20ste Jaargang ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 No. 6254 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Een gewichtige dag voor de conferentie Na het ultimatum van Snowden BUITENLAND BINNENLAND 3)e £cid6cli^(SoiMatil: DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per "week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Heden komt de financieele commissie bijeen V De Dienstplicht. Alle partijen zijn 't er over eens, dat ons land een weerma-cht moet bezitten. Alle partijen. Ook de soc.-democr. en de vrijz.-democr., die de „militie" willen afschaffen en er „politie" voor in de plaats willen stellen. Wat beteekent een naam? De Katholieken wensohen internatio nale ontwapening en, zoolang deze er niet is, een zoo ver mogelijk doorgedreven na tionale bezuiniging op de bewapening. Zoo ver mogelijk, zeggen we. Dit betee kent: zoo ver als mogelijk is met hét oog op het nuohter-bekeken en wei-begrepen landsbelang. Daar zijn er, die, ook afgezien van in ternationale ontwapening, voor ons land de afschaffing van den dienstplicht wen- seheru Daar zijn er ook onder de Katholieken, die daarvoor pleiten Wij hebben dien wensch als e i s c h ge fundeerd gezien op het vredes-program van den Paus, wat, naar onze meening, niet juist is, omdat de Paus de afschaffing van den dienstplicht bespreekt en aanbe veelt als middel om den vrede te verzeke ren, zoo dit door alle naties wordt toe gepast. Maar: a.ls wij niet de afschaffing van den dienstplicht in ons land erkennen als een e i s c h van het vredes-program des Pausen, wil dit niet zeggen, dat wij ook voor ons land zonder te wachten op internationale doorvoering niet de af schaffing van den dienstplicht zouden wens chen. Wij hebben het meegemaakt, dat deze kwestie ter sprake kwam op een kiesver- eennigings-vergadering en dat toen gewe zen werd óp de meening van dr. Sohaep- man, die voor den persoonlijken dienst plicht was. Dat is echter niet geheel en al juist: men moet niet zeggen, dat dr. Schaepman voorstander was van den per soonlijken dienstplicht, maar dat hij voorstond den persoonlijken dienst plicht. De strijd in Schaepman's tijd ging er niet om, of er dienstplicht moest wezen, ja of neen. Over een vrijwilligersleger dacht men toen niet. Maar de strijd liep hierover of de dienstplicht al dan niet persoonlijk moest worden vervuld (remplacanten-stel sel) Doch, al zou dr. Schaepman i n d e-r t ij d voor den dienstplicht zijn geweest daar mee is n u het vraagstuk van al dan niet dienstplicht niet opgelost. Als opheffing van dienstplicht m o g e- 1 ij k is met behoud van 'n behoorlijke landsverdediging, zonder vèèl-meer gel delijke offers (De opheffing zou ook bespa ring kunnen meebrengen; dat is op z'n zachtst gezegd zeker niet geheel en al uitgesloten!), dan is o. i. die opheffing ook gewenscht. Zeker, wij zijn niet blind voor de nadee- len, die een vrijwilligers-leger heeft boven een leger, bestaande uit dienstplichtigen. Maar toch, wij gelooven, dat verwezen lijkt de twee bovengestelde voorwaarden de voordeelen de nadeelen overtreffen, óók al geschiedt de invoering van een vrij willigersleger nationaal, óók al zou die in voering geen beteekenis hebben voor de handhaving van den wereld-vrede. De R. K. Staatspartij bestudeere dit b e- langrijke vraagstuk op korten ter mij n Wij lazen in „De Morgen3^; Indien van Dr. Deckers voorst-ellen mochten te verwachten zijn tot ophef fing van den dionstdwang, zou dit al leen reoda zijn benoeming tot minister van Defensie reohtvaardigen. Voor den schrijver van dit artikel is dus geen studie van het vraagstuk meer noo- hij is een voorstander van afschaf fing van den dienstplicht. Wijst dat er op, dat men ook in de ka tholieke Tweede Kamerfractie op dit punt diligent is, inderdaad diligent? Wij hopen het van ganscher harte! Een gewichtige dag. Nog steeds zit de spanning, ontstaan na het ultimatum van Snowden, in de Haagsche lucht. Snowden heeft gezegd: Of het deskundige plan wijzigen of an ders ga ik weg. Waarop Frankrijk geantwoord heeft: Wijzigen? Onmogelijk. En de overige vier Locarno-mogendheden hebben zich aan Frankrijks zijde geschaard. Vandaag zou de financieele commissie vergadering, die Donderdag na dit ulti matum van den Britschen gedelegeerde was afgebroken, worden voortgezet. Met begrijpelijke spanning ziet men de uitslag van deze vergadering tegemoet. De journalisten zijn van dezen gang van zaken de dupe geworden, althans de bui- tenlandsche. Zij waren n.l. door de stad Amsterdam uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de hoofdstad. Doch in verband met de zoo gewichtige vergade ring van de financieele commissie is dat bezoek uitgesteld tot naderen datum. Geen onderbreking der conferentie. Gisterenmorgen hebben Briand en Stre- semann weer een onderhoud met elkaar gehad. Volgens Beuter zouden de beide staatslieden van meening zijn, dat de con ferentie zonder onderbreking moet voort-, duren tot overeenstemming is bereikt, niet alleen aangaandede uitvoering van het Young-plan, maar ook omtrent de politieke gevolgen daarvan. Indien einde Augustus geen accoord bereikt is, zou Strese-mann er, naar aangenomen wordt, niets tegen hebben, dat de delegaties in Den Haag blijven en vertegenwoordigers naar Genève zenden, zoodat de besprekingen in Den Haag kunnen voortgaan. Stresemarui schijnt over de ontwikkeling der werkzaamheden tamelijk optimistisch te zijn, ofschoon hij zich bewust is van de moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn. Snowden's houding behoeft, naar Duitsche opvatting, niet tot een deadlock te leiden, daar toenadering tot stand kan komen op het gebied van de leveringen in natura en de internationale bank. Wat Briand ervan denkt. De heer Briand heeft gisteren de volgen de verklaring gegeven aan de pers: Ofschoon wij vrij ernstige moeilijkheden doormaken, ka-n ik geen oogenblik aanne men, dat een conferentie als die van 's-'Gra- venhage op een mislukking ka-n uitloopen. Zij staat immers boven alle financieele gezichtspunten die men in het oog' kan vatten. Men kan zeggen, dat zij de v-redes- verwachtingen voor Europa en de wereld in de schoot draagt-, welke men niet zou kunnen teleurstellen, zonder een diepe ont roering onder de volken te scheppen. Het werk van de politieke commissie is in deze conferentie verreweg het gewich tigste voor wat Zijn gevolgen betreft. Maar aangezien zijn welslagen ten nauwste af hankelijk is van het succes van de finan cieele commissie, kan men zeggen, dat de geheele verantwoordelijkheid voor een mis lukking daar gelegen is. De toestand is thans zoo, dat één mo gendheid zich krachtig verzet tegenover de houding van vijf anderen. Dat is zeker ernstig. Doch zonder remedie? Ik weiger het te gelooven. Ik kan- niet aannemen dat, omdat één meening is gerezen tegenover vijf andere, De wandaad te Brussel, De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: De „Légion Nationale"', een fascisti-sche groe.p richt a.s. Zondag een betooging in naar het graf van den onbekenden soldaat als eerherstel? voor de wandaad, door den Leidsohen student Provo Kluit onlangs op dit graf gepleegd. Waar de aanhangers van Nothomb zich in deze manifestatie hoofdzakelijk laten leiden door hom- haat tegen Nederland en deze dan ook meer speciaal voor hetz-doel- einden moet dienen, wordt hun optreden bijna even hatelijk als dat van dear Hol- land'schen onverlaat, die tot deze betooging aanleiding heeft gegeven. daaruit noodzakelijkerwijze een mislukking der conferentie moet voortvloeien indien de 5 anderen zich niet onderwerpen. De Fransche pers woedend. De Parijsche pers verwijt Snowden, dat hij Donderdag te Den Haag niet socialis tisch, dooh nationalistisch heeft gesproken. De hoop wordt uitgesproken, dat het zal gelukken de conferentie uit de impasse te doen geraken, doch voorloopig is men vrij pessimistisch gestemd. Ook de „Journal" dat anders steeds op timistisch is, acht den toestand ernstig en alleen door een persoonlijk ingrijpen van minister-president MacDonald te redden. Echter zullen de bemiddelingvoorstellen wel niet uitblijven. De „Figaro" acht het optreden van Snowden des te meer zonderling, aangezien de Enge-lsche regeering tijdens dé beraad slagingen te Parijs voortdurend op de hoog te is gehouden van de werkzaamheden der deskundigen. Men moet zich volgens dit blad ook verwonderen over de openbare meening in Engeland die Snowden steunt. Ook de „Matin" spreekt van een crisis, die uitgebroken is. Snowden heeft als een uiterste nationalist - m lken. Indien de Haagsche conferentie aan een mislukking wordt blootgesteld, zal men deze onver wachte heldendaad aan de tweede inter nationale moeten toeschrijven. De correspondent van de „Echo de Pa ris" verklaart dat Snowden d-oor zijn rede alle bruggen achter zich heeft afgebroken en het moeilijk te zien i-s, hoe hier nog een compromis mogelijk is. Nooit is er grootere strijd tusschen Londen en Parijs geweest. Ook de „Petit Parisien" verwijt Snowden, dat hij door zijn redevoering de voor. de conferentie noodzakelijke rust in gevaar heeft gebracht. Overigens wordt in de pers algemeen verklaard, dat Frankrijk onmoge lijk een wijziging van het Young-plan kan 1 toelaten. Het eenige mogelijke compromis is wellicht in een andere verdeeling van de leveringen in na-tura te zoeken. De politieke commissie. De strubbeling in de financieele oommis sie heeft althans dit voordeel, dat men zich in de politieke oommissie beijvert om daar tenminste een crisis te vermijden. Gis termiddag, na afloop van de vergadering, verklaarden de Engelsche en Duitsche pers- attaché's, dat de besprekingen een bevre digend verloop hadden. Een algemeen© bespreking waaraan de vertegenwoordigers der verschillende dele gaties hebben deelgenomen, is gehóuden Over de instelling van een „oommissie van verzoening en constateering" voor het Rijn land. Besloten is het vraagstuk voor te leggen aan een subcommissie van juristen, belast met het onderzoek van de juridische situatie zooals die voortvloeit uit de ver dragen, en de behandeling der zaken in de oommissie te hervatten, als het rapport der subcommissie zal zijn voorgelegd. De volgende zitting der commissie is vastgesteld op Maandag 12 Augustus 6 uur. Omtrent het resultaat van deze juridi sche subcommissie schijnt men algemeen nogal optimistisch gestemd te zijn, ofschoon het hier een punt betreft, waarover tus schen Frankrijk en België eenorzijds en Duitschland anderzijds, groot verschil, van moening bestaat. DUITSCHLAND gewonden-. In het Oostelijk deel van Berlijn is het gisteren tot een bloedige botsing tus schen' communisten en de politie geko men, meldt de „Tel." Drie poUtiebeamjbteji werden namelijk door een bende oommnnisten overvallen. Uit de menigte werden eenige schoten op de agenten gelost, tengevolge waarvan twee hunner ernstig werden gewond. De derde nam de vlucht, doch werd door de menigte ingehaald en tegen den grond ge>- slagen. Op het laatste oogeblik gelukte het hem zijn revolver te trekken en op zijn belagers te vuren. Daarbij werd een der communisten ged-ood en een a-nder zwaar gewond. ENGELAND De uitsluiting in Lancashire. Gunstiger voo ruitzicht en. De permanente onderstaatssecretaris in het Britsche ministerie van arbeid, sir Hora-ce Wilson, 'heeft de reis naar Cana da, welke hij met Thomas den minister tot bestrijding van de werkloosheid zou maken, moeten uitstellen teneinde op last van MacDonald onderhandelingen te be ginnen tot bijlegging van het conflict dei- katoenspinners. De beraadslagingen daar over zijn gisteren reeds begonnen. Aangezien ook de algemeene raad van het congres der vakvereenigdngen overleg met de yakvereenigingen pleegt, schijnt 't niet uitgesloten dat het thans zal geluk ken beide partijen weer tot onderhandelin*- gen te brengen. LITAUEN. Polen en Litauen. Een Li t.au5ch 'pr otes t aan den V olkemb on'd. Naar van officieele zijde wordt medege deeld. heeft de regeering van Litauen aan den Volkenbond een telegram gericht, waarin zij er op wijst, dat- de Poolsche autoriteiten met ingang van gisteren het overschrijden van de grenslijn door Litau- sche burgers verboden heeft. Dit besluit zou inbreuk maken op de overeenkomst welke onlangs tusschen Po len en Litauen tot stand is gekomen', en waarbij de wederzijdsche bevolking het recht kreeg voor economische doeleinden de landerijen aan de grens te gebruiken. Deze overeenkomst werd door beide lan den geratificeerd. In het Litausohe telegram wordt er nu op gewezen, dat elk uur, waarin het ver keer gestoord is, groote schade aan de be trokken landbouwers berokkent. CHINA. HET CONFLICT IN HET OOSTEN. Vaficaansche bemiddeling? De correspondent der „Dernières Nou- velles" te Shanghai seinde aan zijn blad, dat de Pauselijke nuntius in Peking op dracht gekregen heeft om de regeering van Nanking mede te deelen, dat het Vati- caan zich bereid verklaart om te trachten het conflict tusschen Rusland en China langs minnelijken weg op te lossen en dat het gaarne daartoe zijn medewerking ver leent. Tegelijkertijd heeft het Vaticaan den nun tius opdracht gegeven om maatregelen te treffen ter bescherming der Katholieke bevolking in Miantsjoe-rije. HET NIEUWE KABINET. Het afgetreden Kabinet-De Geer en het nieuwe Kabinet-Ruys. Thans is bij Kon. Besluit le. aan mr. J. B. Kan, onder dank voor de véle en gewichtige diensten aan het land bewezen, op de meest eervolle wijze op diens ver zoele ontslag verleend ais mi nister van 'binnenlandsohe zaken en land bouw en als zoodanig benoemd de minis ter van Staat jhr. mr. Charles J. M. Ruys de Beerenlbrouck. 2e het aangeboden ontslag van de mi nisters de Geer, Beelaerts van Blokland en Donner niet aangenomen, 3o op verzoek met dank voor de vele en gewichtige diensten op de meest eer volle wijze ontslagen de ministers Was zink, Lambooy, v. d. Vegte, Slotemaker de Bruine en Konigsberger, 4e. benoemd tot minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen mr. J. Terpstra, van defensie mr. dr. L. N, Dec kers, van waterstaat mr. P. J. Reymer, van arbeid, handel en nijverheid mr. T. J. Ver schuur en van koloniën S. de Graaf f. Mr. Kan secretaris-generaal. Voorts is bij K. B. mr. J. B. Kan weder benoemd tot secretaris-generaal van het departement van binnenlandschc zaken en landbouw, on tot secretaris-generaal in al- gemeenen dienst. R. K. STAATSPARTIJ. Jbr. Ruys de Beereribrouck neomt ontslag als voorzitter. Naar de „Msb." verneemt, heeft Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, in verband met zijn optreden als Minister van Bdnneivland- sche Zaken en Landbouw, zijn ontslag ge nomen als voorzitter der R. K. Staatspartij Dit vanzelfsprekend ontslag werpt een schaduw op het opzichzelf verheugend feit, dat jhr. R/uys weer Minister is gewor den! Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Na een verdaging van twee dagen komt heden de financieele commissie van dc Haagsche conferentie weer bijeen om te beraadslagen over het ultimatum van Snow den. Zal het Vaticaan bemiddelen in het con flict tusschen China en Rusland? De Zeppelin arriveert heden te Frie- drichshafen. Vanmorgen vroeg reeds boven Parijs, (le blad). BINNENLAND. Ontslag en benoemingen van ministers, (lste blad). De wisseling aan het ministerie van On- derwijs. (2de blad). Een oordeel over den minister van Oor log dr. Deckers. (2de blad). Jhr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck heeft ontslag genomen als voorzitter der R.-K. Staatspartij, (lste blad). De R- K. Staatspartij verliest in hem een voorzitter, die met evenveel tact als doortastendheid de noodige leiding wist te geven. Zijn woord was gezaghebbend zonder decreteerend te zijn. Noode zullen wij hem missen op de bij eenkomsten in Amersfoort op de verga deringen van den Partijraad, waarvan mgr. Nolens de voorzitter is, doch welke, zoo er zaken van meer internen aard waren te behandelen, door jhr. Ruys werden geleid. Koninklijke Besluiten. N otariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandam, P. van der Meulen, thans notaris te Veenwouden. R e o h t e r 1 ij k e macht. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. S. van Bra-kel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-pre sident van de arrondissementsrechtbank te Utrecht, met ingang van den dag, waarop hij het ambt van hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal hebben aanvaard. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Oud-Heusden, mr. H. J. M. Loeff, burgemeester der gemeen te Drunen. Woningbouw in Zuid-Hollandsche buitenpolders. Een circulaire van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van Ziri/J-TJolland hebben de volgende circulaire gezonden aan de colleges van B. en W. in liun pro- In deze provincie worden buiten de eigenlijke lioofdwaterkeeringen van het vasteland en van de eilanden polders (bui tenpolders) aangetroffen, welker dijken niet voldoende afmetingen hebben, om bij zeer hoogc standen het zoo- en rivierwater te kunnen keeren. In enkele dezer buitenpolders heeft zich, vooral in de latere jaren, eon min of meer uitgebreide, soms zelfs vrij aanzienlijke woningbouw ontwikkeld, zonder dat klaar blijkelijk de bouwers of dc gemeentebestu ren, die dezen bouw toelieten, zich voldoen de rekenschap hebben gegeven van het al tijd mogelijke gevaar voor overstroomingen mét do daaraan verbonden onzekere, maar meestal ernstige gevolgen. Do stormvloed van November 3928, waar bij sommige buitenpolclcrs waaronder één, met een uitgebreide bebouwing diep en langen tijd onder water hebben ge staan, en voor andere het inundatiegevaar zeer dreigend is geweest, heeft laatstelijk nog de wenschelijkheid aangetoond, dat de voortschrijdende huizenbouw in derge lijke onvoldoend beschermde buitcnpolders aan voorschriften wordt gebonden, welke de nadeeligo gevolgen van overs brooming, zoowel van matcrieolen als v. hygiënisohen aard, zooveel mogelijk beperken. Het wil ons college voorkomen, dat. hier een taak is weggelegd voor dc betrokken gemeentebesturen, die immers in de bouw verordeningen, ingevolge de Woningwet, on der onze goedkeurinu vrv b^bno- BELGIE Bloedige botsing te Berlijn. Eén do-ode, drie zw.aa.-r-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1