VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. ZATERL i 31 AUGUSTUS 1929 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto tegen boerenwagen gereden. Uit. Apeldoorn meldt men aan de ..Tel.": Op den Amhemsche weg onder aan den fatoppelberg had een ernstige aanrijding plaats. Een auto. komende uit de richting Arnhem, waarin behalve den bestuurder- eigenaar Van Poel uit Arnhem, drie pas sagiers gezeten waren, botste in volle vaart tegen een boerenwagen, die in dezelfde richting reed. De schok was zoo hevig, dat zoowel de auto als de wagen geheel ver nield werden. Het paard liep een gebro ken poot op en eenige verwondingen, ter wijl wonder boven wonder nacht de chauf feur noch de voerman eenig letsel bekwam. Twee passagiers, de heeren K. en M., wer den echter ernstig gewond. M. moest naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd wor den. Zijn toestand is zorgelijk. De chauf feur verklaarde, dat de boerenwagen geen achterlicht had, wat door den voerman ontkend werd. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Naar ver luidt waren de passagiers van den auto beschonken. De voerman Van B. verklaar de, dat het linkervoorwiel van zijn wagen is afgeloopen bij het naar rechts uitwij ken. waardoor dat tegen den achterpoot van het paard rolde. Een gecompliceerd ongeluk. Gistel-middag kwart voor één kwam op den Bijksstraatweg tusschen Hakkelaars- brug en Naarden een personen-auto van den garagehouder Van Amersfoort uit La ren met groote snelheid een auto van den heer Klinkenberg, beide komend uit de richting van Muiden achterop, en wilde de ze voorbijrijden. Dé heer Klinkenberg moest op dat oogenblik wat links uithalen, omdat een tas steenen aan den rechter kant van den weg stond opgestapeld. De auto van den heer Van Amersfoort was daardoor gedwongen ook meer links te gaan en kwam daardoor tusschen de tram rails terecht. Daar had juist te voren een voetganger geloopen, die om zijn hachje tc bergen aan den slootkant tusschen de strui ken was gaan staan. Plotseling maakte de slippende wagen een zwaai naar rechts, het achtergedeelte maaide door de struiken en smeet den daar staanden man wel tien meter weg in de sloot. De wagen slingerde verder, bot ste tegen den tas steenen en daarna tegen de ander auto en kwam ten slotte onderst boven tot stilstand- In 'beide wagens was slechts één per soon gezeten. Beiden kwamen, heelhuids uit de bescha/digde auto's te voorschijn. Toen herinnerde men zich dat tusschen de rails een man had gestaan, die niet meer te zien was. Na eenig zoeken vond hem in de sloot, waaruit hij in deer- niswekkenden toestand werd opgehaaici, uJ. met een gebroken, been, inwendige kneuzingen en hoofdwonden, zooals later dr. Keyzer uit Naarden constateerde. Deze deed het slachtoffer, een zwer vend koopman, per ziekenauto naar de iVn* jellastichting transporteeren, waar hij xEL hopeloozen toestand werd opgenomen. De auto van den heer Van Amersfoort, waarmee volgens den bestuurder met een snelheid van 60 K.M. gereden was, kon na dat de wagen weer op de wielen gezet was, op eigen kracht naar Laren rijden, de an der auto moest worden weggesleept. Aanrijding. Het 12-jarig zoontje van den heer J. M., te Zuidbroek (Grom) is toen het den weg wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto van den bode S. De jongen •g een beenbreuk en een bloeduitstor ting in de hersenen. Hij mag niet vervoerd worden. Den chauffeur treft geen schuld. INGEZONDEN MEDEDEELING. fêUt Xi. /y V trxr'A. ftiert Verdronken. De 5-jarige R. B. March, uit R'dam Tur-- benitstraat is Donderdag bij de Heyplaat tc water geraakt bij het spelen op een vlot. Door jongens werd de vader van het ventje gewaarschuwd, die zijn zoontje na eenigen tijd op het droge wist te bren gen. Hoewel door een dokter met een zuurstofapparaat werd gewerkt, slaagde deze er niet in de levensgeesten op te wek ken. Donderdagnacht is de 18-jarige schip persknecht, G. M., wonende te Wilnis, van een in de Ringvaart van den Haarlemmer polder varend schip gevallen en verdron ken. Gistermiddag geraakte het vijfjarig zoontje van den heer Ernst te Eindhoven spelenderwijs te water en verdronk. Oude vrouw in brand. Doordat zij in aanraking kwam met een brandend petroleumstel geraakten Donder dagavond de kleeren van een 85-jarige al- leenwonenende weduwe aan den Amstel- veenschen weg te Buitenveldert in brand. Spoedig toegeschoten hulp mocht er in sla gen de vlammen te doove'n. Het oudje be kwam echter nog ernstige brandwonden aan beenen en onderlichaam. Ontsporing Op het station te Amersfoort ontspoor den Donderdagmorgen om half elf drie personenwagens. Om drie uur 's middags was het opruimingswerk afgeloopen. Het verkeer ondervond geen vertraging. ALASTRIM. Drie nieuwe gevallen te Rotterdam. Naar wij vernemen, hebben zich te Rot terdam drie nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. De patiënten zijn in het zie kenhuis opgenomen- Maatregelen te Nijmegen. Binnenkort moeten te Nijmegen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen ongeveer 900 militairen van wie plm. 85 pet. uit Rotterdam afkomstig z'jn. In verband met de te Rotterdam heer- schënde alastrim heeft het gemeentebe stuur stappen gedaan, teneinde de opkomst van deze militairen niet te doen plaats vinden. Eenige dagen geleden zijn reeds een twintigtal Rotterdammers te Nijmegen on der de wapenen gekomen. Deze menschen zijn onmiddellijk door de militaire dokto ren gevaccineerd. Mede met het oog op het voorkomen van enkele gevallen van alastrim in de on middellijke omgeving van Nijmegen, is van gemeenteweg op verschillende plaatsen in de stad, o.a. in de ziekenhuizen, de gelegen heid opengesteld tot kostelooze vaccina tie en revanccinatie. Nieuwe gevallen. Ook in de gemeente Dodewaard (Gld.) komt een geval van alastrim voor. In Gorinchem doet zich een geval van alastrim voor bij een bewoner van de Lin- gewijk. Ook een bewoner van den La-nge- dijk zou door de ziekte zijn aangetast. BRANDEN. Zware brand in een lompenmaga zijn. De brandweer laat maar branden. Gisternamiddag is te ongeveer half ze ven te Helmond brand uitgebroken in het lompenmagazijn van den heer C. J. Sie gers, gelegen aan de Spoorbrug. De brand weer bestreed hei vuur met twee motor spuiten. De inhoud van het gebouw be stond uit een groote hoeveelheid vetwol, papier en katoenafval. Te half tien des avonds laaiden de vlammen nog hoog op. De brandweer besloot den geheelen voor raad uit te laten branden, daar zij in der gelijke gevallen het magazijn van den heer Siegers is nu voor de derde maal in twee jaren tijds in vlammen opgegaan de ervaring heeft opgedaan dat men ze beter kan laten uitbranden dan blusschen, daar anders na verloop van dagen, het vuur opnieuw heftig oplaait. De schade, die dpor verzekering wordt gedekt, be draagt ongeveer 30.000. Brand in een café. Gisterennacht ontstond brand in het café van L- V. te Oude-Pekela. Daar de bewoners afwezig waren, bluschten de bu ren het vuur. In verband met den brand zijn V. en een zekere K. uit Winschoten aangehouden. Begin van brand tê Rotterdam. Gisterenavond te even over elf uur werd door den matroos E. Schwartz van het in de Schiehaven te Rotterdam liggend s.s. Flora" ontdekt, dat er rook kwam uit het kantoortje, grenzende aan loods D. van Wambersie en Zonen aan de Schiehaven. Hij waarschuwde den portier, die toen de hulp inriep van drie voorbijgangers en na alarm te hebben gemaakt, het vuur met een straal van de fabrieksleiding ging be strijden. De vrijwillige brandweer maakte inmiddels alarm, daar men voor uitbreiding van het vuur tot de groote loods, waarin vele brandbare goederen zijn opgeslagen, vreesde. Deze vrees bleek gelukkig ongegrond. De brandweer was het vuur na drie kwar tier geheel meester. Alleen een hoek van het kantoortje brandde uit. Het vuur is door onbekende oorzaak in een boekenkast ontstaan. De schade is gering. Boerenwoning atgcbrantl. Donderdagmiddag is de woning van J. D. aan den Zwanenspreng te Apeldoorn afgebrand. De brand ontstond in een hooi mijt en deelde zich tengevolge van den wind al spoedig mee aan het huis. De brandweer kon niet verhoeden, dat heb huis een prooi der vlammen werd. Eenige varkens konden met moeite gered worden; een gedeelte van het kleinvee ging verlo ren. Verzekering dekt de schade. HET GEBEURDE TE L00SDRECHT. Bezoek of nachtelijke overval? Het gebeurde op de Loosd rechtschc plassen vormt in de gemeente Bussum het gesprek van den dag, aldus meldt de ..Tel." Dr. R. B. de Boer, leeraar in de scheikunde alhier, en leider van het kamp. gaf ons een andere lezing van het voorge vallene. Ten eerste, aldus de heer De Boer, moet ik u wijzen op een overval, die het vorig jaar 's nachts op het door mij gehuurde eiland plaats heeft gevonden. Er is toen vuurwerk in het k.i:np afgestoken en toen eindelijk de aanvallers na gemaakt alarm de vlucht namen, begonnen zij van hun schip met vuurpijlen op de tenten tc schie ten. De donkere nacht maakte het toen on mogelijk het schip te herkennen. In den loop van den winter is er eclilcl over den nachteliikcn aanval gepraat en ik dacht: „daar blijft het niet bij." Dit jaar waren wij naar do Loosdrecht- scho plassen vertrokken, totaal 22 men schen, mijn vrouw en ik, alsmede veel ook mijn eigen kinderen. Mijn eiland ligt 3 K.M. uit den wal. Mag ik aannemen, dat. nachtelijk bezoek "steeds mot goede bedoelingen geschiedt? Mijn ervaring op dit gebied doet mij daaran twijfelen. Bo vendien, het ontsteken van vuurwerk le vert groot gevaar voor de lichtontvlam bare tenten en het aanwezige stroo. De gebeurtenissen van vroeger hadden ons voorzichtig gemaakt, temeer daar er bij een event ueelen overval geen hulp van politezijde te wachten is. Op den bewus- ten avond nu was het warm weer geweest Over het meer lag een vredige stilte en toen de duisternis intrad, ontstaken wij het kampvuur, waarvan het lichtend schijn sel op verren afstand zichtbaar was. De avond was zóó mooi, dat niemand naar bed werd gestuurd, met 't gevolg, dat cm half- twee nog acht personen op waren, ge schaard op de heete asch, die nog na- gloeide. Omtrent dezen tijd kwam plotseling de schouw van de wafcersportvereeniging „Loosdrecht" en meerde aan onze eigerr boot. De heer Munning heeft beweerd „Goeden avond" gezegd te hebben. Ik heb dat niet gehoord. Ik zelf echter sprong op en riep: „Wat moeten jullie daar" en sommeerde den menschen te vertrekken. Volgens den heer De Boer is er toen een gejouw opgegaan uit de schouw. Fak kels werden ontstoken en drie daarvan werden in het kamp geworpen. Het war ren z.g. blauwlichten, die op schepen in geval van nood worden gebruikt en uiterst fel branden. Twee fakkels kwamen terecht bij de tenten. Een der fakkels bleef lig gen voor een jongenstent. maar de bewo ner wist het vuur te dooven. Wat stond mij tc doen. aldus dr. De Boer? Was dit een bezoek of een nachte lijke overval? Mocht ik de verantwoording op mij nemen, de kinderen, meisjes en mijn eigen vrouw onbeschermd te laten? Ik achtte den toestand zoodanig, dat ik mijn oud-leerling opdracht gaf te schieten. Hij bezat een van te voren ingepakte Mauser-revolver, die op 100 M. nog zuiver schiet. De loop kan worden verlengd, zoo dat zij als karabijn dienst kan doen. In mijn tuin heeft mijn oud-leerding ge oefend. Hij is een zeer goed schutter. Toen vatte hij het wapen, dat hem vast in do hard lag en loste de schoten: vijf schoten in het water bij dc boot, twee in den mast in de hoop, dat de val naar beneden zou ploffen en ten slotte twee in het hout van de boot. Een van de inzittenden in de schouw, tandards Munning Schmidt uit Hilversum, werd in den enkel getroffen. Er kwamen toen geen brandfakkels meer. Intusschen had ik zelf een van dc koolc- stangen door het zeil geworpen, om het schip te merken. Volgens verklaring van dr. De Boer, zijn de inzittenden van de schouw, waarvan eenigen in badpak, op het eiland gelaten. Uit de schouw waren inmiddels eenige personen in het water gesprongen. Het drama was toen afgeloopen, de heer Mun ning Schmidt werd verbonden en de terug tocht werd aanvaard. De watersportvereniging Loosdrecht staat, zoo verzekerde onze zegsman ons. buiten de kwestie. Zoowel de heer Dc Boer als de heer Munning Schmidt heeft de zaak in han den de justitie gegeven. Laatstgenoemde diende een klacht in wegens het schieten met een revolver, terwijl dr. De Boer zich bij den rechter heeft beklaagd ter zake van huisvredebreuk en poging tot brand stichting. Dc politie en donker Amsterdam. Een merkwaardig geval. In „Do R. K. Politieambtenaar" rele veert Insider een gebeurten's, die zich vo rig jaar in donker Amsterdam hea't afge speeld, toen eeu politieagent in een slecht befaamde buuri nabij het Oude Kerksplein bij een twist plotseling door de gcheele lub ruziemakers werd aangevallen, zcu- dra zij in hem den agent it.kenden, die gewoon is tegen do ongure elementen van dit stadskwarlier krachtdadig op te tre den. Den politicman worden eenige tanden uit den mond -geslagen en hij zag zich ge noodzaakt z.ijn revolver te gebruiken o:n erger te voorkomen. De bezetting van het bureau Warmoesstraat snelde ter hulp en oen der aanvallers moest gewond naar een der gasthuizen worden overgebracht. „Na een tiental dagen daar te zijn ver pleegd, werd hij als genezen onslagen. Al len die aan het Bureau Warmoesstraat straatdienst verrichtten, verwachtten dat bedoelde persoon nu spoedig als „verdach te" zou worden gohoord. Noch hij, noch eenig ander persoon, die dien nacht tot de aanvallers van'den agent hadden behoord, of tot aanvallers kon worden gerekend, wprden gehoord. Waren zij onvindbaar? M.i. niet. Een goed opmerker kon duide lijk eenige wrevel bij het personeel be speuren over den gang van zaken. Allen verwachtten dat er tenminste iets zou ge beuren in deze zaak. Er kwam tenslotte ook beweging in. Op 21 November werd n.l. een klacht in gediend legenden agent. Een over vloed van getuigen kwam opzetten te gen.... den agent. Welke klacht werd er ingediend? Op 7 October zou de agent zich hebben schuldig gemaakt aanja waar aan? Op 7 October wist men het niet. Na dien daturti werd er door een advocaat een ad vertentie geplaatst in een der bladen; ge tuigen kwamen opzetten, en tóén wist men waaraan de agent zich had schuldig ge maakt. Op 7 October was hel feit ge schied, en op 21 November, dus 6 weken later, wisten de aanvaller pas welke klacht tegen den agent moest worden ingediend. Tot op Maart 1929. Toen werd als ver dachte door den Recht er-Commissaris ge hoord deagent van politie". Later werd den agent beteekend dat h>j niet verder zou vervolgd gorden. „En de aanvallers van den agent, dus de aanvallers van het Wettig Gezag? Niet tegenstaande de namen der aanvallers be kend waren, werden zij niet eerder aange houden dan nadat dc betrokken agent zelf er steeds op aangedrongen had. Ben ik goed ingelicht, dan zullen echter deze per- s-onen niet worden vervolgd. Dit is ter be- oordee'ling van de Justitie, en zullen daar voor bepaald „Opportuniteitsredenen' aan wezig zijn. Maar dit staat volgens mijn meening vast „de agent van politie" is gestraft", want behalve dat men hem enkele tanden uit zijn mond heeft geslagen, werd hij ge durende enkele maanden als verdachte be schouwd, en voor een flinke, plichtgetrou we politie-ambtenaar is dat een zeer zwa re straf. Welke tragedie zal nu weer volgen aan Bureau Warmoesstraat?" Na de ontploffing te Nijmegen. Het werk aau de „Splendor'' hervat; het personeel zenuwachtig. De werkzaamheden in de „Splendor"-fa- brieken te Nijmegen, waar Maandagmorgen een ontploffing is geweest, zijn hervat. De schade is thans in zooverre hersteld, dat alle afdeelingen weer functioneeren. Het personeel is echter nog zeer zenuwachtig; het springen van een vacuumlampje, dat in een dergelijk bedrijf nogal eens voorkomt, het verschuiven van een bank of ander ge raas, is reeds voldoende om vooral het vrouwelijk personeel in opwinding te bren- gcn. Toen bij het aansteken van het gasvuur het personeel in een der bovenlokalen zich nogal luidruchtig verwijderde, ontstond in het daar beneden gelegen lokaal een kleine paniek, vielen zelfs eenige meisjes in on macht. De directie deelde mede, dat uitgebreide maatregelen voor de veiligheid van het personeel zijn getroffen. Dit was vóór de ontploffing ook reeds het. geval, maar ver moedelijk is op onverklaarbare wijze in een nieuwe gasleiding een lek ontstaan, waardoor zich gas in de gang verzamelde, dat door tot nu toe onbekende oorzaak tot explosie is gekomen. De toestand van de in hel Canisius zie kenhuis verblijvende gewonden is alles zins bevredigend. Het meisje Kurzmann, dat het ergste werd gewond, is Donder dag geopereerd. Ook haar toestand is thans vooruitgaande. De ondankbare •Een „drama" aan het strand. Tussohen drie uur en half vier heeft zich Donderdagmiddag aan het strand bij hot Noorder-Posthuis te Schoveningcn. een redding uit zee afgespeeld, die voor dc ge redde nog onaangename gevolgen had kun nen hebben, ware hij niet door krachtigen politiearm daarvoor beveiligd. De kwestie was, dat strandbezockers iemand in zee in nood zagen verkeoren: een zwemmer, die bedenkelijke arm- zwaaiingen maakte. Met een lijn gewapend, togen do 20-jarige .Harloff, een Berlijnsche jongeman, die aan het strand vertoefde en drie agenten van politie zeewaarts om den drenkeling op te vangen. Toen zij met groote moeite daarin geslaagd waren, bleek de betrokkene de 25-jarigo G. H. van L., uit de Dirk Hoogenraadstraat, nog ont stemd, in plaats van dankbaar, dat men hem, die toch heusoh zoo goed kon zwem men, uit het water had gehaald. Het publick toonde zich over dit optre den van den geredden zwemlustige zoo ver ontwaardigd, dat men hem te lijf wilde. Gelijk in den aanvang reeds gezegd, moest dc politie hem toen in bescherming nemen. Vertraging D-trein naar Bazel. Toen gisteravond de D-trein No. 108 AmsterdamBazel <e Venlo aankwam, bleken de assen van het postrijtuig der Ned. Spoorwegen heet geloopen te zijn; zware rookwolken kwamen van onder den wagen uit. De in den trein dienstdoende Duitsche ambtenaren droegen met behulp van het stationspersoneel de ruim tweehonderd zakken mailpost over raar een ander rij tuig. Do bewuste postwagen werd uitgezet. Het gevolg van oen en ander was, dat de D-trein met vijftig minuten vertraging uit Venlo vertrok. FEUILLETON. Hst diamanten Halssnoer 3) Bijna onmiddellijk gaat de deur van een aangrenzend vertrek open en treedt een jong meisje de tuinkamer binnen, 't Is El- ly Abling, de gezelschapsjuffrouw der- zieke. Reeds een vijftal jaren in haar te genwoordige betrekking werkzaam, heeft Elly de liefde en het vertrouwen harer meesteres weten te winnen en wordt zij door den dokter en mevrouw als kind des huizes behandeld. En waarlijk, de heer en mevrouw Dénant zouden zich over het be zit van zulk een dochter niet beklagen. Uit Elly's schoon gelaat straalt steeds frischheid en levenslust. Heur sprekende guitige oogen geven aan het blozend ge zichtje een ongemeen geestige uitdrukking. Een overvloedige, hoogblonde haardos orn aat het schalksche kopje met een schat van natuurlijke krullen en verhoogt er op zeldzame wijze de bekoorlijkheid van. Heur schoon e, slanke gestalte is gehuld in een eenvoudig, doch elegant, wit japonne tje, terwijl als eenig sieraad een fraaie, rose roos haar boezem tooit. „Och, Elly", zoo spreekt de zieke haar vriendelijk aan, „zeudt ge even <le tuin deuren open willen zetten Het ziet. er huiten zoo zeldzaam heerlijk uit, dat mij een onweerstaanbare lust bekruipt, om al thans die kostelijke zomerlucht in te ade men. Of zou de buitenlucht misschien nog minder goed voor mij zijnwat denkt ge er van, lief kind?" „O, mevrouw, ik'geloof volstrekt niet, dat het u zal hinderen als ik de deuren openzet, integendeel, het zal n goed doen. Het is daarbuiten zoo kostelijk, alsof het nog volop zomer ware." Dit zeggende, is zij met luchtigen tred het vertrek doorgegaan, tot aan de tuin deuren, die, in een seconde wijd geopend de met rozenkeur doorbalsemde lucht la ten binnenstroomen. Behaaglijk zet Elly zich thans op een lage fauteuil naast het ledikant neder en beschouwt met welgeval len den weldadigen invloed, welken de zoe le buitenlucht op de herstellende zieke uit oefent. 't Is of de schittering van het gouden zonlicht een zachte blos toovert op de wasbleeke wangen der zieke, een blos, die aan dat schoone gelaat een nog teeder- der uitdrukking geeft. Lieve mevrouwtje", zoo gaat thans Elly voort, wat zal ik weer gelukkig zijn, als u, geheel hersteld wederom kunt gaan genieten van al het schoone, wat ons de natuur hier aanbiedt. Het is zoo smarte lijk, u te zien lijden, die reeds zoo ruimschoots uw deel hebt gehad van 's le vens bitterheid. O, hoe gaarne zou. ik dc wreedste smarten verdragen, indien ik daardoor van God de gunst kon bekomen, den lijdenskelk van u weg te nemen!" Deze woorden, getuigende van een zóó groote, opofferende Hefde, welke haar wordt toegedragen door een vreemde, ter wijl heur eigen zoon op zoo schandelijk» wijze in liefde jegens zijn moeder tekort schiet, maken een diepen indruk op het beproefde hart van mevrouw Dènant. Een paar groote tranen parelen in heur oogen en terwijl zij zich ten halve opricht, neemt zij het blondgelokte hoofdje in de armen en kust hel schuldelooze kind recht har telijk. „Elly, mijn kind", zoo herneemt zij, „o, vraag toch den goeden God niet, te mo gen lijden. Gij zijt jong en hebt nog niets dan levnsvreugde gekend. Bid Hem veel eer, dat Hij u tenminste in uw jeugd de bitterheid des levens bespare; het lijden komt zelfs op mijn leeftijd nog te vroeg. Doch laten we ons niet met een zoo droe vig onderwerp bezig houdenwees u zelf en ga u wat vermeien in het lommer der vruchtboomen. Welhaast ga ik met u naar buiten, want ik gevoel, dat ik spoedig ge heel hersteld zal zijn." Na eenige oogenblikken is de lieflijke gestalte van het jonge meisje tusschen het gelend loover der boomen verdwenen en mevrouw Dénant, die haar met welge vallen heeft nageoogd, glimlacht over zoo veel onschuld en liefde. Plotseling verschijnt om den hoek van het huis een jonge man, die. na een oogen blik van aarzeling, in zenuwachtige haast het vertrek binnentreedt en zich voor het ledikant der zieke op de knieën werpt, terwijl hij het gelaat met beide- handen be dekt. Het is, alsof een onverwachte bliksem slag de arme moeder treft. Een smarte lijke kreet ontsnapt haar borst en onwil lekeurig heur bleeke banden uitstrekkend brengt zij met moeite uit: „Is 't mogelijk? Zijt gij het, Fernand V' Nog houdt de jongeling zijn gelaat be dekt, als vreesde hij, zijn moeder aan te zien en antwoordt schier onhoorbaar: „Ja, mama, ik ben het, ik ongelukkige! Ik weet het, ik beu uwer niet meer waardig; ik heb uw liefde versmaad en u, door aan mijn noodlottige hartstocht toe te geven, grievend leed veroorzaakt. Ik durf dan ook niet meer tot u komen als uw zoon, die een beroep doet op uw moederlijke liefde, ik kom slechts alS een ongelukkige, als een wanhopige, die uw medelijden inroept, om hem de grootste schande te besparen. Lees slechts deze weinige regelen en het zal u duidelijk zijn, hoe zeker ik in de diepste elelnde zal geraken, indien u mij niet tc hulp komt." Werktuigelijk neemt mevrouw Dénant het papier aan, hetwelk Fernand haar bij deze woorden voorhoudt en leest daarop met moeite: Antwerpen, September 18.. Mijnheer. Nog geef ik u drie dagen tijd, om de inij verschuldigde 30.000 francs te voldoen, op welks betaling ik sedert een week recht heb. Voldoet gc niet aan uw verplichting, dan zal ik de justitie waarschuwen. JEAN GIBIER. Den Heer Fernand Dénant. Het is de zieke te moede, alsof zich on der haar een bodemlooze afgrond opent, waarin zij met duizelingwekkende snelheid terneder stort en er verloopen verschei dene seconden, eer zij heur verwarde ge dachten weder meester is. Zij overlegt dan wat haar te doen staat. Zal zij haar echt genoot gehoorzamen en heur zoon, zonder hulp zijn ongeluk tegemoet zenden? Zij kent zijn onstuimige natuur; zij weet, dat de wanhoop hem tol de verschrikkelijkste daden zal kunnen voeren, tot diefstal, ja, tot zelfmoord misschien en daarmede zo-i ook haar cenigste wensch, dat hij eens den heilioozen weg zal verlaten, in rook opgaan. Dan spreekt dc moederliefde, die liefde, welke zelfs het mees! verdorven kind kan omvatten, en zij besluit haar zoon te redden, zonder tegenspraak, zonder ver wijt, zonder vermaning zelfs. Zou haar edelmoedigheid hem niet zóó diep treffen, dat het hem voortaan onmogelijk zal zijn, haar nieuwe smarten tc doen lijden Mevrouw Dénant richt zich ten haflvo- op en beduidt Fernand op te staan en haar een ochtendjapon aan te geven, die op een stoel in de nabijheid ligt. Uit den zak van dit kleedingstuk haalt zij een sleu tel te voorschijn, welken zij hem overhan digt met de woorden„Ziedaar Open mot dezen sleutel de brandkast in de huiska mer. Ge vindt daarin een grijze portefeuil le. Neem hieruit het bcnoodigdo bedrag en sluit de kast zorgvuldig weder, waar na ge mij den sleutel terugbrengt." Binnen weinige minuten is Fernand te rug. Hij wil zijn moeder om den hals val len en haar woorden van dank toefluiste ren, doch hij kan heur strengen blik niet verdragen en deinst terug. Zij neemt den sleutel van hem aan, bergt dezen weder op zijn vroegere plaats en beduidt heur zoon, de japon weder op zijn vroegere plaats te leggen. Dan gebiedt zij Fernand heen te gaan, zonder hem zelfs toe te staan, haar de hand te drukken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11