CENTRALE RAAD VAN DE HANZE TE WASSENAAR RECHTZAKEN TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 (Vervolg). DE MIDDAGZITTING. Des middags tegen half 4 were1 de zit- ;ing van den Centralen "Raad voortgezet. De voorzitter heette welkom den heer v. Hellenberg Hubar, directeur van het na tionaal Hanzebureau. Daarna was aan de orde vaststelling der begrooting. De afgevaardigde van den Haag gaf in overweging eerst het voorstel tot hot in voeren van een gratis bondsblad te behan delen, omdat al- of niet aanneming daar van ingrijpende veranderingen in de be grooting zal meebrengen. Het H.B. was het daarmede eens, zoo dat het bestuursvoorstel thans in behan deling kwam. De heer Dongelmans uit den Haag wenschte meerdere gegevens. De heer v. Doorn uit Rotterdam zou van harte willen medewerken aan een lande lijk orgaan; hoewel de R'damsche afd. een eigen orgaan heeft, zal het een landelijk blad steunen. De afd. heeft echter een con tract met den drukker, dat niets door de afd. zal worden besloten wat in het na deel is van den drukker- Door dit contract is de afd, thans gedwongen tegen te stem men, hoewel zij met het voorstel sympa thiseert. Door mr. Bach werden daarna eenige inlichtingen over het blad gegeven. De proef is voor 2 jaren, met 3 optie-jaren. Uit de opbrengst van het orgaan moeten ko- inen de kosten van de redactie. Arme Hanzeleden. De heer Dongelmans was niet tevreden gesteld en vroeg meerdere inlichtingen over de kosten. Uiterste bezuiniging en verlaging contributies achtte spr. het voor naamste propagandamiddel. Er wordt veel te veel naar een bepaalde groep gekeken; het overgroote gedeelte van onzen stand bestaat in hoofdzaak rat- minder-gesitueer den. Mr. Bach antwoordde, dat men van een debat over het orgaan-voorstel geen debat over de contributie moet maken Als de contributie-kwestie zoo dringend is, dan had de heer Dongelmans dit op deze ver gadering aan de orde moeten stellen. Op een algemeen orgaan wordt algemeen ge wacht. Als men vraagt, wat is belangrij ker: drie kwartjes contributie-verlaging of een eigen orgaan, zal aan het laatste de voorkeur worden gegeven. Het orgaan is een der eerste organisatie-belangen voor de Hanze. De dienst van dit jaar zal waar schijnlijk een dusdanig oversohot opleve ren, dat daaruit het gratis orgaan kan wor den bekostigd. Het spook van conLributie- verhooging is hier zeer gezocht bijgehaald. "Dé heer Boekraad uit Boskoop verklaar de, dat.de afd. tegen eén orgaan is, omdat de begrooting daardoor op losse schroeven komt. Bovendien meent de afd., dat er nog een „oud zeer" is van een vroeger or gaan. De heer Peters, hoofdbestuurslid, zeide, dat van het vroeger orgaan van schuld kwestie geen sprake meer is. De heer Menheeren ('s Heer Arends- kerke) deelde mede, dat in zijn gemeente vele kleine middenstanders zijn, die ech ter geen bezwaar tegen een kleine contri- butieverhooging zouden hebben. Iedere bond heeft zijn eigen orgaan, behalve de middenstand. De afgevaardigde van Goes kwam echt6r vertellen, dat er in Zeeland niet de min ste belangstelling voor een orgaan be staat! Mr. Bach diende de heeren van antwoord. Het Hoofdbestuur acht de fina^pcieele sis van het orgaan volkomen verantwoord. Be afd. Boskoop verwees spr. naar zijn bo ven vermelde opmerking betreffende bet overschot over het loopende dienstjaar. Het voorstel werd aangenomen met als tegenstemmers Rotterdam, Boskoop, Be verwijk en de voorzritter van Amsterdam. De afd. den Haag stemde blanco. Over het tweede deel van het voorstel vroeg de heer Langeveld uit Voorhout eenige inlichtingen. Mr. Bach zeide, dat Let de bedoeling is, dat op de eerste plaats alle bestuursleden dit orgaan lezen, zoo noodig ten laste van de afdeelingskas. De heer Langeveld zeide, dat het afd.- bestuur alle moeite zal doen om het bij blad in Voorhout ingeburgerd te krijgen. Verschillende sprekers achtten de abon nementen voor bestuursleden te zwaar voor kleine afdeelingen. Andere sprekers waren een tegenovergestelde meening toegedaan. De heer v. Liempt hield een warm plei dooi voor het lezen van het bijblad door bestuursleden. Het is een kapitaal dat men uitgeeft, waarvan men de rente ruim schoots terug krijgt. De heer Simonis uit Leiden zeide, dat bet voorstel van het H.B. tenslotte een contributie-verhooging is. Voor kleine af deelingen acht spr. dit voorstel een be zwaar. Laat het H.B. zoo royaal zijn de abonnementen voor de bestuursleden op zijn rekening te nemen, dan krijgen de bestuursleden gratis de ontwikkeling, die voor hen noodig wordt geacht! Mr. Bach zeide, dat het H.B. wel iels voelt voor de bezwaren door kleine afd. naar voren gebracht. Daarom heeft hot H.B. een wijziging op -zijn voorstel gemaakt, n.l. deze: „Afdeelingen met 20 leden en minder verplichten zich minstens 3 abon nementen te nemen". Boskoopsche zwartkijkers. De heer Meyers uit Alphen a. d. Rijn is geschrokken van het pessimisme van Bos koop. De toestand daar is „roos"kleurig. Er is pas een raadhuis gebouwd van 150.000! Het inkomen per hoofd zal spr. niet noemen, want dan loopt jullie alle maal weg. Daarom wil spr. de afd. Bos koop verzoeken vóór het voorstel te stem men. De afgevaardigde van Leidschcndam re kende zich ook tot de kleine afdeelingen (50 leden). Afdeelingen van deze grootte komen door dit voorstel ook nog in groote moeilijkheden. De heer Meyers uit Leiden zeide, dat wanneer dit orgaan bedoeld is ook voor de gewone leden, de regeling van thans niet gelukkig is. Spr. wilde in ieder geval het bijblad de eerste koeren gratis ver spreiden, opdat de leden ermee kunnen kennismaken. Het gewijzigde voorstel werd daarna z. h. st. aangenomen. Daarna kwam in behandeling de be grooting. Algemeene beschouwingen werden ge houden door den heer v. Zwieten en door den heer Kuipers uit A'dam. De laatste bepleitte meer medezeggenschap van de afdeelingen. De heer Dresmé had het beter gedacht, wanneer de 5 pets obligatieleening in snel ler tempo (als 't kan in 2 jaar) wordt af gelost. De heer v. d. Brule (hoofdbestuur der) gaf in een schitterend en tegelijk zaakrijk betoog een uiteenzetting van de houding van het hoofdbestuur, betreffen de de' aflossing der 'obligatie-leening, wel ke de volle goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Mr. Bach antwoordde den heer Kui pers, dat een enquête zal worden gehouden bij gelegenheid van de statutenwijziging, welke bezwaren tegen den tegenwoordigen vorm der organisatie bestaan. Op een vraag van den heer Boekraad antwoordde de heer v. Tetering, dat de schuld thans 16000 bedraagt (is 49.000 geweest). Vragen staat vrij. De heer Dongelmans uit den Haag en de heer Dresmé uit den Haag stelden nog verschillende vragen, die door velschillen de hoofdbestuursleden in extenso werden behandeld, tot eindelijk op voorstel van den Rotterdamschen afgevaardigde onder daverend applaus aan dat noodeloos ge vraag een eind werd gemaakt. De heer Colla zeide, dat op de agenda staat een voorstel van Leiden, waarom spr. deze begrooting voorwaardelijk wilde goedkeuren. De heer v. d. Brule ontraadde dit. Wan neer het voorstel-Leiden wordt aangeno men, kan alsnog een wijziging plaats heb ben. De begrooting werd daarna vastgesteld, sluitende in ontvangsten en uitgaven op 29.900. De plaats van den volgenden Centralen Raad. werd aan de keuze van het H. B. overgelaten. In 1931 zal de Centrale Raad te Delft worden gehouden, welke afd. .dan haar zilveren jubileum viert. Daarna kwam in behandeling hert voor- stel-Alkmaar om het H. B. met twee le den welke kleine middenstanders moe ten zijn uit te breiden. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde afwijzend. Het voorstel werd door den afgev. van Alkmaar zèèr uitvoerig en zèèr dichterlijk toegelicht. De afgev. van Leidschendam (de heer Scholtens) achtte deze uitbreiding volko men onnoodig; de economische belangen van den kleinen middenstand worden naar behooren behartigd. Wij hebben een hoofdbestuur en dat mag er zijn! Den voorz. verheugde het, dat de afge vaardigden van den Haag (die uit protest de vergadering hadden verlaten) weer wa ren teruggekeerd. Het is nuttig, dat de verschillende meeningen worden gehoord. Verzoening en nieuwe opstand. De afd. den Haag verklaarde zich niet tegenover het bestuur te staan, maar laat het H. B. ook niet tegenover Den Haag staan. Toen hier dus de verzoening was be reikt, kwam de ontstellende mededeeling, dat thans Alkmaar op vertrekken stond... Alkmaar had in zoo bloemrijke taal uit geweid, dat de voorzitter den afgevaardig de het woord had ontnomen. De afgev. van Purmerend steunde het hoofdbestuur; er worden veel te lange re devoeringen gehouden. Een afgev. van Alk maar merkte op, dat de heeren beter lan ger kunnen vergaderen dan 3 uur te lun chen. De voorz. onderstreepte, dat de be sprekingen zakelijk moeten zijn, en men geen voordrachten uit cahiers moet afle zen. Mr. Bach bestreed daarna bet voorstel Alkmaar. Bij de periodieke aftreding be staat alle gelegenheid andere bestuursle den te kiezen; dit is het goed recht der afdeelingen en in 't geheel geen daad van bolsjewisme (zooals de Alkmaarsche afgev. had opgemerkt). Voor het voorstel-Alkmaar, stemden Alk maar, Beverwijk, Noordwijkerhout en 's Heerenhoek, zoodat het voorstel is ver worpen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G. Dekker te Amsterdam en P. J. M. van Tetering te Haarlem, bij acclamatie herkozen. Daarna kwam in behandeling het voor- stel-Alkmaar, om op de vergaderingen van den Centralen Raad meer tijd te laten .voor de behandeling der bestuurs- en af- deelings-voorstellen. De voorz. was het hiermede volkomen eens. Het voorstel werd aangenomen. Het !ot van Leiden. Het voorstel-Leiden, een bedrag voor het Santos-fonds op de begrooting te plaatsen, werd verdedigd door den heer Colla. De heer v. Langen, uit Delft, merkte op, dat indertijd de posten K.S.A. en Santos van de begrooting zijn geschrapt, omdat zij er niet thuisbehoorden. De voorz. zeide, dat in het voorstel wel veel goeds zit, maar het H.B. kan het toch niet accepteeren. De bijdragen moeten ko men van particulieren. De heer Bergers was niet bevreesd, dat één donateur zou bedanken door een vaste bijdrage van het H.B. Het hoeft geen groot bedrag te zijn, maar laat het H.B. een blijk van sympathie met deze mooie in stelling geven. De heer v. Deene merkte op, dat het hoofdbestuur ook wel 'ns is omgedraaid. Vroeger heette het: bloemendagen, o, dat was niets! Alles moest komen van dona teurs en thans wordt er om bloemendagen gebedeld. De voorzitter zeide, daarvan niets af te weten. Het voorstel werd niet ondersteund. Daarna kwam in behandeling hot voor stel van Amsterdam: De Centrale Raad spreke als haar raee- ning uit, dat Coöperatieve Inkoopvereeni- gingen zich alleen en uitsluitend dienen te beperken tot het inkoopen van die arti kelen, welke hare leden in verwerkten of cnverwerkten toestand in hunne zaken ve:- koopen. De afgev. van Amsterdam lichtte het voorstel toe. Wanneer een inkoop-combi natie van manufacturiers tevens stofzui gers, levensmiddelen enz. koopt, dan bena deelt men de andere winkeliers. Dit is een uitwas. De voorz. zeide, dat het betrekken door middel van de coöperatie ook geoorloofd is voor artikelen, die men voor de uitoefe ning van zijn bedrijf noodig heeft, zooals pakpapier, enz. Maar hel is niet geoorloofd artikelen voor privé-gebruik door middel \an de coöperatie te koopen. Een teere kwestie. De heer Hellenberg Hubar is het niet eens met het voorstel A'dam. Dit is een punt, dat de middenstanders zeer ter harte gaat. Spr. onderschrijft volkomen de mee ning van den voorz. Men moet die maatre gelen nemen, die de winkeliers tegenover bet grootbedrijf konkurrenz-fabig maken en deze maatregelen worden genomen in een coöperatie. Het is volkomen redelijk, dat de winkeliers naast coöperatief inkoo pen ook coöperatief trachten de bedrijfs kosten te drukken. Het gaat over een zeer belangrijk en teergevoelig onderwerp, waarover men voorzichtig moet beslissen. De afd. Amsterdam stelde voor hot voor stel aan te houden en een commissie te benoemen die deze aangelegenheid zal on derzoeken. De heer Meyers uit Leiden vond deze oplossing gunstig. Welk standpunt het be stuur ook gaat innemen, maar tot een vei*- plichting, zoover kan dit voorstel nooit gaan. Het egoïsme, het zakenbelang drijft ertoe om de bedrijfskosten te drukken. Dat coöperatief inkoopen een nadeel kan worden voor den middenstand, geeft spr. toe, toch hoeft dit nadeel niet zoo groot te zijn. Ook winkeliers kunnen weer aan coöperaties leveren. De heer J. H. v. d. Werf uit Noordwijk stelde voor dit onderwerp niet commisso riaal, doch op de ledenvergaderingen te laten behandelen, en op een volgenden Centr. Raad te beslissen. Mr. Bach was het niet geheel eens met l*et standpunt van den heer v. Hellenberg Hubar. Een aparte studie-commissie leek ook spr. echter niet noodig. Het H.B. zal deze zaak in studie nemen en in de afdee lingen ter bespreking voorleggen. Bij de rondvraag werden verschillende inlichtingen gevraagd over het incasso bureau. De heer Jansen uit Leiden informeerde naar het rapport van de advies-commissie over het wederkeerige lidmaatschap. De voorzitter zeide, dat dit rapport thans aan het Federatie-bestuur is voorgelegd. De voorzitter dankte hierna allen, die dezen dag waren bijeengekomen en sloot de vergadering met den chr. groet. Het diner. Daarna gingen de heeren in de marme ren hal van het kasteel zich door „borre len" voorbereiden tot het diner. Aan den feestdisch zaten aan, behalve Hoofdbestuur en afgevaardigden, de burge meester van Wassenaar, de geest, adviseur rector Bots, de geestelijkheid van Wasse naar en de geest.-adviseurs der afd. o.a. de weleerw. heeren Mulder en Gudde uit Lei den en Hesp uit Noordwijk. „Waar wordt oprechter trouw teT we reld ooit gevonden" dan aan een disch van geloofs- en vakgenooten? Aan tafel ging het buitengewoon gezellig toe en er werd druk gespeecht. De voorzitter le digde zijn glas tot hulde van Koningin en Bisschop, de secretaris hemelde den voorzitter op, de heer v. d. Rest hemelde het bondsbestuur op, rector Bots prees de afgevaardigden, de burgemeester prees allen: Bond, hoofdbestuur, afgevaardigden en zijn Wassenaarders. De jonge burger vader was zeer ingenomen met de weten schap, dat 100 pet. van de Wassenaarsche winkeliers is georganiseerd. Hiermede was de rij van sprokers niet ten einde nog lange niet! Na den bur gemeester sprak de heer v. Liempt uit Haarlem, de heer Meijers uit Leiden die openhartig bekende dat Leiden wel eens in de contramine was, de heer Meijers uit Alphen. De gastheer, de heer Van Leeuwen, voorzitter van de afd. Wasse naar, kwam eindelijk aan de beurt en hield een lofrede de tafel liep ten ein de en er waren reeds vele „heildronken" gehouden op de Wassenaarsche dames en vertelde eerlijk, dat de Wassenaarsche Hanzeaten een standje krijgen, wanneer zij niet ter vergadering gaan. Ieder meende, dat het spreken nu afge- loopen was, maar de oudste dochter had nog niet gesproken bij monde van den af gevaardigde van Amsterdam, den heor Kuipers, die mr. Bach huldigde, waarvoor deze met een sympathieke toast ant woordde. Na het diner vermaakte een jolig heer schap den Centralen Raad met leuke lied jes en flauwe moppen, die bij de Hanz&- broeders in goede aarde vielen. De afge vaardigden zullen zeker van Wassenaar en zijn gastvrij bestuur een uitstekenden indruk naar huis hebben meegenomen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. D. S. met een auto rijden over een ge sloten verklaarden weg 3 of 2 d.J. Th. v. C. geen rij- en nummerbewijs vertoon en 2 X 3 of 2 X 2 d.; J. M. C. v. d. V., zwervende, openbare dronkenschap 5 of 3d.; M. H. geen rij- en nummerbewijs vertooneii 2 X 3 of 2 X 2 d.L. H. F. M. Den Hqag, geen rijbewijs vertoonen ƒ3 of2 d.; J. P. B., Oegstgeest, geen num merbewijs vertoonen 3 of 2d.; A.;J. S., Den Haag, overtreding der motor- en rij- wielwet 3 of 2 d.O. L. v. K. Warmond met een auto rijden zonder spiegel 5 of 3 d.; J. H. Z., fietsen zonder licht 3 of 2d.; J. M. A. L. Den Haag, idem 3 of 2 d.H. O. fietsen zonder licht 3 of 2 d. A. E. id. 3 of 2 d.P. P. D. Amsterdam, te Leiden te snel autorijden 5 of 3 d. A. V. Rotterdam met een auto rijden door de Waterstoeg ƒ3 of 2 d.; M.- A. Sassen- heim te Leiden fietsen door de Water- steeg ƒ2 of 1 d.G. v. D. Lisse idem 2 of 1 d.; J. W. W. zwervende overtreding der vcrord. Leiden op de straatpolitie 1 of 1 d.M. de H. te Leiden fietsen langs een stilstaanden tramwagen 2 of 1 d.J. v. L. Hazerswoude te Leiden per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M. ƒ2 of 1 d.J. G. v. E. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie 3 of 2 d.M. J. H, Noordwijkerhout geen geldig rijbe wijs vertoonen ƒ5 of 3 d.; C. N. Haarlem geen rijbewijs vertoonen ƒ5 of 3d.; W. L. Zoeterwoude, fietsen zonder lioht 3 of 2 d.J. W. Valkenburg (Z.-H.) fietsen zon der reflector 3 of 2 d.; O. B. Woubrugge, varen zonder vergunning 10 of 5 d.H. F. P. overtreding der ijkwet 3 of 2 d. met verbeurverkl. gewichtA. O. Katwijk overtreding der verord. Katwijk op de zee baden en het strand 2 of 1 d.A. v. D. idem fietsen zonder licht 3 of 2 d.H. v. R. loopen op verboden grond 2 of ld.; Th. L. V. Alkemade, zonder vergunning baggeren 3 of 2 d.; J. v. S. id., id. 3 of 2 d.C. W. G. overtreding der alg. pol. veord. van Voorschoten 2 of 1 d.; W. v. R. Katwijk te Katwijk op verboden wijze mest vervoeren 3 of 2 d-H. K. T. J. Am sterdam, gen geldig rijbewijs vertoonen ƒ3 of 2d.J. F. S. W. Den Haag, loopen op een spoorbaan 5 of 3d.; C. A. v. S, Voorhout, geen geldig rijbewijs vertoonen 5 of 3 dC. v. D. Katwijk met paard en wagen rijden zonder licht en reflector 2 X 3 of 2 X 2 d.; Th. v. d. M. Rijnsburg, fietsen zonder lioht ƒ3 of 2 d.; J. M. va I. idem id. 3 <pf 2 d.0. B. id., id. 3 of 2 d.; B. V. Katwijk, te Katwijk op verbo den wijze mest vervoeren 3 of 2 d.H. A. A. Oegstgeest een hond zonder voldoend toezicht laten losloopen 5 of 3 d.C. v. D Oegstgeest, openbare -dronkenschap 6 of 3d.; J. H. A. S. Nijmegen, geen nummer bewijs vertoonen 10 of 5 d.M. H. F. N. zwervende, open bare dronkenschap en een valschen naam opgeven 2 X 5 of 2 X 3 d.W. O. Katwijk, te Katwijk met een fruitwagen een standplaats innemen 3 of 2 d.; J. R. K. Arnhem idem met een mjfoo ƒ3 of 2 d.; G. L. te Voorhout reiv der vergunning collecteeeren 5 of 3 d.; J. Th. de H. fietsen zonder licht 3 of 2 d.N. L. idem 3 of 2 d.J. H. T. fiet sen zonder bel 3 of 2 d.M. O. K. Voor schoten zonder reflector ƒ3 of 2 d.; M. G. Ie P. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; D. D. te Leiden fietsen op een voetpad 3 of 2 d.; R. K. Zoe termeer, varen zon der vergunning 6 of 3 d.G. M. W. Heemstede overtreding der wet openbare vervoermiddelen 5 of 3d.; H. P. B. Naarden, overtreding van het motor- en rijwielregl. 5 of 3 d.G. L. te Leiden, fietsen over een verboden brug 2 of ld.; H. R. de J. fietsen zonder licht 3 of 2 d.F. D. Th. U. fietsen zonder bel 3 of 2 d.P. v. d. H. te Leiden fietsen door een verboden steeg 2 of 1 d.; C. W. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie ƒ1 of 1 d.; H. C. openbare dronkenschap 5 of 3 d.J. K. fietsen zonder bel 3 of 2 d.J. W. te Leidon fiet sen over een trottoir 2 of 1 d. KANTONGERECHT WOERDEN. Het gevaar ontvlucht. Er wordt begonnen met de aangehouden zaak contra L. A. M. W. te Arnhem ver dacht van overtreding der motor- en rij- wielwet (veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen). Op den openbaren weg onder de gemeen te Rietveld waren stratenmakers aan het werk. De weg was geheel opengebro ken. Verdachte kwam met zijn auto aan rijden en stopte niet. Gelukkig dat een andere werkman het gevaar voor de straat- makers zag aankomen en waarschuwde. Door vlug opspringen van dezen werd er ger voorkomen. De opzichter had nog wel een teeken aan verdachte gegeven om te stoppen. Thans waren nog eenige getuigen in de ze zaak verschenen, die verklaarden, dat verdachte zeer onbesuisd gereden heeft. De ijzeren leggers lagen nog niet eens en de blokken ook nog niet zoodat verdachte wel kon zien dat hij even wachten moest totdat het 'hulpmateriaal gelegd was. Verdachte, ter tereohtzitting aanwezig, verklaarde niets gezien te hebben en goed gesignaleerd te hebben. De ambtenaar van het Openb. Ministe rie achtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd daarbij zeggende dat er goed het oog op moest gehouden worden, dat wanneer er straatmakers aan het werk waren, zij rustig konden werken en niet telkens bevreesd moesten zijn overreden te kunnen worden. Een automobilist moest wachten totdat hem een teeken gegeven werd door te kunnen rijden. De kantonrechter bevestigde deze woor den en achtte het bewijs in deze zaak vol doende geleverd. Hij veroordeelde ten slotte verdachte tot betaling van een geld boete groot 25.bij niet-betaling te ver vangen door hechtenis van 5 dagen. Niet met meisjes praten. Tj. B. te Oudc-Amstel had zijn auto stil gezet langs den donkeren openbaron K a- merikschcn weg, zonder deze auto verlicht te hebben. Enkele meters daarvoor ging hij staan praten met enkele meisjes. Een motorrijder met duorijdster kwam aangereden en zag de auto niet staan. Hjj kon deze niet zien want de weg was, zoo als gezegd, zeer donker. Een botsing volgde. Verdachte was niet verschenen zoodat er verstek tegen hem werd verleend. De twee motorrijders kwamen titans als getui- gen verklaren, dat de schuld aan verdach- te's zijde was daar deze gedaan had zoo- als in het proces-verbaal was omschreven. Zij hadden een schade geleden van 45.55, welke zij thans civiel vorderden. De ambtenaar achtte het wettig en over tuigend Jiewiis geleverd en zei, 't zeer ge vaarlijk te vinden een voorwerp onverlicht op den weg te plaatsen. Een ernstig onge luk kan er uit voortkomen. Eisch: ƒ12 of 6 dagen met toewijzing civiele vordering. Dc kantonrechter achtte het bewijs in deze zaak geleverd en veroordeelde den verdachte tot betaling van 12 of 4 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorde ring ad 45.55. In een anders hooiland. G. de V. te Zegveld had op een an ders hooiland geloopon, waar hij thans voor terecht stond. Verd. erkende het feit doch voerde aan dat. z.i. hij daar loopen mocht omdat zijn verhuursters zeiden dat hij het recht daartoe had. Twee getuigen, A, L., veehoudor te Zogveld en A. B. te Zegveld, kwamen echter verklaren dat. verdachte het recht miste. Verdachte, die land naast het bewuste hooiland heeft liggen, moet wel twee uur omloopen om op zijn eigen land te komen en daarom steekt hij, dikwijls met zijn vee, het. tus- sehenliggend hooiland over. Ze wilden nu uitgemaakt zien wie het „recht" had. De ambtenaar van het O. M. was van meening dat verdachte, schuldig was daar de weg volgens getuigen, geen publieko weg is. Hij eischtc een geldboete van l of 1 dag zulks in verband met het feit, dat verdachte meende terecht te handelen. De kantonrechter was ook van mee ning. dat verdachte te goeder trouw ge handeld had en veroordeelde overeenkom stig den eisch van het O. M. Het lieve zoontje. A. V. te Woerden had de Leer plichtwet overtreden. Verdachte bekende, iloch zeide niet tc weten dat zijn kind thuis bleef. Hij bracht heiu niet aan een handje naar school. De kantonrechter: „U bent toch de va der niet waar?" Verdachte: (de vraag niet begrijpende) Ja zeker mijnheer Kantonrechter: „Dan bont U aanspra kelijk hoor Verdachte: „Hij blijft graag thuis, mijn heer Kantonrechter, na inzage der stukken: „Hij slentert nogal graag langs de wegen hé V' Verdachte: „O, dat doet hij zoo graag!" Eisch: 6 of 3 dagen. Voroordeeling: 2 of 1 dag, daar ver dachte werkloos is. Geen boodschappenjongenw P. R. te Kam e rik had ook de Leer plichtwet overtreden. Verdachte erkende doch zeide dat zijn kind altijd dezelfde leesboeken kreeg en boodschappen voor den meester moest, doen, zooals tuin schoonmaken, kolen halen enz. Dat kan ik hem thuis wel laten doen. Eisch 5 of 3 dagen. Veroordeeling con form. Links. PE P. te Bodegraven had met zijn rijwiel links gehouden en was bijna te gen een auto aangereden. Verdachto be kende en zeide de afkoop te hoog* te vin den. Voor 10 gulden had hij de zaak kun nen schikken. Thans was de politie ver schenen en verklaarde dat verdachte link# de bocht genomen had en juist voor da auto, die aan kwam rijden, doch stil bleel staan dank zij het krachtig remmen van den autobestuurder. Eisoh 10 of 5 dagen. Veroordeeling conform. Weerspannig. 6. v. G. te Voorburg had met. zijn auto te snel gereden. Verdachte, op de vraag van den kanton rechter of het waar kon zijn: Nee, dat kan niet ik heb 18 K.M. daar gereden. Ik heb het opgemeten en het was juist. De veld wachter heeft ongelijk. Kantonrechter: Is U-w meter wel in orde? Verdachte: Zou dc nieter van den veld wachter wel in orde zijn? Kantonrechter: U antwoorde mij niet op m'n vraag of Uw meter wel in orde is. Verd.: Ik wil een tegenvraag doen of die veldwachter zijn meter wel in orde is. Kantonrechter: U hebt geen vragen te doen, die doe ik Verdachte: Wel nou nog mooier. Zijn nieter kan toch evengoed slecht zijn als de mijne Kantonrechter: U verdraait alles en .slaat, een toon aan die ik niet wensch. Als zoo doorgaat ontneem ik U het. woord. Verdacht oU 'begrijpt me niet Kantonrechter: Ik houd de zaak aan tot de volgende terechtzitting van 7 Novem ber a.s. Verdachte: Ik weet van niets, nou nog mooier Kantonrechter: „Volgende zaak deur waarder VerdachteJa maar. Kantonrechter: Majoor als mijnheer nog iets zegt. wordt hij weggeleid. Verdachte gaat stil af!

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5