UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Het GezeHen-Levea Biecht zijn en op een zekeren teruggang vrij zen. Hopen we, dat de groote nederlagen ook de korfballers zelf zullen hebben op geschrikt uit hun „zomer"slaap en dat zij van heden af zich meer zullen inspannen voor het verkrijgen van een behoorlijk resultaat. Initusschen zal zulks voor Fluks niet zoo gemakkelijk gaan, wijl de Leide- na-ais bezoek krijgen van Deetos, dat vorige week met niet minder dan 71 van H.S.V. won. De andere Leidsche club trekt naar Den Haag, waar H.K.V. bezocht moet worden, ook al een club, die niet met zich laat spotten, zoodat het voor de Leidenaars oppassen blijft. Het Zuiden krijgt voorts een kans te gen Ons Eibernest en Yelox tegen H.S.V. In de Noord-Hollandsche eerste klasse is vooral van belang wat D.D.Y. zal presteeren na haar schitterende zege op Excelsior. Zij zal echter in D.T.V. zeer waarschijnlijk wel een sterkere tegenpartij treffen. Koog Zaandijk kan opnieuw win- r nen, thans van Hercules en Swift van Excelsior. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. WESTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse. N.-H.: Olympia—Westerkwartier; D.T. V.—D.D.V.; Koog ZaandijkHercules; S wï f tExcel sior Z.-H.: H.K.V.Vitesse; Het Zuiden Ons Eibernest; FluksDeetos; H.S.V. Velox. OOSTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse. rAY: OverschotjeNoviomagum; Onder Ons—E.K.O.A.; Z.K.C.—Hellas. B.: Rigtersbeek—H.K.C.; Ons Clubje— Haas; D.O.S.A.K.C. NOORDELIJKE AFDEELING. Eerste klasse. SpartaFriso; NicVoorwaarts; Wordt KwiekRood Zwart. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Benoeming gemeente-ontvanger. Het bewaarschoolonlJerwijs. Een derde politie-agent, voor de Zilk. Vergadering van den gemeenteraad van Noordwijkerhout Donderdagavond te 7 uur. Tegenwoordig alle raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. Do Voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden onveranderd gearresteerd.. Een aantal goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten passeeren den hamer en wor den voor kennisgeving aangenomen. Verder worden voor kennisgeving aan genomen: Een circulaire van de Vereeni- ging voor Wettelijke Dierenbescherming, met verzoek in de gemeentelijke 'brandver- ordening eischen op te nemen, waaraan veestallen moeten voldoen. Een circulaire van de Centrale Esperan to propagandacompaissie, met verzoek om te bevorderen, dat in de gemeente eenja rige Esperanto-cursussen worden gegeven. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat de heer A. A. C. M. van Iei> sel is herbenoemd tot Burgemeester. Aan den heer W. M. van Noort wordt een perceel grond verkocht groot pl.m. 560 M2. gelegen langs den Heerenweg tegen een bedrag van 5.per M2. Aan de orde is de benoeming van een gemeente-ontvanger. Op de aanbeveling van B. enW. staan de heeren: 1. J. P. de Jong, ambtenaar ter secretarie te Noordwijkerhout; 2. W. Ni- i naber, te Leiden. Tot stemming overgegaan zijnde wordt de heer de Jong benoemd met 11 stemmen. De heer de Jong wordt daarop door den secretaris binnengeleid en legt in handen van den voorz. de vereischte eeden af. De benoemde wordt daarop door den voorz. als volgt, toegesproken: Mijnheer de Jong. Gij zijt een viertal jaren hier op de secretarie gekomen als aankomend ambtenaar op een bescheiden salaris van 500. Even bescheiden als uw salaris was uw optreden. Pretenties 'hadt gij niet, om verhooging vroegt gij niet, maar gij werkte en studeerde en gij hebt hard gewerkt en hard gestudeerd. Gij hebt uw diploma gehaald en over uw werk wa ren we zeer tevreden. Die waardeering heeft zich ook geuit in daden doordat langzamerhand uw salaris werd verhoogd. En thans moogt gij de voldoening smaken, dat de raad u met algemeene stemmen tob gemeente-ontvanger heeft benoemd, een functie, die in een belangrijke gemeente, zooals Noordwijkerhout langzamerhand be gint te worden een vertrouwenspositie van beteekenis is. Wij hebben u gaarne be noemd, mijnheer de Jong, omdat wij we ten dat gij ons vertrouwen volkomen waar dig zijt, omdat wij overtuigd zijn dat gij uw nieuw ambt zult waarnemen met eer lijkheid en nauwgezetheid, met ijver en plichtsbetrachting zooals wij dat tot heden van u gewoon waren. Ik feliciteer u namens den raad van ganscher harte met uw nieuw ambt en ik feliciteer ook uwe zorgzame ouders te Roe lof a rends veen, die zich ongetwijfeld van harte zullen verheugen in het vertrouwen, dat in hun zoon is gesteld. Moge igij nog lange jaren hier werkzaam zijn en moge God uw arbeid zegenen. De heer de Jong vraagt en verkrijgt daarop het woord en brengt in enkele har telijke 'bewoordingen den raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Het is f ,voor hem een groote voldoening, dat de I raad hem ondanks zijn jeugdigen leef- INGEZONDEN MEDEDEELING. Buisje ?5ct Bij Apoth en Drogisten. tijd tot gemeente-ontvanger heeft be noemd en aldus getoond heeft, zijn arbeid op prijs te stellen. Spr. zou bijna voor de verantwoordelijkheid terugschrikken in dien hij niet wist, dat hij ter zijde gestaan werd door zijn voorganger en chef den heer Pijnenburg, gemeentesecretaris. Spr. geeft de verzekering dat hij zijn uiterste krachten zal inspannen om zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te toonen. Vervolgens wordt tot 4en ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer J. P. de Jong. De verordening op het bewaarschool- onderwijs wordt gewijzigd in dien zin, dat de subsidie door B. en W. kan worden verminderd, indien, naar het oordeel van B. en W. ten behoeve van leerlingen, die de bewaarschool bezoeken gebruik kan worden gemaakt van lokalen, gangen of portalen, die tot de gewone lagere school behooren. In plaats van den eisch, dat het hoofd der school gediplomeerd zij, wordt gesteld de bepaling, dat zij op het gebied van het bewaarschoolonderwijs zoowel praktische ervaring als theoretische kennis bezit. Voortaan zullen in. bijzondere gevallen kinderen jonger dan S1/3 doch niet jonger dan 3 jaren tot de school mogen worden toegelaten, doch subsidie wordt voor deze kinderen niet verleend. Besloten wordt aan H. Heemskerk al hier de vuil verwijdering uit de gemeente tot 1 Januari 1935 op te dragen tegen een vergoeding van 1.per M3. De gemeen te behoudt zich evenwel het recht voor om een gedeelte van het vuil in te houden voor andere doeleinden. Van de kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom wordt een perceel grond ge kocht voor 1.ten einde dit ter be schikking te stellen van de Lichtfabrieken te Leiden voor de plaatsing van êen transformatorgehouw. De Voorz. spreekt zijn waardeering uit voor de wijze, waarop de directeur van ge melde kunstzandsteenfabriek baron van Hardenbroek ter zake medewerking heeft verleend. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer J. A. M. Pijnenburg, gemeentesecretaris. Aan de gemeente Noordwijk wordt een afname gegarandeerd van 125.water per 100 Meter leiding voor een gedeelte van de Zeestraat. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het benoodigde crediet beschik baar gesteld voor de benoeming van een derden politie-agent met standplaats Zilk. Bij de rondvraag vraagt de heer A. H. van Noort voor wiens rekening het 'bestra ten van de Kerkstraat te Noordwijkerhout- komt nu de waterleidingbuizen van Voor hout er zijn gelegd. Spr. is over die be strating niet best tevreden, onze eigen straatwerker doet het veel beter. De Voorz. zegt, dat het met de eerste bestrating niet zoo nauw komt. De boel •moet toch nog eens herstraat worden. Er behoeft niet. aan te worden getwijfeld of Voorhout zal zijn verplichtingen ter zake behoorlijk nakomen. De heeren van Pare ra en van der Klauw vestigen de aandacht op de hooge kanten, die hier en daar langs den bitumenweg liggen. De Voorz. zal dit verbeteren. De heer Jhr. Gevers zegt namens zijn zuster dank aan de gemeente en aan het brandweerpersoneel voor de uitnemende wijze waarop bij den brand in de boerderij van zijn zuster, door het 'brandweerperso neel is opgetreden en de zich bekende con ditie waarin het materieel verkeerde. De Voorz. neemt met voldoening dezen dank in ontvangst en gelooft dat thans wel algemeen wordt ingezien dat de vrij hooge kosten, die de gemeente zich heeft ge troost. om de brandweer in beste conditie te hebben, goed zijn besteed. De heer A. H. van Noort vraagt, in ver band met het ernstig auto-ongeluk dat in den afgeloopen nacht is gebeurd, of 't niet wenschelijk ie, dat er meer gelegenheid is om 's naehts te telefoneeren. De Voorz. zegt, dat er verschillende ge legenheden zijn, maar dat men er niet veel mee opschiet, als zooals in den afgeloo pen nacht is gebleken op het kantoor de verbinding niet behoorlijk is tot stand ge bracht. De lieer Oostdam Jzn. meent een enkel woord te moeten zeggen naar aanleiding van 'het straks voorgelezen 'besluit tot her benoeming van den Burgemeester. Spr. wijst er op dat de Burgemeester geduren de zijn 12-jarige ambtsperiode in de ge meente veel heeft tot stand gebracht en dahkt hem voor den arbeid, die hij in het belang der gemeente heeft tot stand ge bracht. Spr. hoopt, dat de Burgemeester nog lang voor de gemeente gespaard moge blijven en dat God zijn arbeid moge ze genen. Aandere raadsleden sluiten zich hierbij aan. De Voorz. zegt dank voor de vriende lijke woorden tot hem gericht. Spr. heeft steeds met pleizier in de gemeente ge werkt, al heeft hij wel eens teleurstelling ondervonden. Spr. heeft gedurende zijn twaalf-jarige ambtsperiode nimmer ge tracht van standplaats te verwisselen en hoopt dit in de toekomst evenmin te doen. Spr. hoopt onder Gods. zegen nog vele ja- 'erkzaam te zijn zal daarbij gaarne zooveel doenlijk ieder ter wille zijn. Daarna gaat de raad over in geheim comité. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Gelukkig is er thans ver andering gekomen in de weersgesteldheid. Het langdurige warme weer was van on- gunstigen invloed op den groei van het voornaamste product, het product waarvan gehoopt wordt dat het nog veel zal goed maken, de late bloemkool. Het warme weer bevorderde den groei in die mate, dat niet alleen de aanvoer te groot werd, tot zelfs 50.000 op een veilingdag, doch ook het gewas zou te licht blijven, de plant maakte te spoedig kool. Ook voor den export werkte het nadeelig. Het was te warm voor verzending. Zeker, er ging nog aardig wat weg, doch het risico was groot voor den exporteur en dus kon geen hooge prijs betaald worden. Begrijpelijk dus dat de tuinders ingenomen zijn met deze weersverandering. Ook omdat men nog weer eens wat regen gehad heeft. Bospeen ging in kwantum verminderen doch voor conservenfabrieken werd weer gekocht te gen redelijken prijs. Thans komen ook de uien afzetten waarvan de prijs maar ma tig is doch het beschot zeer goed. De om zet is nog verre achter bij denzelfden da tum van 1928. Het zal moeilijk in te halen zijn. RIJNSBURG. Bloemenveiling „Flora". Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, welk een vlucht de laatste jaren de bloe- menkweekerij hier nam en even bekend is het dat in evenredigheid van die uitbrei ding der teelt, ook steeds het veilingge bouw der veilingver. „Flora" moest wor den uitgebreid en vergroot. Wanneer der gelijke verbouwingen of vergrootingen hadden plaats gehad, bleek na betrekke lijk korten tijd dat weer binnen afzienba- ren tijd zou blijken dat in gebrek aan ruimte moest worden voorzien. Zoo ook thans weer. Een onderhandsche aanbeste ding liad plaats waar laagste inschrijvers waren: voor vergrooting der gebouwen de heer O .van Iterson te Rijnsburg voor 11369.en voor verfwerken van alle ge bouwen de heer G. Schoneveld alhier voor 10S4. Deze uitbreiding der gebouwen moet plaats hebben niettegenstaande het be stuur al eenigen tijd den maatregel nam om speciale rozenveilingen te houden, waardoor de gewone veilingen eenigszins werden ontlast. Jaarlijks neemt den om zet toe. Was deze vorig jaar al ruim 1.200.000, vast staat dat dit cijfer in 1929 weer groot zal zijn. Bestaande bedrijven breiden zich uit en voor nieuwe bedrijven is „Flora" de aangewezen plaats om het artikel in den handel te brengen. Ook van buiten Rijnsburg zijn zeer velen leden va.n „Flora". Niemand had bijv. een 15-tal ja ren terug, durven vermoeden dat „Flora" binnen zoo korten tijd voor hare veilingen zou moeten beschikken'over een dergelijk gebouw. En uit alles blijkt dat het steeds actieve bestuur zich aan den modernen tijd weet aan te passen. Het gebouw is van alle moderne hulpmiddelen voorzien en voor de kooplieden is „Flora" dan ook iets onmisbaars geworden. Ook het nieuw te bouwen gedeelte, dat gebouwd wordt onder architect Kraan uit Oegstgeest, zal hier van getuigen. Het zou ons echter niet verwonderen als binnen een paar jaar bleek dat ook dan weer maatregelen moeten getroffen om dat over onvoldoende ruimte wordt be schikt. Want steeds gaat het aan „Flora" crescendo. Tuinbouw. De bloemkoolaanvoer gaat thans, nu de vroege bloemkool ten einde raakt, verminderen. De nakool wordt niet in voldoende kwantum geteeld om deze vermindering aan te vullen en bovendien komen hiervan de eerste pas ter veiling. De prijzen zijn eenige dagen te laag ge weest, vttïi 8.50 tot 12.50 doch met de verandering van weer liep ook de prijs flink op zoodat Vrijdag weer tot 18. werd betaald voor 1st© soort. Ook uien komen soms in flinke partijen en gaan vaij 3.303.60 per 100 Kg. De meeste worden bewaard tot de winter nadert. Gele en roode kool is goed gevraagd en brengt van 1214 per 100 op. De regen van deze da gen is den tuinders zeer welkom. Ook voor de bollenkweekers, die hun land moeten gaan bewerken, komt het juist van pas. Bloemenhandel. Nu het warme weer blijkbaar voorbij is en het zich voor het vervoer der bloemen beter leent, kunnen de kooplieden ook grooter kwantiuns heb ben. Een kleine prijsstijging' in enkele soorten was hiervan het gevolg. Betaald werden de volgende prijzen: Dahlia's 0.352.20, Asters 1428 cent, Asters Li lyput 25, Gladiolen 3075 cent, Galar- dia 1820 cent, Stutice 47, Anjers 45 70 cent. Crysanthen 1225 cent; Mont Bretia 1423 cent, Elta 5—9, Helianthus 2070 cent, Zinnia 9095 cent, Scabiosa 2022 cent.- SASSENHEIM. Geboren: Gerardina Maria d. van J. Aangeenbrug en M. J. Knoppert Jo hannes Franciseus z. van H. Wonigs en S. v. Capel Johannes z. van J. Nieuwen- huis en G. A. Oudshoorn Simon Karei z. van J. Eikelboom en M. v. Wieringen Teunis z. van A. v. d. Wal en J. W. Köu- wenhoven Elisabeth Hendrika d. van H. O. Höogervorst en H. W. Langerak Ferdinant Johannes z. van P. O. de Zwart en J. C. Parson Cornelis Arris Josef z. van J. Waasdorp en M. A. Noordermeer Bartholomeus Jacobus z. van J. L. w. d. Zwet en O. J. M. v. Vliet. Ondertrouwd: Aaitonds Waasdorp jm. 22 j. en Elisabeth Bernardina Maria Uphoff jd. 20 j. Antonus v. Tol jm. 27 j. en Johanna Agatha v. Hage 24 j. Chris- tiaan Henricus Damen jm. 28 j. en Agatha Johanna Verkleij jd. 24 j. Getrouwd: Martinus Joseph v. d. Vlugt 29 j. en Henrica Johanna Verdegaal 24 j. Overleden:' Petronella Alkemade 63 j. echtg. van H. J. v. d. Berk Petrus Arnoldus Verdegaa-l jm. 23 j. Pieternella v. d. Bogaard 70 j., wed van J v. Dijk Johannes Ammerlaan 78 j. echtg. van M. Hoogeveen Johannes v. Leeuwen 67 j., echtg. van O. v. Lint. Verbetering van de Gouwe in Boskoop en Waddinxveen. Wij lezen in de Rijksbegrooting van Wa terstaat: Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, is het de bedoeling van de provincie Zuid- Holland, om verschillende belemmeringen in den vaarweg Amsterdam'Rotterdam weg te nemen en om voor deze werken Rijkssubsidie te vragen. Tot die werken behoort het verruimen van de Gouwe in de gemeenten Boskoop en Waddinxveen. De rivier vertoont daar verschillende bochten en versmallingen, welke verbete ring behoeven. Voorts wordt in de beide gemeenten de verbinding tusschen de oevers gevormd door beweegbare bruggen met te geringe, dooi'vaarthoogte, welke voor het drukke verkeer te land en te water een belangrijke belemmering beteelkenen, aangezien zij voortdurend moeten worden geopend en weder gesloten. De provincie heeft het voornemen deze bruggen te vervangen door hefbruggen met groote doorvaarthoogte. Omtrent de plannen is nog geen overeen stemming verkregen in verband met de omstandigheid, dat wordt overwogen om over de Nieuw© Meer bij Amsterdam een vaste spoorwegbrug te bouwen, waarvan de onderkant zal liggen op 6.50 M. N. A.P, Geschiedt dit, dan rijst de vraag of ook te Waddinxveen en Boskoop wellicht met veel minder kostbare vaste bruggen zal kunnen worden volstaan. Voor de uitvoering van de verbeterings- werken is een kostbare onteigening noodig. Worden de werken tot stand gebracht vol gens de plannen van' het provinciaal be stuur, dan moeten de kosten worden ge raamd op 2.400.000. De minister acht de verbetering van dezen belangrijken vaar weg van voldoende beteekenis om de toe-* kenning te bevorderen van eene Rijksbij drage van 1/3 der kosten. In verband met het nog niet geheel vaststaan van de plan nen kan het maximum bedrag van. het sub sidie nog niet worden opgegeven. Aangezien de provincie echter zoo spoe dig mogelijk met den aankoop van grond wenscht aan te vangen, meent de minis ter goed te doen door voor 1930 het eer ste gedeelte, groot 50,000 van het sub sidie aan te vragen. BODEGRAVEN. Inenting. Door B. en W. is door aan plakking 'bekend gemaakt dat op Dinsdag a.s. 24 September des voormiddags 10 uur gelegenheid zal zijn tot kostelooze inenting ten gemeentehuize. Wit-Gele Kruis. Aan den Moedercur sus uitgaande van ,het Wit-Gele Kruis on der leiding van zuster P. A. Jannes, uit Haarlem nemen thans deel 28 moeders en 20 jongedames uit Bodegraven en Zwam- merdam en 13 moeders en 15 jongedames uit Meije-Bodegraven, waar een parallel cursus wordt gegeven. Een totaal dus van 76 dame-s. Geboren: Cor z. van P. Pouw en A. Dros Gijsbert Adrianus z. van A. van Eist en P. M. de Vlieg Cornelia Johan na d, van W. T. Verweij en C. Verlooij Cornelia d. van E. van den Berg en H. Vianen Lijgina d. van D. Veld'huijzen en C. A. van Woerden Levenl, kind van G. Ruardij en A. J. Roosendaal Levenl. kind van J. van Tol en A. van de Ruit. Ondertrouwd: H. van der Zwan 30 j. en A. van Da-rn 28 j. G. M. Bosman 28 j. en A. de Roos 27 j. Getrouwd: J. Wolswijk 24 j. en A. C. van Benten 26 j. Overleden: Catharina Breedijk 51 j., wed. van J. A. van der Straaten. Gevestigd: E. van Egmond van Zwammerdam C. H. Kompier van# /Lin- schoten A. M. van Miert van Woerden A. Peters en gezin van Venlo H. Ver waal van Kamerik H. S chunk el van Cuxhaven (Dl.) C. van Kippersluis van Vertrokken: J. van den Berg naar Haarlem A. van den Berg naar Heem stede A. Kom en gezin naa-r Gouda A. Hoij naar Gouda G. Baars naar Reeuwijk A. Dijkstra naar Hillegom E. Th. Maaskant naar Amsterdam. NOOTDORP. Auto te water. De zoon van den heer S. Post geraakte met zijn vrachtauto op den Nieuwkoopschen weg alhier te water. De kraanwagen van den heer A. de Hoed uit Delft heeft hem weer op het droge ge bracht. Naar wij vernemen zal door de Maria- Oongregatie afd. Mannen en Vrouwen der St. Joseph-kerlc Heerensingel alhier een triduum worden gehouden ter voorbe reiding der opdracht, welke geleid zal worden door den weleerw. Pater H. de Greeve S.J. op 6, 7 en 8 November a.s., waarna op 10 November de vernieuwing der opdracht zal plaats hebben. Om allen zooveel mogelijk in de gele genheid te stellen deze avonden te kun nen bijwonen, hopen wij,. dat de besturen der verschillende vereenigingen op die dagen geen vergadering voor hunne leden uitschrijven. NIEUWVEEN. Binnenbrandje. Donderdagavond, on geveer te negen uur, brak er een brandje uit bij Riedijk in de Kerkstraat, doordat een kind met lucifers op bed speelde. Het vuur greep snel om zioh heen, doch men wist het tot het bed te beperken. Het kind kon nog tijdig gered worden. Weegbrug. Jac. van 't Kruis, stroo- handelaar alhier, heeft op zijn erf een weegbrug laten plaatsen met een weeg capaciteit van 5000 K.G. Leege- en bevrachte auto's en voertui gen kunnen zoo op een eenvoudige ma nier 'gewogen worden. Waarschijnlijk wordt de weegbrug door het Rijk over genomen of aangewezen voor de weging van auto's, in verband met de wegen belasting. HOOG!.... HET WERK DER RETRAITE. In ons vorig artikel over de retraite hebben we gezien, hoe de retraite ver loopt, maar toch heeft 't zijn nut, eenige belangrijke onderdeelen in dit slotartikel te bespreken. Allereerst de overweging na iedere me ditatie. Ieder gaat dan naar zijn kamer om, neergeknield voor - 't kruisbeeld, te overwegen, wat de pater zoo kort geleden heeft gezegd. Daar zit nu de kracht: in 't denken. Laten we eerlijk zijn eu, eens de vraag stellen: „Wat blijft in den menschelijken geest hangen van een preek op Zondag" Eerlijk antwoorden hoor „Niet veel". Precies. En toch, de priester preekt toch niet voor de banken? 't Is toch, om ons te leeren hoe wij allemaal ons nietige *leven kunnen vervolmaken? Maar 't is nu eenmaal zoo, als de H. Mis uit is, zoo een enkel woord er over en.... afgeloopen; men denkt er niet meer aan. J'fc Is jammer, maar waar. Men behoeft heuseh geen pessimist te zijn, om met den klaagprofeet uit te roe pen: „Heel het land is verwoest, omdat er niemand is die nadenkt". Werd er door alle Roomsche jongo mannen nage dacht, zouden we dan moeten spreken b.v. van de ramp der gemengde huwelijken? Werd er door alle ouders nagedacht, zouden we dan nog behoeven te vreezen voor de cultuurkamp onzer eeuw; een cultuur, die de jeugd aftrekt van den Christus? Nadenken, ja, 'b valt niet altijd mee, maar de rustige omgeving en het alléén zijn maken het zeer gemakkelijk. Het tweede krachtige middel, om de retraite te doen slagen, is het gebed. Eigenlijk vanzelfsprekend, maar in de retraite, daar leer je bidden, 't Is er net mee, als met het denken: in de be slommering van ons leven komt er weinig van terecht. En "wat 'baat al ons werk eigenlijk zonder zegen van God? Ik herinner me altijd nog wat een on derwijzer op school ons steeds Voorhield, zoo'n fijne regel voor je leven. „Jongens", zoo sprak hij dan, „niet het vele is goed, maar het goede is veel". Zoo is '*t toch met het gebed ook, want we mogen toch nooit vergeten dat „bid den is spreken met God!" De aandachtige lezer zal nu ook wel begrijpen dat men, om een retraite te houden, met succes voor ons geestelijk leven, bezield moet zijn van een goeden wil, want men moet ook offertjes weten te brengen; offertjes die het succes groo ter 'doen zijn. Tenslotte willen wij hier nog vermel den, dat 't retraitewerk in onze Leidsche Gezellenvereeniging goeden opgang maakt. Een 'gelukkig verschijnsel in onzen tijd van wedstrijden. Was het aantal deelne mers vijf jaar geleden nog geen twintig, het vorig jaar waren er vier en dertig. En van dit jaar? Het ijverige bestuur der Retraiteclub heeft 4-3 plaatsen aange vraagd en reeds zijn er bijna 30 bezet, terwijl de ijver van al onze oud-retraitan- ten borg is voor de rest. Wij besluiten dan onze beschouwingen met den wensch, dat onze gezellen, ge dachtig ons eerste devies „Godsdienstzin", gebruik zullen maken van onze Kerst- retraite, tot eigen heil en zegening. „Handhaven wij het erfdeel onzer va deren!" (1 Machab. XV, 34). „Geven wij acht op de rots, waaruit we gehouwen zijn". (Isaias LI, l). S. M. VAN HET GENERAAL VERBAND. Elk jaar weer komt de Generale Raad der Katholieke Gezellenvereenigingen, ba- bestaande uit de Gentraal-Presidenten der verschillende landen -en eenige Dio- cesaan-Praesides uit Duibschland, te Keu len bijeen. Een bijzondere belangrijkheid ontleende dit jaar deze bijeenkomst aan het feit, dat hiermede samenviel de in wijding van een nieuw huis, ter vorming van de leiders in de vereenigingen, te Kerpen, in de geboorteplaat^ van Adolf Kolping. Uit het algemeen overzicht, bij de opening gegeven, bleek, dat in alle lan den de vereenigingen niet alleen quanti- ta-tief, maar vooral ook qualitatief voor uitgaan. Besloten werd vervolgens tot den bou.w van een nieuw huis te Keulen voor de algemeene leiding. De steeds hoogere opbloei stelde dezen eisch. Vervolgens werd vastgesteld, dat in 1931 of 1932 eon internationale Gezellenbij een komst zal worden georganiseerd in Zwit serland. Van de mededeelingen vermelden we slechts de meest belangrijke. Vooreerst heeft de Generale Raad voorgeschreven, dat adressen van Gezellen,, die naar N.- Amerika vertrekken, moeten worden op gegeven aan de vereeniging te Chicago. Verder werd voorlezing gedaan van een schrijven van den Kardinaal-Aartsbis schop van Keulen, waarin werd bekend gemaakt dat de kerk, waarin Adolf Kol ping begraven ligt, de Minoriten-kirche in eigendom aan de Gezellenvereeniging KERNSPREUKEN uit de geschriften van Adoif Kolping. Mooi praten haalt niets uit: de daad al leen siert den man. Er behoort meer moed toe een goed dan een slecht Christen te zijn. IJdele menschen houden zich zelf steeds voor zeer verstandig en achten zich be voegd, elke zaak met bijzonderen spot te bezien en te bespreken. Daar, waar echt medelijden hard noodig is, stelt menigeen zich vaak aan als ware hij de wettige uitvoerder van Gods' straf- gerichten.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14