BINNENLAND tweede blad DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1929 DE BURGERWACHT TE v NIEUWERBRUG. Langademige vragen van mr. Duys en het antwcord van ministers Ruys de Beerenbrouck en Donner. In eenige vragen, welke ongeveer een ko- zouden beslaan, heeft-, de heer Duys de 3fir;isters van Binnenlandsche Zaken en vaa Justitie o.ni. gevraagd, of het hun he iend was, dat in den nacht van Dinsdag 2 Juli op Woensdag 3 Juli j.L in het plaatsje Xieuwerbrug, gemeente Waarden (Z.-H.), burgerwacht, gewapend met geweren en gclierpe patronen, zonder door eenige wet telijk bevoegde autoriteit daartoe te zijn ppgcroepen, zich gereed heeft gehouden om eventueele propaganda der S. D. A. P., in zonderheid het aanplakken van biljetten, geweld te keeren; dat in het plaatsje passeerende particuliere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde te inspecteeren of daarbij zich bijgeval ook propagandisten ler S- D. A. P. bevonden. Bovengenoemde ministers hebben hierop o.m. geantwoord: Uit een ter zake ingesteld ambtelijk on derzoek is het navolgende gebleken: In verband met de omstandigheid, dat op Zaterdag 29 Juni 1929 te Nieuwerbrug (gedeeltelijk behoorencle tot de gemeente Bodegraven) zich ongeregeldheden hadden voorgedaan tusschen een gedeelte der be- olking en een groep4 van personen, die per vrachtauto daarheen waren gekomen voor voeren van verkiezingspropaganda voor S. D. A. P., en op het gerucht, dat in den avond van 2 Juli d.a.v. wederom een groep van personen met gelijk doel naar Nieuwerbrug zou komen, heeft de burge meester van Bodegraven, met het oog op mogelijkheid, dat de hulp der burger macht te Nieuwerbrug noodig zou kunnen bhjkefi ter assistentie van de politie in het handhaven van de openbare orde, instruc tie gegeven in dien zin, dat bedoelde bur gerwacht zich paraat zou houden, om ter stond ter plaatse aanwezig te zijn, indien de burgemeester haar hulp zou inroepen. Het paraat houden van de burgerwacht s er niet in de eerste plaats op gericht eventueele propaganda der S. D. A. P., in zenderheid het aanplakken van biljetten met geweld te keeren. Naar .aanleiding van deze instructie heb ben een aantal leden der burgerwacht zich in den nacht van 2 op 3 Juli in het verga derlokaal der burgerwacht, hetwelk deel uitmaakt van een café, en waarin de ge weren en munitie der burgerwacht plegen te worden opgeborgen, gereedgehouden. De te Nieuwerbrug gestationneerde Rijksveld- wachter was daarbij mede aanwezig.-' Dat óp den in dieli nacht..door de bur gerwacht gehouden patrouilledienst in het plaatsje Nieuwerbrug passeerende' particu liere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde deze--te"~inKpecteereTi~of daarin zictr bijgeval ook p r o pa ga nd is te ii "d e r S. D; A. P. vonden, is door heb ambtelijk onderzoek niét bevestigd. AVel is gébïèken, dat een-pa trouille van twee personen zich begeven heeft naar een stilstaande autobus, waar aan de chauffeur bezig was eenige repara tie te verrichten, en-dien'chauffeur heeft gevraagd naar het. doel van de reis. Het verrichten van deze gewapende pa trouillediensten was intusschen niet -in overeenstemming met bovenbedoelde in structie van den burgemeester, die had ge zegd, dat de wapens opgeborgen moesten blijven. Op'Woensdag 3 Juli zijn de wa penen en munitie inderdaad ingenomen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat feiten in de gestelde vragen niet geheel juist zijn weergegeven in het bijzonder niet, voor zoover betreft het feit, als zoude burgerwacht zich hebben gereedgehou- den zonder door eenige wettelijk bevoegde autoriteit daartoe te zijn opgeroepen. Het doel en bestaansrecht der rechts persoonlijkheid bezittende burgerwachten is reeds te dikwijls en bij verschillende ge legenheden van de zijde der. Regeering uit voerig uiteengezet en gemotiveerd, dan dat het noodig schijnt, een en ander te dezer plaatse nog nader toe te lichten. Wetenschap onder de Katholieken. De Vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der Wetenschap onder de Katholieken van Nederland zal Zaterdag 14 eh Zondag 15 Sept. te 's-Gravenhage het 25-jarig bestaan herdenken. Aan het voor de feestviering vastgestéld program, is het volgende ontleend: De vier afdeelingen waaruit de vereeni ging is samengesteld, komen vooraf ieder in afzonderlijke bijeenkomst te zamen op Zaterdagmiddag. De rechtskundige afdeeling in het ge bouw van den Hoogen Raad, waar aan de hand van de prae-adviezen van prof. mr. Ph. Kleintjes en mr. H. van Wageningen, het onderwerp: De positie van de Neder- landsche Overzeesche Gewesten binnen het- Staatsverband zal behandeld worden. Dienzelfden middag komt de genees kundige afdeeling in het R. K. Zieken huis alhierbijeen, waar prof dr. E. H. Quix, hoogleeraar te Utrecht, een lezing met lichtbeelden zal houden over: De historische af ijkingen in het binnenoor bij de aangeboren dooistomheid en haar ont wikkeling. 's Avonds vergadert in hotel Wittebrug dé letterkundige afdeeling, na 's middags vooraf, onder leiding van dr. E. J. Has- linghuis, een bezoek te hebben gebracht aan de, Grafelijke zalen op het Binnenhof en de Jacobskerk op de Groenmarkt. In hotel Wittebrug zullen spreken prof. dr. K. L. Bellon, hoogleeraar te Nijmegen, over: Praehistorie en Ethnologie tegen over het vraagstuk van den oergodsdienst, prof. dr. C. C. Berg, lioogleeraar te Leiden, over:. Het ka-rakter van de Javaansche geschiedwerken en hun plaats in de Ja vaansche letterkunde, en de heer F. Ver- cammen litt. docts. over: Alberdingk Thijm en David. In het St. Aloysius-college aan de Oost- duinlaail komt dien avond de wis- en na tuurkundige afdeeling bijeen, waar zullen spreken dr. P. Drbijo, hoogleeraar aan de 'universiteit' te Leipzig (oud lid der ver eeniging) óver Metingen van atoomafstan den iii vrije oleculende mede-oprichter :der vereeniging, ir. Jos. Th. J. Cuypers, over: Bestaat, er invloed van het com munisme op de bouwkunde in Nederland? en prof. dr. W. H. Keesom over: Onder zoekingen bij de laagste tot nu toe be reikte temperaturen. In hotel Wittebrug heeft dien avond een réunie plaats. 's"Zondags '15 September, te negen uur, zal ZJX H. mgr. J. D. J. Aengenent, bTischop van Haarlem, "iïV'de" kapél vaji hét Aloysius-college dé PontificaleHoóg- mi- opdragen, waarna in hotel Wittebrug hét gemeenschappelijk ontbijt plaats vindt. Te 12 uur wordt daarna in het Kurhaus de. algemeene vergadering gehouden. Na den gemeenschappelijkan lunch wordt te 3 uur de vergadering voortgezet met co rede. door dr. Ferd. Sassen» te Rotter dam over: Dc organisatie der Cultuur, waarna gelegenhci i tot gedachtenwisselirig. Aan het slot der bijeenkomsten heeft in het Kurhaus een feestmaaltijd plaats. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto overreden. Toen gisterenmorgen de 16-jarige E. Rondeman te Ede het postkantoor aldaar verliet én per fiets den Arnhemschen weg wilde oversteken werd hij door een mili taire vrachtauto gegrepen. De auto ging hem over het lichaam. In levensgevaarlij ken toestand werd R. naar het ziekenhuis tè Arnhem vervoerd. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Ernstig motorongeluk. Op den Arnhemschen weg te Amersfoort heeft gisteravond te ongeveer elf uur een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een militair daar ingekwartierd, in verband met de groot© legermanoeuvres en die on bekend was met den weg, kwam met zeer groote snelheid de bocht door bij de Albert Cuypstraat. Blijkbaar heeft de motorrijder de bocht te groot genomen. Het motorrij wiel kwam tegen den rand van het trottoir terecht, en slipte. De berijder werd tegen den grond gesmakt en het motorrijwiel eenige meters verder over het trottoir ge slingerd. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffer, dat tengevolge van dezen val een dubbele gecompliceerde beenbreuk had gekregen, per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Van zijn fiets gevallen. Op den Nieuwen Vlissingschenweg nabij Middelburg is de 29-jarige-tramconducteur J. 8., uit Ylissingen van zijn rijwiel geval len. Hij werd naar het ziekenhuis te Vlis- singen vervoerd, waar hij is overleden. De man laat ©en vrouw en twe© kinderen achter. Met de fiets'in de rails. Gisterenmiddag is de 37-jarige H. D., wonende Mathenesserdijk te Rotterdam, op den straatweg te Hillegersberg ter hoogte van den tol bij het passeeren van een voertuig met het voorwiel van zijn fiets in de rails terecht gekomen. Hij viel en kwam terecht tegen het voorbalcon van een aankomende tram, waardoor hij ongeveer vier meter werd weggeslingerd. Door tijdig remmen wist de trambestuurder een over rijding te voorkomen. D. werd bewusteloos in het tolhuis bin nengedragen, vanwaar hij per brancard naar het ziekenhuis aan den Bergweg is vervoerd. Zeer vermoedelijk heeft hij een beenbreuk en inwendige kneuzingen beko men. Den trambestuurder treft geen schuld. Overreden en gedood. Een bedrijfsongeval op het fabriekster rein van de Kon. Ned. Lood- en Zinkplet- terij v.h. A. D. Hamburger, Leidsche kade te Utrecht, heeft Dinsdagmiddag een 54- jarigen koetsier het leven gekost. Deze man moest een wagen, die tot een gewicht van 3000 K.G. met lood en. zink was beladen, vervoeren. Bij het aanzetten der paarden kwam hij echter uit té glijden, waardoor hij het linker-achterwiel over zich heen kreeg. Onmiddellijk werd de G. G. D. opgebeld, doch bij aankomst van den dienst op het terrein bleek dat de ongelukkige reeds was overleden. Paarden op hol geslagen. Te Woltersum (Gr.) zouden de beide zoons van den landbouwer G. Koster zich met eeii wagen, bespannen met twee paar den, naar het land begeven. Plotseling-sloe gen de paarden op hól, met het gevolg, dat de eene zoon op den grond terecht kwam en de ander met deTtt wagen in de vaart. Béiden kwamen er goed af, maar de paar- -'dén lieten'er het leten bij: het eene brak den nek en het andere is gestikt in 'het slijk. ZEILBOOT OMGESLAGEN OP HET MEER VAN GENEVE. Een Nederlandsch student verdronken. Uit Genève seint. Havas. dat Chapuisaf, 'een zoon van den directeur van het ..Jour nal de Genève" en-een Hollandsch student-, genaamd Six bij een tochtje op het meer van Genève zijn verdronken. Nader wordt uit Genève gemeld: Gistermiddag, waarschijnlijk door de sterke Bise, een heerschende wind op het meer van Genève, zijn in de buurt van Nyon op' dat meer twee jongelieden, waar onder een Hollander, de student Six, ver dronken. Six bracht zijn vacantie door op het bui ten van den heer Chapuisat, directeur van het „Journal de Genève" en was met diens zoon gaan zeilen'. Het ongeluk werd het. eerst opgemerkt door de stoomboot van Lausanne op Genève. die een omgeslagen boot op het meer zag drijven. Men zond onmiddellijk reddingsbooten uit, doch tot heden zijn alle pogingen tot het vinden van de twee jongelieden vruchteloos ge bleken. De zeilboot, die zij van een fami lielid te leen hadden, stond er voor bekend vast op het water te liggen. Vermoedelijk is de boot door een verkeerde manoeuvre omgeslagen, waarbij nog komt, dat Six niet kon zwemmen. Kindje verdronken. Het l1/,-jarig zoontje van den heer Stroo- per aan den Noord-Schenkoltfijk geraakte in een onbewaakt oogenblik in de vaart en verdronk helaas. De inmiddels gewaar schuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. ALASTRIM. Het vierde geval te Delft.. Het aantal gevallen van alastrim te Delft blijft zich uitbreiden. Thans is de vierde patiënt, me;. K. uit de Vlaming- steeg, in de barakken van het gasthuis ter verpleging opgenomen. Te Rotterdam. De Gemeentelijke Geneeskundig Dienst te Rotterdam meldt: In de week van 13 tot en met 19 Augus tus deden zich 27 nieuwe gevallen van alastrim voor in de stad. Hiervan waren er 11 in reeds tevoren besmette gezinnen, ter wijl in 16 tevoren niet besmette gezinnen één geval voorkwam. Volgens mededeeling van den geneesheer directeur van het ziekenhuis aan den Cool- singel hebben in deze periode 13 leden van het personeel én 8 patiënten in dit zieken huis alastrim gekregen. Voorts is bericht ingekomen van den geneesheer-directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg, dat bij 1 verpleegde' alastrim zich voordeed. In bovengenoemde periode overleed één kind. hetwelk met een ernstige aandoening in een der gemeentelijke ziekenhuizen ver pleegd werd en daarop alastrim kreeg. To taal zijn dus tot nu toe overleden 3 kinde ren met alastrim, van wie' 2 bovendien een andere ernstige ziekte hadden. De meeste gevallen doen zich nog voor in Spangen, terwijl in de overige stadsge deelten enkele sporadische gevallen ge constateerd zijn. Nogmaals wordt er op aangedrongen, dat ieder zich late enten of herinenten. Wasscherij uitgebrand. Te kwart over .zes brak gisteravond door onbekende oorzaak brand uit in de stoom- wasscherij „De Kolk" van de firma F. van Hofwegen te Amersfoort. In korten tijd stond de inrichting in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en be streed de vuurmassa met volledig materiaal Het twee slangen op de motorspuit en zes op de waterleiding was men na vijf kwar tier het vuur meester. De wasscherij, sfcrij- kerij, - - ma ngel ia r ioh tón g r» endro9gkai»e in brandden, geheel ui.t. De machinerieën. #ijm vermoedelijk ger. heel onbruikbaar. Het woonhuis en het ke telhuis zijn gespaard gebleven en hebben alleen waterschade bekomen. Het. aanwezige waschgoed w.o. dat van de Koningin-Moeder kon grootendeels wor den gered. Door militairen uit het. garnizoen wérd goede hulp verleend bij het blusschings- werki Verzekering dekt de schade. INBRAKEN. Inbraak in een villa. Gisterennacht is te Bussum ingebroken in de villa van do familie Wendelaar aan de Lindelaan. Alles is daar overhoop gehaald, doch aangezien de familie afwe zig is, kon nog niet worden vastgesteld, wat vermist wordt. Do politic ontdekte den diefstal, doordat zij zag dat eeniga. ruiten waren ingedrukt, en een waranda deur openstond, Gebleken is nader, dat een bedrag van 50 aan zilvergeld gestolen is. De inbre ker heeft het tafelzilver niet meegenomen, het schijnt.hem uitsluitend om.geld te doen te zijn geweest. UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Donderdag 22 Augustus. Hilversum 298 M. N a 6 uur 1071 M. (Uitsl. NCRV-uilzendingen). 11.00—11.30 Ziekendienst. 1-2.30—1.45 Concert. Zang, viool en piano. 5.006.30 Concert Vocaal-kwartet. 6.307.00 Causerie over „Iets over oude volksliederen". 7.008.00 Orgelconcert. 8.00—9.00 Concert. Zang, viool en piano. 9.0010.00 Carillonconcert. DaarnaPersberichten. Huizen, 1875 M- 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door het AVRO- 'ivwmter. 2.00—4.00 Gramofoonmuziek. 4.0Ö5.00 Orgelconcert door Ferd. Kloek Lotti Muskens—Sleurs, sopraan. 5.30—6.00 Gramofoonmuziek. 6.01—7.15 Concert door het AVRQ- Kwintet. 7.15—7.45 Lezing door J. Sietzes over: De kleitifc tikker. 8.01—8.15 Russische liederen door het AVladirair Pique Trio. 8.159.15 Concert door hel Omroep orkest. Jacques van Kinsbergen, viool. 9.159.30 Russische liederen, door het Wladimir Pique Trio. 9.30 Voortzetting concert. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Dav&ntry, 1554 M 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 -Concert. 1.20—2.20 Orgelconcert. Cinema-orgel. 2.202.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper. 4.05 Voorlezing. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Zang. A. Desmond, alt. 7.20 Lezing. 7.50 „Just for a change"'. Tango-Orkest en solisten. 8.20 Concert. 10.00 Nieuwsberichten. J0.20 Lezing. 10.35 Verrassing. 10.05—12.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.25 Concert en -tooneel.' Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.50—S.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. - 12.30.- Grawnfneiumwiek. 1.252.50- Orkest-concert. £.20 Ouderw;etsche ,en moderpo dans muziek. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. I.155.-20 Lezingen. .5.206.20 Concert uit Berlijn. 6.20S.15 Lezingen. 9.20 Concert op vier piano's. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamb u r g 421 M. 5.20 Orkestconcert. 6.'20 Concert. 8.20 Concert. Vocale solisten, koor en orkest. II.05 Orkestconcert. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert. 6.5ó Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Strijkkwartet. 9.20 Orkestconcert uit Oaten de feuilleton. Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Eneelsch van MORICE GERARD. 30) De berenleider en zijn beer voerden al lerlei kunsten uit, de kleine man was zoo dug als een aal en het groote beest zoo komiek lomp en zwaar in zijn bewegingen. Steeds verder kwamen zij dc binnenplaats °P, terwijl de berenleider hu en dan zijn muts ophield en een diepe buiging maakte als er wat ingegooid werd. Zij kwamen tot voor het verblijf van de «Ronde Vos"; het gelach en gejoel drong binnen de muren door. Gylo werd naar bui ten gestuurd en toen hij verslag had uitge bracht, verscheen hij met zijn meester in hoogst eigen persoon beiden stonden het schouwspel met belangstelling gade te slaan. De „Roode Vos" verdiende zijn bijnaam ten volle; zijn kleine oogjes, die vlak bij elkaar stonden, waren bruinrood, terwijl over zijn haar een vlammende roode gloed lag. Een degenhouw had een litteeken op Zl.'n voorhoofd achtergelaten, terwijl hij oen van zijn ooren miste: zijn bovenlichaam Jas geweldig krachtig gebouwd, maar zijn beenen waren zoo verschrompeld en klein alsof zij tot een ander lichaam behoorden. Ni een poosje beduidde Salvio het iclei- mannetje om wat dichterbij te komen. Jjerwjjl het dier met ziih meester den roof- Jidder naderde, z©i deze grijnzend: -Dat beest is een beetje loom, een paar gloeiend? staven ijzer onder zijn pooten zullen hem wel harder laten dansen. Dat zóu aardig zijn, dan kan zijn mééster meedansen, antwoordde Gylo. Voor den kerker op. de binnenplaats lag een ijzeren rooster, tien bjj zes voetdaar onder was een bpen ruimte, waar kolen- pannen in gezet werden om de staven gloeiend te maken deze folterwerktuigèn werden heel vaak gebruikt om gevangenen te dwingen geheimen te verraden en ze losgeld te laten beloven. Gylo gaf een bevel dat door de groep mannen met een brullend gelach begreet werd. Het mannetje scheen niet te begrij pen wat er met hem en zijn beer ging gebeuren zij deden nog een paar koddige toerentoen hield de kleine man Gylo zijn muts voor, terwijl de beer bij Salvio stond, die tegen het beest stond te pra ten. Bliksemsnel veranderde de heele situa- tóeeen dolk schitterde in hetzonlicht en kwam diep in Gylo's borst terecht; hij stootte een 'gebrul uit, hief zijn armen omhoog en viel dood achterover tegen den muur. Tegelijkertijd sloeg de beer zijn geweldige voorpooten oan de Roede Vos" en pakte hem, geheel onvoorzien in een machtigen greep. Salvio streed wanhopig, hij vloekte en schreeuwde a!s een waan zinnige. Maar het was vergeefs, het* beest drong hem naar de open -deur, waardoor hij éven te voren naar buiten gekomen was onmiddellijk gevolgd door den kleinen man. die zijn dolk uit Gylo's borst ge trokken had. De heele troep was verlamd door den onverhoedschen aanval, die zich in een oogwenk had afgespeeld. Een moment la ter snelden zij woedend naar het kasteel, doch de deur was direct gesloten en ge grendeld door den berenleider. Hun pogin gen om binnen te komen, warén vruchte loos. De „Roode Vos" had alles zoo laten inrichten, dat als hij aangevallen werd, de deur hem beveiligde. Hij had zijn eigen graf gegraven. De sterkste mannen wier pen zich tegen de deur aan. ze haalden bijlen, maar het gaf niets, de deur be zweek niet. Een kanon, dat opgesteld was om van binnen uit de binnenplaats fe be strijden, begon plotseling zijn kogels uit te braken en stelden al dadelijk een twaalf tal mannen buiten gevecht; de rest trok terug. Op dit oogenblik gebeurden er twee verrassende dingeneen uitdagende stem werd gehoord aan de poort, een over weldigende macht was gekomen op Sir Anthony's oproep om het fort aan te val len maar het meest verbazingwekkende was de verschijning van Marston zelf nu riet langer in de huid van den beer die kwam aanloopen met de „Roode Vos" in zijn armen, den' man, die meer misda den op zijn geweten had dan eenig berucht bandiet vóór hem en aan wiens handen het bloed van onschuldige mannen, vrouwen en kinderen kleefde. Het uur der wraak was gekomen. Mar ston hield hem omhoog en slingerde hem met al zijn reuzenkracht van zich afhij viel dood neer op de open plaats die zijn mannen verlaten hadden to-en de kogels op hen neer begonnen tc vallen. Met hun leider's dood. het kanon achter en een ge weldige overmacht vóór zich, hadden zij niet den moed cm voor hun leven te vech ten zij gaven zich over en werden aan hm wettige rechters overgeleverd. HOOFDSTUK XXVII. In den kerker. Sir Anthony pakte een groote bes s'c j tels, die aan een ijzeren haak hing in de eetkamer van Signor Salvio de kamer, waar menig man en vrouw hun afgrijselijk lot vernomen hadden van koude, - wreëda lippen. Mark Fagan had een halfwijze jon gen ontdekt, ten koe-te van wie de bewo ners van het fort zich dikwijls vermaak ten deze kende elk hoekje en gaatje van den burcht. Fagan had zijn vertrouwen ge wonnen op dezelfde manier, waarop hij vo gels en dieren tot zich trok en de jongen was willig om hem dc heele vesting te la ten zien. Marstan, die den jongen Baron niet in het vertrek onder de kantcelen had gevon den, daalde met Fagan en Hollen een stee pen .wenteltrap af naar de kerkers van het kasteelde wanden waren hier nat van vocht en bedekt met mos en schimmel planten de gangen waren laag, hier en daar onderbroken door massieve boogge welven. Wel honderd gevangenen konden hier opgeborgen worden zonder dat een geluid van hen naar boven doordrong. Geen licht kwam in liet lugubere gedeelte van liet fortzelfs de twee lantaarns, die de jongen" meegenomen had, gaven onvol doende licht om de duisternis te doorbo ren. Sir Anthony, die zooveel van frissche lucht hield, voelde een koude rilling langs hem heer. gaan, terwijl hij zooveel mogelijk voortmaakte om den Baron te bevrijden. Na eenig rondtasten in de duisternis stak Sir Anthony de sleutel in een slot en duwde een zware deur open; het licht van de lantaarn scheen zwak op een vage ge stalte die in de verste hoek geketend op den vloer lag. De kerker was tamelijk hoog en had een pauwen spleet in den muur, waardoor eenig licht naar binnen had kun nen vallen, als het klimop, dat aan deze zijde van dc vesting groeide, deze opening riet nagenoeg geheel bedekt had. Met twee of drie stappen was Marston bij den jon gen man, die angstig opkeek. Toen herken .de hij Marston, niet aan zijn gezicht, maar aan zijn forsche gestalte; hij wist dat hot^ de ga-st van Barones von Marken was maar hij was zoo versuft door dc la-er uren van gevangenschap in dien vreesdij ken kerker, dat hij zich niet realisceron k< of de Engelschc officier als vriend of a!.- vijand kwam. Mark Fagan had een sleutc die op de boeieij paste, welke dc voel' en polsen van den gevangene omknelde toen hij neerknielde om hem tc bevrij*-r ondersteunde Marston het hoofd 011 dr schouders van den Baron. In «-211 pan woorden vertelde hij hem het blijde rieuv. van zijn redding en hoe zijn wreede gas: heer gedood was. Teen ze licni wat br>- in wijn gedoopt hadden gegeven, en hij o een paard gezet was en zc dep terugtnel- aanvaardden, begon alles pas goed tot hr..i door te dringen. Zijn dankbaarheid jeger.s Marston was grenzeloos en terwijl hij r.aas: hom reed strekte hij zijn hand uit en groei die van zijn nieuwen vriendde tranen sprongen hem in dc oogen. O! riep hij uit; mijn levenlang /.al ik u niet vergeten;-u weet niet, wat ik in die vreeselijkc uren. in de duisternis gelede:, heb, hij rilde, zoodal het har-na:; van zijn paard rammelde. Ik ben 11 alles ver schnldigd, mijn leven, mijn vrijheid, i.iij; veiligheid; God helpe mij dat ik u iets voor terug kan g.even. Praat daar niet over; uw taak is nu 0111 uw zuster te helpen en te trocste. vertel haar zoo weinig mogelijk van at U hebt uitgestaan 011 bezwaar haar la?' niet onnoodig. En Marstou z.ag in zijn \erbcclding liet jong© meisje, half kind, half vrouw, dat hij in de zorgen van Earores Auguste ha 1 achtergelaten. - (Slot voi^;).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5