontwikkeling van heb bedrijf nog niet in haar geheel is te overzien, zoodat thans het nemen, van een gunstige beslissing te dezer zake nog m'ot gewettigd is, te meer waar het hier be treft een maatregel van blijvendeu aard. De Directie sprak de hoop uit in het voor jaar van 1930 eene beoordeeling als vo renbedoeld te kunnen doen. R. K. HANDELS-. KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Maandagmorgen werd de Bondsverga dering voortgezet in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, waarna direct begonnen werd met punt 5 der agenda: Verkiezing van een bezoldigd be stuurder, wegens het bedanken van den beer Haver, secretaris. Candidaten waren de heeren Boersma te Amsterdam, Brouwer te Helmond en Zorn te Utrecht. Gekozen werd als gesalarieerd secreta ris de heer A. Boersma te Amsterdam. Mej. V^.n den Molen stelde zich niet her kiesbaar. Bij de verkiezing van drie niet-gesala- rieerde Bondsbestuurders, wegens perio diek aftreden van mej. I. v. d. Molen (Hil versum) en de heeren B. Beerndsen (Utrecht), de Graaf, (Den Haag) en J. N. van Meegeren te (Zwolle), werden gekozen: B. Berendsen te Utrecht, H. Kliinnen te Breda en J. N. van Meegeren te Zwolle. Betreffende Werkloosheidsreglement worden de door verschillende af deelingen ingediende voorstellen verworpen. Aangenomen werd een nieuw artikel Werkloosheidsreglement, waarbij 78 dagen steun wordt uitgekeerd. Een voorstel van de afd. Den Haag in zake het Bureau tot plaatsing werd ver worpen. De Begrooting voor 19301931, geba seerd op een ledental van 3788, werd daarop aangenomen met alléén de afd. Leiden tegen. Daarop volgde een uitvoerige bespreking inzake Vakgroep voor Personeel van Vak bonden en Instellingen der R. K. Arbeiders beweging. Het voorstel-Utrecht te dezer zake weid daarop verworpen met 4700 stemmen vóór en 1800 tegen. De heer A. van Hamers veld werd gehul digd voor zijn diensten als tweede pen ningmeester en voor de leiding der verga dering. Als bewijs van erkentelijkheid werd dezen functionaris een geëmailleerde vulpenhouder met vulpotlood aangeboden. De heer Haver mocht bij zijn vertrek als gesalarieerd bestuurder een bloemen hulde in ontvangst nomen. Door eenige leden werd daarbij hes woord gevoerd. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter, .de heer van Hamersveld, har telijk dank aan de afgevaardigden voor de aangename discussies en maakte er met voldoening melding van, dat de vrede in alle Bonds-instellingen geteekend is. Spr. dankte den heer Haver voor hél vele, door hem voor den Bond verricht, en sprak een kort woord ten afscheid tot hem. In zijn dankwoord getuigde de heer Haver van de vriendschappelijke samen werking en wekte de vergadering op, om in de toekomst toch vooral steeds de bondsleiding in alles te steunen. Daarna werden nog dankwoorden ge sproken tot voorzitter en secretaris, waar na deze Bondsvergadering pl.m. 7 uur ge sloten werd met den chr. groet. WAAROM? Waarom zijn vergaderingen in het al gemeen en politieke vergaderingen in het bijzonder dikwijls zoo vervelend? Waarom moeten er zoo vaak agenda punten worden uitgesteld „tot een volgen de vergadering"? Waarom kunnen er niet minder spijkers op laag water gezocht en meer dito's met koppen geslagen worden? Omdat er altijd menschen zijn geweest, nog zijn en voorloopig wel zullen blijven VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. e Berlijn zou een nieuw millioenen- schandaal ontdekt zijn. De Stahlhelm-organisaties in Rijnland en Westfalen zijn opgeheven. Habib Oellah gevlucht uit Kaboel. Bij een spoorwegongeluk in Polen zijn 7 personen gedood en 21 gewond. (Buiteril. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De Zeppelin komt waarschijnlijk Zater dag naar ons land. De tocht naar Sileziö opnieuw uitgesteld. (Luchtv. 2e blad). Vergadering van het R.-K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem (2de blad). De eerste paters Franciscanen naar Java. (Kerkn., 2de blad). Ongeluk met doodelijk gevolg bij mili taire oefeningen te Bergen op Zoom, (Gem. Berichten, 2de blad). ook, die hun eigen stem zoo gaarne' hooren en die door hun breedsprakerige nietszeg gendheid anderen aanwezigen den lust en ook wel de gelegenheid ontnomen in wei nig woorden veel te zeggen. 't Is moeilijk voor den leider der ver gadering herhaaldelijk op kortheid aan te dringen. Zoolang do nietszeggende veelpraters zelf hun euvel niet inzien, zal er geen ver betering komen. Als je werkelijk iets te zeggen hebt, doe het dan zakelijk in een gedocumenteerd betoog! Wil je ook eens „een duit in het zakje gooien", dóe het dan kort, heel kort! Wij allen kunnen daar niet anders dan wel bij varen Aldus eenige behartigenswaardige op merkingen, die wij lezen in de „Vrijz. De mocraat". De actie van radio-handelaren. De N.Y. Philips' Radio te Eindhoven deelt mede, dat zij over een aantal Neder- landsche patenten beschikt, die voor den bouw of verkoop van moderne radio-ont vangtoestellen noodzakelijk zijn, en verder dat zij van fabrikanten en handelaren een licensie voor heb gebruik van deze paten ten verlangen zal. Ter aanvulling van bovenstaande, dat overigens juist is, deelen wij mede, dat de firma Telefunken hiervoor een uit zondering maakt, en dat voor den verkoop van haar toestellen een bijzondere licensie van de firma Philips niet noodig is. Goudsche werkloozen in Drente. Het gemeentebestuur van Gouda heeft besloten de nog bij de rijkswerkverschaf fing in Drente aanwezige Goudsche werk- loozen te doen terugkeeren en geen andere werkloozen meer uit te zenden. In liet be gin van het vorig jaar zijn voor heb eerst Goudsche werkloozen naar Drente uitge zonden. Reeds spoedig bieek, dat deze in tegenstelling met de Dordrechtsclzo arbei ders die daar werkzaam waren, niet vol doende konden prestoeren, om een behoor lijk weekloon voor hun achtergebleven ge zinnen te verdienén. De uit Dordrecht af komstige werkloozen hadden in de werk zaamheden die moesten worden verricht al eenige routine opgedaan bij het werk in den Biesbosch. Aanvankelijk gaf de ge meente Gouda een toerlag op het loon, doch dit ontmoette bezwaren bij den mi nister. Na langdurige besprekingen met- vertegenwoordigers van de de betrokken organisaties van arbeiders en met *nibte- naren van het departement is beslo'rcn'geen bijslag op het loon meer te verleeuen, on de weinige Goudsche werkloozen, die nog in Drente vertoeven, te laten terugkeeren. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. Zondag a.s. zullen op d© Rijswijksche baan de clubkampioenschappen van de Haagsche Wielerclub Excelsior worden verreden, waarvoor reeds verschillende renners van naam ingeschreven hebben. Voorts zal er een match k deux gehou den worden tusschen den amateur wereld kampioen Mazairac en den snellen Hage naar B. Leene. Ten slotte staat er een stayers-nummer op het programma, waarin Blekemolen den strijd zal aanbinden tegen M. v. d. Wulp en Th. Leene. Aan dit trio worden toege voegd de jonge renners N. Krens en Wild schut.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1