SPORT LUCHTVAART STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING Hoofdbestuur, Prof. dr. Kaag, de hoog- eerw. heer P. Sweere, Regent van het Klein Seminarie Ypelaar, Dom. Jldefons Dirks, dr. Ahaus en ir. Dr. Beekman. In zijn openingswoord gaf Rector de Bie een overzicht van het ontstaan van dit congres, dat een vrucht is van het onver wachte succes van de zes studie-avonden die in den afgeloopen winter in Breda wer den gehouden. Het doel van dit congres is geen ander dan in zoo ruime mate moge lijke belangstelling te wekken voor het werk der hereeniging zoowel mot betrek king tot de afgescheidenen van het Oos ten als tot de verschillende Kerkgenoot- scHappen in het Westen. Holland heeft voor het werk der Her eeniging reeds groote verdiensten. Op het Eucharistisch congres in Amsterdam had Holland de Oosterlingen uitgenoodigd. Het werk van de monniken der Hereeniging van Amay en Schotenhof heeft in ons land de meeste belangstelling, waa-rdeering on steun ontvangen. De Hollandsche provincie der Paters Capucijnen heeft reeds de eer ste stappen gezet voor een vestiging in Russisch-Polen om daar een eigen Russi sche geestelijkheid te vormen. Maar Holland heeft op het gebied van het werk der Hereeniging nog een achter stand in te halen, vooral bij Italië en Frankrijk. Spr. hoopte dat dit congres zou staan in den geest van waardeering die de heersehende geest is bij het werk der Her eeniging, waarna met 'het- gebruikelijk -ge bed het congres voor geopend werd. ver klaard. Dr. Alphons Mulders, professor aan het Groot-Seminarie te Hoeven, hield vervol gens een inleidingsrede, getiteld „Wat wij willen" Om half negen Js avonds wa-s de zaal van het Mastbosch-Hotel te klein om de grage toehoorders te bevatten die kwamen luis teren naar de voordracht van den beken den kunstenaar Joan Collette over „de Christelijke kunst in het nabije Oosten". Nadat Rector de Bie den spreker had in geleid, hield Joan Collette wiens kunstwer ken wij in de kerken van Dongen en Ter- heijden kunnen bewonderen, zijn lezing, die door tal van kunstreproducties werd geillustreerd. De Rotterdamsche en Nationale Bank- vereeniging. Kaar wij vernemen, zal de in het laatste jaarverslag der Rotterdamsche Bankver- eeniging N.V. aangekondigde en door de algemeene vergadering vna aandeelhouders der N.V. Nationale Bankvereeniging reeds goedgekeurde vereeniging van het bedrijf der N.V. Nat. Bankvereeniging met dat der eerstgenoemde instelliijg, op 1 October a.s. plaats hebben. WATERPOLO. Het Neder!, zevental tegen België samengesteld. Gisternamiddag heeft de waterpolo-com- missie van den Nederl. Zwembond het Ne- derlandsche Zevental samengesteld,dat Zaterdag 5 October a.s. in Brussel tegen België zal uitkomen. De opstelling is als volgt: A. van Olst (Het Y); J. Elzinga- (LZC); H. Minnes (UZC); Fr. Kuyper (Dolfijn); J. Buys (LZC); J. Scholte (AZ); J. Kohier (Het Y). Reserves W. de Haas (ZIAN) en W. C. Mousset- (DJK). Als aanvoerder werd be noemd Fr. Kuyper. Een woord van gelukwensch aan de Lei- denaars Buys en Elzinga en mede aan de Leidsche Zwemclub is hier wel op zijn plaats. Hopen we dat de Leidenaars het in hen gestelde vertrouwen niet beschamen ATHLETI EK. Athletiek-vereeniging Willem II. Onder gunstige weersomstandigheden heeft gisteren te Den Haag de 25 K.M. wandelwedstrijd voor het kampioenschap voor Nederland plaats gehad en eveneens een groepswandeling over 25 K.M., waar voor 94 deelnemers waren ingeschreven. Voor deze laatste wedstrijd stelde de Zuid-Holl. Bierbrouwerij een wisselbeker beschikbaar voor het grootste aantal deel nemers per vereeniging. Te 1 uur werd het startschot gelost. Een kwartier later ver trokken de mededingers om het Ned. Kampioenschap. De uitslag luidt als volgt: I. W. Eckers, brengt de 10 Eng. mijl, record stand 1 u. 26 m. 15.4 sec., op 1 u. 23 min. 26.4 sec. en de 20 K.M. van 1 uur 48 min. 47.44 sec. op 1 uur 11 min. 2 sec., de ge- heele afstand in 2 uur 15 min. 54 se.c 2. G. Stuifzand in 2 uur 18 min. 12 sec; 3. F. v. d. Vijver 2 uur 27 min..30 sec. De uitslag van den groepswedstrijd luidt: 1. P. van Kraan 2 uur 35 min. 17,5 sec. 2. H. God- dijn, 3. W. Hattemink. R.K.S.V. „Leiden". Met den wisselbeker thuisgekomen! Van „Leiden"-zijde schrijft men ons: Gisteren zijn er elf athleten uitgekomen op de „Graaf Willem II" wandelwedstrij den. Een wandeling van 25 K.M., die in den tijd van'2 uur 55 min. en 3 uur 20 mi nuten moesten afgelegd worden. Niet minder da-n 6 onzer wisten binnen de 2 uur 55 min. aan te komen, terwijl de vol gende 5 binnen 3 uur 20 min. binnen kwa men. Onze athleten muntten uit in volhou den, geen hunner is uitgevallen. Na de wedstrijden werden de „Graaf Willem II"- kruisen uitgedeeld en de verkregen diplo ma's, terwijl de vereenigingsprijs aan den secretaris werd uitgereikt. Terecht zeide de voorzitter van „Graaf Willem II, dat hij den beker aan een onbekende vereeni ging uitreikte. Maar als we zoo doorgaan, jongens, zal de athletiekafd. van R.K.S.V. „Leiden" spoedig overbekend zijn. SCHIETEN. Prijsuitreiking Willem Teil. Zaterdagavond had in de Graan-beurs de uitreiking plaats van de prijzen, die op, 4e schietwedstrijden van de Leidsche ver eeniging Willem Teil, onlangs gehouden, waren gewonnen. De voorzitter der vereeniging, de heer W. Alphenaar, heette, allen hartelijk wel kom en zeide verschillende mededeelingen te moeten doen. De eerste daarvan was, dat do wedstrijd een fiasco was geworden, gelukkig echter niet zoo, dat de vereeni ging eraan zou blijven hangen. De oor zaak was wel daarin gelegen, dat er den laatsten tijd veel wedstrijden zijn gehou den, maar vooral vond de geringere deel name zijn oorzaak in het feit, dat er door sommige personen minder gewenschte pro paganda voor de vereeniging is gemaakt, zulks naar aanleiding van de vermeende gebeurtenissen, die vijf jaar geleden, ter gelegenheid van de wedstrijden van het 25-jarig bestaan zouden 'hebben plaats gehad. Het bestuur heeft echter nimmer te voren van klachten gehoord en, na vijf jaar, komen ze los. Feiten zijn het bestuur echter niet bekend en alle pogingen, om daarachter te komen hebben niets gehol pen. Voorts zeide spreker, dat de wedstrij den op de damesbaan, waarvoor goede prijzen beschikbaar waren gesteld, hard zijn tegengevallen. De belangstelling was niet evenredig aan de gedane moeiten. Nu na vele vruchtelooze pogingen einde lijk besloten was tot aansluiting aan de Kon. Ned. Scherpschutters-Vereeniging, is de daaruit verwachte belangstelling niet verwezenlijkt. Tenslott dankte spr. de schenkers der prijzen, w.o. waardevolle voorwerpen en de verschillende personen, die bij het. verloop der wedstrijden hun medewerking hebben verleend, waarna hij overging tot uitreiking der prijzen, ieder winnaar of voor zichzelf of voor zijn corps geluk- wenschend. Bij de vele dankwoorden, die daarop volgden, zeide de afgevaardigde van Immer Vaardig, uit Hoek van Hol land, zulks naar aanleiding van de hier boven gememoreerde tegenwerking, dat deze zaak bij de Hoek van Hollanders een gewillig oor heeft gevonden en dat zij de Leidsche Vereeniging te zijner tijd zul len bijstaan, om 'hier goed' recht te ver krijgen. WIELRENNEN. L. R. en T. V. „Swift". Zondag werd de laatste wedstrijd van het sprintkampioenschap verreden over een afstand van 2 K.M. gezamenlijke start. Voor dezen wedstrijd kwamen er zeventien renners bijeen. De wedstrijd was te kort om uitloopingen te doen. J. Parijs zorgde voor het tempo; deze reed goed, maar op het laatst kwamen de sprinters hem voor bij. De sprint werd beslist tusschen W. Graafmans, J. v. d. Wilk en J. Riethoven. Uitslag van het. kampioenschap over al le wedstrijden is: J. v. d. Wilk, kampioen A-klasse 1929—'30, 3 p. 2. W. Graafmans 4 p. Van de B-klasse werd J. Riethoven kampioen 1929—'30, 3 p. 2. J. Verschoor, 3. A. v. Egmond, 4. J. Steenvoorden, 5. O. Dadema, 6. B. B ijsbergen, 7. Fr. v. Maurits, 8. J'. v. Weezei, 9. Fr. de 'Haas. De overige renners hebben 1 of meerdere wedstrijden verzuimd. Na afloop werd er aan de ge lukkige winneers, de kampioenlinten, be kers en bloemen geschonken, welke laatste heel sportief met de 2e aankomende ge deeld werden. NED. OLYMPISCH COMITé. Majoor Scharroo bedankt. Naar de Revue der Sporten van heden mededeelt, heeft majoor Scharroo be dankt als bestuurslid van het Ned. Olym pisch Comité. DE P0STVLUCHTEN NAAR INDIE. Het tweede postvliegtuig te Bangkok. Vaz Dias meldt, dat het tweede post vliegtuig gisteren te 6.35 uur uit Akyab is vertrokken en te 14i05 uur te Bangkok is gearriveerd. Aan boord is alles wel. Een verkeersvliegtuig verongelukt. Driedooden. De Associated Press verneemt uit Gua- tamala dat op het traject Guatamala Zacapa een verkeersvliegtuig omlaag is gestort. Drie passagiers werden gedood. De consul-generaal van Guatama-la in New-York werd ernstig gewond. Zandstorm op de luchtlijn EngelandIrtdië. Het postvliegtuig EngelandIndië, al dus wordt uit Karachie gemeld, wordt te Basra door een hevigen zandstorm opge houden en zal waarschijnlijk twee dagen over tijd aankomen. WENKEN IN HET BELANG VAN DE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3-0 CT OBER F EESTEN. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der politie. Niet met serpentines werpen of iets an ders doen, waardoor paarden bij den optocht aanwezig, kunnen schrikken. Den weg voor den optocht vrij houden, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet ophouden op het ter rein van de Haarlemsche Tram, de daar achter gebouwde remise, den spoorweg overgang of -brug. Vertooningen rtiet aapjes en andere die ren, alsmede loterijen zullen streng wor den tegengegaan. De le hulpdienst bevindt zich in de school Schuttersveld; de Politie bevindt ziah mede in die school en in een houten gebouwtje op de scheiding van het. ge reserveerde gedeelte van het Sohutters- land. Koffiehuizen sluiten te 1 uur 's nachts; tot dit uur mag daar muziek gemaakt worden, mits daarvoor vergunning ge vraagd en verkregen is. Telken jare doet zich tijdens den optocht het verschijnsel voor, dat o.m. op het Kort Rapenburg en de Prinsessekade het pu bliek zich tot een zoodanig compacte mas sa heeft opgehoopt, dat de politie de grootste moeite heeft zelfs met behulp van paarden een baan voor den optocht vrij te maken. Verleden jaar moest de po litie op beide genoemde straten eenigen tijd halt houden en een deel van het pu bliek verwijderd worden, omdat er anders geen doorgang te krijgen was. Op vele an dere plaatsen in de stad zijn daarentegen de kijkers dun gezaaid. Ter voorkoming van ongelukken wordt het publiek in zijn eigen belang aangera den zich over den geheelen door den op tocht te volgen weg t|e verspreiden en zich dusdanig op te stellen, dat een vrije door gang voor den optocht overblijft. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, dat de deelnemers aan de koraal- muziek op 3 October toegang tot he/t Van der Werfpark hebben aan de zijde Garenmarkb langs het pad aan de water zijde. Het pad langs het water aan de zijde Doezastraat wordt afgesloten. De beide achterpaden blijven voor het publiek toegankelijk. Vereeniging van Mathesianen. De twaalfde jaarfeest vier i n g. De Vereeniging van Mathesianen kan met groote voldoening .terugzien op haar twaalfde jaarfeest viering, die Zaterdag avond een volle 'Stadsgehoorzaal wist te trekken. Er heerschte den geheelen avond een opgewekte stemming in de zaal. zooals we zulks nu eenmaal van de Mathesianen gewend zijn, en allen hebben ongetwijfeld een genoeglijken avond doorgebracht. Onder de vele belangstellenden merkten we o.m. op dr. C. A. Crommelin, adjunct- directeur van het Natuurkundig Laborato- i*ium, enkele bestuursleden van M. S. G., directeur, leeraressen en leeraren der school, benevens vele ouders van leerlin- gen. Nadat het V. V. M.-orkest, onder leiding van den heer Frans Vrijhoff, zich had doen hooren, betrad de voorzitter der vereeni ging, de heer B. Verschragen, het podium, om een woordje tot de aanwezigen te spre ken. Na een welkom tot alle aanwezigen uitte spr. den wensch, dat deze avoni wederom in echten Matherianengeest zou mogen ver- loopen en bracht vervolgens een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt om dezen avond te deen slagen, in de eer ste plaats aan den heer Frans Vrijhoff, die ook dit jaar weder het V. V. M.-strijkje zoo uitstekend leidde, alsmede aan de dames en heeren, die geheel belangeloos hun mede werking verleenden, om het strijkje te ver sterken. Voorts bracht hij dank aan den leider van het tooneel^lie zeer tot 's voor zitters spijt onbekend wenschte te blijven, doch tijd noch moéite spaarde om de too- neelstukjes er zoo goed mogelijk in te krij gen. Spr. hoopte dan ook, dat deze avond voor dames en heeren van orkest en too- neel een succes zou mogen worden. Hierna bracht spr. dank aan den ont werper van het programma, den heer van Oerle, om vervolgens een terugblik te wer pen op het afgeloopen jaar en te memoree- ren hetgeen daarin zooal gebeurd was. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende gehouden iezingen en excur sies, deelde spr. mede. dat dit jaar voor het eerst een aanvang werd gemaakt met het uitreiken van prijzen voor de best ge slaagden van de eindexamens. Deze prij zen bestonden uit technische boekwerken. Verder deelde spr. mede, dat het be- stuuf er na hard werken in geslaagd was. de illusie van de leden te verwezenlijken door het uitgeven van een Orgaan van Ma thesianen, een eigen technisch blad, dat tot doel heeft, behalve de technische ont wikkeling der leden te vermeerderen, een sterkeren band te brengen tusschen de le den onderling. Spr. hoopt, dat dit blad steeds aller sympathie zal hebben en dat allen er aan zullen medewerken zooveel als in hun vermogen is. Dan zal ook de ver eeniging in groei en bloei toenemen en dan zal zij zijn en blijven de trots van het Ge nootschap M. S. G. v Hierna werd het Mathesianenlied gezon gen en volgde de verdere afwerking van het programma, dat geheel aan muziek en tooneel was gewijd. Over dit alles niets dan lof. Met hoeveel animo werd er gemusi ceerd en de meermalen moeilijke muziek op voortreffelijke wijze ten gehoore ge bracht. Werkelijk is daar heel veel studie voor noodig geweest, doch de musiceeren- den konden telkenmale -luide bijvalsbetui gingen in ontvangst nemen voor hun zeer verdienstelijk werk. Niet minder was zulks het geval bij de tooneelisten, die zeker zoo moeilijk werk te verrichten hadden als de muzikanten. Doch de tooneeluitvoering liet niets te wenschen over. Het eerste stuk: „Wie ben ik?" zoo wel als het tweede: .De verdraaide sectie" werden op lofwaardige wijze vertolkt en het geheel werd een genoeglijken avond, die nog lang in veler herinnering zal voort leven, zoodat zoowel het bestuur als de medewerkers met voldoening op deze twaalfde feestviering mogen terugzien. Postbestelling op 3 October. Op 3 October a.s. worden het 'hoofd post en het wijkkantoor Heerengracht te 1.30 uur voor het publiek gesloten. Er worden dien dag 2 briefpostbestel- lingen uitgevoerd, n.l. te 7 uur en te 18 uur, en één pakketpostbesteRing, n.l. te 9 uur. De bijbussen worden gelicht te 7.50, 11.30 en 19.20 uur. Invordering van kwitantiën heeft niet plaats. Busrechthouders kunnen hunne corres pondentie na sluiting van het kantoor ko men afhalen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt. Met de postvliegtuigen naar Neder- landsch 1 Indië, welke in de vroege mor genuren van 3, 17 en 31 October, 14 en 28 November, 12 en 28 December enz. vertrek ken, kan ook correspondentie worden ver zonden naar Syrië, Mesopotanië (Irak), Perzië, Britsch-Triclië (met inbegrip van Birma) Siam en de Straits Settlements (Penang en Singapore), alsmede naar ver der gelegen landen. Het voor bovengenoemde luchtpostcor respondentie boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht bedraagt: Voor Syrië 15" cent pr 20 gram; voor Mesopotanië 30 cent £er 20 gram; voor Britsch-Indië (Birma inbegrepen) 40 cent per 20 gr.; voor Siam en Straits Settle ments 60 cent per 20 gram. Het luchtrecht naar Nederlandsch-Indië is als volgt gewijzigd": voor briefkaarten en postwisseld 40 cent; voor de overige stukken tot en met 10 gram 40 cent; voor de overige stukken boven 10 gram 75 cent per 20 gram. Het luchtrecht kan voortaan eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden voldaan. Luchtpostzegeds mogen echter niet wor den gebezigd voor de verantwoording van gewone porten en rechten. De bus aan het Hoofdkantoor alhier wordt voor deze verzendingen op de da gen van vertrek voor de laatste maal gelicht te 2.40 uur des nachts. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Vrijdagavond 'hield de afd. Leiden van bovengenoemden Bond een ledenvergade ring in het gebouw der Zita-Vereeniging P. K. Koorsteeg. Onder de lustige tonen van piano muziek, ten beste gegeven door een dei- collega's, vulde zich het intieme vertrek met leden, waaronder weer eenige nieuwe gezichten werden opgemerkt. Als nu de ouden blijven komen en 'de overigen too- nen ook belang te stellen in het werk van hun Bond, dan kan men op den duur tot geanimeerde vergaderingen komen. Om ongeveer 'half negen opende de voorzitter, de 'heer Wessels, de vergade ring en werd na voorlezing der notulen en uitbrenging van het verslag van de Kascommissie, welke décharge van den penningmeester voorstelde, overgegaan tot de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, welke op 6 en 7 October a.s. te Utrecht zal worden ge houden en waarvoor als afgevaardigde, resp. plaatsvervanger werden aangewezen de heeren Lombert en Bots. Van de 62 voorstellen, waaronder 4 van de afdeeling Leiden., gingen de meeste ge makkelijk onder den hamer door. 'Slechts een voorstel van de afd. Utrecht, inhoudende dat geen der gesalarieerde be stuurders, zonder toestemming van de bondsvergadering, 'n openb. functie in den gemeenteraad enz., mocht bekleeden, ont ketende discussies, en deed de vergade ring (bij meerderheid vóór het voorstel stemmen. Ook een voorstel van de afd. Amster dam, waarbij de belangen van een der Leidschen leden waren betrokken, gaf aan leiding tot breedvoerige uiteenzettingen en werd het beleid van Het Bondsbestuur om tactische redenen niet verdedigd. Bij de rondvraag kwam o.m. de wensch naar voren, het 20-jax-ig bestaan niet on opgemerkt te laten voorbijgaan en werd vanuit de vergadering op de instelling van een feestcommissie aangedrongen, die concrete voorstellen aan het bestuur heeft te doen. Hierna volgde sluiting op de gebruike lijke wijze. Broodfabriek „De Vereeniging". Bij vergissing-is Zaterdag door ons' ver meld, dat de Broodfabriek „De Vereeni ging" Woensdag 50 jaar zou bestaan. Dit moet echter zijn morgen en in verband daarmede zal de huldiging door personeel en depothouders niet morgen, doch heden avond plaats hebben. Verdronken. Zaterdagavond is de 50-jarige koesier H. B., woonachtig aan de Havenkade, door de duisternis misleid te water ge raakt en verdronken. Zijn lijk is gisteren middag door de politie opgehaald. Een geheimzinnig geval. Zaterdagavond na aankomst van den laatsten trein uit Utrecht heeft een dame bij de politie alhier aangifte gedaan, dat er tusschen Alphen en Leiden een man uit den trein is gevallen of gesprongen, 't Was een z.g. drie-coupé's waggon. Toen 'de dame den man op een gegeven oogen- blik niet meer zag ging zij kijken. Zij vond alleen zijn zakdoek en den coupé deur geopend. Na de aangifte werd de lijn nog afgezocht, maar tot heden is er niets gevonden. Opsporing verzoent van een auto. De Commissaris van Politie verzoekt dengenen, die Zondagavond circa 7.30 uur letter en nummer hebben opgenomen van het tweewielig motorrijtuig, waarvan de bestuurder op de Breestraat, ter hoogte van de Wolsteeg, een 17-jarig meisje om ver reed, zich aan het hoofdbureau van Politie (Zonneveldstraat) "bekend te ma ken. Handelsregister K. v. K. Wijziging 361. Naamlooze Vennootschap Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen, Leiden, Langegracht 812. N. Comm.: Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen. Wijziging 366. Naamlooze Venootschap Sajetfabrieken en Breierij J. Parmentier Zo^en, Leiden, Lammermarkt. N. Comm.: MP C. J. Leembruggen, Scheveningen. Wijziging 143. Naamlooze Vennootschap „Nettenfabriek voorheen Jaeger", Leiden, 3e Binnenvestgracht 22. N. Comm.: Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen. Wijziging 2033. Goederenmagazijnen Ne derland, voorheen M. Katan. (F.) Leiden, Hooigracht 50. Hoofdz.: VGravenhage, Oranjeplein 109, koopen en verkoopen, fa- briceeren en doen fabriceeren van meube- Gemeenteïijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma J. C. Schophuizen en rechtverkrij genden tot het oprichten van een fabriek van jaloezieën, marquises, zonneschermen en rolluiken in het perceel Nieuwstraat No. 10. en Hooglandsche Kerkgracht No. 47, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie 1' Nos. 2205 en 70. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Woensdag 30 September tot en met Donderdag 3 Octo ber waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523; en van Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 October neemt waar de apotheek van 'den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. len, enz. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Goederenmagazijnen Nederland, voorheen M. Katan. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen A. H. Fortanier en A. A. J. Go- vaert zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij liet leger Hier te •lande. De sanatorium-commissie van de onder- officiersvereeniging „Ons Belang" deelt mede, dat de opbrengst van den gehouden bloempjesdag op Zaterdag j.l. is f 608.26. De commissie dankt allen voor huil me dewerking en in liet bijzonder liet Leid sche Publiek voor zijn milde gaven, waar door dit gunstige resultaat is verkregen. De collecte, gisteren in de St. Petrus- kerk gehouden voor het St. Franciscus Liefdewerk, na predicatie van den weleerw. pater M. Mulder kapelaan aan de Harte- brugparochie) heeft opgebracht 525.51. De bloemendag voor de St. Margarita van Cortona-Stichting heeft gisteren op gebracht f 456.30 in Leiden (inclusief een ingekomen gift van f 25), in Oegstgeest f 88.60. De jonge dames, die de boempjes 'hebben aangeboden, hebben succes van haar werk. Dank aan haar bereidvaar digheid voor het goede doel. 't Blijkt ook nu wel, dat 't beter is, jongedames dan kinderen bloempjes te laten aanbieden. OEGSTGEEST. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN HAAGSCHEN STRAATWEG. Een doode en een gewonde. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op den Haagschen StraatAveg een wielrij der in botsing gekomen met een auto, waardoor de wielrijder werd gedood en de autobestuurder ernstig aan het hoofd werd gewond. Het ongeluk geschiedde nabij de lialte van de H.T.M., op de plaats, waar de bree- de geasphalteerde weg een bocht maakt en de Morschweg naar Leiden voert. Uit Noordwijk van- de richting Oegst geest kwam de 28-jarige tuinder Hendrik Sasse ui® Leimuiden (ongehuwd) in gezel schap van zekeren Poelwijk uit Ter Aar en nog een tuinder, alle drie per rijwiel. Daar zij ter plaatse blijkbaar niet vol doende bekend waren, reden de fietsers eerst den weg naar Leiden op, keerden na een tien meters terug en wilden den weg in de richting naar de Haagsche Schouw inslaan. Op dat oogenblik kwam van den anderen kant een Nash-auto, bestuurd door den heer G. G. P. de Reuver uit Den Haag. Ongeveer in het midden van de bocht en in het midden van den straatweg kwam de eerste wielrijder, Sasse, met den auto in botsing, eerst met de lantaarn, die ge heel schuin werd gedrukt, en daarna meb het linkerspatbord. S.-werd door den auto, waarvan de bestuurder de macht over zijn stuur verloor, over een afstand van twin tig meter meegesleurd, waarna hij op den grond smakte. Hij overleed na eenige oogen- blikken. De auto ging over den berm van den weg en kwam in een smalle ondiepe sloot terecht. De heer de R. schoot met zijn hoofd door de voorruit en werd vooral door de vele glasscherven ernstig aan het hoofd gewond. Na door dr. Varekamp uit Oegstgeest voorloopig te zijn verbonden is hij naar het academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht. Het lijk van den tuinder S. is naar het Groene Kerkje te Oegstgeest vervoerd. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Uit een zeer dui delijk spoor van den auto bleek, dat de auto reeds 36 meter vóór de plaats waar het ongeluk is gebeurd, in het gras gere den heeft en van daar af zeer onregelma tig heeft gereden. De bestuurder, die 19 jaar oud was, was in bezit van een rijbe wijs, den 5en September van dit jaar af gegeven. Naar de eigenaar van den auto, de heer Pisuisse van de auto-garage Benoordenhout uit Den Haag, ons mededeelde, was de auto nieuw, n.l. van Februari van dit jaar. Juist gisteren was hij uit de reparatie gekomen en allee was toen volmaakt in orde bevon den. Een der bedienden had den wagon aan de R. verhuurd. De auto is door de politie te Oegstgeest in beslag genomen. „N. R. Ct." ST0MPWIJK. Verdronken. Gisteravond tusschen 6 en 7 uur werd het 9-jarig zoontje van P. Olyhoek ver mist. Op onderzoek uitgegaan, zag men een klompje boven water drijven in de Stompwijkschevaart. Korten tijd daarna uit het water opgehaald, bleek het ventje reeds te zijn overleden. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2