DE NIEUWBOUW DER R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES LAND- EN TUINBOUW Vacantie in Frankrijk DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 De historie der bestaande school UITBREIDING AAN HET GALGEWATER Eert mooie en practische inrichting voor vakonderwijs fTTvTTooTTTrT ----- "jm 3 UT ~3 1 T L Lil U L A A ®,s:i 3§r 3ï?; 1: n tyïïW1)'5] Het vooraanzicht van het gebouw, op de foto aansluitend bij het gebouw van de Nederfandsche Bank aan de zijde van het Galgewater Velen zullen er zijn, die het. wagen te betwijfelen als zij vernemen, dat in de lt. K. Vakschool voor meisjes, in het oude, zij het dan ook ruime heerenhuis van hot Noordeinde in het afgeloopen jaar aan 1010 meisjes onderwijs werd gegeven. Dat is ook bijna niet t.e gelooven en toch is het een onloochenbaar feit. De E. Iv. Vakschool voor meisjes te Lei den is hier genoegzaam en ter goeder naam bekend, maar dat aantal van 1010 leer lingen in één jaar* tijd zal toch nog wol zeer velen van verbazing een oogenblik doen verstommen. De uitbreiding of beter gezegd de nieuwbouw dezer school is dan ook geen overbodige weelde, of luxe en toen wij van de architecten, de heeren L. en Ir. Jan v. d. Laan, de noodige inlichtingen en een vak kundige en duidelijke uiteenzetting had den gekregen over het nieuwe gebouw, dat aan hel. Galgewater zal "worden opgetrok ken, meenden wij goed te doen ook eens met, de directrice mevrouw M. C. van Oerle-Nipper te gaan praten over de ge schiedenis en inrichting der bestaande school, om zoodoende van de geschiedenis van dit R. Iv. Vakonderwijs een volledig beeld te kunnen geven. De directrice ontving óns zeer welwil lend en vertelde ons de geheele geschie denis van het ontstaan en de ontwikkeling der school van 1 October 1911 af tot nu toe. De geschiedenis der school. Zooals gezegd werd de huidige school, gegroeid uit het Zita-patroaaat, opgericht 1 October 1911, waarvoor wel op de eerste plaats dank mag worden gebracht aan het bestuur der Zita-Vereeniging en haar emi- nenten voorzitter, den weleerwaarden Pa ter Bouters. In 1917 werd het onderwijs aan het pa tronaat gereorganiseerd en wel zoo, dat van toen af het onderwijs werd ge geven door gediplomeerde leerkrachten. Er werden Rijks-, gemeentelijke- en provin ciale subsidies aangevraagd, waardoor het in 191S, toen de eerste subsidie werd ver leend, "mogelijk werd de patronaatsschool tot een dagschool uit te breiden. Maar.dat bedrag der verleende sub sidie was in het begin maar klein en daar mede waren de financieele moeilijkheden omgekeerd evenredig. Maar er werd gear beid met moed en volharding, zoodat er tenslotte ©en huishoud- en industrieschool totstand is gekomen, die niet. alleen om haar gedegen onderwijs eerbied afdwingt, maar bo.vendien juist daarom een weldaad is voor Leiden en omgeving. Vooral aan mevr. M. C. van Oerle-Nip per, die- van de oprichting af tot nu toe de ijverige en bekwame directrice dezer school is geweest, komt hiervoor een bij zonder woord van waardeering en lof toe. 1 September 1918 werd aangevangen met de opleiding tot huishoudkundige, hulp in de huishouding en linnen- en costuum- naaien en reeds eenige maanden later ook met de vooropleiding voor de lagere acte onderwijzeres in koken en voedingsleer, huishoudkunde en waschbehandeling. In Mei 1920 slaagden voor deze acte de eerste zes leerlingen en wel 3 voor on derwijzeres koken en voedingsleer en 3 voor het onderwijs in huishoudkunde en •waschbehandeling. Reeds dadelijk bij den aanvang van de dagschool moesten er eenige lokalen wor den gehuurd iu het bestaande Zitu-gebouw, waar intusscheir ook esn groote nieuwe keu ken was gebouwd. En reeds bij liet begin van het schooljaar 19191920 was het aan tal leerlingen zoozeer gestegen en werd de behoefte aan ruimte voor interne leer lingen van elders komende en die hier haar opleiding voor leerares wenschten te ont vangen, zoo ernstig gevoeld, dat naar een oplossing voor dit gebrek aan ruimte moest worden gezocht. Toen men dan ook in Mei 1920 de be schikking over het geheele Zita-gebouw kon krijgen, werd hiertoe aanstonds over gegaan, zoodat men naast betere onder- wijslokalen ook meer ruimte voor de in terne leerlingen kreeg. In 1921 warpn de eerste leerlingen klaar voor het leerares-examen in koken, voe dingsleer, huishoudkunde en waschbehan deling. De groote vlucht en de snelle groei, die de school van toen af gemaakt heeft, kan worden afgeleid uit den groei van het aantal leerlingen, dat de school bezocht en dat in 1918 159 bedragend in 1921 reeds gestegen was tot 558 en thans in het afge loopen jaar 1010 bedroeg. Was de ruimte in 1921 nog voldoende, deze snelle uitbreiding en de onverwacht snelle groei van het aantal leerlingen vroeg steeds meer onderwijsruimte en ook meer onderwij.sgelegenheid voor internen. Gedachtig de spreuk: de aanhouder wint, werd onophoudelijk bij den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aangeklopt, om toestemming tot uit breiding van de gebouwen. Herhaaldelijk werden er plannen gemaakt en geteekend en tenslotte ontving men van den minister toestemming tot nog maar kleine verbou wingen, die echter voor de eerstkomende jaren nog geen oplossing brachten. Nadat tenslotte in 1926 de bestaande schoolgebcuwen door de medewerking van de ministers van O., Iv. en W. en Finan ciën eigendom der school waren geworden, namen cok de plannen een rasteren vorm aan. Aanvankelijk werd in een gedeeltelij ken nieuwbouw toegestemd, tot in Decem ber 1928 de verheugende mededeeling kwam. dat het. voorgelegde plan in zijn geheel mocht worden uitgevoerd. De nieuwbouw. De plannen zijn dus gereed en door de architecten de heeren L. en Ir. Jan van der Laan reeds gedetailleerd uitgewerkt. Om hieromtrent onze lezers en de be langstellenden in het onderwijs der R. K. Vakschool volledig tc kunnen inlichten, had den wij een onderhoud met. Ir. Jan A. van der Laan, die ons aan de hand der teeke- ningen de inrichting der nieuwe gebouwen uitvoerig uiteenzette. De nieuwbouw der R. K. Vakschool zal plaats hebben aan het Galgewater, waar het front van liet nieuwe gebouw zal ver rijzen. De uiterlijke bouw zal zooveel mo gelijk aansluiten bij de architectuur der Nederlandsche Bank, aan welk gebouw de nieuwe school zal aansluiten, niet alleen materieel -maar ook in. bouw en lijn. Op de plaats waar het nieuwe gebouw zal verrijzen, wordt de ingang aan het Gal gewater niet in het 'midden aangebracht, maar meer naar links, dus naar den kant van het Kort Rapenburg, zoodat de hoofd ingang geprojecteerd ligt op de as van de Steen straat. Boyen de ingang wordt een ingebouwd balcon aangebracht, terwijl daarboven hét dak gedekt wordt door een klein, sobergelijnd, mooi torentje. Wat de inrichting van het gebouw betreft kan gezegd worden, dat de architecten alle onnoodige opschik hebben vermeden en hoofdzakelijk gelet hebben op eenvoud en practischen zin. Allereerst moest bij den bouw rekening worden gehouden met het feit dat het Noordeinde 90 c.M. hooger ligt dan het Galge water. Hierdoor waren de architecten echter in de gelegenheid aan de voorzijde van den nieuwbouw aan het Galgewater een souster- rain te maken, dat vele practische moge lijkheden opleverde. Zoo bevinden zich in het sousterrain links van den ingang de conciergekanier met daarachter een rijwiel berging en rechts een kleine spreekkamer. Rechts, uitkomend op een dwarsgang, die door de lengte van het gebouw loopt, bevinden zich diverse garderobes, terwijl tevens in het sousterrain de ruimte is voor centrale verwarming. Vanuit het souster rain komt men met- een paar trappen ge lijkvloers, op gelijke hoogte dus met het Noordeinde. Achter de vestibule met het trappenhuis is links iets hooger de cen trale hal gelegen, links van deze hal de directiekamer met feeraressen kamer en administratie, zoodat deze buiten het ver keer der school gelegen zijn. Alle lokalen, die rechts van den hoofd ingang aan het Galgewater gelegen zijn komen uit op een gang, die grenst aan den tuin. Hier worden twee nieuwe groote keukens ingericht, e>en laboratorium-keu ken, die hoefijzervormig wordt ingericht, zoodat. iedere leerling als liet ware een eigen keuken heeft. De tweede leuken is een z.g. familiekeuken, die in vieren is verdeeld. Tusschen de beide keukens be vindt zich een provisieruimte en eronder zijn provisiekelders. Een groot voordeel dat de ligging dezer keukens biedt, is het feit, dat. zij op het Noorden zijn gelegen, zoodat er steeds een natuurlijke koelte is. Aan de achterzijde der benedenverdieping bevinden zich tenslot te enkele theorielokalen, bestuurskamer, magazijn en toiletten. Van de achterzijde loopt een verbindingsgang naar de derde keuken in het bestaande gebouw. Op de le verdieping bevinden zich even eens aan de voorzijde, een waschlokaal, droogruimte, strijklokalen en twee huis- houdkunde-lokalen met tusschenliggendo magazijnen, terwijl op die verdieping aan de tuinzijde een theorielokaal ligt, dat amphitheatersgewijze wordt ingericht. Op de tweede verdieping bevinden zich de ateliers voor handwerken, costuum- naaien en teekenen. Om voor deze lokaliteiten, die nu na tuurlijk eveneens op het Noorden liggen, toch het licht, en de warmte van de Zuid zijde te krijgen, worden in het dak licht ramen gemaakt, zoodat. het zonnelicht door glas in den zoldervloer deze ateliers kan binnenvallen. De lokalen op deze verdie ping zijn bovendien door harmonicadeuren verbonden, zoodat hiervan een groote zaal kan werden gemaakt, die als tentoonstel lingszaal of feestzaal kan worden inge richt. Tevens zal dan deze zaal voor te houden retraites kunnen worden gebruikt. Binnen korten tijd zal met dezen nieuw bouw een aanvang worden gemaakt. Het bestaande gebouw zal dan voornamelijk voor de interne leerlingen worden inge richt, zoodat men dan circa 25 internen behoorlijk zal kunnen huisvesten. Waar van de 1010 leerlingen, die in het afgeloopen jaar de school bezochten pl.m. 350 leerlingen de school reeds geheele da gen bezochten, twijfelen wij er niet aan of deze inrichting, die zooveel nut voor het maatschappelijk leven afwerpt, zal, als maal de vlag boven de nieuwbouw gewap perd zal hebben, een nog glorieuzer toe komst tegemoet gaan. De tomatenteelt niet loonend? Uit Beverwijk komen alarmeerende be richten over de tomatenteelt. Wanneer de prijzen aldaar nog meer zullen zakken, dan is de teelt niet loonend meer, maar moet er geld bij. Bovendien komt iii ver schillende warenhuizen het euvel voor, dat de vruchten in een onrijpen toestand gaan scheuren, zoodat deze waardeloos zijn. Een nieuwe roos. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Zaterdag 7 Sept. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r 1071 M.) Uitsl. K.R.O.-Uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert, door het. K.R.O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kindéruurtjc. 3.30—5.00 Alg. Inleiding Cursussen Es peranto en Engelsch. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.000.45 Gramofoonmuziek. 6.457.00 Journalistiek weekoverzicht. 7.007.30 Lezing over elcctrieiteit. 7.308.00 Lezing over: De Melaatsch- heid in het Algemeen. 8.009.00 Kamermuziek. Sopraan, bari ton, viola da gamba, piano. 9.0012.00 Concert. Orkest, vocaal, duo, piano. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet. 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.30 Aansl. van het Tuschinski- Thoater te Amsterdam. 4.305.0G 'Gramofoonmuziek. 5.306.00 Gramofoonmuziek. 6.017.45 Concert door het Omroepor kest. Cissy Kalker: sopraan. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.0511.20 Lezing. I.20 Orkestconcert. 2.10 Uitzending van de Schneider-Cup Race. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Studentenliederen. S. Robertson: bas. Mannenkoor. S.20 Concert.. M. Huxley: sopraan. B. Ross: bariton. J. Ching: piano. Symphonie Orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Vaudeville. II.0512.20 Dansmuziek. „R a d i o- P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkest en solisten. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziók. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 6.1010.50 Lezingen. 12.201.10 Muziekuitzending voor scho len. 1.105.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Hamburg. 6.20—8.35 Lezingen. 8.35 Vroolijke avond. Orkest en sons- ten. Daarna: Dansmuziek. De vaste keuringscommissie heeft een nieuwe roos ter beoordeeling gekregen, welke van een groote beteekenis kan wor den voor teelt en handel. De commissie kende direct aan deze roos de hoogste on derscheiding toe. Deze nieuwe roos is ge doopt „Ludding" naar den naam van den secr.-penningmeester van .,Nos Jungunt Rosae". Zij heeft een bijzonder mooie kar- mijnroode kleur en zal in 1930 in den han del komen. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert, m. m. v. zangeres. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. Ham b u r g, 372 M. 4.35 Hugo Rüter-herdenking. Orkest en soliste. 5.20 „Briiderlein fein". Zangspel in 1 be drijf van J. Wilhelm. Muziek van I.eo Fall. 6.20 Concert. 8.20 Orkestconcert. 11.001.20 Dansmuziek. III. Lisieux, 29 Aug. 1929. Da-ags na. het „pardon" van Sainte-An ne-la-Pal ud zeiden wij vaarwel aan Zuid- Bretagne, waar we zoo genoten hadden en reisden wij om 12 uur af van Quimper, om via Landerneau en Lamballe, waar wij changeeren moesten, dien eigen dag nog Dinan te bereiken, een pittoreske oude stad van ongeveer 12000 inwoners, gele gen aan de rivier de Rance. Wij gebruik ten dien eigen avond en den anderen mor gen, om eenige mooie oude kerken, poor ten, hoekjes en' gevels van deze merk waardige stad te bewonderen, maar ons oponthoud te Dinan gold toch eigenlijk niet die stad zelf. Ons doel was, om van Dinan een boottocht te maken over de Rance naar Saint Malo, de bekendo fraaie badplaats van Noord-Bretagne, een tocht, die ons van verschillende kanten aangera den was. Dit gebeurde dan ook. Met het mooiste weer van de wereld voeren wij om half één met de fraaie boot „Mascotte" den eersten'keer van ons leven, dat we 'n mascotte gebruikten van Dinan over de Bance naar Saint Malo, waar we twee uur later aankwamen en onzen intrek namen in Hotel de l'Uni- vers op de Place Chateaubriand. Saint Malo is een heel oude stad, pal aan zee gelegen, en bovendien een zeer geschikte badplaats, twee factoren, welke elk jaar tallooze toeristen tot baar trek ken, vooral Franschen en Engelschen, die er zich dan ook, gezien het opgewekte le ven, dat wij er dien middag en dien avond mochten gadeslaan, uitstekend schijnen te i amuseer en. De oude stad zelf, het strand, de. vele eilandjes, die rondom de kust zijn gele den en op één waarvan de beroemde Cha teaubriand begraven ligt, die hier geboren werd, alles werkt mede, om den toeristen de noodige afwisseling te bezorgen, terwijl bij avond de fraaie terrassen voor de. vele hotels en restaurants een zitplaats bieden zoo gezellig, als ik maar weinig gezien heb. Hoe prettig deze stad echter ook was, zij vermocht ons toch niet. langer vast te houden dan tot den anderen morgen 9 uur, toen wij, verzadigd van de liefelijkhe den van Saint Malo, in 'n mooie touring car stapten, om na 'n heerlijken tocht van een paar uur aan te komen aan de uiterst merkwaardigen, oyer heel de wereld be kenden Mont, Saint Michel. Was de weg erheen al schoon, wijl hij voor 'n groot deel voert langs de zaohtgroenkleurige zee, de C'óte d' éméraude, gelijk de Franschen ze noemen, de Mont. Saint Michel zelf rijst, zoodra gij Pontorson genaderd zijals een luchtspiegeling in de verte voor u uit de zee op. De Sl. Michaëlsberg is een hoog, rotsig eiland, in een baai gelegen, waar op Benedictijner monniken vele eeuwen terug een prachtige kerk-meb-kloostcr bouwden, welke om hun schoonheid van architectuur terecht de bewondering van heel de wereld wekken. Rondom den voet van het klooster is tegen de helling van het eiland een stadje, gebouwd, welks in woners uitsluitend leven van de duizen den toeristen, die elk ja-ar de rpjs naar den Mont St. Michel komen maken. Kerk en klooster zijn thans leeg. De monniken zijn al la-ng verdwenen. Daarna werden deze weid- sche gebouwen vesting, daarna staatsge vangenis, thans zijn zij in handen van de Fransche Republiek, die ze exploiteert vcor toeristieke doeleinden en er onge twijfeld jaarlijks een groot kapitaal uit slaat. Na ons bezoek aan de abdij en een kort oponthoud in het stadje, dal op den dijk, die den Mont Saint Michel met Pon torson verbindt, naar het station van Pon torson, om daar den sneltrein te pakken voor Caën, een flinke Normandische stad, bekend oiu eenige fraaie romaansche ker ken. Wij hadden door kunnen reizen naar Lisieux, de bekende bedevaartplaats. Maar wij achtten het beter, daar niet bij avond aan te komen. En omdat wij te vens niet eenige Normandische architec tuur kennis wenschten te maken, beslo ten wij te Caën af te stappen en hier te overnachten. Caën heeft een paar prachtige Romaan sche kerken, de St. Etienne en de Trinity, waarvan de eerste gesticht werd door Willem den Veroveraar, de tweede door zijne echtgenoote, koningin Mathilde. rn de St. Etienne ligt, de. koning be- gravpn, in de Trinité de koningin. Zoo werd ons verblijf te Caën op de reis Mont Saint MichelLisieux nuttig aangewend tot vermeerdering van onze kennis op ge bied van Romaanseh kerkenschoon, waar van Normandië zulke fijne proeven bezit, in tegenstelling met Bretagne, dat meer rijk is aan gothiek. Nadat wij aan deze bezoeken, waarbij wij nok 'n paar andere kerken o.a. den St. Pierre en don St. Jean niet vergaten, een groot deel van den morgen hadden be steed, aanvaardden wij den tocht naar het. hproemde bedevaartsoord Lisieux. waar wij in den middag aankwamen, met het doel er te overnachten en het te be schouwen als het eindstation onzer va^ eantiereis, alvorens via Parijs naar Hol land terug te keeren. Wie, die door Bretagne en Normandië zijn vacantiereis maakt, zou 'niet gaarne een dagje toeven tc Lisieux, dat in de laatste jarpn de aandacht van heel de we reld tot zich getrokken heeft, door There- sia Martin, die daar het grootste deel van haar kort, maar heilig leven sleet en eenige jaren geleden, zoo spoedig na ha ren dood, tot blijdschap van heel de christenwereld gekanoniseerd werd? Hot was er gelukkig niet zoo druk als op den Mont Saint Michel, zoodat we rustig de plaatsen konden bezoeken, die door het verblijf en de voetstappen van Sint Theresia geheiligd zijn. Wij namen onzen intrek in hel rustige Hotel de Nor mandie en vingen dan den tocht. aan. Eerst gingen wij naar den Carmel, het.Klooster, waar Theresia op vijftienjarigen leeftijd intrad en negen jaren later als 'n heilige stierf. In de kapel van dit klooster, in een zijkapel aan de rechterzijde ligt The resia onder een prachtige tombe begra ven, nadat men eerst haar lichaam had opgegraven, uit het algémeene paro chieels kerkhof, dat buiten Lisieux gele gen is. Vele. menschen lagen voor haar grafkapel en voor het hoogaltaar te bid den en talrijke ex-voto's rondom getuig den van de vele gunsten, verkregen door de voorspraak van Haar. die haar hemel beloofd had tc zullen doorbrengen met goed te doen op aarde. Dan begaven wij ons naar ..les Buissonets", het ouderlijk huis even buiten Lisieux gelegen en waar Theresia het grootste deel van baar jeugd zij werd geboren te Alen?on heeft doorgebracht. Dit alleraardigst huis j.s nog volkomen gaaf, en men heeft de sympathieke gedachte gehad, ook het. in nerlijke ervan zóó te laten, als liet was ten tijde dat de familie Martin er woonde. Al leen de slaapkamer van Theresia. is ge deeltelijk tot. kapel ingericht. Men ziet er dus de huiskamer van het gezin Martin, de kamer van vader Martin, bet speelver- trek van Theresia. waarin men nog aller hande jeugddingen van haar bewaart. Men wandelt door den tuin, die achter het huis gelegen is, kortom heel het ge lukkige leven, dat de heilige daar met vader en zusters moet geleefd hebben, verschijnt daar voor uw geest en het is niet zonder ontroering, dat de bezoeker deze bevoorrechte plaatsen verlaat. Behalve dit alles bezit Lisieux ook een paar mooie kerken, nl. de St.. Pierre en de St. Jacques, waarvan de eerste de mooiste is. Vroeger was Lisieux de re sidentie van een bisschop en de St. Pierre was toen kathedraal. Dezo kathedraal is, zooals we zeiden, een waarlijk .mooie, go- thieke kerk, een. bezoek overwaard, zoo dal lieden, die u trachten wijs te maken, dat Lisieux bohalvc de heiligdommen van Theresia een onbet.eekend stadje is, er 'n weinig naast zijn. Lisieux is bovendien op vele punten bepaald pittoresk door de vele Normandische gevels, die men er nog vindt, en door de vele karaklcrvollo hook- jes en straatjes, die 'n beetje van uw aan dacht. wel verdienen. Des avonds, na den maaltijd, maakten wij met bet. mooie weer, dat dezo maand Augustus kenmerkt, oen prettige wande ling buiten Lisieux, om nog even het parochiecle kerkhof tc bezoeken, waar de H. Theresia een tijdlang in een ge woon zuslergraf begraven heeft gelegen, tot. de roep van hare heiligheid een waar diger rustplaats eisch'o, bezochten daar na ook het. groote lerrein, waar men aan stalten maakt, om 'n prachtige basiliek Ie bouwen ter ecro van de H. Theresia Sept. a.s. zal D. H. de Bisschop van Bayeux en Lisieux den eersten steen leg gen en keerden dan naar ons hotel te rug in de meening, dal wc met cl it bezoek aan het bevoorrechte stadje Lisieux ecu waardig sint aan onze vacantiereis had den gemaakt. Morgen aanvaarden wij de terugreis naar Frankrijks hoofdstad en Zaterdag overmorgen zullen wij de laatste étappe afleggen op dezelfde wijze, waarop wij de eerste hebben gemaakt: een Fokker zal ons opnemen te Le Bour- get en drie. uren later netjes neerzet!e.i op het vliegveld Schiphol tc Amsterdam. H. ULLEMAN Pr.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7