VANAF MORGEN EXTRA GOEDKOOPE WEEK ,M WAALS WAALS STADSNIEUWS Morgen verkoop in onze portiek INGEZONDEN MEDEDEELING. fchllfclUllli'W Mi t -,— THi" tiAWR,* *JJJi»ggsmz»g^a>ar LINGERIES Prima katoenen sloopf 0.29 Extra zware sloop met gefestonneerde overslagf 0.52 Graslinnen lakens, gefestonneerd f 1.17 Extra zware graslinnen lakens f 1.58 Flanellen Nachthemden, mooie strepen, Brandebour-sluitingf 1.65 Extra zware flanel met pyama-sluiting f 2. Flanellen Dames Pyama's in Unie- en moderne dessinsf 3.75 Flanellen Kinder Nachthemden f 1.— Witte katoenen Dameshemden f 0.571/» Bijpassende Pantalons f Q.771/., Bijpassende Nachthemden f 1.05 Alles met ajour-garneering. Gekleurde Dameshemden f 1.671/9 Gekleurde Dames-Pantalons f 1.75 Gekleurde Rok Combination f 2.35 Schitterend geborduurd ver- krijgbaar in 6 kleuren TWENTSCHE MANUFACTUREN Badhanddoekenf 0.151/» Groots Theedoeken f 0.15 Blauwe Handdoekenf 0.19 Damast Ontbijtlakens met kleurechte randen.>#"0.44 Witte Lingerie Katoen f 0.16/1= Gekleurde Lingerie Katoen Sffl cM.fbr. f 0.31 Manchester vooK^iongeNspalken f 0.66 Jaeger Flanel, perl eLf f Mr Witte Flanel, buitengewoon mooi kwaliteit °'221/3 GestreeptêP^fëma Flanel jjj(r. f 0.19 10'4 graslinnln voor lakf 0.36 Zachte grijze moltor^r. f (LIS^/s 10/4 breed geel katoen voor lakens f 0.40 Badstof voor Handdoeken f 0.33 Haarlemmerstraat I30-I36 VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H.H. SACRAMENT. Het zilveren jubileum. Het plechtige feest van den Vrienden- rking ter eere van het Allerheiligste Sacra ment is gisteren weer op waardige wijze voortgezet. Nadat gistermorgen een plechtige Hoog mis voor de heeren-leden was opgedragen werd des avonds om 8 uor een plechtig Lof gecelebreerd. De kerk was wederom goed bezet. De feestpredicatie werd gehouden door den weleerwaarden heer A. Kramer, ka pelaan der St.Petrusparochie, die sprak naar aanleiding van de woorden: „Gaat tot Hem in den vroegen morgen en dat U goed de dorpel van zijn huis verslrjtc." De eerwaarde spreker behandelde in een schoone predicatie de devotie tot het H.H. Sacrament en de verdiensten, die men zich daar voor bet Allerheiligste kan verzamelen. Zondagavond zal een plechtig sluitings lof met Te Deum en feestpredieatie wor den gehouden. De toegang tot de kerk staat dan voor iedereen open. R. K. SPORTWEEK 1929. Alle R. K. Sportmerrsehen in het Luxor-th eater. Op uitnoodiging van de Sportpropaga-n- dacommissie kwamen gisteravond alle R. K. Sportmenschen en zij die hart hebben voor de R. K. Sport in dichte drommen naar 'het Luxor-theater gestroomd. En het Luxor-theater bleek te klein, veel te klein voor zulk een toeloop. Het duurde dan ook geruimen tijd, voor dat er orde was gebracht in die warreling van menschen en allen een plaats hadden bemachtigd. Het bleek tenslotte zelfs, dat er niet voor allen een zitplaats was, want de toe loop was grooter, veel grooter dan de Sportcommissie in haar stoutste droomen had durven verwachten. Verschillende eerw. heeren geestelijken gaven door hun tegenwoordigheid ©en be wijs van belangstelling. De voorstelling begon met een wel komstgroet der Sportcommissie aan alle R. K. Sportmenschen en toen hierna ach tereenvolgens een foto van het bestuur der Sportcommissie en de beeltenis va-n den sportadviseur Rector J. C. C. Groot werd vertoond ging er een daverend gejuich op. Het Sportlied, vervaardigd op de wijze van ..Het Kerelslied" van Emilc Hulle- •broeck werd door allen enthousiast gezon gen op de wijs van het .,Wien Neerlandseh bloed" en toch tot een goed einde ge bracht, wat op zich ook een praestatic mag worden genoemd. Hierna werd een kostelijk en vroolijk programma voor de pauze afgewerkt. Eerst de twee-acter „Vanille-ijs", die lachstormen verwekte. De comische film, die vervolgens zes acten lang word ver toond, vermaakte de aanwezigen evenzeer. Voor de pauze sprak de heer H. L. J. Tobé de aanwezigen toe. Spr. zeide, dat het niet juist zou zijn, als hij zeide iets op- of aan te merken te hebben. Hij zeide al leen de resultaten te roemen van het werk der Sportpropagandaclubdie alles deed, wat noodig is voor de R. K. Sportweek. Spr. bracht de leden der Sportpropagan- da-club daarvoor hartelijk dank en over handigde als bewijs van waardecring aan den voorzitter een zilveren krams, die aan het vaandel gehecht werd. Hierna sprak de sportadviseur Rector J. C. C. Groot, die zeide, dat op de eerste plaat-s zijn hart met groote dankbaarheid was vervuld om hetgeen er in drie jaar tijd - tot stand is gebracht. Maar wij moeten verder, steeds verder en steeds hooger. De oorzaak van den groei der R. K. Sportbeweging, aldus spr., is de eenheid en de samenwerking in alles. Die eenheid is absoluut noodzakelijk en ieder moet blijven medewerken. Wij weten het nog zoo goed. toen er ver deeldheid was floreerde do R. K. Sport niet. toen was er schuld. Door dc Sport commissie is die toestand veranderd. Daarom moei niemand alleen blijven staan, want eenheid is en blijft noodzake lijk. Er zijn naast de sport nog hooger idea len. Er zijn er nog velen in neutrale ver- ec'nigingen. terwijl wij weten dat dit. ab soluut verboden i®. Wij staan altijd bloot aan critiek en doen wij iets. wat wij niet mogen doen, dan weten we, dat dit gezien wordt. Zelf moeten wij zorgen voor opbouwen de critiek. Spr. bracht tenslotte met hartelijke woorden dank aan degenen, die dit werk hebben tot stand gebradht. Na de pauze werd de groote komische film ..Amateur-detectives" met Karl Dane en George K. Arthur in de hoofdrollen op het doek gebracht en eerst om half twaalf was deze succesvolle avond ten einde. Om alvast Uwe aandacht te vestigen op de sport-gebeurtenissen van a.s. Zon dag, deelen wij U .mede, dat onze R. K. Sport- en Athlethiekvereen. „Rood Wit" om één uur op het A.S.C.-terrein nationale Atletiekwedstrijden houdt, terwijl de R. K. Gymnastiek-vereen. „Jeanne d'Are" 's avonds 8 uur in de Stadsgehoorzaal een buitengewone mooie uitvoering geeft. Leest daarom ons stuk van morgenavond in dit blad en reserveert Uw dag om een en ander bij te wonen. Het Uitvoerend Comité der R. K. Sportweek. GEEN LECTORAAT IN DE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE Op de Rijksbegrooting voor dit jaar had de Minister van Onderwijs, K. en W. ©en post geplaatst voor de instelling van een lectoraat in de geschiedenis der genees kunde aan de L'eidsohe Universiteit. Hoewel deze post door de beide kamers is goedgekeurd zal, naar wij vernomen, niet tot de instelling van dit lectoraat worden overgegaan. ONDERWIJS IN DE ZOOLOGIE. Bij Kon. besluit van 27 Augustus is dr, C. J. v. d. Klaauw. conservator aan het Zoöl. Laboratorium der Leidsche Universi teit, belast met het onderwijs in de zoölo gie tijdens de afwezigheid van prof. v. Kampen en van den lector dr. Boschma, dié zich als lid der Snellius-expeditie, in In- dië beviixlt. Voordracht prof. dr. K. Frajans. Op uitnoodiging van de faculteit voor wis- en natuurkunde zal Donderdag 10 October des avonds te S uur prof. dr. K. Frajans uit Munchen in do collegezaal van het anorganisch chemisch laboratorium een voordracht houden over: chemische krach ten en atomen-bouw. HET 3-0CT0BERFEEST. Opvoering van ,.Dik Trom". We kunnen thans mededeelcn, dat 'door hot bestuur der 3-October-Vereeniging is geëngageerd hel gezelschap, dat reeds zoo vele malen het bekende kinderstuk „Dik Trom" met groot succes heeft opgevoerd. Er zullen 2 opvoeringen plaats hebben, en wel op Woensdag 2 October; één in de middaguren, en één in de avonduren. Bij de middagvoorstellingen zal het be stuur der 3-October-Ver. als gast noodi- gen alle kinderen uit de Leidsche inrich tingen, die zelden in de gelegenheid wor den gesteld, om dergelijke opvoeringen bij te wonen. De 3-October-viering zal dus voor die kinderen een blij tegemopt-zien worden De secretaris der 3 Oot.-Ver. verzocht ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de Stadsgehoorzaal een paar duizend kinderen kan bevatten, zoodat het aanvra gen van plaatsen nu reeds onnoodig is. Bijzonderheden worden tijdig per adver tentie bekend gemaakt. Missie-naaivereeniglng „St. Franciscus Xaverius". Tentoonstelling van gemaakte kleedingstukken. De Missie-naaivereeniging St. Francis cus Xaverius gaat weer op 20 dezer haar jaarlijksche tentoonstelling houden van de kleedingstukken en eenige paramenten, welke door haar ijverig werkende leden zijn vervaardigd voor de verschillende Missiën. Ieder die voelt voor dit mooie werk, den Missionaris bij zijn arbeid te helpen en zijn zware taak te verlichten, zal zelcer van zijn liefde voor de Missie blijk geven door een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. De Hooge Morschweg. Verbetering gevraagd. Aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is een door alle bewoners van den Hoogen Morschweg onderteekend adres gezonden, dat als volgt luidt: TRICOTAGES Gebreide witte Dames Corsages f 0.27 Gebreide gekleurde Dames Corsages f 0.45 Gebreide Jaeger Dames Corsages f 0.70 Gebreide Wollen Dameshemden, in rose en witf 1.17x/a Gebreide jaeger Vrouv/en Borstrokken f 1.55 Gebreide Dames Directoirs, in kleu ren rose, iila, groenf 1. Tricot Meisjesbroekjes f 0.421/a Gebreide Meisjes Borstrokken f 0.371/- Jaeger Tricot Hansoppen f 0.921/3 Jongens Hemdrokkenf 0.70 Jaeger Tricot Heeren Borstrokken f 0.39 Jaeger Tricot Heerenhemden f 1.42l/i Gemolionneerde Heeren Broeken en Borstrokken f 1.30 van Restanten GEEL KEPER GOEDEREN Oiidergeteekenden, allen wonende langs den Hoogen Morschweg in de gemeente Leiden, nemen met verschuldigden eerbied de vrijheid uw aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand, waarin deze weg verkeert Niettegenstaande de Hooge Morschweg jaarlijks door de gemeente met grint wordt verhard, is tengevolge van het sterk toe genomen en thans zeer drukke autoverkeer, als gevolg van de bijna geheel voltooide bebouwing langs den weg en van de stich ting van het Shell-distributie-station, de slijtage van het wegdek zoo groot gewor den, dat bovengenoemde wijze van onder houd ten ©enenmale onvoldoende is. Bij wind en bij het passeeren van auto's worden voortdurend groote wolken stof op geworpen, waarvan het gevolg is, dat het den bewoners onmogelijk is de ramen aan de wegzijde geopend te honden, terwijl de ruiten enkozijnen voortdurend met een laag stof bedekt worden. Wielrijders en voetgangers worden bij het passeeren van auto's volkomen in stof wolken gehuld en zelfs de besproeiing met den gemeentelijken sproeiwagen is niet in staat dit euvel langer dan een half uur op te heffen. Afgezien van deze bezwaren wordt de weg in dezen toestand zeer gevaarlijk. On telbare Iruilen, waarvan de herstelling in het zomer jaar ge tijde onmogelijk is, zijn thans in den weg gereden 'en vereischen alle oplettendheid van chauffeurs om dc auto's irr het rechte spoor te houden. Bij voortgaande vererging van den toestand zal liet voorkomen van ongelukken op dit weggedeelte niet uitblijven. In verband met- het bovenstaande wen den ondergeteekenden zich tot Uw Col lege met het beleefd verzoek zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te wil len nemen om den Hoogen Morschweg grondig te verbeteren en te voorzien van een stofvrij wegdek. Esperanto op de Lagere School. Door de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen is aan den gemeen teraad het volgende schrijven gezonden: Beleefd neemt bovenvermelde commissie de vrijheid aan Uwen Raad het volgend© mede te deelen en te verzoeken: Sedert een paar jaren wordt te Nijmegen van gemeentewege, aan leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bij zondere Lagere Scholen, alsmede aan wat oudere kinderen, gelegenheid gegeven tot het facultatief volgen van een éénjarige Es- peranto-cursu©, met twee lesuren per week (n.'L Woensdag- en. Zaterdagmiddag). Het resultaat van deze leergangen is dermate gunstig, dat wij met vertrouwen het ver zoek tot Uw gemeentebestuur richten, het daarheen te willen leiden, dat ook in Uwe gemeente een dergelijke cursus worde in gevoerd. De meeste kinderen, die aan zulk een cursus deelnemen, leeren in één jaar de ■wereldhulptaal zóódanig, dat zij in heel de wereld, (althans met behulp van het Es peranto Jaarboek) terecht kannen. Ongetwijfeld zal in de toekomst voor de jeugd kennis van de eenvoudige, mooie on logische internationale taal Esperanto, die uitsluitend naa-st (dus niet in plaats van) ieders moedertaal wil gebruikt worden, een algemeene eisch zijn. Zeer zeker be wijst men dan ook een weldaad aan de jeugd, door gelegenheid te geven reeds op de lagere-school, met weinig moeito een vreemde taa-1 geheel te leeren. De invoe ring van zukl een cursus is hoogst een voudig en weinig kostbaar. Gaarne is onze Commissie, en wellicht ook het Gemeente bestuur van Nijmegen, bereid hieromtrent nadere gegevens te verstrekken; ook wat betreft het eventueel aanwijzen van een bévoegd Espranto onderwijzer. Verder verwijzen wij nog naar de circu laire die wij than© ten bate van den nieu wen leergang verspreiden, en waarvan we ©enige exemplaren hierbij insluiten. Hopende dat dit verzoek door Uwen Raad in gunstige overweging zal worden genomen, verblijven met de meeste hoog achting, enz. Dubbel aangereden. Hedenmorgen is. doordat een paard van een boerenwagen schrok van de schelle fluit van ©en electrische tram. het dier gaan st ij geren en in een winkelruit terecht ge komen van den wijnhandel van Ka sper Hiddink op den hoek van de Yrouwcn- steeg en Haarlemmerstraat. De ruit werd verbrijzeld en het dier liep verwondingen op. Even later is de bestuurder van een mei melk beladen handwagen, blijkbaar raec- nende, dat de ruit nog niet genoeg verbrij zeld was, met zijn wagen tegen de stukken gereden, waardoor de vernieling grooter werd. Locaal Rijkstelefoor-net Leiden. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1929. No. 2822 J. Blok v.h. A. Ph. Cohen, Breestraat 143a. No. 2836 P. Chaudron, Hecrenstraat 38. No. 2829 G. Cxevecoenr. Leeuwerik- straat 8. No. 2809 G. Crommélin, Rijnsburger- weg 142. No. 2841 Firma Van DijkTonis'. Boter markt 13. No. 2824 G. M Sriedhoff, Koppenhink- steeg 7. No. 2828 Firma. M. Goddijn, Breestr. 47, No. 2818 G. A. Hoorn, W. Singel 97. No. 12804 Dr. S. Hoogerwerf, Zoeter- doudsche Singel 59. No. 2S39 A. Huisman. Breestraat 3. No. 2834 Lab. Dr. R. de Bruine Groene- veldt, Boerhaavestraat 20. No. 2838 N.V. De Rijn, kunstaardewerk fabriek v.h. H. Zaalberg, H. Rijndijk 97Fb Leiderdorp. No. 2821 Mevr. S. van der PlasSchaf - fer, Prins Hendriklaan 30, Oegstgeest. No. 2830 G. Rijnders, Duivenvoorde- straat 37. No. 2826 A. J. Stallinga, Wielmaker- steeg 23. No. 2831 S. E. Stokman®, Terweeweg 37, Oegstgeest. No. 2843 J. W. H. Teding van Berkhout, Terweeweg 45, Oegstgeest. No. 2825 'J. Vlasveld, Dnezastraat 22. No. 2-833 W. F. de Wolff, i.Tige Rijndijk 126/128. No. 2S32 J. P. H. Wol t man. Oude Vest 179. Handelsregister K. v. K. Opheffing 3170. C. van Aalst Gzn., Ha- zerswoude, Dorp 137. In agentuur (graan- en meelhandel). Nieuwe inschrijving 5352. Firma M. God dijn, Leiden, Breestraat 47, huishoudelijke artikelen, galanterieën, enz. Venn.: M. .T. Goddijn en G. Ch. Goddijn, beiden te Lei den. Nieuwe inschrijving 5353. H. Roo.vakkers, Oegstgeest, Terweeweg 43, handel in auto mobielen en onderdeden. E.: H. Rooyak- kers, Oegstgeest. De 's Gravenhaagsche Tuinbouwvereeni- ging, afdeeling der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, organiseert met haar zuutcrafdeelingen Leiden, Wasp e- naar, Noordwijk, voor haar leden een excursie naar het in aanleg zijnde Zuider park op Zaterdag te half 3. De leden komen samen in de lunchroom van het zwembad „Zuiderbad" waar de leider der excursie, de heer S. G. A. Doo- renbos, directeur van den gem. plantsoenen dienst te 's-Gravenhage, een korto cause- rie 7,al houden, toegelicht door platen en teekeningen, waarna bezoek plaats heeft aan het park, anno?: eendenkooi, piasvijver en kinderspeelplaats. Voor leden is intro ductie toegestaan. Gisterenmorgen ongeveer half elf kwam een bijschkraan, die gebruikt wordt bij de rioleeringswerken aan de Mare singel, te vallen. De top van het toestel kwam te recht tegen het onderbeen van den juist passeerenden uitvoerder M. B., die een lich te verwonding opliep. Door Dr. Baalde van den E. H. D. werd de man ter plaatse verbonden. Op de markt alhier is achtergelaten een zwartbonte koe. Inlichtingen bij de politie. RECHTZAKEN DE MOORDZAAK TE Gl ESSEN-MI EUWKERK. De behandeling voor het gerechtshof. (Vervolg van het 2de blad). De tweede dag. De tweede dag van dc revisie-behan deling der moordzaak Giessen-Nieuwkerk door het Amsterdamsch Gerechtshof vangt onder gespannen gehoor van een met advocaten en andere belangstellenden geheel gevulde zaal en van een stamp volle publieke tribune aan met hot stel len van enkele vragen door den advocaat- generaal aan den rijks-rechercheur De Jong. De advocaat-generaal: U hebt gisteren Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en "Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat S. Teljeur. te Leiden, een verzoek heeft in gediend Ier bekoming van verlof voor den vei koop van alcoholvrijen drank, voor ge- bmik ter plaatse van verkoop in het per ceel Hoogewoerd 97, alhier. AUG. L. REIMERINGER, Weth.lo.-burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 September 1929. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Ver. v. Oud-leerlingen van M. S. G., Harmonie, 8-30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 9 Sep tember tot en met Zondag 15 Sep tember waargenomen door de apothe-r ken van de H.H.: G. F. Re ijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313. een verklaring gegeven van het ontstaan van het briefje dat u op verzoek van de Kroon's zou hebben geschreven. Do Jong mompelt iets onverstaanbaars. Pres.: Volgens uw verklaring hebt u dat. briefje eenige dagen voor de rechts zitting te Dordrecht gegeven. Maar hoe kunt u daar schrijven: „In de kranten staat". Wat in de instructie gebeurt komt toch niet in de kranten? Getuige kan zich dat niet meer her inneren. Pres.: Dat moet u toch zeker weten. Getuige: Het is -1 jaar geleden. Mr. B o u d u i n (procureur-generaal)U ontkent te weten hoe het briefje tot stand ds gekomen. U begrijpt toch dat het in de handen der verdediging een belangrijk wapen is. Nadat de President vervolgens weer dc wijze besproken heeft, waarop de hamer vervaardigd zou zijn, komt het tweede door De Jong geschreven briefje ter sprake, waarin laatstgenoemde het laat voorkomen dat vrouw Kroon haar man verzocht had om van de hamer te zeg gen dat deze van hem was. „Lieve man", luidt het in dat briefje, „Zeg het maar, mijnheer (de rechercheur) het goed met ons maken!" Pres.: Dat noem ik trucs! Get.: Ik ben het niet met u eens! Pres.: Noemt u het een methode, dat de verdachten gehoofd worden door een rechercheur in plaats van door den rech- ter-commissaris 1 Daar heb ik nog nooit van gehoordEn het woord truc blijf ik handhaven. Get.: Tegenover slechte menschen moet men wel eens een zékere handigheid aan den dag leggen (beweging in de zaal). Als dan de President vraagt waarom Kroon 2 dagen voor de zitting van de' rechtbank te Dordrecht f 2.50 van getuige heeft ontvangen, antwoordt De Jong: „Waarom mag men niet liefdadig zijn? Advocaat-generaal: Dat heeft niet lief dadigheid niets te maken. Pres.: Ik geloof niet, mijnheer De Jong, dat u reden hebt om u te beklagen over hetgeen er gisteren op de zitting ie ge- zal het goed met ons maken!" Mr. Roobol: President, als straks vrouw Kroon gehoord wordt, mag deze getuige dan de zaal verlaten, want het plan der verdediging is om na haar verklaringen vervolging wegens meineed van dezen de Jong te vragen. Na raadkamer wijst, het hof dit verzoek af. Dan treedt de 37-jarige Maartje Koppe laar alias vrouw Kroon voor het hekje. 1 Getuige doet. na door den President op het hart gedrukt te zijn thans niets dan de waarheid te spreken, mededeeÜngen over het avondje ten haren huize op 3 Augustus. Klunder en Theunissen zijn binnengeko men en hebben achter in de kamer een biertje gedronken. Er werd wat muziek ge maakt en te ongeveer 11 uur zij waren er loen een uurtje verwijderden Klunder on Theunissen zich, gevolgd door Vermeer, die echter dadelijk terugkwam. Hoogstens tien minuten later kwamen ook Klunder en Theunissen weer in de kamer, waar het ge zelschap tot 1 uur bleef.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2