LUCHTVAART VRAGENBUS Burgerlijke Stand kVEEDE BLAD DE LEÏDSCHE COURANT. DINSDAG 8 OCTOBER 1929 EMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. ACHTGrFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk ongeval. Zaterdagmiddag is op de Admiraal de iyt.erw.eg bij de Zoutmanstraat te A'dara n oude vrouw door de tram van de N. I.T.M. overreden en gedood. De vrouw, •erpleegde uit het Nederl. ïïerv. Dia- nessehuis, was uit een wagen van den oterdijkdienst gestapt en wiide vervol- ns de straat oversteken. Doordat een to naderde week zij terug op de tram- ils. Op dat oogenblik kwam juist een tram ar Zandvoort aan, die de-oude vrouw eep en ongeveer twintig Meter meesleur- Door -het wegbreken van een gedeelte ,n het hek, dat de trambaan afsluit, kon :n de vrouw, die op slag doou geweekt •_eb zijn, te voorschijn brengen. Het zeer rminkte lijk werd per ziekenauto naar t Willielminagasthuis vervoerd. Aanrijdingen bij Eindhoven. Een doode, een ernstig gewonde. Gisteravond kwam de 48-jarige grond- ■rker L. Slomp per fiets van den Riel- ïen dijk, om dwars den Geldropschen- ?g over te steken. Op hetzelfde oogen- .sseerde een bestelauto, bestuurd or F. uit Maastricht. Voor beiden was t uitzicht belemmerd door een paar stil- ande auto's, met het gevolg dat de wiel der tegen het reehtervoorspatbord van n auto reed, en met een smak tegen den ond werd geslagen. In bewusteloozen tand werd hij een naburg huis binnen dragen, waar hij kort daarna aan de ge lgen is overleden. Vermoedelijk heeft een schedelbreuk bekomen. Hij had een >nd aan het hoofd. De chauffeur F. liep nige verwondingen op door glasscher- n, daar de voorruit van den auto was rbrijzeld. Door de recherche wordt een derzoek ingesteld. Ernstig motorongeluk. Te Mildam (Fr.) heeft Zaterdagavond ernstig motorongeluk plaats gehad larbij de heer S. uitvoerder van de weg- rbetering aldaar werd gedood. H. uit ildani werd ernstig gewond naar het ekenhuis te Heerenveen overgebracht. Onder de gemeente Geldrop reed de otorrijder K., uit Aalst, bij Eindhoven, ordat hij even niet voor zich keek, recht een autobus aan, die uit de tegenover stelde richting kwam. Hij bekwam een .pende hoofdwond en is naar het zieken- te Eindhoven overgebracht. Zijn toe- and is zeer ernstig. De aanrijding ge- •urde met zulk een kracht, dat de voor- ielen van den autobus in het ongereede ju geraakt. Overreden en gedood. Het 10-jarig dochtertje van J. v. d. R., Oudenboaeb is '-Donderdagmiddag bij t spelen op straat onder een vrachtauto ïloopen en gedood. Ernstige val. Zaterdag is in Huize Padua te Handel 28-jarige schilder C. Jeurgens van meer m 10 M. hoogte gevallen. Hij bekwam n schedel- en beenfractuur en inwendi- kneuzingen en werd, na voorzien "te zijn in de laatste H.H. Sacramenten, in zeer ■nstigen toestand naar het gasthuis te 1 overgebracht. Dak ingestort. Zondagnacht is het dak van een dubbele oning, bewoond door de arbeiders H. usser en J. Goor te Barneveld, met een reeselijk gekraak ingestort, gelukkig mder persoonlijke ongevallen te veroor- tkcn. Even later is de 77-jarige eigenaar heer J. van Dijk, die in hetzelfde pand oonde en reeds eerder ongesteld was, rerleden. Verdronken. Toen de schipper J. K. zich met. zijn ouw aan boord van het schip „Wieder hen", liggende in de Dokhaven te Dór- recht wilde begeven, kwam laatstge- lemde tusschen den wal en het schip te ater te vallen. Eerst na tien minuten ge- ikte het den schipper met behulp vai* enige andere personen zijn vrouw met en haak op te halen. Door een inmiddels >rschenen politie-agent werd onmiddellijk unstmatige ademhaling toegepast, dooh directeur van den Gem. Geneeskundi- en Dienst, die spoedig ter plaatse was, on slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de R. K. Begraafplaats verge bracht. ALASTRIM. Te Rotterdam. Zaterdag zijn in de barakken aan de 'ildegondisstraat te Botterdam wederom wee alastrimlijdera opgenomen. Gisteravond toen de Geneeskundige ienst te Rotterdam voor de eerste maal iet 18 auto's is uitgerukt voor bet vacci- eereu op straat zijn in totaal 4690 perso- eiringeënt. Te Arnhem een verdacht geval. Te Arnhem heeft zich een geval voor- edaan, dat aan Alastrim doet denken. De atiënt is iemand, die in Rotterdam heeft ertoefd en ziek thuis is gekomen. Hij is observatie genomen. In verband met dit geval is de open- tere school aan het Roermondscheplein, een tijd lang als roodvonk-barak heeft ienst gedaan, doch daarna weer voor on- erwijs-doeleinclen is gebezigd, in allerijl en als noodziekenhuis ingericht. Te Roermond. Te Roermond heeft zich in een gezin de Julianastraat bij een kindje een unstig geval van alastrim voorgedaan. Geen alastrim te Voorburg. Vorige week Woensdag is bii den bur gemeester te Voorburg een geval van alastrim aangegeven bij een 12-j;: g meis je, wonende aan den Parkweg. Git een door het Staatstoezicht op de Volksgezond heid ingesteld onderzoek is geblc :n, dat het meisje niet door alastrim is aangetast. De verwoesting der pokken. De aflevering van 14 Augustus van „La Presse Medieale" bevat een historisch overzicht van de verwoestingen, die de pokken reeds onder het menschdom heb ben aangericht. Hoewel blijken; de toe gevoegde statistiek der ziekte vooral in tijden van verwoesting en oorlog in hevig heid toenam, heeft hierop de groote we reldoorlog een uitzondering gemaakt. Te~- wijl aan de fronten toch onder de meest gunstige omstandigheden vele menschcn bijeen waren, blijkt hot aantal gevallen, tengevolge van .de vaccinatie en revacci- natie, die sedert de negentiende eeuw krachtig was ter hand genomen, sterk te zijn afgenomen. Zoo kwamen er in het Fransche leg%r in de jaren 1914—1913 slechts 26 pokkengevalJcn voor. Dat -le pokken nog lang niet van den aardbodem waren verdwenen, bleek echter uit de epi demie, die in -het jaar 1919 in Europa uic- brak en het ergste deed vreezen. De maat regelen, die daarna werden genomen, heb ben het pokkengevaar krachtig beteugeld, zoodat de lijn der staf-stieken zelfs steil dalende werd. Dc statistiek, welke wij hier onder afdrukken, toont duidelijk hoe sinds 1919 het aantal pokkengevailen over het. algemeen afnam. Slecht? Engeland maakt hierop een zeer sprekende uiizondering. 1919 1926 1997 192S Engeland W. 294 10 146 11.767 12.433 Duitschlaijd 5.012 7 4 3 Oostenrijk 411 14.767 12.433 België 42 33 0 1. Bulgarije 874 1 2 0 Denemarken 0 0 0 0 Spanje (sterfg.) 3.620 Estland 267 6 4 2 Finland 1.759 1 0 2 Frankrijk 572 554 410 753 Griekenland 27 1C1 24 Hongarije Italië 36.365 195 119 59 Letland 5 11 Lithaucn 3 2 0 Xoorw. (steden) 0 0 2 0 Nederland 5 13 0 0 Polen 1.864 69 43 26 Roemenië 20.523 6 4 7 Zuid-Slavië 4 3 0 Zweden 7 0 0 0 Zwitserland 3 54 0 1 Tsj.-Slowakije 11.209 0 0 Oekrajina 227 161 69 Sovj.-Rusl. 169.545 10.014 10.630 4.119 Oe opgaven van/ Oekrajina en Sovjot- Rusland over 1928 zijn slechts over een tüHnpivk va.n acht maanden. Kinderverlamming. Te Blerick zijn in den loop van enkele weken 2 gevallen van kinderverlamming geoonstateerd. De kinderverlamming te Baflo (prov. Groningen) breidt zich nog steeds -uit. Er zijn reeds drie gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Verschillende ouders zenden hunne kinderen naar andere plaat sen, daar zij bang zijn voor besmetting. BRANDEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Haarlem door onbekende oorzaak brand ontstaan in een perceel aan de Frankenstraat, waarin gevestigd is een slagerij van den heer Eldik. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, tastte met vier stralen op de waterleiding het vuur aan en mocht er in slagen na eenige uren werken den brand tot de bovenver dieping te beperken. De benedenverdie ping en de naastliggende perceelen be kwamen waterschade. Verzekering dekt de schade. Brand in een kapel. In de kapel van den H. Cornelius te Bu- del, werd, naar de „Msb." meldt, brand ontdekt. Men wist het vuur te blusschen, doch het altaar was reeds grootendeels vernield. Motorrijwiel in brand. i» Zondagmiddag vloog tengevolge van warmloopen in de Kalfjeslaan te Nieuw- Amstel het motorrijwiel van een te Am sterdam woonachtigen jongeman in brand. Alhoewel hij onmiddel'ijk stopte geraak ten zijn kleeren in brand. De man had de tegenwoordigheid van geest zich in het natte gras rond te wemelen, -waardoor do vlammen werden gedoofd. Hij bekwam echter deerlijke brandwonden aan armen en handen. Het motorrijwiel verbrandde bijna geheel. Beschonken militairen Een gevecht met- d e politie. Zaterdagavond heeft een aantal be schonken militairen van de Koloniale Re serve te Nijmegen een ernstig relletje ver oorzaakt. De mannen waren in de Broer straat aan het vechten en toen de politie een hunner wilde arresteeren, keerden 7ij zich tegen den agent, waarbij zij al spoe dig hulp kregen van een aantal burgers. Er ontstond een gevecht, maar het gelukte de politie, die spoedig assistentie kreeg, den arrestant onder hevig verzet naar bet hoofdbureau over te brengen. Een agent in burger, die bij de arrestatie de helpende hand geboden had, werd, toen hij het po litiebureau verliet, door een burger aan gevallen, waarop een hevige worsteling ontstond, tengevolge waarvan beiden vrij ernstig aan het hoofd gewond werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Direct scho .t hulp-toe en werd ook de burger in arrest gesteld. Belgisch jacht gestrand. De opvarenden ïn veiligheid. Een Belgisch zeiljacht uit Antwerpen afkomstig, is gisterenavond nabij Waarde (Z.-Beveland) tegen de zeewering gestrand. De vele opvarenden hebben zich weten te redden. Door Smits Bergingsbedrijf is con tract gemaakt, om het schip le bergen. Men vreesde echter, dat het jacht vóór dit kon geschieden, lek zou slaan. Een gouden armband. De politie heeft bij een opkooper in Den Kaag in beslag genomen een gouctcn arm band, bezet met opalen en briljanten. Dczs armband zou ongeveer twee jaar geleder in den electrischen trein RotterdamDen Haag zijn verloren. Belanghebbenden wordt verzocht zich te vervoegen aan het Haagsche bureau van politie, afdceling B, tusschen 9 nur en half zes. Inbraak. Te Bennekom is ingebroken in de wo ning van den slager M. Een bedrag van 700, gj-ootendeels bankpapier en rolletjes zilveren pasmunt, wordt vermist. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE RAMP VAN DE „HAAK0N Vil". Vermoedelijk 35 dood en, Groote paniek onder de passagiers. Het staat nog niet definitief vast, hoe veel personen bij de ramp van de ..Haa kon VII" zijn omgekomen. Volgens te Drontjem van het eiland Floroe ontvangen berichten zijn zeer vermoedelijk 35 men- schenlevens te betreuren, doch de reederij koestert nog de hoop, dat dit cijfer over dreven is. Aan boord van het schip bevon den zich ongeveer 70 passagiers. Zeker is, dat van de bemanning negen leden zijn omgekomen. Het schip liep met een snelheid van 9 mijlen op het rif. De schok was zoo hevig, dat de kapitein, die zich op de brug be vond, in zee werd geslingerd. Hij werd in volkomen uitgeputten toestand opgepikt en heeft tot nu toe nog geen verklaring omtrent het gebeurde kunnen afleggen. Op het oogenblik dat de ramp plaats had, wa ren verscheidene passagiers reeds naar kooi gegaan. Het licht ging onmiddellijk uit; ten deele in nachtgewaad vlogen de passagiers aan dek. Volgens een der ge redden was er van een langdurige paniek geen sprake,* immers, voordat men goed wist wat er gebeurde, was het schip réeds, met uitzondering van het voorschip, ge kanteld. Bemanning en passagiers spron gen in zee of kropen naar voren. Ten slotte slaagde de Bootsman er in, een lijn van het schip naar een rotspunt te spannen; een aantal menschen werd daarlangs op het rif gebracht, waar zij vier uren ifi een felle koude moesten doorbrengen voordat zij door het s.s. ,.St. Luear" gered werden. Op dat oogenblik bevond zich nog een aantal personen op het vóorschip. In een derde-klasse-hut waren eenige menschen samengedrongen, die later gered konden worden. Een bekend zakenman uit Bergen, con sul Dan Hunn, die lichte verwondingen opliep, slaagde er in. toen het schip zware slagzij had gemaakt, een deur naar een der salons open te rukken; door deze ope ning konden velen uit den salon naar het vporschip kruipen. Een half uur later kwam het Xoorsche stoomschip „Arufinn Jarl" eb liep op 500 meter afstand van de plek, waar de „Haa kon VII" vergaan was, eveneens aan den grond. De Haakon VII" is door haar toe- ristentochten van Newcastle naar West- Noorwegen bekend. Fruitvervcerders te New York in staking. Pr ij zen sterk opgeloopen. Tweeduizend vrachtautobestuurders te New York, die het fruit van de spoorweg stations naar de detailverkoopers vervoe ren, zijn in staking gegaan. Onmiddellijk zijn de fruibprijzen sterk opgeloopen. On geveer tweeduizend vrachtauto's van de spoorwegen, die anders voor 5 millioen dollar fruit zouden hebben vervoerd, staan thans werkeloos. De stakers eiscben in voering van den achtutendag en extra betaling van overwerk. Zware storm in Portugal. Vele menschen tijdens typhoon gewond. In geheel Portugal woeden hevige stor men en onweersbuien; in Arouca hebben; overstroomingen plaats gehad, waardoor bruggen zijn weggeslagen, wijngaarden zijn vernield en vee om het leven is gekomen. Bij Cabo da Sines zijn door een typhoon boomen ontworteld en daken van de hui zen afgerukt. Vele menschen zijn hier ge wond. Vreeselijke moord. Vijf gezinsleden afgemaakt. Op een boerenhoeve in de omgeving van Nieswicz (Polen), is,een afschuwelijk mis drijf gepleegd, waarbij vijf menschen zijn omgebracht. Twee broers, die de op de boerderij wonende familie vijandelijk ge zind waren, drongen het huis binnen, en .vermoordden den boer, zijn vrouw, zijn zoon en dochter en het kind der laatste. De lijken der ongelukkigen vertoonden tallooze wonden. De daders zijn intusschen reeds gearresteerd. Misdadige sabotage cp spoorlijn. Officieel wordt medegedeeld, dat in den nacht van 4 op 5 October op de spoorlijn naar Neuegrug dicht bij het station See- sen door misdadige hand railsbouten en twee lasschingen zijn losgeschroefd. De beschadiging werd iu den vroegen ochtend door een spoorweginspecteur geconstateerd. Er is een belooning van 8000 mark uitge loofd voor het vinden van de(n) dader(s). Een bloedige bruiloft. Op een bruiloft in een plaatsje bij Worps- wede geraakten de gasten met elkaar slaags naar aanleiding van de vlaggen- kwestie. De bruidegom, die Staalhehn-man is. had' de zwart-wit-roode vlag doen hïjschen. Dat was echter in strijd met de politieke belijdenis der andere bruiloftsgasten, die tenslotte de vlag van het huis rukten en in flarden scheurden. Toen gingen de bruilofsgasten elkaar te lijf, met het resultaat, dat 10 personen met allerlei kwetsuren van de bruiloft huis waarts keerden. Een bruilofsgast uit Bre men had niet minder dan 11 messteken opgeloopen. De doodstraf in Rusland. Eenigen tijd geleden is in de nieuwe as- bestfabriek Gigant te Swerdlofsk een brand uitgebroken, die millioenen roebels schade heeft aangericht. Als schuldig aan het uitbreken, van den brahd werden de technische leider van de bouwdirectie, de leider van den bouw, de leider van de me chanische installatie, de commandant van de brandweer en nog vele anderen voor de rechtbank gedaagd. Waarin hun schuld precies bestaan heeft, lezen we in het be richt niet, maar vijf van de beklaagden zijn tot den kogel veroordeeld van twee is het vonnis wegens huil jeugd in gevan genisstraf van vijf en zes jaar gewijzigd en de anderen hebben gevangenisstraf fen van verschillenden termijn gekregen. Nat. Socialisten en Social-Democrater, Zondag kwam het in Schwarrenbach am Walde bij een sociaal-democratische ver gadering tot een bloedige botsing tusschen nationaal socialisten en aanhangers van den Reichsbanner. Drie nationalisten wer den zwaar gewond. Bovendien telde men 27 personen, welke licht gewond werden, waarvan 13 n?t;onalisten, terwijl de overi gen tot de sociaal-democraten behooren. Onder de gewonde nationalisten bevindt zich ook de leider van de plaatselijke af- deeling van Schwarzenbach dr. Eschler. De zwaar gewonden werden in bsdenkelij- ken toestand naar een particulier zieken huis vervoerd. DE LUCHTDIENST NAAR EN IN NED.-INDIë. Men weet hoe Van der Hoop, Van Weer den Poelman en Van den Broeke in 1924 met een F VII vliegtuig een enkele vlucht AmsterdamBatavia hebben uitgevoerd. In 1927 werd deze vlucht gevolgd door een tocht 'heen en weer naar Batavia, in op dracht van den heer Van Lear Black,be stuurders Geysendorffer en Scholte, werk tuigkundige Weber. In hetzelfde jaar vloog in opdracht van het Comité Vliegtocht Ne derlandIndië de Postduif met als eerste bestuurder Luitenant Koppen, als tweede bestuurder de K. L. M.-piloot Frijns en als werktuigkundige Ellman. eveneens naar Batavia en terug. In het jaar daarop werden de vier vliegtuigen, bestemd voor den dienst in Ned. Indië door de K. N. I. L. M. (Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij) door de lucht naar Indië gezonden, op welke enkele rei zen twee retour postvluchten van de K. L. M. aansloten. Dc eerste met de bemanning Smirnoff. Aler en Veenendaal, de tweede met de bemanning Duimelaar. Frijns en Bruinesteijn. De vluchten zijn thans op 12 September hervat, terwijl vandaag het eerste vliegtuig uit Indië den terug tocht zsvj aanvaarden, waarmede tijdelijk een veertiendaagsche postdienst in elke richting tot stand zal komen. Aan de or ganisatie van de vluchten, welke 12 Sep tember zijn aangevangen, heeft de K. L. M. zeer veel zorg besteed. Een vloot van vier 3-motorige vliegtuigen staat er voor ter beschikking, langs de route zijn overal goed werkende agentschappen gesticht, in 21 stations zijn kisten met onderdeelen uitgelegd, terwijl in vier hoofdstations, te weten, Bagdad, Karachi, Bangkok en Ban doeng nog extra deelen, zooals wielen, schroeven enz. zijn neergelegd; voorts zijn op 26 stations voorraden van benzine en olie opgeslagen. Hierbij heeft de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij groote me dewerking verleend. Deze grondorganisa- tie was bedoeld voor een veertiendaag- schen dienst zonder onderbreking-of des noods met een onderbreking van enkele maanden in den moessontijd; echter is te vreezen, dat 'hieraan wederom een einde moet worden gemaakt, daar de Britsch- Indisch© regeering de verbetering harer vliegterreinen ter hand wil nemen en ge durende die werkzaamheden heb gebruik dezer vliegvelden niet toestaat. Echter be staat wel het plan am zoodra ©enigszins mogelijk de vluchten tc hervatten en eind 1931 met belangrijk grootere toestellen wekelijksche postdiensten tusschen Am sterdam en Batavia zonder onderbreking te organiseeren. Wat het luchtverkeer in Indië zelf betreft het volgende: Reeds in 1920 heeft Generaal Snijders namens dc K. L. M. met het Indische Gouvernement onderhandelingen gevoerd om tot de schep ping van luchtverkeerdiensten in dezen archipel te geraken en de pogingen daar toe werden sindsdien door de K. L. M. on afgebroken voortgezet. Eerst in 1927 werd de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij (K. N. I. L. M.) gesticht welke tezamen met de K. L. M. de concessie-aanvraag indiende. Tusschen K. L. M. en K. N. I. L. M. bestaat een nauwe samenwerking, welke bij de Am sterdamBatavia-vluchten weer duidelijk tot uiting komt. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Het d8rde vliegtuig te Dsjask geland. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig, op weg naar Ned.-Indië hedenmorgen 5.40 uit Bagdad is vertrokken en na een tusschenlanding te Bushir om 16.40 te Dsjask is aangekomen. Alles was wel aan boord. VOLLEDIGE 'ROUTE VAN DE „GRAF ZEPPELIN". De tocht bover Nederland op 10 Oct. Bij do K. L. M. is bericht binnengeko men dat dc volledige route, welke de „Graf Zeppelin'' op 10 October, wanneer de weers omstandigheden medewerken, op baar tocht boven Nederland zal volgen, als vclgt is opgesteld: Nijmegen, Utrecht, Am sterdam, Haarlem. Den Haag, Rotterdam, Breda, V.-Hertcgcnbosch, Arnhem, Zwolle, Leeuwarden* Groningen. Het luchtschip komt uit de richting Dusseldorp en verlaat hef. land in do richting Einden. Voorts werd gemeld dat hoogstwaar schijnlijk dit jaar geen verdere vluchten boven Nederland zullen worden uitge voerd. De K. L. M. heeft besloten belangstellen den iu dc gelegenheid te stellen het lucht schip „Graf Zeppelin", dab op 10 October een bezoek aan ons land brengt, per vlieg tuig te begeleiden. Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam zullen vliegtuigen op stijgen om 't- luchtschip tegemoet te gaan. Van Amsterdam uit zal getracht worden de ontmoeting boven Utrecht te doen plaats hebben en van Rotterdam uit boven Leiden. Dc vluchten duren circa een uur. Het beperkte aantal beschikbare plaat sen maakt spoedige aanmelding voor deel neming aan dc tochten aanbevelenswaar dig. Uitgifte van Zeppelin-munten. De Duitschc regeering is van plan ter cere van den uitvinder, de bouwers en de bemanning van do Zeppelin naar aanlei ding van de eerste wereldvlucht, herinne- ringsmunten uil. te geven, die als stukken van drie en vijf mark zullen dienen. Vol gens een bij den rijksraad ingediend voor stel zullen de munten, ontworpen worden door de kunstenaar Waldemar Ramisch. Het avontuur van de „Vraagteéken". De Fransche legatie tc Peking heeft een telegram ontvangen van de vliegers Cos- tes en Bellonte, dio op hot oogenblik te Tsitsihar zijn, waarin zij mededeelden/dat zij een afstand van 9610 kilometer zonder tusschenlanding van Le Bourget naar de plek, waar zij in Mandsjoerije zijn gedaald hebben afgelegd. Het record van Ferrain en del Prete is dus ruimschoots verbeterd. Do legatie voegt er aan toe, dat dc beide vliegers, die 27 September te Le Bourget waren opgestegen om het af standsrecord te verbeteren, op 20 Septem ber ergens in de provincie Heilungkiang zijn gedaald en vandaar vijf dagen geloo- pen hebben om de plaats Tsitsihar tc be reiken. De Fransche consul te Charbin heeft zich thans naar Tsitsihar begeven, waar hij het noodigë zal doen om de vlie gers van brandstof en olie te voorzien, zodat zij hun vlucht naar Tokio zullen kunnen voortzetten. Vraag: Ik ben huurder van een huis, dat geen rioleering heeft. De W.C. loopt uit in een put. Nu is die put vol cn wel zoc, dat het boven den grond opwelt. Wie moet nu de put ledigen, de huisbaas of de huur der? Er is niets overeengekomen. antwoord: Het schoonhouden va-a putten, regenbakken en sekreten komt ten laste van den verhuurder, indien het tegen- .icel niet bedongen is, zegt art. 1620 va.a het Burgerlijk Wetboek. Vraag: Wanneer iemand ouderdoms rente trekt, van den R. v. A. en zoo iemand heeft schuld, kan dit door middel van den R. v. A. geind worden, evenals det gedaan wordt met belastingschuld? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk gedwongen inning door middel van be slag? Dat is niet mogelijk. Vraag omtrent vruchtgebruik van na latenschap, bij testament verleend aan stiefmoeder. Antwoord: Wanneer de erflater be windvoerders heeft aangesteld, kan van. deze beschikking niet worden afgeweken. Zijn de bewindvoerders aangesteld omdat de vruchtgebruikster geen zekerheid beeft gesteld en van deze verplichting ook niet is ontheven, dan kan zij hot beheer iu- eigen hand krijgen, indien alsnog zekerheid wordt gesteld. Vertier zegt de wet, dat wanneer bij een beschikking over vrucht gebruik het wettelijk erfdeel der kinderen wordt benadeeld (en dat is hier het ge val, de erfgenamen aan welke dat erfdeel is toegekend, de keus hebben of om deze beschikking uit te voeren of wel om aan de begiftigde den eigendom af te staan van dat gedeelte, waarover de erflater vrij beschikken kon. Nu kan, wanneer een tweede vrouw tegelijk erft met de kinde ren uit het eerste huwelijk, aan die tweeffe vrouw niet meer vermaakt worden dan het keinste kindsdeel en in geen geval meer dan een vierde gedeelte van de goe deren der erflaters. Het is een vrij ingewikkelde geschiedenis U kunt het uitzoeken daarvan beter aan den notaris overlaten. LEIDEN. Ondertrouwd: F. B. v. Ingen Sehe- nau jm. 26 j. en D. Wessel jd. 2-i j. J. G. v. Stijn jm. 28 j. en B. Glatthaar jd. 27 j. C. J. v. Vliet jm. 28 j. en M. v. Hooidonk jd. 26 j. D. Roest jm. 26 j. en S. M. C. Sieval jd. 23 j. J. J. Schim wed. 11 j. en R. Raraak jd. 35 j. H. de la Rie jd. 26 j. en J. Buis jet 22 j. J. F. v. d. Kwartel jm. 26 j. en P. Langezaal jd. 25 j J. J. Postma jm. 27 j. en M. E. J. Ovcrpelt jd. 27 j. - J. Wagemaker wed. 15 j. en T. Jen- ner jd. 36 j. W. Bodrij jm. 25 j. en M. Ouwerkerk jd. 20 j. J. Rootsakkers jm. 27 j. en A. de Haan jd. 27 j. A. C. de Ridder jm. 27 j. en W. J. v. d. Lubbe jd. 26 j.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5