20ste Jaargang ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 No. 6271 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN De laatste beslommeringen te Den Haag BUITENLAND £etcbejie Sou/ccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Ket gotiden Priesterfeest van Z.Em. Kardinaal van Rossum Een Pauselijk schrijven. AAN ONZEN GELIEFDEN ZOON WILHELMUS, KARDINAAL-PRIESTER VAN ROSSUM PREFECT VAN DE CONGREGATIE DE PROPAGANDA FIDE. PIUS PAUS XI. Onze Geliefde Zoon, Heil en Apostolische Zegen. Grootelijks verheugen Wij ons, dat de tg niet verre meer is, waarop gij, door een nog heviger en een, als vernieuwden, gloed van godsvrucht ontstoken, het heilig altaar zult bestijgen, om den mildadigsten God dank te brengen: dewijl Hij U, die tot heden met zooveel hemelsche gunsten waart verrijkt., ook nog" deze heeft willen doen smaken welke te smaken aan de meeste leden van den clerus niet gegeven wordt dat gij den vijftigsten verjaardag van uw priesterschap mocht bereiken. Bijaldien Wij, Onze Geliefde Zoon, toen gij vijftig jaren van kloosterlijke professie hadt vervuld bij die heugelijke gebeur tenis, al mede-jubelend en medevoelend, U gelukwenschten, dan nog veel liever zeggen wij U heden allen voorspoed en ze gen toe, bij de dubbele feestviering, die Wij voorschrijven, en met U en met de Uwen als gemeenschappelijk zullen beschouwen. Dubbele feestviering zeggen Wij wmt vóór de feestelijkheid, die cp den lerentienden der Octobermaand, den eigen èg, waarop gij, toen gij in den fleur uwer jaren stondt, voor de eerste maal geofferd hebt, in den kring der leerlingen van het Collegium Urbanum, en als onder Onze oogen, gevierd zal worden: zullen gedu rende de Septembermaand, in Uw eigen, Ons en U allerdierbaast Holland, waar g;j alsdan eenigen tijd zult vertoeven, zóówel uwe medebroeders als uwe landgenooten strijd soortgelijke feestelijkheden aan leggen. Beide feestvieringen beamen Wij voor zeker; en zij zullen met een vermeerdering van Gods glorie gepaard gaan. Immers, het kan niet anders, of, wie uw groote daden herdenkt en vermeldt, moet de Goddelijke liefde en goedheid erkennen en verkondi- door welke het U gegeven werd, ge- dnrende deze langdurige priesterlijke le vensbaan, zoo gewichtige en vruchtdra- werkzaamheden te dragen en te verdragen, der Kerke ten groei, en den zielen ten heil; vooral, toen gij door het, aan uwe verdiensten versohuldigde purper werdt geëerd. Wat zullen Wij zeggen, dat gij, tot voor zitter des Heiligen Baads tot Voortplan- des Geloofs verheven, dermate Onzen onmiddellijken voorganger, dermate ook Ons, Uwe diensten tot bevordering der katholieke Missiën, en tot grooter uitbrei- van Christus' Rijk, hebt.verleend, dat gij vele dingen hebt tót stand gebracht, die, èn niet genoeg geprezen, èn enkel he- melscli loon waardig zijn? Welkom weze dus uwer priesterwijding vijftigste verjaardag; en moge hij be nevens een overvloed van geestelijke vruchten U brengen, zoowel Onzerzijds een nieuw blijk van erkentelijkheid, als van den kant Uwer medeleden, Uwer me iebroeders, Uwer landgenooten, en Uwer vrienden de door en door verdiende geluk- venschen, en de uitingen van hun aller gemeenschappelijke vreugde. En. gij, Onze Geliefde Zoon, door deze gebeurtenis, tot nog grooter daden, zoo 'tmogelijk zij gespoord: volhard in, uwe gaven van geest en hart, en al wat gij door ie ondervinding hebt opgedaan, voor de der H.H. Missiën te besteden, welke ten slotte Gods eigen zaak is. En moge 't aja, dat gij heel, heel lang nog, met de voorzichtigheid, die U kenmerkt, en met ondervinding der Kerke van dienste öjfc, en dezen Apostolischen Stoel, wien gij zoo trouw en innig zijt verknocht. Dat U inmiddels deze frissche onge- ieerdheid, vergezeld van een uitstorting Va& goddelijke gunsten, verleene en be- Wde de Apostolische Zegen, dien Wij U, Geliefden Zoon, als getuige Onzer 'aderlijke toegenegenheid, uitterharte me- fedeelen. -0even te Rome, bij Sint Pieter, den der maand Augustus, ten jare ÜOMXXIS, van Ons Pausschap het *htste. HET OFFICIEEL PROGRAMMA. ^ij laten hieronder het programma. 'Dlgen van de feestviering op Woensdag September in de St. Willibrorduskerk het Concertgebouw. DE FINANCIEELE COMMISSIE NOG NIET GEREED DE VOORNAAMSTE GEDELEGEERDEN VERTROKKEN De namiddag op de conferentie werd ge kenmerkt. door een verwarring, die haar oorzaak vond in haast, vermoeidheid, het naderend opbreken, en ook toch nog wel in de gebrekkige voorbereiding van het bureau der conferentie. Toen men om drie uur bijeen kwam, bleek men nog niet ver genoeg om dë fi- nancieele commissie haar werk te laten beginne. Dit gaf tot eenige wrange dis cussies aanleiding, waarbij het belangwek kende vraagstuk op den voorgrond stond, hoeveel tijd een man ,voor zijn maal mag vergen als er haast is bij zijn werk. Ei was wat verwarring met juiste#en onjuiste stukkdh. De Japanners beklaagden zich, dat zij* stukken bestudeerd hadden, die achteraf bleken door ander stukken ver vangen te zijn. Om vijf uur kon het eigenlijke debat in de financieele cómmisie over het pla-n- Young beginnen. Griekenland, Roemenië, Polen, Zuid-Slavië, Duitschland en Enge land maakten om allerlei redenen voorbe houd. Het plan-Young werd goedgekeurd, maar toch onder voorwaarde dat al die ver schillende redenen van voorbehoud in het protocol zouden worden vermeld. Daarna kwamen in behandeling al die organisatie-commissie, die bij het plan- Young hooren de overgangscommissie, die voor de Duitsche rijksspoorwegen, voor de Rijksbank, voor de verpande inkomsten van het rijk. Ook het comité voor de In ternationale Bank kwam aan de beurt, d. w. z. een comité dat de vorming van het eigenlijke constitueerende comité moet voorbereiden. Die bank is het onderwerp waar nog veel over gestreden zal worden. Een openbare slotzitting. Verder is er een soms wel pikante dis cussie gevoerd over het programma voor den laatsten dag der conferentie. Men wil vandaag klaar komen, maar er moest nog veel werk worden verricht. M!en kan niet zeggen dat dit onderwerp zonder steke ligheid is behandeld. Op een gegeven oogenblik sprak Snowden in arren moede er van, de slotzitting tot Maandag uit te stel len. Men vertelde hem toen, dat hij zich dan wel heel eenzaam zou moeten voelen, daar de anderen inmiddels voor het mee- rendeel vertrokken zouden zijn. Het denkbeeld van een openbare zit ting werd daarna maar opgezegd. Als de financieele commisie klaar is, zal men al leen nog een gesloten voltallige vergade ring houden: Short business meeting, zoo als Snowden het uitdrukte. Dit denkbeeld vond algemeen ingang. Zoo komt er dus vandaag niets van de openbare slotverga dering met' radiouitzending der redevoe ringen, waarvoor alle toebereidselen ge troffen waren.! De Fransch-Britsche betrekkingen. Voordat Henderson Den Haag verlfiet om naar Genève te vertrekken, heeft hij aan de pers -lipt volgende verklaard: Eenige onverantwoordelijke personen hebben in de laatste weken de meening ge uit, dat er in de toekomst een gebrek aan hartelijkheid en vertrouwen in de betrek kingen tusschen de tegenwoordige regee ringen van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn. Omdat in de Haagsche conferen tie openhartig gesproken is, meenen zij een verkoeling of zelfs eenige vijandig heid in de Fransche en Britsche betrekkin gen te kunnen aanwijzen. Iedere opvatting van die aard is absurd en een bedeksel van een verhitte verbeelding. De ontruiming van het Rijnland. Het Engelsche ministerie vaar oon.^ heeft meegedeeld, dat last gegeven is met ingang van 14 September de Engelsche troepen van den Rijn terug te trekken. De evacuatie zal ongeveer drie maanden du ren. Het vervoer zal over de bestaande verbindingslijn van Ostende naar Dover plaats hebben. Kaar wij vernemer i-, den brief dei- drie bezettende auHen ."an Stresë- mann een afzonderlijke behandeling van bijzonderheden der ontruiming speciaal wat betreft de medewerking der Duitsche overheid ter vergemakkelijking en ter be spoediging der ontruiming aangekondigd. Deze besprekingen zullen te Coblenz plaats hebben. De Duitsch-Fransche besprekingen over de Saarkwestie zijn volgens do „Vossi- sche Zeitung" zoover gevorderd dat nog heden in een briefwisseling tusschen Stre- semann en Briand is overeengekomen de officieele onderhandelingen in den loop van September te openen. Een woord van Wïrth. De „Voss. Ztg." verneemt'uit Den Haag: Rijksminister dr. "VVirth zeide, toen hij de zitting der uitnoodigende mogendheden verliet, tot de journalisten: „Ik stel mij aan als den gewezen minister der bezette gebieden en den huidigen minister der be vrijde gebieden voor." Het Engelsche offer. In een Engelsche persconferentie is o.a. medegedeeld, dat Engeland besloten heeft af te zien van 5 millioen Mark van de on voorwaardelijke annuïteiten ten gunste van Japan en Portugal, met dien verstan de, dat Frankrijk een gelijke regeling treft voor Joego-Slavië en Roemenië. Plechtige Kardinaalsmis in de St. Willibrorduskerk te 10.30 uur. Door het zangkoor „Cantate Domino Canticum Novum" van de Parochiekerk St. Willibrordus (buiten de Veste te Am sterdam) zal onder leiding van den Direc teur Theo van der Bijl, worden uitgevoerd Ecce Sacerdos, 6 st. gem. koor met orgel, Missa in hon. S. Francisci 4 st. gem. koor met orgel, Theo van der Bijl. Te Deum 4 st. gem. koor met orgel Perosi. Na de H. Mis zal Zijne Eminentie Kar dinaal Van Rossum den Pauselijken Ze gen geven met vollen aflaat. Huldiging in het Concertgebouw te 3 uur: Medewerking verleenen: Gemengd- en Knapenkoor der Schola Gantorum, onder leiding van Hubert Cuy- pers en van Jan Schrijvers, organist.. Programma: 1. Marche triomphale van J. Lenamens, orgel. 2. Salutatio van Hubert Ouypers 4-sbem- mig a oapella door gemengd koor. 3. Opening door Mgr. ProfDr. J. Hoog veld. 4. Welkomstwoord door Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. 5. Tu es Petrus., da Palestrina 6 stem mig gemengd koor, a capella. 6. Huldigingsrede en aanbieding van het huldeblijk van Katboliek Nederland door Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld. 7. Gloria in Excelcis Deo uit de Missa in hon. Stae Caeciliae van Hubert Cuy- pers, door gemengd- en knapenkoor met orgelbegeleiding. 8. Toespraak van Zijne Eminentie. 9. Psaume 150 (2de deel) van J. Pzn. Sweelinck, 8-stemmig dubbel gemengd koor, a Capella. 10. Aan U, o Koning der Eeuwen. 11. Marche Pontificale van J. J. Lem- meiis, orgel. De weg. Na de aankomst van Zijne Em. Kardi naal Van Rossum te Amsterdam Maan dagnamiddag a-s. te kwart over vijf aan het Centraal Station en de ontvangst in de gereserveerde wachtkamer, zal de stoet den volgenden weg nemen naar de Rozenkranskerk in de Jacob Obrecht- straat: Westelijke afrit Centraal-Station. N. Z. Voorburgwal Raadhuisstraat Kei zersgracht (even zijde) Spiegelstraat Museumplein Museumstraat J. W. Brouwerstraat 1 Alexander Boersstraat v. Breestraat Obrechtstraat Kerk plein. (De auto's wachten gedurende de plech tigheid in de Van Breestraat). Route na de plechtigheid in de Rozen kranskerk Obrechtstraat Johannes Verhulststraat Jan Willem Brouwers plein Gabriël Metsustraat Johannes V ermeerstraafc. VOLKENBOND DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Een weinig belangrijke agenda. Gistermorgen werd door den Perzischen gedelegeerde Feroughi de 56ste raadszitting geopend. Zooals gewoolnijk vergaderde de raad eerst achter gesloben deuren, om ver volgens eerst om 12 uur slechts voor een half uur een publieke zitting te houden, waarvoor, zooals men zich kan indenken, met het groote aantal toeristen en studen ten, die gedurende dezen tijd in Genève vertoeven, veel belangstelling was. De agen da is dezen keer van weinig beteekenis. Het nieuwe Volkenbondspaleis. Zaterdag 7 September zal eindelijk de eerste steenlegging voor het nieuwe Vol kenbondspaleis op plechtige wijze plaats vinden. Ter gelegenheid hiervan zullen be grijpelijkerwijs verschillende redevoeringen gehouden worden, o.a. door Adatsji, als voorzitter van de gebouwen-commiss'P, door den Perzischen voorzitter van den raad Feroughi, door den secretaris-gene raal van den Volkenbond, sir Eric Drum mond, en eenige Geneefsche autoriteiten. Het belangrijkste van de plechtigheid zou zijn het in de fundamenten inmetselen van een metalen koker, waarin iedere Volken- bondsstaat twee verschillende geldstukken zal werpen, tevens zal in dezen koker een in alle talen der Volkenbondsstaten ver taalde oorkonde worden ingesloten. De Ne- derlandsche regeering zal een gouden tien tje en een rijksdaalder in den metalen ko ker storten. PALESTINA DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Nog steeds botsingen. Arabieren hebben een nieuwen aanval ondernomen op de Joodsche plaats Safed, op 20 K.M. afstand van Tiberias. Hierbij werden 6 Joden gedood. Van uit Haifa zijn troepen derwaarts gezonden tot herstel van de orde. In de vroege morgenuren on dernamen Britsche troepen een tegenaan val op verscheidene dorpen om de in het bezit van de Arabieren zijnde buit terug te veroveren. Hierbij werden 12 Arabieren gedood. Aan de grens zijn Bedouinentroe- pen verzameld, die op een gunstige gele genheid wachten om de Arabieren te on dersteunen. Transjoxdanië echter is rustig en een 1500 man sterke Bedouinenafdee- ling heeft zich rustig teruggetrokken. Het laatste in Jeruzalem verstrekte of ficieele bericht stelt vast, dat het land over het algemeen rustig is. Alle Britsche landstrijdmachten staan onder bevel van overste Dobbie, die de troepen opdracht heeft gegeven om slechts in uitersten nood zaak van de wapenen gebruik te maken. Het aantal dooden wordt officiéél op 164 gesteld. A n t i-E ngelsche demonstratie te Bagdad. In de voornaamste moskee heeft een Arabieren-vergadering plaats gevonden, ■welke de politiek van Engeland in Palesti na berispte. 4000 manifestanten hebben zioh vervolgens naar het koninklijk paleis bege ven. Kleine relletjes zijn nog ontstaan, waarbij een twaalftal personen gekwetst zijn geworden. Gespannen toestand in Syrië. Officieel worden in Kairo de geruchten, volgens welke de Fransche consul in Je ruzalem zou zijn vermoord, tegengespro ken. Daarentegen wordt bevestigd, dat de opwinding in Palestina en Syrië onver minderd voortduurt en dat vooral in Syrië de anti-Joodsche beweging aan kracht wint.' Het zakenleven in de meeste straten ligt geheel stil en de prijzen stijgen. In Damascus, Beiroet en andere centra wor den dagelijks demonstraties gehouden. De bedrijven zijn grootendeels gesloten. Eon brief van Balfour aan Weizmann. Lord Balfour heeft aan Weizmann, den Zionistischen leider, oen brief geschreven, waarin hij verklaart, dat het Engelsche rijk de belofte voor de tenuitvoerlegging van de politiek, welke beoogt, dat Palesti na weer een tehuis voor het Joodsche volle wordt, te steunen, niet zal terugnemen. Een boodschap van Hoover. In een bijeenkomst werd een boodschap van president Hoover voorgelezen, waarin hij verklaarde: „Ik weet dat de heele we reld den mooien geest waardeert, dien de Britsche regeering getoond heeft toen zij het mandaat over Palestina aanvaardde. „Ik vertrouw dat uit deze droeve gebeur tenissen ©en grooter veiligheid en grootere waarborgen voor de toekomst zullen voort komen en dat, dank rij deze, Palestina ge- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags- blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Haagsche Conferentie is geëindigd; er wordt geen slotzitting gehouden. Arrti-Engelsche demonstraties van Ara bieren in Palestina, Syrië en Irak. Berichten dat het Russisch—Chineesch conflict is bijgelegd. Dr. Eckener te New-York. Wij geven een photo-pagina naar aan leiding van het gouden priesterfeest van Z.Em. Kard. van Rossum (3e blad). KINDERRUBRIEK. Door samenloop van omstandigheden moeten wij de redactie van de Kinderru briek en de lezers en lezeressen deze week wèèr teleurstellen, maar nu zéker voor het laatst een waar vaderland in eere her steld zal worden". Hoover spreekt ten slotte zijn innige deernis met de slachtoffers van de onlust^- uit. CHINA. HET RUSSISCH—CHINEESCH CONFLICT. Een voorstel der regeering te Nanking aan Moskou. De regeering te Nanking heeft besloten voor de bijlegging van het conflict tusschen Rusland en China aan de sovjetregeering te Moskou de volgende voorstellen te doen: 1. De Sovjet-regeering trekt alle geno men oorlogsmaatregelen in; 2. Do Sovjetregeering en de Chineesche regeering roepen een diplomatieke confe rentie bijeen, die gehouden wordt te Cha-rbin of Moskou; 3. De regeering te Nanking stelt onmid dellijk bij den Chineeschen Oosterspoor weg weer alle Russische employé's aan, die bij bet uitbreken van het Chineesoh Russisch conflict bij den Oosterspoorweg werkzaam waren; 4. De Chineesche regeering zegt de over eenkomst van 1924 inzake het beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg op; de Sovjetregeering moet deze opzegging aan vaarden 5. De Chineesche regeering; stelt voor, alle andore kwesties betreffende den Chi neeschen Oosterspoorweg te bespreken in een RussischChineesche conferentie. Uit Toldo wordt gemeld, dat de Japan- sche' minister van buitenlandsche zaken Sjidehara het ontwerp vaxi een compromis in het RussischChineesche conflict heeft uitgewerkt en het aan den Chineeschen en sovjet-gezant heeft overhandigd. De Sovjets aanvaarden het voorstel. Met eenige wijzigingen heeft de Sov- jet-regeening het voorstel der Chineesche regeering aanvaard om een gemeenschap pelijke declaratie te onderteekenen, die een eind maakt aan het geschil tusschen beide landen. PATER CLOODTS VERMOORD. Een nieuwe martelaar in China. De Anfcwerpsche correspondent van de „Msb." meldt dd. 29 dezer: Hedenmorgen is te Antwerpen helaas bevestiging ontvangen van het droece be richt, dat de Minderbroeder pater Tiben- tius Cloodts verleden Zondag in China vermoord is. Waarschijnlijk werd hij door communis ten om het leven gebracht. Daar was al sinds eenigen tijd een vervolging gaande Toen de eerw. pater naar zijn laatsten post was gegaan, sohreef hij aan een zij ner orde-broeders hoe slecht hij daar was onthaald. Men had hem met rotte eieren en steenen geworpen en zelfs geslagen. Pater Cloodts werd in 1893 te Antwer pen geboren. Hij was sedert 6 jaar in de missie en muntte uit door buitengewone werkzaamheid. Drie jaar geleden, tijdens de vervolgingen van 1926, was zijn leven in groot gevaar; zijn kerk werd platgebrand en zijn Christenen hadden het hard le verduren. Maar geen enkele Christen ver zaakte aan zijn geloof en pater Cloodts ging opnieuw aan den arbeid. De kerk was alweer opgebouwd en nu is hij zelf als martelaar gevallen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1