HSTdE PST* BINNENLAND ONDERWIJS STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DE NED. MIDDENSTANDSBOND. Heden werd in dc Tooneel/.aal van het gebouw van hot. Volkspark het 26ste Na tionale Middenstandscongres van den Ko ninklijken Ncd. Middenstandsbond voort gezet. Huisarbeiderswet. Na heropening bracht <le hoer W. Wessel Bzn., voorzitter der Nederl. Vereeniging van V. rRgevers in het Heerenldccdingbedrijf een prae-advies uit over „Het wetsontwerp •eener Huisarbeidersnvet". De regoering, aldus de prac-adviseur, heeft haar speciale aandacht gewijd aan het vraagstuk van den T-i is-irbeid, en als gevolg daarvan is bij en Hoogcn "Raad van Arbeid een voorontwerp eener „Huis- arboidswet" aanhangig gemaakt. Ik wil hier uitsluitend het vraagstuk van de huisindustrie bezien, vo<">r zoover het kleedingbedrijf- hierbij betrokken is. In principe besloten werkgevers en werk nemers reeds jaren geleden zullen stro ven naar afschaffing der huisindustrie. In de practijk kwam hiervan weinig terecht, indien men het probeerden kwam men weer spoedig terug tot het uitgeven van werk in huisarbeid. De oorzaken moeten zoowel gezocht wor den bij werknemers als werkgevers. De werknemer is thuis niet gebonden aan den 48-urigen werkdag, bovendien kan hij hulp en leerlingen aannemen, terwijl ook de vrouw behulpzaam kan zijn. De thuiswerker is geldelijk bijna altijd bevoordeeld boven den atelier-kleerraakecr. De werkgevers hebben de thuiswerkers alleen te betalen als zij werk afleveren, als er geen werk is, hebben zij geen recht op de betaling van een zeker aantal garantie- uren, zooals dit bij den atelierkleermaker het geval is. Bovendien is het den patroon in vele gevallen onmogelijk in hun onder neming de noodige ruimte beschikbaar te stellen voor ateliers, die geheel voldoen aan de eischen van de Arbeidsinspectie. Do steeds waarneembare neiging van Staats bemoeiing doet de zucht tot vermeerdering van het aantal vaste werknemers in eigen onderneming niet toenemen. In het Voor-ontwerp en de Memorie van Toelichting treft ons het eigenaardig ver schijnsel, dat het loonvraagstuk hier pri mair wordt beschouwd, terwijl tegen de ver wachting in niet den voorrang zou worden gegeven aan de hygiëne. In art, 3 wordt gezegd, dat een alge- mecne maatregel van bestuur kan bepalen, dat bepaalde soorten van werkzaamheden niet in huisarbeid mogen worden verricht, of alléén met inachtneming van bij dien al- gemeenen maatregel van bestuur gestelde voorwaarden. Huisarbeid zou dus bij A. M. v. R. verboden kunnen worden of afhanke lijk gesteld van voorwaarden welke met hy giëne niets te maken hebben. In de wet- zelve moet dus staan, dat de Algem. Maat regel van Bestuur alleen en uitsluitend ver bod en voorwaarden lean bevatten, doeltref fend uit het oogpunt van de gezondheid. In de memorie van toelichting wordt ge zegd dat „met de huisindustrie onafscheide lijk verbonden zijn o.a. lage looncn". De Iconen, zoo kunnen wij echter consta- teeren, zijn in liet kleedingsbedrijf, vergele ken bij andere industrieën, niet abnormaal laag. Wanneer het wetsontwerp dan ook de mogelijkheid tot liet in het leven roepen van een Huisarbeidscominissie opent, voor het voorstellen van de minimum loonrege ling, dan is het alleen voor die bedrijfs takken, waar abnormaal lage loonen wor den betaald. Gelden in het kleedingbedrijf geen abnormaal lage loonen, dan moet geen sprake zijn van het creëeron van een Ruis- arbeidcommissie. Met mogelijke overeen stemming tus-3chcn georganiseerde patroons en georganiseerde arbeiders wordt geen re kening gehouden. Het is toch al te gek, dat een huisarbeidscommissie, bestaande uit afgevaardigden der werkgever- en werk- nemers-vereenigingen. een wettelijke loon regeling zou voorstellen, welke afwijkt van de contractueele, tusschen dezelfde organi saties van werknemers en werkgevers over eengekomen regeling. Iets geheel anders is, dat de loonregeling voor thuiswerkers, ver vat in de C.A.O., wettelijk wordt opgelegd aan de georganiseerden. Tn art. 3 sub 2 wordt de werkgever ver plicht te zorgen dat voor zijn onderneming geen huisarbeid wordt verricht in strijd met de voorwaarden bij de A. M. v. B. gesteld. Practisch is deze verantwoordelijkheid niet te aanvaarden. Hel cenige juiste is, dat een vergunningsstelsel wordt ingevoerd, de arbeidersinspectie lean dan de controle op zich nemen. Practisch is deze verantwoordelijkheid niet te aanvaarden. Hel eenigo juiste is, dat een vergunningsstelsel wordt inge voerd, de arbeidsinspectie kan dan de con trole. op zich nemen. Moet in een bedrijf omdat de loonen abnormaal laag zijn een Huisarbcidscora- missie in het leven worden geroepen, dan moet primair zijn een Centrale Huisarbeids- commissie, en kunnen vervolgens plaatselij ke subcommissies worden gevormd, en niet omgekeerd. Georganiseerde Distributie. Hierop werd het prae-advies behandeld van den heer dr. E. J. Tobi, over „Geor ganiseerde Distributie: een Algemeen Hid- denstandsbclaug". De heer Tobi wijst er in zijn prae-advies op, dat wij in onze huidige maatschappij een groote vrijheid op het gebied der distri butie zien. Afgezien van de winkelsluiting worden in normale tijden weinig distlïbu- liemaalregelen genomen. Het ontbreken van eenige regeling van de distributie in ons land heeft gevoerd tot een chaotischen toestand. Het aantal winkels op de bevol king is hier in verscheidene branches aan merkelijk grooter dan in het buitenland. Ditzelfde is het geval inet den groothan del. Wij hebben, wat de invloed hiervan op - de prijzen betreft, twee opvattingen tegen over elkaar. Do eene zegt, dat een teveel aan winkels alle prijzen verlaagt, de an dere zegt precies het tegenovergestelde. De waarheid ligt in het midden. Prijsverlaging van de eene groep staat tegenover prijsver- hooging. En daarmede heeft de Midden stander rekening te houden bij het bepalen van maatregelen tegen de euvelen, welke het teveel als winkelier medebrengt. Veel cijfermateriaal staat ons nog ten dienste. De prae-adviseur geeft hierop eeni ge voorbeelden van een te groot aantal win kels in verschillende branches en de funeste gevolgen hiervan. De Algemcenc Ncdcr- landsche Drogistenbond opende reeds on derhandelingen met fabrikanten en groot handelaren om het euvel te bestrijden. Na veel onderhandelen kwam de organisatie tot stand, welke de gehcelc branche om vat. De oprichters van nieuwe zaken moeten zich houden aan vastgestelde prijzen. Dit i9 een voorbeeld van „georganiseerde distri butie", waarvan vooral de eisch „vakken nis" een groot voordeel mag worden ge noemd. De ongeschooldheid komt wel zeer sterk uit in het Kruideniersvak waar de winke lier dikwijls geen flauw begrip van zijn eigen omzet heeft. Een vakexamen is in vele branches aan te bevelen. Bij een geor ganiseerde distributie kan men ook gemak kelijk komen tot een uniforme regeling van al of niet te verstrekken cassabons, van het cadeaustelsel c.d. Een groot gevaar schuilt bij de distributie in dc kwestie van do prijs zetting. Ook liet eigenbelang van den win kelier brengt mede op hét gebied van het vaststellen cler prijzen niet te ver te gaan; in het drukkersbedrijf is dit wel zeer dui delijk gedemonstreerd. Een tweede nadeel is het krijgen van een zoogenoemd en gesloten winkeliers- stand; dit kan een groot gevaar worden. Worden in verschillende branches examens ingesteld, dan ware het zeer wenschelijk, dat deze in een nader te onderzoeken vorm en op nader te bepalen wijze, van overheids wege, werden gecontroleerd. Tenslotte zal een distributieregeling het den kleinen man moeilijk maken. Voor de maatschappij ziet dc prae-advi seur drieërlei voordcel: de te ltooge prij zen der eerste levensbehoeften kunnen wor den verlaagd, de belastingbetaler wordt be hoed voor bijdragen ter ondersteuning van armlastig geworden, mislukte neringdoen den, en een groot aantal oneconomisch ge bruikte arbeidskrachten komen voor nutti ger werk vrij. Aan de andere zijde echter zullen sommi ge goederen in prijs stijgen. De prae-adviseur beveelt ieder midden stander aan nauwkeurige cijfers te verzame len om te trachten tot een distributie systeem te komen. Na de sluiting van het. congres werd 's middags een autotocht gemaakt, door de congressisten in en nm Enschedé. Deze tocht was aangeboden door het Gemeente bestuur van Enschede. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is behoemd tot burge meester der gemeente Weerselo H. A. O. Banning, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Horssen; is benoemd tot burgemeester der ge meenten Ruwiel en Loenersloot J. J. G. Ver Der Hake; is benoemd tot burgemeester der ge meente Almkerk H. Blok; is benoemd tot burgemeester der ge meente Puttershoek C. L. Kiehl; is aan J. M. F. Dobbelaer eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Best. Nederlandsche wereldreizigers. Het ministerie van buiteulandsche za ken vestigt de aandacht op het volgende: Het is in den laatsten tijd meermalen voorgekomen dat de hulp der Nederland sche diplomatieke en consulaire ambtena ren is ingeroepen door Nederlanders, die zonder behoorlijk middeL van bestaan naar het buitenland waren getrokken en aldaar onder het mom van wereldreiziger te zijn, al bedelende rondtrokken, tot schade van den goeden Nederlandschen naam. Ten einde aan dit euvel paal en perk te stellen, is aan geuoemde diplomatieke en consulaire ambtenaren opgedragen, in het vervolg alle hulp en bijstand aan zoodani ge Nederlanders te weigeren en hun onder geen voorwaarde geldelijken onderstand te verleenen. Onnoodige bewijzen -van zedelijk gedrag? Dezer "dagen namen wij een in dc pers circuleerend bericht van dezen inhoud over: Te Grootegast (Gron.) waren voor twee vacatures van hoofd, cler Open bare School niet voldoende sollicitan ten. Het gemeentebestuur doel thans een herhaalde oproeping aan sollici tanten met deze aanduiding: „Bewij zen van zedelijk gedrag behoeven voor- loopig niet te worden overgelegd". I 1 Een deskundige lezer maakt er ons op attent, dat een mededeeling als in den op roep der gemeente Grootegast voorkwam, geenszins ongewoon is. Immers zijn de ge vraagde bewijzen kostbaar voor de be trokkenen. en zoo wordt overlegging daar van dikwijls alleen gevorderd bij aanstel ling. De vraagteekens onder het bericht hebben derhalve geen zin. „Tijd." Handelsregister K. v. K. Wijziging 3467. B. H. van den Heuvel, Voorschoten, Gebr. Trcubstraat 11, Boek eu Galanteriënhandel. Oph. Fil.: Leiden, Hoogewoerd 100. d.d. 17 Augustus 1029. De handelszaak te Voorschoten is niet ingang van 1 Juli 1929 in liquidatie getreden. Voor het examen Fransch L.O. is te Amersfoort geslaagd de heer F. Bey, al hier. HANZE. De R.-K. Middenstandsvereeiiiging „De Hanze" hield gisteravond in de ..In den Vergulden Turk'' een ledenvergadering, welke niet bijzonder goed bezocht was. Een koperen jubilaris. Na opening door den voorzitter, den heer Th. Bergers, las de secretaris, dc heer G. van Deene, de notulen, doch niet de no tulen van de vorige vergadering, maar van de Hanzebijeenkomst welke 10 Januari 1017 dus 121/2 jaar geleder. is ge houden. In die vergadering bleek de heer J. Th. Perquin tot penningmeester te zijn gekozen, zoodat deze functionairis thans zijn koperen anibts-jubileum viert. De voorzitter nam hierop het woord en wenschte den heer Perquin van harte geluk. Hij is steeds een schitterende pen ningmec&ter geweest en spr. hoopt, dat dc jubilaris nog vele jaren een even goed penningmeester als zakenman zal zijn. A'ls blijk van waardoering bood spr. een vul pen aan, de hoop uitsprekend, dat de heco; Perquin steeds met veel pleizier aan de zen avond zal terugdenken. Vervolgens werd door den heer v. Deene het woord gevoerd, als een van de leden, die het langst met den heer Perquin in het - bestuur heeft samengewerkt. Wat is voor een vereeniging het bestel Een goe de penningmeester. De heer Perquin is steeds een goed penningmeester geweest, omdat hij zoolastig is. Wanneer wij op den C'entralen Raad met opgeheven hoofd kunnen zeggen, dat de afd. zijn ver plichtingen is nagekomen, is dit te dan ken aan den penningmeester, die steeds op de dubbeltjes past hij zich stevig aan de begrooting houdt. Als een kleine compensatie voor me vrouw Perquin. die zoo dikwijls haar man moest missen, bood spr. een kamerplant aan. Daarna werden nog eenige bloemstuk ken aangeboden. Van het hoofdbestuur der Hanze was een gelukstelegram ingekomen. Voor den heer Perquin was deze huldi ging een volkomen verrassing. Hij dankte voor de hartelijke attentie. Hierna voerde nog het woord dc heer Th. Stijnman, die niet op de eerste plaats den heer Perquin feliciteerde, maar de Hanze met zulks een penningmeester. De heer Meyers zeide, overtuigd te 'zijn, dat. wanneer eenige bekendheid aan dit jubileum was gegeven, de leden in veel grooter getale zouden zijn opgekomen. Spr. zeide. dat de ontwikkelingsclub van den heer Perquin veel steun ondervindt, en hoopte op de eerste ontwikkelingsavond een bijzondere viering op touw te zetten. Nadat de heer H. v. d. Werff. uit Noord- wijk, nog een woord van gelukwensch had gesproken, werd overgegaan tot de ge wone agenda. (Wie, zooals wij. hel organisatie-leven van de Hanze hebben gevolgd, zal gaarne erkennen, dat deze oven hartelijke als spontane huldiging van den penningmees- ter wel verdiend is. Zonder zich ook maar eenigszins op den voorgrond te dringen, heeft de heer Perquin steeds met groote toewijding dej belanden van dc Hanze-af- deeling behartigd). De agenda. De secretaris las de notulen der vorige vergadering, welke onder dank werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren op de eerste plaats verschillende opmerkin gen van het hoofdbestuur, aan verschil lende waarvan reeds was voldaan. Warm aanbevolen werd de Hanze-retraite van 14—17 October. Medegedeeld werd, dat de Santos-col lecte heeft opgebracht ƒ689. waarvoor de voorz. aan alle medewerkenden dank zeide. Devoorzitter dankte ook alle midden standers, die op 15 Augustus hun zaken gesloten hebben. Van het Centraal Bureau was een schrij ven ingekomen aangaande de Ziektewet, waarin aansluiting werd bepleit bij de eigen bedrijf svereenigng, de Midden- standsonderlinge. Over dit onderwerp zal nog een afzon derlijke avond worden belegd, waarop als spreker zal optreden de heer Besters. Als controleur dezer instelling voor Leiden <en Omstreken is aangesteld de lieev F. L. J. van Noort. Kraaierstraai. In de vacature-Schoondergang werd als bestuurslid gekozen de heer H. Siraonis met 14 van de 22 stemmen. Bij monde van den heer Scheffer bracht de commissie van kasnazieners gunstig rapport uit. Namens deze commissie bood spr. den heer Perquin een tinnen bloem vaas met anjelieren aan (applaus). Voor den Centralen Raa'd had het be stuur een voorstel, dat door den heer P. v. Berge Henegouwen werd toegelicht, n.l. van ieder lid een verplichte bijdrage van 10 ct. voor het Santosfonds te heffen. De arbeiders betalen 2 ct. per lid per week voor ..Herwonnen Levenskracht", en voor de Middenstanders is een dergelijk fonds minstens even noodzakelijk. De voorzitter zeide, dat het geheele be stuur achter dit voorstel stond. De heer S-tijnma-n vond het voorstel sympathiek, maar zouden de leden door deze verplichte bijdrage zich niet ontlast gevoelen van vrijwillige bijdragen De voorzitter zeide, dat dit bezwaar ook in de bestuursvergaderina is geop perd. Spr. kan zich niet indenken, dat één Hanzelid door deze bijdrage van een dub beltje zijn donateurschap zal opgc\-en. De heer Meijers. vond de bijdrage te ge ring en stelde voor 50 ct. per lid te vragen. De voorz. antwoordde, dat men dan juist het bezwaar krijgt door den heer Stijnman te berde gebracht. De heer Stijnman vond dit beschamend voor de Hanze in vergelijking met den Volksbond. De voorzitter zeide. dat er inderdaad wel iets beschamends in steekt, maar het is een stap in de goede richting. De heer v. Deene stelde voor. aan het hoofdbestuur te verzoeken een subsidie te geven aan Santos. Dan kunnen de leden individueel zich daarop niet beroepen en „Santos" krijgt zijn geld. De heer A. H. van Noort vreest, dat deze poging om de bijdrage uit de alg. begrooting te vinden geen succes zal heb ben. Het is reeds een paar maal gepro beerd en men heeft daarbij zijn neus ge- stooten. De heer Staats achtte het een bezwaar een persoonlijke bijdrage hoe klein ook te vragen, omdat dan ieder lid een zeker recht op verpleging kan doen gelden. De lieer v. Berge Henegouwen was het hier mede niet geheel eens. Er wordt goholpen, zooveel men kan, maar een recht op on middellijke verpleging is er niet en zou ook,, onmogelijk zijn. De heer Slegtenhorst verklaarde zich vóór invoering van de bijdrage. Wanneer de bonden het niet doen, komt straks de regeering met een veel duurder regeling. De voorzitter gaf ten slotte in overwe ging op den Centralen Raad een voorstel als in 't begin der discussie genoemd, in te dienen. Mocht 't falen, dan behooren wij in Leiden zooveel mogelijk donateurs aan te werven. Na nog eenige discussie wordt met bijna algemeene stemmen hiertoe besloten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met zijn leedwezen uit te spreken over de minder goede opkomst. Spr. hoopte, dal de thuisblijvers van dezen avond meer me deleven met de vereeniging zullen gaan toonen. Leidsche Vereepiging tot Bevordering van de kennis in de Grafische vakken. Naar aanleiding van het succes, dat bo vengenoemde vereeniging mocht ondervin den met het bezoek aan de Drukinktfabriek „Premier" te Loosduinen, geeft het bestuur den leden thans wederom gelegenheid deel te nemen aan een tweetal uitstapjes en wel op Donderdag 5 September naar de Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, gevolgd door een bezoek aan de Sluiswerken te ÏJmuiden, en op Zaterdag middag 7 September naar de Fabrieken van Gas en Electriciteit alhier. Opgaven tot deelname moeten geschie den bij den lieer S. G. van Looy, Doeza- straat 1. De heer J. Verhoeven is benoemd tot on derwijzer aan de R. K. Jongensschool aan de Pelikaanstraat alhier. De Mannenzangverecniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer Hoogzaad, heeft gisteren op het concours te Monster een eersten prijs behaald met 304 punten. Gisterenmiddag had op den Stationsweg ter hoogte van Café-Restaurant „Zomer- zorg" een aanrijding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door P. C. H. uit Kat wijk en den 16-jarigen wielrijder J. B. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor hoewel het rijwiel geheel vernield werd. Op 21 Augustus stonden 209 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven te gen 446 op denzelfden dag van het vorig jaar. MUZIEK. Harmonie „De Post". Een mijnheer die een tafeltje achter ons het concert zat te beluisteren, liet zich in waardeerings-vol enthousiasme den uitroep ontvallen: „Wat spelen die kerels toch mooi!" En hij had liet bij 't goede eind; er was geen greintje overdrijving bij en hij was ook zeker en gewis de tolk van velen, zoo niet allen, die in den tuin van Zomer- zorg hadden plaats genomen om „de Post" haar programma te hooren afwerken. En dat programma kon er wezen ook. In de negen nummers was een zeer smaakvolle keuze tentoon gespreid. Den directeur M. Bolderdijk wordt liet heusch niet gemakke lijk gemaakt, gezien het groot aantal corp sen waarvan hij leider is, een keuze te doen uit het muziekrepertoire, waarbij niet al to veel eentonigheid is te onderkennen. Er is steeds een gezonde verscheidenheid en al les past in het kader van de mindere of meerdere mate van kunnen van zijn man nen, waardoor een al te hoog grijpen.een onvergeeflijke fout bij enkele corpsen uitblijft en het pad gebaand is om met suc ces te coneerteeren. En dat is al dadelijk aan te voelen; geen geforceerde krachttoe ren, geen onbereikbare melodische of har monische grootdoenerij, doch natuurlijk spel, in gekuischten vorm tot ons komende. Evenals onze postmannen den juisfcen weg weten te vinden in het labyrinth van adres sen en huisnummers, weten zij den weg in de harmonische en melodische complica tion van de vaak moeilijk geschreven mu zieknummers en ook de rythmisehe en dy namische attentiën in acht te nemen. Ook de veel voorkomende solöt rekjes, vooral in „Die Post kommt", van Eilenberg, verrie den de vaardigheid van heil die ze te pre senteeren hadden. Men lette er vooral op, dat de sterke maatdeelen goed verzorgd worden in het accent, opdat, de zwakke dito wat meer soepelheid zullen verkrijgen, wat vooral in „Une Nuit a Granada", Fantasie brillante van Kreuzer, in de 3/4 maat aan het solo verzorging eisoht. Want waar alles perfect klonk en in goeden stijl werd gebla zen, is het toch een noodzakelijke eisch, dat vlekjes zooveel mogelijk worden vermeden en de volle klaarheid van de compositie tot het gehoor doorklinkt. En dit is geen onre delijke eisch; waar zulke goede krachten aan de, in samenklank zoo perfect stem mende, instrumenten zitten, kan ook wat verlangd worden en is het een onafscheide lijke plicht, de kunst zoo goed mogelijk te diehen. Want met gerustheid durven wij de Postharmonie te scharen onder dé beste van onze corpsen. De liefde voor de mu ziek is hier in voldoende mate aanwezig «n onder een perfect directeur is toch nog meer te bereiken. En dit na te streven zij een levendig bestanddeel van alle energie en toewijding die reeds it» zoo ruime mats de leden bezielt. Dat het publiek met groote aandacht de uitvoering volgde, behoeft nauwelijks ge zegd; gaarne gaat men op naar de Post, overtuigd 'n echten muzikalen avond te ge nieten, wat weer opklinkt uit het dankbaar applaus, na elk nummer spontaan geschon ken. Sp. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot cn met Zondag 25 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. ft Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. DE KATHOLIEKE VAKORGANISATIE, Een uitspraak van Rcme. De Volkskrant schrijft: De katholieke vakbeweging heeft pas weer een kostbare erkenning en aanmoedi. ging uit Rome ontvangen. Er was een textielstaking geweest in Noord-Frankrijk, waarbij ook de katholiek georganiseerde werklieden tegenover de katholieke en andere industrie el en stonden. Een méér voorkomend verschijnsel bij stakingen. Maar nu hadden een groep katholieke industricelen uit Roubaix en Rijssel ziek bij het Vaticaan beklaagd over het optre. den der katholieek vakorganisatie, haar verweten, „zaaiers te zijn van marxistische strevingen en voorstanders van het staats, socialisme". Rome heeft het bezwaarschrift der in- dustrieelen onderzocht en daarop geant. I woord met en brief van de Congregatie van het Concilie aan den bisschop van Rijs. sel. In dien brief wordt na een nauwgezet on derzoek de beschuldiging der industrieelen, die de katholieke vakorganisatie van socia listische neigingen, aanklaagden, „van allen grend ontbloot" genoemd^ Bovendien wordt de wettigheid, zelfs de noodzakelijkheid der katholieke- vakorgani satie erkend en deze organisatie niet onver- eenigbaar rnet den s-ocialen vrede genoemd. Integendeel: de katholieke vakorganisi- ties, waarin de werklieden zich vrijelijk kun- nen bezig houden met hun economische en tijdelijke belangen, moeten vermenigvuldig*! en gesteund worden. Wat de patroonsorganisatie betreft, wenscht de Congregatie haar wel gelnk met haar prijzenswaardig initiatief ten opzichte van de gczinstoelagen, maar dit is niet voldoende: zij moet de katholieke vakorga nisatie met welwillendheid en achting be handelen. Met het oog op het voortwoekeren van socialisme en communisme, een ernstig ge vaar voor de maatschappij, dringt de II. Stoel aan op vertrouwen en vrede tussciBH de katholieke werkgevers- en werklieden- organisaties. Ten slotte wordt de geestelijkheid aan gespoord, zich te wijden aan de belangen der katholieke vakorganisatie. Wat valt uit deze beslissing van Rome te leeren? Velerlei. Onder meer dit, dat een groep katholie ke werkgevers niet moeten meenen, dat zij voor een dwaze aanklacht, dat dc katholie ke vakorganisatie don socialen vrede ver stoort-, bij Rome een gewrillig oor vinden. Ook dit, dat een katholieke vakorganisa tie geen enkel gevaar loopt, in hoogste in stantie voor een verkapte socialistische ver eeniging te worden aangezien. Rome weet beter, en de katholieke in dustrieelen in Noord-Frankrijk, die ver af staan van hun illuster voorbeeld den groot werkgever Léon Harmei, hebben van den II. Stoel een welverdiende les ontvangen Aanzien, noch namen, noch invloed ge ven ten slotte den doorslag bij een recht bank, die zich alleen door zedelijke over wegingen laat leiden op welk terrein van het leven ook. De katholieke vakorganisatie, pas weet door Rome gerehabiliteerd, gesteund en ge zegend, komt sterker uit de beproeving te voorschijn en zal hierin aanleiding vinden haar zegenrijk werk met nog grooter ijver en toewijding voort te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN. In de sloot gereden. Gisterenmorgen reed een vrachtauto van den graanhan delaar W. langs den Westkanaalweg in de langs dien weg gelegen sloot. Doordat de bestuurder de wagen wilde kecren, waar voor de weg te smal bleek, reed hij achter uit te water. De bestuurder wist zich tijdig in veiligheid te stellen. De wagen be kwam eenige materieele schade en werdl later gelicht. NIEUWKOOP. Verdronken en toch springlevend. - Gisteravond was er in het zuiden van Nieuwkoop nabij het Meijepad een oploop, j Het gerucht- deed de ronde: er was op de Zuid einderpias iemand uit Bodegraven bij het zwemmen verdronken. Een fiets met daarnaast een complete heerenklee- ding, had al eenige uren aan den water kant gelegen en men zag geen zwemmer. Reeds in den middag was een zwemmer midden op de plas waargenomen, dus de algemeene opinie was: verdronken. 00 politie nam maatregelen en het bleek bij onderzoek dat de kleecling toebehoorde aan iemand uit Bodegraven, waarheen werd opgebeld. Ondeitusschen begon de politie te dreggen. Na even gedregd te hehben. kwam de gezichte man in /.wem- costuum aangewandeld uit de richting Meijen en begon te vertellen, dat hij den weg was kwijt geraakt, zoodat hij naar den kant was gezwommen en al de lan derijen was doorgetrokken om zoodoende zijn fiets en kleeding Aveer te vinden. Over die tocht had hij eenige uren gedaan. X* een goede vermaning dat hij zich niet zo® roekeloos in vreemd water moest begeven, keerde de zwemmer springlevend huis waarts. Bericht per postduif. Zondag is door de Zangvereeniging „Amicitia" alhier deel genomen aan het Internationaal concourt te Eindhoven, alwaar zii den 3en prijs bfr haalden. De heer van Houten alhier M een postduif meegegeven en het dier wa? Zondagavond 6 uur binnen met het briefje waarop de uitslag vermeld stond. jfl

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2