DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND DE ONVOORZIENE AANKLAGER SPORT VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 R u i t. e n r a s s r s. Er zijn men- j sehen, die er zonderlinge liefhebberijen op na. houden. Men kan allerlei verzamelingen aanleggen, van postzegels, plakzegels, si- j garenbandjes, vliegenpootjes, lucifersmer ken. papieren sigarenpijpjes en weet ik wal a! meer. Zulke liefhebberijen zijn doodon schuldig. Maar er zijn blijkbaar menschen wier sympathie uitgaat naar het bekras sen van spiegelruiten. Wij hebben hier te lande ook al gelabo reerd aan dergelijke liefhebberijen en het gedeeltelijk toegeschreven aan de zucht naar baldadigheid, welke aan de Holland - sche jeugd niet vreemd is. Maar in Enge land is dit euvel thans ook opgedoken. In Londen is het begonnen, verleden week reeds. Eerst een paar ruiten en dan hoe langer hoe meer; als een besmettelijke ziekte. Deze week heeft de Londensche politie kennis gekregen van n.b. 645 gevallen in twee dagen tijds. De ernstigste schade is in Great Port land-street aangericht. Daar zijn bijna 100 spiegelruiten, alle aan de Westzijde van de straat, bekrast. De mee-stc zaken, die van de vernieling geleden hebben, wa ren toonkamers waarin auto's uitgestald zijn. Ook in andere platsen zijn ruiten be krast, o. a. te Leicester en Dover. 't Zijn rare lui, die er zulke liefhebbe rijen op na houden. P a u sM ussolini. Er zijn andere liefhebberijen, die niet minder gevaarlijk zijn. Zoo heeft bijv. Mussolini tot liefheb berij om met den Paus te kibbelen over de uitsluitende aanspraken op de Katholieke jeugd. Het fascisme eischt voor zich het recht op om de jeugd op te voeden. Mus solini heeft dat in zijn jongste redevoering opnieuw scherp en duidelijk gezegd. AVaar- op de Paus nog scherper en duidelijker in een toesipraak tot pelgrims het recht van de katholieke jeugdbeweging heeft verde digd. Tegen de methoden van het fascis me, dat met alle mogelijke middelen dc katholieke jeugdorganisaties tracht te on derdrukken en de opvoeding en organisatie der jeugd tot een fascistisch monopolie tracht te maken, stelde de Paus zich in scherpe bewoordingen te weer. Hij wees er daarbij op, dat ondanks alle bemoeilijking, ondanks alle pogingen om de in de katho lieke vereenigingen georganiseerde jeugd achter uit te stellen en tegen te werken, deze katholieke organisaties1 aanzienlijk in ledental toenemen. En hij kwam er daarbij zelfs toe te zeggen: „Als onder dergelijke moeilijkheden zulk een wasdom mogelijk is, zou men zich moeten afvragen of het niet goed zou zijn den Hemel te bidden om nog meer moeilijkheden". Hij sprak van het martelaarschap doelend op de na- deelen, die het lidmaatschap van een katho lieke vereeniging in het burgerlijke beroep meebrengt der katholieke jongelieden. En hij eindigde met de waarschuwing, dat weldra de dag zal komen, waarop men zal moeten kunnen rekenen op lieden, die hun plicht in het Geloof trouw zullen vervullen. In de fascistische pers hebben deze uit latingen van den Paus tot een felle pole miek aanleiding gegeven. Vooral het „Gior- nale dltalia" keerde zich in scherpe woor den tegen den Paus zelf, daarbij in het bij zonder opkomend tegen de uitlatingen van den Paus, welke erop schijnen te wijzen, alsof deze een moreele scheiding maakt tussohen de katholieke jeugd en de overi ge Italianen. Maar intusschen laat Musso lini het niet bij woorden. Hij heeft het mi nisterie van onderwijs, in een ministerie van „nationale opvoeding" veranderd. En niet alleen in dezen naam, maar ook door de nieuwe bezetting van dit ministerie FEUILLETON. naar het Italiaansch van DE MARCHI id Ontdekking van een verzuim. Tijdens de dagen die volgden, trachtte de baron zich er van te overtuigen, dat er geen reden voor hem was tot ongerust heid. De bladen spraken niet meer over den priester, noch over den gelukkigen prijswinnaar Philippin. Daarentegen verscheen de naam van den baron de Santafusca in de krant om diens verheffing tot president der Jagersclub te vermelden. De vroegere sympathie zijner vrienden was terug gekomen sinds deze hadden on dervonden hoe gewetensvol Coriolan zijn speelschulden betaalde; alles scheen dus goed af te loopen. Op zekeren morgen verscheen Magda- lena weer met dezelfde boodschap: Er was een priester om den baron te sprekende- zelfs die er reeds meerdere malen geweest was. De baron voelde dat hij een buitenge wonen moed noodig had om den bezoeker te ontvangen. Natuurlijk, hij zou don Cy- rillus niet meer ontmoeten, maar toch te genover een priester komen te staan. De prelaat die het onderhoud solliciteer de groette beleefd, Legde zijn hoed op tafel en door de instelling van een speciaal on derstaatssecretariaat voor de lichamelijke jeugdopvoeding, toont de Duce dat hij den strijd met de Kerk om de ziel van de Ita- liaansche jeugd op krachtige wijze zal voortzetten. Hoe lang die strijd duren zal, weten wij niet. Wel weten wij, wie het op den duur winnen zal. Ontwapening. Na do groote ruitenkrasserii tijdens de wereldoorlog is thans de hobby van dezen tijd: weg met die ruitenkrassers, weg met legers en vloten. Nu is dat. makkelijker gezegd dan ge- daan. AVij zijn cr al jaren lang mee bezig, maar tot Qog toe lezen wij enkel van nieu we uitbreidingen, nieuwen kruiserbouv. e.d., maar niet van vermindering. Aran nl- geheele ontwapening spreekt trouwens nie mand meer; hoogstens van beperking der bewapening. Wij hebben sinds eenige jaren een spe ciale commissie, welke niets anders doel dan de ontwapenings-conferentic voorberei den. Deze commissie staat onder voorzit terschap van den Nederlander jhr. Loudon. Ondanks de hooge verwachtingen, welke men ervan koesterde, is deze commissie van een voorbereidingscommissie er een van afwachting geworden. Donderdag heeft lord Cecil in een lange rede in de ontwapeningscommissie van den Volkenbond critiek uitgeoefend op die tac tiek van afwachten. Op zoo'n manier geeft men den naar ontwapening en vrede hun kerenden volkeren steenen in plaats van brood aldus lord Cecil. Jhr. Loudon heeft zijn commissie verde digd en gezegd: wij kunnen niet opschieten, zoolang de kwestie van de bewapening ter zee niet geregeld is. Deze kwestie gaat nu naar men hoopt binnenkort worden opgelost. Amerika en Engeland zijn al met elkaar tot overeenstemming geraakt en men hoopt, dat de andere staten nu wel zullen volgen. Het zal niet lang meer duren of de uitnoodigingen voor een vijf-mogend- heden conferentie voor de ontwapening ter zee (lees: bewapeningsbeperking) /worden verzonden. AVaar een wil is daar is een weg. In hoe verre de wil er is, zal dan moeten blijken. Gemakkelijk zal het heusch niet zijn om tot overeenstemming te geraken. Een groot twistpunt is bijv.de duikboot. Engeland en Amerika met hun groote kruisers willen de duikboot afschaffen, Frankrijk en Japan echter niet. Frankrijk staat op het stand punt, dat handhaving van het wapen der duikbooten een levenskwestie is voor het land, daar het anders de verbindingslijnen met de koloniën in Afrika niet kan be schermen. Tegelijkertijd worden uit Tokio uitlatin gen van den Japanschen minister van ma rine overgebracht, waarin hij o.m. verklaar de: „Japan is tegen een afschaffing of drastische vermindering van de duikboo ten, welke het als het meest doeltreffende wapen tegen een sterkere vloot van een tegenstander beschouwt'. De tegenstander waarmee Japan het meest rekening houdt, is natuurlijk Amerika. Zoo zien wij dus reeds een Fransch-Ja- pansch front tegen het Engelsch-Ameri- kaansch program in wording, dat weinig goeds voor de conferentie voorspelt. Verder is er te Genève een Fransch-Ita- liaansch-Japansch front in de maak tegen de Engelsche opvatting van de ontwapening te land. Als men nu weet, dat bewapeningsbe perking tei* zee onuitvoerbaar is als zij niet vergezeld gaat van bewapeningsbeperking te land en in de lucht, en als men weet, dat ieder land andere belangen heeft dan zijn buurman, dan beseft men hoe netelig do kwestie is. Verouderde verdragen. In het Arolkenbodspact staat een artikel, waarover men het liefst maar niet spreekt. Dat is art. 19 luidende: „De Assemblée kan van tijd tot tijd de leden van den Bond uitnoodigen om aan een nieuw onderzoek te onderwerpen zoo en begon met de verklaring, dat de aarts bisschop hem gestuurd had. Eenigen tijd geleden had deze hooren vertellen dat de baron de villa wilde1 verkoopen, en daar zij zeer gunstig gelegen was in een gezonde streek, dacht Monseigneur er aan haar te koopen, waarom hij thans een aanbod deed. „Ik heb in 't geheel geen plan de villa te verkoopen", antwoordde de baron kort weg en tamelijk norsch. „Dat verwondert me. want men heeft ons als zeker verklaard dat een priester uit Napels reeds met u in onderhandeling ge treden was." „Ah!...." zeide baron nadenkend. Gehoorzamend aan een plotselinge inge ving liet hij er aanstonds op volgen: „U denkt zeker aan don Cyrillus?" Terwijl hij dien naam noemde, luisterde de baron naar zijn eigen woorden, die hem plots als vreeselijke klanken in de ooren trilden en tot diep in zijn ziel doordron gen. „Die priester is bij me geweest om over die zaak te spreken, maar hij is niet meer teruggekomen. Nu is mijn plan echter ver anderd en voor geen enkelen prijs wil ik de woning mijner voorvaderen voortaan verkoopen." „Dan bied ik u mijn verontschuldiging aan voor den last dien ik u heb aange daan. Indien u echter ons eerste bod wilt kennen, gelieve u te onthouden, dat wij zestig duizend lira voorstellen." „Zestig duizendmompelde de baron die het geld nu van alle kanten zag toestroomen. Waarom was die aanbie ding xhet voor den.' vierden April gekomen'? wel de verdragen, dio onuitvoerbaar (inap- plicables) zijn geworden, als de internatio nale toestanden, waarvan de handhaving den wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen". Als men over dit artikel sprak, deed men het fluisterende, vreezende dat op den een of anderen dag Duitschland zich erop zou beroepen. Men dacht dan voornamelijk aan de vredesverdragen van A'ersailles, Neuilly, S. Germain, .Sèvres en Lausanne. Thans is China als enfant terrible opeens met beroep op dit artikel aangekomen. Al- gemeenc ontsteltenis. Doch gelukkig heeft de Chineesche afgevaardigde nogal gema tigd gesproken en zich niel heet gebakend getoond zoodat het nog wel met een siss-er is afgèloopcn. Het gaat in dit. geval over de opheffing, der verdragen, welke China met de mogend heden heeft en welke niet gebaseerd zijn op gelijkgerechtigdheid. Als dc mogendhe den niet goedschiks deze verdragen willen herzien, is China van plan de knoop door tc hakken en ze gewoonweg op te zeggen. De Volkenbond moet nu maar zien, dat er een minnelijke schikking wordt getrof fen. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Overzicht. Aroorspel)ingen tc doen voor den twee den dag van een voetbalcompetitie is een gewaagde geschiedenis. Sommige clubs hebben nog niet gespeeld en de andere slechts één wedstrijd, terwijl allen natuur lijk zooveel mogelijk frisch bloed in hun gelederen hebben gebracht. Neem daarbij de talrijke overschrijvingen en je voelt je opnieuw als een kat in een vreemd pak huis. Intusschen worden dc zaken door den competitieleider goed aangepakt en is voor Zondag een zoo voltallig mogelijk pro gramma samengesteld. In afdeeling I van het Westen vinden vijf ontmoetingen plaats. Hier ontvangt Hilversum, dat de com petitie met- een nederlaag tegen A. D. O. inzette de Ajaxieden, die het in het laatste seizoen zeer slecht er afbrachten en dit seizoen begonnen met een gelijk spel tegen D. F. C. Mogelijk behaalt Hil versum mi een beter resultaat, maar nu Ajax een verjongde ploeg in het veld brengt, is een overwinning van Hilversum nog zoo zeker niet. De wedstrijd Excelsior/A. D. O. moet redelijkerwijs een Haagsche overwinning opleveren, als niet de Rotterdammers evenals verleden week tegen Sparta, voor een verrassing zorgen. Haarlem dat het verleden week tegen het niet al te sterke H. B. S. zoo leelijk liet liggen krijgt nu Sparta op bezoek. AVij gelooven aan een Rotterdamsche over winning. Aran den wedstrijd Ar. S. V.H. B. S. is de uitslag zeer moeilijk te voorspellen. Een gelijk spel lijkt ons hier het meest redelijke resultaat. Tenslotte ontmoeten elkaar in deze af deeling D. F. C. en R. C. H. waarbij het krachtsverschil ook zeer gering zal zijn en een onbeslist resultaat te verwachten is. In de derde klasse D van deze afdee- lign moet Alphen naar Holland, dat verleden week met 5I van Utrecht, won. De Alphenaren zullen dus geducht op hun tellen dienen te passen, maar dan is een overwinning ook geenszins uitgesloten. In Afdeeling II van het AVesten gaan de Stormvogels bij E. D. O. op be zoek. De IJmuidenaars hebben het seizoen goed ingezet en de Haarlemmers zullen dan ook hun beste beentje moeten voor zetten om een overwinning te bevechten. Of het zoover komen zalEen gelijk spel misschien. Verder ontmoeten in Schiedam Hermes en H. F. C. elkander. Aroor beiden is het de eerste wedstrijd. Als de Haarlemmers van het fuiven wat bekomen zijn zullen dc Schiedammers wel een harde dobber heb Toeval, toeval, en noodlot. Alles is toeval en noodlot De hoed lag op den rand der tafel. Ter wijl de vicaris van monseigneur opstond en de hand uitstak naar zijn hoed viel deze op den grond en rolde tot aan den muur. De priester bukte zich om hem op te ra pen en nam vervolgens afscheid van den baron. Nadat de bezoeker verdwenen was. bleef Coriolan bleek en als aan den vloer gena geld staan. Een plotseling vizioen had hem geweldig aangegrepen. Toen de vicaris zich boog om zijn hoed op te rapen had hij dezelfde houding aan genomen als „de ander", die in den regen bak wilde kijken. Die herinnering wekte een nieuwe gedachte bij hem op, iets heel eenvoudigs, te banaal zelfs om er eerder aan te denken in de overspanning welke zijn schuldige daad volgde. „De ander" had ook een hoed op zijn hoofd gedragen Bij den eersten slag was die hoed van het hoofd gesprongen en op den hoop steenen gerold Maar waar was hij sindsdien gebleven 1 De baron had zijn slachtoffer in den on- afgewerkten regenbak geworpen en het lijk bedolven onder zand, kalk en een zwaren steen. Dien steen had hij ook weer met zand en bouwsteenen bedekt en de ijzeren stang in den hoop verborgen. Maar die hoed? Daar had hij niet aan gedacht. Hij moest hem dus op de kleine plaats bij de stallen hebben laten liggen. En de baron stond versteld van schrik over dat verzuim. Boe was het mogelijk, ben en de beide punten wel naar Haarlem zien vertrekken. V. U. C. ontvangt Feijenoord en al heb ben de Hagenaars de oompetitie ook goed ingezet, tegen de kampioenen zullen zij zich wel niet staande kunnen houden. Z. F. C'. gaat in het- Stadion Blauw-AVit ontmoeten. Dat zal voor de Zaandam mers wel de tweede nederlaag worden. Tenslotte gaat 't Gooi bij het oude H. V. V. op bezoek. Beide verloren hun eer sten wedstrijd resp. van Blauw-AVit. en Stormvogels. AVij houden het op een kleine Haagsche overwinning. In "de derde klasse A ontvangt Alphia R. Ar. C. Deze wedstrijd kan de Alphena ren een overwinning brengen als er van den beginne serieus wordt aangepakt. G. S. V. ontvangt het Leidsche L. F. C., dal tegen Alphia slechts een gelijk spel wist te behalen. Het zal voor de Leidenaars een moeilij ke wedstrijd worden en het valt zeer te betwijfelen of zij de punten mee naar huis zal nemen. Arerder ontvangl Alphen II A. D. O. III die hun eersten wedstrijd spelen, zoodat wij een afwachtende houding aannemen. U. A". S. II gaat naar R. V. C. II. dat ver leden week 6 doelpunten scoorde. Een voorhoede dus om op te passen. In het Oosten gaat Robur bij Tubantia op bezoek. Hier ligt- voor het niet al te sterke Robur een goede kans, maar toch gelooven wij aan een nieuwe overwinning voor den jongen eerste klasser. Go-Ahead kan van AVageningen winnen, hoewel het gelijk spel der Deventenaren tegen dc jongste telg slechte verwachtin gen koestert. Of zou P. E. C. van zich deen spreken? Morgen ontvangt zij Z. A. G., dat het wel niet tot een nederlaag zal laten komen. A. G. O. V. ontvangt Vitesse en gezien de goede overwinning der Apeldoorners op Heracles zal Vitesse een harde noot te kraken krijgen. AVij gelooven niet dat de oude Arnhemsohe club gemakkelijk zal triumpheeren. Enschedé zal Heracles er wel onder houden. In het Zuiden krijgt het Tilburgsche AVillcm II dat te gen N. A. C. gelijk speelde AVilhelmina op bezoek. De kanaries zullen het er dit seizoen beter willen afbrengen maar tegen AVillem II? Wat zal M. V. V. dit seizoen doen. Zij krijgt N. O. A. D. op bezoek, dat lang niet mis is en de Maastrichtenaren zullen een taaie kluif te verorberen krijgen. Roermond ontvangt L. O. N. G. A. en kan het met een heel serieuze opvatting wel tot een overwinning brengen. Het zwakke B. V. V. van het vorig sei zoen moet wel zeer versterkt zijn om zich morgen Eindhoven van het lijf te kunnen houden. AVij gelooven het intusschen niet. Do kampioenen ontvangen in N.A.C. hun ergste rivaal. Dat kan een mooie strijd worden met een kleine overwinning der Philipsmenschen. In het Noorden schijnen, getuige de uitslagen van verle den week, groote veranderingen te zijn ge schied. Leeuwarden dat Be Quick ver sloeg krijgt nu Friesland op bezoek. AVij zullen maar afwachten. Velocitas komt bij Alcides de punten weghalen. Veendam en Frisia zijn ongeveer even sterk of even zwak. AVij verwachten een gelijk spel. Be Quick schijnt niet zoo sterk te zijn en zal in G. V. A. Ar. wellicht ook een moeilijke tegenpartij vinden. AV. V. V., dat Achilles op bezoek krijgt zal met deze gasten wel van een koude kermis thuis komen, getuige de cijfers van verleen week. Voor Aït overige verwijzen wij naar het Wedstrijdprograrr.ma voor a.s. Zondag. AFDEELING I. Eerste klasse. HilversumAjax; ExcelsiorA. D. O.; HaarlemSparta; V. S. V.H. B. S.; D. F. C.—R. C. H. Tweede klasse A. K. F. C.Hollandia; AAr. F. C.de Spar taan; D. AV. S.Alcmaria Victrix; Z. V. Ar./AVest Frisia. dat hij aan alles gedacht had en niet aan dien hoed? De spoorslag der vrees. De baron riep het drama nogmaals in al zijn bijzonderheden voor den geest op. Ter wijl hij zich de kleine plaats bij de stallen voorstelde, liet hij daarop het schijnsel van zijn herinnering lichten, en nu scheen het hem de zwarte vlek van den hoed op het rood der steenen te zien. Door een fataal verzuim van zijn overprikkelden geest had hij niet op dien hoed gelet, zoodat die zwar te vlek op de bloedkleur er nog moest zijn als een onheilspellende vogel op het tooneel van den moord. Hoe meer de baron aan dat vergeten voorwerp dacht, hoe duidelijker hij 't zag, alsof hij het werkelijk voor oogen had. Die hoed op die plaats was natuurlijk een groot gevaar. Hadden do kranten niet ver meld dat don Cyrillus eenige nummers had aangewezen in ruil voor een hoed? Wat een onvoorzichtigheid daar niet eerder aan gedacht te hebben. Het was dus zaak zoo spoedig mogelijk naar de villa te gaan, zich van die stomme getuige meester te maken en hem te doen verdwijnen. De secretaris van het Raadhuis bewaar de nog steeds den sleutel. Daar de tuin koel was wegens het vele lommer, mocht de ba ron vreezen dat de vermetelste bewoners van Santafusca tijdens de warme middag uren eenig toevlucht gingen zoeken onder de schaduw der oude platanen. Twee dagen lang dacht de baron na over het beste middel om de villa binnen te ko men en onderwijl zocht hij troost en ver- Tweede klasse B. ZandvoortA. F. O.,; BaarnBlocmen- daal; HerculesH. V. C.; D. E. C.Velox B. F .C.Zeeburgia. Derde klasse D. HollandAlphenAnisvordeUt recht LeerdamCulemborg; D. O. S.Z. N. C.: ZeistVoorwaarts. AFDEELING II. Eerste klasse. E. D. O.Stormvogels; H. D. Ar. S.H. F. C.V. U. C.Feijenoord;'Blauw Wit Z. F. C.; H. V. V.—'t Gooi. Tweede klasse A. S. V. AV.Overmaas; MerwedeS. V. V.; C. V. V.—B. M. T.; Quick—V. I. O. S. Tweede klasse B. NeptunusO. D. S.; V. D. L.Gouda; V. O. C.Unitas. Derde klasse A. RijswijkLaakkwartier; AlphiaR. V. C.; G. S. V.—L. F. C. Derde klasse B. Steeds VolhardenSchoonhoven; De MusschenTransvalia; O. N. A.U. D. I. Res. derde klasse A. V. I. O. S. II—B. E. C. II; Alphen II— A. D. O. Ill; R. V. C. II—U. V. S. II. AFDEELING IIL Eerste klasse. TubantiaRobur; Go-AheadWagenin- gen; Z. A. C.—P. E. C.; A. G. O. V. V.— Vitesse; EnschedéHeracles. AFDEELING IV. Eerste klasse. Willem IIAVilhelmina; M. V. V.N. O. A. D.RoermondLonga; B. V. Ar. Eindhoven; PhilipsN. A. C. AFDEELING V. Eerste klasse. LeeuwardenFriesland; G. V. A. V. Velocitas; VeendamFrisia; AlcidesBe- Quick; W. V. V.Achilles. DIOC. HAARL. BQND. R.-K. Sportvereeniging V.V.L. Zondag speelt een V.V.L.-combiriatie als voorbereiding voor dc competitie een irne- daillewedstrijd tegen Meerburg I. De wedstrijd wordt gespeeld op het V. V.L.-terrein en vangt aan om 2.30 uur. R.-K. 0. V. V. A.s. Zondag zal O. V. V. I op het O. V. Ar.-terrein een wedstrijd spelen om een lauwertak tegen Victrix I uit Haarlem. Wanneer O. Ar. V. zoo speelt als de laat ste malen, belooft dit een aardige wed strijd te worden, maar van een voorspelling zullen wij ons onthouden. Komt allen weer eens een kijkje nemen. De wedstrijd zal aanvangen te 3 uur. O. V. V. n gaat te gast bij Meerburg H ASranneer er meer samengespeeld wordt dan de laatste maal is hier wel eenig suc ces te behalen. Vertrek van Oegstgeest te 1 uur per fiets, aanvang van den wed strijd 2 uur. KORFBAL. Overzicht. De eerste resultaten van den Korfbal- inzet zijn voor de Leidenaars allerminst bemoedigend geweest en we vragen ons af, of het Leidsche Korfbal nu denzelfden weg moet opgaan als het voetbal. Nu zal men zeggen, dat er van een eersten wedstrijd zoo weinig tc zeggen valt, maar daarmee zijn de nederlagen niet goed ge- praat, want de moeilijkheden, die zich in een nieuw seizoen bij de verliezende club voordoen, komen ook voor een groot deel voor bij de winnende clubs. Wanneer we verder de resultaten van Zondag nog even bezien VitesseHet Zuiden 14, Ons EibernestFluks 41, Fluks IIOns Eibernest II 012 en Gym nasiastenVitesse II 181 dan moeten we toch erkennen, dat cijfers al heel dooving in den drank, welken hij, alleen op zijn kamer, gebruikte. Den derden dag huurde hij een prachtig rijpaard en reed daarmee door de drukste straten van Napels. Hij drong met zooveel stoutmoedigheid in de menigte, dat hij me nig hard woord ontlokte aan den mond van chauffeurs, koetsiers en voetgangers. Hij wilde dat' de gehcelc stad hem zoo voorbij zag trekken als een schitterenden ruiter, zonder vrees of blaam, alsof er niets was dat hem eenige ongerustheid kon in boezemen. Zoodra evenwel had hij dc stad verlaten, of hij gaf zijn paard de sporen en rende in een wilden galop verder. Do lucht hing vol dikke wolken en de dampring wa-s zeer vochtig. Er "woei een luchtige zeewind, die steeds meer wolken aanvoerde. Weldra begon het te TCgenen en in do verte op het gebergte flitste de blik sem en dreunde de donder met zwakke slagen. Dicht bij Santafusca gekomen liet de baron zijn rijdier stapvoets gaan. Het was ondertusschen beginnen te stort regenen. Door den regen heen zag hij plot seling de villa voor zijn oogen opdoemen en als een bleeke vlek zich op den looden hemel af teekenen. Bij het gezicht dier woning, waar geheel zijn verleden sluimerde en waar zijn vree- selijk geheim besloten lag, rilde hij. Moe deloos liet hij het hoofd op do borst vallen en ondervond de vertwijfeling van een ter- dood-voroordeelde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13