VOOR MEISJE, LUCHTVAART Postzak vermist. Met aange teekend e stukken voor Arasterda ui. Vorige week is- ontdekt, dat een postzak, behoorende tot de mail uit Amerika en be stemd voor Amsterdam, is vermist. De mail ■was te Cherbourg uit dc „Olympic" geladen en moest volgens opgave uit Amerika IS zakken bevatten. Bij het passeeren van de Belgische grens constateerde men daar reeds, dat er een zak te weinig was. Na opening der te A'dain aangekomen zakken en vergelijking der lijsten bleek, dat de vermiste zak vermoedelijk 76 stuks aangeteekende stukken bevatte. Waar is de zak gebleven? Of hij is ge stolen, of er een verkeerd masker (aanwij zing van plaats van bestemming) opgeplakt, zoodat de zak elders is aangeland. In dat laatste geval zouden de stukken naar Am sterdam worden doorgezonden. De Posterijen wachten nu af. Blijkt het,' dat de zak werkelijk weg is, dan zal wel weer in overweging moeten worden geno men, op welke wijze de benadeelden moeten worden .schadeloos .gesteld. Het hoofdbe stuur hééft de zaak in onderzoek. De Arnhemsche inbreker. Omtrent, den Donderdag te Arnhem aan gehouden inbreker vernemen wij nog, dat hij in de nabijheid van Arnhem als metaal bewerker arbeidde. Hij wes sedert eeni ge maanden in Nederland werkzaam en woonde in een kosthuis, waar hij relaties had aangeknoopt met de dochter des hui zes. Vrijdagavond had hij na een kleinen twist zijn kosthuis verlaten en wilde, naar hij verklaarde, omstreeks 12 uur naar Velp. Hij heeft deze reis echter niet volbracht, want omstreeks 1 uur zag een bewoner der Van Hogendorplaan hem voor het raam zij ner op de eerste verdieping gelegen slaap kamer. Deze heer kwam uit zijn bed en de- inbreker nam ijlings de vlucht door van het platte dak in den tuin te springen. Hij maakte vervolgens een buiteling over een hek en verdween in de duisternis. Deze heer waarschuwde onmiddellijk de politie, die spoedig ter plaatse verscheen. De inklim- mer was intus-schen naar de woning van een overbuurman gegaan, waar hij aan de achterzijde tegen den gevel klauterde en zoo door een openslaande balcondeur in huis kwam. Oogenblikkelijk werden de bewoners wakker, die uit hot bed sprongen en den man naliepen. Op dezelfde wijze als hij ge komen was, verliet hij weer de woning, waar de politie, die echter juist ter plaatse was, hem arresteerde. Hij deed nog een poging om te ontvluchten, doch deze mislukte. Na zijn arrestatie bleek, dat in beide woningen nog niets was vermist. Het onderzoek om trent de verschillende andere diefstallen is in gang, doch de man blijft hardnekkig ont kennen de dader van de ta-llooze diefstallen te zijn, welke in den laatsben tijd op de zelfde wijze zijn gepleegd. K off ie-dief stal. Een surveilleerend agent, van politie te A'dam heeft Donderdag j.l. in den vroegen morgen aangehouden den bestuurder van een vrachtauto, om hem naar zijn rijbewijs te vragen. Dit bleek in orde te zijn, doch de lading van de auto werd door den agent niet vertrouwd, daar deze uit aoht balen koffie bleek te bestaan. Op 16 Juli j.l. was uit. een spoorwagen staande aan de Lekstraat een partij van 25 balen Santos-koffie gestolen en nog steeds had men de ontvreemde koffie niet terug gevonden, hoewel ter zake van dezen diefstal wel ©enige aanhoudingen zijn ge schied. De agent dacht, dat de koffie, die hier vervoerd werd wel van dezen diefstal afkomstig kon zijn en liet den chauffeur naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat rijden. Al spoedig bleek, dat de koffie afkom stig was uit een pakhuis van een berucht heler, zekere A. R. en van de Rubroek- straat zou vervoerd worden naar den Lin ker Maasoever. Bij onderzoek bleek het pakhuis aan de Rubroekstraat gesloten te zijn, terwijl ook de eigenaar niet te vinden wa-s. Men heeft liem echter later op straat aangehouden en gedwongen zijn pakhuis te openen. Het bleek, dat daar nog negen an dere balen koffie waren opgeslagen. Uit dc mededeelangen van den chauffeur was intusschen gebleken, dat de koffie eerst gehaald was uit een café in het Noordelijk stadsdeel en ook hier heeft men een onder zoek ingesteld en nog een baal koffie in be slag genomen. De koffie van de in beslag genomen 18 balen bleek dezelfde te zijn, die in de Lekstraat was gestolen. Van de partij van 2000 is nu het grootste gedeelte te recht, k Merkwaardig politioneel beleid. Men schrijft uit Hengelo aan het „Vad.": Een staaltje van merkwaardig politioneel beleid heeft bij de Hengelosehe bevolking ernstige verontwaardiging verwekt. Met geval heeft zich als volgt toegedra- gen: In den nacht van 10 op 11 Augustus j.l. wandelde in de Bankastraat te Hengelo de heer P. uit Good met. zijn verloofde, toen een wielrijder, die hen juist gepasseerd was, van zijn rijwiel viel en bleef liggen. De heer P., met het lot van den man begaan, snelde toe om hulp te 'verleenen, doch op dat oogenblik sprong de gevallen wielrijder plotseling overeind en bracht den heer P. eenige messteken in het dijbeen toe, om daarna ijlings de vlucht te nemen. De getroffene werd bij bewoners van de Bankestraat binnengedragen, waar bleek, dat een slagader was doorgesneden. Een on middellijk ontboden geneesheer meende, dat hulp niet meer zou baten en ook een chi rurg zag den toestand zoo ernstig is, dat de getroffene nog een afscheidsbriefje aan zijn moeder schreef, die, na voor eenige ja ren haar anderen zoon door een motoronge luk op een onbewaakten overweg te heb ben verloren, nu opnieuw zoo zwaar getrof fen werd. Gelukkig echter bleek bij opname in het ziekenhuis-, dat. de heer P. in het leven zou kunnen worden behouden, al deden zich dan later complicaties voor. welke ook op dit oogenblik nog een uiterst zorgvuldige verpleging in het ziekenhuis noodzakelijk maken. De dader van dezen laffen moordaanslag, een Duitsoher. maakte den volgenden mor gen met een landgenoot een wandeling naar Delden. waarbij bleek, dat hij het mes, waar mee de aanslag was gepleegd, in de mouw van zijn jas verborgen hield. Hij vertelde zijn kameraad, dat hij den vorigen avond een onbekende eenige messteken had toege bracht en dat hij nu opnieuw den lust in zich voelde opkomen iemand met. het mes te lijf te gaan. De vriend had hem daarvan echter weten af te houden cn in den nacht van Zondag op Maandag werd de man in zijn kosthuis te Borne van zijn bed gelicht en naar het. bureau van politic te Hengelo overgebracht. Na den Maandag in een cel van het poli tiebureau te hebben doorgebracht werd nu dit voor de maatschappij zoo gevaarlijke heerschap reeds den volgenden ochtend aan den grenscommissaris te Enschedé overge geven om over de grens te worden geleid, aan welke opdracht nog denzclfden dag is voldaan Hi-er heeft zich dus het merkwaardige geval voorgedaan, dat de dader van een moordaanslag en nog wel een buitenlander, op vrije voeten wordt gesteld en bovendien gelegenheid wordt gegeven zich aan zijn straf te onttrekken. Ncblesse oblige. Een pensiongast van Huisduinen vermiste bij aankomst aan het station Den Helder zijn tasoh met ruim 600 inhoud. Het. bleek, dat hij die in den trein had laten liggen; het statïonspersoneel had haar gevonden en bij den chef gedeponeerd. De belooning voor den eerlijken vinder bestond uit een sigaar. Daar de vinder evenwel niet rookt, heeft hij zich genoodzaakt gezien de belooning af te wijzen. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Het oordeel der doktoren over van 0. Het „nieuws" in de moordzaak-Lans, waardoor de aandacht steecis op deze gru welijke zaak gevestigd blijft, is nog niet uitgeputofschoon er van de nieuwe licht punten, zooals wij herhaaldelijk meldden, geen sprake kan zijn. Wij meldden een week geleden, dat de procuratiehouder, naar wiens psychische en physieke gesteldheid aan de doktoren W. v"an Woerkom en J. Scholtens een onder zoek werd gelast, blijkens dit onderzoek niet als ontoerekenbaar wordt beschouwd. Naar „Voorwaarts" thans weet mede te deelen, herinneren deze psychiaters in hun rapport allereerst aan de verduistering, die Van O. heeft gepleegd. Zij wijzen er dan op, dat ondanks deze verduisteringen, zijn financieele toestand zeer slecht bleef: me vrouw Weijne, zijn schoonzuster, gaf twee maal aan verdachte een oud pak, afleg gertjes van een pensioengast. Ook kreeg hij wel eens een dubbeltje voor de tram van haar. Een tegenstelling met dit oogen- sc-hijnlijk geldgebrek vormt het feit, dat hij zich een viool aanschafte van 400. Het rapport komt dan op de reconstruc tie van den moord en de vreemde houding van Van O. ten aanzien van den sleutel van het achterhek. Deze sleutel had hij een paar dagen na den misdaad op zak. doch volgens zijn verklaring wist hij niet, dat het de sleutel van het achterhek was, maar vermoedde het slechts en daar hij bang was, dat er verband gelegd zou wor den tusschen verduistering en moord, heeft hij zich op de bekende wijze van den sleutel ontdaan. De deskundigen komen vervolgens tot het onderzoek van den verdachte, van wien zij opmerken, dat hij steeds kalm en onbewogen is. Van een beheerschïng van werkelijk bestaande affecten is den deskundigen niets gebleken. Naar de ver dachte vertelde, heeft hij nooit behoefte aan vrienden had. Wel zag hij graag een mooie vrouw. Hij zei van zichzelf, dat hij niet prikkelbaar of opvliegend is. Zijn ge moedsleven is volgens hem zelf uiterst ge lijkmatig. zonder hevige schokken. Vijan den had hij niet. Hij vindt van zichzelf, dat hij, wat zijn financiën betreft, geen verant woordelijkheidsbesef heeft: hij kon moei lijk iets weigeren. Zoo nu en dan prakki- zeerde hij wel eens over zijn verduisterin gen. maar hij suste zijn geweten in slaap. Tenslotte was hij er zelf van geschrokken, dat het zoo veel geworden was. Steeds had hij zich gerust gesteld met de ge dachte. dat de heer Lans. die een goed aardig man was. hem niet strafrechtelijk zou laten vervolgen als de verduisteringen aan het licht kwamen. Na den moord was verdachte's eerste gedachte: nu komen mijn verduisteringen uit. Alleen de gedachte aan zijn kinderen was in staat bij verd. een duidelijk spon taan effect op te wekken. Toen het ge sprek daarop kwam. begon hij te huilen en riep..Als ik mijn kinderen niet gehad had hadden ze me niet levend gekregen." Ver dachte, die blijkbaar begreep, dat deze uitroep als een bekentenis opgevat kon worden, kwam er twee dagen later op te rug en zei: ..de gedachte aan zelfmoord is voor het eerst bij mij opgekomen na mijn gesprek met mr. Kokosky. die had gezegd, dat het een beroerd geval was." Bij lichamelijk onderzoek blijkt, zoo ver volgt het rapport, dat verd. tenger ge bouwd is. maar toch kon zijn spierstelsel, met name in de armen niet onontwikkeld genoemd worden. De deskundigen nemen bij de beant woording van de vraag of deze verdachte zoowel geestelijk als lichamelijk tot den moord in staat geacht moet worden ieder een afzonderlijk standpunt in. Wat betreft het lichamelijk in slaat zijn, drukt dr. Scholtens er op, dat niet va-st staar mei welk voorwerp de slagen zijn toegebracht en met wellc mes de keel is doorgesneden daar men dus niet weet, of het hanteeren van het voorwerp gewone of meer dan gewone Spierkracht eischte, kan de vraag of verdachte daartoe lic-ha-* melijk in staat is. niet beantwoord worden Dr. v. Woerkom is het hiermede eens doch voegt er aan toe. dat verd. wel dege lijk in staat moet worden geacht om een niet te zwaar voorwerp te hanteeren en daarmede, vooral in een toestand van ef fect. zware slagen toe te dienen. Wat den geestelijken toestand van den INGEZONDEN MEDEDEELING. dat. roeping gevost, vcwr het Klooster, maar nog niet tot oen va# besluit is gekomen, bestaat er Jweer eloamheid, geheel intern en zonder fcvederz dscle verplichtingen, het leven iu 11 inraleden der Zusters ge durende e Ai gen t d te da&hm. 1752 Misste-Zustersj/fh. Kostbaar Bloed Missiehuis, HOORN. verdachte betreft is gedurende her onder zoek duidelijk gebleken, dat hij niet lij dende is aan gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis zijner geestvermogens en dat er in elk geval geen enkele grond was om aan te nemen, dat hij op 29 Nov. in abnormal en toestand verkeerde. Verder zijn de deskundigen het er over eens, dat verd. behoort tot de n-iet-eniotioneelen, niet actieven met overwegend secundaire functies en dat hij dus het z.g. apatische temperament vertegenwoordigt. Dr. Schol tens meent echter niet verder te mogen gaan en zich te moeten onthouden van een oordeel over zijn karakter. Deze deskun dige meent de vraag of er uit. zijn geestes gesteldheid afgezien van den moord zelf iets te concludeer en valt ten aan zien van zijn daderschap, ontkennend te moeten beantwoorden. Dr. van Woerkom is het daarmee zoover eens, dat het zeker niet mogelijk is, om uit de gegevAs, die hem ten dienste staan, met zekerheid tot verdachte's daderschap (e concludeeren. Dat hij echter na bestudeering van het ka rakter eenig recht heeft om te veronder stellen hoe hij onder bepaalde, scherp om schreven omstandigheden zal handelen, acht de deskundige geen*al te stoutmoedige bewering. Verdachte's houding getuigt van een zeldzame onbewogenheid. Ook de hoogere ethische gevoelens zijn bij hem weinig ont wikkeld. Bovendien is hij een weinig wils krachtige persoonlijkheid. Hoewel hij zich de laatste jaren van zijn slechte financieele positie bewust was. maakte hij schulden en verzette zich niet tegen het begeeren var. zijn vrouw om een viool van -100 te koopen. Naar het oordeel van dezen des kundige is verdachte in de hoogere, door normale ethische principes gedetermineer de wilsprocessen, duidelijk minderwaardig Op ander minder ethisch gebied was hij echter wel degelijk in staat 'n plan stelsel matig ten uitvoer te brengen. Resumee- rende, aldus dr. van Woerkom, hebben we dus iemand voor ous, die zeer weinig affec tief is, ook van ethische gevoelens weinig blijk geeft en weinig kracht igen wil toon de, maar die op ander gebied, in het onge oorloofde, wel degelijk blijk heeft gegeven van de aanwezigheid van krachtig deter- mine er end e tanden zen De dokter wijst er clan op, dat de toe stand van verdachte, in verband met zijn verduisteringen, op 29 November wanhopig was. Is het nu mogelijk, dat een persoon lijkheid als verd. tot een moord komt, als hij kon meenen, dat de verdwijning van den heer Lans, hem van ondergang kon redden? Dr. Van Woerkom kan deze mo gelijkheid niet ontkennen en hij denkt hierbij vooral aan het weinig ethische in verdachte's persoonlijkheid, waardoor de rem, die een volwaardige persoonlijkheid van dergelijke daden afhoudt, bij hem min der ontwikkeld is. Is het nu mogelijk, zoo besluit dr. Van Woerkom. dat alles zich heeft toegedra gen, zooals verd. het zelf voorstelt? Verd. zegt te gelooven dat. wanneer het bedrog was uitgekomen, alles wel losgeloopen was, hij zou niet vervolgd zijn en hij zou een andere betrekking gezocht hebben. Ook dit volgens deskundige, zou in het kader van verdachte's persoonlijkheid kunnen vallen, immers hij kon zeer weinig het dreigende van de toekomst ingezien hebben. Het oordeel van dr. Van Woerkom laat zich dus zoodanig formuleeren. dat zoowel het een als het ander mogelijk i8." Een zuster van den verdachte schetste hem. zooals de doktoren hebben bevon den. als stille man, dien zij beslist niet tot een moord in staat achtte. Vroeger was hij altijd goedig geweest. Van zijn moeder had hij zeer veel gehouden. Zijn huwelijk was gewoon, niet buitengewoon goed en niet buitengewoon slecht. Zijn vrouw kende geen waarde van geld. Mevrouw Weijne. de schoonzuster, noem de van O. een goeden jongen. Een hoog vlieger was hij niet. Mevrouw Lans vond hem een wreedaard, en haar dochter, me juffrouw C. Lans, die bij de firma De Haas op kantoor is, beschreef hem als iemand, die zeer ijdel is. Hij gaf zich graag voor den directeur uit. Voor zijn werk was hij niet uitermate geschikt. Mejuffrouw Lans noemde hem verder een sul, dien nie mand op kantoor ernstig nam. Standjes van haar vader maakten geen zichtbaren indruk. Meestal was hij na een standje extra beleefd en onderdanig. BUITENL. BERICHTEN GROOTE BRAND TE HULL. De geheele stad Huil werd Zondag avond in een dichten rook gehuld door een groot en brand, die uitbrak hij het St.-An- drewsdoek. Een nieuwe markt, door de London North Eastern Railway voor 1.200.000 gebouwd, werd geheel vernield Zeven trawlers, die langs de kade lagen, werden beschadigd en in enkele gevallen vrijwel geheel vernield. Voorts zijn reeds 150 waggons met visch en andere levens middelen een prooi der vlammen gewor den. Gisteravond laat woedde het vuur nog steeds. Gezin van 6 personen gestorven. Tengevolge van voedsel vergiftiging. Uit Dombrowa wordt gemeld: In het plaatsje Radsyn is een uit zes personen bestaande familie na het gebruik van voe dingsmiddelen onder vergiftigingsverschijn selen gestorven. TREINRAMP BIJ KEULEN. D-trein ParijsWarschau ontspoord. 8 dooden, 42 gewonden. Zondagmorgen om even over acht uur is bij het binnenkomen van het station Buir bij Düren de locomotief en zeven wagens van den sneltrein ParijsWarschau ont spoord. De machine en zeven wagens derailleer den. Naar tot nog toe bekend is. zijn acht personen, waaronder de machinist gedood. Twee en veertig passagiers werden ge wond, waarvan 15 ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De verongelukte D-trein was flink be zet. De plaats van het ongeval geeft een beeld van gruwelijke verwoesting. Het ziekenhuis kon alle dooden en ge kwetsten wegens plaatsgebrek niet opne men. Zij werden vandaar naar de omlig gende ziekenhuizen vervoerd. Naar het schijnt zijn het voornamelijk passagiers van Fransche en Poolsche na- tionalitêit. Onder de Fransche passagiers bevonden zich ook leden van een sportvereeniging uit Parijs, die voor het spelen van wedstrij den te Berlijn en Warschau op weg waren. Omtrent, de oorzaak van het spoorweg ongeluk vernemen wij nader, dat de machi nist Nordhaus genaamd, op een voorloopig spoor, aangelegd wegens het bouwen van een" brug op de baan, te snel reed. Nog op het station in Düren was de machinist ge waarschuwd en had hij bevel gekregen op dit spoor langzaam te rijden. Nordhaus is met zware verwondingen in het ziekenhuis opgenomen, waar hem een arm is afgezet. Levensgevaar bestaat er niet voor hem. De stoker wist zich nog bijtijds, door van de machine te springen, in veiligheid te bren gen. De belangstelling uit de omgeving is uiteraard groot. Spoedig nadat. het. ongeluk gebeurd was, kwamen reeds hulptreinen met. gereed- s chap volgons uit Düren en Keulen aan. Doktoren, verplegers en brandweer snel den uit de omgeving te ljulp. Vertegen woordigers van de rijksspoorwegdirectie en andere autoriteiten begaven zich on middellijk naar de plaats des onheils. Voor zoover echter tot dusver bekend is bevinden zich onder hen geen Hollanders. De plaats des onheils biedt een tooneel van ontzetende verwoesting, zoodat de opruimingswerkzaamheden nog langen tijd in beslag zullen nemen. De baan Aken Keulen is voor 24 uur versperd, zoodat de treinen over een ander spoor geleid moe ten worden. De locomotief en de tender zijn gekanteld. De vijf volgende wagons waaronder 3 buitenlandsche, zijn deels in elkaar geschoven, deels omgevallen. Dë rails zijn uit elkaar gerukt. Bij het opruimingswerk moest men her haaldelijk de wagens los-lasschen, daar zij geheel in elkaar geschoven waren. WOLKBREUKEN TEISTEREN ROEMENIE. 15 personen verdronken. Uit Sofia wordt gemeld: In het geheele land hebben wolkbreuken groote verwoes tingen aangericht en het verkeer tijdelijk gestoord. Vooral de streek van Rademir is zwaar geteisterd. Door het buiten de oevers treden der ri vieren verdronken 15 personen. ONGELUKKEN. Een auto in razende vaart omgeslagen. Drie dooden. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad op den weg van Danzig naar Lang- fuhr. De bouwkundige Bruno Neumann maakte met den auto van zijn vader een uitstapje, waartoe hij nog drie vrienden en 3 vriendinnen had uitgenoodigd. Het gezel schap had rijkelijk van alcoholische dran ken gebruik gemaakt en Neumann, die cheuffeerde. was zelf zeer beschonken. Het gevolg hiervan was. dat op een ge geven oogenblik de auto in een razende vaart omvloog. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd, juist op "het oogen blik, dat een tram uit Langfuhr aankwam. De 24-jarige bouwkundige Bernard Schmrtz en de 25-jarige Kurt Remus, bene vens een 20-jarig meisje werden op slag gedood. De lijken waren ontzettend ver minkt. Zoo was het hoofd van het meisje van den romp gescheiden, tewjjl ook een arm afgerukt was. De andere inzittenden zijn zwaar gewond naar ziekenhuis overge bracht. Neumann zelf kwam er met lichte verwondingen af. Fransche bergbeklimmers in een afgrond gevallen. Naar de Matin" uit Grenoble meldt, zijn bij het bestijgen van de Aiguilles spits, die 2200 M. hoog is, twee Fransche berg beklimmers in een afgrond gevallen en ernstig gewond. Verder is een van twee Spaansche toe risten bij het bestijgen van de rots boven de Lout are t-tunnel uitgegleden en naar be neden gevallen. Hij was op slag dood. Twee personen in den Donau verdronken. Zaterdagmorgen waren vier arbeiders te Ulm bezig met het herstellen van de brug over den Dorau. waartoe zij met een boot je om een pijler heen moesten varen. Bij deze gelegenheid viel een hunner in het water, doch wist zwemmende de boot weer te bereiken. Door de volgende onverwachte en eenzijdige belasting sloegen ook de drie anderen overhoord. Twee hunner verdron ken. n.l. de gehuwde 30-jarige Wagner en de 39-jarige Frank, die eveneens gehuwd was. Het lijk van den eerste kon nog niet geborgen worden. Ongeluk bij een drijfjacht. Bij een drijfjacht in de omgeving van Ostrowice nabij Stanislau brak een reus achtig wild zwijn door den kring van drij vers heen, zwom den Dnjestr over en doodde twee op het land werkende vrou wen met zijn. slagtanden. De jagers welke het dier volgden konden het kort daarop neerleggen. Mijnongeluk, Op de mijn Georg Joseph, bij "Weilburg zijn vijf mijnwerkers door afvallend ge steente bedolven. Twee mannen konden slechts als lijken worden geborgen, terwjjl een met ernstige en twee met lichtere kwetsuren naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Ernstig tramongeluk in Brussel. Te Brussel heeft een ernstig tramonge luk plaats gehad, waarbij 10 personen wer den gewond, waarvan 2 ernstig. Het be treft een botsing tusschen lijn 60 en lijn 28 op de Boulevard Anspach. Oneerlijke bankiers. Het openbaar ministerie te Frankfort heeft last gekregen om een aanklacht in te dienen tegen de beide hoofddirecteuren der Frankfurter Allgemeine Vcrsicherung, Philipp Meoker en dr. Kirschbaum. In de lastgeving worden alle gevallen opgesomd, waarin Becker en Kirschbaum zich op on rechtmatige wijze hadden Verrijkt en te zelfdertijd de belangen der maatschappij en de aandeelhouders op ernstige wijze had den geschaad. Er wordt geëischt, dat de directeuren onmiddellijk zullen verhoord worden, om dat men ernstige verduistering der bezwa rende stukken vreest. Verder wordt ge- eischt, dat. het particuliere vermogen der beide directeuren Becker en Korschbaum in beslag zullen worden genomen, opdat de benadeelde aandeelhouders eventueel uit het particuliere vermogen schadeloos stelling kunnen ontvangen. Het bijgeloof in Parijs. Dezer dagen heeft een oud-beambte van politie-prefeotuur te Parijs een heel eigen aardige statistiek gepubliceerd. Hij heeft be rekend dat er in Parijs iederen dag 200.000 francs uitgegeven worden voor astrologie, kaartlegsters, chiromantie, occultisme, mag netisme en verschillende andere soorten van waarzeggerij. Er zijn ongeveer 34.600 bu reaux en kantoren die zioh hiermee bezig houden en aan het publiek alle mogelijke voorspellingen doen. Hun gezamenlijk inko men bedraagt 73.300.000 francs per jaar. Er zijn dagbladen in Parijs die ieder jaar 300 duizend franc- verdienen aan advertenties, waarin al deze soorten van tooverkunst en boerenbedrog worden aangeprezen. Wel blijk van den verlichten geest, die in vele kringen van de Lichtstad heersoht. Het lot van de Isaac-kathedraal in St. Petersburg. De bolsjewistische bladen bevatten het bericht dat de beroemde Isaac-kathedraal te Sint Petersburg binnenkort ter beschik king zal gesteld worden van het Uitvoe rend Comité van Leningrad. Ook het waar devolle Museum in het Elagin-paleis en het vroegere paleis van Graaf Schere- metjew zullen eveneens een andere be stemming krijgen. Venetië ontwaakt uit zijn eeuwenlanger) slaap. Wanneer men de verschillende berichten die uit Venetië komen, gelooven mag, be gint de vroegere koningin der Adriatische Zee uit haar langen slaap te ontwaken. De President der Kamer Giurriati. had zich in een schrijven aan de fascistische partij der provincie beklaagd over de be staande toestanden. Er zal een onder- grondschen spoorweg gebouwd worden, die het Groote Kanaal met cle Rialtobrug en San Elenar verbindt. Hiervoor moet een tunnel van 6—9 M. diepte gebouwd 1 den. De zijwanden zullen met gewapend beton versterkt worden. Alle huizen die hier staan worden afgebroken en na het voltooien der werkzaamheden weer opge bouwd. De kosten zullen ongeveer 250.000 millioen lire bedragen. Waar zal dat geld vandaan komen? Er heeft zich bereids een bijzondere commissie gevormd, om te overleggen, hoe het best een einde aan dezen toestand kan gemaakt worden. Men heeft een program ma opgesteld en aan Mussolini ter inzage gezonden. De .Duce" heeft er zijn goed keuring reeds aan gegeven. De gondeliers halen de schouders eens op wanneer men over deze plannen spreekt Zij maken er zich geen zorgen over. De gondels, die zich noch <loor de stoom- scheepjes noch door de motorbootjes laten verdringen zullen zich dat ook niet laten doen door het ondergrondsche electrische spoor., dat de lagunenstad zal doorkrui sen. Men hoopt dat deze plannen uitgevoerd zullen worden, a-1 valt er ook nog niet bij benadering te zeggen, hoeveel jaren er zullen verloopen eer ze verwerkelijkt zul len zijn. Zij hebben een tweevoudig voor deel; zij moderniseeren de stad, zonder de f/rcheologische en andere schoonheden te vernielen. De minnaars der onvergelijkelijk schoo- ne stad behoeven zich dus geen zorgen te maken. Troepen-vliegtuig neergestort. 3 dooden, 4 gewonden. Uit Cairo wordt gemeld: Zaterdagmid dag is een Vickers Victoria troepen-vlieg tuig met 7 man aan boord, neergestort, na van het Heliopolis-aerodroom te zijn op gestegen. Er zijn 3 dooden, w.o. de be stuurder en 4 gewondeD. Parachutiste verongelukt. Uit Chemnitz wordt gemeld: Bij de vlieg demonstratie in Hartmannsdorf op Zondag verongelukte de parachutiste Erna Kroehl. die reeds eenige koene dalingen per para chute volbracht heeft. Waarschijnlijk is het ongeluk te wijten aan niet ontplooien van het valscherm op 350 M. hoogte. 2-5

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6