UIT HET VATICAAN Ket Gezellen-Leven door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). VIJFTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. HOOFDGEDACHTE. Vol vertrouwen richt ieder voor zich (Introïtus), en geheel de Heilige Kerk (Oratie) zich tot den Hoer onzen God. Hij zal onze ziel verblijden (Introïtus), Hij zal ons van vreugde doen zingen een nieuw lied (Offertoriiun), als wij maar niet vertrouwen op ons zelf, vol ver langen naar cene ijdele glorie, die niets is, en slechts bederf voortbrengt (Epistel), doch als wij ons vertrouwen stellen op Hem, T>ie is de grootc Heer en groote Ko ning over gansch de aarde (Graduale), en Die in het. Evangelie toont macht 1c heb ben zelfs over het bederf van den dood. Introitus. Neig TJw oor. o Heer, tot mij en verhoor mij maak zalig, mijn God, uw dienaar, die op U hoopt; ontferm U mij ner, Heer, want tot U heb ik geroepen gansch den dag. Ps. Verblijd de ziel van uwen dienaar: want tot U, o Heer, heb ik mijne ziel op- 1 gelieve rf. Oratie. Reinige en sterke, o Heer, door Uwe blijvende ontferming UrweKerk;en, omdat zij zonder U niet veilig kan bestaan, moge zij bestuurd worden door U:wc gena dekracht. Door onzen Heer. Gedachtenis van den H. Aegidius. Dat de tusschenkomst van den heiligen Abt Aegi dius, zoo smeeken wij, o Heer, ons bij U aanbevele: opdat wij door zijne bescher ming mogen verkrijgen, wat wij door eigen verdiensten niet vermogen. Gedachtenis van de twaalf heilige broe ders. Verheuge ons. Heer. de broeders van Uwe Martelaren, opdat daardoor ons geloof moge ontvangen vermeerdering van deugden, en wij door die veelvoudige voor spraak mogen getroost worden. Door on zen Heer. Graduale. Het is goed den Heer te be lijden. en lof te zingen voor Uwen Naam, o Almachtige Om des morgens te verkon digen Uwe barmhartigheid, en te verlia- len van Uwe waarachtigheid den ganephen nacht. AlleluiaAlleluiaWant God is de groote Heer. en de groote Koning over gansch het Aardrijk Alleluia Offertorium. Uitgezien en uitgezien heb ik naar den Heer, en Hij zag neer op mij: en verboord heeft Hij mijn smeeking, en Hij legde mij op de lippen een nieuw lied, een lofzang voor onzen God 1 Stil gebed. Dat Uwe genademiddelen, o Heer, ons bewaren, en ons immer beveili gen tegen de aanvallen van den duivel. Door onzen Heer. S. Aegidius. Wij smeeken U. o Heer, dat de heilige Abt. Aegidius verkrijge, dat de offergaven, op de U gewijde altaren neer gelegd, ons mogen voordeelig zijn ten heil. H.H. Broeders Martelaren. Uwe gehei menissen, o Heer, vieren wij met devoot ge moed ter gedachtenis Uwer heilige Marte laren, opdat daardoor onze kracht stijge en onze blijdschap. Door onzen Heer. Corrtmuno. Het Brood, dat Ik n geven zal, is Mijn Vleesch voor het leven der wereld. Postcommunio. Dat onze zielen en onze lichamen, smeeken wij. Heer, de werking van Uwe hemelsche Gave mogen ondervin den, opdat niet onze zintuigen in ons over- heerschen, doch de uitwerking Uwer Sacra menten boven alles ga. Door onzen Heer enz. S. Aegidius. Bescherme ons. o Heer. met het ontvangen van Uwe Sacramenten de heilige Abt. Aegidius door voor ons ten beste te spreken, opdat wij het buitenge wone van zijn leven mogen zien, en den steun van Zijne tusschenkomst ondervin den mogen. H.H. Broeders Martelaren. Geef. smee ken wij, almachtige God. dat wij de heili gen, wier gedachtenis wij door het deelne men aan deze geheimen gevierd hebben, ook mogen volgen in vooruitgang des ge- loofs. Door onzen Heer. Duivelskunst in de moerassen van Borneo. In Noord Borneo is de duivelsdienst de grootste hinderpaal voor de uitbreiding van het Christendom. Geheel het leven der inboorlingen wordt beïnloed door den dui vel. Men tracht de booze geesten te bevre digen door hun groote sommen ge Ids en allerlei kostbare goederen te schenken. Meer dan 200.000 heidenen zijn nog trouwe aanhangen van deze geld en tijdroovende duivelsdiensten. Het aantal Christenen breidt zich slechts zeer langzaam uit. Op een gebied van 290.000 vierkante mijlen heeft men slechts over een lengte van 30 mijl goede wegen en 400 mijl berijdbare voetpaden, terwijl over een afstand van 100 mijl langs de kust een spoorweg is aangelegd. Dit is voor het missiewerk een voortdurende belemmering want de missiereizen langs onbegaanbare wegen en dichte oerwouden zijn zeer moei lijk en gevaarlijk, terwijl men slechts zeer langzaam vorderingen maakt. Een lofprijzing voor de missionarissen bij de Eskimo's. In het jaarverslag van het corps bere den politie dat in het parlement werd voor gelezen, wordt met lof melding gemaakt van het werk der missionarissen onder de ■Eskimo's. Sergeant Joyce die lange jaren iri het. hooge noorden dienst deed, prijst de missionarissen omdat zij de kindermoord hebben afgeschaft, terwijl zij wisten te voorkomen, dat oude en gebrekkige men- schen werden uitgestooten of dat vrouwen en meisjes werden verkocht. De missiona rissen worden bijzonder geprezen omdat zij zelf ook de taal der inboorlingen leeren. In Canada en New Foundland is op het oogen- blik een derde der bevolking Katholiek. Het uitgestekte land is verdeeld in acht districten. Fiume, 27 Aug. 192». De minister van Financiën van het Ko ninkrijk Irak, Juzuf Gharrima, die een voorbeeldig Katholiek is, en die zich thans op een rondreis door Europa in Rome be vindt, werd door den H. Vader in particu liere audiëntie ontvangen. Zijn Excellen tie bracht den Paus een uitvoerig verslag uit over de godsdienstige toestanden cn verhoudingen in zijn vaderland. Bij de grondwet van 192-1 werden door de Cod- stitueerende vergadering verschillende ar tikelen aangenomen waarin aan alle inge zetenen des Rijks volkomen vrijheid van godsdienst werd verleend, zoodat de Ka tholieken thans ook het recht hebben om eigen scholen op te richten en godsdienst onderwijs te geven. Daar de vertegenwoor diging der minderheid ook bij de wet er kend wordt, heeft de Mohamedaansche koning Feishal (die persoonlijk de leden van den Senaat benoe'mt) ook vier Ka tholieken tot deze post van vertrouwen geroepen; een hunner is een R. K. priester van den Syriscli-katholieken RituB. Of schoon de bevolking overwegend uit Mo- hamedanen bestaat, nemen dc 72.000 Ka tholieken een ruim aandeel in het politie ke leven van den Staat. Voor de Katho lieke Kerk zou een ruim arbeidsveld open staan wanneer er maar missie-scholen wa ren. Zooals ieder jaar hebben de Zusters van Maria den H. Vader talrijke paramen ten overhandigd voor de missie; altaar, linnen en kerkelijke benoodigdheden als mede 200 misgewaden. De H. Vader dank te de milde geefsters voor hun rijke gaven en schonk allen zijn Apostolischen zegen. Overigens worden er zoo weinig moge lijk audiënties verleend. De zoogenaamde ambtelijke audiënties, waardoor wij ver staan de regelmatig terugkeerende ont vangsten die den H. Vader iedere week of iedere maand aan de Kardinalen, Prelaten, Prefecten en Secretarissen der verschillen de Congregaties bereidt, worden, vóór half October, niet meer gegeven. Toch heeft het werk aan de verschillen de kerkelijke ministeries haar gewone voortgang, ofschoon het personeel bijna allemaal op vacantie is. Ook dc meeste Kardinalen hebben Rome verlaten, zoodat het feitelijk onmogelijk is, dat er waarheid ligt in de berichten, die in den laatsten tijd geregeld in de bladen opduiken, als zou de H. Vader met veel praal en luister bezit nemen van de Basiliek van Latera- nen. Het is vrijwel zeker, dat dit bezoek van den Paus aan de Basiliek an Latera- nen, evenals het bezoek van den Koning van Italië aan het Vaticaan, uitgesteld zullen worden tot aan den herfst. Paus Pius XI wordt in Rome de paus van de restauratie genoemd, omdat hij bij na overal herstellingswerken laat aanbren gen: in Sint Pieter, in de Vaticaansche Bi bliotheek en het Vaticaansch Museum. De H. Vader gaat zich vaak zelf persoonlijk op de hoogte stellen van den gang der werkzaamheden. Dezer dagen bracht de H. Vader ook weer een bezoek aan de nieuwe leeszaal in de Pauselijke archie ven; Z. H. was zeer voldaan over de prac- tisohe inrichting, die geheel beantwoordt aan de eischen van den modernen tijd. De H. Vader heeft aan de Civilta Ca- tholica een gouden jaar-medaille doen toe komen, bij welk geschenk de H. Vader het volgende eigenhandig schrijven had ge voegd: „Wij geven deze gouden jaar-me daille aan de Civilta Catholica, als een blijk van onze onveranderde welwillend heid en ons ongeschokt vertrouwen in de leiding van 't blad". Dit bewijs van vader lijke waardeering voor de Redactie van BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. HET INGESTORTE HUIS TE ALGIERS.' Reeds zestig lijken geborgen. Acht en twintig gewonden gered. Het in de zeemansbuurt van Algiers ge legen huis, dat in den vorigen nacht is in gestort, bood woonplaats aan ongeveer dertig huisgezinnen en bestond uit vier verdiepingen. Groote ontsteltenis heersch- te in de geheele buurt en de menigte, die voor het huis samendromde, was zoo groot, dat de brandweerlieden, die onmiddellijk ter plaatse waren, aanvankelijk niets kon den uitrichten. Eerst toen een afdeeling soldaten ruim baan maakte, kon met het reddingswerk worden begonnen. De brandweer is er in geslaagd 23 be woners in veiligheid te brengen, die ech ter allen gewond waren. De familie, die de bovenste verdieping van het huis had bewoond, kon eerst na vier uur werken bevrijd worden. Reeds zijn 42 lijken van mannen en vrouwen en 18 kinderlijkjes ge vonden. doch gevreesd wordt, dat het aan tal slachtoffers nog aanmerkelijk zal stij- gen. De oorzaak van de ramp is onbekend. „Tel." ERNSTIG ONGELUK BIJ LOS ANGELES. Passagiersschip met 160 man aan boord gezonken. Een ernstig ongeluk heeft bij Los An geles plaats gehad. Het. passagiersschip San Juan met een bemanning van 45 kop pen en ongeveer 30 passagiers is tengevolge van een aanvaring met een tankschip op de reis naar San Francisco gezonken. Te Los Angeles maakt men zich over het lot der bemanning en der passagiers zeer bezorgd. Zij moeten geen tijd meer heb ben gehad om zich in een reddingsboot te begeven. Verscheidene schepen zijn naar de de „Civilta"' (welk blad onlangs door dc Regeering in beslag genomen werd, van wege een artikel („Ratificatie en Rectifica tie"), bewijst opnieuw, dat de Paus de hou ding van de redactie volkomen goedkeurt en telkens zijn stem verheft togen elk on recht, onverschillig van welke zijde dit ook wordt aangedaan. In het buitenland be hoeft men dus niet bevreesd te zijn, dat de Paus in een van heb Fascisme afhanke lijke positie zou komen tc staan. Terwijl het niet moeilijk was om door overeenkomsten mot de Italian nsche Poste rijen een afzonderlijke, goed-functionee- rende dienst voor het Vaticaan in te rich ten die absoluut onafhankelijk is van de Italiaansche staat, is de telefoondienst niet zoo eenvoudig, want het Vaticaan is gewoon als abonné op het stadsnet avn Rome aangesloten en heeft slechts een kleine centrale voor de verbindingen met de verschillende deelen en vertrekken van het Vaticaan. Wanneer men een eigen on afhankelijke telefoondienst zou willen in richten, dan zou men een geheel andere maatstaf moeten aanelggen cn ook andere internationale tarieven moeten berekenen en daardoor zou het drukke verkeer van het Romeinsche publiek met het Vaticaan ten zeerste bemoeilijkt en vertraagd wor den. Het. zou echter niet noodig zijn om voor het stadsverkeer eenige wijziging aan te brengen, alleen voor het buiten- landsch verkeer zou men maatregelen kun nen nemen, waardoor op waardige wijze in dc behoeften van den nieuwen staat zou kunnen worden voorzien. In September verwacht men weer groote bedevaarten in Rome en daarom-heoft de Directie van de Italiaansche spoorwegen besloten om 50 pet. korting te verleenen op de spoorwegbiljetben voor reizigers die tusschen 10 en 24 September de Eeuwige stad zullen bezoeken. In verschillende buitenlandsche bladen werden nog geregeld berichten aangetrof fen dat de H. Vader een reis zou onder nemen naar Mont-e Cassino: thans heeft men dit bericht in Vaticaansche kringen absoluut tegengesproken. Kardinaal Gas- parri heeft dezer dagen zijn vacantie on derbroken om een officieel bezoek te bren gen aan de jubileerende abdij der Bene dictijnen. Ingevolge art. 33 van het Concordaat tusschen het Vaticaan en Italië heeft de H. Stoel het onbeperkt en volledige bezit van alle Catacomben in het koninkrijk. Se dert. 1S70, toen alle kerkelijke goederen in beslag genomen werden, had men alleen de Catacomben van Rome tsilzwijgend on der beheer van den Paus gelaten, ma2r thans zijn ook de Catacomben van Napels, Syracuse, Palermo, Pola enz. eigendom van het Vaticaan geworden, zoodat het studie veld der Archeologische Commissie aan merkelijk is uitgebreid. In de Koerier van Opper-Silezië was eun artikel verschenen van Dr. Vittorio Bede, een R. K. priester, waarin gesproken werd over de mogelijkheid van het aanknoop _a van diplomatieke betrekkingen tusscbcn het Vaticaan en Sovjet-Rusland. Dit arti kel werd zonder eenig commentaar in dc Germania overgenomen. De „Osservalo- re" spreekt daarover zijn grootste verwon dering uit: het artikel is vol goede ver wachtingen en toch is daar geen enkele reden voor, en het Pauselijk blad zal niet gaan polemiseeren over allerlei beweringen die in de Koerier gedaan worden, zonder iets te bewijzen, want dat zou te veel tijd in beslag nemen. plants van het. ongeluk vertrokkeD: Het reddingswerk was zeer'moeilijk, aangezien men bij het licht der schijnwerpers moest werken. Volgens een Renter-telegram is reeds een boot met geredden teruggekeerd. Omtrent de scheepsramp bij Pigeon Point wordt verder nog gemeld: Drie uur na de aanvaring waren er aan wijzingen. dat 70 van dc 100 zich aan boord van de „San Juan" bevindende personen gered waren. De „Dodd" is op weg naar San Francisco met 27 overlevenden. Volgens een nader Reuterbe richt heeft het s.s. Munami" twee booten met passa giers van de „San Juan" gered. De aanvai'ing is naar men gelooft aan mist te wijten. Een N. T. A.-bericht meldt nog, dat de „San J<uan" binnen vijf minuten na de 'aanvaring zonk. Geredden verklaren te hebben gezien, dat de kapitein met zijn schip in de golven verdween. Ontploffing in een kruitfabriek. Twee dooden. Gistermorgen heeft in de kruitfabriek van Herenthals, welke op eenigen af stand van Antwerpen gelegen is, een he vige ontploffing plaats gehad. Twee werk lieden werden daarbij gedood. Een goed jaar geleden heeft in deze fa briek eveneens een ontploffing plaats ge had; toen werd een der slachtoffers van thans ernstig gewond. Ernstig jachtongeiuk. Naar uit. Bromberg gemeld wordt, heeft in de nabijheid van deze stad een ernstig jachtongeiuk plaats gehad. De beide zonen van den pachter Mrosowski en de zoon van den postdirecteur van Bromberg roeiden gezamenlijk op een meer om eenden te schieten. Op onverklaarbare wijze ging op eens het geweer van den jongsten Mro sowski af. waardoor zijn broeder onmid dellijk gedood en de zoon van den postdi recteur levensgevaarlijk gewond werd. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-ljablètten 60 ct Zenuw-JTabletten 75 ct slaal-|"abletten 90 ct Waag-Tabletten 75 ct 4 Bij Apoth. en Drogisten In het Bohemenwoud omgekomen. Houthakkers hebben in het Bohemen woud, in de buurt, van Rehberg, in een warwikel van boomen, die bij de onweders in het begin van Juni waren omgewaaid, de overblijfselen van een tent en de lijken van vier menschen, twee mannen en twee vrouwen, gevonden. Men neemt, aan, dat het wandelaars waren, die door het on weer overvallen zijn en door de vallende boomen gedood. Moord uit jaloezie. Te Koblenz is de leider van den tele graaf dienst bij de Ri.jnlandcommissie. Char les Banino, 's morgens aan het ontbijt door zijn vrouw doodgeschoten. De echtgenootcn hadden een heftige woordenwisseling ge had in den loop waarvan de vrouw een jachtgeweer greep en haar man door een schot in het hoofd doodde. De vrouw poogde vervolgens zelfmoord te plegen, doch werd nog door toesnellende menschen die het schot, gehoord hadden, gered. Zij werd opgenomen in het militaire lazaret. De vrouw schijnt door jaloezie tot dc daad gekomen te zijn. Voor 18000 juweelen gestolen. Gisteren is in een villa aan de Flott- becker-Chaussee te Altona ingebroken, waarbij de onbekende daders voor 30.000 mark juweelen hebben gestolen. Bij de gestolen sieraden bevindt zich een diadeem, die met een groote smaragd en honderd brillanten bezet was, alsmede platina en brillanten ring. JAN PIETERSZOON C0EN. 1629 September 1929. „daar can in Indiën wat groots verricht worden". De stichter van Batavia. Op 21 September 1929 is het drie honderd jaar geleden, dat Jan Pieterszoon Coen, stichter van Batavia en bevestiger van ons gezag in Nederlandsch Oost Indië over leed. Hij werd op 5 Januari 1587 geboren tc Hoorn. Op 14-jarigen leeftijd trad hij in dienst van een koopman te Rome, alwaar hij 4 jaar bleef. In het. jaar 1607 ondernam hij als onderkoopman een reis naar Indië, vanwaar hij in Maart 1611 terugkeerde. Zijn superieuren waren zeer tevreden over hem, als blijk waarvan zij hem op zijn tweecle reis naar Indië den rang van opper koopman verleenden. Hij kwam in het be gin van de maand Februari in Indië aan. Door zijn uitstekende capaciteiten viel hij aanstond op. De gouverneur generaal Pi<|- ter Both (de eerste gouverneur generaal van Oost-Indië) benoemde Coen tot boek houder generaal en directeur te Bantam en Ja cat ra. De opvolger van Pieter Both, de gouverneur generaal Reynst be noemde Coen tot directeur generaal van alle kantoren van de Oost-Indische com pagnie in Indië. De opvolger van Reynst voerde vier jaar het bewind (16151619) en gaf het in 1619 over aan Coen, die dus de vierde gouverneur generaal van Ned. Oost- Indië is. Jan Pieterszoon Coen breidde ons gezag met kracht uit, en wendde zich voor al tegen de nieuwe mededingers, de En- "•elsehen, die inmiddels ook een Oost-Indi sche Compagnie hadden opgericht. Aan het hoofd van een kleine macht wist hij de Engelschen en de met hen verbonden Ja vanen met uit de Molukken gehaalde hulp bij Jacatra te verslaan. Op de puinhoopen van'deze stad stichtte hij Batavia. In Hol land was men het niet eens met alle door tastende maatregelen van den nieuwen gouverneur-generaal. In 't bijzonder vrees de men de Engelschen te verbitteren; dit wilde men voorkomen door een fusie van de Hollandsche met de Engelsche Oost-In dische Compagnie, welke dan ook op 17 Juli 1619 tot. stand kwam. Een opstand op de Banda eilanden werd op zeer strenge wijze onderdrukt, waarbij do bevolking voor een groot deel werd uitgeroeid. Aan de bevolking der Molukken werd groote schade toegebracht door de zoogenaamde Hongi-tochten, waarbij overal de kruidna- gelboomen werden uitgeroeid, om aan de Oost-Indische compagnie de alleenhandel van de kruidnagelen te verzekeren. In 1622 nam Coen ontslag en keerde naar Holland terug. Einde September 1627 trad hij we derom als gouverneur-generaal op. Intus- schen hadden in de Oost eenige belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. De samenwer king met de Engelschen liet veel te wen- schen over. Herhaaldelijk kwam het tot conflicten. Toen op Amboina tien van sa menzweering verdachte Engelschen na foltering bekenden, werden zij terechtge steld. Ook uit Bantam werden de Engel schen verdreven. Tenslotte lieten de Engel schen de Oost-Indische Compagnie vrij spel in den Archipel. De „Ambonschc moord" werd eerst, voorgoed geregeld bij den vre de van Westminster, toen wij aan de erfge namen van de te rechtgesteld en schadeloos stelling moesten uitkeeren. Coens tweede bewind als gouverneur-generaal liep van 16271629. De belangrijkste gebeurtenissen .gedurende deze tweede ambtsperiode wa ren wel de twee belegeringen van Batavia door den vorst van Matarara, die bijna ge heel midden en Oost Java beheerschte. De aanvallen werden echter afgeslagen. In den nacht van 20 op 21 September 1629 overleed Jan Pieterszoon Coen. HOOG!.. HET WERK DER RETRAITE., Wij hebben hier voor ons liggen het een, voudige boekje van den Redemptorist Chr. Boomaars, handelend over de retraite. Voor deze keer willen wij uit dit kostbare werk- je eenige rake redeneeringen overnemen, nu wij zullen gaan praten over het doel der retraite. 't Is nog üiet zoo heel lang geleden dat iemand ons vroeg wie of dat „uitgevonden* had. Welnu, als de groote oprichters, uit bouwers, voortstuwers en vervolmaken kennen wij een St.. Ignatius, een Alpkon- sus dc Liguori en een Vincentius a Paulo, Zij waren de mannen, die iets tot stand brachten, waar ook thans nog van geprofi teerd wordt in den meest uitgebreiden zin van het woord. En het is de H. Alphonsus die met kennersblik het doel omschrijft op de volgende manier: „De gesloten retraite bestaat hierin: Wij zonderen ons voor enkele dagen af van don omgang met de menschen en trekken ons terug in een eenzame plaatg om ons daar met God alleen te onderhou den. Afgezonderd van de wereld en van alles, wat hem kan verstrooien, zich zelf de ontspanning veroorlovend, noodig om later het gebed en de overweging met meer vrucht te hernemen, een korten tijd des morgens, een uur 's middags en 's avonds, overweegt de mensch hpt groote doel zijner schepping, wat hem hiervan kan weerhouden, wat hem hiertoe moet voeren; hij betreurt de afwijkingen van het verle- dene en boet ze uit, neemt voorzorgen voor de toekomst en strekt zich door gebed om een geheel ander mensch te worden." Klaar en duidelijk wordt het ons voor de oogen gesteld, en we moeten erkennen dat een dergelijke oefening een rijkdom van genade geeft voor iederen mensch. Allereerst zegt de H. Alphonsus „wij zon deren ons af van de wereld". Misschien dat dit voor niet-kenners van 't retraite- werk net zoo iets is als „we gaan drie da gen in het zwaarste kloosterleven". Let wel, voor niet-kenners. Immers zij, die meerdere malen een re traite hebben meegemaakt, kunnen niet uitgepraat komen over die hartelijkheid, die blijheid en dat medeleven, 't Is toch zoo jammer, dat. sommige jongens zich door „vrienden" (denk om de aanhalingsteekens) laten wijsmaken allerlei onzin. Op onze laatste Kerstretraite hebben we het zelf meegemaakt, dat een jongen die voor het eerst meeging zoo maar ineens onderweg trek kreeg om terug te gaan. Het- bleek nl. dat ze hem hadden wijsgemaakt dat., hij 3 dagen moest zwijgen. O zeker, in onbedachtzaamheid lacht men soms om zooiets, maar eigenlijk is het toch diep-treurig, dat er nog menschen zijn (die zich nog Katholiek noemen ook) dio dergelijke, flauwighèden uitkramen, tot schade van anderen, tot schande van zich zelf. Waarom nu, dat afzonderen? Alphonsu zegt verder „om ons daar alleen met Goi te onderhouden". Nu begrijpen we de waarde van dc retraite. In d© beslommering van ons leven komt er zoo weinig van „alleen met God onderhouden". En toch,.allemaal leerden wij in de catechismus en hebben we het meerdere malen afgedreunt dat ééne, dat groote, dat ware; „wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor in de hemel tc komen." Twee dingen staan vast voor ons: le het nuttige gevolg van buiten de wereld zijn, en 2e (daaruit voortvloeiend) om ons al leen met God te onderhouden. Deze twee feiten nu naar voren ge bracht maken het ons duidelijk, dat de retraite wil zijn de meest, doelmati- gevereenigingtusschenSch ep- per en schepsel. En nu de vraag „Is dat noodig"? Neen, nu praten we niet over buitenlandsche toe standen, van een Rusland en een Frankrijk, maar nu letten we eens op onze eigen om geving. Op "kantoor en werkplaats, in win kel en op straat, overal dreigt gevaar voor onze ziel. Niet erg? Ën we leerden nog wel „het voornaamste deel van den mensch is de ziel". Ja wel e r g is het ge vaar, en op onzen levensweg zal de toe komst nog wel wat meer in brutaliteit mis schien optreden tegen Christus. Gezellen, in ons vorig artikel bracht®! wij u (in figuurlijken zin) op den vlucht heuvel, nu zijn de lichten ontstoken waai wij u het doel hebben voorgelegd, een vol gende ma^l gaan we de retraite in des geest volgen. S. M. DE ROEPING VAN HET K0LPINGS- WERK. Wij moeten onze leden geven datgenê, wat men kan samenvatten in het één« woord: „algemeene ontwikkeling". De so cialisten werken met den grootsten ijver op dit gebied. Wij, Katholieken, mogen daarin niet achterblijven; anders zullen d» vooruitstrevende groepen van jonge arbei ders en gezellen zich deze ontwikkeling door de anderen laten geven. Er bestaat immers heden ten dage bij velen de drang om deel te hebben aan de geestesschattes van het volk, aan al het groote, wat dich ters en denkers hebben geschapen, om zich innerlijk te verrijken. Laten wij deze ont wikkeling aanbieden met reine handen, opdat zij niet. door anderen gegeven wor den. vermengd met goddeloosheid. Kolping heeft in 1848 zijn Gezellen-Yereeniging sf- noemd ^en „Volksuniversiteit in volks toon". Men houdt er te weinig rekening mede, dat juist deze zijde van het Kol- pingswerk van het allerhoogste belang» terwijl toch steeds Kolping hij. die zelf de schoenmakersstoel, uit zucht, naar hoe* gerc dingen verliet er naar streefd» uit den jongen man al het goed' en edele naar voren te brengen en het W versterken.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8