De Jeugddemonstratie HG! s Eft UIT DE PERS ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER tweede blad de leidsche courant maandag 19 augustus 1929 1 September te 's-Gravenhage. Het mag een verblijdend verschijnsel hee'r-D, dat bij allen, wien de bloei van het godsdienstig leven ter harte gaat, dat gene, wat er voor de jeugd gedaan wordt ons Bisdom, een groote plaats inneemt hunne belangstelling. Ook het jeugdwerk zelf dringt zich op in onze aandacht door de uitbreiding in allerlei vorm van de laatste jaren, door een systematisch groeienden opbouw en tevens door een innerlijke versteviging. Be sprekingen van bestuurders, welke dioce saan, dekenaal en parochieel worden ge houden, goed verzorgde jeugdtijdschriften, vergaderingen en cursussen voor jeugdlei ders, dat alles tracht ook een vruchtbare organisatie der jongeren te bevorderen. Een nieuwe poging hiertoe wordt voor bereid in de Jeugddemonstratie, welke op Jondag 1 September te Den Haag zal »orden gehouden. Eerste opzet van deze betooging is het brengen van een grootsche hulde der reeds georganiseerd9 jongelingschap aan Koning- Jhristus, een gezamenlijke toewijding aan hm en een gemeenschappelijke bede om zegen over ons werk. Maar het is te- Gjelijkertijd ook de eerste gelegenheid, iraarbij de jongeren van het geheele Bis- m. bijeen en naar buiten treden, een ge- uren wel in staat om een rechtmatig 2 uur ©Ifbewustzijn aan te kweeken. Het is ten slotte een groote propaganda- tg voor het jeugdwerk om de grootere lekendheid en instemming bij de omstan- lers en om de moreele vorming en op- tetaa rekking, welke er voor de jeugdigen zelf endeiit een dergelijke demonstratie dient uit eer i' ïsdag >f ondei 6 De voorbereidende maatregelen zijn ge- roffen. Uit. onderstaand program blijken jog eenige bijzonderheden. De Hofstad is uitgekozen voor deze de- non stratie, het Sportpark Houtrust voor Ie openbare huldebetooging, terwijl Z. D. de Bisschop zal pontificeer en en de jon- Toch wel een veelzeggende gebeurtenis vai iu wij met onze katholieke jeugdvereeni- gingen voor den dag durven komen om Ie demonstreeren in. het openbaar en dat Tjprin een stad waar veler oogen zich op de (onzen zullen richten» Maar ook gelukkige en hoopvolle ge- leurtenis om het verheven doel, n»l. een jezamenlijk optrekken naar het altaar, om onder leiding van het hoogste kerkelijk gezag een geloofsbelijdenis af te leggen, ustlll sen openbare hulde te brengen aan Ko- J 31 ling-Christus en een gezamenlijke bede te •errichten om Gods onmisbaren zegen over is werk. Zullen uit alle deelen van ons Bisdom n groot aantal jeugdigen meedoen? Zullen ze in dichte drommen trekken onze Hofstad, in kleuringen en fleuri- gen stoet, om uitdrukking te geven van het groot getal georganiseerden en ook van de lUdeiorde en discipline, welke wij door ons werk de jeudigen trachten bij te brengen Om het groot katholiek belang er van kopen wij het en de voorloopige opga ven doen ons het beste verwachten. Ha de besprekingen, circulaires en andere aankondigingen van den laa-tsten tijd, wil ster len wij hiermee nog een laatste oproep doen aa-n onze leiders, een laatste bede om aller medewerking, een krachtige opwek- pej king de moeiten ermee gepaard gaande VQ0r zich te getroosten, opdat het werkelijk jdjjj, moge worden een groote en grootsche hul- -™gj diging van Haarlem's jongelingschap aan Koning Christus. Er bestaat nog gelegenheid zich voor deelname op te geven bij den voorzitter van het plaatselijk comité, pastoor J. A. Ruhe, Wenckebachstraat 4, Den Haag. 2. Nog willen wij een beroep doen op j muziekkorpsen, die aan een jeugdver- eeniging zijn verbonden. Zij geven zich op M. A iden )t 4! aan kapelaan Th. Boonekamp, v. Limburg Stirumstraat 12, Den Haag. 3. Verder deelen wij mede, dat bij het plaatselijk comité beschikbaar zijn tot 25 Augustus, toegangskaarten voor Houtrust en wel in de volgende prijzen: loge 1.20; tribune-zitplaatsen 0.80tribune staan plaatsen 0.40. Deze kaarten kunnen niet in depot worden gegeven. Tevens sporen wij nogmaals dringend aan met het oog op de groote onkosten, welke moeten worden gemaakt, dat de vereenigingen hun financieele bijdragen zullen zenden aan den penningmeester van het Dioc. Comité: A. Backhuys, Allard Piersonstraat 8, Amster dam, giro 113814. 4. In vele plaatsen worden reeds oefe ningen gehouden in het marcheeren, zin gen, enz. Wij bevelen dit voor alle plaat sen en gewesten dringend aan. Ook wordt herinnerd aan het dragen van insignes en het meebrengen van een voldoend aantal vlaggen. 5. Op de beide stations vindt men bij aankomst onze R.-K. Verkenners, die ver der staan opgesteld langs den geheelen te volgen, weg naar het Malieveld. Zij zullen ook, van geel-witte vlaggen voorzien, een teeken geven waar de Ro- meinsche groet moet worden gebracht, zoo dat men dit gelijktijdig en netjes doet. 6. Op het Malieveld moet men zich op stellen achter de schilden met opschrift vanplaats of gewest, waarbij men be hoort. Het is daaro'm ten zeerste aan te bevelen zich tevoren reeds met elkander te veTstaan, waarvoor de adressen hier onder volgen. Voor Christus onzen Koning. Cod wil het. Amen. Namens het Diocesaan Comité: J. M. LUCASSEN, voorzitter. S. BRAAKMAN, secretaris. Adressen, waar de verschillende krin gen zich kunnen vervoegen voor de noo- dige samenwerking: Den Haag: Pastoor J. A. Ruhe, Wencke bachstraat 4. Amsterdam: A. Backhuys, Allard Pier sonstraat 8. Rotterdam: Rector G. Kerkvliet, N. Bin nenweg 33. Haarlem: E. J. Jonckbloedt, Ged. Oxide- gracht 94. Leiden: de heer Tobee en kap. H. v. d. Ven, Breestraat 139. Gouda: kap. W/ v. Alphen, Kleiweg 28. Delft: Pater P. A. H. Potten, Burgwal 20. Schiedam: kap. C. Wiemers, N. Ho ven 117. West-Friesland: kap. O. Pouw, Lutje broek. Alkmaar: kap. J. Lips, Verdronken Oord. Beverwijk: Deken J. M. Lucassen, Bree straat. Noordwijk: kap. D. Schoenmaker, Hille- gom. Voorschoten: kap. N. Pronk, Leidschen- dam. Westlamd: kap. H. Theissen, Poeldijk. DE NIEUWE MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Zijn inzichten omtrent de sociale verzekering. De Neder 1. Werkgever wijdt een beschouwing aan den nieuwen minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. Ver schuur. Het blad zegt o.a. met eenige bevreem ding van zijn benoeming te hebben kennis genomen, omdat mr. Verschuur bekend staat als een der meest heftige opposanten tegen de plannen van zijn onmiddellijken ambtsvoorganger prof. Slotemaker de Bruine, om de sociale verzekering op te dragen aan bedrijfsverzekeringen. Mr. Verschuur heeft zich daarover uit gelaten ter gelegenheid van het in 1927 te 's Gravenhage gehouden tweede Congres voor Sociale Verzekering (voorontwerp Ziektewet), bijeengeroepen door de Ver- eeniging van Raden van Arbeid, waarbij hij een der praeadviseurs was. In zijn prae- advies schreef hij o.a.: Na hetgeen is vooraf gegaan, is toch wel duidelijk, dat men het vraagstuk niet moet naderen met een leuze als „zelf doen". Wie dat zegt, meent soms veel te zeggen en zegt eigenlijk niets. Van uit de vaagheid van zulk een leuze laat zich bij het vraagstuk der sociale verzekering niets beginnen, En heilloos is het, dit „zelf doen" als een a priori aan een vraagstuk met zooveel practi- sohe moeilijkheden op te leggen. Men zet eenig bijna inhoudloos, algemeen begrip voorop en meent, dat de stof, welke geregeld moet worden, zich wel voegen zal naar al de deducties, die men uit zijn vooropgesteld beginsel gelieft te trekken. En verder over de Landbouw-Ongeval- lenwet, welke, zooa-ls men weet door be drijfsverenigingen wordt uitgevoerd: Merkwaardig is, dat men reeds ter stond riep en nu nog zonder officieel onderzoek roept, dat die wet zoo schoon werkt. Wij stellen daar tegenover onze overtuiging (niet veel meer, we geven het toe), dat de uitvoering der La-nd- bouwongevallenwet zoo schoon niet is, dat met name de preventie, de rechts zekerheid en de medezeggenschap te wenschen overlaten. Ten congresse zeide mr. Verschuur van het voorontwerp-Ziektewet van minister Slotemaker de Bruine: In werkelijkheid geeft 't ongelijkheid en praedilectiê aan de ondernemings- ziekenkassen en die der bedrijfsvereni gingen, maar niet een levenskans mede aan de kassen der arbeiders zelve en dat acht spreker een zoo funeste regeling, dat hij het ontwerp daarom ten eenen- male onaannemelijk acht. Mi'. Verschuur wilde ook blijkens zijn prae-advies, geheel in aansluiting bij de denkbeelden dienaangaande van mr. baron Wittert van Hoogland, dat de boeking, de inning, de controle zou zijn bij de alge- meene kas, d.i. die van den Raad van Arbeid. Trouwens reeds in 1924 had mr. Verschuur zich in gelijken geest uitge laten in 2qjn artikelen in ,,De Maasbode" over den ombouw der sociale verzekering, voorgenomen door minister Aalberse. Toen schreef hij o.a.: Wat, als surrogaat van critisch on derzoek en studie, een hol woord als „zelf doen" b.v. een macht uitoefent: is wonderbaar. Ook toen achtte hij individueele boeking der verzekerden bij de Raden van Arbeid beslist noodig en verzette hij zich ten sterkste tegen bedrijfsverenigingen. In de Sociale Verzekeringsgids van. 15 Juli 1924 schreef mr. Verschuur in denzelf den zin en kantte zic-h eveneens tegen de bedrijfsverenigingen. Nu is het toch wèl merkwaardig, dat als opvolger van minister Slotemaker de Bruine, die in de Ziekteverzekering aan de bedrijfsverenigingen de eerste plaats toe kende en de Raden van Arbeid op den achtergrond schoof; een man is benoemd, die het stelsel van uitvoering der ziekte wet, dat zijn ambtsvoorganger tot wet wist te verheffen, ten eenenmale onaanne melijk achtte. Afgezien daarvan biedt deze persoon lijkheid weinig hoopvolle perspectieven bij de noodzakelijke reorganisatie van do sociale verzekering. Daar ligt nog altijd het probleem van de onbeperkte risico overdracht in de Ongevallenwet 1921 en daar ligt nog het advies van den Hoogen Raad van Arbeid naar aanleiding van de voorstellen der CommissieVan IJssel- steijn, als gevolg waarvan de Raden van Arbeid hun zelfstandigheid zouden veu*:< liezen en filialen zouden worden van de Rijksverzekeringsbank. En dan vi-agen wij ons met bezorgdheid af of de voorzitter van de Vereeniging van Raad van Arbeid nu wel de aangewezen man is om in dit tijdsgewricht op te tre den. Ja, de antecedenten van dezen minis ter, zijn herhaalde aanvallen tegen het grootste ideaal van zelfdoen, zooals wij deze zooeven citeerden, doen ons twijfelen of zijn benoeming niet een weinig begee- renswaaidige reactie beteekenfc op het ter rein der sociale verzekering. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk verkeersongeval te Hilversum. Gistermorgen te omstreeks 11 uur is op den Bussumergrindweg ter hoogte van het fietspad naar Crailoo de 48-jarige D. Lau- werens, wonende 1ste Laurierdwarsstraat te Amstexdam door een auto gegrepen en gedood. L. was per fiets op weg naar Amersfoort waar hij zijn zoon, die aldaar in militairen dienst is dacht te bezoeken. Bij genoemde kruising was hij afgestapt om bij een ijskar ijs te koopen. Toen hij weer naar zijn fiets wilde gaan, die hij aan den kant van den weg had geplaatst, lette hij niet op het verkeer en werd aangereden door de auto van den heer J. J. Boddé, uit Hilversum. B. remde krachtig en poogde door over het voetpad te rijden een botsing te voorkomen. De auto raakte verschillen de boomen en werd beschadigd. L. werd bewusteloos opgenomen. Dr. Frank uit Am sterdam verleende de eerste hulp en ge laste overbrenging naa-r het ziekenhuis in Hilversum. Bij aankomst bleek L. reeds overleden. Doodelijk auto-ongeval te Rotter dam. Acht personen te water, één verdronken. Gistermiddag te omstreeks half vijf is een auto in de Rotterdamsche Schie gere den, waardoor een der inzittenden het le ven heeft verloren. In de auto waren gezeten de 50-jarige machinist A. J. Bos uit Haarlem, zijn vrouw en zijn vier kinderen, een kostgan ger, de 56-jarige A. Zoeteman, bleekers- knecht. De auto was op weg naar Bolnes, waar de kostganger familie zou bezoeken. Even voor de Melkmarkt bemerkte de chauffeur, dat hij het stuur niet meer mees ter was en dat de wagen naar links schoot. Hoewel hij remde kon hij de auto niet meer tot stilstand brengen, zoodat deze van den berm afviel en op den zijkant in het water terecht kwam. Direct schoten eenige bur gers toe, om de inzittenden er uit te halen.. Bos, die een goed zwemmer is, was er het eerst uit en poogde onmiddellijk zijn vrouw en kinderen te redden. Hij werd daarin spoedig bijgestaan door den chauffeur, die ook naar buiten geklommen was. terwijl een motorboot, die aan do andere zijde van de Schie lag direct langszij de auto kwam te liggen. Toen het gezelschap op den wal gebracht was, bleek plotseling de kostganger te mankeeron. Dadelijk daarna is hij uit de auto gehaald, doch toen hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd was, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De a-uto is kort daarop gelicht en dóór de po litie in beslag genomen om de stuurinrich ting te onderzoeken. De andere inzittenden zijn op het politieposthuis Schieweg van droge kleeren voorzien en hadden geen letsel gekregen. Auto te water. De vijf inzit tenden gered. In de gemeente Koedijk nabij Alkmaar is een auto, bestuurd door den heer Schaaf uit Purmerend, bij het passeeren van een hondenkar, welke werd aangere den, over den kop geslagen en in het Noord-Hollandsoh Kanaal terecht geko men. Een wegwerker begaf zich dadelijk te water en mocht er in slagen drie kinderen uit de auto te halen. Met de hulp van eenige voorbijgangers werden ook de be stuurder en zijn echtgenoote gered. Autobus rijdt vijf wielrijders aan. Donderdagmorgen reed van Boxtel uit de autobus van den heer De Mol met pel grims naar Kevelaer. In het Duitsche plaatsje Weeze bij Kevelaer reed de auto bus, naar de „Msb." meldt, een vijftal wielrijders aan, die verkeerd uitweken. Twee hunner werden ernstig gewond en moesten naar het hospitaal worden over gebracht. De drie anderen werden licht gexVond. De autobus werd in beslag ge nomen, doch mocht later onder politie- geleide de pelgrims naar Kevelaer bren gen. Den chauffeur treft geen schuld. UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Dinsdag 20 Augustus. Hilversum, 1070 M. (V o o r 6 uur 298 M.) (Uitsluitend K. R. O.-uitzending.) 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Knipcursus. 2.203.20 Vrouwenuurtje. 5.007.00 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Lezing over de Oursus En gel sch. 7.157.45 Gramofoonmuziek. 7.458.00 Declamatie. 8.009.15 Concert. Orkest en violist. 9.159.30 Nieuwsberichten. 9.309.45 Declaniatie. 9.45 Voortzetting concert. II.30 Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO- Kwintet. 2.002.45 Kookpraatje door P. J. Kera. 2.454.00 Gramofoonmuziek. 4.305.30 Microfoon-debutanten. Zang en piano. 5.307.00 Concert door het AVRO- Kwintet. Felix Kwast, piano en B. Ra- venswaay- banjo. 7.007.45 Lezing door Casper Höweler over: Symphonic Fantastiquo van Berlioz. Muzikaal geillustreerd. 8.018.30 AVRO-Boekenhalfuurtje. Louise J. v. Everdingen over: Inleiding tot de hedendaagsche Italiaansche Letteren. 8.309.15 Concert door het Omroep- Orkest. 9.1510.00 Solisten-concert. Marion Car- ley, piano en Willem Durieux, cello. 10.00 Voortzetting orkestconcert. DaarnaGramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554 M. 11.20 Gramofoonmuzfek. 12.20 Orgelconcert. H. Brown, klarinet. 1.202.20 Orkostconcert. 2.202.4 Beelduitzending. 4.20 Dansmuziek. G. Ellis, voordracht. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 8.05 Orgelconcert. 8.25 Revue-fragment. 8.35 Dansmuziek. 9.00 M. Miller, komiek. 9.08 Dansmuziek. 9.20 Concert. 10.00 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 G. Wood en D. Harmer, liedjes. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, koren en solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcerb. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Concert. Mandoline-orkest. 8.20 Concert. Orkest en vocale solist. Z e e s e n, 1635 M. 6.1012.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Leipzig. 6.208.15 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. II.50 Muziekuitzending voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Vroolijk concert. 8.20 „Undine" opera van A. Lortzing. 11.05 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Concert. Strijkkwartet Galimir. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest. feuilleton. Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. HOOFDSTUK XXIV. Wat de rivier teruggaf. Sir Anthony Marston was nu reeds eeni- maanden 'de gast van Baronesse Augus- te von Marcken op kasteel Hansau en zijn krachten waren door de goede verzorging hij genoten en het prettige leventje aat hij geleid had, weer geheel terugge komen. De tijd was dan ook niet meer ver dat hij zich weer in bet rumoer van krijg en avontuur zou onderdompelen. Het was een ijzig-koude, late December- toiddag dat hij met Mark bezig was in de Hvier forellen te vangen. Hij had zijn bak bijna volzijn handen, in groote handschoe nen gestoken, waren haast gevoelloos van de koude. Hij was juist uit het diepe ge deelte van de rivier naar den oever ko-- ®en waden, toen Fagan die een eindje van nem afstond, hem toeriep: Pas op, sir Anthony daar komt wat aan Waar vandaan? Hij hoefde al niet meer op antwoord te jachten. Een meter of twintig de rivier °P was iets zwaars in de kleine waterval gekomen het werd als een blok hout heen en weer gestuwd; toen kwam het met schuim bedekt in groote vaart aandrij ven. Met spanning, maar met een voorgevoel van iets onheilspellends vroegen zij zich af wat het wel zou zijn. Het duurde niet lang of het kwam op de plek waar Sir Anthony had staan visschen. Het was het doode lichaam van een manAnthony waadde naar het diepe gedeelte pakte het lichaam dat heen en weer geslingerd werd en trok het naar den oever, wat geen gemakkelijke taak was, daar het een forsch lichaam was en de bleeding met water doordrenkt. Spoedig kwamen soldaten aan- loopen, die hem hielpen het op het droge te leggen. Mark uitte een kreet, toen hij het gezicht gezien en den doode herkend had. Marston, die eveneens geschrokken was, toen hij het gezicht had gezien, riep: Het is Baron von EyckEr lag verbazing en toorn in zijn toon. Ja, Sir Anthony. Ik wist het al toen ik hem in het water zag liggen met dat grijn zende haar en die vierkante schouders. DrommelsNog geen drie dagen ge leden ben ik met hem op jacht geweest. Ik heb den Baron gisteren nog ge zien, meneer, zei een houthakker, die het groepje genaderd was. Breng lichten riep Sir Anthony. Laten we probeeren te ontdekken wat de oorzaak van zijn dood isde Baron is niet verdronken, dat staat vast, al beeft het water hem hier gebracht. Door zijn kleeren moest een scherp voor werp gestoken zijn; juist ter hoogte van het hart; het kon een dolk geweest zijn of de punt van een spies dat was dus blijkbaar de doodsoorzaak. Kijk eens hier, sir Anthony, zei Mark. Onder het rechteroor van den Baron was een ster met vijf punten ingekerfd. Dat heeft de „Roode Vos" gedaan, meneer, zei Karl Hollen, de boschwachter, dat is zijn teeken dat zet hij op al zijn slachtoffers. Lieve hemel, ik dacht dat wij van hem bevrijd waren; hij schijnt dus teruggekomen te zijn, nu kunnen we wat beleven Anthony stond ophij strekte zijn schou ders, er trilde strijd én avontuur in de lucht. Wat bedoel je, Karl?, vroeg hij. Wat heeft een „Roode Vos" to maken met dit teeken op de hals van den Baron Ze noemen hem altijd de „Roode Vos", Excellentie. Wie? Ik heb nog nooit van hem ge hoord. Verleden jaar is hij weggegaan, som migen zeggen naar Italië. Wij waren erg blijmaar nu is niemand's leven meer vei lig. Hij leeft, op de top van een rots naast een afgrond, excellentie, in do Volsburg, met een troep mannen, meest Italianen en wat Duitschers, vogelvrijen bandieten. Vijf jaar geleden hebben ze mijn zuster ont voerd wij hebben haar nooit weergezien. Bedoel je dat die man zijn gang maar gaat in het geweld aandoen van mannen en vrouwen vroeg Marston ver ontwaardigd. De bosch wacht er spreidde met een hul peloos gebaar zijn handen uit, Wat kunnen we doen? We hebben geen leide-r; daarbij is de Volsburg niet te paard te bereiken, er is maar één pad er naar toe, dat dag en nacht bewaakt wordt als Salvio in zijn burcht is. Is dat de naam van de „Roode Vos". Ja, Excellentie. Anthony richtte zich op; hier was een taak voor hem, een avontuur zooals hij er weer eens een hebben moest Sir Anthony gaf order dat het lichaam variden Baron met een mantel bedekt en naar het kasteel gedragen moest worden. Hij ging vlug vooruit om de Barones van het gebeurde in kennis te stellen. Toen hij op weg was, hoorde hij hoefgetrappel en een wit paard kwam aangaloppeeren. Het werd bereden door een forschen man, een meisje zat achter hem. Het was de jonge Barones von Eyck, de dochter van den man, wiens lichaam zoo juist gevonden wasSir Anthony kende haar alleen van gezicht zij was pas kort geleden terugge keerd uit een klooster in Hongarije. Zij sprong van het paard en riep: O, Sir Anthony Marston, ik kom om hulp te vragen. Zij hief haar handen op, wanho pend en smeekend. De forsche man, de opperjager van haar vader, was ook uit het zadel gekomen en stond naast haar. Sir Anthony voeldo een diep medelijden met het jonge meisje; zij leek nog een kind, haar haren waren losgewaaid eu hingen op haar rug. Anthony strekte zijn handen uit als om haar te troosten. Die vreeselijke man, die ze de „Roo de Vos" noemen, is teruggekomen; hij zocht twist met mijn vader en broer haar stem stokte omdat.... omdat.... hij mij als vrouw wilde hebben.... Zij bedekte haar gezicht met de handen. Mark Fagan sloop weg, want hij hoorde de manneti aankomen met hun droeven last en het meisje wist nog niet wat er gebeurd was. Het jonge meisje ging voort: Het was een week geleden wij waren het al haast vergeten. Gisteren waren mijn vader en broer, die twee jaar ouder is dan ik, gaan jagen, de bergen in, achter een gewond hert aan. Die vreeselijke man is hen ach terna gegaan en wat er gebeurd is weet ik niet. Maar vanmorgen kwam een ko lenbrander op het kasteel, do'odsbleck, hij had mijn broer gezien, met de handen op zijn rug gebonden op een paard zittend; zij gingen in dc richting van de rots, waar de „Roode Vos" woont; twintig mannen wa ren erbij, maar mijn vader heeft hij niet gezien. Sir Anthony nam het meisje zacht bij den arm en leidde haar door de poort naar de vertrekken van dc Barones. Toen ging hij, nadat hij haar een stoel gegeven had, de Barones zoeken. In een paar woorden vertelde hij haar de tragedie. Zij haastte zich, doodsbleek naar het jonge meisje. Sir Anthony wachtte buiten in de gang. Plotseling hoorde hij een kreet: Dood! Dood! Neen! Noen! Dat kan niet, riep het meisje. Hij voelde een prop in zijn keeleen woeste woede maakte zich van hem mees ter. Dit kind had een beroep op hem ge daanhij deed een gelofte dat het niet vergeefsch was geweest! Toen ging hij heen om te zorgen dat heb lichaam van haar vader vervoerd werd. ÉÜi

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5