V 20ste Jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1929 No. 6282 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorritbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen VOLKENBOND DE TIENDE V.B. VERGADERING. Commissie-bijeenkomsten. De hulp voor slachtoffers van een aanval. De derde commissie voor de ontwape ning heeft gister behandeld het Finsche denkbeeld voor financieelen bijstand aan den Staat, die het slachtoffer van een aan valsoorlog geworden is of dreigt te wor den. Het financieel* volkenbondscomité had een ontrwerp-conventie uitgewerkt volgens hetwelk deze Staat onmiddellijk een lee ning zou kunnen krijgen, indien de volken bondsraad eenstemmig besloten zou heb ben, dab de Staayals aangevallen of door aanval bedreigd mag worden beschouwd. Nadat twee leden van het financieel vol- kenbonds'oomité dit plan hadden uiteenge zet, volgde een levendige gedachtenwisse- ling ,die nog niet ten einde is gebracht. w Over het algemeen was de stemming gunstig voor het Finsche denkbeeld. Alleen de minister van buitenlandsche zaken van Denemarken, Munch, wierp eeni- ge ernstige bezwaren op, daarbij er op wij zend, hoe moeilijk het voor den volken bondsraad zou zijn uit te maken, welke Staat de aangevallene is, en ook de vrees uitend, dat de wapenfabrikanten in de verschillende landen, die steeds gewoon zijn met elkander samen te smeden, om zooveel mogelijk koopers voor hun waren te vinden, in dit plan een aanmoediging zouden zien om een groote agitatie van 't eene land tegen het andere op touw te zetten. De Staat tegen wien de agitatie gericht is, zou dan als de met een aanval bedreig de, een leening krijgen, en daarvoor muni tie koopen, waardoor het doel der onrust stokende wapenfabrikanten bereikt zou zijn. Daarom drong Munch er op aan, dat deze conventie in geen geval in werking zal tre den zonder gelijktijdige inwerkingtreding van de conventie betreffende het toezicht op de wapenfabricatie. Lord Robert Cecil die een enthousiaste rede tot verdediging van het plan hield, merkte op, dat de bepaling, dat de volken bondsraad eenstemmig moet zijn om een leening aan den bedreigden Staat toe te staan fcooh wel waarborg genoeg is, dat een dergelijk plannetje van de wapenfabrikan ten niet gelukken zal. Behalve Cecil heeft ook de gedelegeer de van Portugal het plan warm verdedigd. Minder geestdriftig waren graaf Berns- torff en jhr. Loudon, doch ook zij verklaar den zich bereid de conventie aan te nemen, omdat van haar verwacht mocht worden een verhoogd veiligheidsgevoel der. Staten en dus een verhoogd uitzicht op ontwape ning. De heer Loudon maakte enkele voorstel len tot wijziging der conventie, die door lord Cecil erkend werden van werkelijk practisch nut te zijn. Zoo stelde de heer Loudon o.a. voor, dat een volkenbondstoezicht zou worden in het leven geroepen om toe te zien op een re gelmatige aflossing der leening na de cri sis, terwijl hij ook wenschte, dat de mee- ningsverschillen over de interpretatie der conventie die in eersten aanleg aan de be slissing van den raad zijn onderworpen, in hooger beroep voor het Haagsoh Gerechts hof zouden kunnen worden gebracht. In de kringen van het financieel volken bondscomité was het een aangename ver rassing, dat de heer Loudon, die in vorige jaren zich veel sterker tegen de conventie verzet had, thans een zoo meegaande hou ding aannam. Graaf Bernstorff was er tegen, dat de volkenbondsraad ook aan een door aanval bedreigden Staat een leening zou kunnen toestaan. In het algemeen is de beraadislaging gunstig voor het plan verloopen. Men hoopt, dat deze volkenbondsvergadering de con ventie definitief zal aannemen en ter on der teekening zal openstellen. Intusschen is het wel de algemeene mee ning, dat de conventie niet in werking zal treden dan gelijktijdig met de eerste ont wapeningsconventie. ONTWAPENING VL00T-ACC00RD NADERT. Engelsch-Amerikaansche overeenstemming verwacht. MacD onald vertrekt op 28 Sept. naar d e V. S. Reuter meent te weten, dat het nog be- j staando verschil tusschen het Engelsche en Amerikaansche standpunt zoo klein is, dat een accoord omtrent de kwestie der vlootbeperking waarschijnlijk is. MacDonald zal op 28 Sept. naar de Ver. Staten ver trekken. Gisteravond heeft generaal Dawes, de Amerikaansche gezant te Londen, zich naar de ambtswoning van MacDonald bege ven, voor een onderhoud met den premier. Men neemt aan, dat het bezoek van den gezant in verband staat met het antwoord der Amerikaansche regeering op de jong ste Engelsche voorstellen, betreffende de vermindering der maritieme bewapening. Reuter meldt voorts nog uit Washington, dat in officieele kringen een gevoel van groote voldoening tot uiting kwam, toen vernomen werd, dat MacDonald ten slotte toch naar de Vereenigde Staten zou komen. Men lean zeggen, dat de Britsch-Ameri- kaansche vlootonderhandelingen in een buitengewoon delicaat stadium zijn geko men, doch nu men definitief weet, dat Mac Donald hier zal komen, is men sterk de meening toegedaan, dat twee ervaren onderhandelaars als Hoover en MacDonald niet in gebreke kunnen blijven, een geluk kig compromis te vinden, dat de openbare meening aan beide zijden van den Atlan- tischen Oceaan zal bevredigen. PALESTINA De woelingen. Eischen van de Joden ende Arabieren. Ondanks de geruststellende officieele be richten schijnt de toestand in Palestina nog verre van normaal. Overal heerschl nog een gevoel van onzekerheid. Te Safed is de stemming zelf nog dreigend. Te Hebrond eischen de Joden bestraf fing va-n de aanstichters der moorden en van een aantal Arabische notabelen. De Joden willen verder schadevergoeding, on dersteuning van vluchtelingen, weduwen en weezen e*n een „zoengeld" voor de ver moorden, volgens de Arabische gewoonte. De Arabieren komen eveneens met hun eischen opdagen. Zij vragen stopzetten van de joodsche immigratie, opheffing van de verklaring van Balfour, aanstelling van een Britsch muzelman tot hoogen commissaris en ontslag van de Joden uit openbare functies. Tevens vragen zij intrekking van de re- geeringsondersteuningen aan werklooze joden, heffing van een recht op buiten- landseh graan en olie en vrijhandel in zout en lucifers, benevens ontwapening der Jo den en verlof voor de Arabieren tot het dragen van wapenen. Gister werd te Haifa een Arabier neer geschoten, die poogde te ontkomen, toen soldaten zijn wagen onderzochten naar wa penen. Vrees voornieuwe onlusten. Uit Jerusalem wordt bericht, dat de autoriteiten uit hoofde van den Moham- medaansche feestdag, die heden wordt ge vierd voor nieuwe onlusten vreezen en in verband daarmee omvangrijke voorzorgs maatregelen hebben getroffen. Politie en troepen werden ter versterking van de cri- tieke punten, zoowel in de oude stad van Jerusalem als elders, geposteerd. Van het meer van Galilea wordt gemeld, dat Bedouinen ladaar de grenzen zijn overgestoken. De grenstroepen worden daarom verder versterkt. Op het Joodsche dorp Misjmar Haiarden aan de Syrische grens werd een overval gedaan. Arabische studenten maken propaganda voor een al gemeene boycot der Joden. Verder heeft de Arabische Executieve een verklaring gepubliceerd waarin wordt beweerd, dat het niet in overeenstemming is met do waarheid, dat de Joden een of ander recht op de heilige plaatsen der Mohammeda nen bezitten, welke verklaring een goeden indruk op een groot gedeelte van de Ara bische bevolking maakte. AMERIKA Staat van beleg in Paraguay. W egens communistische activiteit. De „Prensa" verneemt uit de Para- guaansche hoofdstad Asuncion, dat presi dent Guggiari in zijn Boodschap aan het Congres den staat van beleg voor den tijd. van drie maanden heeft afgekondigd, en wel voor geheel Paraguay. Deze maatre gel hangt samen met de levendige activi teit, welke den laatsten tijd door de commu nisten aan den dag is gelegd. De Kamer heeft het Besluit van den pre sident reeds goedgekeurd; in den Senaat is het thans in behandeling. NAT. HANZEBOND VAN SIGAREN WINKELIERS. Onder voorzitterschap var den heer P. J. Hol uit Utrecht werd verleden week te Amsterdam de elfde jaarvergadering van den Nat. K-vnzebond van Sigarenwinke liers gehouden. In zijn openingsrede con stateerde de voorzitter met vreugde, dat er over 't algemeen een opgewekt vereeni- gingsleven is waar te nemen bij de afdee- lingen. Sp*. drukte er zijn spijt over uit, dat er noge zeer vele R.-K. Sigarenwinke liers zijn, die de principieele organisatie van sigarenwinkeliers negeeren en zich aansluiten bij een niet-katholieke organisa tie. Voorts1 memoreerde spr. o.m. de groote actie ingezet door de samenwerkende or ganisaties van Handelsreizigers voor een verbod van verkoop beneden banderolle- prijs, aan welke actie door den Nat Hanze- bond van Sigarenwinkeliers krachtig steun verleend is. In verband hiermede wordt door een tiental landelijke organisaties ge zamenlijk een request aan de regeering gezonden. Beraadslaagd wordt over indie ning van een verzoek aan de regeering tot wijziging van het vergunningsrecht. Ten slotte bracht spr. dank aan den Bonds-ad- viseur, den Zeereerw. rector J. Bots, voor hetgeen in 't afgeloopen jaar door Zijn- Eerw. in 't belang van den Bond ver richt is. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. M. Luyke uit Rotterdam werd goedgekeurd. Uit diens verslag bleek, dat de Bond vooruitgaande is, terwijl de voor uitzichten op uitbreiding van het ledental in de naaste toekomst gunstig zijn. De afd. Amsterdam had in 't afgeloopen jaar een aanwinst van ongeveer 30 leden te boe- ken. De sigarettencontracten die de Bond loopende heeft ihet meerdere fabrikanten en importeurs, hobb.*?:. over 't algemeen voldaan. In 't jaarverslag passeeren ver volgens verschillende acties de revue, o.a. inzake Winkelsluitingswet, verkoop onder banderolleprijs en Tabakswet. Het uitvoerig en correct gesteld jaar verslag werd ondeT dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De met een batig saldo sluitende reke ning en verantwoording van den penning meester, de heer Jor. Lathouwers uit Tiel, werd op voorstel der verificatiecommissie .goedgekeurd. De begrooting 1929-'30 werd vastgesteld en in verband daarmede de contributie we derom bepaald op ƒ4.per lid on per jaar. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. G. Erftemeijer uit Amsterdam en Theo Foster uit Zwolle, terwijl in de vaca ture-A. M. Roell (Amsterdam) gekozen werd de heer J. v. d. Pigge te Haarlem. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag: Hoe staan wij tegenover een winstmarge van 20 pet. op Holland- sche sigaretten 1 Besloten werd dit punt ter afdoening aan het bestuur in handen- te geven, met. dien verstande, dat het alvorens een definitie ve beslissing te nemen, overleg zal plegen met de afdeelingen. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om stappen te doen bij de regeering en de R.-K. Kamerfractie om in de Winkelslui tingswet een verbod van verkoop door mid del van automaten na sluitingstijd te ver krijgen. Dc staking in het houtbedrijf. De besprekingen op het doode p un tt Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de bij de staking in het Zaansche houtbedrijf betrokken partijen opnieuw te Amsterdam geconfereerd. Ditmaal duurden, de besprekingen van half drie tot- kwart over vijven. Alle moeilijkheden, welke met de liquidatie van de staking verband hou den, zijn in deze uren onder de oogen ge zien, doch er werd nog geen resultaat be reikt. Eén maal werd de conferentie vaji gisteren afgebroken om den vertegenwoor digers van de patroons en dien van de werklieden de gelegenheid te geven, de kwestie nog eens onder elkaar te bespre ken, waarna men weder samenkwam. Doch ook toen bleek nog geen overeenstemming mogelijk. Men weet dat o.a. de sympathie staking der bootwerkers een groote moei lijkheid voor <fe liquidatie van het conflict in het houtbedrijf oplevert. Nadat men heden in eigen kring den stand van zaken nog eens onder de oogen zal hebben gezien, komen partijen morgen middag om vier uur weer in de „Indus- trieele Club" bijeen. De verwachting is, dat dit de laatste bespreking van de nu sinds eenige weken aan den gang zijde on derhandelingen zal zijn en gevreesd wordt, dat deze nu op het doode punt zijn ge raakt. Het conflict bij Wilton. ZooaJs gisteren is meegedeeld, hebben ongeveer 100 Duitsche arbeiders het werk bij de firma Wilton neergelegd, omdat een hunner wegens overteding van het rookverbod twee wagen was geschorst zon der uitbetaling van loon. Naar de firma Wilton ons mededeelt, is vandaag in den toestand geen verandering gekomen en beschouwt men de arbeiders als ontslagen. Waar de arbeiders, die kort geleden uit Duitschland waren aangekomen, heen zijn gegaan, kan men nog niet vertellen. Het doodelijk ongeval in den Koninklijken Schouwburg. Critiek van electriciens. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, af- deeling Den Haag, heeft in een druk be zochte electriciensvergadering met alge meene stemmen de volgende motie aange nomen. De ledenvergadering van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, vakgroep electri ciens, kennis genomen hebbende van het doodelijk ongeval van het lid J. Brant, in den Koninklijken Schouwburg, gehoord de feiten, waaronder dit ongeval heeft plaats gehad: le. dat daar met gereedschap is ge werkt, dat niet voldeed aan de veilig- reids voorschrift en 2e. dat gewerkt moest worden in een veel te snel tempo met als gevolg veron achtzaming van de noodige veiligsheids- maatregelen 3e. dat de arbeidstijd op een misdadige wijze is overtreden en de getroffene op het moment van het ongeval 75 uur had ge werkt in. pl.m. 5 dagen spreekt haar afkeuring uit. dat op deze wijze onder leading van gemecn^e-ambte- naTen is gewerkt, keurt in hooge mate af de houding der gemeen te werklied en-elec- triciens, die zonder eenig verzet hebben meegedaan aan dezo misdadige overtreding van de Arbeidswet, met. als gevolg dit doo delijk ongeval, verwacht, dat B. en W. nu maatregelen zullen treffen, waardoor aan het overwerken in gemeente-dienst, dat veelvuldig voorkomt, vooral bij de afdce- ling Gemeentewerken een einde komt. De snelle groei van Eindhoven. Naarde honderdduizend. Gisteren bereikte de stad Eindhoven 85.000 zielen. Op 26 October 1928 werd het feest herdacht van de inkomste van den 75.000sten inwoner. Binnen het jaar vermeerderde het zielen tal derhalve met JO.OOO, met welke cijfers Eindhoven het record heeft geslagen in dc geschiedenis van stedengroei. Amsterdam venneerderde in 1928 met 8520, Rotterdam met 5852 en Den Haat met 8940. Alles wijst er op, zoo wordt ons van of ficieele zijde medegedeeld, dat voor 1 Jan. a.s. het inwonerstal van Eindhoven de 90.000 zal hebben bereikt. De stank van de Enka. Voortdurend den laatsten tijd hebben de ingezetenen, van Arnhem geklaagd over den stank, welke door de Ned. Kunstzijde fabriek verspreid werd. Vooral do laatste weken gedurende de warme zomermaanden werd van deze onaangenamen stank ernstig hinder onder vonden. De bewoners van den Velperweg en aangrenzende straten, welke direct lig- gon onder den rook der fabriek, hebben wel het meest hinder van deze aanaange- name geuren. Het is dikwijls zoo erg, dat men niet alleen zelfs gedurende de mooie zomeravonden niet buiten kan zitten, maar bovendien genoodzaakt is des nachts deuren en ramen hermetisch gesloten 'te houden. En ook dan nog dringt de onaan gename reuk de huizen binnen. Voor velen wordt hierdoor het aan den buitenkant van de stad wonen een ellende in plaats van een genot, temeer daar in de onmiddel lijke nabijheid der fabriek de huizen voortdurend met een vuilvettc laag over dekt worden, waardoor het onderhoud van de woningen zeer kostbaar wordt. Velen hebben den laatsten tijd hou grie ven geuit. Schier dagelijks kwamen inge zonden stukken voor in de plaatselijke pers. Enkele ingezetenen hebben zich reeds tot den minister gewend en diens tusschen- komst gevraagd om de inwoers van Arn hem van dezen hinder te verlossen. In het belang van de volksgezondheid is het dringend noodig. dat op eenigerlei wijze een einde wordt gemaakt aa-n dezen onhoudbaren toestand, die het wonen in het mooie Arnhem zoo vaak genoemd de parel van den Veluwe-zoom to*> een ellende maakt. Gelukkig blijkt de directie dei Enka niet doof te zijn voor de vele klachten en wil ook zij medewerken om een einde te ma ken aan den overlast dien Arnhem's ir.go- zetenen van de fabriek ondervinden. Naar vrij vernemen hebben directie en commissarisen besloten, voorzieningen te treffen tegen den stank, door de fabrieks schoorsteen over Arnhem verspreid. VOORNAAMSTE NIEUWS BUIJENLAND. Het vloot-acCoord tusschen Engeland en de Ver. Staten nadert. Staat van beleg In Paraguay. Groote brand op de Germania-werf te Kiel. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Burgemeester Bulten behandelt de werkloosheid en de taak der gemeenten in de Bloembollenstreek. (Artikel 4de blad). Eindhoven heeft een inwonertal van 85.000 inwoners bereikt De onderhandelingen in het Houtbedrijf raken op het doode punt. De moordzaak te Giesser-Nieuwkerk. (Rechtz., 2de en 1ste blad). Zwendel met Edammerkaas. (Gem., Bcr., 3de blad). KARDINAAL VAN ROSSUM IN BRABANT. Bij de Bisschoppen van den Bosch en Breda. Woensdag bracht Z.Em. Kardinaal van Rossum een bezoek aan Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. Ofschoon de komst van den hoogen gast binnen 's-Hertogenbosch overigens niet of ficieel was bedoeld, werd den Kardinaal van de zijde der bevolking een hartelijko ontvangst bereid en was de belangstelling zeer groot. Tegen een uur arriveerde Z. Em. per auto aan het bisschoppelijk palcis, waar Z. D. H. Mgr. Diepen zijn hoogen gast bui ten tegemoet trad en begroette. Het volk hief hoera's aan onder lang durig handgeklap. Van den toren der kathedrale basiliek galmde de beiaard de melodieën van „Aan U, o Koning der Eeuwen" en „Roomschc Blijdschap". Z. Em. Kardinaal van Rossum gebruikte bij Mgr. Diepen den maaltijd. Om 5 uur bezocht Z. Em. de Kardinaal het Convent zijner geestelijke confraters, de E.E. P.P. Redemptoristen. Na geruimen tijd in samenzijn met zijn confraters, verliet Z. Em. het klooster en begaf zich per auto weer naar Tilburg. Even vóór zijn vertrek had dc Kardinaal zich nog naar het Groot Zieken-Gasthuis begeven voor een bezoek aan zijn Orde broeder pater Bunemcijer C.ss.R., dio daar wordt verpleegd in verband met een ernstige operatie. Gistermiddag heeft Kardinaal van Ros sum zijn aangekondigd bezoek aan den bisschop van Breda gebracht. Onder luide toejuichingen van het in de omgeving van het bisschoppelijk paleis in dichte rijen opgestcldo publick, is de kardinaal tegen kwart na vier aangeko men. Bij het uitstappen uit de auto werd hij begroet door den vicaris-generaal mgr. van Oers en den secretaris van het bis dom, den heer Baetens. Voor het bisschoppelijk paleis stonden R. K. weesmeisjes met missievlaggetjes opgesteld. Een leidster van het Eucharis tisch werk heeft namens dc R. K. Jeugd- vereeniging den Kardinaal een overzicht van dit werk in album aangeboden. Bij den ingang van 'het palcis begroette dc 'bisschop, mgr. Hopmans, zijn gast. In het paleis waren mede ter begroeting aan wezig mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, bur gemeester van Breda, mgr. A. Schrauwen 'Plebaan te Breda, dr. Charles van Dam, deken van Bergen op Zoom, en dr. Hees mans, kanunnik van het bisdom. Overigens droeg het bedoek een intiem karakter. Benoemingen bij de Paters Kruisheeren. De zeereerw. heer M. van den Eisen, professor aan het college der Kruisheeren te Uden, is benoemd tot professor aan het Gymnasium der Kruisheeren te Maas- eyk (B.). Do zeereerw. heer prof Van Vorst, van hot Gymnasium der Kruisheeren tc Ha- mant (B.) is benoemd tot professor aan het collego te Uden. Een goed aard appel gewas. De uitkomst van het aardappclgewas op de Zuid-Hollandsche eilanden is dit jaar weer goed te noemen. Gemiddeld wordt gerekend op een opbrengst van 300 a 100 H.L, per H.A.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1