DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 No. 6267 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Het lieiswe aanbod weer onvoldoende BUITENLAND De wereldvlucht van de Zeppelin 20ste Jaargang srg 3)e Eddócfaz Coulant Bur DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen T TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 1 WAT HET AANBOD INHIELD Principieel overeenstemming, practisch overal oneenigheid Het aanbod der Vier. Snowden, de Britsohe kanselier voor de schatkist, heeft ook het laatste aanhol der Vier van de hand gewezen. De nota, waarin dat aanbod was vervat, had den volgenden inhoud: A. Volgens het Toung-plan zou Groot- Brittannië ongeveer 100 millioen mark ont- e"" vangen uit de betalingen gedaan tijdens de rij< laatste vijf maanden van het Dawes-plan, d.w.z. van April tot Augustus 1929, als dek- ïol king voor zijn betalingen op zijn oorlogs- ecbulden gedurende 1929 en 1930. Deze be- 31 talingen zijn vastgesteld in het Young-plan het geldt hier dus geen nieuw aanbod, ren doch niettemin is het juist, dit bedrag in aanmerking te brengen tegenover de ver mindering van het aan Groot-Brittannië Lei toegewezen percentage bij de verdeeling van de Young-annuïteiten. De jaarlijksche waarde van deze betalingen wordt door de andere crediteurenmogendheden, die zich baseeren op een rentevoet van 61/2 pet., aid op 7.2 millioen mark; neemt men <1 den rentevoet van 5 1/2 pet., aan, welke ook "W door de experts van het Young-plan voor deze berekening is gebezigd, dan wordt de equivalente annuïteit 6 millioen in c v plaats van 7.2 millioen. B. De Belgische, Fransche en Italiaan- sche regeeringen hadden te voren aangebo den een hoofdsom te vinden ten bedrage 13< van 200 millioen mark, en wel uit het sur plus verkregen gedurende de laatste vijf maanden van het Dawes-plan. Zij stellen thans voor, in plaats van deze hoofdsom voor te zorgen, dat Groot-Brittannië 37 annuïteiten van 14.4 millioen mark ont vangt, hetgeen eohter onderhevig wordt gesteld aan twee voorwaarden: 1. Het surplus op het eerste jaar, dat in totaal 300 millioen mark bedraagt, moet geheel ten goede komen aan de andere regeeringen en Groot-Brittannië zou daar in geen nadeel hebben. Duitschland heeft aanspraken geldend naakt met betrekking tot dit surplus en het, aanbod heeft tot voorwaarde, dat Duitschland van elke dergelijke vordering afziet. C. Ten slotte is Italië bereid, een bijdra- i te geven uit zijn aandeel in de betalin gen der suocessiestaten van de voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie met betrekking tot de zoogenaamde vrijheids schulden. Blijkbaar is het bereid te garan deeren hoewel de aard van de garantie niet duidelijk is een .annuïteit van 7 millioen mark, zoodat hierdoor in totaal een bedrag wordt bereikt van 28.6 millioen mark. Het totaal van deze finaneieele offers wordt in de nota getaxeerd op 60 pet. van hetgeen door de Britsche. delegatie is ver langd. Wanneer men echter de jaarlijksche waarde van het bedrag van 100 millioen mark voor schulddekking, dat genoemd is onder A, berekent op grond van een rente voet van 5 1/2 pet., is het totale aanbod gelijkwaardig aan 27.4 millioen mark, dat is 57 pot. van de Britsche eischen. Thans wat de onvoorwaardelijke annuï teit betreft. Wanneer de onvoorwaarde lijke annuïteit verdeeld werd in overeen stemming met de bestaande overeen komsten, zou Groot-Brittannië het reoht hebben, elk jaar daarvan een aandeel te ontvangen van meer dan 120 millioen mark. De andere orediteurenregeeringen voeren aan, dat het jaarlijksche bedrag van .6 millioen mark, dat thans wordt aan geboden en door hen wordt gegarandeerd, beschouwd moet worden als gelijkwaardig aan een extra-aandeel in de onvoorwaar delijke annuïteit, zoodat deze dus voor Groot-Brittannië een totaal zou bereiken van 88.6 millioen mark. Het voorstel van de andere crediteuren- regeeringen wordt onderhevig gestold aan twee belangrijke reserves: a. Het aanbod is afhankelijk van Duitsch- lands instemming met de wijziging van de bepalingen van het Young-plan wat betreft de jaarlijksche bedragen der onvoorwaar delijke annuïteit, op zoodanige wijze, dat de gemiddelde lasten voor den dienst van de Dawes-leening daardoor worden ge ëvenaard. Verklaard wordt, dat dit geen nieuwe lasten voor Duitschland zou mede brengen, doch vernomen wordt tevens, dat de toestemming van Duitschland, welke hiervoor noodig is, niet is verkregen. b. Het aanbod wordt er tevens van af hankelijk gesteld, dat de andere Europee- 'ehe regeeringen, die niet bij dit aanbod betrokken zijn, accoord gaan met een be drag van 10 millioen mark als haar aandeel in de onvoorwaardelijke annuïteit, zulks vergeleken met een aandeel van bijna 45 millioen mark, dat haar zou worden toege wezen wanneer de onvoorwaardelijke an nuïteit verdeeld werd op den grondslag van de Spa-percentages. Tot zoover het aanbod. Onvoldoende. Snowdens antwoord was kort en krach tig: onvoldoende. Wat zal er nu gebeuren"? Zal men heen gaan en dan een tijdje onder elkaar kra- keelen, wie nu eigenlijk de schuld van het mislukken der conferentie draagt? Of ver wacht men van Engelsche zijde weer een nieuw aanbod? Tot nu toe wijst nog niets erop, dat de Vier dit van plan zijn. Men begint thans te mopperen, dat alle con cessies niet van één kant kunnen komen. Volgens mededeelingen van Sauerwein in de „Matin" zullen de te den Haag aan wezige ministers nog 24 uur wachten, op dat het conflict duidelijk aan den dag treedt en Snowden later niet kan zeggen, dat hij bereid was, de conferentie voort te zetten, doch dat zijn mede-onderhande laars de conferentie verlaten hebben. Binnenkort zullen echter, zoo meent Sauerwein, de documenten onweerlegbaar bewijzen, wie verantwoordelijk is voor het mislukken der conferentie. Verzoeningscommissie Naar uit Duitsche conferentiekringen vernomen wordt, is er een bevredigende oplossing bereikt van de kwestie der con trole in de gedemilitariseerde zone. Een eigenlijke controlecommissie komt er niet; dit is door Frankrijk trouwens nooit ge vraagd. Zelfs van „vaststelling" consta- tation zal er niet. langer sprake zijn. Eigenlijk heeft Duitschland niet meer toe gestaan dan reeds in het verdrag van Lo carno voorzien was. Het zijn de door dit verdrag ingestelde commissies van verzoe ning (conciliation) die bevoegd worden verklaard in zaken betreffende de gede militariseerde zone. Deze beide commis sies (de Duitsoh-Fransohe en de Duitsch- Belgische) blijven afzonderlijk werken. Van een versmelting dier beide voor dit doel der militaire controle, zooals België ver langd had, is er geen sprake in het thans aanvaarde ontwerp. Belangrijk is ook, dat Duitschland zoowel als België of Frankrijk het recht hebben een onderzoek door die commissies af te wijzen en de zaak voor den Volkenbond te brengen; dit mag zelfs nog gebeuren nadat het onderzoek reeds begonnen is; in zulk een geval moet het dan onmiddellijk worden stopgezet. Van een bestendig bureau voor die com missies van verzoening is er, volgens de Duitschers, nooit sprake geweest. In ieder geval zal de Duitsche delegatie weigeren de instelling van zxdk een bureau goed te keuren. Niets zal trouwens door de Duitschers geteekend worden, alvorens de datum voor de ontruiming is vastgesteld! De conclusie. De eind-conclusie schetst het „Vad." met deze woorden: Italië weigert zijn te Parijs verkregen voordeelen bij de verdeeling der Duitsche annuïteiten op te geven. Daarom weigert Snowden het verdee- lingsplan goed te keuren. Daarom weigert Briand een datum te noemen voor de ontirximing. Daarom weigert Stresemann het proto col te teekenen inzake de verzoeningscom missie. In principe weliswaar heeft Duitschland de regeling inzake de commissie van ver zoening goedgekeurd en is Briand bereid het Rijnland te ontruimen, en heeft Snow den het plan-Young in zijn groote trekken goedgekeurd en biedt Italië zelfs eenige „principieele' millioenen aan aan Engeland. In principe is men het over zeer veol dingen eens, maar in werkelijkheid kan men over niets tot een accoord komen. Briand en Loucheur in Noordwijk. De Fransche minister Briand en Loucheur brachten gistermiddag een bezoek aan Noordwijk. Om ongeveer 11 uur arriveerden zij, waarna zij den lunch gebruikten en thee dronken in het Palacehotel. Hierna maak ten zij een vrij uitgestrekte strandwande ling om tegen halfvier weer naar 's-Gra- venhage terug te keeren. VOLKENBOND Bolivia tn Peru. Nemen weer aan het volken- bondswerk deel. Bolivia en Peru, die beide sinds 1922 aan geen der volkenbondswerkzaamheden meer hebben deelgenomen, hebben op het volkenbonds-secretariaat bekend gemaakt, dat zij een delegatie ter a.s volkensbonds vergadering zullen zenden, uit den raad moet treden, een goede kans Het gerucht gaat dat Peru, nu Chili op een raadszetel zou hebben. ONTWAPENING Komende vlootbesprekingen? Eerst een regeling tusschen Londen en Washington. Uit Washington wordt gemeld, dat Frankrijk, Italië en Japan zijn uitgenoo- digd de beperking der bewapening ter zee niet Engeland te bespreken, indien een EngelschAmerikaansche regeling tof stand gekomen zal zijn. OOSTENRIJK. Socialisten en burgerwachten, „De m a r s ch naar Weene n". Te midden van de heerschende onrust tengevolge van de verscherping van de verhoudingen tusschen socialisten en bur gerwachten heeft een verklaring van den Tiroler burgerwachtleider Steidle de be zorgdheid nog doen toenemen. Deze'moet it.1. verzekerd hebben dat de burgerwachten er niet aan denken, haar actie in. te perken. Aneen do be toegingen, welke voor Zondag waren aangekondigd, zijn afgelast, wegens de begrafenis van het gedoode lid van de burgerwacht. Janisch Maar met 1 Sept. zal allerwege de actie hervat worden en tot diep in den herfst worden doorgezet. Voor September staat een betooging te Weenen op het pro gram. Hieraan heeft dr. Steidle toegevoegd, dat de bondskanselier weliswaar het voor nemen had gehad, een principieel verbod van betooging af te kondigen; maar dit plan had de meerderheid van het kabinet afgewezen, daar de meerderheid der pro vinciale gouverneurs der bnrgenyjtchtsbe- weging goed gezind is. Op de vraag, of „be slissende daden" door de burgerwachten voorbereid waren, zou de heer Steidle ver zekerd hebben, dat men het verzet der Marxisten, indien zij dit niet vrijwillig mochten willen opgeven, spoedig zou bre ken. Indien ook al een vergelijking met Mussolini's „marsch naar Rome" niet ge heel opging, zoo was er toch zekere over eenkomst. De Weensche correspondent van de „Frankf. Z." wijst in verband met. deze verontrustende verklaringen er op, dat de huidige burgerwacht beweging zich welis waar een volksbeweging noemt, maar dat aan de spits o.a. drie prinsen staan, vele andere adellijke personen, 21 generaals, 24 kolonels enz. De landbond, die onder de boeren groo- ten aanhang heeft, blijkt het niet eens te zijn met de tegenwoordige richting van de burgerwachtbeweging. Zoo schrijft o.a. de „Bauernz.", het or gaan van den boerenbond in Opper-Oos- tenrijk: Zoolang de burgerwachtbewegixig haar voornaamsten steun vond in den boeren stand, en de vertegenwoordigers van dien stand een beslissend woord konden doen hooren, was er nooit spi'ake van aanvallen of van een marsch naar Weenen. Deze ge wijzigde doeleinden zijn pas aan het licht gekomen, toen do invloed van de vroegere aristocraten, generaals en stafofficieren in de beweging overheerschend werd. Nu houden wij echter juist deze heeren niet ge schikt ervoor, ons naar een nieuwen, bete ren tijd te voeren, want wij kunnen ons niet herinneren, dat zij zich, toen zij de macht in handen hadden, veel aan ons lie ten gelegen liggen. De „N. Fr. Presse" is blijkbaar onder den indruk geraakt, van de verklaring van dr. Steidle. Het blad betoogt, zich ver plicht te achten de democratie tegen eiken aanva-l te verdedigen en eventueel© dicta toriale neigingen met beslistheid af te wijzen, onverschillig of zij van links te gen rechts of wel van rechts tegen links gericht zijn. Het christ. sociale „Weltblatt" "beklaagt zich erover, dat de burgerwachtbeweging in den laatsten tijd Italiaansch-fascisti- sche wogen heeft ingeslagen en het christ. sociale uiterlijk heeft ITALIË De strijd tegen de maffia. Voor de jury-rechtbank in Sciacca (Si cilië) is een reusachtig proces tegen 149 leden van de maffia beëindigd. Dertig be klaagden werden vrijgesproken en wel 4, aangezien zij intusschen gestorven waren en de overigen wegens gebrek aan be wijs. De overblijvende 119 beklaagden wer den veroordeeld tot straffen van 1 tot 10 jaar gevangenis. PALESTINA DE TROEBELEN IN PALESTINA. Hoog aantal slachtoffers. Een officieel communiqué. De berichten, die over den toestand in Palestina worden ontvangen, zijn schaarsch en spreken elkaar op verschillende punten tegen. In elk geval schijnt het vast te staan, dat het aantal slachtoffers grooter is dan in de telegrammen is opgegeven. Over liet algemeen is de toestand thans beter. Afdeelingen van de luchtmacht, al dus wordt uit Jeruzalem aan de „Times" gemeld, en tanks uit Amman bevinden zich in verschillende deelen van Pales tina. Een detachement van 450 man uit Egypte wordt zooals gemeld behalve de 600 Britsche soldaten morgen te Jeruzalem verwacht. Het eerste detachement in fan- terie is reeds tc Jeruzalem aangekomen ze ven uur nadat de beslissing was genomen versterking te zenden. Te Jeruzalem is gisteravond laat. een of ficieel bulletin uitgegeven, waaraan wij nog de volgende bijzonderheden ontleenen: Jeruzalem: De toestand in de oude stad en het centrum van de nieuwe stad is rustig. Eenige omliggende voorsteden zijn bedreigd door een klein aantal Arabi sche scherpschutters, doch geen ernstige botsingen hadden plaats, terwijl evenmin schade van eenige bet eekenis werd aange richt behalve dan te Talpioth, dat ont ruimd werd, zonder dat. verdere inciden ten plaats hadden. Krachtige patrouilles Britsche infanteristen, tanks en soldaten van de Britsohe luchtvaartafdeeling, even als vrijwillige politie-a.genten kruisen door de stad en de bedreigde voorsteden. De orde wordt op het. oogenblik goed gehand haafd. Het communiqué meldt verder, dat zich onder de dooden drie Christenen be vonden, onder de zwaargewonden 1 Chris ten, terwijl 32 Mohammedanen, 15 Chris tenen en 66 Joden licht werden gewond. Omtrent den toestand in Hebron zegt het communiqué, dat meer dan 45 Joden en 8 Mohammedanen werden gedood en 59 Joden en 10 Mohammedanen ge wond. Krachtige detachementen Britsche soldaten van de luchtvaartafdeeling en Britsche agenten zijn uit Jeruzalem naar Hebron vertrokken, om de orde te. her stellen. De Joodsche bevolking is uit haar woonplaatsen vertrokken en ondergebracht in het politiebureau. Te Ghazaen Berzeba is het rustig. Ram leb en Lydda. In beide plaat sen zijn gisteren, aldus het communiqué, betoogingen gehouden, waarbij het. niet tot ernstige botsingen kwam. Omtrent den toestand in Nabloes wordt nader gemeld, dat pogingen tot het houden van verdere betoogingen onmoge lijk zijn gemaakt. Het is thans weer rus tig en de winkels zijn geopend. Toelkarem en Jen in. Hier is het rustig. Talrijke bewoners zijn naar het noorden vertrokken. B a i s a nGistermorgen, aldus zegt het communiqué, is het tusschen Arabische en Joodsche ingezetenen tot botsingen ge komen. De orde kon snel worden hersteld twee Joden zijn ernstig en acht minder zwaar gewond. Savad: Gisteren en hedenochtend heexschte er een minder gunstige stemming tusschen Arabieren en Joden. Behalve een detachement van de Transjordaanscho grenswacht is een afdeeling Britsche poli- tie-agenten aangekomen uit Haifa. Haifa: Eenige Arabieren hebben een aanval gedaan op een politiebureau, doch werden verdreven. De toestand is rustig. Verder wordt bericht, dat de Engelsche kruiser „Sussex" morgenochtend uit Malta te Jaffa zal aankomen en troepen aan wal zal zetten. Het Engelsche oorlogsschip „Barham" wordt eveneens morgen te Jaffa verwacht. Twee torpedojagers vergezellen het vliegtuigmoederschip „Courageous", dat gisterochtend van Malta is vertrokken. Reuter- meent te weten, dat het vliegtuig- moederschip Eagle" en nog twee torpe dojagers morgen zullen vertrekken. Uit Washington wordt gemeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken een officieel rapport uit Jeruzalem heeft ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat zich onder de Joodsche studenten, die te Hebron werden gedood, 12 Amerikanen bevinden en dat verscheidene Amerikanen werden gewond. Het departement heeft den Amerikaanschen gezant te Londen, Da wes, opgedragen het Foreign Office mede te deelen, dat de Amerikaansche regee ring dringend hoopt, dat de Britsche regee ring direct maatregelen zal nemen ter be scherming van leven en de bezittingen van de Amerikanen in Palestina. ..Tel." Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ook het laatste aanbod der vier aan Snowden is als onvoldoende afgewezen. Nadere berichten omtrent in Palestina. De „Graf Zeppelin" is weer van Los An geles vertrokken naar Lakehurst. (Luchtv, en Telegrammen). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerkn-, 2de blad). Een K. R. 0.-Congres (2de blad). DR. ECKENER WEER GESTART. De laatste étappe begonnnen. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppe lin" is hedenmorgen te 0.16 uur (8.36 uur hedenmorgen Amsterdamsche tijd) van het vliegveld te Los Angeles naar Lakehurst vertrokken voor de laatste etappe van de vlucht om de wereld. Naar uit Los Angeles wordt geseind, moesten de passagiers zich Maandagavond tegen 11 uur (7.20 uur Amsterdamsche tijd Dinsdagochtend) weer aan boord van de „Graf Zeppelin" inschepen. Verwacht wordt, dat de vlucht van Los Angeles naar Lakehurst ongeveer 48 uur zal duren. Passagiers aan het woord. Wilkins verklaarde tegenover de ver tegenwoordigers der pers: „Wij hebben een prettigen en onbezorgden tijd achter den rug. Alvorens echter een regelmatig verkeer met behulp van luchtschepen kan worden ingesteld, is een betere en ver strekkender samenwerking tusschen de weerbureaux en de meteorologen noodza kelijk. Vóór alles dienen den kapitein van een luchtschip weerberichten uit een veel grooter aantal streken ter beschikking te staan". Lady Drummond Hay verklaarde nog, dat de tocht wel is waar interessant, doch lang niet zoo opwindend was geweest als de recordvlucht New YorkFriedrichs- hafen. Het prachtigste schouwspel was wel, toen men Zondagavond bij zonsonder gang San Francisco passeerde en heden morgen bij zonsopgang Los Angeles werd bereikt. Commander Rosendahl oordeelde aldus: „Het was de heerlijkste tocht, dien ik ooit heb meegemaakt en ik heb dan ook elk oogenblik volop genoten. Dat de koers herhaaldelijk werd gewijzigd, vindt zijn oorzaak in do omstandigheid, dat Eckener van eiken gunstigen wind gebruik wensch- te te maken." De Japansche kapitein Koesaka ver klaarde: „Drie dagen lang zijn vertegen woordigers van vier naties op het lucht schip bijeen geweest. De tocht van de Graf Zeppelin zal de vriendschap tusschen de volkeren helpen bevorderen, speciaal die tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Duitschland en Japan."" Van den Duitschen minister van Ver keerswezen, Stegerwald, ontving Eckener een gelukwensch-telegram. De reeds afgelegde route. De tocht van het Japansche vliegveld van Kasoemiga Oera tot Los Angeles heeft 78 uur en 58 minuten geduurd. De totale afstand, welke in de drie étappes (LakehurstFriedrichshafen, Friedriclisha- fenKasoemiga Oera en Kasoemiga Oera Los Angeles) werd afgelegd, wordt op 26.680 K.M. gecalculeerd. Om dezen af stand af te leggen heeft het luchtschip zich gedurende 233 uur en 35 minuten in de lucht bevonden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1