20ste Jaargang MAANDAG 9 SEPTEMBER 1929 No. 6278 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LUCHTVAART DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten Jioogste 30 woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen VOLKENBOND DE TIENDE V.B.-VERG ADER ING. Griekenland vredescentrum. Pacifistische rede van V enizelos. De eerste week der volkenbondsvergade ring is zeer gunstig geweest voor de ge dachte der verplichte internationale recht spraak, daar niet minder dan zes staten beloofd hebben nog deze maand de ver plichte onderwerping van alle rechtsge schillen aan het Haagsche Hof te zullen aanvaarden, n.l. Engeland, Britsch-Indië, Canada, Frankrijk, Peru en Griekenland. Verder heeft Venizelos Zaterdag met nadruk verklaard, dat hij zijn best zal doen, onmiddellijk na terugkeer te Athene van de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden de goedkeuring te verkijgen voor de toetreding van Griekenland ook tot de algemeene acte voor vreedzame be slechting van internationale geschillen. De rede van Venizelos was van opval lend pacifistische strekking en ten zeerste werd toegejuicht zijn verklaring, dat Grie kenland definitief afstand heeft gedaan van ieder verlangen naar gebieds-uitbrei- ding, hoezeer ook de nationale aspiraties na den wereldoorlog onvervuld zijn geble- Doch boven het voordeel van eventueele grenswijziging staat voor Griekenland het behoud van den vrede, zaodat de Grieksche regeering zich beijveren zal, Griekenland, tot 'n centrum van rust op den Balkan te maken. De Spaansche gedelegeerde Quinones de Leon behoefde geen toezegging meer te doen van de onderteekening der faculta tieve clausule, aangezien Spanje die ver leden jaar geratificeerd heeft. Quinones sprak evenals Venizelos en ook Woldema ras woorden van gelubwensch aan het adres van de staatslieden die te 's Graven- hage zoo gelukkig gewerkt hadden. Woldemaras uitte de hoop, dat in het tweede tiental jaren de problemen van Oost-Europa op even gelukkige wijze zou den geregeld worden als die van West- Europa in de eerste tien jaren van het be staan van den volkenbond. Hij uitte zijn sympathie met het denkbeeld van Briand om over te gaan tot de stichting van de vereenigde staten van Europa en bracht tenslotte eenigszins sarcastisch in herin nering dat hij (Woldemaras) zelf verleden jaar reeds een dergelijke motie had inge diend als Henderson nu gedaan had over de aanpassing van het volkenbondsverdrag aan het Kellogg-pact. Men vond verleden jaar zijn motie nog ontijdig. Woldemaras verheugde zich er over, dat zijn denkbeeld, nu dit van andere zijde op nieuw ter sprake was gebracht, zich meer in de gunst der vergadering mocht ver heugen. Eerste steenlegging Volkenbondspaleis Verloop der plechtigheden. Zaterdagmiddag om vier uur is in het park Ariana de eerste steen gelegd voor het nieuwe volkenbondspaleis. Onder de aanwezige gasten bevonden zich de president van Zwitserland dr. Ro bert Haab, de geheele volkenbondsraad, alle gedelegeerden ter volkenbondsverga dering, de kantonnale en gemeentelijke autoriteiten van Genève, de volkenbonds journalisten en de vijf architecten, die in de laatste jaren aan het bouwplan gewerkt hadden. Buiten het afgezette gedeelte was een talrijk publiek aanwezig. Om 4 uur heeft mr. Eric Drummond de aanwezigen welkom geheeten, waarbij hij in het bijzonder het woord richtte tot vier mannen, die aanwezig waren en reeds in 1919 te Parijs het volkenbondsverdrag had den uitgewerkt, ni. Lord Robert Cecil, Paul Hymans, Scialoja en Venizelos. Hij herdacht ook drie groote dooden: president Wilson, Léon Bourgois en Hjal- ffiar Branting, terwijl hij het vertrouwen uitsprak, dat twee mannen, die in de eer ste jaren van den volkenbond in de eerste gelederen gestaan hadden en thans, of schoon nog in leven, hier niet aanwezig konden zijn, toch in him gedachten bij het feest tegenwoordig waren, n.l. lord Balfour en de Japansche graaf Ishü. Vervolgens deelde sir Eric Drummond mede, dat volgens oude gebruiken in de steen was ingemetseld een doos met den volgenden inhoud: een perka-mente acte over den datum der plechtigheid en de na men van alle tegenwoordige volken, terwijl vertalingen van deze acte in de talen van alle landen van den volkenbond daarbij laren gevoegd.' ONTWAPENING Het kruiservraagstuk. Mededeelingen aan Japan, Frankrijk en Italië. Uit New-York wordt gemeld, dat volgens den Washingtonschen correspondent van de „Evening Post" de-Vereenigde Staten een nieuwe nota in zake het kruiser-vraag stuk tot Engeland hebben gericht. Omtrent den oogenblikkelijken stand der onderhandelingen wordt in een bericht uit New-York aan de „Times" gemeld, dat Engeland aan de Vereenigde Staten defi nitief het'recht heeft toegestaan om meer kruisers van 10.000 te bezitten dan de En- gelsche vloot heeft. Aan den anderen kant hebben de Ver eenigde Staten goedgevonden, dat Enge land een grootere kruisertonnenmaat bezit dan de Vereenigde Staten voor zich ver langen. Omtrent de totale tonnenmaat der krui sers is nog niets overeengekomen. Even min heeft een der beide Staten tot nu toe ©enige bindende opvatting uitgesproken over de gevechtswaarde der kruisers van 10.000 ton met 6-duims geschut in verhou ding tot kruisers van 10.000 ton met 8- duims kanonnen. Het Amerikaansche ministerie van ma rine bestudeert op het oogenblik de beide laatste vraagstukken om na te -gaan of hiervoor een formule kan worden gevon den. Pertinax meldt in de „Daily Tel.", dat naar hij van betrouwbare zijde te Genève heeft vernomen, de Amerikaansche regee ring de regeeringen van Frankrijk, Japan en Italië tamelijk uitvoerig op de hoogte heeft gesteld van het verloop der onder handelingen tusschen Londen en Washing ton. Heb voornaamste punt, dat thans bij de besprekingen moetworden beslist, is de omvang van de vlootsterkte, welke voor de pariteit der wederzijdsche vloten de maat staf zal aangeven. President Hoover acht de laatste door Engeland voorgestelde cijfers nog steeds te hoog. DUITSCHLAND gezwegen. Wel wordt uit Nanking gemeld, dat er nieuwe aanvallen zijn gedaan op Dalai-Nor en dat de Russen pontonbrug gen hebben geslagen over de Argoen (de grensrivier tusschen Siberië en West- Mandsjoerije). Uit Kalgan wordt geseind, dat de Rus sen in Buiten-Mongolië alle particuliere auto's en kameelen opeischen. In China stelt het publiek echter meer belang in de binnenlandsche toestanden dan in de verhouding tot sovjet-Rusland. Tsjang Kai-Sjek is gisteren naar Nanking teruggekeerd, waardoor een einde wordt gemaakt aan de geruchten omtrent on- eenigheid tusschen de leden der regee ring, waartoe de langdurige afwezigheid van Tsjang Kai-Sjek. die in .Sjanghai ver toefde, aanleiding had gegeven. Groote ongerustheid is gewekt door de voortdurende aanvragen der noordelijke generaals om geld ten behoeve van de ont binding der legers. De groote vraag is, hoe dit geld gevonden moet worden. Enkele dagen geleden is een leening van 70 mil- lioen dollar uitgeg:ven, do^h tot dusver is daarop niet ingeschreven, da"- de bankiers de waarborgen onvoldoende vonden. Nieuwe gevechten bij Mandsjoeli. Vele dooden en gewonden. Door de Chineesche autoriteiten wordt medegedeeld, dat de sovjet-troepen Vrijdag de Chineesche verdedigingslinie bij Miands- joeli hebben aangevallen. Zij stuitten op hevigen tegenstand. Het gevecht duurde den geheelen dag en aan beide zijden wer den velen gedood en gewond. Ten slotte werden de Bussen teruggeslagen. Aan de zuidoost-grens van Mandsjoerije is gevochten. Bij Pogranitsjnaja is een trein door het ontploffen van een bom ver ongelukt. Een Chine- j is daarbij omgeko- De Amsterdamsche wethouderscrisis. De S. D. A. P. wil weder drie wethoudersplaatsen bez!iebten. daarop steunende maatregelen van be stuur betreffende de arbeidswetgeving, de sociale verzakeringswet-geving en derge lijke. c. de berechting van geschillen ontstaan bij de uitvoering der onder b. bedoelde re gelingen. Bovendien eischen de belangen der groote gezinnen bijzondere zorg, waarvoor, naast andere voorzieningen, een Rijkskin- dertoeslagfonds noodig is: Bij de rij van gemeenten van nieu we raadhuizen zal ook Waalwijk zich voegen. Het gebouw zal verrijzen aan den Zuidhoek, langs den Dijkweg. Het bestuur van de R.-K. Bakkers- patroonsvereeniging te Rotterdam heeft in voorbereiding de oprichting van een in- koopvereeniging voor bak kerspatroon s. HET GOUDEN JUBILEUM VAN KARDINAAL VAN ROSSUM De laatste dag in de hoofdstad. BezoekaanSoestdijk en Bussum. Zaterdagmorgen half acht heeft Z. Em. kardinaal W. van Rossum in de overvolle en rijkversierde kerk van de eerw. paters Redemptoristen aan de Keizerskracht een stille H. Mis opgedragen met assistentie van de zeereerw. paters rector J. v. Baarlo C.-ss.R. en M. Lathouwers C.ss.R. Bij het binnentreden van de kerk van Zijne Eminentie, zong het zangkoor onder leiding van den heer Huybers het „Fidc- lis numque" van wijlen pater Haagh C.ss. C. Onder de H. Mis zong het koor fragmen ten uit de Missa Pontificalis van Perosi, alsmede psalm „Quem ad modum" en den lofzang Ave Maris Stella en de Priester cantate van pater Haagh. De heer Joh. Nelissen zong de solo-partij. Na de Kar dinaalsmis werd een H. Mis van dankzeg ging opgedragen, waarbij Zijne Eminentie tegenwoordig bleef. Daarna heeft Hij zich naar het Begijnhof begeven, waar Z.Em. het gedenkteeken, aldaar opgericht ter gedachtenis aan het. Internat. Eucharis tisch Congres, waarbij de kardinaal Pau selijk Legaat is geweest, bezichtigde. Bij dit bezoek was ook aanwezig de hoogbe jaarde mgr. Eygenraam, die op het Begijn hof verblijf houdt. Na een kort bezoek aan het huis der Bagijnenzusters, verbleef Zijne Eminentie nog in de pastorie van den deken, waar Z. Em. een door Jan Sluyters geschilderd portret van den kardinaal werd getoond. Tegen half een uur arriveert Z. Em. to Bussum voor een bezoek aan den heer A. C. R. Dreesmann, kamerheer van Z. H. den Paus in buitengewonen dienst en vader van den heer W. Dreesmann te Amster dam, alwaar Z.Em. verblijf houdt. Z. Em. kwam van Soestdijk, alwaar de kardinaal een bezoek had afgelegd bij H. M. de Koningin-Moeder. Z. Em. was verge zeld van mgr. dr. B. Eras, terwijl in eon tweede auto gezeten waren de secretaris van Z. Em. pater dr. Drehmans en de gentilhomme de heer Drehmans. Nadat de kardinaal door den heer Drees mann, was verwelkomd, maakten eenige kerkelijke en wereldlijke autoriteiten hun opwachting, w.o. wij opmerkten de zeer eerw. heeren pastoors der drie parochies en hun kapelaans, de burgemeester met zijn echtgenoote, de eerw. Moeder Over ste met twee Zusters en eenige besfcuurs- leden der St. Gerardus Maje'lla Stichting; vorder eenige vrienden van den heer Drees mann, welke allen door prof. Barge, schoon zoon van den heer Dreesmann, werden voorgesteld. Nadat de bezoekers waren vertrokken, werd dc lunch gebruikt, waaraan behalve de familie van den heer Dreesmann mede aanzaten de hoogeerw. pater provinciaal der Redemptoristen, de zeereerw. pater rector van Baarle en de zeereerw. pater Lathouwers van Amsterdam, alsook de drie heeren pastoors van Bussum. Te half vijf werd door den kardinaal een bezoek gebracht aan de St. Gerardus Ma- jella-stichting en daarna aan het St. Olav- huis der Noorsche Missiezusters. Gisteren heeft kardinaal Yan Rossum Amsterdam vaarwel gezegd na er een week vertoefd te hebben. Z. Eminentie is in den loop van den morgen naar Utrecht ver trokken, waar hij de gast zal zijn van den aartsbisschop. Het comité van ontvangst deed den kardinaal uitgeleide tot de grens der gemeente. Woensdag zal Z. Em. kardinaal van Ros sum per auto uit Tilburg te 's Hertogen bosch arriveeren en het middagmaal ge bruiken bij Z. D. H. Mgr. Diepen, aan wel ken maaltijd ook zullen aanzitten de pro vinciaal en de rector der zeereerw. paters Redemptoristen aldaar, wier klooster in VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een gunstige Volkenbondsweek te Ge nève. De eerste steen van het Volkenbonds paleis te Genève gelegd. Nieuwe gevechten aan de Chineesch Russische grens. Groote scheepsramp in Finland. Meer dan 150 dooden. (Buiten!. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Auto op een onbewaakten overweg ge grepen; één doode, één gewonde. (Gem. Berichten, 2de blad). Dr. F. Sassen tot hoogleeraar te Nijme gen benoemd. (Onderwijs, 2de blad). Critieke toestand van onzen eier-uitvoer naar Engeland? (Binn., 2de blad). Een schitterend verloop der R. K. Sport week. (2de blad). den namiddag door Z. Em. zal worden be zocht. Den volgenden dag zal de kardinaal een tegenbezoek brengen aan Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. Zijne Eminentie komt- omstreeks half 4 per auto van Tilburg te Breda. Ook dit bezoek zal een intiem karakter dragen. Pater Proest ernstig ziek. De bekende pater Proest O.P., kapelaan aan de Kerk van het Allorh. Hart. aan do Van Oldenbarnovcltstraat to Rotterdam, die den laatsten tijd aan een ernstige in zinking lijdende was, is uit voorzorg voor zien van de laatste H. Sacramenten. BRITSCH POSTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Op de luchtlijn IndiëEngeland. Drie inzittenden gedood, tw© e ernstig gewond. Uit Karatsji wordt gemeld: Vrijdag is het vliegtuig van den luchtdienst Britsch IndiëEngeland in brand gevlogen, juist toen het te Jask (Perzië, 200 K.M. ten Z.-O. van Bender Abbas) wilde landen. De machine stortte neer en werd geheel vernield. De bestuurder, een ander lid der be manning en een passagier kwamen bij de ramp om het leven, terwijl twee inzitten den ernstige brandwonden opliepen. Dc mail verbrandde volkomen. Vliegmachine stort zich op baders. Twee doodien, vijf gewond. Een watervliegtuig was Zaterdag door benzine-gebrek gedwongen bij Coney Is land, het bekende vermaakstrand van New-York, tc landen. Het toestel kwam bij dc golfbrekers neer, maar had nog zoo veel vaart, dat 't het. strand opvloog, waar zich duizenden bevonden, die de hitte waren ontvlucht. Twee baders wer den gedood, vijf anderen, onder wie de be stuurder van het vliegtuig, werden gewond. Noodlanding van een luchtschip. Het luchtschip „R.K. 27", dat Zaterdag morgen voor een proeftocht van Leipzig naar Maagdenburg was vertrokken moest wegens het uitvallen van een der beide motoren tc LeipzigMoskau een tusschen- landing doen. De stuurman, die zich alleenmet den constructeur aan boord' bevond had het luchtschip reeds aan een boom vastge maakt, toen het met den constructeur aan boord tengevolge van een plotselinge bui werd losgerukt en afdreef in de richting van Thekla, waar de constructeur, door gas uit het luchtschip te laten, kon dalen. Bij de landing werd het luchtschip licht be schadigd. Men denkt het naar het vliegveld te Moskau te brengen om van daar na her stelling do reis voort te zetten. Tien luchtreizigers in zee gestort en verdronken. Uit Boekarest wordt gemeld: Zaterdag is een watervliegtuig op ongeveer 60 K.M. afstand van Constanza tengevolge van een explosie van den motor in de Zwarte Zee gestort. Hierbij kwamen tien inzittenden, w.o. zich de bevelhebber van het Kaukasische leger, generaal Faorian bevond, om het leven. Rechtsradicale actie. Te Oranienburg (ten N. van Berlijn) ont stond Vrijdagavond een bloedige kloppar tij tusschen communisten en nat.-socialis ten. Ettelijke communisten werden ernstig door messteken gewond naar het gasthuis overgebracht. De communist em hadden een vergade ring belegd. Tijdens de rede van den spre ker drongen plotseling 30 a 40 jongelieden in „Hitler-costuum" de zaal binnen, waar zij met messen naar de aanwezigen begon nen te steken. De politie, die in de nabij»- heid was, trad terstond krachtig op, maar kon niet meer beletten, dat het meerendeel der daders in de duisternis ontkwam. Drie deelnemers aan de vergadering hadden diepe messteken en lagen met bloed bedekt op den grond. Anderen hadden kwetsuren opgeloopen door sla gen met gummistokken en bierpotten. Eenaanvalop het bureau van de „V o r w arts". Naar de „Vorwarts" meldt, heeft een troep in uniform gekleede Hakenkreuzler de ruiten van zijn bureaux ingeslagen. Ook een botsing te München. In een door de communisten te Mün chen belegde vergadering, met het doel een communistische vereeniging op te richten, ontstond, naar het W. B. meldt, gister avond een hevige botsing tusschen de deel nemers en een groot aantal nat.-socialis- ten, die de zaal waren binnengekomen. De meubelen weTden grootendeels vernield, een groot aantal personen liep verwondin gen op. De politie herstelde de orde. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. De besprekingen te Berlijn geschorst? In de laatste paar weken is te' Sjanghai een volkomen stilzwijgen bewaard omtrent de verhouding tusschen Rusland en China» Alleen werd medegedeeld, dat de bespre kingen in Berlijn tijdelijk zijn opgeschort, omdat de Chineesche gezant te Berlijn Tsjang Tso-Ping zich te Genève bevindt. Uit een bericht van een persagent schap, dat beide partijen wel spoedig tot elkaar zullen moeten komen,wegens de zware verliezen, die worden geleden door het sluiten van het grensverkeer, blijkt onder tusschen wel uit welken hoek de wind waait. Volgens de meening van welingelich te Chineezen hoopt sovjet-Rusland door het- sluiten van de grens China er toe te dwingen den Oost-Chineeschen spoorweg terug te geven. De nadeelen van den toe stand worden door den Chineeschen handel in elk geval zwaar gevoeld. Over de nieuwe Russische nota wordt Gisteravond heeft de federatie der S. D. A. P. te Amsterdam, dat zijn de bestuur ders der verschillende afdeelingen aldaar, met de sociaal-dem. raadsfractie verga derd over de wethouderscrisis. De vraag was aan de orde of de soc.-dem. fractie aan de samenstelling van het nieuw te vormen college van B. en W. zal deelne men, zoo ja, onder welke voorwaarden. Na een gedachténwisseling, die van half acht tot half twaalf heeft geduurd, heeft, naar het „Hbld." mededeelt-, de federatie be sloten aan de ledenvergadering te advi- seeren, dat haar raadsfractie zich bij de a.s. onderhandelingen bereid zou verklaren met drie wethouders in het college zitting te nemen, mits dat een overwegend demo cratisch karakter zou dragen en over be paalde punten met de samenwerkende bur gerlijke groepen overeenstemming zou zijn te verkrijgen. De heer Ter Haar (Christ. Hist.) afge treden wethouder, wil zich niet meer voor het wethouderschap beschikbaar stellen. Zijn fractie, die dit betreurt, heeft zich daarbij nog niet neergelegd. De Christ. Hist, raadsfractie is bereid mee te werken aan een Dagelijksch Be stuur, bestaande uit 3 socialistische wet houders, 1 Christ. Hist., 1 Vrijz. Dem. en 1 R. Kath. of liberaal; de Chr. Hist, moe ten de S. D. A. P.'sche voorwaarden, die zeer vérgaand zijoi, echter nog overwegen. De wenschen der Katholieke arbeiders. Een brief aan den M i n i s t e r-P resident. Door het R. K. Werkliedenverbond is een schrijven gericht aan den Voorzitter van den Ministerraad, waarin de aandacht verzocht wordt op eenige wenschen, die speciaa-l door de Katholiek georganiseerde arbeiders worden gekoesterd. Bijzonder wordt gewezen op de urgentie van enkele punten, zooals de noodzakelijkheid, dat de wet, de gelegenheid scheppe, dat onder Rijkstoezicht en regeling der Overheid, voor zoover deze regeling voor het alge meen belang en voor de bescherming van kinderen en jeugdige personen geëischt wordt, bij het bedrijfsleven belanghebben de groepen hare verhouding zelf regelen, die regelingen, alsmede de onmisbare wet telijke regelingen zelf uitvoeren of aan de uitvoering deelnemen, en deelnemen aan do berechting der daaruit gerezen ge schillen. Ter uitvoering hiervan wordt opgedra gen: a. het verstrekken van advies in den ruimsten zin. ten aanzien van alle sociaal- economische aangelegenheden het bedrijf betreffende, zoowel aan de overheid als aan de organisaties van belanghebbenden. b. het uitvoeren of deelnemen aan de uitvoering van wettelijke regelingen en

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1