VRAGENBUS ALASTRIM. Te Delft. Te Delft, is gisteren, behalve dr. Thomé, een dochtertje van de familie D. aan hel, Gestemde, lijdende aan alastrim, in do ba rak van het gasthuis ter verpleging opgc- Nader meldt men on uit Delft, dat daar gisteren 4 lijders aan alastrim in het. gast huis ter verpleging zijn opgenomen. Totaal worden er thans .5 pal. aten in het gast huis verpleegd. Te Rijswijk. In een woning aan de Bras$er?kade te Rijswijk bij Delft is bij zes kinderen alastrim geconstateerd. ZWENDEL MET EDAMMER KAAS. Eenigcn tijd geleden heeft de centraio recherche tc R'dam gewaarschuwd tegen de praktijken van de Pure Silk Company, een onderneming welke ook wel zaken deed onder den naam van Algemeen Verkoop kantoor van industrieele Producten. Do ondernemers hebben toen de wijk genomen naar Nederlandsch-Indië, maar hot gou vernement heeft hen, gewaarschuwd door de Rotterdamschc politie, gedeporteerd. Nadien hebben zij zich wederom te Rotter dam gevestigd en het kwam de Centrale Recherche ter oorc dat door een zekeren J. W. indertijd betrokken bij de Pure- Cilk Cy. was opgericht de International Commercial Publishing Company. Bij in formatie verklaarde W., dat hij een adver tentie-bureau had geopend, speciaal voor ren campagne in buitenlandsche bladen. Reeds waren er relaties oangeknoopt. De centrale recherche heeft een afwach tende houding aangenomen en dezer da gen hebben de consulaten van verschillen de landen informaties ingewonnen naar aanleiding van advertenties, we-lke in Deensohe, Noorsche, Zweedsche, Ierschc en Reeds waren er relaties aangeknoopt. In deze advertenties wordt, indien men 1 shilling, 1 Deenscho Kroon, in elk geval een waarde van plus minus 60 cent stuurt- naai heit „Verkoopskantoor Hollandia" in Den Haag een Edammer kaas va-n 2 K.G. beloofd. Stuurt men echter het bedrag, dan ontvangt men 10 bons, welke men voor 30 cent per st-uk moet verkoopen. Pas wan neer men het totale bedrag 3) opstuurt, ontvangt men een Edammer kaas. Op een bon kan men weer een bewijs van deel name krijgen. De centrale recherche heeft te R'dam een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat het Verkoopkantoor onder directie stond van A. J. de G. Bij een bezoek aan het kantoor was de G. niet aanwezig, wel ech ter J. W., die erkende behalve directeur van het advertentie-bureau ook de man to zijn van dit verkoop-bureau. De G. fun- geerde als strooman. Er was geen sprake van een;ge connec- tie met kaashandelaren of exporteurs. Men wilde afwachten of er voldoende aanvra gen zouden komen. Bleken' die voldoende te zijn, dan zou er worden uitgezien naar een leverancier. Tijdens het bezoek van de politie aan het kantoor, bracht een be- steller een groot pak brieven imet aanvra gen op de advertenties. Op het postkantoor lagen nog eenige duizenden brieven voor het Verkoopkantoor. Wanneer men weet, dat indertijd in de kwestie van de Pure Silk Cy. ruim 30.000 menschen zijn gedu peerd, is het te verwachten, dat ook thans het aantal slachtoffers weer groot zal zijn. Er is indertijd tegen de heeren van Pure Süfc Cy. proces-verbaal opgemaakt, maar er is geen vervolging ingesteld, omdat voor het element oplichting niet voldoen de termen aanwezig waren. Verzonnen inbraak. Een 19-jarig dienstmeisje van een land bouwer te Barneveld heeft zich aan dief- i stal van eón bankbiljet van GO, ten na- Me el e van haar patroon schuldig gemaakt, l Om de verdwijning van heb geld aanneme lijk te maken, heeft zij een diefstal met inbraak ten huize van bedoelden landbou wer gefingeerd. Zij had daartoe een kaas en een kleedingstuk weggenomen en een glasruit stukgeslagen, waardoor midden op den dag de dief zou zijn ontsnapt, na haar eerst ernstig te hebben mishandeld. Terwijl zij gilde van pijn, vonden de huis- genooten het dienstmeisje op den grond lig gen. Aan de politie echter bekende zij het gehcelé verhaal te hebben gefantaseerd. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. De Haarlemsche Raad opgesloten. Bij het einde van de geheime raads zitting te Haarlem die Woensdagavond '.werd gehouden, deed zich een vermakelijk geval voor. Toen de dames en heeren zich huiswaarts wenschten te begeven, bleek ,het dat de bewaarder de toegangsdeur tot liet stadhuis gesloten had, niet- vermoeden- de dat de geheele raad nog zat te verga deren. Onder gfoote hilariteit van allen trok mr. Heerkcns Thyssen eenige malen luid aan de bel in de tijdingzaal. Gelukkig was de bewaarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrijwillige gevan genschap weer kon worden vrijgelaten. Zooals men ziet, wil Haarlem, wat betreft het opgesloten houden, voor eenige andere plaatsen hier te lande niet onderdoen en het wordt- er steeds beter op, want van de schoolkinderen en schoonmaaksters zijn wij nu al bij de edelachtbare dames en hee ren beland. Een ontvluchte aap. Circa 6 weken geleden wist uit een ker mistent te Hoeven een gezelschap van 13 apen te ontvluchten. Op één na werden korten tijd daarna alle deserteurs weer gevangen. Een dezer apen heeft tot dus ver nog steeds den dans weten te ont- 1 springen en vermaakt zich nog in West- Brabants vrije natuur. Dan hier en dan weer elders vertoont hij zich aan de be volking. Gisteren ontdekte men het beest in een aardappelveld gelegen aan de Noordhoekstra at tc Bosschenhoofd. De bewoners irit de omgeving, die pogingen wilden aanwenden om het dier te naderen ten einde, het te vangen, werden bekogeld met aardappelen, welke de aap uit den grond graaide om zijn belagers van zich af tc houden. VAN M'N BOEKENTAFEL Gebeden voor jongens, door N. Perquin S.J. Wilhelm van Eupen, Eindhoven. Beste jongens, (Ook de ouders kunnen dit gerust lezen). Jullie welen allemaal al, wat er noodig is voor de toekomst: Een stel kerels, waar we wat aan he-bbm, mannen mei een frisch „jongens-hart". Wat een frisch jongenshart is. behoef ik jullie niet meer te komen ver tellen. Ma-ar aan jullie is de zorg het zoo jong tc bewaren! Ik zeg het jullie van te voren; daar komt heel wat voor kijken. Van den anderen kant, jullie zijn ook niet. voor een kleintje vervaard en je kunt heil Een voorwaarde moet er worden ver vuld en die. is: Luisteren en je laten lei den, door je ouders op de eersto plaats en door allen, die over je gesteld zijn. Maar een flinke jongen dóe! ook dat en denkt er niet aan, 't op zijn eigen houtje te willen doen, want zóóveel heeffc hij er al van ge merkt, dan loopt het mis. Maar er is nog meer. en nu heb ik wel eens gemerkt, dat sommige jongens dat vreemd vinden; om een kerel te worden, waar wat in- zit, een man van je tijd met een frisch en vroolijk leven, moet jc ook bidden Ja, werkelijk bidden! Vraag het eens aan onze- beste mannen, die allen zullen je antwoorden, dat je dat absoluut noodig hebt! Weten jullie wat bidden is? Dat is je belangen bespreken met God. Doe jc dat dikwijls? Ja, kun je dat eigenlijk wel goed? Ben je er werkelijk al eens toegeko men om al wat je op hot hart lag met Hem gewoon als met je vriend, met je besten vriend te bepraten? Nu geloof ik, dat ik het niet mis heb, als ik in den mond van -de meesten van jullie het volgend antwoord leg: „Ja, geprobeerd heb ik het wel eens; een enkele keer is het me wellicht ook zoo'n beetje gelukt, maar ik zit or wel wat mee te kijken, bidden, dat gaat mij eigenlijk maar zoo half af 't is-ook soms heelemaal niet plei- zierig. En dan verveel ik me wel! Nu is er één ding waar jullie voor moe ten oppassen, dat je niet in een stemming van „je vervelen" naar de kerk gaat, de H. Mis bijwoont. Een héél goed middel daartegen is een voor ons geschikt kerkboek te gebruiken, en ik zou zeggen, te leeren gebruiken. Nu jongens: Voor zulk een echt. voor jongens geschreven kerkboek, heeft Pater Perquin gezorgd: „Gebeden voor jongens" je moet zien dat je er zoo eens eens krijgt Daarom mag je vader en moeder gerust vragen. En als ze het je geven, je moet natuurlijk niet verwachten, dat op het oogenblik waarop jc het vraagt vader of moeder heel hard naar een winkel loop-On om het te koopen, na misschien- eerst een beetje boos te zijn geweest op mij die jul lie aangespoord heb het te vragen, dan zul je zien, dat én zij èn jullie er heusch geen spijt van zult hebben. Want in dat Gebe denboek staan van die echte mooie en plei- zierige wenken en raadgevingen, waarop jullie vaak eigenlijk zitten te wachten. Daar kun je ook Iconen bidden zocals het hooTt. en op een wijze die niet verveelt, en zóó. dat je met een echt vroolijk hart de H. Mis verlaat en opgewekt den dag weer begint ook al is er -nóg zooveel vervelend werk te doen. Nu spreek ik nog niet eens van de heerlijk-mooie Communie-gebeden, die het boek er vele heeft alles echt voor jongens, die in Jezus een vriend, een echt levenden vriend, wenschen te hebben. En danjullie houdt va-n gezelligheid hè. Van pleizier onder elkaar, van sport en dat echte spel, zóó gespeeld, dat je er met dezelfde vurigheid telkens weer naar teruggrijpt. De middelen om daartoe te komen vind je daar alle gegeven. Echt interessant is tc lezen en in je" op te nemen, hoe heel ons leven bij een vurige-n wed strijd kan worden vergeleken. Dat mag je besldst niet- overslaan„De spannendste wedstrijd" achter in het boek. Er is werkelijk iets te vinden voor alle oogenlblikken en alle stemmingen van ons H.B.S.- of Gym.- of Mulo of weet ik wat voor jongens-leven. Voor blije dagen, voor da gen van onrust en droefheid ja 't is gek, wij, jongens kunnen zoo echt vaak zonder dat anderen er veel van merken bedroefd en treurig gestemd zijn. En nu staat- er in dat gebedenboek veel goede raad voor moeilijkheden. Dat begint al direct op de eerste pagina. Wat een raad daar; heelemaal voor een jongen die er mee tc kampen heeft en er dan den dag al slap door begin M 't- Is heer lijk Leest -het alles zelfEr staat echt veel moois in, we leeren met O.L. Hleer om te gaan, pleizierig te zijn voor ouders en allen, die met ons in aanraking lcomen, en we hoeven niet bang te zijn dat door het gebruik van dit boekje we zouden ver liezen dat mooie frissche jongensachtige dat er in ons is, néén, het kdn en zal, bij goed gebruik, echte flinke en goede kerels van ons maken. Jé zult het allemaal begrijpen, en mocht er een enkel ding zijn, dat je een beetje te hoog lijkt, dan komt dat een twee keer wel; en buiten dat om staat er nog zooveel goeds en nuttigs is, dat geen enkel van onze jongens tusschen 12 en 18 jaar een be letsel mag vinden om. waar het ka-n, dit goedo gebeden-boek zich aan te schaffen of nog bakkelijker het zich te laten cadeau doe-n. Jongens vergeet vooral de eerste pagina nietZij is als de vroege ochtend van héél veel belang voor de manier, waarop wij onzen dag doorbrengen. 11. v. d. M., S.J. Hoe zullen wij doen aan liturgie bij de studeerende jeugd? Door A. de Cuyper. Prijs f 0.20. G. G. G. Den Bosch, No. 279. In dit boekje vinden we op schrift ge steld de lezing van 22 Augustus het vorig jaar te Leuven gehouden, alwaar de Xlle Nedcrlandsche Liturgische Week haar réveil hield in de abdij „Regina Coeli". Eigenlijk voor Belgische toestanden berekend, schroomden de uitgevers niet, ook 't Nederlandsche publiek eenige frissche en practiscne idee's bij te bren gen. Deze lezing behandelt niet de litur gische opleiding der jeugdige seminaris ten welke weliswaar op den aller- eeraten rang komt maar in hoofdzaak die der studenten der Vlaamsche nor maalscholen. Van de 4 methodes voor 't onderwijs in liturgie blijkt er slechts één systema tisch de gansche liturgie te doorloopen en deel na deel uit te diepen. Vooral de opvoeders zelf moeten uitgerust zijn met- een dubbel sterk ontwikkelde litur gische gedachte, waardoor het occasioneel of concentrisch onderwijs den genadeslag wordt- gegeven. Historisch te werk gaan, aanschouwelijk zijn, en dc studenten zelf aan het werk zetten, doet de oude bloei periode der liturgie opnieuw naar voren brengen en bekoring afpersen. Hoe de H.H. Mis met den celebrant mco te volgen. Slechts even zich oriën- teeren in een missaal, Weglaten wat voor den priester is, en intusschen tijd vinden om de gebeden voor de geloovigen aan dachtig én traag mee te bidden, ziellier het liturgisch recept. Van deze meditatie- stonden noemen wij slechts: begin der Mis, Offerande, Consecratie en Commu nie. Wat dit laatste betreft, wat vragen wij anders in het Pater Nost-er: dan te communiceeren onder de H. Mis en deze zoodoende op de liturgische manier te volgen? Mis en communie zijn onafschei delijk één! (Men leze eens „La Sainte Mcsse" van Dom Vandeur O.8.B.) Het- werkje besluit met een oproep tot herleving der Zondagsvespers als volgt: „Laten we toch het „Opus Dei" niet uitvoeren voor ledige kerkbeuken. Is het niet bedroevend, onze namiddagdien sten te zien ontvolken met een tempo, dat angst verwekt? Dient er niet -haastig naar alle middelen gegrepen om onze studenten nog tijdig te ontleeren de we gen, die zouden leiden .naar cinema-zaal en sportterrein? Hoe steekt de „Evening -Song" der anglicaanscho kerken ons Ka tholieken, hier pijnlijk den loef af!" En vervolgens: „Wanneer breekt dan toch eindelijk de tijd eens aan, dat het Gregoriaansch wordt opgenomen op het program van het ka tholiek Onderwijs." Tot slot kondigt spr. een binnenkort verschijnend liturgisch handboek over het Roomseh Kerkgebouw aan, en besluit hij zijn rede met de kernachtige zinsnede: „Voor ons, leeraars, zal een zeer speciale vorm van katholieke actie neerkomen op de meer intense liturgische vorming der studeerende jeugd". Een keurig werkje, met rijken inhoud. D. V raag: W-at is de kortste weg per fiets van Boskoop naar Oploo (N.-Br.) Hoeveel K.M.? Antwoord: Boskoop, Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gou- driaan, Schelluinen, Gorinchem, Woudri- chem, Giessen, Neer en Op Andel, Heus- den, Elshout-, Vlijmen, den Bo?ch, Mid delrode, Veghel, Erp, Gemert, Oploeft Af stand 108 K.M. V raag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Brugge (B.) per fiets, hoeveel K.M. Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoctermeer, Bleiswijk, Rotterdam, Char- lois, Klaaswaal, Willemstad, Roosendaal, Esschen, Brasschaet, Antwerpen, St. Nico- laa-s, Moerbeke (W.), Wondelgem, Eccloo, Brugge. Afstand ongeveer 200 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Leiden naar Duisburg (Duitsch- land)? Hoeveel K.M.?. Mogen in Duitsch- land de fietsen worden meegenomen? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, .Utrecht-, de Bildt, Woudenberg, Ede, Arn hem, Zevenaar, Hoch Elten, Emmerik, Rees, Wesel, Wa-lsum, Orsoy, Ruhrort, Duitburg. Afstand omstreeks 170 K.M. U kunt de fiets medencnien. Vraag: Kunt u mij het kantoor mede- deelen. waar ik mij als emigrant voor Amerika kan aanmelden. Moet die aan melding mondeling of schriftelijk geschie den? Antwoord: Hiervoor kunt u zich vervoegen bij de arbeidsbeurs voor So ciale zaken te Leiden, Lovendaal, hoek Garenmarkt, waar u iederen dag tusschen D en 12 uuiAen van 2 tot 5 uur ('s Zaterdags alleen van 9 tot 12 uur) alle gewenschte inlichtingen kimt krijgen. Wij raden u ech ter aan eveneens inlichtingen te vragen bij de R. K. Emigratievereeniging, Juliana van Stolberglaan 113, den Haag. V raag: Hoe moet men jam maken van boschbessen en preiselbecren Antiwoord: 1 K.G. Bos^hb essen. 3/4 K.G. suiker, sa-p van 2 citroenen. Wasch de boschbessen en breng ze aan de kook. Laat ze onder roeren inkoken tot- ze met do suiker nog pl.m. 10 minuten behoeven te koken. Voeg dan de suiker toe en laat, de boschbessen en suiker koken tot ze vol doende ingekookt zijn. Leg een weinig van de jam op een bord en laat dit vlug koud worden. Is ze kqud geworden, tot een dik ke stroop ingekookt, voeg dan het. citroen sap toe. Giet ze -zoo heet- mogelijk m de potten en sluit d-eze af met een vochtig perkamentp ap i er Vraag: Daar ik in het -laatst van Augustus begin September aangenomen ben om te- bakeren en nu zonder slag of stoot de bons krijg, wilde ik U vragen, ka-n ik daar schadevergoeding voor eiscken? An t- woord: Zeker hebt U recht op schadevergoeding. V ra a- g: Ik hob een zoon die moet be lasting betalen, leeftijd 16 jaar, is dat rechtvaardig? Antwoord: Indien die minderjarige eigen inkomen heeft, is hij belastingplich tig. Vraag: Als een weduwe sterft en geen kinderen achterlaat en haar broer is reeds overleden, erft dan de vrouw van dien broer of zijn kinderen? Antwoord: De kinderen. Vraag: Wanneer is het de beste tijd om haring in 't zuur te leggen en hce moet men dat doen om te voorkomen dat er een traansmaakje aan komt? Moet- de azijn nog gekookt worden en welke kruiden worden er voor gebruikt-? Antwoord: 10 haringen (pekelha ring), 1 liter wijnazijn, 2 uien, 1 citroen, 5 laurierbladen, 2 versche Spaansche pepers, 2 eetlepels wit mosterdzaad, in een netel- doeksch lapje gebonden, d-esverkiezend hom van 2 haringen. De haringen 24 uur in water laten uittrekken, de koppen ver wijderen, de visschen uitnemen en goed schoon wasschen; vervolgens met een goed uitgewrongen doek, al - wrijvende, de achtergebleven schubben van do huid ver wijderen. Den azijn laten koken en gehêel afkoelen; de haringen in een glazen of sirenen pot schikken, -de kruiden, de in schijven gesneden uien en citroenen, des- verkiezend, de met azijn fijngeroerde hom men van twee haringen toevoegen en den azijn er over uitgieten. De pot met per kament dichtbinden en op een koele plaats bewaren. Vraag: Wat is de kortste weg van Leiden naar Maurik (Gelderland) per fiets en hoeveel Kilometer? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Wijk bij Duurstede, Rijswijk, Maurik. Afstand 67 K.M. Vraag: 'k Heb a-ls schildcrspatroon een paar weken geleden een knecht in diénst genomen voor een paar maanden. Nu circa een week gelode kreeg die man roodvonk en ligt genoemden tijd in de ba rakken zijner woonplaats. Genoemde knecht werkte bij mij en was verder bij z'n ouders in de kost. Nu kwam deze week de vader van den knecht bij me om het weekloon te ontvangen. Ben ik nu volgens de wet verplicht om dit onder genoemde omstandigheden uit te betalen, geheel of gedeeltelijk. Antwoord: U is verplicht uw knecht het volle loon uit te betalen gedurende een betrekkelijk korten tijd. zegt de wet. Gewoonlijk neemt men aan, dat dit 6 we ken is. Geniet de knecht een uitkeering krachtens eenige wettelijke verzekering of verzekering voortvloeiende uit de arbeids overeenkomst, dan mag het loon naar evenredigheid worden verminderd. Personen, te Leiden gevestigd: N. M. Beekenkamp, agent van politie. Oosterstraat 29. H. G. Benes, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis. B. van den Burg, huisschilder, U'trechtsche Veer 4. A. J. Duivenvoorde, huishoudster, De Wetstraat 1. J. M. L. Engels, Hoofd onderwijzeres, Hugo de Grootstraat 17. M. Fuss, dienstbode, Gerecht 10. A. L. Goos, Morschweg 2. C. J. Gort-er, Bil- derdijkstraat 9. J. A. van Grieken'en fara., kapper, Nipponst-raat 26. A. van Hoogstraten, adm. Rijksuniversiteit, Bree-1 straat 81. M. Hamaker, huishoudster, Witte Singel 32. M. E. van den Hurk, Pa]>engracht 11. II. Ja-german, winkel bediende, Hoogewoera 8. H. A. de Jongvan den Vlekkert, dienstbode, Hee rengracht 35. F. van Kuijeren, Oude Rijn 130a. J. Lens, Oude Sin-gel 112. G. A. Overeem, huisschiTder, 5e Binnen vestgracht 112. W. I. Petit, metselaaT, Alexanderstraat 41a. H. P ouwels, Haarlemmerstraat 81. C. N. Ramakers, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. V/. van Riczen, huishoudster, Doezastraab 31. H. Rozema, agent van pMitie, Heeren gracht 3. L. de Ruiter. Terweepark 4. H. Rijkhoek en fam., L. Lijsbethsteeg 4. M. SchilderJalving, K. Hansen straat 8. R. G. Schmetz. letterzetter, Hooigracht 98a. G. H. Steenbergen, kapper, Sieboldstraat 10. A. M. W. Stroeve, Vreewijkstraat 4. J. Veldman en fam., rijknecht. Oranjegracht 75. B. E. VerstelleBecker, Meidoornstraat 45. P. Verzijde en fam., Haven 28. P. L. Wapenaar en fam., Heerenstraat 144. L. van Zeïjst en fam., arbeider N.S., Poelgeest-straat- 24a. E. Zindel en fam, kinderjuffrouw, Rapenburg 65. Personen, uit Leiden vertrokken. M. C. Allers, naar Amsterdam, Ko ninginneweg 42. A. Beek, naar Oegst geest, Wilhelminapark 20. W. Bies heuvel, naar Voorschoten, Voorstraat 15. H. G. Bonnet, naar Amsterdam, Over toom 137. M. C. A. van Bremen, naar Rotterdam, Maas-kade 33a. B. A. Bruinsma, naar Wormerveer, Wandelweg 97. A. M. Cat-tel, naar Rotterdam, Mathenesserlaan 483b. J. A. Cavë, naai Den Haag, Amazonestraat 98. W. G. H. Cha vannes, naar Den Haag, Adel- heidstraat 198. W. M. A. Dreessen, naar Oegstgeest, Wilhelminapark 20. R. Ehlhardt, naar Leeuwarden, Klanserij- ■dwarsst-raat 127. P. A. Eradus, naar Den Haag, Forrestst-ra-ab 8. C. M. HoeboerErnst, naar Hazerswoude, Groe ne Dijk 38. H. Fernhout, naar Am sterdam, Vasco de Gamastraat 571. P. Grootendorst, Krabbendijke, Conser- venfabriek de Bevo. P, Heemskerk, Noordwijkerhout, St. Bavo. T. Helm, Kaapstad Z.A. E. Hille, Oegstgeest, Rijngeesterstraatweg 1. F. M. Hom mers, naar Rotterdam, Bergsingel 149b. M. J. Honsbeekvan Hoven, naar Zoeterwoude, Reinegommerstraat FlOlA. J. A. Huisman, naar Haarlem, Nieuwe Kruisstraat 6. J. E. van Iterson, naar Hoogezand, Instituut Hommes. L. Jan sen, naar Rotterdam, le Staringstraat 3 A. M. F. de JongHofsommer, naar VAN EEN ZWITSERSCHE REIS XV. Dien middag zijn wij in Interlaken, lie felijk gelegen in een vallei tusschen de ber gen. Eigenlijk weet ik zelf niet meer of het wel een vallei is, want hier zijn val leien, die hooger liggen daai elders de ber gen. 't- Is maar wat je onder een vallei verstaat. Gérard slaakt een wijsgeerige zucht. Niets is standvastig in het leven, zegt hij. Denkt hij aan zijn vrijgezellcnschap? Zou hij soms deze keer in dit gezel schap En dit is de groote troost van dit ont spanningsoord, aan den trein staan geen taxi'-. Deze zegening der beschaving blijft ons hier bespaard. Wel is er een heele serie hotel-autobussen, ieder met een gepalfre- neerdon koetsier. Ik prefereer die niet. Al- lijd als ik die hotel-autobussen zie, denk ik aan de boevenwagen van de stad waar ik ontsproot. Daar onderhield een zwarte, sombere en gesloten wagen het verkeer tus schen 3e gevangenis en het- s-tation. Dat was voor ons altijd een geweldige attractie. Twee zwaar gesabelde veldwachters ach!erop, die met gestrenge bilkken den uitgang bewaakten, den „beet"' hielpen uit stappen en naar den trein brachten, om hem op zijn reis te vergezellen. En als de wagen leeg terugreed, wij op de zitplaatsen der veldwachters, waar de köetsier ons onder het rijden nooit kon zien. In zoo'n wagen wil ik nu niet meer zit ten. Maar er zijn heel gezellige open rij tuigjes, smoezelig gele rieten bakjes, meestal bestuurd door den eigenaar in een versleten pak en getrokken door een schonkig paard. Een rit in zoo'n bakje is het t-oppunt der vfeugden. Zoo komen wij aan het doel van onze reit;. Wij zijn aan den voet der majestueuze bergen, die. vlak voor ons liggen. Waar zijn ze? De Jungfrau en al haar zusteren, al of niet gedekt met een hoed van eeuwige sneeuw, liggen voor ons, maar wij zien ze niet. Ze zijn gesluierd met nevelen als Turk- sche vrouwen met haar witten gelaatsdoek. De nevel, dicht en dik en wit als stoom omhult haar geheel en je weet niet, dat er Alpen zijn. Nu de Jungfrau verborgen blijft, voel ik opeens de vermoeienis van de reis zwaar op mij drukken. Wat denk je van een biertje, Gérard? 'Gérard ploft meteen neer en vraagt al lereerst aan de toegeschoten Freulein hoe zij heet. Rösli! Rösli, sechs Piels, zegt Gérard. Sechs was? vraagt Rösli. Er meint Helles, Rösli, zeg ik. Und sechs? vraagt zij als zij ziet, dat wij maar met ons tweeën zijn. Gérard legt dit geval spoedig aldus uit. Ja, zes, voor hem een en voor mij een, da's twee; voor mij een en voor mijn vriend e.en, da's vier en voor ons beiden ieder een, da's zes. En niet zooveel schuim hoor, dat heb ik al gertoeg in mijn familie Freulein Rösli holt en brengt bier vom Fass! Wij klinken. Zum wollsein, meent Rösli, die lief bij ons blijft staan. En het Zwitsersche bier vloeit ons als nectar door de dorstige keel. Het is het eenigste, wat hier niet duur is. Voor een kleintje, dat is iets minder dan een liter, dertig rappen, dat is vijftien Hollandsche centen. Gérard kijkt mij veeïbebeekenend aan. Er opent zich voor hem een weidsch ver schiet. Het is een vreedzaam en vriendelijk land, waar wij ons bevinden, de menschen zijn er vriendelijk en gemoedelijk. Willkommen. Willkommen! Wij groe ten vriendelijk terug. Gérard inviteert mij bot „nog 'n Pilsie". Ik doe dat alleen maar, zegt hij om een beetje met dat Zwit-sersche kleingeld vertrouwd te raken. Maar dan weet ik nu al, dat hij daarmee nooit op de hoogte zal komen. Den Haag, Anna van Buerenslraat 146. W. B. Jongsma, naar Batavia N. O.-I. S. H. Joustra, naar Eindhoven, Hel- mersiaan 35. A. van der Kaai, naar Den Haag, Hocfkadc 926. A. C. de Kantcr, naar Den Haag. Statcnplein 2. N. Kok, Westellingwerf. B. v. Koo ikeren, naar Den Haag, v. Bevcrningh- straat 104. J. Kuilman, naar Breda, Veemarktstraat 27a. A. A. J. L'uppes, naar Rotterdam, Gr. Visscherijstraat 76a. M. J. Merens, WacTcunxveen, Zuidkade F55. J. Meijer, naar Gister wijk, Kerk straat. E. J. Mohr, N. O.-Indië. J. W. Muller, naar Eefde, Deventérs'traat- weg 123 E. M. M. van Munster, naar Utiecht, Nieuwegracht 56 J. van Noort, naar Velsen, pastorie. G. Nijhoff, Am sterdam, Wilhelminagast-huis. A. L. Ongkiehong, naar Den Haag, Bossehe- straat 109. J. Overduijn, naar Utrecht, Agnietenstraat 2. J. L. Ovenneer, naar Amsterdam, Aan boord. A. Roos, naar Lekkerkcrk. Kerkweg 32. J. J. Rozier, naar Veur, Smidslaan 72T. J. J. E. San ders, naar Oegstgeest, Wilhelminapark 20 E. S.' Sil'biger, naar Den Haag, Ben- tinckstraat 131. H. W. Smit, naar Me- demblik, Westerhaven ,65. T. Swager, naar Zaandam, Zuiddijk 22. C. J. Sjj}>- kens, naar Lund, Zweden, Sangaten J4. B. Tabingh Suermondt, Amsterdam, Heorengracht 101. O. M. van Veen, naar Den Haag, Zuidkva-1 83. J Ver- hoevén, naar Warffum, hotel Gemeente huis. D. van MeursVermond, naar Eindhoven, Goudsbloemstraat 20 H. van der Wal, naar Veendam, Numero 13, 11 A. van Weeren, naar Zwolle, Le liestraat 50. G. Wcsselius, naar Am sterdam, Plantage Parklaan -10. P. H. J. Winkel, naar Eindhoven, Willem- straat 82c. M. B. Zandbergen, naar Zoeterwoude, Zuidbuurt. M. Zur Lag®) naar Utrecht, Leidscheweg Sbis. 2-5

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8