V ZOste Jaargang DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 No. 6269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN De DuitscSie delegatie in een. moeilijk parket BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal voor uctuBij I? cent, per week gij onze Agenten 20 cent per week f 2.50 per kwartaal ,yii f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 ROME OVER DE CHRISTELIJKE ORGANISATIE. EL Nadat de H. Congregatie van het Con- alie in haar schrijven over de Christelijke organisatie er verder op heeft gewezen, hoe noodzakelijk is een sociale opvoeding van ouderen en jongeren leden van de Katholieke vakvereenigingen, wijst het schrijven er verder op, dat ook de werkge vers zich Katholiek moeten organiseeren. Vervolgens overgaande tot wat di rect de fabrikanten van het consor tium betreft, heeft de H. Congregatie met levendige voldoening kennis ge nomen van al hetgeen het consortium heeft gedaan voor de opheffing van den nood der arbeiders, alsmede van de prachtige werken van weldadig heid, die het heeft georganiseerd, spe ciaal door de ontwikkeling van de „familie-toeslagen", hetgeen een werk is van groote liefde en tegelijk ook van sociale rechtvaardigheid. Evenwel sprekend tot Katholieken, kan de H. Congregatie zich niet weerhouden hen te verzoeken wel te bedenken, dat, om tusschen fabrikanten en arbeiders eendracht en blijvende vrede te hand haven, het niet voldoende is een be-' Toep te doen op de „beroepssolidari- teit" en de werken van weldadigheid te vermenigvuldigen, die door zuivere menschenliefde worden ingegeven. De ware eendracht en de werkelijke vre de kunnen niet verkregen worden dan door de aanhankelijkheid van allen aan de lichtende beginselen van de Katholieke zedeleer. Insgelijks wmscht de H. Congrega tie die fabrikanten geluk, die ook de noodzakelijkheid gevoeld en begrepen hebben, dat ook zij een patroonsver- eeniging moesten oprichten om te doeltreffender den maatschappelijken vrede te verzekeren. Nochtans kan zij het feit niet ver helen, da.t de leiders van het Consor tium, hoewel persoonlijk levend als Katholieken, een neutrale vereeniging hebben gesticht. Hier is het goed hen te herinneren aan wat Leo XIII schreef: „De Katholieken moeten zich bij voorkeur met. Katholieken vereeni gen behalve als de noodzakelijkheid hen dwingt anders te handelen. Dit is een zeer belangrijk punt voor het behoud van het geloof" (Leo XIII „Longinqua Oceani", 6 Jan. 1895). Indien het momenteel niet mogelijk is confessioneele patroonsvereenigin- gen te vormen, acht de H. Congrega tie het nochtans noodig de aandacht te vestigen van de Katholieke fabri kanten, speciaal van hen die deel uitma ken van de „Christelijke Vereeniging van Patroons uit het Noorden", op hun persoonlijke verantwoordelijkheid voor de besluiten, die genomen worden, dat deze overeenkomstig de regelen van de katholieke zedeleer zijn en de godsdienstige en zedelijke belangen van de arbeiders zullen worden ge waarborgd of minstens niet geschon den. De beginselen van de Katholieke zede leer moeten richtsnoer zijn óók in het so rt ciale, het oeeonomische leven. De Katho lieke werkgevers handelen lofwaardig, ver vullen een Christelijken plicht, als zij wer ken van cha-ritas beoefenen, doch daardoor alléén zullen zij niet geheel doen, waartoe zij geroepen zijn, nl. zooveel in hun ver mogen-is, „de ware eendracht en de wer kelijke vrede" bewaren en bevorderen. Om dat te bereiken, zijn o.m. gewenscht en Boodig Katholieke vakvereenigingen van Aan deze, ook voor Nederland, practi- sche waarheden worden we in het boven staande herinnerd. Het zeer belangrijk schrijven van de H. Congregatie en het Concilie houdt aan het einde het volgende voor: Na deze gedachten geuit te hebben inzake de twee soorten vakvereenigin gen, wil de H. Congregatie, dat het wantrouwen verdwijne, het verschil ophoude en rechtvaardige en vrede lievende betrekkingen, overeenkomstig de Christelijke beginselen, voortaan tusschen beide vakvereenigingen zul len bestaan. Dat de léden zoowel van de eene als van de andere zich de groote sociale verantwoordelijkheid herinneren, die zij als Katholieken hebben: want de beide vakvereenigin gen moeten het voorbeeld geven van die samenwerking tusschen 'de klas sen, welke geëischt wordt door de ze deleer die zij aanhangen. Gezien het feit, dat het Consortium zich bereid heeft verklaard over mo gelijke oorzaken van ontevredenheid, in volle vrijheid en wederzijdsche on afhankelijkheid, in het licht van de beginselen van billijkheid en recht be sprekingen te houden, zou de H. Con gregatie gaarne zien, dat, door middel van een gemengde Commissie, regel matige betrekkingen tussohen de twee vereenigingen werden onderhouden. Deze commissie nioet tot taak heb ben, in geregeld terugkeerende bijeen komsten de gemeenschappelijke belan gen te behandelen, en te bewerkstelli gen, dat de vakvereenigingen geen organen van strijd en tegenstelling worden, maar, zooals zij volgens christelijke opvatting moeten zijn, middelen tot wederkeerig verstaan, welwillende discussie en bevrediging. De H. Congregatie kan niet anders dan de Doorluchtige Bisschoppen van het Noorden prijzen, dat zij aan be voegde en ijverige priesters de zorg hebben toevertrouwd, aan de leiders en leden der vakvereenigingen geeste lijken bijstand te verleenen en hen te helpen -bij vraagstukken, waarbij zede lijke beginselen betrokken zijn; zij wenscht, dat in andere industriegebie den de Bisschoppen priesters aan- stellen als „aalmoezeniers van den ar beid", zoals men hen noemt, wier apostolaat zal zijn dat het de bevol king beschermt tegen den ramp van onverschilligheid en het socialistisch en communistisch gevaar en bovendien een getuigenis zal wezen voor de moe derlijke zorg waarmee de Kerk de ar beiders omringd. Benedictus XV heeft getoond, dat het niet alleen nuttig maar noodig is, toen hij in zijn reeds aangehaalden brief aan den Bisschop van Bergamo verklaarde: „dat niet één priester zich verbeelde, dat zu'lk een actie vreemd is aan het priesterlijk werk, onder voorwendsel dat het wordt uit geoefend op economisch terrein; want juist op dit terrein is het eeuwig heil der zielen in gevaar. Daarom willen Wij, dat de priesters het tot him plich ten zullen rekenen, zich zooveel mo gelijk te wijden aan sociale weten schap en sociale actie, door studie, waarneming en arbeid, en dat zij uit alle macht hen begunstigen, die op dit terrein een gezonden invloed uitoefe nen voor het welzijn der Katholieken". Samenwerking tusschen de verschillen de groepen in het sociale, het oeeonomi sche leven, waarachtige solidariteit is een eerste eisch van Katholieke sociale actie. En daartoe mede te werken, positief, is de taak der aalmoezenier van den arbeid of geestelijke adviseurs. En dan ten slotte, dit hoog-ernstige slot van het document der H. Congregatie (on derteekend door Kardinaal Sbaretti als prefect): Ten slotte verzoekt de congregatie zoowel patroons als arbeiders zich te verheffen tot hoogere gedachten en gevoelens. De zoo indrukwekkende vorderingen van het socialisme en van het communisme en de godsdienstige afval, verwekt onder de arbeiders massa's, zijn onloochenbare feiten, die ernstig te denken geven. Profiteerend van den werkelijken nood van de ar beiders, zijn socialisme en communisme er in geslaagd, hen te doen gelooven, dat zij alleen in staat zijn doeltref fend de belangen op vakterrein en van politieken en socialen aard te be vorderen, en hebben zij de arbeiders in vakvereenigingen bijeengebracht. Het is dus hoog noodig dat alle Ka^- tholieken hun krachten vereenigen om een dijk op te werpen tegen zulk een groot kwaad, dat zooveel zielen sleept op den weg van het eeuwig verderf en dat de grondslagen van de maatschap pelijke orde ondermijnt en den onder gang van volken en naties voorbe reidt. Dat men dus alle meenigsverschïl- len opzij zette, en dat men met we derzijdsche eendracht, met wederkee rig vertrouwen en vooral met een groote liefde, vereenigingen oprichtte, die bezield zijn door de beginselen van de Katholieke zedeleer en die aan de werklieden met him economische belangen de vrijheid verzekeren, zich Christenen te noemen, en hun de mo gelijkheid bieden, alle plichten te ver vullen, die daaruit voortvloeien. Mogen de vorderingen van het socialis me en van htet communisme ook voor ons allen „indrukwekkend" zijn ons allen dringen tot erstig denken en tot kracht dadig doen! Een nachtelijke vergadering in Grand Hotel De Duitschers blijven onvoldaan De onderhandelingen ter Haagsche con ferentie boteren niet zoo vlug als optimis ten wilden doen gelooven. De schuld- eischende naties zijn weliswaar tot een overeenkomst geraakt, maar de instem ming van Duitschland is nog niet verkre gen. Heel aangenaam voor Stresemann is het zeker niet, zoo het laatste oogenblik, na de groote vreugde, waarmede gisteren het accoord tusschen de schuldeischers- staben was begroet, thans de man te zijn geworden, op wien de schijn rust van het geheel zoo moeizaam verkregen compro mis weder op losse schroeven te zetten. Ieder verlangt vol ongeduld naar het einde en ieder is geneigd den man, die een nieuwe vertraging daarvan veroor zaakt uitsluitend de schuld daarvan te geven. Toch zou een dergelijk oordeel niet rechtvaardig zijn. Men mag wel aannemen, dat Strese mann inderdaad bereid zou zijn geweest, zooals gisterenavond verteld werd, tegen een vroegen termijn van de Rijnland-ont ruiming de twee aanvankelijk van Duitsch land gewenschte concessies betreffende den afstand van het Duitsehe aandeel in het overschot uit de Dawes-betalingen en be treffende een vrij onschuldige wijziging in het systeem der onvoorwaardelijke annui- teiten te brengen. i'Jooh toen Frankrijk, België en Italië gisterennacht besloten tot nieuwe conces sies aan Snowden over te gaan, die op een verhooging van de aan Engeland aangeboden vermeerdering der annuïtei ten met 7.400.000 goudmarken neerkomt, hebben deze drie delegaties een nieuwen eisch aan Duitschland gesteld, die niet zoo makkelijk aanvaard kan worden. Zij willen namelijk, in strijd met de be doelingen van de Parijsche deskundigen, die het Toung-plan ontwierpen, thans van Duitschland een afspraak, dat Duitschland de totale som der bezettingskosten, zoo lang de bezetting na 1 September nog zal voortduren, voor haar rekening zal nemen. Ook wenschen zij, dat Duitschland alle schadevergoedingen betalen zal aan de Duitsehe bewoners van het Rijnland, die overeenkomsten op langen termijn met de bczettingsmogendheden gesloten hadden, en thans bij een spoedige ontruiming moe ten worden schadeloos gesteld. Tegen de zen laatsten eisch zal Duitschland wel niet lang bezwaar maken. Doch Strese mann verzet zich met alle macht ertegen, dat Duitschland de bezettingskosten zou moeten betalen, terwijl de Duitsehe regee ring, zooals bekend, reeds maandenlang het standpunt verdedigt, dat Duitschland recht heeft op onmiddellijke ontruiming. De Berlijnsche pers aan 't woord. De besprekingen in Den Haag worden in de Berlijnsche bladen van gistermiddag uit voerig besproken. Met betrekking tot de vraag, welke hou ding do Duitsehe delegatie ten opzichte van den nieuw geschapen toestand zal moe ten innemen, schrijft de „Abend", dat Duitsohland zijn vereischte toestemming zal geven, op voorwaarde, dat op het punt van de ontruiming overeenstemming wordt bereikt. Na de op het laatste moment van Duitschland verlangde concessies heeft het meer dan ooit recht op een aannemelijken ontruimingstermijn van de zijde van Frankrijk. Voorts verklaart de „Vossische Zeï- tung", dat de crediteurstaten wel begrij pen zullen, dat Duitschland tot het uiter ste van zijn mogelijkheden gegaan is, en dat het niet van zins is nog meer lasten op zich te nemen. Door het „Berliner Tageblatt" wordt in dit verband als contra-prestatie de ontrui ming van het Saargebied genoemd, in dit opzicht gesteund door het blad „Germa- nia". Snowden's impopulariteit. Toen gisterenavond in de Parijsche bios copen het nieuwe journaal van de week zou draaien, o.a. met opname van de Haag sche conferentie, verschenen korten tijd voor de voorstellingen begonnen in de bios copen politie-agcnten, die op bevel van den minister van binnenlandsche zaken en den perfect van politie order gaven, dat het journal van de programma's moest worden afgevoerd. Oorzaak hiervan zou zijn, dat te Parijs de stemming tegen den Britschen kanse lier van de schatkist, Snowden, niet al te gunstig is en dat de autoriteiten vreesden, dat het bij het verschijnen van het beeld van den Britschen minister op het witte doek tot minder gewenschte uitroepen en demonstraties zou komen. Nog steeds geen resultaat. Gisteravond om 8 uur zijn al de gedele geerden te gast geweest bij Snowden in het Grand Hotel. Daarna werden de bespre kingen tusschen de zes uitnoodigende mo gendheden hervat. Het belangrijkste bezwaar der Duitsehe delegatie is, dat Duitschland na 1 Septem ber a.s. alleen de bezettingskosten zal heb ben te betalen. Naar van Italiaansche zijde verklaard wordt zou de conferentie nog tot Dinsdag a.s. duren. De Duitsehe delegatie sohijnt in ieder geval besloten te hebben zich energiek tegen de eischen der andere dele gaties te verzetten. Engeland zeer tevreden. Het succes van de Haagsche conferentie is van Engelsch standpunt verzekerd. Snowden is de groote man van den dag en wordt overstroomd met telegrammen ter gelukwensching, waaronder van MacDo- nald, leden van de verschillende partijen en talrijke leidende persoonlijkheden in alle kringen van het publieke leven. Snow den zelf zeide tot den bijzonderen corres pondent van de „Evening Standard" bet volgende: Ik geloof, dat wij onszelf kun nen gelukwenschen en vooral over de uit nemende wijze waarop de Britsche delega tie heeft samengewerkt. Wij hebben nog een en ander te doen, doch de voornaamste hindernis is ten slotte uit den weg ge ruimd. Ik ben tevreden". Ook de minister van Handel, Graham, gaf op dezelfde wijze uiting aan zijn genoegdoening, zeggende: „Wij beschouwen het resultaat als zeer belangrijk. Mijn eigen werkzaamheden wa ren in hoofdzaak beperkt tot de leweringen in natura. Wij hebben op dit gebied conces sies kunnen verkrijgen. Het algemeene re sultaat is veel beter, dan wij gedeeltelijk durfden hopen". De avondbladen geven onomwonden uiting aan hunne genoegdoening. Over het algemeen is do opvatting in Londen deze, dat de Haagsche conferentie, nu zij blijk baar met een succes voor de Engelsche zaak sluit, een der belangrijkste gebeurte nissen is sedert Locarno. VOLKENBOND Het minderheden-vraagstuk. Twee resoluties. Het minderheden-congres heeft in zijn slotzitting in een resolutie den wensch der minderheden uiteengezet, dat een per manente volkenbonds-ins telling in den geest van het internationaal arbeidsbureau zal worden opgericht, welk orgaan alle vraagstukken, welke uit de minderheden- verdragen en uit het minderheden-pro bleem voortvloeien, te bestudeeren zal heb ben. I Zooa'ls men zich herinnert, ging de wensch der minderheden tot nu toe slechts tot een permanente volkenbonds-commis- sie, zooals bijvoorbeeld ook voor de man- da a tlanden bestaat. Eerastemmig werd eveneens een reso lutie inzake het minderheden-probleem aangenomen, waarin zij den wensch uit drukt. dat in ieder land, dat aan een min derheden-verdrag gebonden is, een z.g. ver zoeningscommissie zal worden ingesteld, die door onderhandelingen tusschen de minderheden en den staat, waarbij deze zijn ingelijfd, het doorloopend indienen van klachten van minderheden bij den volkenbond zal kunnen voorkomen. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie te den Haag is nog tot geen resultaat gekomen. De troebelen in Palestina houden, hoe wel in hevigheid verminderd, aan. De Graf Zeppelin boven New York. (1ste blad. BINNENLAND. Vergadering van den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel. (2de blad). Een schrijven van de H. Congregatie van het Concilie aan Kath. Fransche werk gevers. (Artikel 1ste blad). De Liturgische Week te Brugge. (Artikel, 2de blad). De beteekenis van den Jeugddag op 1 September a.s. (Artikel, 2de blad). DUITSCHLAND Graaf Bernstorff voorloopig leider van de Duitsehe delegatie te Genève. Naar verluidt zal Graaf Bernstorff voor loopig leider van do Duitsehe delegatie op de zitting van den Volkenbond te Genève zijn. Het is nog niet definitief, dat alle Duitsehe gedelegeerden op de Haagsche conferentie naar Genève zullen vertrekken. Het schijnt intusschen zeker ie zijn, dat Stresemann na het beëindigen der werk zaamheden in Den Haag naar Genève zal Botsingen te Berlijn. Tusschen nationaal-socialis- ten en communisten. In enkele gedeelten van Berlijn hebben in den afgeloopen nacht botsingen tus schen nationale socialisten en communisten plaats gehad. In de Wailstrasse werden daarbij vijf personen door messteken ge wond. De politie moest do menigte met den gummistok uit elkaar drijven. Onder do gewonden bevonden zich een schoor steenveger en zijn vrouw, die toevallig voorhij kwamen. Te Charlottenburg overrompelden com munisten eon vergadering der nationale socialisten en werden hfjidgemeen. De politie ontruimde de zaal, waarna de vechtpartij op straat werd voortgezet, zoo dat de agenten ook hier met den gummi stok de menigte uiteen moest drijven. Aan het station Zoologischer Garten moest tenslotte de politie ook nog een einde maken aan een schermutseling tus schen communisten en Duit6ch nationalen. PALESTINA DE TROEBELEN IN PALESTINA. Weinig verandering in den toestand. Het Britsche departement van koloniën maakte gisteravond bekend dat er weinig verandering in den toestand in Palestina viel waar te nemen. Te Jeruzalem. Jaffa en Haifa was het, naar men meldde, rustig. In de buurt van Haifa onderdrukten .landingsdivisies van het oorlogsschip Barham do ongeregeldhe den. Verkennende vliegtuigen hebben in de buurt van Haifa Ramleh en op de hoogten oni Jeruzalem afdeelingen Arabieren on der vuur genomen. Ten Zuidwesten van Gaza hadden de Arabieren zich volgens 'n bericht, tussohen de menigte samengetrokken maar de vliegers konden geen afdeelingen Arabieren in die •buurt ontdekken en totdusverre zijn geen aanvallen losgekomen. Dinsdagavond zijn herhaalde aanvallen op Beit Alpha, 6.5 K.M. ten W. van Beisan, met goed gevolg door een afdeeling van de Transjordaansche grenswacht afgeslagen. De telefoonlijnen van Jeruzalem naar Nazareth, Haifa en Tiberias zijn, naar ver luidt, doorgesneden. In Transjordanië is de toestand, volgens de ontvangen berichten, normaal. Van de twee havens, Jaffa en Haifa zijn gepantserde auto's naar het binnen land gezonden om de Joden uit de ver van de kust verwijderde kolonies te halen en onder te brengen in de havensteden, die gemakkelijk te verdedigen zijn, of op de oorlogsschepen. De Arabische hoofden te Jeruzalem heb ben er de Engelsche autoriteiten op ge wezen, dat de Engelsche troepen wel-is- waar tijdelijk de rust kunnen herstellen, doch dat een definitieve pacificatie eerst dan zal komen, indien Palestina een con stitutie krijgt, welke voor de Arabieren gunstig is.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1