UIT HET VATICAAN VRAGENBUS ALLERLEI door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. I. van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Oegsbgeest; Mejuffrouw Beb van Deene, Breestraat 12, Leiden I Fiumc, 18 September 1929. Teen de vrede tusschen Italië en den H. Stoel geteekend was. werd er van ver- sch "ende zijden, vooral in sommige buiten- landsche bladen, smadelijk beweerd, dat de Paus een vazal geworden was van Musso lini, geheel afhankelijk van den machtigen dictator, die in geheel Italië geen tegen spraak of oppositie wil dulden. Maar reeds aanstonds bleek, dat de Paus onverschrok ken durfde optreden wanneer het er op aan kwam, om de rechten der Kerk te hand haven. Al de eeuwen door hebben de Pau sen, zelfs tegen koningen en keizers, de goddelijke rechten der Kerk verdedigd. Ook •thans weer heeft do Paus zijn machtige stem doen hooren als een antwoord op de toespraak van Mussolini op de groote par tijvergadering der Fascisten. Het is ons bekend, zoo sprak de H. Vader, en het is ook bekend aan al de leden van de katho lieke Jeugdvereeniging, het is bekend aan iedereen, en het moet duidelijk worden ge zegd, dat de katholieke jeugd omringd is door duizenden verspieders. Wij willen over dergelijke maatregelen geen oordeel vellen, maar wij nemen de partij op voor onze jeugd, in wie wij het volste vertrouwen stel len, want wij zijn er van overtuigd, dat deze verspieders slechts het schoonste in ons jeugdwerk zullen kunnen ontdekken. On danks de tegenwerking is het aantal leden in de laatste maanden met ruim 50.000 ver meerderd. En waar zulk een groei bij de be staande moeilijkheden mogelijk blijkt, zou men geneigd zijn aan God te vragen, de moeilijkheden nog te vermeerderen. Hel is.' een treurig verschijnsel, dat leden van den Katholieken Jeugdbond in het burgerlijke leven nadeel moeten ondervinden, omdat ze lid zijn van deze organisatie. Doch de dag zal komen en niet op zich laten wachten waarop zielskracht en lichaamskracht, on wrikbaar geloof en onkreukbare eerlijkheid beslissend zullen zijn: en dan zal men aan de katholieke jeugd gaan denkon. De leden van de katholieke jeugdorganisaties, die thans ten getale van 15.000 in de Eeuwige Stad verblijven, defileerden in schitteren de orde, biddend en zingend langs de Via Merulana, nadat zij voor het verdienen van den Jubilé-aflaat de voorgeschreven be zoeken in Sint. Jan van Latera-nen en Ma ria Maggiore hadden verricht. Zijne Excellentie Richard Mulckay, mi nister van Binnenlandsche Zaken in den Ierschen Vrijstaat, en mr. Mac. Canon, staats-secretaris van dit departement, wer den dezer dagen door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. De eerste minister van Ierland kwam namens zijn re geering den H. Vader gelukwenschen met zijn gouden priesterjubilé. Ook de leiders van het comité der Sociale Week in Italië werden door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Later heeft Z. H. al de deelnemers tot een plech tige audiëntie toegelaten in Scala Duca. Vanaf den troon hield de H. Vader een toe spraak tot de aanwezigen, waarin Z. H. de deelnemers dankte, omdat zij ter gelegen heid van 's Pausen gouden priesterfeest 1 deze sociale week te Rome wilden houden. Het program van uw apostolaat valt geheel samen met het ideaal van ons pausschap. Veel is er reeds tot stand gebracht, maar groot is de nood der zielen. Want, als straks de groot-seminaries gereed zijn, blijven er nog tal van Hein-seminaries te bouwen, die misschien nog wel veel harder noodig zijn. Wij konden reeds vijfhonderd pastorieën la ten bouwen, maar er ontbreken er nog ruim vier duizend. Wanneer straks de deelnemers aan deze sociale week huiswaarts keeren, zul len ze gesterkt- zijn in hun overtuiging, Vraag: Welke is de kortste weg van Oud-Ade naar Miidden-Beemster Hoeveel K.M.? Antwoord: Rijnsaterwoude, Leimui- den, Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Buiksloot, Watergang, Purmerend, Midden- Beemster. Afstand pl.m. 45 K.M. Vraag: Is de nummertelling voor mo torrijtuigen provinciaal of gaat zij over ge heel het land? Worden oude nummerbewij- zen, b.v. van mens chen, die overleden zijn, weer uitgegeven of niet? Antwoord: De numm er telling ge schiedt over geheel het land, terwijl iedere provincie een eigen letter bezit. Men is niet verplicht nummerbewijzen na iemand's dood in te leveren. De nummers, die even wel ingeleverd worden, worden opnieuw uitgegeven. V ra ag: Zijn er in Leiden ook speciale hardloopersvereenigingen Antwoord: Dergelijke vereenigingen •bestaan hier ter stede niet; wel zijn er na tuurlijk athletiek- en gymna-stiekvereeni- gingen, die het hardloopen als onderdeel beoefenen. We denken hierbij aan „Jeanne d'Arc" en „Rood Wit", die in de afgeloo- pen Sportweek zooveel van zich hebben doen hooren. Vraag: Wat te doen. om een huurder, die 8 weken huur ten achter is, eruit te krijgen? Wat zijn de kosten daarvan? Antwoord: Eerst de huur opzeggen en als de huurder het huis niet wil verla ten, een deurwaarder in den arm nemen. U kunt dan den onwilligen huurder eruit laten zetten, maar de kosten vallen niet mee. Informeert u dat maar eens bij een deurwaarder. Vraag: Ik ben in het bezit van een akte van onvermogen voor een burgerrech terlijke procedure. Waar kan ik mij vervoe gen voor een kosteloos verdediger? Antwoord: Wendt u tot het bureau voor kostelooze rechtskundige hulp, geves om als degelijke Katholiek onder de lei ding der bisschoppen te werken, opdat het concordaat, waardoor wij ItaUë aan God en God aan Italië terugschonken, overal ten uitvoer worde gebracht, voor het welzijn der Kerk, voor het heil der zielen en vcor do welvaart van het laud. De H. Vader was er van overtuigd dat deze sociale week van groot voordeel zou zijn voor de deelnemers zelf, die gedurende deze studiedagen door het wederzijdsch goed voorbeeld, door ge bed en overweging vele verdiensten had den vergaderd voor eigen ziel en zaligheid. Met een plechtigen apostolischen zegen werd deze indrukwekkende audiëntie be sloten. Ook de 800 afgevaardigden van het apos tolaat des gebeds uit 130 bisdommen van Italië werden door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid •overhandigden zij den Paus talrijke kerk gewaden voor de missies en een oorkonde, waarin vermeld stond dat de leden van dit gebeds-apostolaat 40 millioen goede werken hadden verricht ter gelegenheid van 's Pau sen gouden priesterfeest. De H. Vader dankte, zichtbaar ontroerd, en sprak enkele welwillende woorden tot de leden, wiei apostolisch werk van de hoogste beteeke- nis is. omdat door het apostolaat des ge beds, de zegenrijke genade, den groei en wasdom voor elk ander uitwendig aposto lisch werk verkregen wordt. De officieren en de katholieke bemanning van het Engel- sche oorlogsschip „Resolution" hebben een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar zij door den H. Vader welwillend werden ont vangen. Thans heeft de Stad vau het Vaticaan ook haar eigen begraafplaats gekregen, want het voorstel van den Gouverneur om voor de overleden burgers van de stad des Pausen een begraafplaats in te richten in de crypta van de parochiekerk vau het Va ticaan is door den H. Vader goedgekeurd. De architecten, die een onderzoek hadden ingesteld naar den toestand, waarin deze crypte verkeerde, hebben bevonden dat deze zeer goed ingericht kan wo'den voor een begraafplaats, op dezelfde wijze als men in de catacomben gewoon was de dooden te begraven. Men is reeds met de uitvoering van het werk begonnen. Ingevolge de bepalingen van het concor daat is het burgerlijk huwelijk in Italië af geschaft, daar het wettige kerkelijk huwe lijk ook dezelfde rechtsgevolgen heeft als het vroeger burgerlijk huwelijk. .In de prac- tijk is gebleken, dat veruit de meeste Ita lianen hun huwelijk kerkelijk laten inze genen, zoodat zelfs het aantal huwelijken, dat thans nog voor den ambtenaar van den burgerlijken stand gesloten wordt, uiterst gering te noemen is. Daar de bedienaar van den godsdienst tevens ook optreedt als ambtenaar van den burgerlijken stand, heeft men de groote zaal op het stadhuis van Rome, waar vroeger de burgerlijke hu welijken werden voltrokken, voor andere administratieve doeleinden ingericht. Reeds eerder hebben wij medegedeeld dax er sprake van is dat het jubeljaar zal wor den verlengd tot 30 Juni 1930. Thans wordt dit nog te meer besproken in verband met het voorgenomen bezoek der katholieke vorsten aan den H. Vader. De koning van Italië zal waarschijnlijk nog in dezen herfst ten Vaticane worden ontvangen, terwijl ook de koning van België, Spanje, Bulgarije, Servië en keizerin Zita, en koning Manuël van Portugal een bezoek zullen brengen aan den H. Vader. Ook verschillende Rus sische prinsen, Oostenrijksche hertogen en Duitsche vorsten zouden hun opwachting bij Z. H. den Paus gaan maken. tigd in het gebouw van den Hoogen Raad op het Plein in Den Haag. Vraag: Mijn dochter heeft een dienstbetrekking, waar zij eens per vier weken haar huur ontvangt. Nu heeft zij met 6 weken haar huur opgezegd en wei gert haar patroon deze laatste 6 weken haar huur uit te betalen. Heeft hij hier recht op? Antwoord: Neen. Wanneer er geen andere dingen zijn voorgevallen, dan u hier aangeeft-, is de patroon verplicht het loon uit te betalen. Vraae: Moet de marktkoopman, die kaas verkoopt op de markt, ook instaan voor gebreken van het verkochte artikel en zoo ja, hoe lang? Antwoord Natuurlijk moet kaas, die op de markt verkocht wordt, goed wezen, wijl dit artikel valt onder de Warenwet. Hoelang de verkooper moet instaan voor de deugdelijkheid kunnen wij niet zeggen, maar indien u hieromtrent klachten heeft kunt u zich wenden tot den keuringsdienst van Waren, die wel een on derzoek zal instellen. WAT EEN MENSCH EET EN DRINKT. De „Veldbode" ontleent aan het „Zeit- 8chrift für Milcbhlgiëne" dat een „door- snee-Franschman" van 70 jaar iets meer dan 5 spoorwagons voedsel veroberd heeft, dat is pl.m. 1800 maal zijn lichaamsge wicht. Daarvan zijn 22.500 K.G. brood, 18.000 K.G. vlesch, 12.000 eieren, 1750 K.G. zout en 25.000 liter vloeistof. De Engelsohe statiticus Badwill bere kende, dat een Engelschman op zijn 50ste jaar gemiddeld het volgende door zijn keel gat heeft gewerkt: 35.000 K.G. brood, 10.000 K.G. vleesch. 2500 K.G. groenten en 32.000 Liter vloeistof. In die 50 jaar heeft hij 900 dagen geslapen, 1500 dagen heeft hij zittende doorgebracht, 800 dagen was hij in beweging, 500 dagen was hij ziek en 4000 dagen was hij voor zijn genoegen uit. Een ieder moet het voor zich zelf maar eens narekenen ZATERDAG 21 SEPT. 1929. Feestdag van den H. Mattheus. Mattheus C. 9. Te dien tijde zag Jezus een man. Ma theus genaamd, bij hel tolhuis zitten. En Hij zeide Hem: Volg mij. En hij stond op en volgde Hem. En zie: terwijl Hij in hei huis aanzat, kwamen vele tollenaars en zqndarpn met Jezus en zijne leerlingen aanzitten.. En de Farizeën, dit ziende, zei den tot. zijn leerlingen: Waarom eet uw Meester met de tollenaars en zondaren 1 Maar Jezus hoorde het en sprak: De ge zonden hebben geen geneesheer noodig. wel de zieken. Gaat en leert wat het zeg gen wil: „Barmhartigheid wil Ik, en geen offerande," Want ik ben niet de4 recht vaardigen komen roepen, maar de zonda ren. 0FICIEELE MEDEDEELINGEN. Ons Bestuur ontving het volgend schrij ven: Centraal Bureau van R.K. Vrouwenbonden. Bouwstraat 67, Utrecht. 3324/M. Utrecht, 6 Sept. 1929. Aan de Besturen der Afdee- lingen v. d. R.K. Vrouwenbond Zeer geacht Bestuur, Op 20 December a.s. viert Z H. Paus Pius XI Zijn gouden Priesterfeest. Het hart. van iederen Christen zal zich mede verheugen op dezen gedenkwaardigen dag en wen- schen gelegenheid te hebben aan Z. H. de betuiging van. liefde, eerbied, gehoorzaam heid aan te bieden. Z. II. heeft dezen wensch van velen Zijner kinderen aangevoeld en. ten einde nog meerderen in de gelegenheid te stellen persoonlijk tot Hem te komen, is het feestjaar met een half jaar verlengd. Het Bestuur der Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden hoopt ter gelegenheid van het VlIIe Internationale Congres, dat in het voorjaar 1930 te Rome zal plaats hebben, namens alle in den Bond vereenig- de Roomsche vrouwe;!) een huldeblijk aan Z. H. aan te bieden, getuigend van onze op rechte liefde en gehoorzaamheid aan Hem, die op aarde de Plaatsbekleeder is van Christus. Het roept daarom alle vrouwen op mede te werken, ten einde te kunnen aanbieden: le. een geestelijk bouquet; 2e. de som, noodig voor de opleiding van een inlandschen missionaris. Ook de Federatie van R.K. Vrouwenbon den heeft een dergelijken oproep ontvan gen en heeft reeds haar aandeel gestort, welke voor iederen Bond is bepaald. Voor het sa-menstellen van het geestelijk bouquet, heeft zij echter de hulp noodig van ieder lid van den R.K. Vrouwenbond. Zij verzoekt-daarom de Besturen der afdeelin- gen vriendelijk de leden op te wekken om op 20 December a.s., den dag, waarbp vóór 50 jaar Z H. de H. Priesterwijding heeft ontvangen, de H. Mis en de H. Communie tot intentie van den H. Vader op te dragen Vóór 1 Februari a.s., hoopt zij dan de opgave te ontvangen van alle afdeelingen. opdat deze opgave kan worden gevoegd bij lie van andere landen. -1 w i-, r a s Zende men dus aan het Centraal Bureau van R.K. Vrouwenbonden, Bouwstraat 67, Utrecht, een lijst met vermelding van het aantal H. Communies en H. Missen. Ten einde in deze alle leden te bereiken, is het wellicht aan te raden een beschrij vingsbrief bij de rondzending van de eerst volgende convocatie te voegen en te ver zoeken een kaartje in de bus te doen bij of over de post toe te zenden aan het adres der Secretaresse, Voorzitster of Penning- meesteressë. Misschien zijn de kosten niet al te groot, wanneer bij den oproep tot deelname gaat een kaartje, waarop gedrukt: H. Miss'en H. Communies en dit kaartje ook toe te zenden aan één der boven vermelde adressen, dit voor het geval de stad groot is. of de plaats uitge strekt. Hopend ook van uw afdeeling de mede werking in deze te mogen ontvangen en u bij voorbaat, dankend voor de te nemen moeite, verblijven wij, hoogachtend: A. M. KLEIPOOL, Secr. der Federatie van R.K. Vrouwenbonden. OHR. J. BAK, Directrice van hel Centr. Bureau. In aansluiting met bovenstaande doen wij op de leden een dringend beroep om zooveel mogelijk en voor elk huisgezin in zoo groot mogelijk aantal op 20 December a.s, den dag, waarop Onze H. Vader 50 jaar geleden de H. Priesterwijding heeft ontvangen, de H. Mis en de H. Communie tot intentie van Z. H. op te dragen. Van deze opdracht wordt opgave bij een deT leden van het Bestuur ingewacht. Wij zullen nog nader overwegen, of voor deze opgave gedrukte kaartjes zullen worden toe gezonden, zooals in bovenstaand schrijven verzocht-, of op welke andere wijze die op gave zal geschieden. Den leden zal hiervan tijdig mededeeling worden gedaan. Het Bestuur. I KOOKDEMONSTRATIE. Reeds a.s. Maandag begint een kook demonstratie voor meisjes; welke club on geveer voltallig is. Deze demonstraties zullen gehouden worden op.de Maandagen 23 en 30 Septem ber en 7 October a.s. Desverlangd kunnen hier nog eenige meisjes bijgeplaatst wor den, doch dan is onverwijlde opgave nood zakelijk. Ieder ontvangt van de Gasfabriek nog een persoonlijke oproeping. Tot bijwoning van een volgende kook demonstratie meldden zich reeds een tien tal dames aan. Deze club zal daarom uog aanvulling be hoeven. Meermalen werd gevraagd, of de opgave nog kon plaats hebben. Ter ver duidelijking moge daarom dienen, dat de demonstraties gedurende den geheelen win ter kunnen gegeven worden en de aanmel ding daartoe dus nog steeds geschieden kan aan mevr. MandersVermeulen, Oegst- geesterlaan 12, Telef. 292. KOM EN ZIÊ! JaKomDat is de vriendelijke uitnoo- diging. De tentoonstelling van de Missie- Naaikrans ,,St. Franciscus Xaverius" is gis teravond geopend. De jonge priester-mis sionaris Father van Oerle (Mill-Hill) heeft de openingsrede uitgesproken en onder "heel veel belangstelling is 't- officieele lint door geknipt en iedereen kan nu de tentoonstel ling komen bewonderen. Werkelijk bewon deren Bewonderen de keurige jurkjes, pakjes, die 't- heele jaar door de dames-leden zijn in elkaar gezet. 'b Ziet er frisch uit. Allerlei gezellige kleurtjes door elkaar. Wat zullen die bonte pakjes die leuke negerkrullekopjes snoezig staan Ze zullen zich zoo echt. deftig vin den Ze zullen iedereen laten zien wat ze van hun pater gekregen hebben. Wat 'n heerlijkheid voor zoo'n pater missionaris om zoo'n stel kindertjes geluk kig te ma,ken. Vindt u 't nu geen mooie gedachte dat u, door onze Missie-Naaikrans-tentoonstelIing te bezoeken, ons in staat stelt nog zooveel verschillende missionarissen gelukkig te kunnen maken Behalve de Heedingstukken is er nog veel meer te zien. U weet wel, we hebben 'n schitterende loterij en u hebt 't al gehoordde loten zijn niet duur, maar één kwartje. De prijzen, die u op de loten kunt winnen zijn schitterend. Ze zijn ook in de tentoon- stellin-gs-zaal te bewonderen. Hebt u al lo ten? Nog niet? Wees maar gerust, er zijn er nog enkele op de tentoonstelling te krij gen. Al heel wat loten zijn er verkocht, maarze moeten allen weg! Denkt u maar wie er allemaal weer gelukkig ge maakt moeten worden. De zaal ziet er buitengewoon gezellig uit. U vindt er zelfs 'n theeschenkerij, waar u gratis 'n fijn kopje koffie of thee kunt gebruiken en van de vermoeienissen uit rusten. „Japie Bikketik" is voor deze ten toonstelling extra overgekomen en heeft heerlijke koeken en ander prijzen meege nomen. „Japie" heeft voor de missie altijd véél over. De andere hoeken worden gevuld door andere, allerleukste attractiea. Al 't mogelijke is gedaan om de zaal zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. U ziet dus, de tentoonstelling is dus wel 'n be zoekje waard Méér mag ik u niet verklappen anaar.... komt u zelf 'hs kijken. Er is nog gelegen heid genoeg. De tentoonstelling is iederen dag geopend van 2 uur tot 10 uur en a.s. Zondag vanaf 12 uur. De sluiting is bepaald op Dinsdag avond 24 September. Entree is 10 cent. U ziet dus, er is nog gelegenheid ge noeg. U stelt uw bezoek niet uit hè, want van uitstel komt zoo dikwijls afstel. Steunt onze missienaaikrans „St. Fran- cuscus Xaverius", dan kunnen wij op onze beurt nog héél veel missionarissen steu nen in hun heerlijk werk: Zielen winnen voor Christus BEP. MOMENTEN. Duiveltjes. 't Is reeds eenige jaren geleden. Mijn oudste en jongste zoon kwam op een mor gen thuis van school. Juffrouw v. V. had een blijkbaar voor hem zeer belangrijk onderwerp behandeld. Zij had gesproken, over den duivel, lxoe deze door het kruis van Christus verdre ven was, en hoe hij steeds voor het kruis- teeken op de vlucht slaat. Blijkbaar had de les zeer veel indruk op hem gemaakt. Aan vader moest dit allereerst verteld worden, maar ook de zusjes werd het beschreven, hoe, wanneer zij stout waren, het duiveltje achter haar zat en zij maar gauw een kruisteeken moesten maken, opdat het dui veltje zou verdwijnen. Sindsdien zag ik niets als kruisteekens maken. Zouden er zooveel duiveltjes in Imijn huis geweest zijn M. V. REISHERINNERINGEN. 'i WÊ, 'n warme vermoeiende dag. De zon stond al vroeg aan- de strak-blauwe he mel en de temperatuur steeg maar met 'fc stijgen van de zon. Je leefde op als 'n windje even vluchtig langs je heen ging. 't Was vol, stampvol in den D-frein. Al les zat overvol met reizigers en toch pro beerde iedereen 't zich zoo gemakkelijk mo gelijk te maken, 't Was ook 'n heele reis: 's Morgens om 8 uur uit Parijs en voor je uit de gedachte: om elf uur vanavond zijn we er pasin Lourdes. Maar mèfc de trein vloog de tijd en we naderden Langzaam begon 't landschap te veran deren. In plaats van de vlakke landen, die je steeds aan ons eigen landje herinner den, kwamen de bergen. Reuze rots-mas sa's staken hun toppen omhoog. We drukten ons tegen de ruiten om in de zwarte donkerte in de nacht nog iets te onderscheiden. Vroolijk twinkelden de ster retjes en gaven aan 't landschap iets heer lijk-bekoorlijks. We stonden allen rechts, want ddar was Lourdes 't eerst te zien. Ineensboven alle rotsen stak er één uit, triomfantelijk het groote verlichte kruis omhoog stekend: ,'t Pic du Jer't Hoogste punt van Lourdes 't Enthousiasme steegoaar was Lourdes, 't doel vau onze reis 't Ruischen van 't- riviertje de Gave ver brak de stilte van den nacht. We spraken niet- -meer, maar wachtten. Verder.... daar die kaarsenmassa'sdat lichtdat was de grotde grot waar Maria ver" scheen, 'n- Vluchtige groet en weg was 't weer, als 'n visioen. De trein stopte, wo zochten de bagage bij elkaar, en bij den uitgang stond de auto die ons in korten tijd naar ons hotel bracht. LourdesDie indrukken zijn moeilijk te beschrijven Lourdes't Stadje op en tus schen de bergen, voor ons juist zoo bekoor lijk. Lourdes, met- zn heerlijke natuur, maar vooral Lourdes met Maria en de pel grims. Van alle kauten stroomden ze aan: Ergelschens Franschen. Vlamingen, en ons gezelschapje van „acht" ging er tusschen verloren. Allen gingen dezelfde richting op: naar de grot. Je voelde je zoo één, 'n Hein deel tje van de Katholieke eenheid! Jt Trof je, al die duizenden menschen waren er voor 't zelfde doel, pdlen met de zelfde gedachte: vereering van Maria; alles rustig kalm. De machtige Rosaire voorbij, kwam je bij de grot. Massa's mienschen lagen op hun knieën. Ieder bad in zijn taal en Maria verstond al dat bidden en was hun- voorspreekster bij haar Zoon. 't Was daar of de hemel de aarde bezocht en vanzelf viel je op je knieën en bad. De bron.... altijd maar stroomt 't ijs koude water, menschen lavend en gene zend't LourdeswaterIeder gaat met z'n bekertje naar de bron en drinkt allen, groot en kleiD. Dan 't wonder van de pi- cines of baden. Doodzieken werden plotse ling in 't- ijskóude water gedompeld, en sommigen werden dan genezen. 't Is op zichzelf al 'n wonder, dat er niet meer zieken sterven door die plotse linge kou. Maar Maria helpt hen en vol vertrouwen bidden ze maar om hun gene zing. 's Middags de Sacramentsprocessie en zieken zegening. Op 't Rozenkransplein, rondom, liggen honderden zieken in hun wagentjes, wach tend op de zegening met 't Allerheiligste. Daar komt de processie! Voorop „Kin deren va-n Maria" met hun blauwe man tels en witte sluiers. Dan volgen honderden mannen met brandende kaars, de geestelij ken en 't Allerheiligste. De ziekenzegening begint en iedereen knielt. Onder de zegening de aanroepingen vu rig, vertrouwend„Heer als Gij wilt kunt ge mij genezen." O, dat vertrouwen, 't ontroert je, en je eigen vertrouwen wordt zooveel grooter. En 's avonds dansen de lichtjes der licht processie. Duizenden en duizenden loopen met de brandende kaars en zingen allen 't zelfde lied in hun eigen taal, maar 't refrein Hinki allen 't zelfde, als 'n machtige groet: Ave Maria. Dat zijn herinneringen, die je nooit los laten. BEP. Door gebrek aan plaatsruimte is eenige copie blijven liggen. Het luchten van kleedingstukken. Het is een der eerste en dringendste vereischten tot behoud der gezondheid enkel droge, goed geluchte kleederen te dragen. Door zeer veel jongelui en Hnde- ren wordt dit echter niet in acht genomen. De door transpireeren of regen nat gewor den kleeren, vooral ondergoed, worden 's avonds op elkaar gelegd en den vol genden morgen nat of klam weer aange trokken, wat vooral in, het koude en natte seizoen een onbehaaglijk gevoel verwekt. Bij velen wordt het luchten van natte kleeren, wat het doelmatigst in een ka mer, overloop of keuken, gespannen ge schiedt aan touwen, alleen nagelaten, om dat het met het schoonheidsgevoel in strijd is. Alsof de gezondheid niet veel meer waard is dan a!le aesthetica ter wereld Om de lucht van uien te verdrijven. Als men uien in de handen heeft ge had, duurt het lang voordat do lucht daarvan verdwenen is. Afwasscheri met water en zeep helpt niet veel. Maar het gemakkelijkste middel is de handen te wrijven met selderij of mosterdmeel, daar na wascht men %ze af, waarna men van de lucht geen hinder meer heeft.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10