BINNENLAND DOBBELi^sTiilelzetiriu Cl. UIT DE OMGEVING HVE.c.J-'r. dl./\u DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 MINISTER DECKERS. Een waardeerend oordeel van den militairen, medewerker van het Vad." De militaire medewerker van Het Va derland (liberaal) schrijft o.m.: De benoeming van mr. dr. Deckers tot minister van Defensie brengt géén groote verrassing. Ook in militaire kringen werd zijn naam algemeen, en sedert geruimen tijd voor dit najttbt genoemd. Eet is waar, de heer Deckers brengt geen uitgebreide militaire bagage mee il trad hij sedert jaren in de Kamer als je militaire deskundige van de R. K. par tij op. Men zou schertsend kunnen beweren, lit daar dus niet veel voor jioodig is. Ten jnrechte, meenen wij. De functie heeft tem verplicht zich in te werken in alle waagstukken op militair gebied, voor zoo ver zij in. de Ivamer ter sprake, kwa-rnen, of gebracht moesten worden. Onoverko melijk moet deze taak het Kamerlid Dec kers niet geschenen hebben: een man, die zich voornamelijk door eigen studie zijn wetenschappelijke kennis en titels wiet te verwerven, belangrijke ambten verkreeg en deze met eer kon vervulden, moest het oolc op het gebied der militaire vraagstukken, die in de Kamer aan de orde kwamen, een heel eind. kunnen sturen. Er zijn trou wens meer „burgers" geweest, die op mili- iair of maritiem gebied een kunde en in zicht wisten te verwerven, welke zelfs aan tegenstanders eerbied afdwongen. Het is o. i. echter niet het voornaamste voordeel. Ten slotte konden heb toch in dit geval niet de militaire kunde en erudi tie van den heer Deckers of zijn reputatie als militair adviseur daartoe ook mogen bijgedragen hebben. Het belangrijkste en grootste voordeel is o.i., dat hiermede een ervaren parle mentariër bij Defensie aan het roer komt. H De militaire departementen zijn sedert jaren de moeilijkste. Geen zijn er, waarbij zoozeer de belangen van de bevolking ge moeid zijn. Behalve de finaneieele zijn er de persoonlijke lasten en is er de tegen stelling tusschen. de dienstplichtigen en geheel vrijgestelden. Geen departemnt is er waartegen zoozeer em zoo onvermoeid ge- streden wordt door onverstandige vrien den in. vereenigiing met slimme vijanden van de maatschappelijke orde en den vrede. Geen departement eischt dan ook zooveel stuurmanskunst als hel militaire. Daarentegen zijn met de wijze, waarop de taak van dit departement vervuld wordt, de hoogste belangen van den Staat. gemoeid. Het is daarom voor ons ai tijd- een open vraag geweest, wie beter tegen de vele moeilijkheden opgewassen zal zijn, een po liticus of een militair. Wij meenen, dat de keuze van een par lementariër, op z'n minst bij wijze van proef, toejuiching verdient. Een proef, die zelfs uit militair oogpunt niet zoo vreemd is, en dan oo-b 'b.v. door minister Colijn j werd aanbevolen. De ervaring met bur ger-ministers althans bij oorlog pleit 'trouwens geenszins daartegen. De naam van minister de Jong wordt nog met. groote eer© genoemd en, als wij juist, zijn ingelicht omtrent de „histoire intime" van het departement, verdient bij dat ten volle. Ook minister van Koyen als wij dezen minister bij de burgers mogen noemen heeft in zijn korten be stuurstermijn op het Departemnt een bij zonder goeden indruk nagelaten. Daartegenover willen wij niet trachten le militaire ministers in de schaduw te ftellen. Maar op een nadeel dient toch gewezen te worden: het gebrek aa-n par- lementaire ervaring. Dit nadeel behoort o. .i niet te worden onderschat. Er zijn ministers geweest voor wie, toen zij nog in actieven dienst wa len, het heele leger of de heele marine sidderde en 'beefde en die in de Kamer gekweld werden door Kamervrees of zich daar in. het minst niet konden doen. gelden, i Er zijn ministers geweest, die vermoedelijk jdoor onbekendheid1 met. hetgeen hun waar digheid of die van hun ambt. van hen in d« Kamer eischte, al hun prestige ver gooiden, b.v. door goedig accepteeren van onaannemelijke amendementen (b.v. in grooten getale tegelijk), of dooT te laten blijken, hoe zij aan hun ambt waren ver knocht. Juist, voor dit moeilijke departement kan bot een zeer groot, wellicht, een beslis send voordeel zijn, als de minister „mourri dans le sérail en connait les détours". De naïeve fouten, die de doodzonde van gemis aan karakter of ruggegraat signaleeren, zal een. ervaren parlementariër zeker niet begaan. De heer Deckers brengt, bovendien nog een ander fortuintje mee: den. steun van de E.-K. partij. Het is vrij waarschijnlijk, dat een partij, die op militair gebied naar bet. Kamerlid Deckers placht te luisteren, de volgzaamheid niet geheel zal verloo chenen, nu deze gids zelf de teugels in han den nemen. zal. De heer Deckers heeft in de Kamer meermalen vooruitstrevende ideeën ont wikkeld. Er is dus reden om de veronder stellen dat. hij den wil zal bezitten om op bet gebied dier noodzakelijke hervormin gen. iets tot stand te brengen. Zijn kalme nuchterheid is er borg voor, dat hij dat. met. rustig beleid zal trachten doen. Wij hopen, dat door ze bi mgsvermog en hem in staat zal stellen om wat van. betee- *enis te bereiken. DE WISSELING IN HET KABINET. Wij lezen in. „De Residentiebode": Deze wisseling in het Kabinet, nog voor het is opgetreden, moet zeker worden be treurd. Ook voor het verlies dat het ongetwij feld lijdt door het niet-optreden van prof. Woltjer, dien men vooral in de rechtsche kringen met groote sympathie en verwach tingen als minister van. dit zeer belangrij ke departement, tegemoet zag. Het is helaas een noodlottige samen loop van omstandigheden geweest, waar aan deze eerste tegenslag van het Kabi net te wijten is. Prof. Woltjer, die een zeer groot ge zin heeft, had de benoeming tot onderwijs minister aangenomen op voorwaarde dat hij een regeling kon treffen., wanneer hij bij een ontijdig aftreden zijn oude hoog leer aar spl a at s onmiddellijk zou kunnen be zetten. Die regeling moest getroffen word'én met de directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit en nu trof het heel on gelukkig, dat bijna al deze dignitarissen in het buitenland vertoefden en Jhr. Ruys gistermorgen gereed moest zijn met zijn Kabinet. Donderdag is prof. Woltjer den gehee.len dag in Den Haag geweest, maar kon niet. slagen, waarbij Jhr. Ruys hem mededeel de, dat hij gedwóngen werd vast naar een anderen, bewindsman om te zien. Donderdagnamiddag kwam de tijding dat de heer .Idenburg, president-curator, die in Zwitserland vertoefde, naar Holland zou komen, om met prof. Woltjer gisteren een onderhoud' te Arnhem, te hebben, om te zien of deze zaak geregeld kon worden. Daarvan heeft prof. Woltjer Donderdag avond laat nog aan. Jhr. Ruys mededeeling gedaan, met de bij.voeging dat deze uiter lijk gistermiddag de definitieve beslissing zou vernemen. Deze heeft daarop echter niet kunnen wachten en niettegenstaande gistermorgen prof. Woltjer naar Arnhem is afgereisd, is de mededeeling, dat mr. Terpstra zal wor den benoemd, reeds afgekomen. Wat den nieuw.benoemden bewindsman betreft, deze is ook in onderwijszaken uit stekend doorkneed en heeft daar veel ge zag. Hij mist echter de practische politieke scholing van prof. Woltjer, die in de-n Amsterdamschen Raad zich deed kennen als.een. degelijk en goéd gedocumenteerd strijder voor het onderwijs, die daarbij een scherpzinnig en slagvaardig spreker is. Als minister ter verdediging van zijn beleid zou hij een schitterend figuur zijn geweest. Mr. Terpstra, die ee-n self made man is hij was vroeger Christelijk onderwij zer mist deze practische politieke scho ling. In de politiek is hij nooit opgetre den. Hij is meer de man van het verbor gen commissiewerk, waarbij bleek, dat hij in onderwijszaken zeer goed op de hoogte is. Voor ons, Katholieken, koant daar nog bij, dat hij ons en het Katholiek onder wijs zeer goed gezind is en de medewer king tusschen hem en onze Katholieke onderwijs-autoriteiten was steeds van den meest aangenamen en prettigen aard. In dit opzicht behoeft mr. Terpstra voor prof. Woltjer, van. wien men in dit opzicht ook groote verwachtingen had, niet onder te doen. Met vertrouwen en goede verwachtin gen zien wij hem dan ook de leiding van het moeilijke en belangrijke departement op zijn schouders nemen. En wij hopen dat hij in dezen voor hem geheel nieuwen parlementairen en poli- tieken werkkring volkomen zal slagen. Wij vernamen ook nog dat de forma teur pogingen heeft gedaan om als op volger van prof. Woltjer mr. Bruch te krijgen, het nieuwe lid van Ged. Staten in N.-Holland en vroeger anti-revolution- nair webhouder van Onderwijs te Haar lem. I Mr. Bruch wenschte echter cm poli tieke redenen geen portefeuille in. dit Ka binet te aanvaarden. HET MEKKA DER THEOSOFEN. Een der Twentsclie medewerkers van „Het Centrum" schrijft: We hadden het kamp op de Noor delijke helling van den Bcsthmerberg bij Ommen onder vriendelijke geleide van den chef der persafdeeling bezocht, ons verba zend over den comfortabelen boel in deze theosofische tentenstad met haar 2700 „inwoners", haar winkelstraat met eigen postkantoor en bankgebouw, haar amphi theater, eetzalen, badhuizen enz. en be klommen nu den top van den „berg", even buiten het kamp, om te genieten van het prachtig gezicht op het Reggedal en de V echtstreek. Toen wij den top bereikten, zat daar in wijden, halven kring een aantal zwijgende dames en op ons luide „goeden dag" verna men we geen ander teeken van leven, dan een gedempt gefluister. Er lag om den spit sen heuveltop een sfeer van geheimzinnig heid, die wij aanvoelden zonder er voors hands den smaak van te bespeuren. We zouden ze spoedig ervaren! Terwijl onze oogen genoten van het schoone panorama en aan verren horizon bekende punten zochten, kwam met voorzichtige pasjes 'n bedaagde dame op ons toe en stelde met zachte stem de vreemde vraag: „Weet u ook, heeren, hoe lang het er op moet lig gen?" Op onze vragende, met-begrijpende blik ken, wees zij naar het midden van den kring, waar van veldkeien een sterfiguur was gevormd, een vierkante meter groot ongeveer, en in het midden van die sfeer- figuur lag een grootere, platte kei endaar- op bemerkten we tot onze verbazing een heele collectie gouden en zilveren arm banden en vingerringen. En nog groofcer werd onze verbazing, toen de da-me op INGEZONDEN MEDEDEELING. TWEE' STUKEN OP VERTOON VAN DEZEN BON za'ehten toon vervolgde. „Die steen is ge zegend door Krishnamurti en als je nu je ring gedurende eenigen tijd op den steen legt, hém daarna weer aan den vinger steekt, en een ander de hand drukt, dan ga-at door dien ander 'n schok. Zoo groot is het geloof van Krishnamurti Peinzend rustten haar oogen op den ma- gischen steen. „En hebt u er ook wat opgelegd?" infor meerde m'n vriend. „Ja", antwoordde zij, „als ik nu maar wist, hoe lang het er op .moet liggen. Ik meen, dat Krishnamurti heeft gezegd van tien minuten." Haastig wendden wij ons af, we voelden het dwaze tooneel van deze bedaagde da mes rondom den „besproken" veldkei met z'n kostbaren last niet langer te kunnen aanzien zonder in lachen uit te barsten. En we wilden niemand kwetsen, denken de aan de woorden van prof. Verhaar in „Het Schild" over Krishnamurti's volge lingen: „Laten we dezulken (de zoekers onzer dagen) niet verachten of bespotten, maar ze veeleer de helpende hand bieden van Christus' liefde en medelijden" IEUGDT0URN0 0I VAN DEN R. Kf A. V. B. Ouders waakt! Op de tweede Limburgsche-Sociale-Stu- dieweek van 810 Aug.: vorig jaar te Rol- duc gehouden, sprak de zeereerw. heer F. Hoen, 'aalmoezenier van Sociale Werken, deze woorden: „de jeugd wreekt, zich al tijd aan de wenschen, als het te laat is." En z'n conclusie was „daarom kan er voor de jeugd nooit genoeg gedaan worden en moeten wij, katholieken, al onze energie ontplooien om te redden, wat te redden is en de jeugd van heden behouden." De jeugd wreekt zich, daarom de jeugd behouden. Dat geldt voor alle geledingr/i van heb jeugdwerk, ook voor de vereeni- gingen van Lichamelijke Opvoeding. Vele ouders hebben, bet wellicht opgemerkt, en velen is het voorbijgegaan, dat er de laat ste jaren aan de sportieve jeugd veel zorg besteed is en nog besteed wordt. Onge twijfeld heeft de jeugd van heden meer behoefte aan varieerende ontspanning dan vele ouders in hun' tijd. De jeugd vraagt daarom onze zorgen voor hare lichamelij ke opvoeding. Nu is die opvoeding v-oor hen, die zich niets van het lot der onster felijke ziel aantrekken, tamelijk simpel. Geheel anders wordt de zaak, als we de lichamelijke opvoeding moeten leiden vol gens de wetten en beginselen, die het ge luk en de ongereptheid der ziel bescher men. De eindbestemming van den mensch vraagt en eischt, alles ondergeschikt te maken aan en te leiden op den weg naar het eeuwig einddoel. Wanneer deze twee categorieën van mensohen gaan samenwer ken, volgt, noodzakelijk botsing van opvat tingen. De een ziet gevaren, waar de an dere geen wolkje aan den hemel bespeurt. De ondervinding, ouders, heeft geleerd, dat wij met de neutrale opvoeding niet kunnen meegaan. Wij kennen geen neutra liteit in de opvoeding, ook niet in de licha melijke, omdat daar evengoed de wetten der zedelijkheid gelden, dan op welk ge bied ook. 't Gaat om uw jongens "Pret. ziel en lichaam, tempels van den H. Geest, on derpanden U door God gegeven, om ze ééns aan' Hem te kunnen teruggeven. 't Kan en mag u niet onverschillig zijn, waar en met wie uw zoon de sport beoefent Hun mentaliteit verschilt hemelsbreed met de onze. Hun opvattingen over geloof en zeden zijn heel anders. De intieme om gang zal deze begrippén Ij ij uw jongens ver vagen; ze doorzien niet altijd de diepte er van, omdat ze zelf niet voldoende onder legd zijn. Op 'n gegeven oogenblik verkon digen ze meeningen die er -Aio faliekant naast zijn, dat je er van huivert. De om gang van uw kind met dezulken zal niet straffeloos aan U voorbijgaan, want de jeugd wreekt zich en dan is het te laat, ouders, zoo gij zelf niet de keuze bepaalt en leidt, weest op uw lioede, met wie u jongen zijn lichamelijke ontspanning geniet, wil die ontspanning niet het gees telijk-debacle van uw kind veroorzaken. Naar gelegenheden behoeft, gij niet te zoe ken. Zoo uw jongen de Sport, wil beoefenen verwijs hem dan naar een Roomsche ver eendging. Op dezelfde vergadering van hierboven sprat Mgr. L. Schrijnen: „is de sport nog niet in godsdienstige banen geleid, dan is heb, omdat de ouders niet medewerken". Daarom, Ouders, helpt ons in de lichame lijke opvoeding van uw kinderen. Weet het werk van anderen op dit terrein te waar deer en. Bezwaar uw moeilijken ouderplicht, niet onnoodig door uw kinderen buiten katho liek verband te houden. Er kan voor de jeugd niet genoeg gedaan worden. Ouders waakt en zie toe! „Tijd" P. F. L. ESSER O.E.S.A. HILLEGOM. Het bestuur van „Hulp in Nood". Gis teravond hield het Ziekenfonds „Hulp in Nood" een buitengewone ledenvergadering in Flora. De belangstelling was zeer groot. De agenda bevatte slechts een punt: de weigering van het bestuur om aan H. J. Spilker ziekengeld uit te koeren en een klacht van dezen als zijnde niet door de commissie van toezicht te zijn gehoord. De voorz. wees erop, dat het hier gaat tegen het beleid van het bestuur en heeft de overtuiging, dat meerdere der zestig onderteekenaars, (die een vergadering aan vroegen), niet de juiste toodracht der zaak hebben geweten, anders hadden zij bun handteekening zeker niet gezet. Hierna gaat. de voorz. na, hoe er ten opzichte van B. gehandeld is. Hij betreurt het in hooge mate, dat het oud-bestuurslid, de heer J. v. d. Loo, aan S. ontraadde dc doktersattesten aan het bestuur ter' inzage te verstrekken. Uit dc feiten toont spr. aan, dat S. handel drijft, koopt en verkoopt en dat daardoor het bestuur en de Raad van Toezicht het onverantwoordelijk achten de gelden van de arbeiders aan S. te ge ven. Soepelheid is betracht, zoowel voor S. als meerdere malen ten opzichte van ande ren, maar wat hier gebeurt kan niet door den beugeli. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den eersten onderteekenaar van het ver zoek. Daar deze spoedig daarvan afziet, komt de heer Van de Loo aan het woord. Deze tracht aannemelijk te maken, dat S. recht heeft op uitkeering. Tusschen hem en den voorz. wordt het debat soms scherp. De heeren Kerkhoff en Paase voeren nog het woord, beiden ten gunste van het be stuur. Na oen. uur wordt overgegaan tot stem ming: voor zal beteekenen, dat men de houding van het bestuur goedkeurt; tegen dat men die afkeurt. Ten einde deze kwes tie. zoo zuiver mogelijk te stellen wordt met gesloten briefjes gestemd, terwijl een com missie van 3 leden wordt aangewezen, om na de stemming de briefjes te controleeren. De uitslag was een ware triomf voor het bestuur: 223 voor en 10 tegen, 1 blanco. Met daverend applaus werd de uitslag ver nomen. De voorz. dankt de leden voor het in het bestuur gestelde vertrouwen, maarhoopt, dat m'en in de toekomst voorzichtig zal zijn met het teekenen van lijsten; laat men lie ver eerst eens informeeren bij liet bestuur. De heer J. Schrama brengt hulde aan liet bestuur en aan den Raad van Toezicht voor de'correctheid, waarmede gehandeld werd, waarna sluiting. Aanbesteding. Gisteren werd alhier aanbesteed het verbouwen van het pand Weeresteinstraat 83 tot Winkelhuis annex bakkerij voor rekening van den heer L. Brouwer te Haarlemmermeer onder den bouwkundige L. M. C. Koeken alhier. Uit slag als volgt: J. H. Huitems 7950, Nij- man-Rusman ƒ7350, Daudey Co., Lisse 6885, De Vries en Couzijn 4090. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert. Dinsdagavond le 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststel ling notulen. 2. Mededeeling van ingeko men stukken. 3. Verzoek van den heer J. W. Kobus om ontslag als secretaris en ambtenaar vail- den Burgerlijken stand de zer gemeente. 4. Voorstellen tob verkoop van grond. 5. Voorstel op het verzoek in zake bouw van een muziektent tc Katwijk aan den Rijn. 6. Voorstel tot verhooging van de gemeentelijke bijdrage voor de Prinses Juliana Bewaarschool. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden aan het bestuur der stichting „Rolterdamsch Zeehospitium", op grond van artikel 72 dej* Lager Onderwijswet 1920. 8. Aanbieding re kening over 1928 van den Vleeschkeurings- dienst. „Kring Katwijk". 9. Voorstel inzake regeling van het verkeer in de Annastraat en Roest van Limburgstraat. 10. Rond vraag. Personalia. In de plaat-s van den heer Schuring die bedankt, heeft, is tot Directeur der Visscherijschool benoemd de heer C. Varkevisser, vroeger te Katwijk, thans leeraar aan de Visscherijschool te Vlaar- dingen. Voorloopig is deze benoeming nog tijdelijk. Tuinbouwcursus. We verwijzen jonge tuinders naar een advertentie in dit blad waarin bericht wordt, dat bij voldoende deelname een Tuinbouw-wintercursus zal worden gegeven. Gezien het succes van vo rige jaren verwachten de besturen, die dezen cursus organiseeren, ook thans vol doende opgaven. Gunning. Heb verbouwen van heLhulp- postkantoor te Katwijk a. d. Rijn is door B. en W. opgedragen aan de laagste in schrijvers, de heeren A. Haasnoot en J. P. Bekker alhier, voor 2335. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. - Het rooien der vroege aard appelen raakt ten einde. Gelukkig. Het is niet plezierig te moeten werken en dage lijks geld bij te passen. En dab kan toch dit seizoen van de vroege aardappelen gezegd worden. Thans komen de Eigenheimers waarvan de inzet evenmin rooskleurig is en waarvan men niet veel betere uitkom sten verwacht. Met de bospeen blijft het redelijk gaan. De uitkomsten zijn loonend. Voor conservenpeen wordt tot 7 per 100 K.G. betaald. Bloemkool komt al in flinke partijen, thans tot ongeveer 14000 per vei ling. De inzet deze week beloofde niet veel goeds, vooral gezien de mooie prijs die vo rige week werd betaald. Echter liep het. spoedig beter en een prijs van 22.50 per 100 voor le soort mag ook zeer goed ge noemd worden. Jammer dat zoovele tuin ders een slecht, sommigen echter een zeer goed gewas hebben. KATWIJK AAN ZEE., Strandfeest. De badgasten hadden gisteren, zooals men dat jaarlijks pleegt te doen, een strandfeest georganiseerd, waar bij verschillende spelen werden uitgevoerd. Het feest werd 'begunstigd door niooi weer en mag als geslaagd beschouwd worden. Des avonds was er optocht door do kinde ren en de rijpere jeugd, waarbij allen „ge wapend" waren met een lampion. De Har monie luisterde de feestelijkheid op en politie te voet en te paard wist de orde voorbeeldig te handhaven. Vooral de op tocht des avonds brok veel belangstelling. NOOTDORP. Oranjefeest. De Oranjefeesten alhier zullen gehouden worden op Dinsdag 20 en Woensdag 21 Augustus. De eerste dag zal '9 morgens 10 uur aanvangen met kinder feest. Des middags nationale behendig heidswedstrijd met motorfietsen, 's Avonds 8 uur concert, door de Harmonie „Gloria in Excelsis Deo", alhier. Tweede dag harddraverij en ringsteken met paard en tilbury en volksspelen, 's Avonds vuurwerk. Die dag zal opgeluis terd worden door dc Muziekvcreeniging „Klein maar dapper" uit den Haag.\ OEGSTGEEST. Rondrit ouden van dagen. Ten huize van mevr. Dr. Timmermans kwam het co mité „Rondrit ouden van dagen" onder voorzitterschap van den heer J. Kamsteeg 'bijeen. De datum van de rondrit werd vast gesteld op Donderdag 29 Augustus. Van mevr. van Doorn was bericht' inge komen dat zij de functie als comitélid 'niet langer kan waarnemen. Mejuffr. van Griet huizen werd. inmiddels bereid gevonden de opengevallen plaats in te nemen. Het comité bestaat, nu uit de dames mevr. Dr. Timmermans, mevr. Rubenkamp, mevr. van Egmond, mevr. Kamsteeg, inej. van Griethuizen en de heeren J. Kamsteeg, Kuiper en de Bruin. De ouden van dagen, die voor een rondrit in aanmerking komen, kunnen zich wenden tob den heer Kuiper. Het comité vertrouwt, dat vele auto-bezit ters wederom op even loyale wijze als ver leden jaar hunne auto's zullen beschikbaar stellen, waarvoor de heer J. Kamsteeg alle gewenschte inlichtingen heeft. Voorts doet het comité een beroep op den steun der gemeentenaren, en neemt gaar ne giften in geld of in natura in ontvangst. We vernamen reeds, dat de firma Th. van Beek een vijftig pakjes thee beschikbaar stelde. Aan Burgemeester en Wethouders zal worden gevraagd of het dagelijksch be stuur, evenals verleden jaar, de rondrit we derom wil meemaken. Collecte. Volgende week zal met toe stemming van B. en W. een collecte ge houden worden ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blin den", te Wolfheze. Concert. Vrijdagavond heeft het Sted. Muziekgezelschap een concert gegeven in „Rhijngeest". De belangstelling was groot. RIJNSBURG. Tuinbouw. De prijs der vroege aard appelen bleef slecht doch er kwam weinig van aan de veiling. Het kwantum Eigen heimers wordt echter steeds grooter al is de aanvoer niet zoo groot, als vorige jaren. Verschillende tuinders haastenzich niet met dergelijke prijzen. Eigenheimers gingen varieerend van 1.80 tot 2.10 per baa-1 van 50 K.G. Blauwe Eigenheimers ipts hoo- ger tot 2.30. De aanvoer van bloemkool is niet zoo groot als verwacht werd. Vele perceelen hebben zoodanig van de z.g. „klemharten." te lijden dat daar maar wei nig stuks goede kool van geoogst kan wor den. Voornamelijk in de kleigronden treed deze ziekte op die werkelijk een ramp is voor den tuinder. Voor 1ste soort werd deze week van 12 tot 17.50 per 100 betaald. Minderwaardige kwaliteit wordt voor de zo ut er ij gekocht. Bloemenhandel. Bij een tamelijk groo ten aanvoer waren de prijzen, dank zij heb koele weer, redelijk. Er is thans een zeer groote aanvoer van Gladiolussen die in de gewone soorten gaan voor 0.50 tot 1.20 terwijl extra soorten als LTmmaculee tot 3 per 100 opbrengen. Zinnia's brengen van 2.90 tot 3.10 op. Margrieten 0.60 0.75, Stroobloemen 57 per 100 bos, Dahlia's 1.30 tot 3. Deze zijn nog niet lang van stengel, voornamelijk door den drogen zomer. Asters in verschillende kleu ren 0.80 tot 1.20, .Stalice per bos 0.08 tot- 0.17, Kopgodesia 45 per. 100 bos. 'r. nriü's 1.301.60 per 100*, Leeuwenbek ken 36. Galardia 0.450.55. SASSENH El M. Ongeval. Gistermiddag reed van een wagen beladen met bloembollen een wiel af. waardoor de lading eraf schoof. Het paard schrok, maar kon spoedig tot stil stand gebracht worden. Geref. gemeente. Gisteren is bericht gokomen, dab ds. P. D. Kuiper uit Oud- Loosdrecht het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. Gedurende een jaar was de Geref. gemeente alhier zonder predi kant geweest. WASSENAAR. Geboren: Lambertina Maria Eliza beth d. van P. van Rooijen en L. M. E. Broers Gerritj'e d. van D. van Barneveld en A. Bloemendal Maria d. van L. Duijn- Ktee en B. M. A. Wiegerinck. O n d e r t r o u w dW. dc ltuitcr en M. A. P. van der Vijver A. L. Voorham en A. C. Kortekaas G. Borsboom en H. H. Bernhardt J. R. H. Buining en A. R. En gels G. Eijsinga. en E. Ch. Damscheu C. von Lindern en J. A. Struik Daim. Overleden: Manuel Michael Knudde m. v^n W. Passchier, 54 j. WOUBRUGGE. Bekeurd. Ondanks de waarschuwingen, werden heden bij de gehouden contro-le in deze gemeente een viertal houders van rij wielen bekeurd wegens heb niet bezitten van een rij wiel plaatje, alsmede een motor rijder.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5