VERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 DE DUITSCFE KATHOLIEKENDAG (Van Pater Muckermann). Freiburg. 30 Augustus 1029. Het is ontzettend druk in deze typisch- oude stad: op straat krioelt het van vreem de priesters. De intrede in het schitterende Lieve Vrouwe Munster is overweldigend, 't Is alsof de gothieke bogen, die als mach tige armen uit de hooge pilaren oprijzen, voortdurend in stil gebed den hemel innig om verhooring smeeken. Een heerlijke bloe menweelde en een zee van kaarsenlicht, een Pontificale H. Mis met al den Litur- ischen luister waaraan ons H. Geloof zoo rijk is. bracht ontroering teweeg in de har ten van den tienduizenden die het koor, het middenschip en de zij-beuken van clozo grijze kathedraal geheel vulden. De sectie-vergaderingen. Het onderwerp van dezen Katholieken- da- e redding van het Christelijk huisge in. werd in de sectie-vergaderingen van erschillend standpunt belicht: d-e ouders •erden vermaand om juist aan do gods dienstige vorming hunner kindereu de meeste zorg te besteden. In de priester- afdeeling werd besproken welke plichten de zielzorger ten opzichte van het huis- izin te vervullen heeft. Een afzonderlijke vergadering werd er gewijd aan de bes pre- ring van de economische positie van het huisgezin, terwijl weer elders de taak der ociale en charitatieve instelling in ver band met het christelijk familieleven werd behandeld. Voor de Riiksdag-afgevaar- digden en voor allen die belang stelden in ber politieke leven, werden de meest ac- tueole vraagstukken op wetgevend gebied aanzien van het Christelijk familiele ven ter sprake gebracht. De vergadering van de Duiische Kath. Schoolbond. In de groote feestelijk versierde zaal op her Karelsplein werd tegelijk met den Ka tholiekendag oen indrukwekkende vergade- ing gehoud^j van de Duitsche Katholieke schoolbond, waarbij men tevens een open- 'o oudersavond had georganiseerd. Ver- ichillende bisschoppen, prelaten en tal- ïjke autoriteiten waren aanwezig. De borzitter vermeldde in zijn openingsrede e groote verdiensten van den vroegeren lijkskanseliev Dr. Mars, de grondlegger an de organisatie van het Katholieke chcolwezen die eenmaal het ideaal der hiitsche Katholieken op gebied van on derwijs hoopt te verwezenlijken. In heer- ijlce meesleepende taal sprak mevrouw SchumacherKolk (Bonn) over de verhou ding tusscben school en huisgezin. De school kan het huisgezin niet vervangen. )e socialistische opvoeders hebben ge meend, dat zij het. kind zoo vroeg mogelijk het huisgezin moesten halen, omdat familieleven zoo ontredderd is, omdat iet huisgezin totaal uit haar verband is gerékt. ten gevolge waarvan weer een geweldige verarming van ouders en kinde- ja, van de geheele menscliheid het [evolg is. Maar wij voor ons zijn er diep van overtuigd dat wij het christelijk huis jezin weer zullen terugbrengen tothun natuurlijke plichten door de uitwassen der moderne beschaving weg te nemen en door moderne heidensehe geest van onzen ijd te bestrijden. School en huisgezin zijn op elkander mngewezen: we moeien samen trachten het godsdienstige leven in het kind zoo fcerk mogelijk te ontwikkelen. Bij een daad werkelijke samenwerking tusschen school huisgezin, gesterkt door een wederzijds erirouwen tusschen ouders en onderwij- end personeel, mogen we in de toekomst iet blijde hoop rekenen op den groei van >en nieuw Christelijk volk. Intusschen was Dr. Marx ter vergade- g gekomen: hij zou de moderne school- roblemen bespreken. We leven nu tien aar onder de grondwet van Weimar, maar ons nog niet mogen gelukken pm de rondwetteliike bepalingen doorgevoerd te INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. Het diamanten Halssnoer krijgen omdat Liberalen en Socialisten el kaar de hand reiken om te beletten, dat de rechten der Christelijke ouders, zooals die in de grondwet zijn vastgelegd in de pr act ijk worden uitgevoerd: dat is de stand van zaken op heden. Maar er valt een kentering waar te nemen in de ideeën der Socialisten. Er zijn verschillende tee- kencn die er op wijzen, da', de Sociaal-De mocraten niet meer mei dezelfde geest drift van vroeger vechten voor de open- school. Daaruit zou natuurlijk een nieuwe politieke toestand op gebied van onder wijs kunnen ontstaan, die de Duitsche Ka tholieken nog groote moeilijkheden zou kun nen bezorgen. We moeten dus de ontwik keling der dingen nauwkeurig blijven na-" gaan cn steeds op alle mogelijkheden voor bereid blijven. Wc staan weer op een keerpunt in de geschiedenis. Zooals vroeger reeds zoo vaak bgwezen is, zien we ook thans zich .weer het feit herhalen, dat ons standpunt (dat door onze Katholieke levensopvatting gedragen wordt) het eehig juiste blijkt te zijn. Wc vragen dus erkenning van onze rechten: Katholieke scholen voor lager on derwijs, eigen middelbare scholen, ja ook Katholieke universiteiten. Na de rede van den vroegeren Rijkskan selier werd er een motie aangenomen, waarin de confessioneele school als ideaal der Duitsche Katholieken op gebied van onderwijs werd verklaard, terwijl men voor de onderwijzers en leeraren een Katho lieke opleiding eischte. Er moet vrijheid van onderwijs komen: het huisgezin heeft het recht, en is het door God aangewezen lichaam om de kinderen op te voeden. Op dc vergadering van de Duitsche Journalisten (die thans ook in Freiburg hun bijeenkomst houden) werd de noodza kelijkheid naar voren gebracht om te ko men tot een Katholieke eenheidsfront. Reeds vorig jaar heeft men in Maagden burg getracht om de eenheid der Duitsche Katholieken te herstellen. Men wil wel sa menwerken, men is er van overtuigd, dat he; noodzakelijk is om ook op cultureel- politiek gebied één te zijn. maar de brug die beide partijen moet vereenigen is nog niet geslagen. Wel zijn we vooruitgegaan en mogen we vertrouwen dat de dag niet ver meer is. dat alle Katholieken de han den samen slaan om één front te vormen ook op politiek gebied, om door die innige godsdienstige, cultureele cn politieke een heid huisgezin en kerk, volk en maat schappij te redden. Avondvergadering. Een uitgelezen publiek, de voornaamste geestelijke en wereldlijke autoriteiten o.a. minister Stegerwald, de oud-ministers Brauns, Bell, Giesberg en Ivöhler bevond zich met .15.000 Katholieke mannen en vrouwen in dc feestelijk 'gesierde hal van het Zwarte Woud. Dr. Marx hield een groote redevoering over cle groote gebeur tenissen sedert het afgeloopen jaar: het Gouden Priesterfeest van Paus Pius XI, het herstel van VPausen wereldlijke macht en over het Concordaat van Prui sen met den H. Stoel. Het is wel echt ty peerend dat een groot liberaal blad uit Rijnland, dat altijd zoo groot gaat op haar verfijunde geest es-cult uur en zin voor mo dernen vooruitgang, in de benoeming van een bisschop in de hoofdstad des rijks een gevaar zag voor het politiek en godsdien stig leven Spreker verheugde zich over de over eenkomst tusschen vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige gezindten in vele groote steden gesloten, om op Sacra mentsdag en Goede Vrijdag niet te wer ken. Komende tot de behandeling van zijn eigenlijk onderwerp: het huisgezin is de grondslag van staat en maatschappij, con stateerde dr. Marx dat het gezinsleven door de echtscheiding ontwricht wordt. Uit de statistieken blijkt dat er in 1900 in Duitschland 6000 echtscheidingen werden uitgesproken, terwijl dit aantal iu 1925 reeds tot 35.000 was gestegen! Wij als Ka tholieken moeten onze stem doen hooren voor een Christelijke wetgeving. De volke ren zullen hun ondergang tegemoet gaan als het christendom geen heil en redding brengt. -Dr. Marx drong verder aan op een af doende bestrijding van het enorme kwaad, dat door de slechte films en geïllustreerde tijdschriften onder liet opgroeiend geslecht wordt aangericht. En dat is niet alleen het werk der Katholieken maar voor al dege nen die de zielen hunner kinderen liefheb ben. Zij moetgn elkaar de hand reiken en amen een beschermende muur vormen om het geloof en de zielen hunner kinderen te beschermen. Het Leekenapostolaat Over het leekenapostolaat sprak Dr. Jo sef Sohcrrer. lid van den Zwitserschen Bondsraad. Pius XI heeft het leekenapos tolaat een eisch van den modernen tijd ge noemd. Wij leeken zijn zelf verantwoorde lijk voor de uitbreiding van den vrede van Christus' Rijk. Iedereen is leekenapostcl die in alle stilte zijn zelfheiliging be werkt. De taak van den leekenapostel is de maatschappij deelachtig maken aan de werken der Kerk. De Katholieke actie moet allen omvatten: zij mag echter de bestaan de organisaties niet voorbij gaan. Daarna hield dr. Karl Adam van dc Universiteit van Tübingen een voordracht over dc verheven sacramenteele beteekc- 3iis van het huwelijk Deze redevoering die een scherpe aanklacht was tegen dc moderne, hervormingspogingen, muntte uit ■door helderheid van betoog. Heel de verga dering luisterde met gespannen aandacht naar deze rede over het huwelijk als op bouw van het mystieke licham van Chris tus. Bij het slot der vergadering werd er nog voorlezing gedaan van telegrammen die aan Z. H. den Paus en aan von Hinden burg waren verzonden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. HET TREINONGELUK BIJ MEPPEL. Hoe het ongeluk gebeurde. Over het ongeluk met den trein uit Hep- pel, die gistermorgen in de Smilder Vaart stortte, vernemen wij nog het volgende: Wanneer wij de eerste berichten over dit ongeval, dat gelukkig zonder persoon lijke ongevallen is afgeloopen, lezen, dan dringt onmiddellijk de vraag naar voren hoe het mogelijk is. dat de machinist van den trein het onveilig signaal niet heeft opgemerkt. Uit nadere berichten is het volgende vast komen te staan. Doordat de brugwachter zich heeft ver slapen, was de brug nog steeds o-pen en dientengevolge stond het sein. pl.m. hon derd meter van de brug op de spoorlijn, door een elóclrischen veiligheidsmaatregel op onveilig. Het treinpersoneel zou, toen do trein liet station Meppel verliet, op de hoogte zijn geweest van het feit, dat de brug nog niet gesloten was. Daarom sfcond- in de cabine naast den machinist en den leerling-machinist als loods de hoofdcon ducteur. Naar uit de verklaringen van deze drie mannen is komen vast te staan, heb ben zij geen van allen het onveilig signaal opgemerkt en toen cle trein de Smilder- of Drcntsche Hoofd vaart bereikte, zagen zij op het allerlaatste oogenblik, dat de brug nog geopend was. Dc machinist heeft toen. wat bij n'ader onderzoek is bevestigd, de remmen op de wielen gegooid, heeft nog gegrepen naar den handle om tcgenstooni te geven, doch hel was reeds te laat! De locomotief stortte de vaart in en bleef met het voorste gedeelte tegen het midden deel van de'draaibrug steken. Hot achter ste deel van dc locomotief bleef recht te gen den wallekant staan en de tender drong met. geweld in cle locomotief. Hoe het treinpersoneel zich redde. Op het allerlaatste oogenblik wisten de drie mannen zich in veiligheid te brengen: de hoofdconducteur, een bejaard man, sprong links uit de cabine, de leerling machinist, gevolgd door den machinist, rechts. De leerling-machinist kwam bij zijn val tegen een boom terecht en kreeg in de borst inwendige kneuzingen. Zooals de eerste berichten reeds meld den, schoven de rijtuigen in elkaar. In den coupé, waarin de reiziger uit Tilburg lang uit op een bank lag te slapen, schoven de beide banken tegen elkaar aan, zoodat deze reiziger van een groot geluk raag spreken, dat. hij op dat oogenblik niet- zat; het had hem dan zeker beide beenen ge kost. De postconducteur Plalenkamp uit Zwolle liep wat ontvellingen op aan han den en gelaat, doch kon zich, na verbonden te zijn. huiswaarts begeven. Ill den loop van den morgen zagen wij den man in Meppel aan zijn boterham, weliswaar nog erg ontdaan, doch overigens kerngezond. Het onderzoek. Onmiddellijk heeft de opperwachtmees ter der marechaussée te Meppel, de heer K. van der Veen, het. locomotiefpersoneel een verhoor afgenomen cn in den loop van den ochtend heeft mr. Servatius, substi tuut-officier van justitie te Assen, op de plaats van het ongeval een bezoek ge bracht. De brug is niet beschadigd, doch zij kon niet dichtgedraaid worden omdat de lo comotief en de tender er tusschen zaten. Treinbotsing in Groningen. Doordien een rangeerder een wagen met kippen over onveilig spoor rangeerde, is gisteravond de trein uit Zuidbroek bij hot viaduct te Groningen tegen dezon wagen gebotst. Dc wagen met kippen werd zwaar beschadigd. Een reizigster be kwam lichte verwondingen. Verdere per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ernstig ongeval aan het Merwedekanaal te Utrecht. Zestienjarige knaap op een R ij n a a k doodgevallen. Bij de Nieuwe Sluis aan het Merwede kanaal te Utrecht heeft Woensdagmiddag kwart voor vieren een ornsrig ongeluk plaats gehad, dat aan don 16-jarigen H. G. liet leven heeft gekost. Hij reed daar met zijn rijwiel over den smallcn steenen rand. die vlak langs het water loopt, en zich iets boven de gewone hoogte van het plaveisel verheft. Op do een of andere wijze is hij het evenwicht kwijt geraakt en naar be neden in de sluis gevallen. Daarbij kwam hij eerst met zijn rug op den rand van een daar liggende Rijnaak terecht. Vervolgens is hij in het water gevallen, waar hij on middellijk in wegzonk. Een heer uil Rotterdam en een dame uit Amsterdam, die zich in de onmiddel lijke nabijheid bevonden in een roeiboot., begaven zich te water cn hot mocht- hun gelukken den jongen binnen weinige oogenblikken op den wal te brengen. Kunstmatige ademhaling werd toege past. en deze had tot resultaat dat de jongen na eenige oogenblikken bijkwam. Per auto van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst is hij naar de Rijks klinieken vervoerd, waar hij echter, ver moedelijk tengevolge van ernstige inwen dige kneuzingen, nog in den loop van den avond is overleden. Ernstige val. Woensdagmiddag sloeg in den Noorder Legmeerpolder to Nieuwer- Amstel, een voor een boerenwagen bespannen paard op hol. De voerman kwam door den schok van den wagen te vallen en kreeg een der wielen over 't lichaam. Hij werd opgeno men en door een geneesheer in een nabij gelegen woning onderzocht, waarbij bleek dat hij behoudens ecnigc gebroken ribben, nog ander© inwendige kneuzingen bekomen had. Het paard werd door een pa-sseeren- den landbouwer gegrepen. Weer een ongeluk in het provinciale ziekenhuis bij Santpoort. Het treurige voorval dat zich midden December van het vorige jaar in het pro vinciaal ziekenhuis bij Santpoort afspeel de een vrouwelijke patiënt viel toen een andere vrouwelijke patiënt aan. waardoor deze zoo ernstig gewond werd, dat zij kort daarop overleed ligt, aldus 't Haar lem's Dagblad, nog versch in het geheu gen. Nu is in dit ziekenhuis opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrouwelijke patiënt, wist zich te onttrekken aan de waakzaamheid der verpleegsters en sprong in het meertje, dat zich op het gestichts terrein bevindt. Toen men de vrouw uit het water gehaald had, bleken de levens geesten reeds geweken. Het blad heeft getracht, nadere bijzon derheden over het gebeurde te vernemen, maar de directie van het ziekenhuis wei gerde eenige inlichting te geven. Ook bij het voorgevallene in December stelde de directie zich op dit standpunt, verklarend, dat dit interne aangelegenheden zijn. Onder vallend zand geraakt en gestikt. Woensdagmiddag is de heer W. R., toen hij behulpzaam was bij het bouwen van zijn eigen huis te Haanrade, onder ver schuivend zand bedolven en levenloos te voorschijn gebracht. Het lijk werd door de politie, in beslag genomen en naar het St. Josef ziekenhuis te Kerkrad e overge bracht. Lijk opgehaald. Onder Lent is uif. de Waal opgevischt het lijk van de 10-jarige schippersdochter J. G., die bij Lobith overboord was ge^ vallen. SPORT EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM. De heele stort gaat weer op stap Van avond door dc straten, Om met de Leidsche „Sport in beeld" U zwijgend te bepraten, Om U wat Sport is, Roomsch en goed, Opnieuw weer t.c doceeren, Om weer eens goede Roomsche sport Te saam te propageeren. De Sportweek is weer ingezet Tot heil der jonge sporters, Zij loopen weer de straten door, Wij kijken, als supporters. Daar gaan ze zelfbewust en flink Met lenig slanke lijven, Maar 't mag daarbij van onzen kant Niet slechts bij juichen blijven. Leest nu dc krant maar eens goed door, Wat daarin staat geschreven, Wij vragen dan: waar is Uw steun Tot heden toe gebleven1? Al zijt gij oud en stram en grijs En reedsr zeer hoog van jaren, Al plukte zelfs de levensstrijd U soms reeds al Uw haren, Al hebt ge geen verstand van sport, Dan dient gc toch te waken, Om met z'n allen onze jeugd, Flink, sterk cn goed te maken. TROUBADOUR. Auto-or.geluk. Gistermiddag is op den Tolakkerweg een 10-jarig meisje te Maartensdijk, toen zij uit den autobus van den dienst Hil versumUtrecht slapte, voor dezen auto bus langs geloopen, toen zij plotseling door een uit de richting Hilversum komenden auto verd gegrepen en tegen den grond geworpen. Het kind werd met eenige ontvellingen aan armen en beenen, bene vens met een gccompiiceerden beenbreuk opgenomen. Op advies van een geneesheer is zij naar de R. K. Ziekenverpleging overgebracht-. Ontploffing in een rioolput. Gisteravond om negen uur staken twee jongens te Groningen, een lucifer door het gaatje van liet. deksel van een groote rioolput op den hoek van den Oostersingel met het gevolg dat een explosie ontstond, waardoor het deksel meters hoog de lucht in geslingerd werd. De 9-jarige J. O. en de U-jarige L. B. bekwamen brandwonden, terwijl hun kleeren verschroeid werden. Zij zijn in het Academisch Ziekenhuis ver bonden. Verdronken. In den Rijn nabij Lobith is verdronken de 13-jarige J. Thcuns uit Emmerik. Onder een kar geraakt. Te Andijk (N.-H.) is in den proefpolder zekere P. Visser onder twee met grint ge laden kipkarren geraakt, waardoor hij zeer ernstig gewond werd. Hij moest naar het ziekenhuis te Hoorn worden vervoerd. Jonge man vermist. Sinds Maandag wordt (e Nijmegen ver mist de 25-jarige slager L. de L. die na een ruzie met gewonden pols en in opge wonden toestand het ouderlijk huis is uit- geloopen en sindsdien niet meer is terug gekeerd. Men vreest, dat hij de bosschen is iugeloopen en doodgebloed is. De po litie stelt een onderzoek in. ALASTRIM. Geen geval te Harlingen. Naar de „Msb." van bevoegde zijde uit Harlingen verneemt, is aldaar geen enkel geval van alastrim geconstateerd. Te Rotterdam. Gisteren moesten to Rotterdam weder om vijf patiënten, lijdende aan alastrim, in het ziekenhuis worden opgenomen. In het ziekenhuis aan den Bergweg is een 64-jarige man aan encephalitis overle den. Er zijn thans nog 7 patiënten aan het ziekenhuis Bergweg. Eén observatie patiënt. is ontslagen, omdat hij niet lijden de bleek aan deze ziekte en hij intusschen hersteld is. Na eenige oogenblikken verbrak Dénant et eerbiedig stilzwijgen en sprak: .,Lief Snd, zult gij ons nu den rug toekeeren, na- at wij hebben toegelaten, dat u deze be- peving overkwam'? Zult gij nu niet meer i ons huis willen terugkeeren en ons daa-r- |>or de gelegenheid benemen, eenigszins- [oo.;l re maken, wat wij jegens u misdeden? «1 dan het arme ouderenpaar ook nog lit laatste pand van liefde moeten der- Bi), of zult gij tenminste medelijden heb- Bn met de arme moeder, die door den «dankbaren zoon miskend, in uwe liefde •enige verlichting en vertroosting vindt in naar ongeluk? Zult gij De ontroering belette den dokter verder w gaan., een traan parelde in zijn oog, ®en traan, die getuigde van de schrijnende ®)art. het vaderhart aangedaan door de •dankbaarheid van het ontaarde kind. Het. was voor de eerste maal haars le- *®ns. dat Elly den dokter zóó hoorde spre ken. Steeds had zij in hem gezien een va- ®er! die als zoodanig 'stipt zijn plichten yervulde. doch die zich daarbij steeds meer floor het verstand dan door het hart had laten leiden. Soms zelfs had zijn onverbid delijke houding tegenover Fernand haar eenigszins wreed toegeschenen, vooral, wanneer deze tot kleine meeningsverschil- len tusschen de echtelieden leidde. Voor haar was hij steeds goed en vriendelijk geweest, doch nimmer had zijn houding baar doen vermoeden, hoe oprecht hij haar liefhad. Zijn oprecht gemeende woorden en zichtbare ontroering deden Elly thans in zien, «hoe kwalijk zij den edelen man tot dan toe had beoordeeld. In vervoering nam zij zijn handen in de hare en sprak op vastberaden toon: ..Zou het mij reeds zwaar gevallen zijn te scheiden van haar, die mij met moederlijke liefde bemint thans, nu het mij is gebleken, hoezeer ook uw hart zich aan mij heeft gehecht, nu denk ik aan geen scheiden meerNeen, nimmer zal ik u beiden verlaten." Dokter Dénant sloot het blondgelokte kopje in zijn armen, drukte een kus op het blanke voorhoofd en stamelde: „Ik dank u, lief kind Eenige minuten later verliet de auto weder met groote snelheid de stad en stond spoedig daarna stil voor het huis van den dokter. Opgewekt stapte Dénant uit, en voorafgegaan door Elly. betrad hij •met van blijdschap kloppend hart zijn wo ning. Met ingehouden adem opende hij de deur der tuinkamer en slechts met moeite kon hij een kreet van vreugde onderdrukken. Zijn plan was geslaagd, nog altijd lag zijn dierbare wederhelft daar in ren welrladigcn slaap verzonken. Een glim lach verhoogde de schoonheid van heur gelaat, een uitdrukking van voldaanheid lag er over gespreid. De dokter zette zich in een leunstoel bij het ledikant en bleef een wijle met innerlijke vreugde en vol doening haar schoone trekken beschouwen. Na eenige minuten trad Elly binnen. Zij had zich gekleed in een donker costuum hel welk haar slanke gestalte op onberis pelijke wijze omgaf en de wasbleek© kleur, welke de smart der laatste dagen over heur gelaat had gespreid, nog te meer deed uit komen. Zwijgend zette zij zich neder op dc plaats, welke zij gedurende de ziekte van mevrouw zoo «liklijks had ingenomen, doch toen zij den blik richtte op het gelaat ha- rcr meesteres, werden heur oogen door tranen verduisterd. f Juist op dit oogenblik ontwaakte me vrouw Dénant. Niet zoodra had zij de oogen geopend, of zij richtte zich ten hal ve op cn. de armen uitstrekkend, omhels de zij Elly met moederlijke teederheid. Zij vleide het hoofd tegen den Schouder van het meisje en, terwijl een overvloed van tranen heur stem verstikte, stamelde zij: :,0. hoe gelukkig ben ik, u weder aan mijn zijde te zienIk kende uw goed hart, doch nimmer had ik durven hopen, dat gij tot mij zoudt kunnen terugkeeren na de be proeving, welke u is overkomen door mijn schuld. Och, laat thans de gedachte, dat ik met u geleden heb, dat mijn smart wel licht nog bitterder was dan de uwe, uw hart verteederen en spreek dat ééne woord, waardoor gij mij de gelukkigste ter we reld maaktzeg mij. dat gij mij vergeeft cn dat ge het u aangedane leed zult trach ten te vergeten !r' Langzaam maakte toen Elly zich uit dc omarming van mevrouw Dénant los, hief de oogen ten Hemel en sprak met waardig heid: ..God zij gedankt, dat ik dit woord niet behoef te spreken. Was er in den be ginne in mijn hart een gevoel ontwaakt, dat naar bitterheid zweemde, het was niet gericht tegen u, doch slechts tegen den- gene, die zich aan uw eigendom had ver grepen. Spoedig echter verkreeg ik door mijn vurig gebed 'van God de genade, ook dit gevoel uit mijn hail te verbannen en toen werd het mij mogelijk te bidden voor hem of haar. die den misslag had begaan waarvoor ik boette. En ziet. ook dii gebed is verhoord, immers, het halssnoer, welks verdwijning ons allen zooveel bitterheid baarde, bewijst, dat hij of zij. die nog slechts eenige dagen geleden een zware misdaad pleegde, reeds nu met de hulp van Gods eindelooze barmhartigheid den eersten stap heeft gezet op den weg der verbetering. Hebben wij thans geen reden, om den Goeden God te danken voor Zijn eindelooze goedheid Dokter Dénant cn zijn echfcgenoote za gen met eerbiedige bewondering op naar hel jonge meisje, wier onschuld en vroom heid die der engelen nabij kwam. Een viertal jaren zijn sedert het hierbo ven verhaalde vcrloopen. 't Is een warme Augustusdag tegen ze ven uur in den avond. In het vriendelijk prieeltje naast het huis. zit de familie Dé- nuanl onder vroolijkc gesprekken rond de theetafel, genietend van de heerlijke koel te na de drukkende hitte van den dag, maar meer nog van het geluk en de weelde, welke er gelogen is in het samenzijn van hen, die elkander oprecht en vurig liefheb ben. Met welbehagen rusten de oogen van den-dokter en mevrouw op het lieve meis je, wier levenslust en onschuld hun beider geluk uitmaakt en wier geestige opmerkin gen hen steeds vroolijk stemt. Eensklaps echter richten zich de oogen van het drietal naar den straatweg, waar uit de richting Antwerpen een huurauto komt aansnorren, die voor de woning van den dokter plotseling stil staat. Dc be stuurder springt op den crond en opent het portier, waarop een deftig gekleed heer uitstapt. Hij wisselt eenige woorden met den chauffeur, betaalt dezen het verschul digde bedrag en stapt dan met vasten tred het poortje binnen. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11