20ste Jaargang MAANDAG 30 SEPTEMBER 1929 No. 6296 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND e £cicbefoe DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voon-jtbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT.: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Een jubilaris in de pers. De groote invloed van het dagblad wordt wel algemeen erkend. Althans theoretisch. Praotisch zijn er nóg te veel, die niet handelen overeenkomstig deze erkenning! Anders zou men in elk katholiek gezin lezen, en uitsluitend lezen, een katholiek dagbladEn er zijn toch nog wel enkele katholieke gezinnen, waar 't anders is! De invloed van het dagblad wordt 't spreekt vanzelf gevormd door dege nen, die het samenstellen, het redigeeren. De journalisten, die aan een dagblad wer ken, geven daaraan zijn karakter, zijn strekking; in de artikelen en in héél den inhoud. Morgen heeft veertig jaar lang dien in vloed uitgeoefend op het katholieke leven de. heer J. B. Vesters, hoofdredacteur van „Huisgezin" en „Volkskrant". Niet alleen onder de katholieke journa listen zal deze herdenkingsdag worden ge vierd, maar voor héél katholiek Neder land is het een jubileum, dat herdacht moet worden! Omdat de invloed van den jubilaris, door zijn kranten, indirect mo gen we wel zeggen, héél katholiek Neder land hééft geraakt. Omdat de jubilaris is de voorzitter van de B.K. Journalisten- vereeniging. En -die invloed, is fer een geweest van een even begaafd als e e r 1 ij k man, van een knap journalist en een nobel mensch. Daarom is die invloed geweest, ongetwijfeld, zoo bijzonder groot en zoo bijzonder zegenrijk! Een journalist als Vesters heeft in veertig jaren een grooter staat van ver diensten dan menig ander, die in het open baar leven met meer luidruchtigheid en misschien ook met meer persoonlijk voor deel! zijn arbeidskracht geeft. De heer Henri Hermans schreef over Vesters in „D'e Volkskrant': „Hij staat met zijn volle kracht in dienst van de katholieke zaak en weet hier eiken aanval te pare eren en elk misverstand op te helderen. Zijn hart hangt aan de zaak van het volk. Hij is een democraat in den goeden zin des woords, en staat voortdu rend op de bres, om te waken tegen schen ding van het sociale karakter of misken ning van de volksliefde onzer Moederkerk. Zijn strijd is ridderlijk. Geen tegenstan der zal het ontkennen. Zijn wapens zijn scherp van waarheid, maar altijd onbe smet en gaaf van keur". Moge Vesters nog lang behouden blij ven voor de katholieke pers. En mogen velen onzer zich vormen naar het voor beeld van zijn ridderlijken strijd, zijn on besmet en gaaf karakter! ONTWAPENING DE MARITIEME ONTWAPENING. De a.s. Vlootconferentie. Japan neemt de uiitnoodiging aan. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft het Japansche kabinet, principieel besloten de uitnoodiging voor de vlootconferentie te aanvaarden. Hiermede zou de Japansche regeering haar instemming betuigd hebben met de Engelsch-Amerikaansche onderhandelingen en zich bereid verklaard hebben aan de verdere onderhandelingen deel te nemen. De reeds meermalen geuite wensch van Japan, dat een vermindering en niet slechts een beperking der bewapening zou plaats hebben, zal niet in het antwoord op de uitnoodiging worden herhaald. De Japansche minister van marine gaf als zijn meening te kennen, dat hij gelooft, dat Frankrijk en Italië de uitnoodiging tot de conferentie eveneens zullen aannemen. Het zou zeker beter geweest zijn voor de conferentie aanvangt van gedachten te wisselen. De conferentie te Washington heeft echter ook zonder voorbesprekingen plaats gehad. Hij sprak de hoop uit, dat de conferentie resultaat zal hebben. OOSTENRIJK. Communistische demonstratie tegen de nieuwe regeering. Bij een communistische vergadering kwam het Zaterdag te Weenen tot een bot sing tusschen de politie en communisten. Na de vergadering hielden de communis ten in de zaal een demonstratie tegen de regeering-Schober. Politie drong de zaal binnen. De communisten boden tegenstand. Midden in de wanorde draaide iemand plotseling het licht uit, zoodat in het don- - ker ©en gevecht ontstond tusschen politie en communisten. Tenslotte gelukte het de politie de com munisten op straat te drijven, waar deze hunne demonstratie wilden voortzetten. Zij werden echter uit elkander gedreven. RUSLAND. Een nieuwe Sovjet-kalender? Maanden van zes weken; weken van vijf dagen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de acade mie van wetenschappen een voorstel heeft uitgewerkt tot hervorming van den kalen- derfc,dat op het oogenblik door de regeering wordt bestudeerd. Volgens dit voorstel zal een week slechts 5 dagen tellen in overeenstemming met de onafgebroken arbeidsweek van 5 dagen, die in de industrieën en bij verschillende sovjeHnstellingen is ingevoerd. De Zaterdag en de Zondag zullen uit de kalender verdwijnen. Het aantal maanden blijft onveranderd. Iedere maand zal 6 we ken tellen. De 31ste dag van de maanden verdwijnen, zoodat bet jaar 360 arbeidsda gen zal tellen. De feestdagen, die aan de herdenking van de..revolutie zijn gewijd, worden niet bij de maanden ingedeeld, evenmin de 29ste Februari van het schrikkeljaar. AFGHANISTAN. De toestand in Afghanistan. Nieuw succes voor Habib Oellah. Naar uit Pesjawar wordt gemeld, heeft op 15 September de Jabbar Khel Ghilzai- stam zich bij de troepen van emir Habib Oellah aangesloten, terwijl deze troepen op 18 September Nogmaals 3000 man verster kingen uit Kaboel ontvingen. De troepen van den Ivhungiam-stam werden volkomen uiteengedreven en hun bevelhebber, een broer van Nadir Khan, moest op 15 Sep tember uit Ivaga vluchten. Op 22 Septem ber trokken de troepen uit Kaboel Jallala- bad binnen. Zij hebben de stad echter la ter weer verlaten en de bezetting aan be vriende stammen toevertrouwd. Als een onmiddellijk gevolg van dit suc ces hebben de Mohmands hun plan, om ver sterkingen naar Nadir Khan te zenden, op gegeven. Zij zijn huiswaarts gekeerd om daar hun eigen stamveeten uit te vechten. De positie der troepen van Habib Oellah in Oost-Afghanistan is derhalve zeer ver sterkt. Hun tegenstanders hebben daar geen enkel centrum meer, waar zij zich zouden kunnen conoentreeren. In het. Zuiden hangen de vooruitzichten voor Nadir Khan af van de aankomst der troepen van den Waziri-stam, die op 19 September Ali Khel hebben bereikt. Deze troepen zijn echter waarschijnlijk slechts 3000 man sterk. Op 25 September zond Nadir Khan aan zijn broer Wali Khan, die zich te Doband bevindt, versterkingen. Waarschijnlijk wordt een nieuw offensief voorbereid in het Logar-dal, waar thans ook de emir van Kaboel zijn troepen versterkt heeft. De stammen ten Westen van Kaboel heb ben sinds Augustus de vijandelijkheden ge staakt. Er schijnt geen twijfel te bestaan aan het feit, dat de emir een overeenkomst heeft gesloten met deze stammen, ten ge volge waarvan hij zijn troepen uit dit ge bied. heeft kunnen terugtrekken om die elders aan te wenden. Ook in de Noorde lijke provincies is de toestand kalm. De situatie te Kandahar is niet duide lijk. Men gelooft, dat het garnizoen nog steeds op de hand van den emir is. De stad. is echter omringd door de troepen van den Doerani-stam. CHINA. NAAR EEN NIEUWE CHAOS? De meening van sir Percival Phillips. De centrale regeering wankelt. Sir Percival Phillips seint'uit Sjanghai aan de „Daily Mail": De gang van zaken in China ontwikkelt zich geleidelijk naar het einde van den vrede en naar de omverwerping van de z.g. centrale of nationale regeering te Nanking. Een nieuwe splitsing van het land in dis tricten, door militaire dictators ten eigen bate geregeerd, is aanstaande. Gedurende den laatsten tijd zijn drie aanslagen gepleegd op Tsjang Kai Sjek, den president van de nationale regeering. Heftige manifesten worden tegen hem ver spreid. Een groot aantal personen is ge arresteerd en enkele executies hebben plaats gehad. Nanking wacht met groote spanning de bewegingen van de twee le- gertroepen in het Zuiden af, die voor een gezamenlijken aanval np de hoofdstad zul len samengaan. JAPAN Tanaka overleden. Baron Tanaka, de Japansche oud-pre mier, is gisteren te Tokio op 65-jarigen leeftijd plotseling aan een hartverlamming overleden. Generaal baron Tanaka. was van heel eenvoudige afkomst. Zijn vader was nacht waker in de stad Ha^.i in Choshu en was alleen bekend wegens zijn buitengewone lichaamskracht. Toen men zijn diensten niet langer noodig had. legde hij zic-h tee op het vervaardigen van parasols, zoodat generaal Tanaka nog langen tijd de zoon van den parasolmaker genoemd werd. Nieuwe arrestaties te Tokio. In v e r b a ii d met de corrupti e-a f f a i r e. Naar uit Tokio wordt gemeld, hebben in verband met de corruptie-affaire, waarbij de gewezen minister Ogawa betrokken is, eenige arrestaties var hooggeplaatste amb tenaren plaats gehad. Ook de vroegere on derkoning van Korea zou bij de aff?ire be trokken zijn. AMERIKA Canada eischt schadevergoeding van de Vereen. Staten. Beuter seint uit Ottawa: De Canadee- sche regeering lieefi een formeel request ingediend bij de regeering der Ver. Sta ten om schadevergoeding wegens het be schieten door de Amerikaansche kustwacht van het Engelsche vaartuig „Shawnee" op 19 September. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Zaterdag heeft de Kamer-Centrale Lei den een vergadering gehouden in „Zomor- zorg" te Leiden. Do voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, gaf in zijn openingswoord een korte be schouwing over den uitslag der Kamerver kiezing, daarbij o.m. do hoop uitsprekend, dat de B. K. Volkspartij in het vaderhuis der B. K. Staatspartij moge terugkeeren. Nadat de secretaris, de heer A. C. v. Ber- kel, de notulen had voorgelezen, werden eenige „mededeelingen" gedaan, o.a. dat een schrijven was ingekomen van den heer de Boer uit Noordwijk, meldende, dat hij wegens drukke werkzaamheden liever niet voor een herbenoeming in het bestuur in aanmerking komt. Bij do rondvraag wees de heer Stad houder (Zoeterwoude) op het feit, dat het bestuur der B. K. Kiesver. aldaar candida- ten voor het bestuur van de Centrale had ingediend zonder de leden daarin te ken nen; spr. protesteerde tegen deze wijze van doen. En de heer Valk uit Zoeterwoude onderstreepte dit protest. De heer Paardc- koopcr uit Zoeterwoude verklaarde, dat het bestuur zoo had gehandeld, omdat er te weinig gelegenheid was om met kans van slagen een ledenvergadering uit te schrij ven. De voorzitter merkte op, dat de be sproken kwestie eigenlijk niet thuis hoorde op deze vergadering; men kan een klacht indienen bij het bestuur. Later verklaarde nog de afgev. van Ter Aar, de heer Bobertz, het met de meening van den heer Stad houder eens te zijn. De afgev. van Noord- wijk, de heer Alkemade, deele mede, dat het aldaar gegaan was als in Zoeterwoude, deze handelwijze in de gegeven omstandig heden verdedigend. De heer Schölvinck (Warmond) kwam terug op een door hem in de vorige ver gadering gedane vraag, om de notulen aan de afgev. toe te zenden waarop blijkens de „mededeelingen" van het bestuur een afwijzend antwoord was gekomen. De heer Schölvinck betoogde de wenschelijkheid hiervan, en vond bij een der andere afge vaardigden steun. De voorzitter zeide, dat hij, hoewel het geheele bestuur de wen schelijkheid van het gevraagde niet inzag, het verzoek nog wel eens in een bestuurs vergadering ter sprake wilde brengen. En hiermede was de vergadering uit voorloopig. Het oudste bestuurslid, de heer Balvers, heropende de vergadering, om de bestuursverkiezing aan de orde te stellen. De voorzitter deelde mede, dat op de stembriefjes dertien namen moesten wor den ingevuld, om geldig te zijn. De afgev. van Gouda, de heer Heerkens, was het met deze opvatting niet eens, zich beroepend op het reglement, hetwelk de vrijheid laat, volgens dezen afgev., om ook minder dan dertien personen voor het bestuur te kie zen.-Voorhout, de heer v. Stekelenburg, kon zich met Gouda vereenigen. Maar het bleef, zooals het bestuur bad besloten. Voor de stemming werden eenige can- didaten aanbevolen. Van het aftredend be stuurslid dr. Hoffman uit Gouda werd ge constateerd, dat deze de laatste jaren nooit op een bestuurs- of ledenvergadering aanwezig was. Herkozen werden de heeren H. Bader (Sassenheim), A. H. Boekraad (Leiden), P. v. Breukelen (Woerden), A. C. v. Berkel (Gouda), mr. E. J. Bolsius (Leiden), Th. A. Houdijk (Boskoop), J. H. Balvers (Hille- gom), P. F. Veelenturf (Hazerswoude), H. E. Bank (Hoogmade), J. P. Gouverneur (Sassenheim), J. B. Schuyt (Veur). Al deze aftredenden werden herkozen mot een groot aantal stemmen, varieerend tusschen 205 en 153. De heer de Boer (Noordwijk) die gemeld had, liever niet tc worden her kozen verkreeg 54 stemmen, en de heer Hoffman (Gouda) 12 stemmen. In plaats van deze twee bestuursleden werden gekozen de heeren P. M. AVesseling (Wassenaar) met 173 en J. Kortekaas (Lisse) met 146 stemmen. Nu was aan de orde de verkiezing van een voorzitter en een secretaris. De voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, werd met groote meerderheid herkozen, n.l. met 144 stemmen, de andere stemmen waren als volgt verdeeld: 31 mr. Bolsius, 14 Bader, 6 Boekraad, 5 Balvers). De secretaris, de heer A. C. v. Berkel, werd herkozen met 199 van de 200 stemmen. Do heer Balvers gaf nu het presidium weer over aan den heer Gouverneur, die dank bracht aan hen, die hem opnieuw him vertrouwen hebben gegeven, maar ook aan hen, die een anderen candidaat hun stem hadden geschonken. Medegedeeld werd vervolgens, dat het bestuur als lid van het Partijbestuur had aangewezen den heer J. P. Gouverneur, on als diens plaatsvervanger den heer A. C. v. Berkel. Aan de orde was nu de verkiezing van 6 afgev. en 6 plaatsv. voor de vergaderingen van den Partijraad; tot nu toe waren er 5. De caiididaten waren ingedeeld in groep werknemers, groep land- of tuinbouwer-, groep middenstanders, groep vrije beroe pen. Gekozen zouden worden uit de ge noemde groepen resp. 1, 2, 1 en 2 afgev. Een pleidooi van Leiden, om in-eens 6 afgev. te kiezen, aan ieder dergenen, die zijn stem moet uitbrengen, overlatend, een 6-tal personen te kiezen, verdeeld over de verschillende groepen, werd door het be stuur afgewezen. Verschillende personen werden aanbe volen, voordat tot stemming werd overge gaan. Er waren afzonderlijk gesteld „afgevaar digden" en „plaatsvervangers". Door Lei den werd gevraagd, om de candidaat-„af- gevaardigden", die bij stemming zouden uitvallen, te doen opnemen onder de can- didaat-„plaatsvervangers"; betoogd werd, dat zulks allerduidelijkst in de bedoeling lag der kiesvereenigingen, die candidaten voor afgevaardigden hadden gesteld; geen enkele kiesv. had voorzichtigheidshalve een persoon gesteld èn als afgevaardigde èn als plaatsvervanger. De voorzitter zeido, aan dit verzoek niet te kunnen voldoen; de personen, die gecandideerd waren als afgevaardigden, kunnen, aldus meende spr. zoo zij niet als zoodanig werden gekozen, niet meer in aanmerking komen als plaats vervanger. Toen Leiden een desbetreffend voorstel indiende, weigerde de voorzitter dit in behandeling te nemen, opmerkend, dat Leiden de boel aldus in de war wilde sturen. Voor de groep werknemers werd geko zen de heer P. Heemskerk (Leiden); plaatsv. de heer N. v. d. Swaan (Sassen heim) bij enkele candidaatstelling. Voor'den groep land- of tuinbouwers de heeren C. W. de Jong (Zoeterwoude) en J. H. M. Balvers (Hillegom); plaatsv. de hee ren P. F. Veelenturf (Hazerswoude) en O. Schippers (Voorschoten). Voor den groep middenstanders de heer H. E. J. Bank (Hoogmade); plaatsv. de heer H. L. J. Tobé (Leiden) bij enkele can didaatstelling. Voor den groep vrije beroepen de heeren H. C. A. M. Schölvinck (Warmond) en G. Bulben (Voorhout); plaatsv. de heeren A. H. Boekraad (Leiden) en J. v. d. Eerden (Lisse). Wat betreft deen laatsten groep had een afgev. van Leiden te voren gewezen op de z.i. wel ietwat vreemde opvatting omtrent vrije beroepen, welke het bestuur scheen to hebben. (Het bestuur stelde, als we den voorzitter goed begrepen, „candidaat vrije beroepen" gelijk met „candidaat vrije plaats" in het Kiesreglement der Staats partij; wat duidelijk een misvatting is). Hierna kwam in besproking een motie Leiden, na eene alsnog aangebrachte re dactiewijziging luidende als volgt: „De partijraad, van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat de wijze van candidaat stelling voor de leden van de Tweede Ka mer in eigen partij van dusdanig eenvoudi- gen aard behoort te zijn, dat deze zonder bijzondere studie of inspanning begrepen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Japan heeft reeds verklaard een uitnoo diging voor de vlootconferentie te zullen accepteeren. Volgens de mecning van sir Percival Phillips is een nieuwe chaos in China te verwachten. BINNENLAND. Ingesteld Is een commissie, die haar meening zal uitspreken over het verschil, dat in medische kringen heerscht over de waardeering van de alastrim. (2de blad) Overleden is de hcogeerw. heer mgr. L. Eygenraam te Amsterdam (Kerkn., 2de blad). Bij Westwoud is een goederentrein ver ongelukt De hoofdgeleider is gedood. (Gem. Berichten, 2de blad). De heer v. Duuren wint het sabelkam pioenschap van Leiden (Sport, 2de blad). Het Ned. zevental voor den water- polowedstrijd tegen België samengesteld (Sport, le blad). OMGEVING. Op den Haagschen Straatweg bij den Morschweg heeft Zaterdag een ernstige aahrijding plaats gehad. Eén doode en één gewonde (1ste blad). en gevolgd kan worden door alle georgani seerde Katholieke kiezers; dat bovendien de bedoelde wijze van candidaatstelling kan leiden tot onbillijk heden, gelijk bij de jongste candidaatstel ling ook metterdaad is geschied; noodigt het bestuur van de B. K. Staats partij uit die voorzieningen te treffen dat in het kiesreglement zoodanige wijzigingen worden aangebracht, dat, mot behoud van de grondbeginselen daarvan, boven ver melde bezwaren worden weggenomen". Van de kiesvereenigingen te Wassenaar enZoeterwoude waren adhaesiebetuigingen met deze motie binnengekomen. Na eene toelichting van de motie door Leiden, deel de de voorzitter van do Kamercentrale Leiden mede, dat het bestuur deze motie overnam. Na eenige discussio werd het. voorstel- Leiden aangenomen met alleen Gouda le gen. Gouda had tevergeefs bij Leiden aan gedrongen in de motie te doen vervallen de zinsnede, waarin uitgesproken wordt, dat de grondbeginselen van het kiesregle ment moeten blijven behouden. Een amendement-Pijnacker betreffende de motie-Leiden, waarin het Partijbestuur werd opgedragen een studio-commissie te benoemen voor wijziging van het kiesregle ment, kon de goedkeuring van de vergade ring niet wegdragen. Een voorstel-Voorschoten, inzake benoe ming van een commissie tot bestudeering van het Pachtvraagstuk, uitvoerig toege licht door den afgev. van Voorschoten, werd niet ondersteund, waartoe niet in het minst had bijgedragen de bestrijding ervan door den heer Veelenturf van Hazerswoude, wiens uitnemend betoog blijk gaf van vol ledig op de hoogte zijn met dit vraagstuk. Enkele andere voorstellen van Voorburg konden van de agenda warden afgevoerd als zijnde, na de aanneming van het voor- stel-Leiden, overbodig. Nadat door enkelo afgevaardigden van de rondvraag gebruik was gemaakt, deelde do voorzitter mede, dat het bestuur van de Kamercentrale had besloten voor het op te richten Partijbureau een eerste geschenk aan te bieden, bestaande in een geschil derd portret van Prof. Mr. Aalberse, welk voorstel door de vergadering met luiden bijval werd begroet. HET WERK DER HEREENIGING. Het congres te Breda. Ben heerlijke zomerscho dag bracht Za terdag vele vrienden en apostelen der Her- eeniging samen in het moderne Mastbosch- Hotel, waar het ijverige Bredasche Comité enkele studiedagen had georganiseerd over het vraagstug van de Hereeniging, dat meer en meer in den lande aan belangstel ling wint, vooral sinds Paus Pius XI over dit apostolaat gezegd heeft: „Ik wil er niet een van mijn werken van maken, maar mijn werk, dat mijn Pontificaat moet ken merken". Toen Bector de Bie als voorzitter van het Bredasche Comité even over vier de aanwezigen welkom heette, was de keurig ingerichte zaal van het Mastbosch-Hotel zoo goed als geheel bezet. Onder de auto riteiten merkten wij op Mr. Dr. van Sons- beeck, Burgemeester van Breda, de Zeer- Eerw. Pater van Keulen, voorzitter van het

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1