21ste Jaargang ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 No. 6300 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ftureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Hef einde van den Zomertijd FEUILLETON BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. Wij herinneren er nog eens aan, dat de zomertijd HEDENNACHT om 3 uur ein digt. Men denke er aan HEDENNACHT de klokken een uur achteruit te zetten. Wij beginnen Maandag met een nieuw feuilleton „Het gekeim van de Zwaluw", voor ons blad be werkt door P. G. Hoeks. V Waarom geen socialist? Een bekende Engelsche politicus, Oar- row, is overgegaan tot de arbeiderspartij, en hij heef in een openbaren brief uiteen gezet, waarom hij socialist is geworden. Hij schrijft daarin o. m.: „Zooals de meeste, misschien wel alle menschen,, ben ik in mijn hart al tijd socialist geweest. Ik bedoel daar mee sympathie voor de menschen, die een ongelukkig lot uit de loterij van het leven hebben getrokken en het verlangen om onrechtvaardige toe standen uit de wereld te helpen" Klassenstrijd? D© S. D. A. P. hinkt op twee gedachten: Hu wordt weer 'ns klassenstrijd voorge houden, dan weer de samenwerking tus- schen de klassen. Den klassenstrijd verla ten durft en wil zij niet; wel wenscht zij nu en dan graag, van twee wallen te eten, en probeert ze dat ook. De algemeene vergadering van de He- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft te Utrecht een bijeenkomst gehouden, welke onder dit opzicht een bijzondere beteekenis heeft gehad. Daar is becritiseerd het feit, dat bij het afscheid van den heer Kalff, den afgetre den directeur der Hederlandsche Spoorwe gen, die ter gelegenheid van zijn heengaan gehuldigd werd, ook de Hederlandsche Vereeniging aan de huldiging had meege daan. Een „moderne" vakbond, staande op het standpunt van den klassenstrijd, die een vertrekkenden hoogsten superieur huldigt! Vinnig was de critiek daarop. Maar het hoofdbestuur heeft zioh toch uit haar moei lijke situatie weten te redden. En de re dactie van „Het Volk" valt die gehuldigd hebbende klassenstrijd-aanvoerder bij; het blad sohrijft o. m.: „"Wlanneer een organisatiebestuur thans een heengaand directielid mee uitluidt, beteekent dit, dat er door de kracht van de arbeidersbeweging een algeheele ommekeer in de verhoudin gen tusschen directe en personeel tot stand gekomen is, dat de directie thans op voet van gelijkheid met de mannen der organisatie, die zich vroeger ach ter een nummer moesten verschuilen, omgaat, dat de rechtelcozen van voor heen thans rechten hebben verkregen, dat het der organisatie dus is gelukt, zioh de positie te veroveren, die op den duur voeren moet tot medezeg genschap van het personeel in het be drijf". Dus: geen klassenstrijd meer? Heen, dat wordt niet onomwonden gezegd; en dat zou ook niet gezegd kunnen worden, want morgen wordt weer tot klassenstrijd De Marxistische èn niet-Marxistisohe S. D. A. P. wil o zoo graag van twee wal len eten! Wat haar tijdelijk goed kan be vallen, maar wat haar op den duur moet opbreken DUITSCHLAND Stresemanns dood. MacDonald over den Duitschen staatsman. De Engelsche premier, die zich, zooals men weet, aan boord bevindt van het s.s. Berengaria, heeft een telegram gericht aan de Duitsche regeering, waarin hij zijn deel neming betuigt met het overlijden van dr. Stresemann. MaoDonald zegt: „Stresemann was een van die mannen, op wiens werk de vreed zame ontwikkeling van Europa steunde. Door de verscheidene malen dat ik met hem in aanraking ben gekomen, is hij mij tot een waar vriend geworden. Ik kan niet ge- looven dat al het werk, dat hij tot stand heeft gebracht, weer ongedaan zou kunnen worden gemaakt". De Temps over Stresemann. De Fransche Temps ziet in Stresemann. een man, die zich tot de onmiddellijke mo gelijkheden wendde, een Duitscher met hart, geest en ziel, die geen andere zorg kende als het belang van Duitschland. Te midden van wankelende regeeringen en van de regeerings-omzekerheid der laatste jaren bleef Stresemann alleen in de Wil- helmstrasse vast aan het roer, omdat zelfs zijn tegenstanders eikenden, dat Duitsch land onder de tegenwoordige omstandig heden geen andere politiek kon volgen dan de zijne. Het blad stelt hem tegenover Briand. Stresemann was volgens het blad, een realist, die uitsluitend het belang van zi£p. land op het oog had en het edelmoe dige vuur voor een groot denkbeeld miste, dat Briand kenmerkt. Verder zegt het blad, dat het, zonder al te pessimistisch te willen zijn, vreest, dat de dood van Stresemann groote veranderin gen in Duitschland en in de wereld brengen FRANKRIJK. Een eigenaardige geschiedenis. Dezer dagen versoheen opeens de Rus sische zaakgelastigde Bessedowski hoogst opgewonden op de prefectuur van politie te Parijs en vroeg om zijn gezin te redden, dat daar werd vastgehouden. Dat was een merkwaardige geschiedenis, daar de Rus sische ambassade, zooals ieder ambassade gebouw in Frankrijk, exterritorialiteits- recht geniet. Heb was evenwel de zaakge lastigde zelf, die, de opheffing daarvan vroeg, zoodat er geen bezwaar was. Besse dowski, die zich sinds eenigen tijd het on genoegen van Moskou op den hals heeft ge haald, vertelde, dat er een lid van de Ge- peoe uit Moskou was gekomen en hem ge sommeerd had om zich onmiddellijk voor de regeering te Moskou te verantwoorden. Toen Bessedowski dit weigerde, werd hij gevangen gehouden in het ambassade-ge bouw. Hij wist echter te ontsnappen en na met behulp van de politie ook zijn gezin te hebben afgehaald, vestigde hij zich in een hotel. Hij beschouwt zich nóg steeds als zaakgelastigde, zoodat zich de zon derlinge toestand voordoet, dat de Russi sche ambassade op het oogenblik in een particulier hotel is onder gebracht. In een interview met de „Populaire" zet te hij uiteen, waarom hij zich den haat van de tsjeka op den hals heeft gehaald. Sedert maanden heeft hij tot de sovjet- regeering verwijten gericht over haar po litiek, welke op de definitieve 'isolatie van Rusland moet uitloopen. Ook heeft hij de propaganda voor den lsten Augustus, de agrarische politiek der sovjet-re geering en het terroristische kiesstelsel aangevallen. Daardoor heeft hij zich het ongenoegen van de machthebbers te Moskou op den hals gehaald. De ontevredenheid in Rus land neemt voortu- v ,-.d toe. Ten slotte verklaarde Bessedowski dat hij terstond na den terugkeer van Dowga- lew-ski uit Engeland zijn ontslag zal indie nen. Hij zal zich echter wel wachten naar Rusland terug te keeren, aangezien hij overtuigd is, dat men <flan kort proces met hem zal maken en hem terstond zal laten ophangen of doodschieten. Op het Russische gezantschap zelf wei gerde men over deze zaak iets los te laten. ROEMENIE DE ONDERDRUKKING DER KATHOLIEKEN IN ROEMENIE. Kleingeestige kwellingen. Hog iederen dag opnieuw ondervinden de Katholieken van Roemenië de gevolgen van de anti-clericale politiek der vroegere regeeringen. In het Hoorden van het land, waar do bevolking zuiver Katholiek is, en den Roe- meenschen Ritus volgt, werden geheele gebieden door den staat in beslag geno men om daar een Roemeensche kolonie te stichten. Hu wareu er wel katholieke ko lonisten bij, maar ook talrijke protestant- sche families. De parochie die hiervoor werd opgericht was niet Katholiek, maar behoorde tot den Schismatieken Roemeen- schen Ritus, alle maatregelen werden in stilte voorbereid en ten uitvoer gebracht, zo'odat de Katholieken eerst in den laat- sten tijd hun protest konden laten hooren. Onder de regeering der liberalen had men de Katholieken gedreigd hen met le dige handen naar huis te zenden, als zij nog ooit durfden aandringen om de op richting van een katholieke parochie. En het arme volk wist niet eens, dat een dergelijke maatregel geheel en al in strijd zou zijn met de wetten des lands. Wanneer echter de ambtenaren tot de schismatieke belijdenis behoorden, dan werd er steeds onmiddellijk -zorg gedragen dat er spoedig een kerk voor die Schisma-' tieken werd opgericht. Bij de uitvoering van de agraifsche wet, waarbij aan de land bouwers akkerland in eigendom gegeven werd, wilde men ook den tuin van 't dom kapittel in beslag nemen. Zelfs toen men met foto's bewees, dat deze siertuin niot onder de bepalingen der wet viel, daar deze alleen over bestaand bouwland sprak, naim het ministerie van landbouw hiermee nog geen genoegen. Eerst toen men de tui nen vrijwillig afstond, mocht het kapittel deze gronden in hun oorspronkelijken vorm en bestemming behouden! Ook den katholieken instellingen van onderwijs werden allerlei moeilijkheden in den weg gelegd. In Groszwardein werd een katholiek gymnasium door den staat in beslag genomen, ofschoon de stichtings akte alleen sprak van een zuiver katholie ke onderwijsinrichting. Ook de katholieke kweekschool onder ging hetzelfde lot. Het gymnasium van de Praemonstraten- sers werd eenvoudig-weg gesloten. Terwijl er in bovengenoemde stad vroe ger slechts een kleine schismatieke paro chie bestond, werd er kort geleden een nieuw bisdom opgericht, terwijl deze niet- geünieerde bisschop weldra door een hulp- hiq°r,lir-ri Doch deze laatste maatregel leidde tot geen enkel succes. Al hebben de Katholie ken nog zooveel onrecht moeten lijden, zij blijven volhardend strijden voor hun goed recht. Hog onlangs gingen afgevaardigden van de katholieke Roethenen uit de Boc- kowina, bij den minister-president op audiëntie. Zij wezen hem op het feit, dat deze groep, die weliswaar de minderheid vormt, geen enkel recht kon doen gelden en dat zij geen enkele eigen school hadden, terwijl zij vroeger, toen ze nog tot Oosten- rijk-Hongarije behoorden 200 scholen had den, eenige gymnasia en eenige leerstoelen aan de hoogeschool van Czernowitz. De minister beloofde een onderzoek in te stellen naar dezen noodtoestand. De ka tholieke Roethenen hebben vanuit Rome een eigen Apostolischen Administrator ge kregen, die ook na de inwerkingtreding van het nieuwe Concordaat op zijn post zal blij- JOEGO-SLAVIE. Decentralisatie in Zuid-Slavië. Indeeling in 9 Banaten. Haar Wolff meldt, deelt een Donderdag avond te Belgrado verschenen officieele bekendmaking mede, dat de ministerraad het ontwerp van den Minister van Binnen- landsche Zaken voor de nieuwe bestuurs- indeeling heeft aangenomen. De staat blijft officieel Koninkrijk der Serviërs, Kr oaten en Slowenen heeten en wordt in gedeeld in negen zelfstandige bestuursge bieden, die banaten heeten en een banus aan het hoofd hebben, die buiten de cate gorieën staat, waarvan sprake is in de ambtenarenwet. Deze wet moet klaarblijkelijk dienen, zegt Wolff, om de tegenstellingen in de binnenland sche politiek te verzoenen, die een' gevolg zijn van het gebrek aan zelf standigheid van de verschillende deelen van den staat, en om aan zekere verlangens van zelfstandigheid tegemoet te komen, wat vooral ook tot uiting schijnt te komen in de invoering van de waardigheid van banus, een historisch Kroatisch begrip. Of de invoering van deze web een stap tot terugkeer naar normale politieke om standigheden "beteekenen zal, kan Wolff nog niet overzien. PALESTINA De toestand in Palestina. Hog alt ij d gisting. De bijzondere correspondent van de Daily Ma.il te Jeruzalem hangt in een te legram d.d. Woensdag weer een somber tafereel van den toestand in Palestina op. De spanning is nog altijd even groot, zegt hij, zoo niet grooter dan zij ooit geweest is. De regeeringsambtenaren -beweren, dat zij de openbare veiligheid hersteld hebben. Het antwoord hierop is. dat de Joden, die weken geleden vol schrik uit hun huizen gevlucht zijn, standvastig weigeren er in terug te keeren, ofschoon hun officieel is medegedeeld, dat hun veiligheid verzekerd te achten qs, en ofschoon voertuigen voor het overbrengen van hen en him have be schikbaar gestpjd zijn. Vele Arabieren zijn even bang en ër lijkt slechts een klein in cident noodig om opnieuw een paniek te doen uitbreken. Het geheele 'land is „gelijk een plas benzine", rustig aan de oppervlakte, maar vol verwoestende krachten, die zich door Oen enkele vonk over heel Palestina kun nen verspreiden. D'o jongste gebeurtenissen hebben de Arabieren vereenigd in hun verzet tegen de verklaring van Balfouir, waarvan de Groot-moefti gezegd heeft, dat or green vrede in Palestina, za-1 heerschen, zoo lang zij gehandhaafd wordt. De cor respondent acht den toes-band vooral ern stig met het oog op de aanstaande Jood- sche feestdagen, Nieuwjaar en Groote Verzoendag. Men heeft den Joden mede gedeeld, dat zij hun godsdienstige plech tigheden ongestoord kunnen houden, maar dlit beteekent alleen, dat zij hun devotie onder sterke militaire bescherming zullen moeten verrichten, om rustverstoring te voorkomen. CHINA. Russische druk op Tsjang Hsu Liang. Wij hebben reeds gemeld, dat de Russi sche troepen volgens een Chineesch be richt Woensdag de Chinee-sche stellingen bij Mantsj-oeli h-evag hebben aangevallen en dat een deel der Chineesohe loopgraven door de Russen werd veroverd, doch la ter weer door de Chineezen heroverd. Vol gens een bericht uit Sjanghai aan de Times blijkt deze aanval bij Mantsjoeli een groe ten omvang te hebben gehad. Dat aan bei de zijden -zware verliezen geleden zijn, wordt ook uit Russische bron bevestigd. Men gelooft, dat het Russische plan ds Tsjang Hsu Liang, den gouverneur van Ma/nds'joerije, er toe te brengen een af- ?nri.rT(Vr-1 o-rl PLqchitf-on VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een eigenaardige geschiedenis op de Sovjet-ambassade te Parijs. De onderdrukking der Katholieken in Roemenië. MacDonald in Amerika aangekomen. Het gevangenisoproer te Canon City is geëindigd, nadat de leiders zelfmoord had den gepleegd. (Buitenl. Berichten-, 2e blad). AMERIKA De reis van MacDonald. De aankomst te Hew Yprk. Ramsay MacDonald debarlceerde giste ren om 4 uur des namiddags (Britsdhe tijd) to Hew York. Hij werd geestdriftig ontvangen; een groote menschenmenigte juichte hem toe, de sirenes der schepen in de haven floten. MacDonald 'begaf zich naar het stadhuis, waar hij officieel door de autoriteiten werd ontvangen. Daar ontving hij liet eereburge-rscliap der stad en voerde hij het woord. Hij zeide. dat hij tot Hoover was gekomen niet om materieel© doeleinden, te bevorde ren, doch opdat twee -groote volken zou den samenwerken bij de vervulling van het goddelijk, verlangen naar den vrede. Als vertegenwoordiger van een eensge zind volk bood hij zijn diepgevoel'den dank aan voor het hartelijk welkom. MacDonald 'en zijn gezelschap vertrok ken pér specialcn trein vu-n Penmsylvania- station naar Washington. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM De najaarspropaganda. Een schrijven van Mgr. Aengenent. Het Hoofdbestuur van de Hanze in liet bisdom Haarlem mocht, ter gelegenheid van de door den Bond te voeren algemeene najaarspropaganda-aotie, het volgend schrijven ontvangen van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem: Bisdom van Haarlem. Aan het Hoofdbestuur van de Haarlems oh e Hanze. Met groote instemming en met groote vreugde hebben Wij het- bericht ontvangen van uw voornemen om in de komende maanden een bijzondere actie te organi- seeren tot opvoering van het ledental van uwen bond. Zooals u bekend is, zijn Wij innig er van overtuigd, dat bij de evolutie, waarin onze tegenwoordige maatschappij zioh be vindt, alleen dan zekerheid is, dat de juiste banen zullen worden betreden, wan neer wij bezitben krachtige, principieel e organisaties. Wij hebben die overtuiging reeds meer malen in het openbaar uitgesproken. En daarom juichen Wij het zoo van gan- scher harte toe, dat gij in de kringen van onze Katholieke middenstanders die over tuiging wilt trachten ingang te doen vin dons meer nog dan tot nu toe het geval was. Moge God uw actie zegenen. Gaarne willen Wij daarvoor Ons gebed ten hemel opzenden, en verleenen Wij aan allen, die met u deze actie steunen, Qnaeo Bisschoppelijlcen Zegen. - t J. D. J. AENGEHENT, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 25 September 1929. De Centrale Raad te Wassenaar. Dinsdag a.s. komen te Wassenaar de a-f- deelingen van de Hanze in het Bisdom Haarlem in den jaarlijkschen Centralen Raad bijeen. Aan de orde zijn, behalve de jaarstuk ken. voorstellen van de afdeeling Alkmaar inzake de samenstelling van hel Hoofd bestuur en de agenda, van den Centralen Raad, van de afdeeling Leiden inzake subsidieering van hot. „Santosfends" van de afd. Amsterdam inzake de door coöperatieve inkoopvereetiigingen aan te koopen artikelen, en tenslotte twee voor stellen van het hoofdbestuur inzake het orgaan. De afdeeling Wassenaar biedt- 's mid dags een autotocht aan en 's avonds een gezellig samenzijn met attracties in Kas teel Oud-Wassenaar, waa-r de vergcwlering

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1