BINNENLAND STADSNIEUWS PALESTINA De woelingen in Palestina. Een mislukte overval. In .Jeruzalem heeft Maandagnacht een bende van 50 Arabieren getracht een aan val op een door Joden bewoonde wijk te doen. Zij stieten echter op Joodsche wacht posten en namen na een kort vuurgevecht de vlucht. CHINA. De rebellen in China. De opstandelingen verslagen. Het Chineesche ministerie van oorlog te Peking deel in een bericht over de jongste gevechten in Zuid^China mede, dat heb busschen de Chineesche regee- ringsstroepen en de opstandelingen in de nabijheid van Hankow tot groote gevech ten is gekomen, waarbij de opstandelin gen zijn verslagen. De Chineesche regee- ringstroepen staan 9 K.M. voor Hankow. Over den toestand in Canton wordt van Chineesche zijde medegedeeld dat 140.000 man regee rings troepen daarheen gezonden zijn om de stad voor een overval van de zijde der opstandelingen te beschermen. Bij de gevechten tusschen de troepen van Tsjang Fak Wei en de Chineesche re- geeringstroepen zouden aan beide zijden duizend man gesneuveld en 1800 man ern stig gewond zijn. STANDS- EN VAKORGANISATIE VOOR DEN MIDDENSTAND. „De Standsorganisatie zal altijd de hoofdorganisatie moeten blijven!" Toen, als gevolg der sociale nooden van den tegenwoordigen tijd, de middenstand tot het besef kwam, dat uit een oogpunt van zelfbehoud voor dien stand het noo- dig was zich te organiseeren, werd aller eerst de standsorganisatie (de „Hanze") gesticht en werden zoowel stands- als vak belangen door deze organisatie behartigd. Spoedig echter bleek, dat de belangen speciaal een vak rakende noodig maakten, dat naast de standsorganisatie ook de vak organisatie een plaats werd ingeruimd om t,e bereiken, dat de vakbelangen met bij zondere zorg konden worden behartigd. De ontwikkeling der middenstandsorga nisaties heeft tot gevolg gehad, dat wij na jaren thans naast de standsorganisa tie zien bloeiende vakorganisaties, welke geheel zelfstandig op haar terrein werk zaam zijn en in samenwerking in plaatse lijk en nationaal verband met de stands- organisatie vruchtbaar werk verrichten. Door de geleidelijke ontwikkeling der vakorganisatie en naarmate deze aan be- teekenis begon te winnen, grootere macht ging ontwikkelen en tenslotte tot vollen wasdom kwam, is het te begrijpen, dat de vakorganisaties pogingen in het werk stel den om meer zeggenschap te verkrijgen op het terrein der middenstandsbeweging. Als gevolg daarvan werd in den Ned. R. TC. Middenstandsbond de Vakraad ge sticht, een instituut, dat kan genoemd wor den een bestuur naast het bestnur van den Ned. R, K. Middenstandsbond, dat tot taak heeft uitsluitend de vakaangelegenheden te verzorgen. Oppervlakkig beschouwd zou men mis schien kunnen oordeelen, dat de vakorga nisatie gevoeglijk geheel zonder verband met de standsorganisatie de belangen haier leden naar behooren zou kunnen dienen, de praktijk echter heeft geleerd, dat aifc niet anders ten gevolge zou hebben dan schade voor de vokorganisatie. De standsorganisatie zal altijd de hoofd organisatie moeten blijven; daaronder de vakorganisatie, zelfstandig op haar ter rein. voorzoover het- algemeen midden- standsbelang geen beperking oplegt. Beide moeten vast aaneen gesmeed zijn; zij moeten in één organisatie samen komen en iedere middenstander moet lid zijn zoo wel van de stands- als van de vakorgani satie op grond van een hecht verband tus schen beide. Alleen door dit verband is het de vak organisatie mogelijk zich voldoende te ont wikkelen en de belangen harer leden zoo goed mogelijk te dienen. Voor een groot deel zijn de moeilijkhe den, waarmede de verschillende bedrijven te kampen hebben, het gevolg van over heidsmaatregelen en blij let het noodig door deskundige voorlichting deze te voorkomen of in banen te leiden, waardoor de vakbe langen niet, of zoo weinig mogelijk worden Als vakorganisatie alleen staat men meestal vrijwel machteloos tegenover de rijksoverheid, doch door de hulp der stands- organisatie wordt veel voorkomen en be reikt, wijl door het verband van stands- en vakorganisatie de vakorganisatie de gelegenheid heeft hare belangen via de standsorganisatie te zien behandeld en ver dedigd in den Middenstandsraad, een in stituut, dat rechtstreeks in verbinding staat met de regeering en als zoodanig grooten invloed oefent. Meerdere vakbonden zonden kunnen ge tuigen, welke successen daardoor zijn be reikt inzake regelingen, speciaal vakbe langen rakende. Hoe dikwijls werd ook niet door het krachtig ingrijpen der standsorganisatie paal en perk gesteld aan pogingen tot misplaatste bemoeiing van de zijde der ge meentelijke overheid? Denken we slechts aan het pogen oin sommige bedrijven, oa. de melkhandel te Amsterdam, te monopo- üseeren, aan den gemeentelijken verkoop van gas- en electriciteitsartikelen, aan het uitvoeren van sommige wetten door ge meente-besturen met als gevolg het to taal negeeren van belangrijke groepen van den middenstand, waardoor de belangen van deze groepen soms ernstig worden ge schaad zonder dat het algemeen belang zulks vordert. Bij het voeren van actie ter voorkoming of opheffing van dergelijke mistoestanden is voor de vakorganisatie de hulp der standsorganisatie onontbeerlijk, daar de belangen van vak en stand in vele geval len gezamenlijk optreden noodzakelijk ma ken. De praktijk heeft dan ook bewezen, dat diegenen, die van meening zijn, dat alleen het lidmaatschap der vakorganisatie voor hen voldoende is, onjuist hebben gezien. Alle nationale vakbonden van beteeke- nis zijn dan ook bij de standsorganisatie aangesloten en zijn daardoor op een hoogte gekomen, welke zonder dit verband nim mer bereikt zou zijn. Ook bij de neutrale vakorganisatie zien we, dat steeds meerdere groepen zich, het zij plaatselijk hetzij gewestelijk bij de mid denstandsorganisatie aansluiten; het beste bewijs, dat ook zij de noodzakelijkheid daarvan inzien. Waar het werk zoowel van stands- als vakorganisatie zich geleidelijk op steeds ruimer terrein gaat bewegen ten gevolge der sociale nooden van den tegen wooxdi- tijd, dringt meer en meer de behoefte naar vore nom door een krachtig georganiseerd leger van middenstanders waarborgen to scheppen om de verschillende vraagstukken onzen stand rakende tot een goede oplos sing te brengen. Toetreding tot dit leger is de plicht van iederen middenstander en wel door he" lidmaatschap zoowel van de vak- als stands organisatie. Daarom èn individueel èn als vakbond aangesloten bij de standsorganisatie, ge meenschappelijk strijdende voor onze mid- denstandsbelangen; dan alleen zullen we •bereiken wat zoo noodig is: de versteviging en economische bloei van onzen midden stand. G. C. SCHOLTES, Yoorzitter Xed. R. K. HanzebonJ van Slagerspatroons. R. K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Vierde Jaarboek (1928). Verschenen is het vierde jaarboek van het R. K. Werkliedenverbond in Neder land. betrekking hebbende op omvang en werkzaamheden van het Verbond geduren de het jaar 1928. Het flinke boekdeel, dat ruim 250 pagi na's feit, geeft een breed overzicht van hetgeen in 't afgeloopen jaar zoowel door het Verbond als door de daarbij aangeslo ten vijf Diocesane- en 2-1 vakbonden werd verricht. Wanneer wij de gegevens overzien, dan valt onmiddellijk iu het oog, dat 192S voor de R. K. Werkliedenbeweging over het al gemeen een uitstekend jaar was. „Het meest verheugend en eigenlijk de oorzaak van alle goeds, aldus lezen we in de „Inleiding", is do sterk verhoogde be langstelling voor, het intenser meeleven met de beweging, welke tot direct gevolg hebben een veel grooter activiteit, die zich op allerlei gebied uit. Van een en ander ondervond de organi satie-zelf natuurlijk in de eerste plaats den gunstigen invloed, wat tot uitdrukking kwam in den groei van het ledental, over 't algemeen beter vergaderingbezoek en opgewekter leven. Het spreekt evenwel vanzelf, dat ook op de daadkracht der beweging een en ander een gunstige uitwerking had en wij zien dan ook een levendiger actio van onze Bonden, Diocesane zoowel als Vakbonden. Wanneer we van daadkracht spreken, dan denken we niet in de eerste plaats aan daadkracht, zooals onze tegeustan- ders die verstaan, aan staking, aan strijd, maar veel meer aan het verrichten van op bouwend werk. En het verheugt ons, dat daarbij ook geestelijke belangen steeds meer de aan dacht in beslag nemen. In dit verband begroeten wij met vreug de de actie voor vacantie van onze vak bonden, het streven naar verhooging van het cultureele peil onzer arbeiders door dc Dioc. Bonden en plaatselijke vereenigin- gen en wij wenschen van harte vooral op dit terrein buitengewoon veel succes, om dat hier veel meer nog dan op stoffelijk gebied, de arbeider „achter" en emanci patie noodzakelijk is. Door de levendiger actie werd ook het rechtstreeksche werk van het Verbond gunstig beinvloed. Vandaar dat we op de resultaten van onzen arbeid over 't al gemeen met welgevallen kunnen terug zien. Wat we bereiken op politiek terrein denk aan het werk in de Staatspartij het. mag er zijn We legden een behoorlijken grondslag voor onze ziekenfondsen in 't algemeen. Wij denken met vreugde aan de ver schijnselen, die wijzen op kentering van den geest in weidcgeverskringen, aan de stichting der Katholieke Arbeiders-Inter nationale, aan het leggen van een basis voor een betere jeugdorganisatie, aan den inzet eener actie voor betere ouderdoms voorziening, aan de instelling onizer Kunst- commissie, aan het bloeiende leven onze-r instellingen, enz. enz." Een en ander wordt in de onderschei dene hoofdstukken van het jaarboek bree der omschreven. Ten aanzien van het ledental geeft het' desbetreffende hoofdstuk prachtige cijfers. De Dioc. Bonden wier gezamenlijk aantal leden tot 100.365 steeg, overtroffen den aanwas van het vorig jaar met bijna 3000 leden, een aanwinst van niet minder dan 6982, tegen in het voorafgaande jaar 4099 of in procenten uitgedrukt in 1928 een aan was van 7.4T pet. tegen 4.59 pet. in 1927. Bij de Vakbonden die op 31 Dec. 1.1. een totaal-ledental van 115.089 hadden, was er in 1928 een winst van 9415 leden tegen 5839 in 1927 of in procenten 8.90 pot. resp. 4.84 pet. Sedert 'het jaar, waarin de teruggang der laag-conjunctuur werd omgezet in een vooruitgang, was 192S een recordjaar. En zulks ondanks het feit, dat. het derde kwartaal ook dezen keer zeer belangrijk bij de andere kwartalen achterbleef. Waar met het stijgend ledental ook de positie van het R. K. Werkliedenverbond in menig opzicht, naar uit dit jaarboek blijkt, aan beteekenis won, mag de toe komst van de Kath. arbeidersbeweging hier te lande wel met groot vertrouwen wor den. tegemoetgezien. INGEZONDEN MEDEDEELING. (OTE KEUZE. Vergeet niet: 32 In October één day ailes gratis De strijd in het Steenzettersbedrijf te Amsterdam. Op 8 dezer had ten kantore van het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht eene be spreking plaats tusschen vertegenwoordi gers van het N.A.S. en de Landelijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders ecnerzijds en van het R'.K.W.V. en den R. K. Bouw vakarbeidersbond anderzijds over den reeds 7 maanden voortduxenden strijd in het Steenzettersbedrijf te Amsterdam. Beiderzijds werd de ernstige wil uitge sproken om een einde aan het conflict te maken, omdat het voortduren van den strijd voor de arbeiders in het bedrijf funest werd geacht. Na ampele bespreking werd een basis gevonden, waarop de hangende kwestie zou kunnen worden opgelost. Het resultaat der besprekiiïg zal aan de betrokken ledenvergaderingen worden voorgelegd, waarna hopelijk beide groepen in vrede naa-st elkaar zullen kunnen wer ken. LETTEREN EN KUNST Albert Servaes. De te Saint-Martens-Laethem in een ty pisch huisje wonende bekende Vlaamsche schilder. Albert Servaes, toont een groote activiteit. Naar wij vernemen werkt hij momenteel aan een serie schilderijen, welke episoden uit het leven van de H. Maria voorstellen. •Burgerlijke Stand LEIDEN. Géboren: Angenieta, d. van J. van Son en W. Ouwersloot. Daan, z. van C. van Rhijn en J. Fleur. Catharina Maria, d. van C. J. Franse en A. van der Lelie. Adrianus, z.( van J. Griekspoor en G. Eijk. FrijJ^scus Cornelus Ma theus, z. van A. j. F. Hegener en J. M. de Vink. Marrigje, d. van P. S. v. d. Neut en A. Sijpestein. Clasina Petro- nella Theodora Maria, d. van K. B. Pee- ters en C. P. I. Roodakker. Johanna Maria, d. van H. Singerling en J. M. Buitendijk. Petrus Johannes, z. van J. F. H. Neuteboom en P. H. Bakker. Mary, d. van P. W. G. Adriaans en G. C. M. van Kersbergen. Saakje, z. van A. J. Kuhn en G. Hcgenbirk. Hendrika, d. van Willem van Kampenhoud en J. N. Korswagen. Jacobus, z. van P. J. van Kruijssen en M. M. Vlasveld. Catharina Anna Maria, d. van P. Walraven en A. J. A. Geerlingh. Helena, d. van P. v. d. Lucht en J. Werk Maria Catharina, d. van A. C. Kaas en J. M. Brand. Her- mina, d. van C. A. Metselaar en H. Hoet- mer. Johannes, z. van E. Groen en J. Mieloo. Judith, d. van H. Stoute en M. J. v. d. Tuin. Jilles, z. van J. Nieuwen- burg en J. Huijser. Ellen, d. van J. J. Sloos en C. de Swart. Lydic Dorothea Cornelia, d. van A. C. van Tuijn en B. Rietra. Johanna C'lazina, d. van R. Pet en W. Stouten. Christina Helena d. van J. E. v. d. Water en D. Sohalke. Nic. Geertruida Maria, d. van H. Eleveld en C. M. van Grieken. Maretje Cor nelia, d. van D. Knor en L. van Tilburg. Johannes Cornelis, z. van J. C. v. d. We tering en B. van Weerlee. Dirk, z. van P. Braggaar en J. M. Schouten. Anto- nius, d. van A. dc. Romijn en M. E. J. Bousie. Heather, d. van P. van Ooster hout en J. Bavelaar. Jacoba d. van A. Hofman en J. C W. Post Elisabeth, d. van J. de Koning en C. van Weerlee Cornelia Gijsbertha Maria, d. van M. A. van Diemen en G. A. Meijer. Overleden: A. A. Slijkhuis, m., 66 j. P. v. d. Berg, zn., 28 j. S. A. v. d. Kamp, d., 22 j. J. B. M. Zweijpfenning, m., 37 j. C. Kloet, m., 31 j. C. Dreef, z., 23 j. J. Zwart, z., 5 w. L. J. Sleijser, m., 60 j. C. Lissenberg, dr., 72 j. N. Voorham, m., 61 j. P. v. d. Mee, m., 77 j. M. T. R. Koss, dr., 17 j. T. Kwarten, m., 40 j. H. J. J. Labree, m., 56 j. W. F. SplinterBakker, wed., 64 j. H. v. d. Velden, m. 58 j. Personen te Leiden gevestigd. Amir Hamzah. Hooge Rijndijk 126. J. Anion, kellner, Burgsteeg 14. G. J. Bisschop, Rapenburg 131. R. L. Birk, dienstbode, Nieuwe Rijn 17. J. van Bodegom, Witte Rozenstraat IS. J. P. Boelhouwers, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. E. van den Burgh, verpleeg ster, Middelstegraehfc 21. M. E. Evelein, Rapenurg 131. J. P. Forch, Rapenburg 131. B. W. A. Goddijn en fam., bouwk. opz., Roodborststraat 3. G. J. Goemans, slager, K. Mare 12. J. Keuning, Kraaief- straat 2a. P. de Knegt en fam., boek binder, L. Rijndijk 49. L. Koeh, leerarcs, J. de Wittsfcr. 37 C. M. van der Meer, dienstbode, L. Mare 51. D. Mulder, Groenhovenstraat 21. S. MulderJon- geleen, Levendaal 155. K. Mijssen en fam., boekdrukker, Hoogewoerd 46. R. Nerath, kellner, Brugsteeg 14 A. M. 01- dert, verpleegster, Hooigracht 38. Wed. P. M. Pinksevan der Velde, Levendaal 141. P. L. J. Rassers, Papengracht 24. H. Schrijver, zadelmaker, Maresin-gel 44a. C. Smit, dienstbode, Wasstraat 33. M. E. H. Tap, linnen juffrouw. Heeren gracht 66. J. en H. R. Troost, Zijlsingel 11 L. M. van der Velden, Janvossen- steeg 44. M. H. J. VolaterVan Velzen, Hoogewoerd 42a. M. P. Viergever, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. P. M. van der Voort en fam., brievenbesteller, Mus- schenbroekstraat 4a. S. H. Vredenburg, Zoeterwoudsche-singel 83 C. W. A. Wilde, winkeljuffrouw, Oude Singel 16-1. Personen uit Leiden vertrokken. W. B. M. Ahsman naar Amsterdam, Fred. Hendrikplantsoen 38 II. H. JBaart naar den Haag, Trekweg 336. L. P. J. W. Berbee naar Noordwijkerhout, St. Bavo- gesticht. A. dc Best, naar Delfzijl, Bij Vos. H. L. van Beijeren Bergen en He negouwen naar Emmasa-d Curasao. H. J. Blikman naar Vlissingen, a. b. Wacht schip. J. van der Blom naar Oegstgeest, Endegeest. A. W. Bokma naar Voorburg, Parkweg 190. T. J. W. Bota naar Bre men, Carlsruhestr. 17. D. van Bruggen naar Utrecht, Nachtegaalste. 26. M. Bunn naar den Haag, Wijsenbruchstr. 48. H. Buys naar Maarssen, Achterstr. 63. T. Dailly naar Amsteidam, Nic. Maes-str. 4S. W. J. Dercksen naar Eindhoven, Be- zemstr. 82. H. J. Dreef naar N. O.-Indië, G. J. Eb'oink naar Breda, K. M. Acade mie. J. N. J. van Egmond naar Alphen aan den Rijn, Oost Kanaalweg 3. L. J. van Egmond naar Dordrecht, Matena's Pad 25. J. J. Einthoven naar Haarlem, Gasthuisvest 47. L. van Es naar den Haag, Weesperstr. 96. A. Feldwisch naar den Haag, le v. d. Boschstr. 20S. S. W. Fluiter naar Alphen a. d. Rijn, Pr. Hen- arikstr. 9. W. Friedvich naar den Haag, Geleenstr. 120. E. Hazenoot naar Xoord- v.ijk, Jan Kroonsweg. J. Heemskerk naar Noordwijk, v. Limb. Stirumstr. 5. B. G. Hcndrikscn naar Sasseuheïm, Hoofd straat 186. H. M. J. TIol naar den Haag, Galileistr. 201. A. P. J. Hoogeveen naar Amsterdam, Biesbischstr. 50 L L L. Hoo geveen naar Turijn, Italië. C. J. Jan maat naar Zoeterwoude. Weipoor' B 6. J. Kanbier naar Valkenburg Z.-H., Rijn- ^teoomlaan 184. J. F. Karreman naar den Haag, Kaapstr. 196. W. A. Koek koek naar Leidschendam, Sluisplein 1. N. J. Koet naar VTissingen, a. b. Wacht schip. V. Kovaes naar Oegstgeest, Ende geest. J. Kouw naar Voorburg, Wilhel- minalaan 228. J. van Lith naar den Haag, Valkenhoschlaan 265. H. 0. Meijer naar Breda, Emmastr. 4. P. C. van der Most van Speijk naar Boskoop, Reijerskoop 44. G. Nieuwenhuis naar Oegstgeest, Ge- versstr. 53 E. W. B. A. Perquin naar Hengelo (O.), Steynstr. 36. P. A. Pfeif fer naar den Haag, de Vriesstr. 7. F. L. Postel naar Delft, Koornmarkt 85. W. Nicolai-de Roode naar Apeldoorn, Bloern- beuvellaan 25. H. E. L. Scholten naar Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 2. C. W. Segaar naar Oegstgeest, Wij tter bach weg 5. E. Glasbergen-Sira naar Rijnsburg, Nieuwdorp 34. J. Sommering naar Schaerbeek, Rue de la Chaumière 3. G. M. J. van der Spek naar Woubrugge, A. 91. I. van Tongeren naar Haren, Meerweg A 94. A. H. TrippHar naar Kampen. Vloeddijb. M. J. Tuininga naar Delft, H. de Grootplein 5. A. Varkevisser naar Zoeterwoude, Westeinde 71. J. P. Ver- couteren naar Hoofddorp. Marktlaan 19. J. C. Vos naar Woerden, Ut-r. straatweg 95. W. de Wit naar Oegstgeest. Terwee- weg 15. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. A.V., overtreding der arbeidswet, 5 X f 2 of 5 X 2d.; J. de R. te Oegstgeest, te snel autorijden, f5 of 3d.; L. H., zwerven de, geen nummerbewijs vertoonen, f 3 of 2d.; S. K., overtreding der arbeidswet-, f3 of 2 q.; C. P., te Oegstgeest, fietsen over een gesloten verklaarden weg, f 2 of 1 d.; P. S. idem, f 2 of ld.; W. A. A., Ara- hem, te Katwijk zonder vergunning een standplaats innemen, f 3 of 2 d.; A. A. H., Rijnsburg, met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg, f3 of 2 d.; J. A. H., Nijega, geen rijbewijs vertoonen, f5 of 3 d.; H. F. L., Zandvoort, idem, f3 of 2 d.: Mas. S., geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, f3 of 2 d. L. P., met een auto rijden zonder spiege', f5 of 3 d.; C. F., Hazerswoude, idem, f5 of 3 d.J. D.. fietsen zonder licht, f 3 of 2d.; H. K., idem, f 3 of 2 d.; W. v. d. n., Wassenaar, idem, f 3 of 2 d.; E. M., zwer vende, te Leiden fietsen door de Donker- steeg, f 2 of 1 d.; J. T., te Leiden fietsen over een hulpbrug, f2 of 1 d., woont te Riinsburg; M. K., Wassenaar, idem, f 2 of 1 d.; J. v. L., idem, te Leiden fietsen in verboden richting, f 2 of 1 d.; D. v. L„ idera, f2 of 1 d.; D. J., Rotterdam, overtreding dor verord. Leiden op de straatpolitie, f 1 of 1 d.; T. D. v. d. B., te Leiden een hand wagen opi den openb. weg laten verblijven, f2 of 1 d.; K. K., Rotterdam, te Voorscho ten zich als bestuurder van een rijwiel vasthouden aan een in beweging zijnde auto, f 2 of 1 d.; J. v. Z., den Haag, loopen op verboden grond, f 3 of 2 d.; J. Z. en J. G. C. S., Haarlem, idem, f5 of 3 d.; A. v. d. H., openbare dronkenschap, f5 of 3 d.; C. v. d. P., Katwijk, fietsen zonder licht, f 3 of 2 d.; A. v. D„ idem, f3 of 2 d.; W. F„ zwervende, varen zonder vergunning, f 10 of 5 d.; J. C. J. B., Woubrugge. open bare dronkenschap, f5 of 3d.; J. M. S., den Haag, loopen op verboden grond, f 3 of 2 d.; J. Z., Rijnsburg, fietsen zonder licht-, 3 of 2d.; P. W. J. A., den Öaag, met een auto rijden over een. gesloten ver klaarden weg en geen geldig rijbewijs ver toonen, f 3 of 2 d. en f 5 of 3 d.; H. v. d. E„ Lisse, loopen op verboden grond, f 3 of 2 d.; A. V., zwervende, varen zonder vergun ning, f 10 of 5 d.; C. L. v. E., Leiderdorp, overtreding der trekhondenwet, f 6 of 3 d.; W. de R., Noordwijk, te Noordwijk een 2den persoon per rijwiel vervooren, f2 of 1 d.; LEIDEN. De avond-, nacht- en Zonda gdienst, apotheken wordt .van Maandag 7 tot met Zondag 13 Oot. waargenomen door apotheek van den heer M. Boekwijt, Viscl markt 8, telefoon 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. C. G., openbare dronkenschap, f 5 of 3 d. H. J. S., idem, f5 of 3 d.; A. C., zonde noodzaak links van den weg fietsen, of 2 d.; H. v. V„ fietsen zonder licht, f of 2d.; N. Z., Voorburg, met een auto ri den zonder behoorlijk aan de achterzijd aangebracht nummer met letter, f 3 of 2 d. I. A. v. d. T., openbare dronkonschap e overtreding der wapenwet, 2 X f 5 of 2 3 d., met verbeurdverklaring van het beslaggenomen wapen; A. S., loopen c verboden grond, f 3 of 2 d.; L. de H., iden f 3 of 2 d. Plaatselijke Commissie van Toezicht op d scholen voor M. 0. Jaarverslag 192 8. Aan bovengenoemd verslag on tl eene nen wij het volgende: Het aantal leerlingen van de Gem. I B. S. met 5-jarigen cursus, bedroeg op 1 September 1928 205 mannelijke en 71 vroi welijke. In het geheel werden van de 19 leerlingen 29 niet bevorderd, d.i. 14.6 pro cent (vorig jaar 16.7 pot.). In totaal wei den tot de onderscheidene klassen toege laten 71 jongens en 18 meisjes. Van de 14 leerlingen der oeconomischi afdeeling B. slaagden 43 van de 52 leer lingen. Het gehalte der leerlingen in d eerste klasse liet weder te wenschen in èen der afdeelir.gen werd 50 proogfl nier bevorderd. Ten aanzien van de Chr. H. B. S. met jarigen cursus wordt opgemerkt, dat he aantal leerlingen bedroeg 132 mannelijk en 29 vrouwelijke. Toegelaten werden 38 jongens en meisjes; van de 142 leerlingen werden 3i niet bevorderd. De 13 leerlingen, die he eind-examen der oeconomische afdeeliu aflegden, slaagden allen van de 14 candi daten voor eindexamen B werden 5 af ge wezen. De R.-K. H. B. S. met 5-jarigen curst heeft thans twee klassen de eerste teld op 15 September 19-2S 23, de tweede 31 leoi lingen. Bij het einde van den vorigen cui sus werden van do 20 leerlingen der eerst klasse 19 bevorderd. De H. B. S. voor Meisjes telde op 1 Sept. '28 99 leerlingen; aan het einde va den cursus namen 76 leerlingen deel aai de eindrepetities, waarvan 7 niet werde: bevorderd. De 7 leerlingen der 5e klasse A slaagden allen voor het eindexamen evenals de candidaten voor het eindexamen der 6e k Voordracht prof. L. W. Lee. Op nitnoodiging van de Leidsche Ver ceniging voor Wetenschappelijke Voor drachten, zal Dinsdag 22 dezer, des avond te 8 uur. prof. R. W. Lee, hoogleeraar t' Oxford, in het klein auditorium der Leid sche Universiteit een lezing houden ove het onderwerp: Wat' is er van het Ro meinschHollandsch recht geworden. Reserve 2e luit. J. C. Fock, van het 6< reg. veld-art„ komt van 4 t.m. 23 Novem ber alhier voor herhalingsoefeningen on der de wapenen. De Commissars van Politie te Leidei brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald dat een ieder, die een vreemdeling in zij) inrichting, huis of woning opneemt, binnei 24 uur verplicht is daarvan kennis te ven aan genoemden- Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 9—12 uui van 24 en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van d Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voo dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz omstreeks half een ha« een aanrijding plaats op den, hoek Rijns burgersingelMaredijk tusschen een auti van Hoyer, bestuur door den 25-jarig-ci v. Lwonende Maredijk en den 27-jarigei wielrijder dr. van H. Het rijwiel van dr. H. werd geheel vernield. De schuld ligt bi den autobestuurder, die te laat signalei gaf. Hedenmiddag te 12 nur werd door de garnizoenscommandan t ten garnizoens bureele aanbesteed de levering van aard appelen voor de soldatenmenages hier te stede over de volgende tijdvakken: a. Nov. ^9 tmv 31 Maart 1930; b. 1 Nov. '2 t.m. 31 Mei 1930. Ingeschreven was als volgt-: Veilingver eeniging Haarlemmermeer, Hoofddorp, klei aard. a. 4.84, b. 5.07; fa. Fontein, kle a. 3.71, b. 3.85; fa. N. v. d. Vlist 3.49; fa. W, den Heeten, klei a. 3.11 b. 3.37; fa, Kempeneers, klei a. on' b. 3.00.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2