UIT Dp OMGEVING VIERDE BLAD. /RIJDAG 13 SEPTEMBER 1S29 Werkloosheid en Gemeenten in de Bloembollenstreek Het maatschappelijk ziekteverschijnsel der werkloosheid, der onvrijwillige werk loosheid namelijk, is niet een kwaal van vandaag of gisteren. Integendeel in de i geschiedenis der nienschlieid treffen we f werkloosheid herhaaldelijk aan. Dit is i zeer goed te verstaan, als men bedenkt, i dat in iedere maatschappij de grondslag gevormd wordt door geregelden arbeid van haar leden. Als ernstige sociale kwaal ontstond de werkloosheid, toen de productie der goe- I deren niet meer plaats had voor eigen ge- I braak alleon, maar met het oog op den j verkoop en bij inkrimping van afzetgebied of uit anderen hoofde overproductie ont- f staan kon. Zoo kon een toestand worden, als we j thans helaas dikwijls beleven, dat de 1 werkloosheid van grooten omvang en een chronisch verschijnsel is. Ook in de bloembollenstreek heeft de werkloosheid dat chronisch karakter aan genomen, chronisch in zoover, dat zij een vast en zeker in eiken winter terugkee- rend verschijnsel is, dat bovendien meer teekenen van toe- dan van afname ver- toont, zoowel in tijdsduur als in omvang van het getal der werkloozen. De Overheid, en met name de gemeen- j telijke Overheid, kan zich niet. onverschil- I lig tegenover dit ziekteverschijnsel too- nen. Zij moet daartegen krachtig optre- Natuurlijk rijst terstond de vraag, of de gemeente afdoende maatregelen ten op zichte van deze buitengewoon moeilijke aangelegenheid kan treffen. Kan de gemeente de werkloosheid voor komen of moet zij zich bepalen tot de le niging van de gevolgen? 't Zijn alle moeilijke vragen, die ern stig onder de oogen moeten worden ge zien. Want er dreigt niet gering gevaar, dat. voor verschillende gempciten in de bloembollenstreek het vraagstuk der werkloosheid een belangrijke financieelo kwestie gaat worden, het eigenlijk reeds i is, en bovendien van eveneens belangrijke groote moreele beteekenis is voor een aan zienlijk deel der bevolking. Door de Besturen van verschillende bloembollengemeenten is dit. alles ernstig gevoeld. Het initiatief, dat door het H i 1- legomsche Gemeentebestuur genomen werd, om tot een gemeenschap pelijke bespreking over deze importante aangelegenheid te komen, had volledig succes. Tengevolge van die beraadslagingen zullen twee commissies worden gevormd, één, die den oogenblikkelijk practischen kant zal bekijken en één, die het. vraag stuk van de werkloosheid in de bollen streek in haar geheel in studie zal nemen. De eerste commissie wordt samenge steld uit Afgevaardigden der gemeentebe sturen en heeft tot voornaamste taak in korten termijn met. voorstellen van een heid in loon voor werkloozen in de diver se gemeenten te komen. De tweede commissie zal bestaan uit afgevaardigden der gemeentebesturen en der besturen van de patroonsbonden en van de werknemersorganisaties uit het bloembollenbedrijf en is een studiecom missie, van welke een rapport en even- tueele voorstellen ter zake worden ver wacht.. Een en ander is op 't oogenblik nog in het wordingsstadium en laat niet toe, daarover thans uit te weiden. Hu de kwestie voor de gemeenschap van zoo groot belang, maar van niet min der groote beteekenis zoowel voor den werkgeversstand als voor den arbeiders stand, door al de betrokkenen in opzette lijke en wellicht breede beschouwing zal worden genomen, zijn eenige opmerkingen terzake niet ontijdig. Op de allereerste plaats vragen we ons dan af, welke de aard van het te be strijden verschijnsel is, hoe het ontstaat, met andere woorden: we moeten de diag nose vaststellen. De hoofdoorzaak van de regelmatig te- rugkeerende werkloosheid in het. bloem bollenvak ligt in het. karakter van s ei- zoenbedrijf. Dat. karakter heeft hef. bloembollenbe drijf inderdaad altijd gehad. Maar voor eenige tientallen van jaren had dat sei- zoenmatige niet dien invloed op de werk loosheid onder de bollenarb eiders als thans. Het getal arbeiders in het vak was toen meer evenredig aan de werkzaamheden, die buiten het eigenlijke seizoen, nl. van het rooien, verpakken en verzenden en het. planten, verricht moesten worden. De ontwikkeling van het bloembollen- bedrijf is van dien aard geweest, dat niet alleen het aantal millioenen guldens, waar mee hef. bedrijf op de Nederlandsche han delsbalans voorkomt, zeer belangrijk is toegenomen, maar ook dat de oppervlak te der cultuurgronden aanzienlijk is uit gebreid. Die ontwikkeling van bet bedrijf heeft bovendien een omwenteling in be drijfsvorm en cultuurmethode gebracht en dientengevolge een behoefte aan meer .arbeiders gedurende enkele bepaalde maanden in het leven geroepen. Een en ander heeft weer als gevolg meegebracht, dat de loonstandaard in de bloembollen streek ging uitsteken boven die in andere land- en tuinbouwstreken en andere ar- be i d s v o o r waard en gunstiger werden. Deze omstandigheden waren op haar beurt weer oorzaak, dat de bollenstreek als het wa re een magnetischen invloed uitoefende op tal van arbeiders, die er rich van elders kwamen vestigen. Als men daarbij dan ten slotte nog acht slaat op de aanmerkelijke prijsstij ging van de cultuurgrondende oorzaken daartoe zullen we thans niet bespreken en als gevolg daarvan bezien, dat die cultuurbodem zeer intensief gebruikt wordt, zoodat van in den winter braaklig gend land, zoo goed als geen sprake meer is, dan is wel te bevroeden, dat het getal der werkloozen in den winter moest stij gen. Het aantal losse arbeiders ging met sprongen omhoog en het streven naar in krimping van dat der vaste werkkrachten bestaat nog steeds. Dat is heel beknopt de diagnose van het ziekteverschijnsel. Kunnen de gemeenten dat verschijnsel nu voorkomen? Kunnen zij zulke prophy- iactische maatregelen nemen, dat zij de oorzaken kunnen wegnemen, althans neu traliseeren? Kort en goed mag gezegd worden, dat de gemeenten tegenover die oorzaken machteloos staan. Alleon als er in de gemeenten andere bedrijven zouden zijn, die de in sommige maanden in het bollenbedrijf overtollige werklieden zouden kunnen gebruiken, zou de kwestie eenvoudig zijn. Maar over 't. geheel genomen zijn der gelijke industrieën en bedrijven niet aan wezig. De gemeenten zelf kunnen productieve werkzaamheden, die geschikt door arbei ders uit het bollenbedrijf verricht kunnen worden, verschuiven naar die maanden van werkloosheid. Dat middel wordt ruimschoots toege past, zij het dan ook niet steeds tot voor deel van de werken zelf en zeker niet ten profijt© van de gemeentekassen. Wie èn bij de behandeling der gemeentebegroo- tingen uit deze streek, èn bij de beraad slagingen, die in de gemeenteraden in don zomer gehouden worden, zijn aandacht op het vraagstuk der werkloosheid geves tigd houdt, zal dikwijls zich kunnen ver heugen in de overwegingen, bij voorbaat omtrent een gezonde christelijk-sociale ge meentepolitiek te dezer zake gehouden. Wordt langs dezen, weg bedoeld het spook der werkloosheid te weren, zulke maatregelen hebben toch ook het karak ter van leniging der gevolgen der werk loosheid, daar die werkverruiming wel ©enigszins op werkverschaffing gelijkt. Daarbij komt nog, dat de Gemeenten niet altijd voldoende objecten voor zulke werkverruiming hebben en dus geheel aangewezen zijn op middelen om de ge volgen van werkloosheid te lenigen, dus door therapeutische maatregelen de na- deelen te bestrijden, te koeren als '1 kan. Werkverschaffing door beslist onpro- ductieven arbeid kan alleen nog dit nut hebben, dat. de arbeider onttrokken blijft aan armenzorg. Maar zulke nuttelooze ar beid zal den fioren werkman evenmin in zijn gevoel bevredigen. Er bestaat gelukkig de verzekering te gen werkloosheid, die den arbeider een recht waarborgt op eenige inkomsten en waarvoor ook de gemeenten in de bloem bollenstreek wij kennen er geen, die zich onthoudt, zich aanzienlijke uitga ven moeten getroosten. Maar ook die uitkeeringen zijn niet steeds voldoende; de lange winter, dien we achter ons hebben leerde dat buiten gewoon. De gemeenten zullen dus toch steeds nog moeten zorgen. En dat wordt dan nog grootere bemoeilijking voor de oplossing van een probleem, dat reeds zoovele zorgen van de gemeentebesturen vraagt. Of er dan geen omstandigheden zijn, die deze zorgen vermildoren en de fierheid van den goeden arbeider sterken kunnen. Ongetwijfeld bestaan ze. Daar is op de allereerste plaats het vrijwillig sparen van den arbeider c/i op do tweede plaats zou tot spaardwang toe vlucht gezocht kunnen worden. Aan dit laatste zijn bezwaren verbon den, die niet licht te achten zijn. Immers hierdoor zou het eigendomsrecht geweld worden aangedaan, wat voorkomen dient te worden. Waar het hier werkloosheid tengevolge van seizoenarbeid betreft, zou toch de goede weg tot sparen gevonden kunnen worden. Immers de loonen, in lossen dienst gedurende het. werkseizoen toegelegd, zijn van dien aard, dat zelfs zonder een zuinig leven, toch nog wel kan worden overge legd. Daarom juichen wij het zoozeer toe, dat de betrokken vakorganisaties aange zocht worden in de studiecommissie bo vengenoemd zitting te willen nemen. Wel licht dat dan nog ook als middel tot leni ging van de nadeelige gevolgen van werk loosheid eenigen invloed op het sparen kan worden uitgeoefend, een invloed, die tot vrijwilligheid iu 't op zij leggen van ruim verdiend geld voor den winter aanspoort en ze tot wezenlijken practijk doet bren gen. 't Zijn enkele opmerkingen, die op dit uitgebreide terrein der werkloosheid en haar voorkoming, bestrijding en leniging zijn gemaakt. Wellicht, dat het groote vraagstuk nu reeds bij de betrokkenen, vooral bij de betrokken arbeiders in de besprekingen in de vakvereenigingen betrokken worden. 't Vormt alles een brandende kwestie voor de geheele streek, voor de gemeen ten, voor de patroons en voor de arbei ders. G. BULTEN. V o o r h o u t. BUITENL. BERICHTEN INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. ONGELUKKEN. Uit den trein -gevallen. Gistermorgen werd langs den spoordijk bij Furstenberg aan de Oder het lijk van een ongeveer 40-jarigen man gevonden, die waarschijnlijk uit een trein is gevallen. Aangezien hij nog een armbaod-horloge droeg, neemt men aan, dat er geen sprake van DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstraat, hoek Spui De mijn-ongelukken in Neder-Silezië. De bedrijfsraden der mijnindustrie van Neder-Silezië hebben gisteren een verga dering gehouden, om het ^buitengewoon groote aanbal ongelukken te bespreken, dat zich in den mijnbouw van Neder-Silezië voordoet. Het aantal ongevallen is belangrijk hoo- ger dan in het Roer-gebied en ook hooger dan het gemiddelde aantal ongevallen bij de Pruisische staatsmijnen. Er werd op gewezen dat de vorige week te Waldenburg reeds het 75ste slachtoffer in den mijnbouw om het leven i« gekomen. Verlangd wordt, een wijziging van de be slaande verordeningen. Twee Alpenisten gedood. Drie jongemannen uit Lausanne, die van Znial uit een tocht hadden ondernomen om den Monte Borso (12058 voet) te bestij gen, kwamen te vallen en stortten in de diepte. Twee hunner werden gedood, de derde werd ernstig gewond. Men hoopt echter hem in 't leven te houden. Noodweer in den Kaukasus. Naar uit Moscou wordt gemeld, zijn ver schillende dorpen in den Noordelijken Kau kasus geteisterd door regens, die den om vang van wolkbreuken aannamen, en ge paard gingen met hagelbuien, wa%rbij stce- nen ter grootte van kippeneieren uit do luchtvielen. Wijnbergen en aanplantingen zijn ver nield, terwijl tevens talrijke huizen door dit ontzettend bombardement verwoest werden. Verscheidene personen zijn door hagel- steenen gewond. Zij moesten in de hospita len worden opgenomen. BRAND OP DE GERMAN IA-WERF TE KIEL. .Geweldige schade. Gistermiddag is na het sluiten van den werktijd, te 5,20 uur een geweldige brand uitgebroken op de Germania-Werf van Friedrich Krupp te Kiel. Het vuur ontstond in een der groote, onmiddellijk aan de haven gelegen hallen, waarin zich motoren bevonden. De vlam men grepen snel om zich heen en legden de hal volkomen in asch en uit andere hal len sloegen reeds vlammen. Een geweldige rook golfde over de ha ven en duizenden menschen kwamen aan- gelcopen om het grootsche schouwspel te zien. Ook van een vlak bij dc plaats van d'*n brand staande twintig meter hooge kraan vatten de houten deolen vlam. Brandweer lieden maakten 't houtwerk van het ijzeren geraamte los en w .crpen 't in dc haven, waar hel sissend zonk. Alle plaatselijke beroepsbrandweren on der leiding van den brandweercommandant Sibe, geholpen door een drijvende brand spuit en door de vrijwillige brandweer zijn met het blusschingswerk bezig. Gelukkig bevond zich gisteren geen schip op dit ge deelte van de werf in reparatie. Een nader H. N.-telegram uit Kiel meldt De brand ontstond in een groote hal en breidde zich daar het hout met olie was doordrenkt, zeer snel uit. De telefoon was dan ook onbruikbaar, toen men de brand weer wilde waarschuwen. Het dak van de hal is voor het grootste gedeelte ingestort. Kort na het uitbreken van de brand hadden twee kleine ontploffingen plaats, vermoedelijk van twee cylinders met sa mengeperste lucht. Voor de brandweer was de toestand af en toe zeer gevaarlijk daar rich op het ter rein ook een opslagplaats van carbid be vond, die beschermd moest worden. Tegen 7 uur was echter het voornaamste gevaar bedwongen, hoewel uit enkele brandhaarden af en toe nog vlammen op stegen. Twaalf Dieselmotoren, die voor Manilla bestemd waren, zijn zwaar bescha digd en gedeeltelijk geheel vernield. De schade is nog niet te overzien, doch wordt in de millioenen marken geraamd. Dc oorzaak is vermoedelijk kortsluiting of zelfontbranding van materiaal. Groote branden. Ontploffing'in een fabriek te B o r de a ii x. In een fabriek te Bordeaux is gisteren een gascompressor ontploft met het gevolg dat een arbeider en een meesterknecht door de uitstroomende gassen werden ge dood, terwijl twee arbeiders door de stuk ken ijzer, die weggeslingerd werden, ern stig gewond werden. Enkele jonge meisjes, die in de fabriek werkten, zijn met verschijnselen van gas vergiftiging naar het ziekenhuis gebracht. Ontploffing te Par ij s. In een conserven- en chocoladefabriek te Parijs vond gistermiddag een ontploffing plaats. Men vreest, dat een aantal slacht offers te betreuren is. Op een landgoed. Op het goed Buschenhagen in de buuri van Stralsund is gisternacht om half twaalf in een woning van een arbeider brand uit gebroken. die spoedig op andere gebouwen oversloeg. Toen de brandweer uit Stralsund aankwam, stonden reeds vier gebouwen in vlam. Deze waren niet meer te redden. Acht huisgezinnen zijn daardoor dakloos geworden. Zij lijden aanzienlijke schade, omdat het meubilair en de verloren gegane oogst voorrad en nief verzekerd waren. Te Valencia. In de buurt, van Valencia is een fabriek door een ontploffing verwoest. Men vreest dat 20 arbeiders onder de puinhoopen be graven rijn. Storing in Antwerpen's electriciteits- voorziening. Verkeer en bedrijven ontregeld. Gisteren omstreeks half negen is er een ernstige storing ontstaan in de electrische centrale der Maatschappij de l'Escaut, die heel Antwerpen en omgeving van elcctrisch licht en drijfkracht voorziet. Door een defect aan één der olieschake laars ontstond er kortsluiting, waardoor 8 dynamo's verbrandden. Het begin van brand werd door perso neel gebluscht. Door dit voorval werd bijna geheel Ant werpen en de omliggende streek in het duister gehuld. De electrische trams konden niet meer rijden en verscheidene bedrijven moesten worden stopgezet. Enkele bladen konden niet verschijnen. Hedenmorgen was de toestand nog al tijd dezelfde. Natuurlijk bracht zulks een groote ver warring in het verkeer teweeg. Vele fabrieken en inrichtingen waren tot werkloosheid gedoemd. Op de centrale wordt hard gewerkt om de schade zoo spoedig mogelijk te herstel len en men hoopt vandaag nog daarmee gereed te komen. Misdadig New-York. Op de achterbank van een op de Fifth Avenue te New-York staanden auto is het met kogels doorzeefde lijk gevonden van een persoon, die het slachtoffer van duiste re elementen is geworden. Een gevaarlijke passagier. De Times of India meldt, dat een In disch passagier, wiens bagage gisteren door de politie bij aankomst op het station vaa Bhusaval van do Great Indian Peninsular Railway (Britsoh-Indië) werd doorzocht, plotseling een revolver trok en op de poli tie schoot. Gelukkig werd niemand ernstig gewond. De passagier en zijn metgezel werden gearresteerd. 'Medegedeeld wordt, dat in hun bagage, die vorder werd on derzocht, twee bommen werden gevonden. Een merkwaardige gift aan den Paus. De correspondent van de „Times"' meldt uit de Vaticaansclie stad, dat de Paus van pelgrims uit Ti vol i een treffend bewijs van aanhankelijkheid, dat hem toch iet wat in verlegenheid bracht, ontving. Acht man droegen n.l. een pompoenachtige plant van een gewicht van 300 K.G. het Vaticaan binnen. In de vrucht van deze pizzulello, een specialiteit van die streek, was de figuur van een koepel der St. Pieter gesneden. Pius XI bewonderde de gift en de ver nuftigheid der schenkers, wien Hij zijn ze gen gaf. Waar geen geld voor is. De tooneelspeelater Hedwig Wangel heeft zich, naar zij in de „Vossischo Zei- tung" meedeelt, genoodzaakt gezien het door haar gestichte tehuis voor vrouwelijke ontslagen gevangenen te Hubortushöhc te Storkow te sluiten tengevolge van finan cieelo moeilijkheden. In den laatsten tijd had zij op 4800 stations aanplakbiljetten laten aanbrengen met het verzoek om een jaarlijksche bijdrage van drie mark. Nog geen tien menschen voldeden eraan. Ned. Ocst-Indië Planter door koelie doodgestoken. Drama op een rubber- ondememing in Djcmber. Aneta seint uit Koerabaja: Gistermor gen is op de onderneming Doerdjo van de Djember Rubber Estates' Limited, wier zetel te Londen gevestigd is, een Britsche planter, de heer R. A. Heining, vermoord door een Madoerceschen koelie. Dc moord werd gepleegd met een mes, dat de koelie, den heer Heming plotseling in diens rug stak na een korte woordenwisseling tus schen hem en den planter. Dc reden tot de daad is niet bekend. De heer Heming vond nog dc kracht zijn revolver te trekken en zich te verdedigen. Hij loste een schot op den koelie, waar door deze zeer ernstig gewond werd. Terwijl hij reeds zieltoogde verklaarde de heer Heming aan den administrateur van de onderneming: „Ik heb hem niets gedaan". De heer Heining was reeds acht jaar werkzaam in Djember. Omtrent hem was niets onaangenaams bekend. Hij laat een weduwe en kind achter op de onderne ming. De brand in Goenoeng Batoe. M e e r d a n twee m i 11 i o e n schade. Aneta seint uit Palcmbang: Officieel wordt gemeld, dat te Goenoeng Batoe 266 huizen zijn verbrand, benevens een marga- balai en moskee. Dc schade aan de hui zen veroorzaakt bedraagt 825.247 gulden en de totale schade 2.050.889. Sommige menschen zijn van welgesteld ineens dood arm geworden. Achttien uur na den brand ving het gou vernement aan met het gratis verstrekken van rijst, welke verstrekking thans om gezet is in werkverschaffing. HILLEG0M. Begrafenis Notaris D. Boddeus. Gis termiddag had onder buitengewone deel neming de teraardebestelling plaats van wijlen den wcled.gestr. heer D. Boddeus. Notaris te Hillegom. Bij deze droeve plechtigheid waren o.m. tegenwoordig: Burgemeester en Wethou ders van Hillegom en de Gemeente-Secre taris: een deputatie van den Kerkcraad der Ger. Gemeente, idem der Alg. Ver. van Bloembollencultuur; idem der Veiling vereeniging „Hillegom"; idem van der Vrijwilligen Landstorm. Verder: eollega's van Notaris Boddeus o. m. do lieer C. J. F. Dolk, notaris le Berlicuni, voorheen can- didaat-notaris bij den overledone; Ds. J. H. van Herksen, predikant der Ger.' Kerk te Ermolo. voorheen alhier. Van Schiedam, waar Notaris Boddeus 15 jaar werkzaam was, waren tegenwoor dig: de waarn. Burgemeester Ir. C. Hout man en Weth. Mr. M. van Velzen en de Gem. Secretaris Mr. V. Sickinga; verdei 2 Regenten van het St. Jacob Gasthuis in die stad; Notaris Hoek en de heer Blij- dorp, als vertegenwoordigers der A. R. Kicsvereeniging aldaar: do voorzitter der A. R. Kamerfractie, Mr. G. van Baaren, Burgemeester van Delft; 4 Hoofdambte naren, die onder het. Wethouderschap van den heer Boddeus in functie waren; Drs. Goslinga, Inspecteur van hot Gemeente lijk onderwijs; de hoeren J. Karstens en P. Bout Jr., vertegenwoordigend de Ka- merlrioskring Leiden der A. R. Staatspar tij e. a. De stoet nam onder klokgelui den weg vanaf do villa „Aurora" aan de Van Wa- verenstraatStationswegVan den Ende laan (voorbij het Kantoor van den Overle dene)Wilhelminalaan Do lijkkist was slechts gedokt door een eenvoudige palmtak met lint, waarop: „Tot weerziens, beste Man en lieve Vader; aan de andere zijde„Zalig zijn de doo- den, die in den Heer sterven." Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. .T. F. Jonkers van Schiedam, door Mr. M. van Vol zen namens het Ge meentebestuur van Schiedam; door Nota ris Hoek namens de A. R. Kies vereeniging; door Ds. Van Herksen namens de inwoners van Hillegomdoor don lieer Lindeman namens de Ver. Chr. Hulpbetoon (Sonne- vanck ter Bestrijding der T. B. C.); door Dr. Hekman uit Rotterdam namens de Ver. der Rotterdamscho Chr. H. B. S.. Een broer van den overledenen dankte in zeer gevoelvolle bewoordingen voor de eer den overledene bewezen. Opening slachthuis. Het. Openbaar Slachthuis alhier zal op Vrijdag 20 dezer officieel in gebruik worden genomen des namiddags te 3 uur. LISSE. Toelatingsexamen Rijkstuinbouwschool. Geslaagd bij het op 10 en 11 September 1025) gehouden toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembol lenteelt te Lissc: P. G. W. v. d. Berg, Noordwijkerhout; J. W. D e k k e r, Zaan dam; P. N. van Eedcn, Noordwjjw; J. H. Goslinga, Leiden; H. H. Hulsman, Nieuwersluis; J. Insbriicker, Scheve- ningen; B. de Jong, Wester Nijkerk (Fcrweradeel); S. de 'Jong, Oude Wete ring; B. D. D. M. Kapte y n, Th. Ver- de gaal, Sassenheim; C. Klein, Utrecht; B. Korsten, Heemstede; W. Montagnc, Lisse; A. Noordhock, Bodegraven; H. A. Poen, Haarlem; D. F. Ruytor Bloemcn- daal; W. Ten sen, Nieuw-Vennep; C. >S. M. Vcrdegaal, Voorhout; W. J. C. Ver- li a r e n, Amsterdam. De gespatieerde candidaton zijn toege laten tot Klasse II. Afgewezen werden vier candidaten. Na afgelegd herexamen werden nog tot de tweede klasse bevorderd: X. Frijlink, A. Koning, Sassenheim; D. H. Philippo, Heemstede; G. v. d. Zaal, Lisse. Tot de derde klasse werden na afgelegd herexamen bevorderd: H. Hogewoning, Oegstgeest; N. Meyno Akersloot; G. Ver- dcgaal Aerdenhout» TER-AAR. Bemaling Noord-Eind en Geerpolder. Deze week werd in het café van den heer D. Ho ogend ijk te Langeraar écn vergade ring gehouden van Stemgerechtigde Inge landen van den Noord-Kind en Geerpolder De Voorz., de heer C. de Boer, opende inet een woord van welkom tot de. aanwezigen. Het onderwerp betrof in hoofdzaak de be maling van de Afdamming. Op een vori ge vergadering is besloten daar een Ame- rikaansche Windmolen te plaatsen en de meening van het Bestuur is, dat, met het nog op het vergevorderd seizoen, men hiermee wachten moet tot hot a.s. voor jaar. Het bestaande molentje zou dan her steld moeten worden, waarvan de koslcn niet veel zullen bedragen. Na wederzijd- sehe bespreking ging de vergadering hier mede accoord. Tot bestuurslid van den leerpolder werd wegens ziekte van don heer Arn. van Zwieten, mot 43 stemmen gekozen de heer S. A. Hoogervorst Pzn. Verder werden er nog eenige puntjes be sproken, waarna do Voorz. dc vergadering sloot. VALKENBURG. Paardenmarkt. Gisteren had de jaar lijksche paardenmarkt plaats. Ook hier is goed merkbaar, dat de auto's de parite «len in hevige mate paan verdringen. Het is nog niet zoovele jaren geleden, dat de «uivoer uit ruim 600 stuks bestond en dat er een zeer levendige handel was. Trouwens de Valkenburgsche Paarden markt was tot ver buiten de grenzen be kend. Doch dc glorie is voorbij. De aan voer bestond gisteren uit ruim 150 stuks. We vreezen dat het in de toekomst nog lager zal worden

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11