gtiste jaargang WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 Vo. 6303 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Van de zeppelin en baar uitvinder BUITENLAND niüttifa 7 lE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voomtbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal iij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf 2.95 per kwartaal [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- iijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen f TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DE EERSTE MISLUKKINGEN EINDELIJK SUCCES. DE GROOTE VLUCHTEN „Dees isch'e Narr". Het is met Graaf Ferdinand von Zep pelin gegaan zooals met zoovele uitvin- ers en baanbrekers op velerlei gebied, ïerst de miskenning, toen het succes, eerst e strijd, de wanhopig volgehouden strijd n toen de overwinning, eerst beschouwd Is een gek, een dwaas, teen gehuldigd en ;eprezen als een man, die mede den roem •an Duitschland, op technisch gebied, be- ■estigde. Vele jaren geleden zat aan een .hotcl- riddagtafel te Stuttgart, in een onderhoud iet mede-aanzittende officieren, een heer pan middelbaren leeftijd, met grijzende laren, maar nog van jeugdig aandoende jewegingen en levendigheid. Het was de- wel allerminst aan te zien. dat hij »eeds de waardigheden van Generaal-Ma- oor, Wurtemberg's gezant aan het Prui- ische hof en lid van den Bondsraad te lerlijn in één persoon had vereenigd. Een vreemde gast, wien de zoo druk rerklarcnde of wel weerleggende heer te genover zijn hoewel opmerkzame, doch van twijfel blijkgevende toehoorders, wel eenige belangstelling inboezemde, vroeg na af- ,oop van den maaltijd een hotelbediende, rie toch die bewegelijke oude heer was. Waarop in onvervalscht „schwabisch" het ®twoord kwam: „Na, dees iscb'o Njrr, ner meint mer könnte fliege". (Die daar lis een gek, die meent, dat wij kunnen vlie den). Zoo dachten de landgenooten van Zeppe- in en ook buiten zijn vaderland was hij ils profeet niet geëerd. Jarenlang heeft hij moeten strijden en iet lot scheen tegen hem. Mislukking op nislukking volgde, onverzettelijk bleef zijn il om te slagen. Miskenning was zijn deel, ij ging voort. De worsteling van dezen ïan, zoo werd ergens gezegd, om de ver wezenlijking van zijn gedachte, de onver- itoorbare kracht van zijn overtuiging ook iij den hardnekkigsten tegenspoed zullen elfs het nageslacht nog ontroeren en het woord van Horatius ,,Impavidum ferient ninae" (onbevreesd, al stort alles rondom n) schijnt zeker wel op hem van toe- >assïng te zijn. Reeds kort na den Fransch-Duitschen •orlog, "waaraan Graaf Zeppelin als offi cer deelnam hij had reeds gevochten n den Amerikaanschen Successieoorlog en n den oorlog tegen Oostenrijk had hij :ijn eerste project voor een in cellen ver- leeld luchtschip ontworpen. Doch eerst in I6S7 bood hij hierover den koning van Wurtember een memorie aan. Dat hij het ministerie van oorlog de ge- egenheid bood, van het bestuurbare lucht schip, dat hij had uitgevonden, gebruik te taaken, spreekt haast van zelf. Hij was voor alles militair en in de eerste plaats er op bedacht de weerbaarheid van zijn land grooter te maken. Hij zag in de be stuurbare luchtballon een versterking van de weermacht, al vergat hij de andere voordeelen van dergelijke luchtschepen niet. In een oproep aan het Duitsche volk Van December 1895 schreef hij o.m.: „De bestuurbare luchtschepen, welke onder de ongunstigste omstandigheden zeven en een balven dag lang een gemiddelde snelheid van meer dan 1000 K.M. per dag onafge broken vliegen, zijn in staat, behalve hun doelmatigheid voor legerdoeleinden, o.m. de volgende diensten te presteeren: Zij kunnen de vloot, waarmede ze door signalen in verbinding staan, plaats en beweging van vijandelijke vloten aan geven. Ze zullen de scheepvaart van grooten dienst zijn, door het zoeken naar vermiste of gezonken schepen en door fotografische opnamen van kusten, welke nog vrijwel on bekend zijn. 3. Ze kunnen worden gebruikt voor het ontsluiten, het beheerschen, de bescher ming en de uitbreiding enz. van onze kolo niën. 4. De luchtschepen kunnen voor de aard rijkskunde van veel nut. zijn, daar bijv. Afrika in drie dagen doorkruist, en de Noordpool van den Noordelijke haven door «en vlucht heen en weer kan worden be reikt. 5. Niet minder ntrb kan de meteorolo gie van de luchtschepen hebben. 6. Groote beteekenis zullen in ieder geval de luchtschepen hebben voor het we- reldpostverkeer. De post kan bijv. van Ber lijn in 38 uren naar Konstantinopel, in 60 nren naar Alexandria en naar New York in 51/2 dag in één vlucht worden overge bracht. Zooals men ziet een toekomstbeeld, dat allang tot werkelijkheid is geworden Het oordeel der deskundigen Maar in die dagen lachte men Zeppelin uit. En het is merkwaardig het oordeel van deskundigen te lezen, die in opdracht van den Duitschen keizer, die Zeppelin ook al een dwaas vond, bijeen waren gekomen om ever de uitvinding van den laatste te oor- deelen. Onder de autoriteiten op technisch ge bied, die over de uitvinding van graaf Zep pelin moesten oordeelen, bevonden zich ook een professor uit Berlijn en Maxim, de kanonnenkoning en luchtschip-construc teur. Ze verklaarden: „Bij de groote oppervlakte immers, die een luchtvaartuig, van welken vorm ook, den weerstand der lucht biedt, een weer stand, die bij verhooging der snelheid tot het reusachtige gepotientieerd wordt, is een enorme drijvende kracht gebiedend noodzakelijk. Maar deze kracht verlangt op haar beurt weer mechanismen en moto ren, die onder alle omstandigheden meer gewicht bezitten dan het vaartuig zou kun nen dragen. Een vergrooting van het laat ste zou evenwel niets helpen, daar in dit geval de weerstandsoppervlakte nogmaals grooter zal worden. Het luchtschip zal wel nooit een snelheid van bijv. 12 meter per seconde bereiken, trots alle scherpzinnig heid en geldelijke opofferingen." Het is wel merkwaardig een dergelijke uitspraak te lezen in een tijd, waarin het luchtschip, naar den kloeken uitvinder ge noemd, een reis om de wereld heeft ge maakt, in zulk een korten tijd als nooit te voren. En na deze bijeenkomst, waarbij de oude man als een kwajongen werd behandeld en door den keizer genegeerd, kreeg hij van het Duitsche ministerie de mededee- ling (29 September 1895), „dat het thans nu als in onafzienbare tijden onmogelijk zal zijn, gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een luchtschip als door Uwe Excellentie uitgevonden". Toen Zeppelin nul op het rekwest had gekregen, richtte hij zich tot het Duitsche volk met de bede hem te helpen. Daarin schreef hij: „Gaarne wil ik gelooven, iedere Duit- scher wenscht, dat mijn werk en streven hun doel zullen bereiken. Doch door vro me wenschen alleen wordt niet:» gebc- renHet meest verdienstelijk zullen de genen zich maken, wanneer ze konden be sluiten 20 mark bons te koopen. Ik zal zelf 25000 mark geven. Wanneer men aanneemt, dat het hier een zaak geldt van onschatbare waarde, voor het Duitsche vaderland, dan handelt men snel. Er is altijd gevaar, dat het buiten land ons voor is". Die oproep was van December 1895. Het zou lang duren voor Zeppelin in staat was om zijn eerste luchtschip te bou wen. In 1901 werd het gedemonteerd, om dat Zeppelin geen geld meer had om ver der met zijn werk door te gaan en regee ring en publiek hem niet steunden. Doch in 1905 begon hij met den bouw van een nieuw luchtschip. Het. werd 17 Ja nuari 1906 door een storm vernietigd. Het derde luchtschip L 3 scheen niet te vol doen en werd in 1913 afgebroken. Toen volgde het drama van Echterdingen (5 Aug. 1908). Na een schitterende reis met de L 4 werd dit luchtschip vernield. Zeppelin stond radeloos, dat scheen hem het einde en toen richtte hij zich weer tot het Duit sche volk en zie, binnen een paai weken was een bedrag van niet minder dan 6.170.000 mark bijeen. Zeppelin behoefde zijn levenswerk niet op te geven. In 1909 werd te Friedrichs- hafen een werf voor luchtschepen gebouwd, terwijl in 1910 de Deutsche Luftschiffahrts- Aktien-Gesellschaft met een kapitaal van 3 millioen mark werd opgericht. Reeds in 1912 kan men van Hamburg met een „Zep pelin" naar Zwitserland reizen via Dussel- dorf, Frankfort a. M. en Baden-Baden. Met welkè moeilijkheden Zeppelin ver der had te kampen kan blijken uit de ge schiedenis van de verschillende luchtsche pen door hem en zijn maatschappij vóór den oorlog gebouwd. De L 5 werd 25 April 1910 door storm vernield, L. 6 verbrandde in de hal van Baden-Oes op den 14en September 1917. L. 7, welke den naam van „Deutschland" kreeg, werd 28 Juni 1910 afgebroken, de L. 8 werd den 16den Mei 1911 beschadigd. De L. 10 verbrandde in de Dusseldorfer bal in het jaar 1912, De L. 11, welke den naam droeg van „Victoria Louise", werd in 3914 afgebroken. Het. zelfde geschiedde met de luchtschepen L. 12 en L- 13. Het eerste marine-luchtschip, de L. 14, werd bij Helgoland vernield, het zelfde geschied de met de L. 15, dar, op 19 Maart 1913 werd vernield. Toen kwam de wereldoorlog. En door den ooorlcg werd de bruikbaarheid van luchtschepen voor aanvallen op vreemde Landen beu ezen Engeland had wel kennis gekregen van de welgeslaagde proeven met de Zeppelins boven Duitschland, doch men noemde het eerst een spel der verbeelding. Het zou Engeland spoedig blijken, dat het geen verbeelding was, dat eèn afstand van 600 K.M. heel snel door Zeppelins kon worden afgelegd. Het moest het tot zijn schade ender vinden. Eindelijk de erkenning. Reeds lang ha/d men in Duitschland de bruikbaarheid der Zeppelins ingezien. En nu sloeg ook de stemming ten opzichte van den ouden uitvinder om. Duitsche hooge- scholen verleenden Graaf Zeppelin het. eere-doktoraat-, niet lang daarna was keizer Wilhelm, die eerst voorstander van het half-stijve systeem van majoor von Parse- val was geweest, van opinie veranderd, was nu voor het starre systeem van Zep- pelinen hij verleende den man die hij eerst als een dwaas had beschouwd, do hoogste eoreteekenen en bij de eeiste ont moeting werd de oude, zoolang miskende uitvinder, die door zijn vorst „de fanati cus aan dc Bodensee" werd genoemd, door dien zelfden vorst broederlijk omhelsd. Zooals men weet was de „Graf Zeppe lin", waarmede de reis om de wereld weid gemaakt, het 127ste luchtschip, dat naar het systeem-Zeppelin werd gebouwd. Het is hier de plaats o:j' v,n de geschiedenis van de 127 Zeppelins iïo. te gaan. Van de Zeppelins van L. 1 tot L. 15 vertelden we reeds. Wederwaardigheden. In werkelijkheid werden niet alle Zep pelins volledig afgemaakt, ook al waren ze reeds op stapel gezet. De "Zeppelins 70, 115 tot 119 en van 122 tot 125 werden nooit afgebouwd. Het grootste aantal Zeppelins werd natuurlijk tijdens den oorlog ge bouwd, daar leger en marine zich van dit luchtverkeersmiddel voer allerlei doelein den bedienden. Het is begrijpelijk, dat ook de meeste luchtschepen het slachtoffer werden van den oorlog, hetzij door vijan delijke aanvallen, of door andere cata- strophen als stranden en verbranden, ver nietigd werden. De L. 16 en L. 17 werden afgebroken, de L. 18 en L. 19 evenals L. 20 vernield. De L. 21 werd bij een aanval op Luik op den 6den Augustus 1914 zwaar beschadigd. De L. 22 en de L. 23 ondergingen hetzelfde lot in de eerste oorlogsmaanden. De L. 24 strandde in Februari 1915 aan de Deen- öche kust. De L. 25 werd door een vlieger aanval vernield, de L. 20 werd in een Ju- terborg gedemonteerd. De L. 27 strandde in een sneeuwstorm, de L. 2S en L. 29 wer den afgebroken, de L. 30 en L. 31 verbrand den. De luchtschepen L. 32, 37, 38, 47, 54, 61, 64, 74, 78, S6, 92, 93, 100, 108, en 112 wer den door de wapens van den vijand vernie tigd. De L. 33 strandde in Maart 1915 bij Ostende, de L. 34 verbrandde in Inster- burg, de L. 35 werd door storm vernield, de L. 36 verbrandde in het jaar 1916 in Fuhls- buttel, de L. 39 wer d.ifgebroken, evenals de L. 41 en 42, 44, 45, 50, 51, 57, 5S, 63, 67, 71, 73, 77, S0, 81, 84, 88, en 100. De ulcht- schepen L. 40 en L. 104 werden door den bliksem vernield. De eerste op den 3den September 1915, de laatste op den 24sten September 1916. Een enkel luchtschip, de L. 76 viel op 24 September 1915 onbescha digd in handen van dc Engelschen. Do L. 43 strandde op den lOden Augustus 1915 bij Ostende, dc L. 46 werd op den 23sten Juni 1919, na den wapenstilstand in Nord- holz vernield. De overige luchtschepen wer den óf door weersinvloeden óf door den oorlog vernield. Of ze vielen het vuur ton offer. Doelen van het luchtschip L. 62, dat in den zomer van 1920 was gesloopt, wei den aan België geleverd, terwijl enkele deelen van de L. 75, in Augustus 1920 ge demonteerd aan Japan worden uitgeleverd. Het luchtschip L, 120 moest aan Italië worden afgestaan, het luchtschip L. 109 kwam aan Engeland. Het luchtschip de I. 126 werd naar Amerika gebracht en heet daar de „Los Angeles". De groote vluchten. We komen aan de L. 129, aan welk luchtschip wel een plaats in de wereldge schiedenis, evenals aan zijn bestuurder dr. Eckener, een leerling van Zeppelin, zal worden ingeruimd. Op het einde van Mei 1929 werd het schip bij de poging om den Oceaan over te steken van den ondergang gered door een noodlanding bij Cuers Pier- refeu. De leider van het schip vond bjj de landing in Frankrijk uitstekende hulp van de verschillende Fransche autoriteiten. Het echec van dezen tocht was veroorzaakt door bet onklaarraken van drie motoren van de vijf, waarover het luchtschip beschikte. Te ruggebracht naar de oevers van het meer van Constanz, onderging het luchtschip verschillende veranderingen. Den eersten Augustus werd de nieuwe tocht ondernomen met het bekende 6ucces. Heb luchtschip trok over de vallei van de Rhone, passeerde vervolgens Gibraltar en de Azoren en bereikte Lakehurst in 93 uur. De terugkeer naar Friedrichshafen ging veel sneller. In ruim twee dagen werd de terugreis afgelegd. Op Donderdag 15 Augustus, 120 uur na zijn terugkeer van de Yereenigde Staten, zette het luchtschip zijn tocht voort naar Tokio. De geheele wereld, in bewondering voor den schitterenden onderneming van dr. Eckener, volgde met groote belangstel ling den tocht van den „Graf Zeppelin". Het Oeralgebergte vormde een belangrijke hindernis doch voor de. Zeppelin was ook dit gebied geen bezwaar. Het schip vloog over Siberië, waar de groote verlatenheid van de oneindige stop pen de passagiers aangreep. In ruim hon derd uur was de tocht van Friedrichshafen Tokio volbracht. Toen volgde de tccht over den Pacific. Nog nimmer had een lucht verkeersmiddel den weg JapanYereenig de Staten afgelegd. Vliegeniers hadden den weg San FranciscoHonoloeloe geno men, Kingford Smith en zijn drie metge zellen trokken den Stillen Oceaan over van Amerika naar Australië, maar nooit had een vliegenier het beproefd den weg te nemen van Japan naar Amerika. Dr. Eckener, vertrouwende op zijn luchtschip, deed het en hij slaagde. Op den 29sten Augustus was de reis om de wereld volbracht. Alle records wa ren gebroken, in een en twintig dagen had de „Graf Zeppelin" 39.350 K.M. afgelegd. In 1924 hadden de Amerikaansche vliege- jiiers voor de reis om de wereld nog 192 dagen noodig, terwijl do beroemde Philias Fogg van Jules Verne nog tachtig dagen noodig had. Graaf Zeppelin heeft nog de praktische toepassing van zijn uitvinding mogen be leven. Dat het luchtschip van zijn vinding een reis om de wereld zou maken, in de helft van den tijd, welke een stoomschip noodig heeft om dezelfde route af te leg gen, mocht hij niet beleven. Hij stierf 8 Maart 1917. Hij was geboren den 8sten JuU 1838 te Constanz. Boven Nederland. Binnenkort zal het luchtschip ook boven Leiden te zien zijn. Zooals elders gemeld, is de tocht wegens het stormachtige weer uitgesteld. Dit nummer bestaat uit drie bladen DUITSCHLAND In de Lubecksche „Burgerschaft". Een communistisch relletje. In de avondzilting van de Bürgerschaft van Lübeck kwam het gisteren tusschen de communistische afgevaardigden en den voorzitter tot ernstige incidenten. Toen de voorzitter kennis gaf van een ingekomen voorstel der communisten tot opheffing van het verbod van den Rood- strijdersbond, eischten de communisten een verklaring te mogen afleggen. Dit werd hun geweigerd. De communis ten maakten daarover groot misbaar. Een communist werd driemaal tot de orde ge roepen, tenslotte werd de zitting opgehe ven. De communisten stoorden zich echter nergens aan, vergaderden door, en lazen hun verklaring voor. Daarop werd het licht in de zaal uitge draaid. De communisten streken echter 't eene lucifertje na het andere aan en zet ten, onder deze belichting, de voorlezing voort. Ten slotte hieven zij, in de pikdonkere zaal de internationale aan. Op de tribune werd instemming betuigd. Na heropening der zitting deed de voor zitter do tribune ontruimen en gelastte een der communistische afgevaardigden de zaal te verlaten. Deze weigerde, waarop de polite geroe pen werd. De herriemakende afgevaardig de ging toen zonder verderen tegenstand mee en de zitting kon weer voortgang ne men. Lord Rothermere over Duitscbland's goeden wil. Hij stelt teruggave vanDuitsch koloniaal gebied, voor. Lord Rothermere schrijft in zijn in de „Daily Mail" verschijnend tweede artikel over zijn indrukken op een reis door Duitschland onder het opschrift: „De re publiek zal stand houden." ..Ik ben er van overtuigd, dat de Hohen- zollerns den troon van Duitschland defini- tief ver] VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Over graaf Zeppelin en zijn resultaten. Een communistisch relletje in den Lü- beckschen gemeenteraad. De tocht van de Zeppelin naar ons land uitgesteld (2de blad). BINNENLAND. De Centrale Raadsvergadering van De Hanze in het Bisdom Haarlem te Wasse naar. (2de blad). De Duitsche republiek heeft sinds haar beslaan haar gezag gehandhaafd en met taai doorzetten vele gunsten van.vroegere tegenstanders verkregen." Rothermere pleit ervoor, dat andere na^ ties de Duitsche regeering zullen helpen, om haar gezag verder te versterken, want zij heeft tastbare bewijzen van haar goede bedoelingen gegeven. Hij raadt de Britsche regoering aan. als practisc-hen en onmiddellijken stap tot dit doel de teruggave van het voormalige Duitsch-Kameroen en van het Britsche aandeel aan Togo, die beide een last voor den Britschen, fiscus 'betcekeneD, aan Duitschland als akt van internationalen goeden wil ernstig re overwegen. Rothermere spoort daarom de Britsche arbeidersregeering aan. den Volkenbond den wensch mede te deelen, het Britsche aandeel aan Togo en. het voormalige Duitsch-Kamerocn aan Duitschland terug te geven. AFGHANISTAN. De toestand in Afghanistan. Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het Telegraaf-agentschap de Sovjet-Unie mede, dat de troepen van Nadir Khan erin geslaagd zijn het fort Balahissar te bezetten. Volgens een officieuze mededee- lin'g zou Habib Oellah zich voor de vlucht voorbereiden. De zuidelijke voorsteden van Kaboel zijn dooT de troepen van Nadir Khan bezet. Te Moskou traoht men door heb draad loos station Hasjkent met "Kaboel in ver binding te komen. Tot nu toe weigert Ka boel evenwel mededeelingen omtrent den toestand in Afghanistan te doen. AMERIKA MacDonald in Amerika. Rede voor het Congres. Mac Donald heeft gisteren, vergezeld *an den Britschen gezant to Washington, het aangekondigde bezoek gebracht aan het congres. Hij versoheen eerst in het re presentantenhuis, waar hij met gejuich ontvangen werd. Na een korte toespraak tot de afgevaar digden begaf hij zioh, door vier senatoren vergezeld, naar den senaat, waar intus- schen de parlementaire debatten waren verdaagd. De tribunes waren dicht bezet; in de diplomatenloge bevond zich do Fransohe ambassadeur. Bij zijn binnentreden werd de Britsche premier met een langdurig handgeklap ontvangen. De voorzitter Curtis hield vervolgens een korte begroetingsrede, waarin 'hij oa. de hoop uitsprak, dat het vloten-vraag- stuk tob een goed eind zou kunnen worden gebracht. Daarop sprak Mac Donald. Hij dankte voor de ontvangst en verklaarde, dat hij zoo veel overeenkomst zag tusschen de parlementen van de Vereenigde Staten cn Engeland dab hij zioh verwonderde, dat de overeenstemming tussohon do beide lan den zoo lang was uitgebleven. Hij was hier gekomen, om misverstan den uit te roeien. Noch Engeland, noch de Vereenigde Sta ten van Amerika zouden een bondgenoot schap sluiten gericht tegen een ander volk of een groep van volken. Kellogg en Briand hebben het hisborisoh vredespact van Parijs aan de menschheid gebracht. Wij moeten thans aan den arbeid voor den vrede. Een no'bele werker voor den vrede was Gustav Stresemann, die stil, kraohtig, heldhaftig de zaak van den vrede diende en, hoewel in het buitenland en in eigen land door vijanden omgeven, voor Duitsch land en do internationale ontwapening „fair" gestreden heeft. Spreker wilde door dn vermolding van de groote verdiensten van Stresemann op deze plaats een krans op zijn graf leggen. De rede, die een diepen indruk maakte, werd met minuten-lang applaus ontvan-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1