Z. H. PAUS PIUS* XI De nieuwe rijkstelefoontarieven DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 ^SNAPSHOTS UIT ZIJN DAGELIJKSCH LEVEN. Nadruk verboden. Steeds zijn er velen, die benieuwd zijn bet leven der groote menscben tot in de kleinste détails te leeren kennen, onver schillig of het koningen, presidenten of pausen betreft. Voor degenen, die met het leven van j den laatsten paus willen kennismaken, I hoe het verloopt in anecdotischen en alle- daagschen zin, is er heden een nieuw boek, geschreven door den journalist Francesco Zanetti die zijn geheele leven aan Vaticaansche zaken wijdde dat tot titel heeft den naam van het nieuwste pauselijk rijk, de „Oitta del Vaticano", en het leven der vijf laatste pausen, van Pius IX tot Pius XI, schil dert. Eén dag uit het leven van den tegen- woordig-regeerenden paus Pius XI wordt als volgt beschreven: Even na zessen staat de paus op van een korten slaap in een kamer, gelegen op de derde verdieping van het Vaticaan, welke reeds zijn voorgangers tot woning diende, echter met dit verschil, dat Pius van de sterfkamer van Benedictus XV z.g. zijn privé-kapel deed maken en zich naast de eetkamer een afzonderlijk studeerver trek waarin hij gaarne z'n vrije uren doorbrengt liet inrichten. Het belang rijkste vertrek voor dezen ouden bibliothe caris is echter zijn privaat-bibliotheek, welke tegelijkertijd zijn ontvangsalon voor de afwikkeling der loopende zaken gewor den is. lederen morgen voor dag en dauw scheert de paus zichzelf, en wel een revolutionnaire nieuwigheid met een scheerapparaat. Precies om zeven uur tien zien wij hem in zijn privé-kapel de H. Mis celebreeren. Dan volgt een sober ontbijt met koffie, brood en boter. De melk en de boter leveren hem de drie koeien, welke op de kleine, afgeperkte weide der Vaticaansche tuinen grazen. Klokke negenen neemt 's pausen ver moeiende dag een aanvang. Tegen dit uur komt de grijze staats-secretaris, Kardinaal Gasparri, bij hem, en confereert over de belangrijkste politieke en religieuse ge beurtenissen der wereld. Bovendien wor den iederen Woensdag en Vrijdag de secretarissen voor de buitengewone en gewone staatszaken ontvangen. Monseig neur Borgoncini Duca en Monseigneur Pizzardo. Dan volgen de regelmatige audiënties der prefecten der Roomsche congregaties, een ambt, dat in het bur gerleven overeenkomt met dat van secre taris-generaal bij een ministerie. Zoo nadert de middag, in beslag geno men door de dagelijksche privé-audiën- ties. Zij vinden meestal in de groote i bibliotheek plaats, temidden der kosbbaar- 1 ste manuscripten en modernste werken. Na deze audiënties volgt de bekende massa-onvangst, waarbij de paus ieder zijn hand met den herdersring laat kussen en allen zegent. Deze ontvangsten duren meestentijds tot minstens half drie, het gewone uur van zijn middageten. Hier wenscht hij in tegenstelling met de meeste Italianen dat alle opgedischte gerechten in zuiver boter bereid zijn. Hij neemt echter doorgaans genoegen met een „Risotto alla milanese", een kotelet, eieren, geroosterd brood, groenten en vruchten, waarmede in 't algemeen wel ieder tevreden kan zijn. Maar ook tijdens het middageten wordt de arbeid voortgezet, want dc beide privé- secretarissen, die den paus zich uit Mi laan heeft medegebracht, moeten hem •gedurende het eten de geheele dagelijk sche correspondentie voorlezen en de pau selijke antwoorden zin voor zin noteeren. Na den maaltijd gunt de paus zich echter een wijle rust, in hoofdzaak be staande uit 't maken van een autotochtje door de pauselijke tuinen. De autotocht wordt afgewisseld met wandelingen te voet. 't Liefst gaat Vader Pius dan een poosje naar den veelkleurigen papegaai, dien paus Leo XIII ten geschenke werd gegeven of naar den adelaar, dien een priester hoog in de Apennijnen voor hem ving. Van zes tot acht uur 's namiddags worden de audiënties weer hervat, welke volgens Pius' eigen woorden „de eenige vensters zijn, die wijd-geopend staan naar het kloppende leven van den tegenwoordigen tijd", en zooveel voor hem beteekenen, dat hij dikwijls alleen hier voor het late middaguur verzet. Na achten begeeft Zijne Heiligheid zich weer in gebed in zijn kleine privé-kapel. Om negen uur 's avonds heeft de kleine, „cena", de avondmaaltijd plaats. Ook •hierbij wordt nog gewerkt, want tijdens 'het eten neemt de paus de berichten van alle zijn verschillende secretarissen over de dagelijksche gebeurtenissen in ont vangst. Eindelijk volgen in den laten avond „de •beste uren", zooals hij ze gewoon is te noemen, want zij worden gewijd aan de eenzame studie in z'n privaatbibliotheek. En hier aan z'n schrijftafel, nadat hij over dag kardinalen, bisschoppen, priesters en vreemde waardigheidsbekleeders heeft ontvangen, gebeden en verzoeken heeft aangehoord, honderden toegesproken en duizenden den zegen heeft gegeven, hier zit de Opperherder in de late nachtelijke uren over zijn veelvoudige studie. Het zijn de eenige uren, waarin hij voor zichzelf kan werken, zoo zegt hij tot de velen, die hem vriendelijk verwijten, dat hij zich over werkt. Wie 's nachts over de stille Piazza van San Pietro loopt, kan alle vensters van het Vaticaansche paleis in diepe nachtrust zien; slechts één venster licht des te sterker en verwonderlijker uit de duister nis naar voren: het is het raam van de studiekamer van Zijne Heiligheid Paus 'PiusF. D. KINDERBESCHERMING (Ingezonden). Wij hebben het oog op de bescherming van het kind, dat door onkunde of mach teloosheid zijner ouders, door nalatigheid, moedwililge verlating van deze, of door misdadigen aanleg dreigt op te groeien of opgroeit in eene richting, welke leiden moet tot maatschappelijke en zedelijke ver wording, tot algeheelen ondergang. Reeds stelden wij in het R. K. Tijdschrift voor Kerk, School en Armwezen van 23 Juli jongstleden de vraag: Wat werd in het verleden, wat wordt in het heden daar voor gedaan en wat kan in de toekomst daarvoor nog gedaan worden? De beant woording wat betrof het vei-leden en het heden, dat is tot het in werking treden der Wet van 5 Juli 1921, houdende de in voering van den Kinderrechter en de onder toezichtstelling van minderjarigen was niet moeilijk. Eenige tekortkoming tot dan, als men van tekortkoming zou mogen spreken, konden wij niet ontdekken. Anders stond het met betrekking tot de toekomst. Liefde en toewijding voor de zaak, welke onze liefdewerken op het gebied der Kin derbescherming dienen, zijn er, doch naar onze meening bestaat er nog eene niet te verklaren afzijdigheid van het nemen van afdoende maatregelen, die den verderen groei en bloei der R. K. Kinderberscherming kunnen bevorderen. Hoe stemt, tot groote dankbaarheid al datgene, wat onze vereenigingen en stich tingen sedert een 25tal jaren door middel van gestichts- en gezinsverpleging hebben verricht en nog verrichten op het terrein der Kinderbescherming. Hoe krachtig wordt de helpende hand daarbij geboden door, wij mogen wel zeg gen, de over het geheele land verstrooide gestichten, die voogdij- en/of regeerings- kinderen opvoeden. Doch er is nieuw werk gekomen, sedert de Wet van 5 Juli 1921 en ook dat moet goed georganiseerd en krachtig ter hand genomen worden en wordthet nog niet. Die Wet wil voorkomen gestichtsverple- ging, voorkomen zoo lang het nog moge lijk is. Die Wet bracht de gezinsvoogdij en cr kwam ook bij de voorwaardelijke ter be schikking stelling der Regeering, de onder toezichtstelling van een gezinsvoogd. Er was tijd tot oriënteeren van 1 Novem ber 1922, toen bovengenoemde Wet in wer king trad, tot heden. Thans moet de tijd tot oriënteeren ge acht worden voorbij te zijn en zullen da den gesteld moeten worden. Het zich steeds krachtiger en verder ontwikkelend instituut van den Kinder rechter met het'inschakelen van de gezins voogdij dwingt tot goed doelmatig organi- seeren van den Katholieken arbeid. Wij hebben eerbied voor het oude, zijn daar zelve sterk aan gehecht. Wij willen geen slooperswerk verrichten doch willen waken tegen mogelijke vermolming en willen afbrokkeling voorkomen. En juist daarom achten wij het noodza kelijk, dat alle liefdewerken die Einderbe scherming in den zin der Kinderwetten fce- oogen, eens onderling overleg plegen, ten einde in een nieuwe versterkte bedding den stroom hunner werken te leiden en krachtiger te doen worden. Hoe levendig staat ons nog voor den geest die daad, getuigende van helder inzicht-, toen in 1916 de St.. Vincentiusvereeniging in Nederland hare plaatselijke liefdewer ken der reclasseering ontbond en mede werkte aan de oprichting der thans alom in het land vertakte, zelfstandig werkende R. K. Reolasseeringsvereeniging, waarin mannen en vrouwen gemeenschappelijk werken. Zoude ook ten opzichte van Kinderbe scherming, in de beteekenis als door ons bedoeld, niet een krachtig initiatief kun nen uitgaan van diezelfde St. Vincentius vereeniging? Gelijk de Hoofdraad dezer vereeniging den toenmaligen strijders voor eene zelf standige reclasseeringsvereeniging zeker niet euvel geduid heeft, dat zij dien strijd voerden en dezen allerminst zal hebben toe gevoegd, gij zijt sloopers, zoo ook zal ge noemde Hoofdraad het ons niet kwalijk nemen, dat wij onze gedachten eens uiten en de gronden aangeven waarom er eene zelfstandige landelijke Katholieke organi satie dient te komen voor kinderbescher ming. Ook de R. K. Reclasseeringsvereeniging zal ons geen afbrobkelaars noemen, nu wel als vaststaand mag worden aangenomen, dat zij uit hare statuten zal doen verdwij. nen den passus in een artikel, waarin mede tot hare bemoeienis wordt gerekend, al dat gene waartoe de Wet van 5 Juli 1921 aan leiding geeft. Immers op haren studiedag van 8 Ja nuari jongstleden, waarvan het volledig verslag gepubliceerd werd in haar maan delijks verschijnend Bulletin, bleek over duidelijk, dat men in den boezem der ver eeniging zich van bemoeiingen uit hoofde dier wet afzijdig wenschte te houden. En eindelijk wij vergaten voor een oogenblik onze gehechtheid aan oude vor men en pasten het honneur aux dames niet toe veel minder nog zal het ons euvel duiden de R. K. Vereeniging tot bescher ming van meisjes in Nederland, zoo wij ijveren voor eene zelfstandige voreeniging. Immers zij heeft naar ons beste weten tot op den huidigen dag zich vrij wel ge heel afzijdig gehouden van de hier bedoel de Kinderbescherming. Toen wij onze denkbeelden eens bespra ken met iemand, die op het gebied der Kin derbescherming nourri dans le sérail mag genoemd worden, mochten wij bij hem vol ledige instemming daarmede vinden. Maar, zoo luidde zijn vermanend woord: Weet, dat gij Titanenarbeid gaat onderne men. Konden wij ons daartegenover als on wetenden houden? Immers neen. Wij begrepen en begrijpen, dat er vele moeilijkheden zioh zullen voordoen, doch wij zijn en blijven overtuigd, dat het ge zonde verstand zal zegevieren en zal lei den tot ééne landelijke organisatie voor Katholieke Kinderbescherming. En waarom deze organisatie en dan nog wel eene, waar in de onvolprezen bijzondere liefdewerken voor Kinderbescherming der St. Vincen tiusvereeniging zich zullen moeten oplos sen? Omdat wij voor de onder toezicht-stelling van minderjarigen en voorzooveel meer nog op het gebied der Kinderbescherming noodig hebben de krachtige medewerking en dagelijksche hulp der vrouw. De hulp der Katholieke vrouw, die ons dezer dagen nog op het R. K. landelijk congres tegen Neo-Malthusianisme zoo heerlijk werd uitgebeeld door Dr. A. W. Ausems. Omdat wij noodig hebben, wat de Zeergel. spreker zoo kernachtig noemde de 18-karaatsvrouw. „De vrouw, om zijne woorden tot do on ze te maken, die als kind het gelukkigste was als zij een dozijn poppen te bemoede ren had, die op school door een prettig, makkelijk karakter haren onderwijzeressen geen moeite veroorzaakte, die nooit uit blonk in de klas, maar door haar plichts gevoel en rustigen ijver nooit tot de slechtste behoorde, die als opgroeiend meis je moeders rechterhand was, die zich nooit op den voorgrond plaatste en toch de aan dacht trok, die een onbewust verlangen heeft naar het huwelijk als de natuurlijke bestemming der vrouw". Derhalve de vrouw, die zich tot het moe derschap getrokken voelt, en juist daar door zoo'n machtigen invloed ten goedo kan uitoefenen bij de jeugd, welke wij te leiden hebben. De eindvoorstellen van het Hoofdbe stuur der P. T. en T., betreffende wijziging van de locale en intërlocale telefoontarie ven zijn Koninklijk goedgekeurd. Do nieu we tarieven zullen met ingang van 1 Jan. 1930 in werking treden. Voor de locale telefonie is het zuivere gesprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grondbedragen van 24. tot 48.en een prijs van 21/ï cent voor elk uitgaand gesprek. Ingevoerd is een re ductie van 25 pet. resp. 50 pet, boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reductiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeelen daarvan in het algemeen reeds optreden vóórdat het bedrag, dat volgens het bestaande tarief verschuldigd zou zijn, wordt bereikt. De beteekenis van de reductie blijkt uit het hier volgend overzicht: Netten Reductie met een aantal 25 pet. voor 50 pet. aan- aanslui tingen een aantal vangende vanuitgaande boven een gesprekken aantal uit- per jaar van: gaande ge sprekken per jaar van 1 t/m. 50 361 t/m. 720 720 51 100 601 1200 1200 101 300 601 1200 1200 301 500 721 1440 1440 501 1000 961 1920 1920 1001 2000 1081 2160 2160 2001 3000 1081 2160 2160 3001 4000 1441 2880 2880 meer dan 4000 2401 4800 4800 De prijs per gesprek in de eerste reduc tietrap is aldus teruggebracht tot 1 7/8 cent. De vermeerdering van hetgeen een aangeslotene onder het nieuwe locale ta rief moet betalen op het oogenblik dat de tweede reductietrap, die van 50 pet. intreedt is dien tengevolge matig en varieert in de onder scheidene netten van 13 pet. tot 31 pot. In de netten van meer dan 4000 aansluitingen bedraagt zij 17 pet. De reductie van 50 pet., daarna volgend, beteekent dat men verder slechts 1 1/4 cent per gesprek be taalt. De interlocale tarieven ver melden uitbreiding van het 10 oents tarief tot afstanden van 10 K.M.. terwijl voor af standen van 10 tot 15 K.M. een tarief van 0.15 is vastgesteld. Van 15 tot 35 K.M. zal een tarief van 0.35 gelden en voor afstanden boven 35 K.M. is 0.50 ver schuldigd. Wat het districtstarief betreft zal niet star worden vastgehouden aan vastgestel de afstanden indien innig economisch ver band tusschen bepaalde plaatsen bestaat en zal worden nagegaan of voor zoodanige •aanwijsbare gevallen een voor de betrok kenen gunstige regeling kan worden ge troffen. Tenslotte is het tarief voor de huur- en uurlijnen verminderd en, van 18.000 per jaar, voor afstanden boven 35 K.M. (de be staande huurlijnen overschrijden bijna alle dezen afstand) teruggebracht tot 16.000 per jaar. Vergelijking van de aanvankelijke voor stellen met de definitieve regeling toont aan, dat aan de meest op den voorgrond gestelde bezwaren der belanghebbenden in ruime mate aandacht is geschonken en getracht is met behoud van den ook door velen hunner „principieel" niet aan gevochten tariefsvorm daaraan zooveel mogelijk tegemoet- te komen. Het overleg met belanghebbenden kon uiteraard niet beteekenen, dat him op dit gebied zeer uiteenloopende inzichten volledig zouden worden verwezenlijkt; het nut daarvan lag hierin, dat het bedrijf een indruk verkreeg van een reeks belemmeringen, welko het groote zaken- en bedrijfsleven en ook de middenstandskringen als ernstige nadoe len voor handel en industrie vreesden en •welke op 'bepaalde onderdeden van de voorstellen sterk algemeen tot uiting kwa men. Op deze punten heeft het bedrijf de voorstellen in beteekenende mate herzien, waardoor met reden mag worden ver wacht, dat de gevreesde nadeelen aanmer kelijk zullen worden getemperd. Dat de aangebrachte wijzigingen in de voorstellen inderdaad van beteekenis zijn moge hier- De vrouw, die door haar zacht en bemin nelijk, maar tooh doelbewust, korclaat op treden naast en met den krachtigen man, die weet, wat hij wil en kan ingrijpen waar noodig, den vader en/of de moeder van het te leiden kind weet te vangen en tot betere inzichten te brengen. Wij zouden zoo door kunnen gaan, doch waartoe. Denken wij mannen ons een oogen blik terug in onze kinderjaren en roepen in onze herinnering terug onze moeders. Zien wij dan niet weder dat beeld voor ons terug dier vrouw, waarnaar wij zoo gaarne luisterden? Welnu, zijn onze liefdewerken voor Kin derbescherming er op ingesteld de mede werking der vrouwen te aanvaarden? Wij meenen van niet. Welnu dan, daarom eens onderling over leg gepleegd en van gedachten gewisseld en uitgemaakt of wij juist zagen toen wij hierboven, gezien de evolutie op het ge bied der Kinderwetten, dringend riepen om aan den tijd zich aanpassende nieuwe maatregelen. Geen Liefdewerk, St. Vincentiusvereeni ging, is u vreemd. Wij erkennen het ten volle. Welaan dan, het zal een nieuw liefdewerk van U zijn, zoo gij, tot de overtuiging go- komen, dat wij juist zagen, het initiatief neemt tot oprichting eener los van uwe prachtige organisatie staande landelijke vereeniging voor Kinderbescherming, waar in mannen en vrouwen samenwerken. WAPI KWENDA. uit blijken, dat voor zoover de gegevens thans strekken eene inkomstenderving als gevolg van die wijzigingen op 350.000 wordt becijferd. Men kan vragen, waarom nog niet meer in deze richting gewijzigd? Het telefoon bedrijf heeft toch een belangrijk over schot. Zij die aldus redeneeren zien echter voorbij, dat het batig saldo van den tele foondienst na vermindering met het na- deelig saldo van den telegraafdienst slechts een matig bedrag oplevert. Hier mede rekening houdend kan het risico van verdere inkomstenderving voor liet oogen blik niet worden aanvaard. Vervolgens dient nog op eenige punten, waaromtrent veelvuldig misverstand heerscht-, de aandacht te worden gevestigd of een nadere verklaring te worden gege ven. De prijs var» de gesprekseenheid. Velen zijn de meening toegedaan dat do verdeeling van de totale kosten door het P. T. T.-bedrijf over het vaste recht (grond'bedrag) en de opbrengst van het ge sprekkentarief een volkomen willekeurigo zou zijn, Zulks is geenszins het geval. Het bedrijf toch schept in elk locaal centrum (net) een telefonische spreekmo- gelijkheid door het inrichten en het onder houden van een bedieningscentrale, het aanleggen van telefoongeleidingen, het be schikbaarstellen van personeel, enz. Ieder ingezetene, die in deze gemeen schap wil worden opgenomen, behoeft daartoe een telefoontoestel dat binnens huis en ook voor een deel daarbuiten aan gesloten moet worden op het telefoonnet en waarvoor tevens een geleiding moet worden binnengebracht in de centrale. Deze werkzaamheden en het beschikbaar stellen van toestellen en geleidingen ver oorzaken zekere kosten, waarvoor de be langhebbende zich dus alléén de mogelijk heid verzekert om van de gelegenheid tot spreken gebruik te kunnen maken. Dit is het vaste recht (grondbedrag). Dat deze grondbedragen hooger worden naarmate het aantal aansluitingen van het net toeneemt is logisch omdat de telefoni sche gemeenschap daardoor grooter wordt en dus aansluiting aan die gemeenschap meer waarde krijgt, terwijl de exploitatie voor het bedrijf gerekend per aansluiting duurder wordt. Alle overige kosten moeten worden goed gemaakt door de opbrengst van de ge sprekken. Dit zijn de proportioneele kosten. Door toepassing van het beginsel, dat de verschuldigde vergoedingen zooveel mogelijk evenredig behooren te zijn aan de diensten welke men van het telefoonbe drijf verlangt, wordt toeneming van het aantal aansluitingen verwacht, een uit breiding van spreekmogelijkheid dus wel ke een belangrijk voordeel zal opleveren voor alle aangeslotenen. Het bedrag van de proportioneele kos ten nu is verkregen door van de tonale op brengst van de locale telefonie, welke be kend is, af te trekken de becijferde totaal- opbrengst der grondbedragen. Deze uit komst, gedeeld door het aantal locale ge sprekken, zooals dit bij de tariefstudie uit de verkregen gegevens over het geheele land met een zekere mate van nauwkeurig heid kon worden vastgesteld, geeft de vergoeding van 21/2 cent per gesprek, De meervoudige telling. Ten onrechte wordt nog wel beweerd, dat de Administratie op technisch gronden aan een geprekkentarief van 21/3 cent ge bonden zou zijn, wijl men meent, dat de tellers niet meer dan viervoudig tellen. Zonder te beweren, dat elke willekeurige telling practisch uitvoerbaar is, staat het vast, dat bij invoering van een gesprek kentarief van bijv. 2 cent, voor het dis- trictsverkeer van 0.10 met dezelfde tel lers 5 maal kan worden geteld. Zoowel deze meening als de veronderstelling, dat de Administratie reeds door de tellers ge bonden zou zijn, is onjuist. Streeknetten. Men veronderstelt, dat het handhaven van streeknetten in den zin zooals deze thans wordt verstaan, door den opzet van de tariefsherziening niet mogelijk zal zijn. Opgemerkt- moet worden, dat de gekozen KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 22 Sept. Achttiende Zondag na Pinksteren. Mis: Da pacem. 2c gebed v. d. H. Thomas van Villanova. Bisschop en Belijder; 3e v. d. H.H. Mauritius en Ge zellen, Martelaren. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij mogen ons verblijden, dat wij door hot H. Doopsel zijn ingegaan in hot Huis des Heeren, de door Christus gestichte heilige, katholieke Kerk (Gradualo). Want daar zijn wij geworden aangenomen kinde ren Gods; daar leerden wij de waarheid' kennen (Stilgebed en Postcommunio); daar verkrijgen wij vergiffenis van zonden (Evangelie); daar kunnen wij genieten een heerlijken overvloedigen zielevrede (In- troitus; Graduale); daar zal het ons niet ontbreken aan Christus' heiligende genade tot den dag. waarop Hij ons roepen zal (Epistel). En al deze onwaardoerbare ga ven danken wij aan de verdiensten van Christus' heilig bloedig Kruisoffer. Geen betere dankbaarheid, dan daadwerkelijk deel te nemen aan dc onbloedige hernieu wing v. h. H. Kruisoffer, de H. Mis; door ons zeiven God aan te bieden, te samen met Christus onzen eigen wil te slacht offeren (Offertorium; Communio). MAANDAG 23 Sept. Mis v. tl. H. Linus, Paus en Martelaar: Statuit 2e gebed v. d. H. Thecla, Maagd en Martelares: 3e A' Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Kleur: Rood. DINSDAG 24 Sept. Mis van 0. L. Vrouw tot vrijkoop van Slaven: Salve. (Zie votief- mis van Maria van Pinksteren tot den Ad vent) Credo. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (invullen: En U op het feest), Kleur: Wit. Aan den H. Petrus Nolascus verscheen Maria en maakte bekend, dat zij graag een Orde van religieuzen zag ingesteld met het doel de gevangen Christenen uit de handen der Turken te bevrijden. Ook verscheen Maria aan den biechtvader van den H. Petrus, den H. Raymundus de Penafort, en aan koning Jacob van Arragon, die zij aanspoorde hun hulp te verlcenen. Den lOen Augustus 121S werd de Orde ingesteld met een vierde gelofte, n.l. zich zeiven te geven tot onderpand, als het noodig zou zijn. voor de vrijkooping van een christen slaaf. WOENSDAG 25 Sept. Mis v. d. vorigen Zondag: Da pacem. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Groen. DONDERDAG 26 Sept. Mis v. d. H. H. Cyprianus en Justina, Martelaren: Salus autem. 2e en 3e gebed als gisteren. Klejar: Rooit VRIJDAG 27 Sept. Mis v. d. H. H. Cos- mas en Damianus, Martelaren: Sapientiam. 2e en 3e gebed als eergisteren. Kleur: Rood Cosmas en Damianus, twee 'broeders, geneesheeren, in de stad Aegea-, werden om hunne fiere geloofsbelijdenis en hunne standvastigheid in het geloof na vele mar telingen gedood. ZATERDAG 28 Sept. Mis v. d. H. Wen- ceslaus, Hertog en Martelaar: In virtute. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e voor den Paus. Kleur: Rood. Wenceslaus, geboren uit een christenva der en eene heidensche moeder, opgevoed door de godvreezende Ludmilla, onder scheidde zich als koning door zijne liefde voor armen, weduwen en weezen. Hij was ook gewoon eigenhandig het brood te be reiden en den wjjn, noodig voor het H. Mis offer. Op aanstoken zijner moeder werd hij verraderlijk door zijn broer Boleslaus ver moord op een feestmaal (10e eeuw). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve: MA/VNDAG. Feest der vinding van het lichaam der H. Clara, Maagd. Mis: Con- versus. 2e gebed v. d. H. Linus; 3e v. d. H. Thecla. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. H. Pacificus van Septempeda, Belijder: Os Justi. 2o gebed en laatste Evangelie v. d. H. Maagd. Credo. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Lucia van Caltagirone, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Cyprianus en Justina; 3e A Cunctis. Kleur: Wit VRIJDiAG. Mis v. d. H. Elzearius, Belij der: Os Justi. 2e gebed H. H. Cosmae en Damianus. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Bernarclinus van Feltre, Belijder: Liberabit. 2e gebed v. d. H. Wenceslaus; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. tariefsv o r m en de bestaande automati- seeringsplannen hiervoor echter geen be letsel vormen; de zaak is deze, dat nu het vaste abonnementstarief dat voor de streeknetten wegens de bijzondere facili teiten veelal met een zeker bedrag werd verhoogd in de nieuwe tariefsregeling is vervallen, nog nader moet worden onder oogen gezien op welko wijze het gesprek kentarief in de streeknetten zal worden toegepast. De tariefsvorm laat zoowel en kelvoudige- als meervoudige telling toe. De door het P. T. T.-bedrijf sedert be ëindiging van den wereldoorlog gevoerde taricfspolitiek is gebaseerd op den ook in liet handels- en bedrijfsleven erkenden eisoh van „selfsupporting" van den dienst, waarbij nog rekening dient te worden ge houden met de niet geringe jaarlijkscho bijdragen door het bedrijf aan de algemec- ne Rijksmiddelen. In étappes is sedert o.a. bereikt, dat de Nederlandsche posttarie- ven tot de laagste in Europa behooren, hetgeen het vertrouwen wettigt, dat ook op telefoongeibied krachtig naar een zoo laag mogelijk gesprekkentarief zal worden ge streefd en dat aan do oprechte bedoelin gen van het bedrijf in dezen niet behoeft te worden getwijfeld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9