20ste Jaargang DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 No. 6275 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW SPORT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen VOLKENBOND DE TIENDE VOLKENBONDS VERGADERING. Denemarkens liefde voor Intern. Recht spraak en Ontwapening. 'Amerika's toetreding tot het Haagsche Hof verzekerd? Het was gisteren in de volkenbondsver gadering een goede dag voor de interna tionale rechtspraak-gedachte, schrijft de Maasbode-correspondent te Genève. Des morgens heeft Stanning, de minister president van Denemarken, de verklaring afgelegd, dat Denemarken zal toetreden tot de algemeene acte tot vreedzame be slechting van internationale geschillen en wel zonder eenig voorbehoud, dus ook zelfs tot het derde hoofdstuk over de arbitarge bij internationale geschillen van niet-juri- dischen aard. In de namiddag-vergadering hebben Dandnrand namens Canada en de gede legeerde van Peru, Cornejo, beiden ver klaard, dat zij namens hun land nog tij dens deze volkenbondsvergadering znllen toetreden tot de facultatieve clausule van artikel 36 van bet statuut van het Haag sche internationaal gerechtshof. Het begint er dns reeds op te lijken, dat de wensch van Mac Donald zal ver wezenlijkt worden en dat deze tiende vol- konbondsvergadering in het teeken van de verplichte arbitrage zal staan. Daarbij komt, dat gistermiddag de conferentie van de staten, die bet statuut van 'b Haagsche Hof reeds geratificeerd hebben, welke conferentie door de verte genwoordigers van veertig regeeringen wordt bijgewoond en onder presidium van onzen landgenoot professor van Eysinga staat, éénstemmig heeft goedgekeurd het protocol, dat in Januari is opgesteld om trent de toepassing van de bekende Ame- rikaansche voorbehouden Bij een even tueels toetreding van Amerika tot het Hof De goedkeuring van dit protocol, waar in is opgenomen de bekende formule van Elihu Poot over de gedragslijn van het Hof, indien Amerika bezwaar mocht ma ken tegen het besluit van den volken bondsraad, om een advies van bet Hof in te winnen, brengt dus vrijwel de zeker heid, dat Amerika weldra tot bet Haag sche Hof za-1 toetreden. Het is nu nog maar alleen een kwestie van tijd, daar de veertig staten dit gis teren goedgekeurde protocol nog zullen moeten ratificeeren. Intusschen heeft president Hoover zijn instemming met bet protocol reeds uitge sproken. Uit de verdere redevoeringen, gisteren in de volkenbondsvergadering gebonden, is nog te vermelden de ondersteuning, die zoowel Stauning als Cornejo, de gedele geerde van Peru, aan het denkbeeld van Mac Donald gegeven hebben om het vol kenbondsverdrag in overeenstemming te brengen met het verdrag van Kellogg. Cornejo drong daarbij ook aan op een zoodanige amendeering van het volkenr bondsverdrag, dat het vast zal komen te staan, dat een staat, die het verdrag van Kellogg schendt, terstond door de overige staten openlijk wordt veroordeeld en ge- i brandmerkt. Zoolang er nog geen internationale po- j litie bestaat mag een dergelijke moreele sanctie tegen den vredeverstoorder niet f achterwege blijven. Stanning beeft verder nog voorgesteld, d?t de verschillende volkenbondscommi.s- rie? voor een gedeelte door de volken- bondsvergadering zelf znllen worden ge- koren en niet uitsluitend door den vol- i kenbondsraad. Hij meende in het alge- j meen een verruiming van de bevoegdhe den van de vergadering tegenover die van den raad te moeten aanraden, ook om daardoor aan de verkiezing van drie leden van den raad een minder groote beteeke- 1 nis te geven en dus den onverkwikkelijken strijd te verzachten, die ieder jaar één van de minst prettige verschijnselen in de vol- j kenbondsvergadering geweest is. Natuurlijk bepleitte ook Stauning een "spoedig bijeenkomen der ontwapemngs- conferentie en gaf hij mededeelingen om- trent de Deensche ontwapeningsplannen, i Stauning verklaarde, dat Denemarken voor geen zijner naburen angst heeft en dus meent zoover te kunnen ontwapenen, j dat alleen de noodige strijdmacht over- blijft om de grenzen te bewaken en aam fde verplichtingen van een volkenbonds- I staat te kunnen voldoen. Merkwaardig was echter, dat Stauning ^ritdrukkeliib verzekerde, in te zien, dat andere staten andere inzichten over de mate van ontwapening kunnen hebben. Hij erkende, dat groote mogendheden de zaak anders kunnen beschouwen dan Denemarken en gaf zelfs toe, dat er ook kleine staten kunnen zijn, die door de aanwezigheid van naburen, tegenover wel ke zij zich niet zoo veilig gevoelen, niet zoover kunnen gaan met .ontwapening als Denemarken. Van een theoretisch pleidooi voor een zijdige nationale ontwapening was in de rede van den Deenschen minister-presi dent dus heel weinig te vinden. VAN HET VATIC AAN Volkstelling in den Vaticaanschen Staat. 52 3 zielen. Dezer dagen is een volledige lijst opge maakt van alle burgers, die recht hebben op bet burgerschap van den Vatioaan- schen Staat. De lijst werd aan den Paus Met inbegrip van de kardinalen, die in bet Vaticaan zetelen, komt men tot een totaal van 523 zielen. Het is dus de klein ste staat van de wereld, Heiner zelfs nog dan de republiek San Marino. DUITSCHLAND Duitsche eigendommen in Engeland. Onderhandelingen over de terugggave. Naar Wolff verneemt zijn op het oogen- blik onderhandelingen tusschen vertegen woordigers van de Duitsche en Engelsche regeering hangend nopens het teruggeven van Duitsche eigendommen _in Engeland. De Britsche regeering heeft thans voor zoover haar bevoegdheid strekt, een aan wijzing gegeven, dat voor den duur van deze onderhandelingen voorloopig van verdere definitieve beschikkingen over het niet geliquideerde Duitsche bezit princi pieel wordt afgezien. Men tracht te berei ken, dat de dominions denzelfden maat regel treffen. De ontruiming van het bezette gebied. In het bezette gebied zullen nog deze week besprekingen met de Duitsche auto riteiten over de ontruiming beginnen, De Engelsche bezetting, die ongeveer 6000 man telt met 4000 familieleden, zal zoo snel mogelijk worden teruggeroepen. Koenig- stein in den Taunus en Bad Schwalbach zullen de eerste gemeenten zijn, die ont ruimd worden. In aansluiting op het bericht, dat de Engelschen in Koblenz de voorbereiding der ontruiming ter hand hebben genomen kan nog gemeld worden, dat de eerewacht van het Engelsche oppercommando, de stad reeds heeft verlaten. De kwartieren van den opperbevelhebber en die zijner officieren zijn echter intact gebleven. Voorts houden ook de Fransche autori teiten zich reeds ernstig met de voorbe reidende maatregelen der ontruiming be zig. Het 151ste infanterie-regiment heeft bevel gekregen zich voor 18 September marscbvaardig te maken, ten einde Metz als nieuwe garnizoensstad binnen te trek ken. RUSLAND. Trotzki. Zijn ballingschap ve'rle&igld. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Po litbureau heeft besloten de verbanning van Trotzki, die 1 Dec. a.s. zou zijn afge- loopen, met een jaar te verlengen, zoodat bij vóór 1 Dec. 1930 het Russische gebied niet mag betreden. Voorts beeft het Politbureau besloten een groot aantal oppositioneelen naar Si berië te verbannen. PALESTINA De onlusten in Palestina. Nog botsingen tusschen Engelse he" troepen en Arabieren. Naar Reuter gisteravond officieel mede deelde, hebben Arabieren te paard Maan dagavond het dorp Talpioth, 2 mijl ten Zui den van Jeruzalem, aangevallen. Het dorp was echter door Engelsche troepen bezet en deze wisten de Arabieren met verliezen te verdrijven. Troepen en politie zijn van. Jaffa, Jeru zalem en Bethlehem uitgerukt om expedi ties tegen de opstandelingen te onderne men. Te Weleta bij Jeruzalem zijn 90 ar restaties verricht, te Beis an 60. In de om streken van Haifa, Jaffa en Gaza is het rustig. Boven heel Palestina wordt systematisch met vliegtuigen gepatrouilleerd. Er blijven geruchten loopen, dat aan de N.O.-grens Arabieren in Palestina zijn binnengedrongen, maar volgens Reuter is men niet van meening, dat dit een ge organiseerde 'beweging van meerdere stam men zou zijn. Het lijkt meer op stroop tochten van geïsoleerde benden. Het blijft in deze streken onrustig. De opperste Mohammedaansche raad heeft besloten tot het bouwen van een nieuw gebouw boven den klaagmuur.' De Joden hebben reeds geprotesteerd en de regeering houdt zich met de zaak bezig. Bij huiszoekingen in verschillende dorpen hebben' de troepen een groote hoeveelheid goederen, van plunderingen afkomstig, ge vonden. Verscheidene verdachte individuen zijn> gearresteerd. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe: dooden 87 Mohammedanen, 4. Christe nen en 119 Joden gewonden 208 Moham medanen, 33 Christenen en 334 Joden. CHINA. Geknoei bij den Chineeschen Ooster- spoorweg. Enorme winst spoorloos verdwenen. De correspondent van „United Press" heeft een onderhoud gehad met den heer J. J. Mantell, Amerikaansch adviseur bij den Chineeschen Oosterspoorweg te Moek- den, die bijzonderheden medededeelde om trent do resultaten van zijn juist voltooid onderzoek naar de situatie bij den Chi neeschen Oosterspoorweg. Mantell ver klaarde: „In het jaar 1928 behaalde de Chinee- sche Oosterspoorweg een bruto winst van 63 millioen Chineesche dollars, doch er werd slechts melding gemaakt van een nettowinst van 130.000 dollars. De Chinee sche Oosterspoorweg maakt op eiken dol lar bruto gemakkelijk een winst van 48 ets., zoodat de winst in 1928 30 millioen dollar had moeten bedragen. Omtrent het ont brekende bedrag mist men alle gegevens. De Sovjets hebben het beheer van den spoorweg geheel in nan den, daar de Chi neesche vertegenwoordiging in dat beheer slechts schijn is, zoodat de Russen recht streeks voor dit enorme geknoei verant woordelijk zijn. Wanneer de Chineesc-h^ Oosterspoorweg beheerd werd op dezelfde grondslagen als de overige Chineesche spoorwegen, dan zou de onderneming haar Russiche schuld, welke naar huidige schat ting niet meer dan 200 millioen goudroq- bel bedraagt, afbetaald kunnen hebben. Krachtens de overeenkomst van 1924 oefe nen de Sovjets in Noord-Mandsjoerije een alles overheerschenden invloed uit. De Chineezen moeten trachten hieraan op de een of andere wijze een einde te maken. Do Russen hielden de boekhouding bij, zoodat het vrijwel onmogelijk is te ont dekken, waar het geld gebleven is, doch handhaving van den huidigen toestand is onmogelijk. Invallen van Tibetanem in China. Naar van officieele Chineesche zijde wordt bevestigd, zijn de geruchten om trent gevechten aan de ChineeschTibe- taansche gTens waar. Volgens een bericht uit Nanking heeft het Tibetaansche leger de stad Ba-tang be zet en tracht het nog verder op Ohinoe- sch' i grondgebied door te dringen. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. Besprekingen in den Haag ingeleid. De correspondent in België van de „Tijd" bericht, dat blijkens door hem te Brussel ingewonnen inlichtingen, tijdens de confe rentie in den Haag een ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de Belgische minis ters Jaspar en Hijmans en hun Nederland- sche collega's jhr. Ruys de Beerenbrouck en Beelaerts van Blokland. De ministers van buitenlandsche zaken der beide landen zouden de besprekingen, welke te 's Gra- venhage zijn ingeleid, te Genève voortzet ten. WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. Na de vacantie kwa-m de gemeenteraad van Amsterdam gisteren voor het eerst weer bijeen. Onder de ingekomen stukken was de mededeeling van wethouder Ter Haar, dat hij mét ingang van 5 September bedankte als wethouder. De aanleiding tot dit ontslag was een verschil van mee ning in het college over de belofte gedaan aan den Raad om met ingang van 1 Octo ber a.s. de electriclteitstaxieven te verla gen. De wethouder van financiën meende daarvoor geen gelden beschikbaar te heb ben. De heer Ter Haar meende toen, dat hij moest heengaan, omdat hij zijn belofte niet kon inlossen- Intusschen had de Chr. Hist, raadsfractie zich uitgesproken, dat zij dit college niet langer kon steunen. Van de zijde der A. R. fractie was daarop een motie bij den Raad ingediend, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat B. en W., nu zij de invoering van de verla ging van de electriciteitsfcarieven niet ver antwoord achten, veeleer hun plicht zou den hebben verzaakt, indien zij haar toch hadden blijven bevorderen, en preekt als zijn meening uit, dat ex geen aanleiding is het ten deze door B. en W. gevoerde beleid af te keuren en betreurt 'het der halve, dat de heer Ter Haar op de door hem aangegeven reden zijn ontslag ge grond heeft. De Raad heeft over deze motie een groot deel van den middagzit ting en de geheele avondzitting gede batteerd. Ten slotte is deze motie verworpen met 24 tegen 12 stemmen. De R. Katholieken, de A. Revolutionnairen en de Vrijheids- bonders stemden voor de overige leden te gen. De wethouders hadden de zaal ver laten. Naar aanleiding van dezen uitslag heeft het geheele college met ingang van heden zijn ontslag genomen. De 'heeren Boisse- vain, mr. Rutgers en von Frijtag Drabbe deden dit onvoorwaardelijk, de heeren Abrahams en Ketelaar meenden dat 't vo tum hen niet trof, omdat zij aan de zijde van den heer Ter Haar stonden, maar om een reconstructie van het college niet in den weg te staan, namen ook zij hun De zitting van den Raad is daarop ge sloten, nadat de burgemeester had mede gedeeld, den Raad. weer bijeen to roepen op 11 September, ter verkiezing van wet houders. De toepassing der kinderwetten. S t ij ging der criminaliteit. Volgens de zoo juist verschenen Statis tiek van de Toepassing der kinderwetten over 1927 is 't totaal aantal wegens recht bankzaken schuldig verklaarde jeugdige personen in 1927 vergeleken met het jaar 126 met 74 gestegen, n.l. van 1757 in 1926 tot 1831 (1633 jongens en 198 meisjes) in 1927. Van het totaal aantal schuldig verklaar den pleegden er in 1927 37 percent een- voudigen diefstal en 14.2 gequalificeerden diefstal. Wat den leeftijd Betreft, was de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit het hoogst bij de jongens van 17 jaar en bij de meisjes van 16 jaar. Stakende werkloozen. Gisteren zijn de Haagsche tewerkgesfcel- den te Oldemarkt (O.), ten getale van on geveer 150 personen, niet op het werk verschenen. De reden hiervan zou zijn, dat twee hunner h.i. ten onrechte werden ge straft, zoomede een loonsverlaging. De be- drijfsingenieur heeft naar aanleiding van deze staking alle tewerkgestelden ge- schorscht en hen na overleg met en op last van den betrokken Rijksdienst nog heden naar Den Haag teruggezonden. De irivallditeits- en ouderdomswet Op 1 Augustus 1929 werden 13.139 we- duwenrenten en 11.286 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 73.871 personen in het genot ver keerden van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 24.363 personen een inva- •liditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 2Ï der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vorengenoemden datum 127.003 perso nen in heb genot van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. De gemeenteraad van Hengelo heeft besloten tot den bouw van 164 wonin gen. De totale stichtings-kosten worden begroot op f 470.000. De heer Asselbergs te Bergen op Zoom heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben een wetsontwerp opgesteld tot o p- 'heffing der gemeente Cromvoirt, welke gevoegd zal worden bij de gemeen ten Den Bosoh en Vught. Uitvoer van narcissen naar de Vereenigde Staten. Officieel rapport over de bestrijding van het aaltjesziek. Het Weekblad voor Bloembollencultuur haalt uit heb officieel rapport van de Plantquarantaine and Control Administra tion over het tweede halfjaar 1928 aan, dat de verliezen bij de narcissen tengevolge van aaltjesziek dit jaar aan de Westkust van Amerika tot een minimum waren terug gebracht. De ziekte trad verspreid op in meer oentra van bollenteelt dan vroeger was vastgesteld. In de Noord-Oostelijke VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De werkzaamheden te Genève. Nog geen rust in Palestina. Kwestie over de vraag^ waar de wereld vlucht van de Zeppelin eindigde. (Luchtv.) 1 BINNENLAND, De huldiging van Z.Em. Kardinaal van Rossum te Amsterdam. (2de blad). Algemeene wethouderscrisis te Amster dam. (1st© blad). Jaarvergadering Ned. R.-K. Boeren- en Tuindersbond. (2de blad). Het zwaar weer van Dinsdagnacht. (Gem. Ber., 2de blad). Ernstige verkeersongevallen. (Gem. Ber., 2de blad). Een spoortrein door de openstaande brug in de Smildervaart gereden. (Gem. Ber., 2de blad). -1— LEIDEN. Doodelijk ongeluk op het Rapenburg. (1st© blad). OMGEVING. De opening van het nieuwe raadhuis te Boskoop. (2de blad). en Noord-Westelijke staten was er minder van te bemerken, vermoed wordt dat het aaltje zich daar minder wel vermeerdert en minder schade berokkent dan in warme streken. De warmwaterbehandeling hééft overal zeer goede uitkomsben opgeleverd. Over 't algemeen zijn do aaltjes alleen gevonden in de voorraden, die men vóór 1926 begon nen was te planten, boen deze behandeling voor 't eerst werd voorgeschreven. Nieuw cultures zijn bijna geheel vrij van aaltjes ziek en men heeft groote vorderingen ge maakt in de bestrijding van het ziek, dab vrij algemeen voorkwam in do bollen, die tusschen 1920 en 1925 werden ingevoerd. Uit deze gunstige beoordeeling van den toestand in de Amerikaansche narcissen- culturen met betrekking tot het aaltjesziek mag veilig worden afgeleid, aldns het Weekblad, dat de uit Nederland in Ame rika ingevoerde narcissen van 1926 af niet de minste aanleiding tot het verspreiden van aaltjesziek in Amerika hebben gege ven. Een succes voor de zoo ernstig doorge zette ziektebestrijding en een sterk argu ment in den strijd voor de heropening van Amerika voor narcissen! LAWNTENNIS. Wedstrijden voor professionals te Noordwijk. Op Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. zul len op de banen van heb Casino te Noord- wijk de wedstrijden voor professionals worden 'gehouden, waaraan door bijna alle bekende oefenmeesters hier te lande zal worden deelgenomen. Alleen do bekende Amsterdamsche trainer Gourowitsch ont breekt op het appèl. De lijst der inschrij vingen vermeldt o.m. de volgende namen H. Schotborgh (Huis ter Duin, Noordwijk); Waasdorp (Casino, Noordwijk); J. Goed- raad (Eilers Tennispark, Amsterdam); W. Hemmes (Marlot Den Haag); Diekman {Kralingen, Rotterdam); Houps („W. W.", Den Haag); Harnisch (Temmink, Amster dam); Krone en Olm^ Boschhek, Den Haag) en Hartung (Van Amerongen, Am sterdam). Er wordt een halve competitie gespeeld. De directie van het Casino heeft voor den winnaar een zilveren wisselbeker uit geloofd. KORFBAL. Om den v. Zimmeren-Beker. A.s. Zondag zal worden gespeeld Fluks Die Haghe, voor welke ontmoeting de v. Zimmeren-beker als wisselprijs is uitge loofd. De wedstrijd vindt van 24 uur plaats op heb terrein nabij den Wilhelmina- brug. GOLF. De Noordwijksche Golfweek. Onder begunstiging van buitengewoon fraai zomerweer zijn gisteren de wedstrij den op de Noordwijksche Golflinks voort gezet. De resultaten luiden: Om den Palace-Hotel-Wisselbeker, 2e ronde: H. Ke&sler (10) sl. S. Maneck (15) met 2 en 1, O. Groeninx van Zeelen (24) sl. J. Froweirt (19) met 3 en 2.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1