No. 6261 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN DE CONFERENTIE REKENT BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUSNo.il DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Kunst en Godsdienst. De kunst kan op zich al een middel zijn, de ziel op te heffen tot God. Bekend is het woord van Broere: Ware kunst is bid- len. Wanneer de kunst zich onmiddellijk in Gods dienst stelt, dan is zij dubbel te vaardeeren! Zeer verheugend is 't wij wezen er ieeds meer op dat in onzen tijd in waar heid gestreefd wordt, om de schoonheids- uitingen, om de kunst ook te doen spre ken in „religieuse artikelen", in devotie artikelen". Dit streven moet al is 't niet altijd éven doelmatig en doeltreffend al ler Katholieken daadwerkelijke sym pathie hebben! Maar men overdrijve nietl Men make zich niet schuldig aan ©en overdrijving, die zelfs ergerlijk kan zijn. Ergerlijk is b.v. de overdrijving van een waan-wijs jongmensch, die de Kunst (met een groote K.) vereert, en in de woning van zijn ouders op een oud Kruisbeeld of Mariabeeld, dat niet aan de eischen van de kunst voldoet, van uit de hoogte zijner ar- tistiek-gevormde persoonlijkheid laag neer ziet. Deze opmerking maken wij naar aanlei- ling van het volgende, wat wij scheurden lit de „bloc-notes" van „De Maasbode": Och, laten wij toch niet al te veel schermen met de z.g. vergroving van kunstsmaak, vooral wat onze devotie- artikelen betreft, wat in de mode is gekomen, toen een realistisch of na- turalisch Fransch schrijver als Karei Joris Huysmans na zijn bekeering ons het voorrecht ging aandoen, zich te bemoeien met de vaak minder aesthe- tische objecten onzer kinderlijk-naiev© devotie. Zeker veel van die Mariabeeldjes en kruisbeeldjes waren leelijk van vorm en van kleur. Waren of zijn zij er minder om? Juist het minder aesthetische geeft o.i. een voorkeur op de zuivere en echte vereering. Ons, Katholieken, is zoo vaak ver weten, dat wij de beelden zelve ver eerden of vereering toedroegen. Maar juist bij de meest eenvoudigen van geest en van geloof ging de liefde tot de Moedermaagd, de liefde tot den Christus boven het aartsleelijke Ma- riabeeldje en het maar grove Kruis beeld. uit. Hun devotie was er zooveel te eer lijker en zuiverder om. ^Terwijl bij den meer aesthetisch aangelegde het gevaar dreigt., dat hij zijn Mariabeeld en het Kruisbeeld meer gaat leeren zien en liefhebben om den schoonen vorm in de eerste plaats. Hierbij bedoelen wij natuurlijk niet, dat wij alle leelijke devotie-artikelen onvoorwaardelijk in bescherming gaan nemen en de voorkeur geven boven de devotieobjecten in meer aesthetisch© uitbeelding, maar willen wij alleen maar zeggen, dat ook minder verzorg de artikelen in dit genre niet de spot en de ergernis verdienen, waarmede wij dikwijls zoo spoedig en onmatig gul zijn. Boven alle aesthetica gaat toch de zuivere schoonheid van het geloof. Geatan Bernovalle schreef 't in zijn boek over Teresia zoo juist: „De meest vulgaire vereering die men aan The- resia brengt, beteekent in ieder geval een verheffing der ziel naar het boven zinnelijke. En dat is dikwijls reeds vol doende om van de hemelruimte ©en feilen lichtstraal te doen neerschieten, die het koper verandert in glanzend goud". Wij kunnen ons voorstellen, dat men het anders zou willen zeggen, da-n het hier ge- l wordt, vèèl waars ligt er, ongetwij- feld, in. Dit zouden wij er aan willen toevoegen, tat ©en aesthetisch devotie-artikel zeker 1 voorkeur verdient boven een min of ■neer leelijk al verdient dit laatste lang niet altijd „spot en ergernis" als de gene, die het bezitten of voor wie het emd is, zelf, althans eenigzins, voor schoonheid, voor kunst, ontvankelijk zijn! i tot die hoogte het Katholieke volk °P te voeden is een schoon werk, een ge- Ogende arbeid, een edel apostolaat! DE SOMMEN BLIJKEN ZEER MOEILUK DRIE ONDERCOMMISSIES INGESTELD Nog steeds zijn de financieele deskun digen op de Haagsche conferentie bezig met uit te rekenen, wie gelijk heeft. De Vier (Frankrijk, België, Italië en Japan) hebben aan Engeland een aanbod gedaan, waarvan zij beweren, dat zij daarmee En geland voor 80 tegemoet komen. Enge land beweert, dat met dit aanbod voor niet meer van 30 voldaan wordt aan zijn rechtmatigen eisch. Men heeft omwille van de moeizaamheid der berekeningen gisteren weer drie sub commissies ingesteld a. Om uit te rekenen wat het voordeel is, dat Engeland geniet, doordat de over schotten" uit de liquidatie der gereques- treerde goederen niet meer verdeeld wor den, doch geheel aan Engeland komen; b. om na te gaan wat precies het overschot is, dat ontstaan zal, doordat met 1 Sep tember Dawes-regeling en Young-plan in elkaar schuiven; c. om uit te rekenen, of Engeland door het Young-plan 45 dan wel 48 millioen Rijksmark minder krijgt dan onder de Dawes-regeling. Men hoopte hedenochtend met het werk gereed te komen, waarna des namiddags de resultaten van den arbeid een onder werp van bespreking in een samenkomst van de voornaamste leden der delegaties van Frankrijk, België en Japan zouden uitmaken. Wellicht, zoo luidde de verwachting in Franschen kring, zouden vervolgens Woensdag de vier genoemde delegaties met de Duitsche en Engelsche ter bespre king van de financieele aangelegenheden tezamen komen. De Rijnlandkwestie. Intusschen hebben er te Scheveningen tusschen de vier mogendheden, die direct bij de Rijnlandkwestie geinteresseerd zijn, besprekingen plaats gehad. Er wordt alge meen aangenomen, dat ze zeer interessant geweest zijn. Veel bijzonderheden kan men er echter niet over te hooren krijgen. Althans niets, dat men voor volkomen ze ker mag aannemen, want min of meer fantastische geruchten waren er gisteren avond genoeg in omloop. Er was zelfs veel sprake van een ernstig conflict tus schen Briand en Hymans. Deze laatste zou verklaard hebben, de Belgische troepen na de ontruiming van de tweede zone liever niet nog eens voor enkele maanden naar de. derde zone te laten verhuizen. Daar Engeland ook reeds gezegd heeft voor het einde van dit jaar al zijn troepen uit het Rijnland te willen terugtrekken zou Frank rijk dan alleen achterblijven. Dat Briand dit niet prettig vindt mag men aannemen, maar dat het inderdaad tot een conflict zou gekomen zijn, ia voDtloopig toch niet meer dan een gemout. Over *t algemeen schijnt men met de groote politieke kwssl,:es betreffende het Rijnland toch niet erg op te schieten. De stemming in de Duitsche conferentiekrin gen was vrij gedrukt, gisterenavond. Voor velen was het een teleurstelling, dat er ook nu nog geen datum voor de ontruiming genoemd was. Daarenboven schijnt het in den schoot der Duitsche delegatie zelf tot nieuwe tegenstellingen tusschen Strese- mann en Wirth gekomen t© zijn. Deze laat ste dringt er op aan dat Duitschland zich zou verzetten tegen het plan om het over schot van de laatste Dawesmaanden aan Engeland te geven, alvorens daaruit al de bezettingskosten van na 1 September be taald zijn; zoo niet aldus zijn betoog dan zal Duitschland nog extra moeten betalen voor die bezetting, zoodat de heele zaak ten slotte hierop zou neerkomen, dat de Duitschers een surplus zouden moeten opbrengen, teneinde Frankrijk, Italië en België in staat te stellen Engeland te be vredigen. Ook daar dus moeilijke kwesties. Hoe lang nog in Den Haag? Men schijnt thans algemeen te rekenen met een onderbreking der besprekingen en vertrek der ministers op Zaterdag of uiterlijk Zondag. Vrijdagavond zullen de ministers de gasten van H. M. koningin zijn, zoo- dat zij zoolang in ieder geval hier blijven en een plotselingen breuk in de eerstvol gende dagen kwalijk te verwachten is. Men hoorde in dit verband reéds de vraag stellen of Hare Majesteit met Haar uitnoodiging niet alleen gewenscht heeft den gedelegeerden een eerebewijs te bren gen doch hen daardoor in het belang van zaken heeft willen dwingen, hun bespre kingen tot Zaterdag voort te zetten. Buitengewone en onvoorziene omstan digheden voorbehouden zullen de ministers dus Zaterdag of Zondag Den Haag ver laten. Mocht een breuk vermeden kunnen worden, zooals men thans wel vertrouwt, dan zullen verschillende deskundigen-com missies vermoedelijk in Den Haag blijven voortwerken en van den tijd, dien deze sub-commissie dan noodig zal hebben en van het al of niet bevredigend verloop hunner werkzaamheden zal het dan ver moedelijk afhangen, of de ministers naar Den Haag zullen terugkeeren, om hier de door de deskundigen voorbereide regeling uitdrukkelijk goed te keuren. Komen de commissies nog in September gereed en zullen de daarop volgende minister-bijeenkomsten van slechts korten duur zijn, dan mag men wëllicht aannemen, dat de ministers aan Den Haag de eer van de slotbesprekingen zullen geven. Mochten de commissoriale werkzaam heden langer duren, zouden er nog moei lijke minister-beraadslagingen noodig zijn, dan zal men wellicht te weinig vertrouwen in het klimaat van ons land in October hebben en liever de Haagsche conferentie in Locarno of Lugano beëindigen. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Vooruitgang te bespeuren. Naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph" mededeelt, zou Vrij dag te Londen eep 'zeer belangrijke offi- cieele mededeeling van de Amerikaansche regeering ontvangen zijn, die onmiddellijk in handen is gesteld van den minister-pre sident MacDonald. De mededeeling heeft betrekking op de vloot-onderhandelingen en zou afkomstig zijn van president Hoo ver. De inhoud wordt streng geheim ge houden. De zeer groote tevredenheid, die de mededeeling blijkbaar in Britsche krin gen heeft gewekt, geeft reden om te ver onderstellen, dat de algemeene gang van zaken bevredigend is. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen, generaal Dawes, is naar Schotland vertrokken, waar hij een bijeenkomst, met MacDonald zal hebben. De besprekingen zullen echter slechts van informatorischen aard zijn en er zal geen officieel, communiqué worden uitgegeven. BELGIE Een bedevaart naar den Yzer. Onder reusachtige deelneming van Vla mingen uit alle hoeken van het land werd Zondag te Dixmuiden de tiende Algemeen Vlaamsche Bedevaart naar den Yzer ge houden. Deze bedevaart is wellicht de eenige ge legenheid, waarop de Vlamingen, vergetend wat hen politiek verdeelt, eensgezind op den grond van Oa es kerke "aan de overzijde van den Yzer hulde brengen aan de Vlaam sche gesneuvelden, die, vallende voor leu zen van recht en beschaving, hun leven ook hebben geofferd voor de bevrijding van hun eigen volk. Nog nooit was de deelneming aan de bedevaart, die, na in den beginne een be scheiden betooging van enkele honderden getrouwen te zijn geweest, thans is ge groeid tot. een ware volksbetooging, welke als massahulde aan gesneuvelden in België ©enig is, zoo algemeen. Buiten de gewone vervoermiddelen werden de deelnemers door 27 extra-treinen, uit het veraf gelegen Limburg evengoed als uit Brabant-, Ant werpen, Oost- en West-Vlaanderen naar Dixmuiden gevoerd, terwijl ook honderden auto's de bedevaarders ter bestemming brachten. Naar schatting verdrongen elkaar ruim tachtigduizend Vlamingen in de met leeuwenvlaggen en andere banieren ver sierde straten van Dixmuiden. Nadat een gewezen Vlaamsch krijgsaalmoezenier op de Groote Markt een H. Mis had gelezen, zette de officieele bedevaartstoet zich on der bazuingeschal in beweging. Hij trok langs een dicht opeengepakte menigte toe schouwers over de veel omstreden brug van de meelfabriek naar het Vlaamsche Torenmonument van den Yzer, dat, bijna voltooid, het volgende jaar volledig afge werkt zal zijn en definitief ingewijd zal worden. Nu reeds beheerscht het monument dat vijftig meter hoog is, en voor het pu bliek toegankelijk is gesteld, het slagveld van de Yzervlakte. Voorafgegaan door de bede vaart-s vlag, vervaardigd naar een teekening van den aan het Yzerfront gesneuvelden Vlaam- schen kunstenaar Joe Engüsch, bereikte de optocht waaraan benevens Vlaamsche meisjes, die een bloemenhulde brachten, muziekkorpsen, het Bedevaartcomité, vele studenten en de honderden afgevaardigden uit de Vlaamsche provinciën met haa-r keu rige vaandels en ook talrijke ouders van Vlaamsche gesneuvelden deelnamen eerst na een défilé van verscheidene uren de vlakte 'aan den anderen oever van den Yzer. Hier stonden Philips' luidsprekers opgesteld om de woorden van de sprekers over de menigte te verspreiden. Na een treurmarsch, een bloemenhulde en het. gezamenlijk zingen va'n „Waarom ik Vlaming ben", volgden de sprekers: dr. F. de Pillecyn namens de Vlaamsche oudstrij ders, prof. dr. Frans Daels. oud-aalmoeze nier en pater De Bock, elkander op. Als laatste redenaar sprak de letterkun dige Bernard Verhoeven namens Noord- Nederland, ofschoon de Belgische minister van justitie last gegeven had alle Neder landers, die naar België reisden voor deel neming aan de Yzerbedevaart, aan de grens terug to sturen. Keizerin Zita vestigt zich in België. In officieuse kringen won't het bericht uit Weenen, dat ex-keizerin Zita. zich in België zou vestigen ten einde dicht bij haar oudsten zoon te zijn, die aan de uni versiteit te Leuven komt studeeren, zeer waarschijnlijk geacht. De ex-keizerin zou zich op een buitengoed tusschen Leuven en Diest vestigen. OOSTENRIJK. 'De incidenten in Stiermarken. Ongeveer 200 gewonden. Terstond nadat Zondag de eerste berich ten over de onlusten te St. Lorenzen te Weenen bekend waren geworden, ontwik kelden ook de burgerwacht en de sociaal democratische Schutzbund grootere activi teit, in verband waarmede ook de politie maatregelen trof, om zoo noodig de hand having der orde te kunnen verzekeren. Zondag is het niet alleen te St. Loren zen, doch ook te Knittelfeld rumoerig ge worden, toen daar de berichten over de botsingen te St. Lorenzen bekend werden. Terstond begonnen patrouilles van de bur gerwacht en van den sociaal-democrati sch en Schutzbund door de straten te trek ken en het gelukte do gendarmerie slechts met groote moeite, botsingen te verhinde ren en beide partijen te bewegen met deze patrouillediensten op te houden. Te Graz hebben gistermorgen vergade ringen plaats gehad tusschen de vertrou wensmannen van beide partijen, die elkaar wederkeerig de schuld voor de botsingen in de schoenen schuiven. Naar de „Vorwarts" uit Weenen ver neemt, werd in een gisteravond aldaar ge houden vergadering van sociaal-democra tische vertrouwensmannen na een rede van dr. Deutsch een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de leiders der Stiermarksche Heimwehr schuldig zijn aan de botsingen te St. Lorenzen en waarin geprotesteerd wordt tegen de houding der verantwoordelijke autoriteiten. Ten slotte worden de arbeiders opgeroepen om zich te beschermen tegen de „beschermingspo gingen" der Heimwehren. De bondskanselier heeft met de overige te Weenen aanwezige ministers de ge beurtenissen te St. Lorenzen besproken. Sommige berichten bevestigen, dat er in 't geheel 200 personen zijn gewond, van wie er tot nu toe 3 overleden zijn. Volgens een officieele mededeeling van de regee ring heerscht er in Weenen en in de bonds- landen overal rust. RUSLAND. Arrestaties wegens prijsopdrijving. De nieuwe pogingen der Russische auto riteiten te Moskou om het euvel der files voor de winkels te bestrijden en de hooge prijzen der levensmiddelen te verlagen, heeft de arrestatie van honderden perso nen geleid, waaronder 150 vooraanstaan de personen in het coöperatie-wezen meldt de „Times". In sommige gevallen hebben deze personen het viervoudige van den normalen prijs gevraagd. Verder zijn huis zoekingen gedaan bij particuliere hande laars, van wie er 26 werden gearresteerd, terwijl een groote hoeveelheid textielgoe- deren in beslag werd genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De financieele deskundigen ter confe rentie zijn nog steeds aan het r°kenen. Ook de Rijnlandontruirrvng zou eenige moeilijkheden opleveren. Voortdurende nieuwe schermutselingen aan de RussischChineesche grens. De enthousiaste ontvangst van de „Graf Zeppelin" te Tokio. Donderdag vertrekt dr. Eckener weer. (Luchtv. lo blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Een nieuw altaar in de parochiekerk te Stomp wijk. (1ste blad en photo 2de blad). De nieuwe Koudekerksche-brug is van daag officieel geopend. (Photo's, 2de blad). CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Gevechten aan de grens. Chineesche troepen naar het front. De Chineesche minister van Buitenland- sehe Zaken Wang heeft bevestigd, dab de regeering aan Tsjang Hsu-Liang opdracht heeft gegeven 60.000 soldaten naar het „front" in Mandsjoerije te zenden. Dit ge schiedt, naar de regeering zegt, voor de fensieve doeleinden in verband met de dreigende houding en de invallen der Rus sische, troepen aan de grens. De regeering is bereid zoo noodig nog meer versterkin gen te zenden. De regeering heeft vorder aan Tsjang Hsu-Liang medegedeeld, dat zij een belang rijk contingent troepen van Poekau naar het Noorden heeft gedirigeerd, dat onder zijn commando zal worden geplaatst, ten einde zoo noodig in Miandsjocrije te ge bruiken. Te Tsitsihar zijn 24.000 man van het Mandsjoerijsche leger aangekomen. Uit Moekden wordt gemeld, dat afdee- lingen Russische verkenners met steun van Koranen zich meester hebben gemaakt van het. dorp Szetsotzc in de provincie Kirin, welk dorp zij plunderden en vervolgéns in brand staken. Twee Chineesche kooplie den werden, gedood en drie anderen ge vankelijk weggevoerd. Vrijdagmiddag zijn in dezelfde streek de Chineesche stellin gen door Russische artillerie beschoten. In goed ingelichte buitenlandsche krin gen te Sjanghai gelooft men, dat de inci denten langs den Chineesch-Russischen grens met voorbedachten rade zijn. ver wekt, omdat Rusland zooveel mogelijk kracht wil bijzetten bij den eisch dat op basis der Russische voorwaarden onder handeld zal worden. Men gelooft dan ook. dat wanneer het. plan der Russen, om Nan king tot. een betere stemming te brengen, zou falen, zij niet zullen nalaten hun toe vlucht te nemen tot nog krachtiger maat regelen. Daar de voornaamste Russische troepen zicji echter niet dichterbij bevin den dan te Irkoetsk, gelooft men dat der gelijke maatregelen nog wel eenigen tijd op zich zullen laten wachten. Een der bes te Russische divisies, de zoogenaamde ,.Pacific"-divisie, bevindt zich nabij Wla- diwostok en zou eventueel onmiddellijk beschikbaar zijn. Tusschen het Russische en het Chinee sche leger bevindt zich een niemands land van ongeveer 11/2 K.M. breedte. De be wegingen der Chineesche troepen worden ten zeerste bemoeilijkt, doordat de Ja panners geen toestemming geven om troe pen te vervoeren langs den spoorweg dpor Zuid-Mandsjoerije. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. Besluit, is op verzoek van H. Hoek, candidaat-notaris. te "s-Graven- hage, ingetrokken het Koninklijk Besluit van 24 Juli 1929, voor zoover dat betrek king heeft op diens benoeming tot nota ris te 's-Gravenhage, en zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: 's-Gra venhage, ter standplaats 's-Gravenhage: G.. C. Corporaal, candidaat-notaris te 's-Gra venhage; Utrecht, ter standplaats de ge meente Wijk bij Duurstede: inr. J. A. Bre mer, candidaat-notaris, te Hilversum.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1