LUCHTVAART STADSNIEUWS Agenda TimmerScheurleer spelen tegen Ewbank Francois 8—6, 8—2, 9—11 en 5—7 en geven ia dezen stand wegens de vallende duisternis de partij gewonnen. Nederland won den wedstrijd alzoo met 1 19 tegen 5. ROEIEN. „Die Leythe". Zaterdagmiddag hadden onder een uit gelezen herfstweer, de jaarlijksche onder linge wedstrijden van de zeil- en roei- vereeniging „Die Leythe" plaats. Do koele temperatuur lokte dan ook niet wei nig uit om de watermannen de tanden op elkaar te doen zetten en elke lichaams- vezel in actie te brengen. Uit den eindstrijd kwamen: Sciff: De heer H. van Heek (wissel beker). Oars (overn.): de hoeren C. Nagtegaal (slag), en B. Huysmans (boeg) gestuurd door den heer A. Dalmaer (medaille). Single scull: de heer W. Jongbloed (me daille), gestuurd .door mej. K. Boekei, (vulpotlood). Double scull: de heeren Schouten (slag) en Locher (boeg) gestuurd door den heer P. Damsté Jksedaille). Stijlroeien Senioren: Mej. Zwikker en mej. C. van Bommel, gestuurd door mej. M. ter Spil (medaille). Stijlroeien Juniorenmej. v. Laar en mej. van Hout, gestuurd door mej. Wakkie (medaille). Stijlroeien sciff: mej. P. Eerdmans •(plaquette). Ringsteken: mej. J. Eskens( bonbons). Des avonds werd er op het terras ge danst waarvoor de firma Nederloff haar muziek gratis ter beschikking had gesteld. SCHAKEN. Rijnland en WestfalenNederland. De tiende wedstrijd van Nederland te gen West-Duit schland is Zaterdag in het v Nationaal Schaakgebouw te Den Haag aangevangen. Toen er een paar uur gespeeld was va- ,ren er vijf partijen uit. Elke ploeg had er .de helft van gewonnen. Een half uur later was de stand: Dnitschland 3, Nederland 5. Des nachts te half één 2722 voor de Duit- iscliers en 7 partijen nog in gang. Om 2 uur gistermiddag begon de tweede ionde. De Hollanders hadden nu alle wit en wisten niet alleen den achterstand in ;te halen, dooh zelfs een voorsprong van 5 punten te bereiken, zoodat de Duitechers 'ditmaal een kleine nederlaag leden. Het tournooi te Boedapest. De uitslagen van Zaterdag luiden: Capablanca remise met Tartakower. iProtes verliest va/n Mont.icelli. Van den Bosch-wint. van Przepiorka. Colle remise jmet Steiner. Brinckmann remise met Vai- '<la. Havasi verliest van Rubinstein. Canal verliest van Thomas. De stand is: Capablanca 9 p., Tartako- ,wer en Rubinstein 7.5 p., Thomas en Vaida 7 p., Mont.icelli en Havasi 5.5 p., »Steiner, ic'olle en Przepiorka. 5 p., Canal 4.5 p., van [den Bosch 4 p., Protes 2.5 p., en Brinck- mann 2 punten. Om het wereldkampioenschap. De vijfde partij werd na 48 zetten be ëindigd. Bogoljoebof gaf het op. Dc stand is thans: Aljechin 2, Bogol- ijoebof 1, remise 2. In de gisteren gespeelde zesde partij van de match tusschen Aljechin en Bogol- jubow had laatstgenoemde wit. Opnieuw opende hij met d2—d4, en opnieuw koos llAljechin de Nimzowitsoh-<verdediging. Heeds spoedig werd het spel zeer interes sant; na talrijke verwikkelingen ontstond den eindspel, dat voor Bogoljubow iets gunstiger stond. Hij slaagde er dan ook in, een pion te veroveren, en toen de partij op den 41sten zet werd afgebroken, was een positie ontstaan, die voor Aljechin nau welijks te houden zal zijn. De partij wordt morgen voortgezet. „De Crt." Üaarvergadering Ned. Olympisch Comité. Te Amsterdam werd Zaterdagavond de jaarvergadering van het Ned. Olympisch Comité gehouden. De heer C. A. W. Hirsch an an blijft voorloopig het secretariaat ^waarnemen, terwijl ook de heeT P. W. jScharroo werd herkozen. Aan den Ned. Hockeybond werd de Va.n Tuylbeker toe gekend DE POSTVLUCHT NAAR IN DIE. Vliegtuig* te Bagdad aangekomen. N Het postvliegtuig voor Indië is Zondag jvan Aleppo naar Bagdad gevolgen* en al daar om 12.25 uur aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden wordt do vlucht voort gezet. ERNSTIGE VLIEGTUIG-ONGELUKKEN IN AMERIKA. In de Veeenigde Stalen zijn drie ern stige vliegtuig-ongelukken gebeurd, die ■dertien slachtoffers hebben geëischt. Bij CMarytown in Wisconsin stortte een groot passagiersvliegtuig van een tamelijk groote (hoogte neer en geraakte in brand. De zes inzittenden, waaronder de beide piloten, werden gedood. In de nabijheid van Oakland (Caüfor- nië) viel een vliegmachine naar beneden en ging door het dak van een huis. Vlieg tuig en huis geraakten in brand. Hierbij kwamen drie personen om het leren. Vol gens ooggetuigen ontstond de val tengevol ge van een vleugelbreoik. Te Chicago bot sten op groote hoogte twee vliegtuigen te gen elkander. Üifc de verbrijzelde toestel- jen werden vier dooden gehaald. Een Noordzeereis van de Graf Zeppelin Naar de Hapag van de Zeppolinwerf te [Friedrichshafen wordt medegedeeld, zal ihfi ii.-htschip Graf Zeppelin Dinsdag 17 September tegen den middag boven Ham burg vliegen. De tocht gaat dan verder de iElbe af naar Helgoland en Oesterland op fsylt. Op do terugreis zal het luchtschip 's avonds nog eens boven Hamburg vlie gen om dan verder over Lübeck en Meck lenburg naar Friedrichshafen te gaan. OVERDRACHT RECTORAAT In het groot auditorium der Leidsche Universiteit heeft hedenmiddag de rector magnificus, prof. Jhr. Van Eysinga, alvo rens het rectoraat over te dragen aan zijn opvolger, prof. X. van Wijk, verslag uitge bracht van de lotgevallen der Leidscho Universiteit in den afgeloopen academi- schen cursus. Onze President-Curator, aldus ving de rector aan, heeft in het afgeloopen jaar eens gezegd, dat het niet alleen de waarde der professoren en lectoren is, die de be- teekenis onzer universiteit bepaalt, doch ook datgene wat de studenten prestoeren. De heer Van de Sande Bakhuyzen had hierin volkomen gelijk. En daarom is het mij zulk een genoegen hier te kunnen ge tuigen, dat ik zoovele prettige herinnerin gen houd aan de aanrakingen gedurende mijn rectorsjaar met de studenten. Zeker ik ben ook wel eens met minder goede elementen onder hen in aanraking moeten komen, en het wil mij ook wel eens voor komen, dat zekere eigenaardigheden, die karakteristiek waren voor het Nederland- sche aristocratendom der 18e eeuw en dit is niet. het. beste, wat ons vaderland heeft opgeleverd nog met to groote taaiheid voortleven in sommige studen tencorporaties: en ook weet ik wel, dat wie officieel met iets in contact komt allicht den besten kant er van te zien krijgt. Maar dit alles neemt niet weg, dat ik er waarde aan hecht hier te verklaren, dat mijne aanrakingen met studenten tot de beste herinneringen van mijn rectoraat zullen blijven behooren. De rector moet er mi van uitgaan, dat de studenten hier zijn om zich te ont plooien in vrijheid: hij kan, op verzoek, wel eens trachten te schikken, zelfs te arbifcrecren; hij kan anderzijds moeilijk te veel belangstelling hebben voor de tal rijke uitingen van het stijdentpnleven, en het spijt mij dit niet meer te hebben kun nen toonen; de rector kan ook trachten een oog in het zeil te houden en als het pas heeft te waarsohuwen en raad te ge ven. Sprekende over de studentencorporaties zeide de reetor o.m. dat van' de verschil lende malen, dat hii de gast. mocht zijn van Sanctus Augustinus, hij, om ook hier slechts één ding te noemen, een zoo in elk opzicht, sympathieke herinnering houdt van het. afscheid van den man die, gedu rende twintig jaren zijn beste krachten als moderator van Sanctus Augustinus man zijne studenten had gewijd, Prof. P. G. Groenen uit Warmond. In de laatste weken is herhaaldelijk de naam van een-Leidsch student, genoemd in verband met. zeker te Brussel gepleegd feit. Het. spreekt van zelf, dat deze zaak van den aanvang af mijne volle aandacht heeft gehad. Ik moge mij er toe bepalen hier te verklaren, dat de feitelijke toe dracht onherkenbaar anders is geweest dan wat men zich uit de courantenberich ten voor aanstootelijks kan hebben ge- phantaseerd. Het aantal ingeschreven studenten be droeg wederom iets meer dan in het. afge loopen jaar; waren er in den cursus 1926 1927 2045 ingeschrevenen, en in den cur- sus 19271928 5236, thans bedroeg het aantal ingeschrevenen 238S. Men kan dus, aangezien er altijd een aantal studeeren den zijn die, volkómen rechtmatig, om deze of gene reden niet ingeschreven zijn, bijv. omdat zij voor eeno promotie of een exa men werken, aannemen, dat het geheele aantal studenten nog iets hooger zal zijn. Met het. stijgend aantal der studenten hield gelijken tred de stijging van de ge- inde college- en inschrijvingsgelden; be droegen deze in den cursus 19261927 438.105.en in den daaropvolgenden cursus 449.920.in den thans beëindig den cursus kon aan de schatkist woi-den afgedragen 477.065. Ook het. aantal promoties nam weder om een weinig toe. Waren het er verle den jaar 66, afgezien van de eere-promo- ties, in dit jaar waren er 69. Toch blijft volkomen waar wat. verleden jaar door Prof. Wensinck werd gezegd, dat. het veel te weinig is. dat er van de aankomende studenten slechts ongeveer 15 pet. den doctorsgraad behalen. Naast de studenten neemt in het uni versitaire leven eene zeer groote plaats in „Den Haag', de Begeering, het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, met name zijne afdeeling H. O. Herhaaldelijk is bepleit, dat de zoo noodi- ge voortdurende groei onzer universitei ten, welke laatsten iets voel grooters ge worden zijn dan datgene, waartegenover zich de wetgever van 1876 geplaatst zag, eene zekere mate van autonomie hoogst gewenscht doet zijn. Ook mijn ambtsvoor ganger heeft in zijne overdrachtsrede hierop weder eens den nadruk gelegd. Nu geloof ik niet, dat er in het afgeloopen jaar'dingen gebeurd zijn, die er op duiden- dat. de Regeering iets in de riohting der universitaire autonomie zoude wenschen te ondernemen. Wij hebben dus voorloo pig nog rekening te houden met. eene zeer gecentraliseerde universitaire administra tie met. het Bezuidenhout^als middelpunt. Nu .kan eene zoodanige zeer gecentrali seerde administratie ook goede vruchten opleveren. Maar dan is, gegeven de feite lijke en terecht zoo groote decentralisatie onzer universiteiten met hare zoo uiteen- loopende behoeften, noodzakelijk ver- eischte, dat die centrale administratie ook van de bovenste plank zij. Is zij. dat ook werkelijk? Ik weet, dat ik hier eene zeer teedere kwestie aanraak. Gaarne zoude ik haar onbesproken hebben gelaten, ook waar het allerminst mijne bedoeling is, wien ook, te grieven: doch spreken is hier geloof ik plicht-, zelfs wanneer ik de gren zen van de lotgevallen der universiteit, waarvan ik heden naar het voorschrift der wet verslag moet geven, eng trek. En dan kan ik niet. verhelen, dat de Haagsohe hooger onderwjjs-administratie verre blijft beneden haar hooge taak. Dit was reeds spoedig mijn indruk, teen ik, nu twee jaar geleden, nader met de administratie der universiteit in aanraking kwam, en die in druk is in de twee afgeloopen jaren tot pijnlijke zekerheid geworden. Den nieuwen minister wacht hier een zeer gewichtige taak. van groot belang voor het geheele Nederlandsche hooger onderwijs. Moge hij er in slagen zijne afdeeling H. O. iets, al ware het slechts een klein deel. te doen deelachtig worden van het heilig vuur, de breedheid van blik, niet- in de laatste plaats ook van de snelheid van handelen, waarmede de Prins van Oranje aan Nederland zijne eerste universiteit heeft geschonken. De omstandigheid, dat van Regeerings- maatregelen om te geraken tot zekere mate van autonomie der universiteiten nog niets is geblejien. kan natuurlijk niet ver hinderen, dat telkens nieuwe instituten, veelal in den vorm van stichtingen, ont staan, die geheel autonoom, zich' als doel stellen op een of ander gebied te bevorde ren datgene, wat de universiteit nastreeft; zoo het onlangs door Gorter's stuwkracht opgerichte Instituut voor Praeventierö Geneeskundeen het Oostcrsoh Instituut. Bij die instellingen voegde zich in het af geloopen jaar de nieuwe Assyriologische Werkkamer, bevattende eene studicverza- meling van origineele spijkerschrifttafeltjes alsmede eene handbiblotheek, en voorloo- pig gevestigd ten huize van Prof. Böhl. Ook in het afgeloopen jaar hielp het Leidsch Universiteits-Fonds wederom in tal van nooden der universiteit, die op andere wijze niet geholpen schenen te kunnen worden. De leden van het Curatorium, die niet te Leiden wonen, zullen het mij niet euvel duiden, wanneer ik hier nog eens uiting geef aan dc oprech te blijdschap der geheel universiteit, die het gevolg was van de Koninklijke be noeming tot President-Curator met ingang van het thans afgeloopen academiejaar van den Burgemeester van Leideh, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Eene eeuwen oude traditie, die wil dat er een band be sta tusschen stad en universiteit ook in de persoon van den Burgemeester-Curator werd zoodoende bevestigd. Het moge waar zijn, dat een President-Curator, die tevens Burgemeester is, kan komen te staan voor conflicten van plichten, waarvoor een niet- Leidenaar niet in die mate geplaatst, zal worden, de universiteit der Sleutelstad ligt veel te dicht onder den rook van de Re sidentie dan dat zij in het belang van eigen individualiteit niet zoude wenschen eenen Leidschen voorzitter. Na het ge zegde zal het waarlijk geene verwonde ring baren, wanneer ik- zeg, dat ook de vervulling van de laatste vacature in het College van Curatoren eveneens door eenen bewoner van het Rapenburg, Mr. P. E. Briët, met groote vreugde is begroet. Dat onze curator, Zijne Excellentie Jhr. Mr. Ck. Ruys de Beerenbrouck, wederom als hoofd van het Ministerie is opgetre den en ook dat zij no gezondheid dit toe liet na de ziekte, die hij te doorstaan had, is iets waar de universiteit zeer in .heeft gedeeld, met gemengde gevoelens in zoo verre de heer Ruys daardoor helaas op houdt curator te zijn. Ik noemde zooeven den band tusschen de stad Leiden en de universiteit. Leven-, dig werd hij door ons gevoeld op den laat sten 3en October, toen rector en assesso ren en tal van andere leden van den aca- demischen Senaat alsmede vertegenwoor digers van studentencorporaties in de Pie terskerk den dienst bijwoonden ter herin nering aan de bevrijding van 1574, wier beteekenis voor stad en universiteit gelijk groot mag heeten. Maar het sterkst voelt men de saamhoo- righeid in dagen van' rouw. En die zouden komen met dien droeven nacht, van 11 op 12 Februari, toen ons oude, mooie stadhuis grootendeels opging in vlammen. „Van al de gebouwen, waaraan het vaderland den roem dankt van eene eigen nationale oude bouwkunst, was er geen ander, dat zoo wezenlijk en op zoovele wijzen symbool en uitdrukking mocht heeten van ons volks- en staatsbestaan in de dagen van vorming en jonge kracht", aldus typeerde de Se naat in zijnen brief van rouwbeklag aan het Gemeentebestuur de waarde vaii het vernielde gebouw. Ook het. afgeloopen akademiejaar stond in het. teelten der organisatie en tot op zekere hoogte ook in dat der reorganisatie van de administratie onzer universiteit als geheel. Het voorrecht viel mij te beurt, de eer ste rector te zijn, die kon profiteeren van de hulp van eenen vasten pro-secretaris, waartoe indertijd onder het rectoraat, van van Vollenhoven reeds in beginsel was be sloten. Geleken nog in het vorig jaar de reeds betrokken gebouwen in het Boerhaave- kwartier op rari nantes in gurgite va-sto, de nog leegstaande huizen worden er thans langzamerhand de uitzondering. Vier hoogleeraren konden onlangs weder om het beloofde land binnentrekken. De wetenschap, dat de wet-Cort. van der Lin den, die de eerste gelden voorzag voor het nieuwe ziekenhuizeneomplex. dagteekent. van 15 Mei 1914 (S. 197), moge eene aan sporing blijven voor alle bij 't Boerhaave- kwartier betrokkenen om spoed te betrach ten. En mogen de daarvoor bevoegde mach ten hare en aller overtuiging, dat hoe meer het Boerhaave-kwartier aan zijn doel gaat beantwoorden, hoe nijpender het overweg- vraagstuk wordt, weten om te zetten in da den, en wel met. spoed. Het. is duidelijk, dat het- nog altijd als volledige inrichting in exploitatie moeten houden van het oude naast het nieuwe ziekenhuis noch aan het onderwijs noch aan 's Rijks financiën voor- deelig kan zijn. Moge ook de directeur van het academisch ziekenhuis, de heer H. H. Maas, onder dit alles zijn goed humeur niet. verliezen; dat dit met zijne groote werkkracht niet het geval is kon ook voor den outsider blijken, teen de bladen het bericht bevatten, dat hij onder alle bedrij ven door zijn doctoraalexamen in de ge neeskunde had gedaan De groote academische verhuizing, wa-ar- 1 over mijn ambtsvoorganger gewaagde, en die in verband met tal van universiteitebe- langen zoo broodnoodig is. is afhankelijk van de voltooiing van het Boerhaave- kwartier. Maar zij werd in het afgeloopen jaar ook van den anderen kant aangevat. Waar vroeger in de Kweekschool het Piet Hein der Jantjes weerklonk, worden thans, dank zij ook de zeer gewaardeerde mede werking van de beheerders der kweek school, die letterkundige en theologische wetenschappen gedoceerd, die vroeger huisden in dat merkwaardige staaltje van Leidschen eenvoud, dat de ..Kloksteeg" heet; het spreekt vanzelf, dat er hier slechts van eenen zeer tijdelijken maatregel mag sprake zijn. De „Kloksteeg" wordt met bekwamen spoed door den Rijksgebouwen dienst gemoderniseerd tot Rijksprentenka binet, eene groote verbetering voor deze instelling, wieT verzameling thans heel wat beter tot haar recht zal kunnen komen, terwijl ook het onderwijs en het weten schappelijk werken er hoogelijk /bij gebaat zullen zijn. Het is bekend hoe in de laatste jaren de studie in de geologie in beteekenis sterk is gestegen; de vraag naar Neder landsche geologen is thans grooter dan het aanbod. Alle studenten in de geologie werken na hun candidaats-examen den geheelen dag in het. geologisch instituut. Behoor lijke werkruimte is echter niet aanwezig. In twee vertrekken van zes bij zes meter moeten nu twee assistenten en vijftien studenten werken. Een dezer vertrekken dient tegelijkertijd als bibliotheek, het an dere als scheikundig laboratorium en her bergt tevens de donkere kamer. Indien niet zeer spoedig de aanbouw van. een vleugel voor «het onderwijs in de geologie tot stand komt-, loopt, de opleiding van geologen spaak. Uiterlijk bij het begin van den cursns 19311932 moet- die vleu gel betrokken kunnen worden. Welis waar werd een eerste termijn daarvoor op de loopende begrooting uitgetrokken, doch sombere berichten bereikten mij, dat het daarvoor bestemd bedrag voor geheel andere doeleinden zoude worden uitgegeven. Gij zoudt u verbazen wanneer ook ik niet vermeldde de wenschelijkhcid van de spoedige voltooiing van 'het Museum van Natuurlijke Historie. De plannen voor deze voltooiing schijnen reeds sedert ge- ruimen tijd in onderzoek bij het Ministe rie van Financiën, en ook mot het oog oj> de prachtige schenkingen, die het museum bij voortduring ontvangt, is al thans reeds eenige uitbreiding van zijnen staf voorzien. Met nadruk moet ik hier blijven aandringen op spoedige voltooiing van het gebouw en op verdere verster king van den staf. Het is van algemeen© bekendheid, dat er nog vele andere onvervulde wenschen zijn. Veelvuldig is bijv. dé klacht van tekort aan ruimte; het Nederlandsch Historisch Natuurwetenchappelijk Museum kon zelfs nog geen onderdak vinden. Al gemeen is alsmede de klacht, dat de comptabele beheerders van universitaire onderwijsinstellingen in verband ook met de nieuwe Comptabiliteitswet met admi nistratieve beslommeringen worden be last; aan de Directeuren van laboratoria behoort binnen het algemeen bedrag der hun toegestane gelden eene zekere mate van vrijheid van beschikking te worden gelaten, iets dat ook met het oog op de telkens wisselende behoeften van hun onderzoek noodzakelijk is; bij gemis aan voldoende administratieve hulp worden zij bovendien te veel aan hunne eigenlijke taak onttrokken. Tal" van leerstoelen en lectoraten wachten voorts op instelling of vervulling. Het is voor eenen scheidenden rector onmogelijk, althans voor mij is het dit, een overzicht te geven van de ontwikke ling der wetenschap aan zijn universiteit in het afgeloopen jaar. Slechts moge ik in aansluiting aan het reeds gezegde vermelden eenige ook van buiten aanstonds waarneembare fei ten, die soms in nauw verband staan met de ontwikkeling der wetenschap zelve. Hiertoe behoprt. stellig het vasten vorm verkregen hebben van de nationale Lorentz-hulde, waartoe ook zal behooren een borstbeeld van den grooten geleerde te Leiden, waarschijnlijk in den buiten muur van het natuurkundig laboratorium. Dat het in November officieel geopende Rijksasyl voor Psychopathen te Leiden is gevestigd, zal niet nalaten van belang te blijken voor de beoefening van ver schillende aan de universiteit vertegen woordigde takken van wetenschap. En wisselwerking zal er hier allicht ook zijn. Toe te juichen is het zeker, dat de direc teur, Dr. D. Wiersma,gelijk reeds door mij medegedeeld is, privaat-docent in de crimineele psychologie aan onze universi teit is geworden. Naast de reorganisatie der Indische afdeeling van het Ethnopraphisch Museum aan de Breestraat zijn in het Museum van Oudheden te noemen het nieuwe vertrek met koptische kunst, alsmede het nieuwe zaaltje met voorwerpen afkomstig van de opgravingen te Sichem, waaraan ook Böhl in het afgeloopen jaar wederom deelnam, voorwerpen, die aan de liberaliteit van het comité voor opgravingen in Palestina te danken zijn. Ook in het afgeloopen jaar mochten de universiteit en bijbehoorende instellingen wederom tal van hoogelijk gewaardeerde geschenken ontvangen. Zoo heeft het om een enkel ge schenk te noemen Harer Majesteit der Koningin-Moeder behaagd aan het Museum van Oudheden te schenken de torso's van twee granieten beelden eener Egyptische koningin uit de 15e eeuw vóór Christus. De stroom van buitenlandse he geleer den, die op het natuurkundig laboratorium komen werken, houdt steeds aan. De nieu we magneet, op één na de grootste ter wereld, zal weldra een machtig hulpmid del zijn om de magnetische eigenschappen der stof bij lage temperaturen te onder zoeken. En wat betreft, de mogelijkheid om bij de laagste temperaturen onderzoekingen te verrichten, is 't- laboratorium dit. jaar een. LEIDEN. Maatidag, „Overschotje", Leidsche Schouw burg, 8.15 uur. Dinsdag, 3de Zomerconeert Pieterskerk, 8.15 uur. Dinsdag, Ver. v. Oud-leerlingen van M. G., Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken 'wordt van Maandag-15 tot en mot Zondag 22 September waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. belangrijken stap verder gekomen door het L gereedkomen van de hulpmiddelen om bijj l temperaturen beneden 1° Keivin 1° boven het absolute nulpunt), nJ. tot 0.85° K., metingen te verrichten. Ik geloof, dat. achter deze eenvoudige woorden, die ik overnam uit mededeolingen, die De Haas en Keesom zoo goed waren mij te doen, zeer groote vooruitgang in de techniek schuilt Na het zoo geslaagde internationale astronomenoongres van den zomer 1928 schijnt de vloed van onderscheidingen, die neerstrijkt op de leiders der Leidsche' Sterrewacht, niet op te houden. De Sitter^ ontving van de National Academy 'v of Scienses te Washington de James Craig Watson-medaille en weTd verkozen tot Fo- 1 reign Associate van deze academie. De American Academy of Arts and Scienses te Boston benoemde hem tot haren Fo reign. honorary member. Als genoodigde van de Zuid-Afrikaansche Regeering woon de De Sitter het congres der British As sociation for the Advancement of Science bij te Kaapstad, welks universiteit hem bij haar honderdjarig feest tot doctor honoris causa maakte. Hertzsprung ontving de gou den medaille van de Royal Astronomical Society te Londen en hield in verband daarmede de George Darwin Lecture. Oort kreeg een eervol beroep naar Harvard voor den nieuwen Willsonleerstoel in de astronomie aldaar, maar bedankte, geluk kig voor Leiden. Ik kan niet in de toe komst zien, maar kan toch ook niet nalat ten in al die zoo wel verdiénde eer een bonum omen ook voor de nabije toekomst, te zien Welverdiend is zeker ook de hoogste 1 Nederlandsche onderscheiding voor eenen jurist, welke aan Meyers ten deel viel, de Thorbecke-medaille- geschonken door het. Curatorium der Thorbeeke-Stichting we gens zijn -ontdekking van het ligurische recht. Dat onze Regiering er prijs op stelt lei den van onze rechtsgeleerde faculteit te betrekken ook bij de vreedzame, oplossing van nationale geschillen, kan blijken uit. de benoeming van Cleveringa tot. rechter- plaatsvervanger en van Meyers tot raads heer-plaatsvervanger in het. Haagsche Ge rechtshof. En de Provinciale Staten zorg den ^er voor, dat. Kranenburg naast zijn- Leidsch senatorschap nu ook een Haagsch bezit. Bijzonder hebben wij ons er in ver heugd, dat Parijs onzen Duitschen ambtge noot Einstein een eere-doctoraat heeft ver- 'I leend en ook in de spontane hulde, die Londensche chirurgen aan Zaayer zijn ko men brengen na eene ook aldaar voor de Hunterian Society gehouden lezing. Spr. maakte vervolgens melding van de Kon. en andere onderscheidingen aan Leidsche hoogleeraren ten deel gevallen. Ik zoude deze overdrachtsrede niet gaarne beëindigen zonder dank gezegd te hebben aan allen, die mij in het afgeloo pen jaar hunne hulp nooit, hebben pnt- j houden. Ik zal ze niet allen noemen, om dat ik weet, dat zij liever ongenoemd blij- 1 ven. Maar eene uitzondering moge ik toch misschien maken voor U, Van Itallie, die zoo herhaaldelijk, wanneer ik hetzij voor de Regeering of de Universiteit, dan wel van wege den Volkenbond afwezig moest zijn, met de grootste bereidwilligheid het rec toraal hebt willen overnemen en ook voor U beiden, Idenburg en Krom, die ik het voorrecht gehad, heb een jaar lang als bijna dagelijksche medewerkers te mogen heb ben. En thans is het Uwe beurt, zeer waarde Van Wijk. Gij zijt de eerste secretaris van den Senaat geweest, die eenen, pro-secre taris naast U hebt gehad. Maar dat wil allerminst zeggen, dat gij buiten de zaken hebt gestaan. Integendeel. Uwe belang stelling en de moeite, die gij U gaaft voor alles wat de universiteit betrof, zij waren weldadig aandoend en voorbeeldig. Het is met vol vertrouwendat. ik U mijn waar digheid overdraag en U als eerste mag begroeten als onze rector magnificus. Na afloop dezer rede heeft de nieuwe rector magnificus in Huize Bruyns receptie gehouden, welke druk was bezocht. Vereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker. Bij de gehouden examens van de Ver eeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker te Leiden zijn ge slaagd Voor leerling instrumentmaker: de hee- I ren A. Abrahams, Amsterdam, I. Verhoe ven. Leiden, A. Verhoorn, Zoeterwoude, F. Zundervan, Leiden. P. J. J. C. Zaalberg, Leiden. J. Toering. Nieuw Beets, A. van Reen, Maassluis, J. B. Brepol, Utrecht, .T. W. van Eekeren, Rotterdam. A. Luteyn. vSasput. J. KanbieT. Leicfen. P. I. Jongbloed j Deventer. A. T. de Boer, Bergum, J. W. Wurzer, Leiden, H. G. Werners, Zuidwolde, A. van Heeringen, Leiden. Afgewezen 7. Voor gezel instrumentmaker: L. W. Mul ler. Leiden. Afgewezen 5. Voor meester instrumentmaker: afge wezen 1. Voor leerline glasblazer: W. Tuinman, Amsterdam H. Koning, J. te Pas. M. Jorn. H. Wind, L. Kooien, G. A. de Vries, A. Leemans, allen Leiden. F. A. Visser, Schie dam en G. H. Sehouten. Afgewezen 1. Voot meester glasblazer: afgewezen 2. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 5363. Woningbureau „Oegstgeest", Oegstgeest, de Ivempenaer- straat 22. Verkoopen en verhuren van hul zen. E.: A. Goekoop, Oegstgeest (H.V.).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2