BINNENLAND TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 DE 21e NEDERLANDSCHE JAARBEURS GEOPEND ders van zuivelfabrieken de najaarsbeur zen placht te bezoeken, heeft de Vereeni- ging van Fabrikanten van- en Handelaren in Zuivelwerktuigen (bij afkorting F.H.Z.) ter gelegenheid van de najaarsbeurs 1929 een drietal belangrijke voordrachten op het gebied der zuivelwerktuigen en zuivel- machinerieën georganiseerd, n.l. op Don derdag 5 September des nam. 2.30 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, spreker de heer A. Hylkema, Rijks- zuivelconsulent voor Gelderlandonder werp: Beoordeeling van machines en werktuigen ten behoeve van de zuivelbe reiding. Op Maandag 9 September des avonds 8 uur in het zaaltje der Industrieele Club in het Jaarbeursgebouw, spreker prof. dr. Mohr uit Kiel: onderwerp: De invloed van reinigingsmiddelen op metalen (met lichtbeelden). Op Dinsdag 10 Sep tember des nam. 2.30 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, spreker prof. dr. Mohr te Kiel; onderwerp: Vor ming en demping van melkschuim (met lichtbeelden). Telegrammen aan Paus en Koningin. Z. E<!T1. Kardinaal Van Rossun poseerend voor den fotograaf aan den ingang van het concertgebouw te Amsterdam, voor de officieele huldiging NED. R. K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Jaarvergadering te Alkmaar. Onder voorzitterschap van den heer Th. Verheggen uit Buggenum, hield Dinsdag de Ned. R. K. Boeren- en TuindersboncL in 't Gulden Vlies te Alkmaar zijn jaarverga dering. Aanwezig waren met het hoofd bestuur o.a. de heer Baron van Voorst tot Voorst, het Kamerlid Fleskens uit Geldrop, de heer Kessels, directeur der Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven, de heer Rooyakkers, afgev. v. d. Studenten- vereeniging; verder het eere-lid de heer N. Dekker, oud-voorzitter, en Prof. Thierry hoofd-ingenieur der Zuiderzeewerken. Ln zijn openingswoord heette de voorzit ter allen van harte welkom, met genoegen begroet spr. den Haarlemschen Bond als gastheer. Met dankbaarheid herinnert spr. aan de onderscheidingen die eenige leden, in het bijzonder de heeren Jac. Groen, v. Beek en v. Haren, dezer dagen mochten ontvangen. Voor het vele, wat Dr. Deckers voor zijn Bond deed, dankt spr. hem hartelijk, hem tevens geluk wenschend met zijn hooge benoeming. Moest spr. het vorig jaar wijzen op de ongunstige toestanden in het. land- en tuinbouwbedrijf, thans zijn deze nog niet veel verbeterdspr. verwacht in dezen hulp van de nieuwe regeering. Spr. hoopt tenslotte, dat de Bond onder Gods zegen zijn taak zal mogen vervullen in het belang van het godsdienstig zedelijk en maat schappelijk belang van zijn leden. Op voorstel van het bestuur werd bij ac clamatie besloten dr. Deckers tot eerelid te benoemen. Het jaarverslag van 1928, dat tot een boekwerk van 368 bladzijden was uitge groeid, werd goedgekeurd. De balans, sluitende met een bedrag van 18.129.74 en de winst- en verliesrekening, waarvan het saldo bedroeg 4243.17 wer den eveneens goedgekeurd. De begrooting 1930, welke met een bedrag van inkomsten en uitgaven sloot op 21.300 werd z. h. s. goedgekeurd. Van de Zuiderbonden was een vraag in gekomen over den steun aan ontginnings boerderijen. Deze bonden vonden de kleine ton, welke re regeering aan deze zaak be steedt, wel wat weinig, vergeleken met de Een bezoek aan Philips op de jaarbeurs heeft altijd iets feestelijks. Er is alleen reed's bp verlichtingsgebied bij Philips veel interessants te vinden. Maar natuurlijk heeft de radio-industrie niet stil gezeten en al is do collectie dit maal niet zoo uitgebreid als op de vorige najaarsbeurs, toch werd een aantal nieuwe creaties naar Utrecht getransporteerd die een waardige aanvulling vormen van Phi lips kerncollectie. De Nederlandsche Seintoestellen-Fabriek uit Hilversum demonstreert in een fleu rige entourage waarop de Philips verlich ting een zachten weerschijn verspreidt een nieuw model aristofoon voor weergave van versterikte gramofoonmuziek, terwijl met hetzelfde apparaat radiomuziek versterkt kan worden uitgezonden. Telefunken op de eerste verdieping brengt ook weer nieuwe snufjes op radio- gebied en wel de F 40 W, een vierlamps wisselstroom-toestel, dat verkrijgbaar is met schermrooster en frequentlampen. Het heeft de gevoeligheid van een vijf- lamps-toestel en kan rechtstreeks op het lichtnet worden aangesloten. De bijzondere eigenschappen van dit apparaat komen o.a. tot uiting in de ideale weergave, de ge makkelijke afstemming en groote selectivi teit die verkregen wordt door den z.g. stationskiezer. De toonomvang bedraagt 71/2 octaaf, d. w. z. gelijkmatige verster king van alle tonen die liggen tusschen 50 en 8000 Herz. De Zuivelgroep imponeert ieder najaar opnieuw door de enorme omvang der mo derne werktuigen en machinerieën. In de semi-permanente hall vindt deze groep een opstelling zooals ze er moeilijk een betere kon wenschen. De kaasroermaohines met hun gestaag in beweging zijnde messen die de gelige vloeistof in alle richtingen door klieven, de groote karnkneders en blin kende Pasteurs doen door hun onberispe lijk uiterlijk en verzorgde afwerking het besef levendig worden dat de Nederland sche industrie in geen enkel opzicht bij de buitenlandsche behoeft achter gesteld te worden. Daar de ervaring geleerd heeft dat een groot aantal directeuren en bedrijfslei- Tijdens de huldiging in het Concertge bouw waarvan gisteren reeds uitvoerig verslag is gegeven werden de volgende telegrammen verzonden. Aan Z. H. Paus Pius XI: „De Katholieken van Nederland, ver- eenigd in het Concertgebouw te Amster dam, rond bun hoog vereerden Kardinaal Wilhelmus Marinus van Rossum, H.H. D.D. H.H. de 'bisschoppen van Nederland en Zijne Excellentie Mgr. L. Schioppa. ge- tuigen in de meest blijde feeststemming van diepen eerbied en groote aanhankelijk heid aan Uwe Heiligheid". De huldiging in de groote zaai van het Concertgebouw te Amsterdam. Een overzicht tijdens de begroetingsrede van Z. D, H, Mgr. v. d. Wetering Een der deelnemers aan de Zuivelgroep is de N.V. Machinefabriek J. en H. W. v. d. Ploeg, Apeldoorn-Leeuwarden. Wij za gen hier een prachtigen zuurmelk-Pasteur, een apparaat met nikkelen ketel (dit me taal wordt meer en meer in deze industrie toegepast), waaromheen een ketel van ijzer die weer geïsoleerd wordt door een dikke laag kurk. De nikkelen ketel is ge heel zonder naad, strak van lijn en fraai van vorm. Het deksel met roerder kan om hoog worden gehaald en vervolgens opzij warden gedraaid zonder dat hiertoe bij zondere drijfwerkconstructies noodzakelijk zijn. Voorts is de ketel voorzien van een automatische temperatuur-regulateur. Bij dezelfde firma staat een platen- Pasteur waarvan als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat de platen inplaats van zooals gebruikelijk niet van vertind brons, maar van een speciale legeering wprden vervaardigd die tegen aantasting door zuren bestand is. Vertinning door poetsen behoort dus tot de onmogelijk heden. Op 't oogenblik wordt bij verschillende melkfabrieken een streven merkbaar om het korte type karnkneder door het lange te vervangen. Bij het korte type behoort n.l. een aparte kneedwagen om de boter te kneden en later uit den ton te halen; bij het lange type is de kneedwagen inge bouwd zoodat plaatsruimte bespaard wordt. De karnkneders die bij de firma van der Ploeg te vinden zijn werden uit gerust met geheel ingebouwd drijfwerk, loopend in oliebad. De hier genoemde apparaten vormen slechts een onderdeel uit de zeer omvang rijke expositie, waarbij men natuurlijk vele bekende modellen van vorige beurzen terugvindt, allen min of meer ge-perfection- neerd en in overeenstemming gebracht met, de eischen die de huidige zuivelindustrie aan de fabricage mag stellen. Vooral voor directeuren van zuivelfabrieken is deze beurs een prachtige gelegenheid om op de hoogte te komen met de nieuwste vindin gen en al zien de exposanten dan ook in den regel op de beurs zelf geen direct re sultaat, naderhand blijkt eerst het voor deel van een expositie ter jaarbeurs. plechtige Kardinaalsmis Woensdagmorgen in de St. Willibrorduskerk te Amsterdam. Van naar r.: Mgr. M. P. Mohlmann, Mgr. Dr. Eras, Z.Era. Kardinaal Van Rossum, Mgr. H. J. M. Taskin J. Z. Em. Kardinaal Van Rossum voor Zijn tijdelijk paleis in de Joh. Vermeer straat te Amsterdam, terugkeerend uit de St. Willibrorduskerk HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN ZIJNE EMINENTIE W. M. KARDINAAL VAN ROSSUM. Over de kerkelijke viering gisteren in de St. Willibrorduskerk te Amsterdam ontleenen wij mede ter aanvulling van ons verslag nog het volgende: In de St. Willibrorduskerk, wier kathe drale bouw heugenis heeft aan meerdere historische momenten uit het leven van Neerlands Kardinaal, ving gistermorgen te half elf uur de plechtige Kardinaalsmis aan. Door de uitmuntende zorgen van pastoor F. W. de Rooij was een uiterst smaakvolle versiering aangebracht en had alles een heerlijk verloop. Voor de komst van Zijne Eminentie wa ren Zijne Excellentie Mgr. L. Schieppa, Pauselijk Internuntius, die bij de eerv. pa ters Jezuieten van het Ignatiuscollege aan de Hobbemakade logeert, alsmede H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen aan de pas torie aangekomen. Z. D. H. Mgr. Aenge hent, Bisschop van Haarlem, had aan Zijne Eminentie te voren zijn verontschuldiging aangeboden, dat hij door een bedetocht naar Kevelaer niet aanwezig kon zijn en had. alreeds in de Rozenkranskerk Zijne Eminentie bij de ontvangst gehuldigd. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, was met Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, per auto gekomen. Z. D. H. Mgr. Hep- mans, Bisschop van Breda-arriveerde met Aen trein van 9.46 aan het Centraal Sta tion en Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van "s-Hertogenbosch, met den trein van 9.36 aan het Weesperspoorstation. Te ruim tien uur kwamen de Bisschop-- men met den deken, den hoogeerwaar den zeergeleerden heer dr. G. C. van Noort, per auto naar de Amsteldijkkerk. Zij waren door leden van het comité van ontvangst afgehaald en begeleid. Te kwart over tien was d.e kerk voor het publiek gesloten. Inmiddels formeer de zich de stoet van kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders, die vanuit de pastorie door de kerk naar den ingang van 't gods gebouw trok om den Kardinaal in, te ha len. Katholiek Nederland heeft tijdens het wereldcongres van 1924 de Kardinaalsmis van Z.Em. Kardinaal van Bossum als Pauselijk Legaat, in de open lucht, in het oude Stadion gekend. Kardinalen en Bis schoppen uit heel de wereld luisterden toen deze plechtigheid op. Maar even zeldzaam gebeuren was voor Nederland de kerkelijke feestviering van gistermorgen. Immers de Kardinaalsmis in tegenwoor digheid van Pauselij ken Internuntius en Neerlands Bisschoppen, met assistentie van andere gemijterde kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders, de protonotarii apostolici a-d instar participantium werd gisteren in de Sint Willibrorduskerk van den grooten bouwmeester, wijlen dr. P. J. H. Cuypers, tot. een feit, 't welk ee-nig is in ons katholiek leven der latere eeuwen. De Internuntius, de Bisschoppen als mede Mgr. v. Dinter, Magister-Generaal der Kruisheeren van St. Agatha en Dom De Puniet de Parry Benedictijner Abt van Oosterhout, wiens zwart gewaad opviel tusschen de gepurperde Kerkvoogden, haalden den Kardinaal aan den hoofdin gang in bij den aanvang en 'begeleidden hem later weer naar den uitgang der Ser- vaas Noutstraat. Zij hadden plaats geno men vóór het hoogaltaar in het priester koor. Het zangkoor „Cantate Domino Canti- cum Novum" van de parochiekerk voerde onder leiding van zijn directeur, den heer Theo van der Bijl, op voortreffelijke wijze uit: het Ecce Sacerdos, 6-stemmig voor ge mengd koor met orgel en de Missa in hon. S. Francisci 4-stemmig voor gemengd koor met orgel van Theo van der Bijl en ten slotte het Te Deum, 4-stemmig voor gemengd koor met orgel, van Perosi. Het tweede telegram was gericht tot H. M. de Koningin en luidde als volgt: „De Katholieken van Nederland, ver- eerrigd in het Concertgebouw te Amster dam, om Nederland's jubileerenden groo ten zoon Kardinaal van Rossum bij zijn vijftig-jarig priesterfeest «e huldigen, be tuigen Uwe Majesteit diepe ^ereering en trouw© aanhankelijkheid". De voorlezing van. deze telegrammen ontlokte aan de zaal wederom stormachtige bijvalsbetuigingen, die slechts bedaarden, toen de Kardinaal op verzoek van Mgr. dr. Hoogveld, den aanwezigen zijn zegen gaf. MGR. ERAS GERIDDERD. Mgr. dr. B. Eras te Borne is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5