20ste Jaargang No. 6285 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorratbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II Bureaux: PAPENGRACHT 32 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 LEIDEN DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V De Troonrede. De Troonrede geeft ons eenige belang rijke positieve en concrete toezeggingen op het gebied der arbeidswetgeving overigens wekt zij vele goede verwach tingen op. Ziehier in 't kort onzen indruk. Op het gebied der arbeidswetgeving wordt toegezegd een publiekrechtelijke re geling der collectieve arbeids-overeenkom- sten, een wettelijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden, een herzie ning van de sociale verzekering hoe deze herziening zal zijn, wórdt ons nog niet medegedeeld een wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering. Een reeks toezeggingen, welker belangrijkheid algemeen zal worden erkend; waarvan met groote belangstelling in den lande zal worden kennis genomen. Overigens worden wij, zoo goed als ge heel en al, nieuwsgierig gelaten naar wat komen zal! Vele goede verwachtingen worden opgewekt, maar hoe deze in ver vulling zullen gaan, kunnen wij -zelf niet gissen. Met den middenstand zal voeling wor den gehouden. Hoe? „Nog nauwer dan tot heden"! Vernieuwing van recht zal worden be vorderd. In welk opzicht? „Op onderschei den gebied"! Zoo worden verder nog meer mededee lingen gedaan; die omtrent de voorgeno men werkzaamheid der regeering goede, maar tevens heel vage, verwachtingen In houden. Dat de regeering met groote activiteit en frissche werklust is bezield deze indruk mag, na de lezing van die troonrede, voor elk der ministerieele de partementen wel vast staan. In 't bijzonder willen wij nog wijzen op de sympathie, welke de regeering uit spreekt voor het streven naar internatio nale vermindering van bewapening, terwijl zij zoolang dat streven nog geen suc ces heeft de uitgaven voor leger en vloot zoo veel mogelijk wil beperken: De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de on zijdigheid en verdediging der onaf hankelijkheid van den Staat. Dit alles is in overeenstemming met ons Katholiek program; wij constateeren dit met voldoening. Wij hadden echter hier liever gesproken gezien van: de uitgaven voor leger en vloot en de persoonlijke offers zullen beperkt blijven, enz.; en wij missen elke aanwijzing, of, naar de meening der regeering, momenteel reeds de door haar vereischte beperking in alle opzich ten is bereikt geworden. Ook hier worden wij in een goede, maar vage, verwachting gelaten. Studenten-organisaties. De afgetreden rector magnificus der Leidsche Univesiteit, prof. jhr. van Eysin- ga, verklaarde gisteren bij de officieels overdracht van zijn rectoraat spre kende over de studenten-corporaties, dat van de verschillende malen, dat hij de gast mocht zijn van „Sanctus Angustinus", hij een zoo in elk opzicht sympathieke herinnering houdt van het afscheid van den man, die gedurende twintig jaren zijn beste krachten als moderator van „Sanc tus Augustinus" aan zijne studenten had gewijd, Prof. P. G. Groenen uit Warmond. Dat de toewijdende arbeid voor der Katholieke studenten belangen van den Warmondsche hoogleeraar Prof. Groenen óók van niet-Katholieke zijde wordt ge waardeerd en dat aan die waardeering bij zulk een openbare en officieele gelegen heid, als de rectoraatsoverdracht, wordt uiting gegeven dat constateeren wij met verheugenis. En wij wilden dit feit hier ondeistre- pen. Tegelijkertijd echter willen wij hier even releveeren een andere opmerking, die prof. Van Eysinga maakte in het deel van zijn rede, dat aan de studenten was gewijd, n.l. de opmerking, „dat zekere eigenaardig heden, die karakteristiek waren voor Eet Nederlandsche aristocratendom der 18e eeuw en dit is niet het beste, wat ons vaderland heeft opgeleverd nog met te groote taaiheid voortleven in sommige studentencorporaties." Jammer, dat de hoogleeraar hier niet nóg wat duidelijker heeft gespreken. De genen, die het moeten hooren, zijn zoo doof! Wat hier bedoeld wordt ligt geheel en al in de lijn van wat wij herhaal delijk hebben Betoogd, als wij rchre/en over zekere verouderde en met onze moderne cultuur-begrippen in' strijd 7.ijndc, even quasi-deftige als feitelijk-dwaze ge woonten en gebruiken van een Leidsche studenten-corporatie. BUITENLAND VOLKENBOND DE V. B. VERGADERING. Commissievergaderingen. De financieele ondersteuning aan aangevallen staten. De arbeid van den Volkenbond is thans verdeeld over een 6-tal commissies, die ieder afzonderlijke onderwerpengroepen behandelen. Veel interessants levert het niet op. De meeste aandacht concentreert zich nog op het debat in de derde com missie over de financieele ondersteuning van aangevallen staten. Lord Robert Cecil stelde vast, dat het noodzakelijk is, vooruit te bepalen, onder welke voorwaarden de volkenbondsraad aan een aangevallen staat binnen het ka der der voorgenomen conventie financieele hulp kan waarborgen. Wanneer een land in geval van conflict de aanwijzingen van den raad niet opvolgt, dan schendt hij het pact en moeten de an dere onder te ekenaars van het pact zich tegen dit land aaneensluiten. Massigli (Frankrijk) opperde tegen dit nieuwe Britsche voorstel zekere bedenkin gen, daa-r het. te weinig rekening houdt met den werkelijken toestand, speciaal met- art. 11 van het pact. De vraag moet gesteld worden, aldus spr., of de raad. de bevoegdheid heeft, wel ke het Britsche voorstel hem toekent. Een Oost-Europeesche tolunie? Besprekingen der Kleine Entente. De Roemeensche minister van buiten- landsöhe zaken, Mironesco, sprak dezer dagen de geruchten tegen als zouden thans te Genève pogingen worden gedaan om een tolunie tot stand te. brengen tusschen Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië en Roeme nië, waarbij ook Griekenland en Polen zich zouden aansluiten. Voorloopig bestaat slechts het plan, dat aan het eind van de maand een bijeenkomst zal plaats hebben van vertegenwoordigers der Kleine En tente om een inleidende bespreking hier over te houden. Het moet de bedoeling zijn de douane-rechten tusschen de drie genoemde landen af te schaffen zonder dat de rechten, die van toepassing zullen zijn op goederen nit de overige landen, ver hoogd zullen worden. Een eventueel© la tere uitbreiding van die tolunie tot Grie kenland en Polen, en zoo mogelijk tot Oostenrijk en Hongarije, zou de Roemeen sche minister van buitenlandsche zaken ten zeerste toejuichen. Dit zou volgens hem de aangewezen weg zijn om het plan van Briand tot stichting van de Vereenigde Staten van Europa te verwezenlijken. ENGELAND MacDonald's bezoek aan de V. S. Grootte verwachtingen. De „Daily Mail" schrijft in een hoofdar tikel, dat het bezoek van MacDonald aan de Vereen. Staten een reis van de grootste beteekenis zal zijn. Indien alle verwach tingen in vervulling gaan, zal zijn bezoek een nieuw hoofdstuk opeen in de wereld geschiedenis. Er bestaat goede hoop, dat tusschen de beide regeeringen zóó spoedig overeenstemming zal' worden bereikt, dat de overeenkomst in de a.s. zitting aan het parlement en in de V. S. aan den den Se naat ter goedkeuring kan worden voorge legd. Deze overeenkomst zal de belang rijkste stap zijn, die tot nu toe gedaan is maar de algemeene ontwapening en ter bevrijding van de wereld van den gruwel van den oorlog. DUITSCHLAND De bomaanslagen. Het onderzoek inzake de jongste bom- menwerperijen is thans zoover gevorderd, dat men officieel heeft kunnen verklaren, dat de verschillende aanslagen, die voor het meorendeel reeds opgehelderd zijn, uit gegaan zijn van een en dezelfde groep ra- dicalen van de rechterzijde. Het centrum van die groep is waarschijnlijk in Berlijn te zoeken. Van de elf aldaar aangehou denen zijn er vier op vrije voeten gesteld en zeven naar de justitie verwezen, van de 24 aangehoudenen te Altona- zullen er waarschijnlijk 23 in voorloopige hechtenis gehouden worden. Op het station Spittelmarkt te Berlijn heeft men Zaterdagnacht in een trein een kist met munitie gevonden. De kist bevatte 388 geweerpatronen en 60 zwaardere pa tronen, een doos kruit en 97 slaghoedjes. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, waar de kist. vandaan is gekomen. Een flauwe grap. Voor het huis van een brigadier van de rijksveldwacht aan den weg Segeberg Hamburg heeft men Zaterdagnacht een pakket gevonden, dat bij onderzoek een wekker en een leege flesch bleek te bevat ten, die met een stuk gordijnkoord aan elkaar verbonden was. Daar de onschul digheid van het pak niet op het eerste ge zicht kon blijken, heeft men eerst gedacht met een nieuwen aanslag te doen te heb ben, wat in de buurt heel wat beroering teweeg bracht. Als daders van dezen kwajongensstreek heeft men twee leden van de nationaal-socialistische arbeiders partij aangehouden, die reeds bekend heb ben aan de streek te hebben deelgeno men. RUSLAND. Uit het Sovjet-Paradijs. De onderbroken arbeidsweek. In verband met de invoering van de on onderbroken arbeidsweek heeft het volks commissariaat van arbeid de normale ar beidsweek op vijf, voor bepaalde onderne mingen op zes dagen vastgesteld. De rust dag moet 40 achtereenvolgende uren du ren. Het aantal rustdagen mag niet minder dan 60 per jaar bedragen voor onderne mingen met het .zes-dagensysteem, en 72 voör degene met het vijfda-genstelsel. Daar in zijn de dagen begrepen, waarop de ar beid normaal onderbroken wordt voor her stellingen, controle enz. Vijf van deze da gen zijn bovendien revolutionnaire feest dagen: 1 en 2 Mei, 7 en 8 November en 22 Januari. Alle religieuze feestdagen, ook de nieuwjaarsdag en de bijzondere rustda gen worden afgeschaft. De queue. De districtshoofdinspecteur van den handel te Moskou heeft er iets nieuws op bedacht om de rijen wachtenden voor de coöperatieve winkels te laten verdwijnen. Hij heeft een aantal „brigades" gevormd, die in bepaalde magazijnen de hand zullen leenen tot de uitvoering van reeds geno men rationaliseeringsnxaatregelen en bo vendien de practijk zullen bestudeeren van het aan huis bezorgen, vooruit bestellen, een abonnementsstelsel, reserveverkoopers verbetering van het transport tusschen ma gazijn en winkel, vereenvoudiging van de levering op rantsoenboekjes enz. AFGHANISTAN. Kandahar gevallen. Volgens een te Simla ontvangen bericht is Ka-ndahar, de voornaamste stad in Zui delijk Afghanistan en de hoofdstad van de provincie Kandahar, zonder strijd bezet door troepen van den stam Durani. Men gelooft dat de Duranis in samenwerking handelen met Nadir Khan, den oom van den vroegeren koning Annan Oellah. MEXICO. KERK EN STAAT IN MEXICO. De bevoegdheid der Bonidstaten. Volgens ,.La Prensa'', een Mexdcaansch blad, dat te San Antonio, in Texas, ver schijnt, heeft het Mexicaansche ministerie van binnenland sche zaken een rondschrij ven gezonden aan alle staatsbesturen in Mexico, waarin wordt verklaard, dat de landsregeering rechtstreeksche controle over de kerkgebouwen heeft. Het vestigt hun aandacht op het feit, dat de grondwet den staatsautoritedten geen enkele andere macht in godsdienst zaken geeft, dan het recht om het aantal priesters te bepalen. Den staten wordt medegedeeld, dat zij het aantal bisschoppen niet mogen bepa len; ook mogen zij niet d"oor een wet de bevoegdheid van bisschoppen of priesters vaststellen. In hetzelfde rondschrijven verklaart het. ministerie van binnenlandsche zaken de wet in den staat Tabasco, welke van de geestelijkheid eischt, dat zij gehuwd is, voor onwettig. CHINA. 117 burgers omgekomen. Reuter meldt uit. Moekden dat blijkens aldaar ontvangen berichten uit. betrouw bare bron 117 burgers waren gedood bij de beschieting van Soei-fen-ho, door de Sov jet-troepen op 9 dezer. Bovendien waren er nog meer gewonden. Onder de Chinee- sche troepen daarentegen waren de verlie zen tamelijk onbeteekenend, daar die troe pen in betere dekking waren. BINNENLAND OPENING STATEN-GENERAAL DE TROONREDE. De heer De Vos van Steenwijk. die het Voorzitterschap bekleedt, opent, nadat dc leden der Staten-Generaal zich in de Rid derzaal vereenigd hebben, vanmiddag te half een uur de vergadering en doet door den griffier van dc Eerste Kamer voorlezen een Kon. Besluit van 11 Septem ber No. 1, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden zal aanvanger. De Voorzitter benoemt de leden der commissie, welke Hare Majesteit in het. ge bouw ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Miuisefceriecle Departementen, en de leden van den Raad van State, vereenigden zich te één uur mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid dc Prinses Juliana der Nederlanden, kort daarna in de Ridderzal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering bin nengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses naast Haar gezet zijn, de volgen de rede: Leden van de Staten-Generaal Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, voel ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deeden van het Rijk en zijne in woners van eiken landaard, om hunne beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere Mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest, vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen zal door Mij krachtig worden bevorderd, in de overtui ging, dat versteviging van de internatio nale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op Mijnen daadwerkelijken steun re kenen. De wensch naar totstandkoming ecner nieuwe regeling met België kon (nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juis ter begrip van de wederzijdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisse- Iing, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevorderlijk kon zijn, het bereiken van overeenstemming ten goede zal ko- De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opricht stof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit. jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land- en tuinbouw rich bree der ontplooien, zoo de prijzen der vodrt- brengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wette lijke maatregelen ter bevordering van on zen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet, in het buitenland. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Groote verwachtingen van MacDorvalds bezoek aan de Ver. Staten. De „Graf Zeppelin" vloog hedenmorgen langs de Nederlandsche grens. Een speciaal bezoek aan Nederland beloofd. (Luchtv. 2e blad en Telegrammen). Enorme brand bij Warschau. (Telegram men). BINNENLAND. De opening der Staten-Generaal. De troonrede. (3de en 1ste blad). De rectoraatsoverdracht aan de R. K. Universiteit (3de blad). Z. D. H. Mgr. Aengenent over de orga nisaties van patroons (3de blad). Op LTwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voorzoo ver zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewij zigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekondig de ontwerp t.ot herziening van het huwe lijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overigens zal vernieuwing van recht op onderscheiden gebied worden bevorderd. Met. krachtigo bestrijding van dc werk loosheid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herziening van de Lager-Onderwijswet 1920 binnen niet te langen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager- Onderwijswet 1920 aanhangig worden ge maakt. Het zal Mijn ernstig streven zijn het fi nancieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren to worden voort gegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte, van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's Lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt- blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzijdigheid en verde diging der onafhankelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp inzake, de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet zal TJ worden voorgelegd. De verbetering der wegen en rivier overgangen zal krachtig worden voortge zet. Een wetsontwerp betreffende de publiek rechtelijke regeling der collectieve ar beidsovereenkomsten zal worden inge diend. In voorbereiding is een wettelijke rege ling omtrent de instelling van bedrijfs raden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der eco nomische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan .tot. heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoe verre, zoolang het vrije ruilverkeer niet in ternationaal gehuldigd wordt, door een onderhandolingstarief de nadeclon voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrech ten zouden kunnen woWlen getemperd. Ten aanzien van den politieken toestand in.Nederlandsch-Tndië blijft, waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inricht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid het alge meen belang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Noderlandsch-lndic ondervond den terugslag der voor som mige landbouwproducten ongunstige ver houdingen op de wereldmarkt. De alge meen© toestand kan niettemin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het, gebied van de ontvoogding van Neder- landsch-Indië is verricht, wordt niet te ruggekomon. Afgescheiden van andere ver- eischten zal aan do beginselen der ont voogding in de sfeer van het. centraal be stuur geen uitbreiding worden gegeven

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1