V MAANDAG 12 AUGUSTUS 1929 No. 6255 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN NEDERLAND EN DE MISSIE Rector Bekkers Nationaal Directeur van het S. P. L. Zenuwachtige dagen ter conferentie 8.2 J 2öste Jaargang Dobe (V. •n) nd (1 in] am nlaa M. ligt. 3k DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ,7 tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Steun aan de Parochie» in ons Bisdom. De zeereerw. heer Th. M. P. Bekkers, rector van Huize Bijdorp te Voorschoten, viert a.s. Donderdag zijn zilveren pries terfeest. Sector Bekkers is Nationaal Directeur van het Sint Petrus Liefdewerk, Nationaal Secretaris van den Priestermissiebond, Hoofdredacteur van „Het Missiewerk", lid van het Missiecomité in liet Diocees Haar lem. Het aanstaande priesterfeest van dezen werker voor de missie-actie was ons een welkome aanleiding, om den rector een bezoek te brengen, met de bedoeling, va-n hem eenige interessante gegevens over de missie-actie te vernemen, waarin ook, on getwijfeld, onze lezers veel belang stellen. Iedere Katholiek toch, ieder lid van de Weroldkerk, die Christus' Stichting is, heeft een waarachtige belangstelling, een warme liefde voor het apostel-werk der uitbreiding van Christus' Rijk, voor de Missie Ons bezoek aan het Pensionaat O. L. Vr. van Lourdes te Voorschoten dat, door t.uin en bosch van den drukken verkeers weg gescheiden, daar ligt als 'n paradijs van rust en vrede was niet te ver- De rector wilde ons graag te woord staan, na het Lof, dat bij onze komst moest beginnen, en waarbij ook wij eerst tegen woordig zijn geweest. In die groote kapel lag een sfeer van intimiteit. En de udi lusters in haar witte habijten zongen onbe- smet-zuiver de lofzangen, die opstegen, als een blanke duivenvlucht, naar het Allerhei ligsteGebed en arbeid, die d;e missie actie moeten bevruchten, zijn in dit Huis vereenigd. Rector Bekkers begon het onderhoud met de later nog 'ns herhaalde ver zekering, dat de resultaten van de missie actie, waarin hij zulk een vooraanstaande plaats inneemt*, hem als 't ware worden toegeworpen, uit alle diocesen des lands, door middel van <le diocesane directeuren van het Sint Petrus Liefdewerk, zonder dat hij er zelf wat voor behoeft te doen, ijh ieder geval heeft U toch de admi nistratie". „Ja, maar daar heb ik een bureau voor. Een zuster, die heel den dag er voor werkt, en een boekhouder, die zijn dag- hier heeft". Uit wat wij hier verder zullen mede- 'deelen laten wij den lezer zelf concludee- ïen, of <je Rector al dan niet met een te groote bescheidenheid heeft, geoordeeld ?ver zijn directeurschap van het S. P. L. ni Nederland, waarover wij het eerst en kele bijzonderheden zullen mededeelen, en 0ver zijn andere werkzaamheden. Het S. P. L. Ret Sint Petrus Liefdewerk (S.P.L.) is .der drie Pauselijke Liefdewerken voor Missie. Men heeft: lo. Genootschap tot Joortplanting der Geloofs. (in ons Bis- ti<>m gebeeten: Broederschap van den H. Geest); 2o. Sint PetrusLiefdewerk; 3o. Genootschap van de H. Kindsheid. Het eerstgenoemde steunt de missie op alle mogelijke wijzen; het tweede en derde specialiseeren ieder den missie-steun. Het S. P. L. stelt zich ten doel de opvoeding van een Inlandsche geestelijkheid in de missies; „de Kindsheid" trekt zich aan het lot der arme kinderen in de heiden- sche landen. Het S. P. L. is opgericht door twee Fransche dames de dames Bigard. Deze twee personen, die rondom zich een kring van missie-vrienden verzamelden, hebben, tusschen 1888 en 1903 weten bijeen te brengen „Dat kan men alleen van Fran sche dames verwachten" merkte rector Bekkers op een bedrag, voldoende voor opleiding van niet minder dan 200 in landsche priesters! Deze „particuliere onderneming" is nu, na slechts enkele jaren, urtged'öd, vooral door het initiatief van Z.Em. Kardinaal v. Rossum, tot een door Z. H. den Paus goed gekeurde en aanbevolen wereld-organi satie, die vertakt is over niet minder dan 15 landen. In ons land was de eerste directeur Mgr. dr. Jan Smit, en bij diens bisschopsbenoe ming in 1922 is de Zeereerw. heer rector Bekkers de nationale directeur van dit zoo hoogst nuttige Liefdewèrk geworden. „Ik heb die taak haast ongemerkt ge kregen" vertelde rector Bekkers. Dr. Smit was bij den rector op bezoek, om over missie-aangelegenheden te spreken de zeereerw. heer Bekkers was diens mede lid in den Priestermissiebond en ver zocht hom toen, een pak, dat hij bij zich had, te mogen laten liggen, daar hij nog verder moest. Eenige dagen later werd de bisschopsbenoeming van prof. Smit be kend, en Mgr. deed toen aan rector Bek kers het schriftelijk verzoek, of hij dat pak maar bij hem mocht laten liggen, daar dit de administratie bevatte betref fende heb S. P. L., en Mgr. voornemens was,, den rector als zijn opvolger voor nationaal directeur voor te dragen. En die administratie is ook inderdaad gebleven bij rector Bekkers. Maar: in die laatste zeven jaar is ze wat uitgebreid! Rector Bekkers opende een groote brand kast, waarin hij ons een blik liet slaan over de daarin, in kaart-systeem, verza melde gegevens. Of er dan zóóveel geadministreerd moet worden? Wij zullen enkele cijfers mede deelen. 363 beurzen, 416 weldoeners, 200.000 leden. Men kan voor het S. P. L. een beurs stichten, van welks rente een Inlander tot priester wordt opgevoed. Voor het stich ten van een beurs is minstens noodig 2500 gld. minstens, omdat alleen voor die landen, waar de studiekosten zeer ge ring zijn, het bedrag voldoende is. Het S. P. L. in ons land heeft nu 363 beurzen 1 Een weldoeneris hij of zij, die zic-h verbindt, om gedurende minstens zes jaar- ieder jaar 250 gld. te storten voor hetzelfde doel. Er zijn dit /tar 416 weldoe ners-bijdragen aan het S. P. L. geschonken. Leden van het S. P. L. zijn zij, die één cent per week offeren. Het aantal leden 'bedraagt 200.000, verdeeld over on geveer 800 parochies! De stichters van een beurs en de wel doeners krijgen, van uit Rome, een be paalde inlandsche student aangewezen. Deze student moet aan zijn beschermer zijn portret zenden, ieder jaar een brief schrijven en verplicht zich, om, als hij priester wordt, voor zijn beschermer drie H.H. Missen op te dragen en vervolgens ieder jaar één H. Mis. Rector Bekkers verhaalde ons ontroe rende werkelijk ontroerende voorbeelden van onbaatzuchtige vrijgevig heid voor de missie, 't Gebeurt méérma len, dat bij een der diocesane directeuren (voor het Haarlemsch diocees is directeur rector P. W. de Wolf te Haarlem) of bij hem personen zoo maar een aanzienlijke gift brengen, terwijl zij zelfs hun naam aiet eens noemenWaarlijk, Gpd leidt. hier met Zijn genade zichtbaar vele men- schen, die van goeden wil zijn, om Zijn Rijk op aarde door de Missie uit te breiden Nog een ander werk, Een lee ning van iUa millioen. Heb streven van Rome is, in de missie-landen zooveel mogelijk priesters, op te leiden, die zonen zijn van het eigen volk, en daarom in de missie-landen seminaries op te richten. Maar het oprichten van seminaries kost geld; dat begrijpt een ieder. Om een deel van het benoodigde bedrag te krijgen, is eenigen tijd geleden door, het hoofdbestuur van het S. P. L. te Rome een leening uitgeschreven van D/j millioen. Endeze 5 ^"-leening is geheel ge plaatst in Nederland! In andere landen zag men voor deze plaatsing geen kans; hetzij omdat men stuitte op de wet (zooals in België b.v.), hetzij om andero redenen. Alléén in Ne derland zouden voor het plaatsen van een dergelijke leening de omstandigheden gunstig kunnen zijn. Toen ik, aldus rector Bekkers, bij de bankinstelling kwam, door wier bemidde ling ik de leening wilde plaatsen, en de bankier mij vroeg, welke zakelijke zeker heid ik kan stellen, moest ik antwoorden: Geen enkele, tenzijdn Goddelijke Voorzienigheid. En deze leening is, zooals wij schreven, in Nederland geheel geplaatst; de eerste helft in 6 weken, de tweede helft in 6 da gen. Het kleine Katholieke Nederland neemt een groote plaats in in de wereld-organi satie der Kerk, vervult in de missie-actie een mondiale taak! Jaarlijks moet van de leening aan rente en aflossing een bedrag van f 120.000 wor den betaald. De seminaries in de missies die door het S. P. L. w-orden ondersteund, ontvangen het bedrag voor de helft als gift en voor de helft als rentel >os, iD 20 jaar af te lossen, voorschot. Het l1/- millioen wordt aangevuld met bijdragen der verschillende nationale di recties; er wordt door de verschillende missies gelukkig! zeer veel gevraagd voor haar seminaries Ander missie-v/erk. In het voorafgaande ligt duidelijk aan gegeven de omvangrijkheid dei" taak, die rector Bekkers als directeur van het S.PX. heeft te vervullen. Doch ook door andere functies strekt zijn arbeidskracht zich uit in de missie actie. Hij heeft met rector Zwijsen de hoofdredactie van „Het Missiewerk", is na tionaal secretaris van den Priestermissie bond en lid van het Diocesann missie-co mité. De Priestermissiebond heeft ten doel, de missie-actie te propageeren en tc leiden in onderlinge samenwerking. Een gelijke taak ongeveer, voor het bisdom, heeft het Diocesaan missie-comité. Ons land en de missie. In den loop van het gesprek, dat wij Za terdagavond met rector Bekkers mochten hebben, kwam ook ter sprake de positie, die katholiek Nederland niet alleen wat betreft het S. P. L. maar in 't algemeen in de missie-actie inneemt. Wij geven weer enkele cijfers. In 1927 was een tiende gedeelte van de bij de „Propaganda" in Rome ingeschreven missionarissen Nederlander. Het S. P. L. heeft altijd vooraangestaan in het cijfer van opbrengst, als nummer één, totdat het vorig jaar Frankrijk is voorgesprongen. „De Voortplanting" neemt de 3de of -1de plaats in onder alle landen. „De Kindsheid" staat op de 5de of 6de plaats. Katholiek Nederland staat, relatief be schouwd, dus verreweg vooraan in héél de missie-actie. Met trots moge dit door ons worden ge constateerd tegelijkertijd zij met diepen deemoed dank gebracht aan God voor Zijn onverdiende uitverkiezing en zegenrijke genaden Missie-werk mag niet doen verwaarloo- zen het apostolaat in eigen land, en het apostolaat in eigen land mag niet beperken den blik van den Katholiek, die over de wereld schouwt. In rector Bekkers wordt deze welge regelde liefde in het apostolaat ons als 't ware gepersonifieerd Steun aan parochies in ons Bisdom. Naast zijn werkzaamheden voor de mis sies draagt hij met ijver en toewijding de zorg voor een fonds voor ondersteuning van nieuwe parochies in het Bisdom Haarlem. Het is vijftien jaar geleden, dat d'e zeer eerw. heer Bekkers benoemd is tot rector te Voorschoten. Toen was hij kapelaan aan de St. Petruskerk te Leiden en zeer vele Katholieken in Leiden herinneren zich le vendig den ijvervollen kapelaan en den graag-gehoorden conferencier op apologe tische cursussen. De benoeming naar Voor schoten geschiedde vanwege een geknakte gezondheid, die gelukkig in den loop der jaren is hersteld geworden. Aan rector Bekkers werd toen opgedra gen de redactie van het diocesaan week blad „Sint Bavo" welke redactie, zoo als men weet, onlangs is overgegaan naar rector Groot te Oegstgeest. En kort na. zijn benoeming tot rector werd door den bisschop, mgr. Gallier, op gericht het Liefdewerk voor arme kerken en werd de zeereerw. heer Bekkers belast met de inzameling van giften ter vorming van een fonds voor ondersteuning van nieuwe parochies in het Bisdom Haarlem. Dezen arbeid vervult de aanstaande jubi laris nóg. En over dezen arbeid hebben wij hem ook het eerst gesproken. Wij hebben ge- informeerd, hoe 't nu met genoemd fonds staat. En wij hebben vernomen, dat een bescheiden aantal parochies (20) jaarlijks een bescheiden toelage ontvangt, welke toelage moet strekken, niet om de gewone onkosten te dekken, maar ter aflossing van schuld. De bijdragen voor dit fonds komen n ie t in zoo'n aantal binnen, als verwacht mocht worden en als noodig is. "Wij heb ben den priester-jubilaris gezegd, dat wij dit laatste 'ns in de krant zouden zetten wat hij uitstekend vond. En wij zetten 't in de krant, met een duidelijke bedoeling. In ons zoo volkrijke Bisdom, waarin de .laat ste jafen zoovele nieuwe parochies zijn ge sticht en nieuwe kerken zijn gebouwd, heeft een steunfonds een onmisbare taak. Dat de missie-actie in ons land zoo heer lijk-weelderig opbloeit in den subliemen offerzin van duizenden, die geven hun geld, hun tijd, hun persoon dat zou »n iet mogelijk zijn, als daar niet was een diep en opgewekt geloofsleven. Dat geloofsleven vindt zijn bron in de overal verspreide pa rochies met eigen kerken. En voor zooveler dezer parochies is financieele steun onont beerlijk vandaar de noodzakelijkheid van het Liefdewerk voor arme kerken. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Er is Zondag eenige ontspanning inge treden in den toestand ter Haagsche con ferentie. Snowden zou bereid zijn een op lossing te aanvaarden binnen het kader van het Young-plan. De bemiddelingspogingen in het Brit- sche katoenconflict hebben succes. Dinsdagnacht vertrekt de Zeppelin voor zijn wereldreis naar Tokio. (Luchtv. 2e bl.) BINNENLAND. Overleden is te Nijmegen de zeereerw. pater dr. J. Kramer S.J. (Kerkn. 1ste blad). Te Apeldoorn is een autobus door een trein gegrepen. Twaalf licht gewonden. (Gem. Berichten, 2de blad). Een moord te Wacüdinxveen. (Gem. Be richten, 2de blad). Doodslag onder de gemeente Etten. (Laatste Berichten). Moge de zeereerw. heer rector Bekkers rijkelijk worden gezegend ook de verdere jaren van zijn priester-leven in al de vele werken van zijn apostolischen ijver HET CONFLICT ZATERDAG NOG VERSCHERPT Zondag is evenwel eenige ontspanning ingetreden Snowden en de rest van zijn Levensdagen. Zaterdag was het een critieke dag ter conferentie in Den Haag. De financieele commissie, die Donderdag na het ultima tum van den Engelschman Snowden was afgebroken vergaderde wederom to 10 uur. Na afloop werd in de Engelsche pers conferentie het volgende medegedeeld: De vergadering hield zich bezig met de voortzetting van de algemeene beraadsla ging over de hangende kwesties, waarbij William Graham, president van de Board of Trade, een lange redevoering hield, waarin hij uiteenzette, hoe het tegenwoor dige stelsel van leveringen in natura, even als bet voorgestelde stelsel in het plan- Young, den Engelschen uitvoerhandel zeer belemmerde en daardoor werkloosheid in Engeland veroorzaakte. Engeland wenschte daarom deze leveringen in natura afge schaft te zien, althans teruggebracht tot de kortst mogelijke periode. Hierop hield de heer Chéron, de Fran sche minister van Financiën, een lang be toog, waarin hij groote hoeveelheden cij fers gaf, die z.i. bewezen dat Engeland uit het voorgestelde plan meer zou ont vangen in plaats van minder. Deze cij fers betroffen echter slechts de eerste ja ren, waarin Engeland inderdaad iets meer ontvangt. Verder hield hij vol dat in het plan-Young het beginsel van de percen tages van Spa was gehandhaafd. Snowden gaf uitdrukking aan zijn ver wondering, dat Chéron weer op de finan cieele kwestie was teruggekomen, terwijl afgesproken was, dat de vergadering van heden gewijd zou zijn aan de kwestie der leveringen in natura. Overigens verklaarde hij geen enkel ai»gument en geen enkel cijfer van Chéron te kunnen aanvaarden. Hij was bereid elke constructie, welke Chéron op deze cijfers had gebouwd, te weerleggen. Hij zeide, dat het nu tijd werd, dat er een beslissing viel over de drie punten, welke hij aan de conferentie had voorgelegd. Hij ^enschte niet langer te wachten. Hij was niet van plan de rest van zijn levensdagen in Den Haag te blijven. In zijn rede had Chéron o.a. de bewe ring herhaald, dat de deskundigen, die in de conferentie van Parijs het plan-Young hadden samengesteld, hadden gehandeld onder instructies van het departement van Financiën. Met nadruk protesteerde Snow den tegen deze bewering. Ten slotte werd besloten de voortzet ting der algemeene beraadslagingen te verdagen tot Maandagochtend 10 uur. Vertrouwelijke besprekingen. Aldus viel te constateeren, dat het conflict na de zitting van Zaterdagmor gen nog was verscherpt en dat Snowden onwrikbaar aan zijn ultimatum van Don derdag vasthield: óf een officieele be- ginseluitspra'alc ten gunste van een wijzi ging van het Young-plan in dien zin dat: 1. het percentage van Spa wordt her steld, 2. Engeland een grooter aandeel krijgt in de „onvoorwaardelijke" annuï teiten, 3. de Duitsche goederenleveringen belangrijk worden ingekrompen, óf Snow den gaat naar huis toe en maakt daar door de aanneming van het Youngplan of van een andere definitieve regeling van het herstelvraagstuk door de Haag sche conferentie onmogelijk. De zaak scheen hopeloos. In den namiddag werd plotseling be kend, dat de delegaties Frailkrijk, België, Italië en Japan een gemeenschappelijke bespreking in het hotel des Indes voerden om den toestand van het oogenblik nog eens ernstig te overwegen. Het gevolg was, dat zij besloten, aan de Engelschen en Duitschers voor te stellen om Zondag ochtend een gemeenschappelijke bijeen komst te houden buiten verband der con ferentie zelf, om vertrouwelijk eens nauw keurig na te gaan, over welke millioencn- cijfers de meeningsverschillen eigenlijk loopen. Al spoedig bleek, welke draai de kwes tie zou nemen. Uit een bericht van de „Petib Parisien" werd reeds vernomen, dat de Belgen, Franschen, Italianen en Japanners be sloten hadden, geenerlei wijziging toe te laten in het Young-plan. Zij waren echter overeengekomen Groot-Bfittannië zekere concessies te doen. De Zondagochtend. De Zondagochtend bracht een verdere toenadering. De gedelegeerden der zes uit- noodigende mogendheden hebben n.l. de af gesproken vertrouwelijke bijeenkomst ge had en naar vernomen wordt, heeft de*© bespreking inderdaad in zooverre resultaat opgeleverd, dat de toestand aanzienlijk is opgehelderd en de bestaande spanning is verminderd. Snowden moet o.a. gezegd hebben, dat de materieele verschillen binnen het kader van het Young-plan verder vereffend kun nen worden, wanneer daartoe aan beide kanten de goede wil bestaat. Dat komt er dus op neer, dat Snowden toegeeft aan den eisch der andere 4 geal lieerden en het Young-plan ongewijzigd aanvaardt, maar zich eenige andere voor deden ziet toegewezen in ruil voor deze concessie. Hedenmorgen wordep de beraadslagingen in de commissies voortgezet, na. afloop waarvan wij meer over dit punt zullen ver nemen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1