voor uwe gasten en voor u zele! CITO'in PORT de draaf oogK! hamdel» TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor over den kop geslagen. Een zwaar gewonde. Donderdagmorgen is te Witten (gem. Assen) een motor waarop gezeten waren twee soldaten uit Stadskanaal, die op weg waren naar de schietbanen te Witten, over den kop geslagen. De bestuurder had eeni- ge wondjes en ontvellingen opgeloopen, docht de duorijder was in een sloot geslin gerd. Hij werd bewusteloos opgenomen en in ernstigen toestand naar het Militair Hospitaal vervoerd. Auto tegen een boom. Donderdagavond is in het gehucht Zand dijk (onder Veere) een auto, bestuurd door mevr. v. E. uit Middelburg, tegen een boom gereden. Van de vier inzittende dames is mevrouw van Dam van Isselt, schilderes te Veere, aan hoofd, been en pols ver wond. Zij is naar een gasthuis vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De fabrieksarbeider K. te Mierlo, die zooals gemeld, zich op de tramrails te sla pen had gelegd en daardoor door den vToegtram was overreden, is Woensdagmor gen aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Helmond overleden. Kind verdronken. De 8-jarige A. van der Berg te Rotter dam is gisteravond in de Scheepmakers- haven te water geraakt. Het kind werd na eenigen tijd opgehaald. Een uur lang is kunstmatige ademhaling toegepast, doch helaas zonder resultaat. Slechts de dood kon worden geconstateerd. In het zand gestikt. Te Wierden is de 60-jarige landbouwer Pierik dood op een zandweg gevonden. Hij was onderweg onwel geworden, voor over in het zand gevallen en gestikt. ITALIAANSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Geen direct gevaar aanwezig. Uit Hoek van Holland wordt geseind: Het uitgaande Italiaansche stoomschip Dizziplina is bij Rood 2 voor den Water weg gestrand tengevolge van den storm. De beide sleepbooten Witte Zee en Blankenburg zijn ter a-ssistentie vertrok ken. Het schip is echter niet te bereiken ten gevolge van de hooge zee. Ook de reddingboot is in gereedheid gebracht en zal uitvaren zoodra daartoe moegelijkheid bestaat. Op het oogenblik is het echter onmogelijk verbinding te krijgen met het Italiaansche schip, dat S. O. S.-seinen gaf en in een gevaarlijke positie verkeert. 1STader vernemen wij, dat er voor het op de Zuiderpier gestrande schip geen direct gevaar dreigt. Men hoopte hedenmorgen 5 uur in staat te zijn het schip bij opkomenden vloed weer vlot te krijgen. Uit Hoek van Holland wordt nader ge meld Door de krachtige branding en den zwa- ren Noord-Westenwind werd het lang zaam naar de kust gedreven. Het weer werd te Hoek van Holland 's middags veel slechteromstreeks 5 uur stond er een zware storm. Tengevolge hiervan is het water toen het eb werd, niet veel gevallen Het schip is dus gestrand, terwijl er op die plaats vrij veel water stond en er bestaat dus kans, xlat er heden, als het vloed wordt niet zoo veel water bij zal komen. De sleepboot Witte Zee is onmiddellijk uitge varen, doch wegens de zware zee en het feit dat het rond de plaats, waar de Dizzi plina rit, zeer ondiep is, achtte men het niet raadzaam in het donker nog een po ging tot afbrenging te wagen, zoodat de sleepboot terug is gekeerd. Van IJmuiden is bericht ontvangen dat men aan boord van het sohip den toestand nog even wil aanzien. Het sohip meet 3004 ton en heeft 20 menschen aan boord. Het personeel van de reddingboot Koningin Wil'helmina, uit Stellendam, had order gekregen zich ge reed te houden. Zoolang er echter niet om hulp geseind wordt vaart de Koningin Wil li elmina niet uit. Van de boeien losgeslagen. Het Duitsöhe stoomschip Robert Kop pen, dat in do Minervahaven te Amster dam ligplaats had genomen, is gisteravond van zijn boeien losgeslagen. Het schip heeft lichte schade toegebracht aan de Duitsche raotorlichter Frida en het klip- persohip Frida. Het is door een boot van den havendienst naar zijn ligplaats terug gebracht. ALASTRIM. Te Amsterdam. De directeur van den G.G. en G. D. deelt mede, dat Donderdag geen nieuwe geval len zijn opgenomen. De patiënt uit Abcou de, waarbij alastrim was vastgesteld, en die desondanks per trein naar Nieuwerkerk aan. den IJssel is vervoerd, is aan het sta tion Gouda opgehouden, echter niet in het ziekenhuis opgenomen, doch per rijtuig, dat speciaal bestemd is voor het vervoer van besmettelijke zieken, naar Nieuwer kerk vervoerd, alwaar verdere maatrege len getroffen zullen worden. In Amsterdam is thans 1 alastrimgeval officieel vastge steld, terwijl 7 twijfelgevallen in observa tie zijn. Drie nieuwe gevallen te Rotterdam. Te Rotterdam hebben zich, na de vori ge opgave, drie nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Donderdagmiddag heeft de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst opnieuw op straat met een auto ge legenheid. tot gratis-vaccineeren gegeven. De toeloop was grooter dan op den eer sten dag. Er zijn in den auto Donderdag middag niet minder dan 402 personen in geënt. Geen vaccinatie wegens gevaar voor encephalitis. Naar de burgemeester van Zwoller kerspel mededeelde, hebben de gemeente artsen van Zwollerkerspel bezwaar ge maakt de veranwoordelijkheid te dragen voor inenting van kinderen, die nog niet eerder gevaccineerd zijn, in verband met het gevaar voor encephalitis. Te Delft. Gisteren waren te Delft 11 nieuwe geval len van alastrim. Bij den Donderdagavond te Delft gehou den fakkeloptocht der eerste jaarsstuden ten zou muziek worden gemaakt door de kapel van het 2e regiment artillerie uit Den Haag. Naar wij vernemen heeft de Mili taire Geneeskundige Dienst een en ander niet toegelaten wegens het heerschen van de alastrim te Delft. Het gevaar van sportwedstrijden te Delft. .Van bevoegde zijde vestigt men de aan dacht op den nadeeligen invloed, dien de a.s. wedstrijden te Delft kunnen uitoefe nen op het tegengaan van de verbreiding van alastrim. Wedstrijden, zoo merkt men op, moesten vooral in die steden waar zich verschillende alastrim-gevallen voor doen, voorloopig verboden worden, te eer der, wanneer daaraan) zooals in Delft ook bet geval zal zijn, verschillende clubs van buiten de stad zullen deelnemen. Handel en scheepvaart moeten natuurlijk door gaan; sport zou echter wel kunnen wach ten. Het eerste geval te Zutphen. Te Zutphen heeft zich het eerste geval van alastrim voorgedaan bij een kind, dat nog niet was ingeënt. Te Nieuwerkerk aan de IJsel. Ook te Nieuwerkerk aan de IJsel doet zich een geval van alastrim voor. Te Tholen. Te Tholen doet zich een geval van alas trim voor bij een kind van 2 jaar. Verlamming na inenting. "Te Bathmen is een geval van verlam ming met doodelijken afloop geconstateerd bij een vierjarig kind, dat in Augustus voor koepokken was ingeënt. Verandering op een bewiix van overlijden. Het lid van de Tweede Kamer mejuf frouw Groeneweg, heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de hoofdinspectie bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rotterdamsch medicus als doodsoor zaak was ingevuld „variola haemorrhagi- ca" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd in „alastrim"? 2. Is de hoofdinspectie daartoe bevoegd? 3. Is de minister bereid, indien mocht blijken van eenig onbevoegd optreden der hoofdinspectie, mede te deelen, welke maatregelen Z.E. getroffen heeft of nog zal treffen om herhaling daarvan te voor komen? Van alastrim tot pokken. Het juist verschenen nummer van „Het Ziekenhuis" bevat een hoofdartikel, waar aan wij het volgende ontleenen: Was alastrim een scherp omschreven ziektebeeld, dan was de beoordeeling nog zoo moeilijk niet. Maar zoo wisselvallig is de verschijningswijze, dat men als het ware één onafgebroken reeks formeeren kan van 0 pCt. Pokken tot 100 pCt. Pok ken en de Alastrim-zone dan ongeveer tus- schen 10 pCt. en laten we zeggen 60 of 75 pCt. ligt. Het resultaat is krakeel, groot meenings- verschil tusschen de deskundigen en einde loze moeilijkheden. En de ziekenhuisdi recteur, die alastrim in de stad zijner in woning heeft, staat op met twee nachtmer ries, met een Scylla en een Gharybdis, waarvan do één een paar onnoozele puist jes zonder meer, en de andere gevaarlijke en doodelijke pokken heet. Officieel zijn er nog altijd geen pokken, officieus zijn ze er wel degelijk. De indruk van sommigen, die vooral ernstige geval len zagen is, dat er meer ernstige gevallen komen. En dan begint meft weer te twis ten: zijn het niet allemaal pokken, of gaat de goedaardige alastrim vroeg of laat dan toch in kwaadaardige pokken over, öf is er nu naast de goedaardige alastrimstam on verhoeds en onverhoopt en ongemerkt, ook nog een kwaadaardige pokkenstam ge ïmporteerd. Officieel is en blijft echter tot dusverre de diagnose „alastrim"Hoe lang nog? Open vragen. Tot deze moeilijk heden beperkt zich de misère voor den ziekenhuisdirecteur niet. Want zusters en patiënten worden óók ziek, sommige wei nig, anderen erg. En dat ondanks de vacci natie die niet opkwa-m en dus ondeug delijk was en te laat weer overgedaan werd. Ook dit viel aanvankelijk moeilijk te erkennen, maar het was zoo. En we moe ten nu maar voor goed vasthouden aan de overtuiging, dat vaccinatie, die tot geener lei reactie, öf een pok öf een vroeger of later versohijnende iminuiriteitsreactie, maar in ieder geval een reactie aanlei ding geeft, mislukt is en dus overgedaan moet worden. Hadden we dat eerder ten volle beseft en ons niet gekoesterd met den waan, dat zij die niet reageerden on vatbaar waren, veel van de misère zou som migen ziekenhuisdirecteuren bespaard zijn gebleven. En dan nog een moeilijk punt: de isola tie van zóó lichte gevallen, dat ze eigenlijk als verdachte gevallen moeten worden be schouwd. De individueele isolatie (in af zonderlijke kamertjes of boxen) blijkt vol strekt noodzakelijk, wil men niet het vol gende zien gebeuren: een patiënt is een paar dagen beroerd, krijgt een paar twij- INGEZONDEN MEDEDEELING. Lage Rijndijk '2-4, Telef. 356 felachtige puistjes en wordt opgenomen.. hij blijft 14 dagen zoo gezond als een visch- jckrijgt dan werkelijk hooge koorts en werkelijk niet dubbelzinnige puistjes Zoo'n patiënt had geen alastrim (of pok ken) gehad, maar in het ziekenhuis op de alastrim-zaal de besmetting opgedaan. Het ergste is dat een dergelijke, patiënt reeds gestorven is, minder als slachtoffer van de alastrim (pokken) dan wel als slachtoffer van de ziekenhuisverpleging. Trouwens do aan alastrim overleden patiënt, die tijdig geënt was, maar bij wien de enting niet op gekomen was, was minder het slachtoffer van de alastrim dan van de mislukte vac cinatie. Om nu maar te zwijgen over do werkelijke slachtoffers der vaccinatie (post- vaccinatoire encephalitis), die weer een an dere beroerde kant van het vraagstuk vor- Maar om terug te keeren tot de indivi dueele isolatie van lichte en verdachte ge vallen: men zal in ziekenhuiskringen mis schien zeggen: het zou wel kunnen, maar het zal niet gaan, of liever: het zou niet. kunnen. Het antwoord moet luiden: het moet, anders kan men de verantwoorde lijkheid voor de opneming in het zieken huis niet dragen en moet men dergelijke patiënten thuis is-olceren en desnoods zon der meer thuis laten. Volstrekt noodzakelijk is, naar onze raec- nïng, scheiding van «twijfelachtige gevallen, duidelijke gevallen, genezende gevallen. Drie afzonderlijke barakken of zalen zijn noodig: één voor individueele observatie en isolatie, één voor verpleging en één voor herstellenden. Wanneer men morgen aan den dag on verhoopt gedwongen is het ctiquet alastrim te laten vallen en te vervangen door pok ken, zal men ook honderden contacten moe ten opnemen en isoleeren. Ook die mogen natuurlijk niet in aanraking komen met duidelijke gevallen. Als noodhulp is in ieder geval het vaccineerr.n van. alle ver dachte gevallen noodzakelijk en isolatie gedurende de eerste 714 dagen (quaran taine). Maar de afstand tusschen dit qua- rantainestelsel, en het boven bepleitte drie ledige stelsel is niet groot. Hoe het zij, zoo- ala het op het oogenblik hier en daar gaat we noemen geen plaatsen, omdat die niet ter zake doen is en blijft het onverant woordelijk. Ten slotte de vaccinatie. Men mag ove: de gevaren en nadeelen der primaire vac cinatie denken hoe men wil, ook thans is daarover ernstig verschil van meening mo gelijk en die bestaat dan ook, vast staat dat massale revaccinatie, in plaatsen en streken met alastrim en dreigend pokken- gevaar, noodzakelijk is mits: le. de pokstof deugdelijk is, van con stante werkzaamheid, niet te zwak en niet te sterk, goed gehomogeniseerd. Er gaan stemmen op, dat nooh do Amsterdamsche, noch de Rotterdamsche stof steeds aan deze eischen voldaan heeft en voldoet. Reeds het bestaan dier stemming is funest. 2e. de techniek onberispelijk is in de wettelijke voorschriften door do entente artsen volop in acht genomen wordt en ook daarover is wel eenige twijfel gewettigd. En elke twijfel is reeds funest. Plaatselijk, gewestelijk, landelijk, ont breekt veelszins leiding en lijn. Officieel zijn we feitelijk eenerzijds doodgeloopen in het alastrim-slob en anderzijds bevreesd ons ter wagen op den breeden pokkenheir- weg, die inderdaad ook niet bepaald aan lokkelijke perspeotieven biedt. WINDHOOS TE TILBURG. Kerk gedeeltelijk ingestort Gistermiddag omstreeks half twee heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R. K. Kerk van de H.H. Antonius en Barbara aan het Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle dakpannen en het overige houtwerk stortten naar beneden. Dikke balken braken als lucifersstokjes af. Al leen de muren bleven overeind. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor, omdat de werklieden even te voren wegens den hevigen regen waren gaan schuilen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Nonchalant en niet galant. Dinsdag arriveerde in Maastricht een trein. Maar dat niet alleen: in een der wa gens werd een tasch gevonden door een ispoorman, zoo vertelt de „Limb. Koerier Deze tasch bevatte niet minder dan één- en-dertig gouden dameshorloges mitsga ders vijftien heerenhorloges, goud en zil ver door elkaar. 't Was werkelijk een hoopje metaal bij elkaar, wat men niet graag zoo maar zou willen verliezen. Do verliezer in quaestie voelde daar blijkbaar evenmin voor en haastte zioh zijn eigendom te trachten te rug te krijgen. Hij was natuurlijk overge lukkig, dat hij zijn goed terug kon krijgen. En uit pure dankbaarheid een andere beweegreden is tenminste nauwelijks aan te nemen uit pure dankbaarheid dus, schijnt hij heel voorzichtigjes.... „dank je wel" gezegd te hebben! Brutale inbraken bij boerenleenbanken. Te Born (Limburg) is gisternacht ingo- broken bij den heer Widdeshoven, kassier van de Boerenleenbank aldaar, en uit do brandkast 3100 ontvreemd. De dief of dieven hebben uit den broekzak van dep heer Widdeshoven don sleutel van do brandkast genomen. Van den dief of de dieven tot heden geen spoor. Ook is gisternacht ingebroken ten huize van den kassier van de Boerenleen bank te Heer-IIugowaard Noord, waar een bedrag van ruim f 3000 is ontvreemd. De inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen tot de kamer, waar zioh de brandkast bevindt. In een der wanden van het vertrek is een gat gemaakt en door deze opening is do brandkast naar dc dorsch gerold. Vervolgens heeft men een bezemsteel doorgebroken en op beide stukken de brandkast naar buiten gebracht. Met een breekijzer is een der wanden los gewrongen en geheel opgerold. Hierdoor kon men de kas bereiken. Al het geld is hieruit ontvreemd. In de naburige woning heeft men drie mannen bij het huis gezien, doch daar zich alleen vrouwen thuis bevon den, dorst men zioh niet naar buiten te be geven. Ook de heer Overtoom, die reeds ter ruste was -gegaan, hoorde gerommel, maar hij verkeerde in den waan, dat dit werd veroorzaakt door jongelieden die van do feestelijkheden naar huis keerden. De politie stelt een onderzoek in, doch heeft op het oogenblik van de daders geen spoor. De groote .weersverandering. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Er is onverwacht een groote verandering in het weer gekomen doordat tegelijk met een sterke daling van den barometer een vrij sterke Westelijke wind doorgekomen is, waarbij de lucht betrokken en het weer regenachtig is geworden. Met deze veran dering is plotseling een einde gekomen aan het mooie, warme zomerweer. Gedurende de beide vorige dagen waren verschijnselen opgetreden, die den goeden weerstoestand schenen te bedreigen. In het Zuiden was de hooge temperatuur in samenwerking met een vlakke depressie over Frankrijk en de Kanaal-omgeving een aanleiding tot het ontstaan van een' on weertoestand en in het Zuiden van Frank rijk en in Engeland zijn dau ook zware on- weders losgebarsten, terwijl bij ons het weer Woensdag drukkend en onweersachtig ge weest is, waarop regenbuien in den nacht van Donderdag gevolgd zijn. In het verre Noordwesten was intussohen een zeer diepe en omvangrijke depressie verschenen. Daar deze echter in Noord-Oostelijke richting wegtrok, scheen de bedreiging van een ern stige verstoring van het. goede weer uit het Noordwesten afgewend te zijn en bleef toen alleen de dreigende toestand in het Zuiden over. In het Zuidwesten boven den Oceaan begon de luchtdruk echter te stij gen, terwijl de depressie in het Zuiden weg trok, zoo dat bij ons de barometer in den voormiddag van Donderdag steeg. Alles scheen er toen op te wijzen, dat het goede weer opnieuw de overhand zou krijgen. Wanneer n.l. de lage luchtdrukking boven Noordwest-Europa zich niet meer naar onze richting uitbreidde en het gebied van hoo- gen druk zich vanuit den Oceaan opnieuw over het Vasteland zou uitbreiden, zou het mooie weer teruggekeerd zijn. Het is eohter geheel anders geloopen. Reeds Donderdagavond begon de baro meter te dalen, terwijl de bewolking toe nam en de wind krachtiger werd. Geduren de den nacht is de barometer sterk gedaald. Waarschijnlijk heeft zich ten Noorden van ons land een diepe depressie ontwikkeld, welko in den loop van den voormiddag zich nog verder Zuidwaarts uitb^idde. Hier mede is de kans op terugkeer van het mooie weer voor de eerste dagen verdwenen en is een toestand ingetreden, waarvan het ver dere verloop vooralsnog onzeker is. BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. SCHEEPSRAMP AAN DE KUST VAN MEXICO. Dertig personen omgekomen. Uit Vallarta, in den staat Jalisco, wordt gemeld, dat tijdens een storm op de kust van den Stillen Oceaan Woensdagavond een boot van dc Montgomery Banana Company tusschen Vallarta en Ixtapata is vergaan. De passagiers waren voor het meerendeel Amerikanen, die uit Vallarta terugkeerden, waar zij aan de viering van den Onafhankelijksdag hadden deelgeno- Fransche schoenc^als verloren beschouwd. Bemanning telde 2 5 koppen. Dc Quai d'Orsay heeft van de Deensche regeering officeel bericht ontvangen, dat liet onderzoek naar den Franschen schoe ner „Baravel", kapitein Adolphe Morellec, die het laatst wrrd gezien op 16 Aug. j.l. nabij Groenland, geen resultaat heeft op geleverd. Het schip, dal. een bemanning van 25 koppen had, moet a-ls verloren wor den beschouwd. Onder zandmassa's bedolven. Te Montbrehain bij Reims is een 67-ja rige boer onder een instortende zandmaasa begraven. Een arbeider die hem wilde be vrijden werd door een nieuwe instorting eveneens bedolven. Toen men beiden uit het zand had opgegraven, bleken zij reeds overleden. Autobusongelqkken te Berlijn. Verscheidene gewonden, ernstige verkeersstoornis. Bij drie autobus-ongelukken te Berlijn zijn verscheidene personen min of meer ernstig gewond. Op den Platz der Republik is een autobus in botsing gekomen met een met paarden bespannen wagen, waarbij twee passagiers en de koetsier werden gewond. Het tweede ongeluk, in den Tiergarten leidde tot een ernstige verkeersopstop ping. De autobus reed met kracht tegen een boom, deze viel om, de lakken kwa men tegen de draden van do tram aan en rukten deze naar beneden. Eerst na 25 minuten kon de tram weer rijden, terwijl het asverkeer l*/a uur moest wor den stilgelegd. Dertig passagiers werden vooral door glassplinters gewond. In het Noorden van Berlijn is verder een bus tegen een motorrijder opgereden, die verwondingen aan den arm opliep. Verkeersongelukken. In Juni j.l. heeft op het Woringerplein te Berlijn een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij 3 personen om het leven zijn ge komen. Een benzinetankwagen, die voor een voetgager wilde uiiwijken, reed een vluchtheuvel op met het gemelde noodlot tige gevolg. Bij dc behandeling van deze zaak voor de rechtbank bleek, naar de „B. Z." meldt, dat de chauffeur voorzichtig genoeg had gereden en hem geen schuld trof. Daaren tegen is de voetganger, die op het laatste oogenblik, zonder om te zien, den rijweg wilde oversteken, tot een maand gevan genisstraf veroordeeld. Dc voorzitter sprak de hoop uit, dat het gevolg van dit vonnis zal zijn, dat het pu bliek inziet, hoe het anderen in gevaar brengt, indien het niet op de voorschrif ten van het verkeer let. Twee Duitsche Alpinisten omgekomen. Uit Cavalese wordt gemeld, dat twee Duitsche toeristen bij een gevaarlijke klim partij in de Latemargroep, doordat het touw, waarmede zij verbonden wareu aan een rotspunt bleef haken, uitgleden en er niet in slaagden weer grond onder do voeten te krijgen. Zij bleven vierentwintig uur in de lucht hangen ondanks heldhaf tige reddingspogingen slaagden de gidsen en andere bergklimmers er niet in, de on gelukkiger uit hun hachelijke positie le bevrijden. Zij vielen ten slotte in den diepen af grond te pletter. Hun lijken konden nog niet geborgen worden. Typhoon op de Philippijnen. 2 6 d o o d o n. Naar officieel uit Manilla gemeld wordl, zijn bij pen typhoon, die Dinsdag j.l. de Zuid-Westelijk van Luzon gelegen eilan dengroep teisterde, 26 bewoners der eilan den Cantaduanas en Rapurapu om liet le ven gekomen. Ontzettend orweer te Alicante. Bliksem 200 maal ingeslagen. Te Alicante en in de omgeving der slad is tijdens een ontzettend onweer de blik sem 200 maal ingeslagen. De. aangerichte schade is zeer groot. De stad zelf is geheel in het duister gehuld. In sommige wijken staat het water een halven meter hoog, Alle verbindingen zijn verbroken. Tot de gebouwen, waar het water bin nendrong behoorde ook de schouwburg. Hier moest de brandweer te hulp komen om de bezoekers droogvoets uit het thea ter te halen. Ook Valencia is ernstig door een onweder geteisterd. „Tel. Paratyphus. In de laatste weken zijn in het dis trict Pegnitz (Duitschlar.d) een groot aantal gevallen van paratyphus vastge steld. Vier gevallen hadden een doodelij ken afloop, de overige patiënten bevin den zich op weg naar beterschap. Voorts zijn in dc omgeving van dit dis trict nog een groot aantal verdachte ge vallen voorgekomen. De haard van dc besmetting is nog niet bekend. Zelfmoord of reclame? Dezer dagen werd, zooals gemeld, op de Königssee bij Berchtesgnde.i een roeiboot onbeheerd gevonden uiet een hoed, feu wandelstok en een sleutelring erin, bene vens een kaartje met zwart-rood-goudrn rand, waarop de woorden ..een belooning van loo Mark voor den vinder." De boot bleek gehuurd te zijn geweest door een hoer, die in een naburig hotel zijn intrek had genomen, maar verdwenen was. In zijn hotelkamer vond men in zijn achter gelaten overjas een brief, waaruit zou moe ien blijken, dat de eigenair in verbinding had gestaan met de daders der bomaansla- gne.IIij dankte verschillende hooggeplaatste personen o.a. den gewezen koning van Saksen en gaf te kennen zenoeg van het leven te hebben. Men dacht aan iemand die niet toere kenbaar is, maur ook aan oen mystificatie. Do laatste veronderstelling heeft steun ge kregen, naar Wolff meldt, door een be richt uit Weenen in een blad te Munchen, volgens hetwelk men aanneemt, 'dat het geheimzinnige geval in elkaar is go/.ot dooi den koopman Winkeler uit Woonen, bijge naamd dc „Goldfiillfedcr-könig". Deze ..ko ning der gouden vulpennen" moet al meer van die dramatische sensatie^ georgani seerd hebben en dc omstandigheden vor- toonen duidelijk overeenkomst met zijn vroegere reclamemethoden. Bij een bezoek aan zijn winkel te Weenen bleek het personeel niet to weten waar Winkler vertoefde.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5